ZEEUWSCH DAGBLAD LAATSTE NIEUWS. Republik Indonesia Serikat souverein na benoeming van president en ministers. L Vlag der Republiek zal rood-wit zijn. ëeigische Koningskwestie zon oplossing naderen. De regen was gisteren spelbreker te Zierlkzee. Ond-stoottroepers zoeken een onderdak. Roden na hardnekkige gevechten tot staan gebracht. HIEUWS Raad van Europa. De ontsnapping van de Amethyst Verliezen in Indonesië. Plan voor goedkope PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Resultaten der Inter-lndonesische Conferentie. (en snelle) woningbouw. GISTERMIDDAG TRAD DE „OORLOGSTOESTAND IN" Prins Bernhard te Dublin. SNIPPER Industrie te Biervliet. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5o JAARGANG No. 1320 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG AUG. 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.05 u., onder 20.26 u. Maan op 18.06 u., onder u. Hoogwater op Donderdag 4 Aug.: Vlissingen: 9.54 u. 1.58 m., 22.32 u. 1.52 m. Terneuzen: 10.23 u. 1.78 m., 22.57 u. 1.71 m., Wemeldinge: 11.23 u. 1.45 m., 23.58 u. 1.40 m. Zierikzeê: 11.05 u. 1.26 m., 23.42 u. 1.20 m De bladen brachten gisteren het bericht van de aanwij zing van leden van de Eerste en de Tweede Kamer tot leden van de Raad van Europa. Vermoedelijk zal het vele lezers niet zonder meer duide lijk zijn wat dit inhoudt. De Raad van Europa, wat is dat voor een college. Welke taak heeft het. Wat denkt men daar mee te bereiken. Als bekend mag worden ver ondersteld, dat reeds sinds de eerste wereldoorlog een bewe ging gaande is om te komen tot meer Europese eenheid. Na de tweede wereldoorlog en de daaroo gevolgde dreiging van het Russische gevaar is deze beweging sterker geworden. Wij zouden kunnen zeggen, dat het gevaar waarin zij verkeren, de volken van Europa tot elkaar drijft. In verband daarmede werd nu ruim een jaar geleden te 's-Gravenhage een Congres van Europa gehouden, ter bespre king van de politieke, economi sche en culturele aspecten, en het vraagstuk der Europese een heid. Winston Churchill trad op als ere-voorzitter en de heer Ker- stens, lid van de Eerste Kamer, als voorzitter. Onder de ongeveer 800 ge delegeerden bevonden zich eni ge ministers, parlementsleden, enz. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen, uitgezonderd de communisten, namen aan dit congres deel. Als algemene doel stelling werd uitgesproken de bevordering van een vrij en democratisch verenigd Europa. adaL eerst in de secties was vergaderd, werden verschillen de resoluties aangenomen waar in o.m. wordt verklaard, dat de volkeren van Eüropa de dwin gende plicht hebben, een poli tieke en economische eenheid te scheppen opdat veiligheid en sociale vooruitgang gewaarborgd zijn. Voorts, dat de tijd gekomen is, dat de Europese naties een deel van hun souvereiniteit moe ten afstaan, door het bijeenroe pen van een Europese Raad, gekozeh door de parlementen der verschillende landen. De leden van deze Raad zullen tot taak hebben: a. de Europese publieke opinie te beïnvloeden; b. te adviseren omtrent prac- tisch-uitvoerbare maatregelen om de economische en politieke een heid van Europa naderbij te brengen; c. de juridische en constitutionele constructie van een Verenigd Europa te bestu deren en d. de nodige plannen voor te bereiden. Tenslotte wordt verklaard, dat de Europese Unie als een van haar doelstellingen moet aan nemen de verbetering van de economische, politieke en cultu rele omstandigheden in de af hankelijke en geassocieerde over zeese gebiedsdelen en het in stand houden van de banden dezer gebieden, met de Europese landen. A Is gevolg van een en ander zal nu op 10 Augustus de Europese Raad voor de eerste maal te Straatsburg bijeen komen. Deze Raad bestaat uit een commissie van ministers door de deelnemende landen daarvoor aangewezen. Daarnaast is er een consults tief lichaam, een Assemblee of parlement, waarin de openbare mening van de deelnemende landen zich zal kunnen weer spiegelen. De ministers zullen in het ge heim bijeen komen; het „parle ment" daarentegen zal in het openbaar vergaderen. De Europese Raad, dit dienen we wel in het oog te houdén, brengt nog geen Verenigd Euro pa. De Raad kan n.l. geen bin dende besluiten nemen, maar moet zich bepalen tot het doen van aanbevelingen. En die aan bevelingen zijn slechts bindend, wanneer ze door de betrokken landen eenstemmig worden aan vaard. Hieruit volgt dus, dat de na tionale souvereiniteit door de Raad van Europa niet wordt aangetast. Met belangstelling wachten wij af welke resultaten de vergade ringen van deze Raad zullen afwerpen. Moge wat nu ondernomen wordt er toe leiden, dat het doel: de vruchten van de Christelijke beschaving van Europa te red den, kan worden bereikt. Roemenië eist terugroeping van Sarrel. LONDEN, 3 Aug. (Reuter) Naar in Londen vernomen wordt, heeft Roemenië het terugroepen geëist van Roderick Sarrel, de Britse zaakgelastigde te Boeka rest. Op 28 Juli werd door een Roemeens persagentschap be weert, dat Sarrel getracht had Roemeense burgers te helpen, het land te ontvluchten. Het be richt van zjjn arrestatie ontlokte een Brits protest. DE AMETHYST IN HONGKONG LONDEN, 3 Aug. (Reuter). Do „Amethyst" Is hedenmorgen vroeg in Hongkong aangekomen. De vlag der Republik Indonesia Serikat zal rood-wit zijn. De taal zal zijn de Bahasa Indonesia en het volkslied „Indonesia Raya". Dit waren besluiten van de Inter-lndonesische Conferentie, die be kend werden gemaakt, toen de voorzitter der agenda-commissie, Anak Agoeng, in een plenaire vergadering de resultaten mededeelde van het te Batavia gehouden tweede gedeelte der conferentie. De regeling van de' wijze, waar op dit ontwerp zal worden vast gesteld, wordt overgelaten aan de voorlopige Federale regering en haar organen. Beide delegaties aanvaarden dat, wanneer de president en de ministers zullen zijn benoemd, de Republik Indonesia Serikat gereed is om de souvereiniteit van Ne derland te ontvangen. De samenstelling van de senaat en de volksvertegenwoordiging zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. De president zal verkozen wor den door vertegenwoordigers van de Republiek en van de gebieden, die lid zijn van de B.F.O., waarbij zal worden gestreefd naar één stemmigheid. Aangaande' de zetel verdeling in de voorlopige volks vertegenwoordiging zijn beide de legaties van oordeel, dat de ver tegenwoordiging van gebieden, welke na de overdracht der sou vereiniteit rechtstreeks staan on der dvoorlopige federale rege ring, deel zal^ uitmaken van de vertegenwoordiging der gebieden van de B.F.O. en dat zij zal wor den geregeld door de B.F.O. BEVOEGDHEDEN SENAAT. Ten aanzien van de bevoegdhe den der senaat kunnen beide dele gaties er zich mede verenigen, dat dit lichaam adviserende bevoegd heid zal hebben met betrekking tot alle aangelegenheden. Daar naast zal de senaat wetgevende bevoegdheid hebben inzake onder werpen betreffende de verhouding tussen de centrale regering en de deelstaten alsmede tussen de deel staten onderling. Wanneer de senaat een door de volksvertegenwoordiging aange nomen ontwerp verwerpt, zal het ontwerp nochtans als wet kunnen worden vastgesteld, indien de volksvertegenwoordiging het nog maals aanneemt met een meer derheid van tweederde der stem men. Ten aanzien van de ministers met bijzondere positie kwamen de delegaties overeen, dat drie kabi netsformateurs zullen worden be noemd door de president in over eenstemming met de gemachtig den van de deelstaten en deelge bieden. Deze formateurs zullen andere ministers bij de president ter benoeming voordragen. Vijf van de ministeries zullen worden aangemerkt als ministeries met bijzonder karakter, n.l. de mini steries van: defensie, buitenlandse zaken, binnenlandse zaken, finan ciën en economische zaken. DE MINISTER-PRESIDENT. Op aanbeveling van de drie for mateurs zal de president één hun ner als minister-president benoe men. De betekenis van de bijzon dere positie zal zijn, dat vijf (of zes) ministers met bijzondere po sitie bevoegd zullen zijn om in spoedeisende noodgevallen een be slissing te nemen welke dezelfde rechtskracht zal hebben als een beslissing van het voltallige kabi net. Beide delegaties zijn eenstem mig van oordeel, dat de federale regering de souvereiniteit niet slechts van Nederlandse zijde zal ontvangen, doch op hetzelfde tijd stip eveneens van de zijde van de Republik Indonesia. Betreffende het hoofdstuk over de financiën is nog bepaald, dat de Republik Indonesia Serikat een wettig betaalmiddel zal hebben. Moh. Hatta, die op de slotver gadering der conferentie een rede voering hield, zeide, dat de broe derschap der Indonesiërs steeds hechter is geworden. Niet alles, zo zeide "hij, is besproken, doch tijdens de Rondetafelconferentie zullen de besprekingenworden voortgezet. Overvallers van convooi afgestraft. Op de Karo-hoogvlakte (Suma tra) werd in de nabijheid van Ka- ban Djahe een convooi overvallen door terroristen, die uit een langs de weg opgeworpen stelling met automatische wapenen vuurden. Door een onmiddellijke uitgevoer de omtrekkende beweging kon de stelling in de rug worden aange vallen en opgeruimd waarbij een groot aantal terroristen werd ge dood en vele wapens werden buit gemaakt. Aan Nederlandse zijde waren vijf lichtgewonden. DR VAN ROYEN NAAK PANDIT NEHROE. Dr van Royen zal op zijn' reis naar Nederland een bezoek bren gen aan Pandit Nehroe. Tijdens het verblijf van de heer Herremans in Den Haag zal de Belgische vice-consul te Batavia, de heer R. van der Blook, optreden als plaatsvervanger in de U.N.C.I. De Nederlanders en Nederland se onderdanen in Zuid-China is in overweging gegeven te evacueren zolang dit nog met commerciële transportmiddelen mogelijk is. stil en belangrijke ontwikkelingen kunnen pas verwacht worden na de terugkeer der delegaties. De voorzitter der liberale partij, Motz, verklaarde voor het vertrek dat met de Koning gesproken zou worden over een percentage voor een volksraadpleging. „Zou men ten aanzien daarvan niet tot over eenstemming komen, zo voegde hij hieraan toe, dan zou een nieuwe ontbinding van het parlement on vermijdelijk worden. De delegaties hebben gister avond afzonderlijke besprekingen met Koning Leopold gevoerd. Vandaag zullen zij de besprekin gen die, (men zie hierboven) gis teren vlot verliepen, voortzetten. Katholieken en Liberalen naar Pregny. Het ziet er naar uit, dat, wan neer men althans de beweringen van Auguste de Schrijver, voor zitter van de Christelijke Volks partij moet geloven, de Belgische Koningskwestie zal worden opge lost en wel binnen niet al te lange tijd. Gisteren zijn namelijk, op spe ciaal verzoek van Koning Leopold de liberale en de Katholieke dele gatie per extra vliegtuig naar Zwitserland vertrokken om daar met hem besprekingen te voeren. De delegatie van de C.V.P. be stond uit de heren De Schrijver, Segers, Roberti, Struye, De Vleeschauvver en Van Zeeland. De liberale delegatie uit de heren Motz, Dierickx, Deveze, Munde- Ieer, Lilar en Rey. De reis van de delegaties kan in ieder geval beschouwd worden als een nieuwe fase in de Belgi sche Regeringscrisis die nu onge veer vijf weken oud is. Voor het ogenblik staan Eys- kens' onderhandelingen vrijwel Ontwikkeling der atoom energie. Verklaring van president Triunan. Aan het gisteren gepubliceerde rapport van de commissie voor de ontwikkeling van atoom-energie in de Verenigde Staten gaat een voorwoord varï president Truman vooraf, waarin deze onder meer verklaart dat de uitvoering van het programma voor de ontwikke ling van atoom-energie „met on verminderde kracht en doelmatig heid dient te worden voortgezet De president voegt hieraan toe: ,,Ik ben van mening dat onze na tionale politiek, die gericht is op een krachtige ontwikkeling van de mogelijkheden, welke de toepas sing der atoom-energie biedt, ge zond ié. Het is een evenwichtige politiek, die ons in militair op zicht sterker maakt, terwijl er te zelfdertijd vredesdoeleinden mede worden bevorderd". Uitstel staking Griekse ambtenaren. De Griekse ambtenaren, die gisteren in staking zouden gaan, hebben besloten de staking tot 17 Augustus uit te stellen. Een tot nu toe onbekende noc turne van Johann Sebastian Bach is door de dirigent Guenter Rau gevonden, toen deze een partij oude muziek aan het doorbladeren was. LEUGENPRAATJE VAN RADIO FEIPING. Het in communistische handen zjjnde omroepstation van Peiping beweerde gisteravond dat de „Amethyst", tijdens haar ontsnap ping, een Chinees passagiersschip op de Jangtse tot zinken zou heb ben gebracht, waardoor honder den passagiers om het leven zou den zijn gekomen. De „Amethyst" zou het Chine se passagiersschip „Kiangling" gedwongen hebben langszijde te komen, en het als schild hebben gebruikt tegen beschietingen door de artillerie der communistische strijdkrachten. Vervolgens wordt een commu nistische generaal geciteerd, die gezegd zou hebben dat de commu nistische troepen de „Amethyst" met seinen beduidden te stoppen, doch dat het oorlogsvaartuig daar op het vuur op de „Kiangling" opende, die in brand werd ge schoten en zonk. „Terwijl communistische solda ten bezig waren de drenkelingen te redden", vervolgde Radio-Fei- ping, „voer de „Amethyst" snel voorbij, intussen vurend op jon ken, wier opvarenden bezig waren met het reddingswerk". De Britse admiraliteit heeft de beweringen van Kadio-Pelping te gengesproken. Besluit Westelijke militaire commandanten. De drie Westelijke militaire commandanten hebben besloten het West-Berlijnse stadsbestuur te machtigen de lonen van ongeveer 2000 spoorwegarbeiders, die in West-Berlijn wonen en in de Oos telijke sector werken, in Westelij ke marken om te wisselen, zo deelt het Britse militaire bestuur mede. De arbeiders werden, sedert het einde van de Berlijnse spoorweg staking op 28 Juni, door het spoor- wegbestuur, dat onder Sowjetrus- sische controle staat, in Oostelijke marken uitbetaald. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn geleden: Konin-kl. Marine: Gesneuveld 23 Juli: tijd. korp. mar. H. BOSMA, uit A'dam. Ie lt. der mar. L. M. TEEKEN, uit Zwolle, korp. der mar. H. ROEPERS, uit 's-Gra venhage. Koninkl. Landmacht: Gesneuveld 6 Juli: Huz. J. M. LOBATO, uit Amsterdam. Gesneuveld 22 Juli: le luit. J. BLAAUW, uit 's-Gravenhage. Sold. A. v. d. BOOGAARD, uit Bandoeng. Korp. J. J. BUYS, uit Hilversum. Gesneuveld 23 Juli: Sold. L. J. Strijbosch, uit Geldrop. Gesneuveld 25 Juli: Sold. J. J. GROOTVELD, uit Gouda. Gesneuveld 26 Juli: Sold, le klas P. J. VAN NIJ- NATTEN, uit Oud-Gastel. Korp. J. II. J. SIEBEN, uit Vaals. Kon. Ned. I n d. Leger: Gesneuveld 8 militairen al len afk. uit Indonesië. KERMISRUMOER STOORDE CONCERT. Loodgrijze wolken bedekten gisterochtend de lucht boven Zie rlkzee en het bleef helaas daar niet bij. Niet lang. duurde het of de neerpienzende regen bluste de feestvreugde en gaf aan alles een droefgeestige glans. Het programma werd door deze spelbreker wel danig in de war gestuurd. Van de kindervolksdansen en de boerendansen die moesten worden afgelast, konden de laatsten des avonds nog worden gehouden. Gelukkig had Pluvius 's mid dags medelijden met Zierikzee waarvan het politieharmoniecorps „Hermandad" uit Rotterdam kon profiteren om een muzikale wan deling door de stad te matten. Dit kranige corps trok veel be langstelling evenals de Zienkzce- H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen Admiraal Richard L. Conolly „Commander in chief United States Naval Forces Eastern Atlantic and Mediterapean", die aan het Koninklijk Paar werd voorgesteld door de Amerikaanse ambassadeur. Hare Majesteit overhandigde Admiraal Conolly het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. Na de audiëntie poseerde de Koningin en Prins Bernhard met de buitenlandse gasten voor de fotograaf. V.l.n.r.: Dr Herman B. Baruch, ambassadeur der Ver. Staten, H. M. Koningin Juliana; Admiraal Richard L. Conolly en Z. K. H. Prins Bernhard. De Bond van Oud-Stoottroepers te 's-Hertogenbosch heeft een plan opgesteld, waarin naar een oplossing is gezocht en gevonden voor do beschikbaarstelling van woonruimte aan gehuwde gede mobiliseerde militairen uit Indo nesië. Hoewel de minister van weder opbouw bezwaren tegen het bou wen van noodwoningen heeft, meent de bond, dat door de bouw van woningen, vervaardigd uit houtwolplaten het woningpro bleem voor de gehuwde terugke rende en teruggekeerde jongens, die onder de moeilijkste omstan digheden hun plicht hebben ge daan kan worden opgelost op ver antwoorde. wijze. De bouwtijd voor bedoelde noodwoningen bedraagt ongeveer een week en de bouw- en exploita- Nog een slachtoffer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Nederlandse en Italiaanse dui kers heben gisteren opnieuw een slachtoffer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Het li chaam is nog niet geïdentificeerd. Men hoopte, dat men de lichamen van de twee nog niet gevonden slachtoffers gisteravond omhoog zou halen. tiekosten zijn zeer laag; ongeveer f 3.000.—. In een schrijven, dat deze week naar alle burgemeesters van ons land zal uitgaan, zal naar bet standpunt van de burgervaders over dit plan worden geïnformeerd en zjj zullen daarin tevens ver zocht worden het aantal gerepa trieerde en nog terugkomende mi litairen op te geven. De Nationale Demobilisatieraad en de Prins Bernhardstichting staan achter het plan van de Bond voor Oud-Stoottroepers. Rijksstudietoelagen voor a.s. leraren. De minister van O., K. en W. brengt ter kennis dat aan perso nen, die zich verbinden om na be ëindiging van hun studie, gedu rende tien jaren als leraar bij het rijks-, gemeentelijk of aangewezen c.q. erkend bijzonder voorberei dend hoger en/of middelbaar on derwijs werkzaam te zijn en die voor dat ambt geschikt worden geacht, jaarlijks een toelage ter tegemoetkoming in de kosten van hun universitaire opleiding kan worden verstrekt tot een bedrag van ten hoogste f 1800 per per soon. Aanvragen voor een toelage voor het studiejaar 19491950 dienen voor 5 Augustus-1949 tot zijn ministerie (bureau voor rijks- studietoelagen) te worden gericht. NA ELF JAAR WEER LEGEROEFENINGEN. HOOFDKWARTIER TE VELDE 2 AUG. Het eerste legerbe- rieht is vanavond verschenen. Het luidt: Blauw heeft de rode op mars Westelijk van de IJssel na hardnekkige gevechten in de lijn Emst-Doornspijk tot staan gebracht. Levendige patrouille-activiteit aan weerskanten. Luchtactie wordt bemoeilijkt door slechte wegers- omstandigheden. Een vijandelijke luchtaanval op station Ede en complex Harskamp werd door heftig afweervuur der luchtdoel- artillerie afgeslagen. De grote legeroefeningen op de Veiuwe en Overijssel, waar 7000 man „Rode" en „Blauwe" troepen elkaar onder de naam „Phoenix" zullen bekampen, zijn Dinsdag be gonnen. Legeroefeningen waarbij fouten gemaakt worden, fouten, die nodig zijn want daaruit zullen de staven en de troepen lering kunnen trekken. In 1938 kende ons land voor de laatste maal zijn oefeningen. Dat was bij Arnhem vertelt in de Wil lem III kazerne te Apeldoorn ons Generaal Majoor A. T.. C. Opso- mer, commandant Strijdkrachten te Velde, die hier zijn hoofdkwar tier heeft gevestigd. Hij is een krachtige levendige en ronde per soonlijkheid deze commandant. Om 12 uur is de oorlogstoestand ingetreden. De Rode troepen ,in opmars in Zuidelijke richting, Oostelijk van de IJssel, waren gisteren in he vige gevechten gewikkeld met de blauwe troepen, Rood won moei zaam terrein doch werd, na krach tige tegenstand van blauw, tot staan gebracht in de lijn Elburg- Epe. Verkenningsactie van Rood. Na het ingaan van de oorlogs toestand om 12.00 uur begonnen de rode troepen onder commando van kolonel J. J. Pape een ver kenningsactie. Een gepantserde verkenningsafdeiing ontwikkelde activiteit ten Zuiden van de lijn Zwolle-Nunspeet. Terzelfder tijd was er een ne venactie langs de weg Zelhem-Soe- ren. Een afleidingsmanoeuvre, waardoor Blauw zich niet om de tuin liet leiden. Ook was er wat luchtactiviteit, maar het weer was slecht. Zo werd het complex Harskamp en het station Ede uit de lucht aan gevallen. „Op een van de kazernes in de stad zijn we maar niet neer- gedoken", zei de officier van de luchtmacht. „Ik wilde geen moei lijkheden met de. burgemeester hebben. Wij hebben de kazerne maar pro memorie genomen." Bij Blauw Bij het stafkwartier van de blauwen zagen we grote interne bedrijvigheid. Alles is gemotori seerd, hetgeen een snelle ver plaatsing mogelijk maakt. Ook wordt alles uitstekend gecamou fleerd, en wat van veel belang is, alle onderdelen stonden verspreid opgesteld. Verwacht wordt, dat er vanavond en vannacht nog vele voorbereidingen zullen worden ge troffen, en misschien blijven ver rassingen niet uit. Prins Bernhard is gisteren met zijn particulier vliegtuig te Dublin aangekomen voor bijwo ning van een concours-hippique van de „Royal Dublin Society". De Prins zal komend weekeinde deelnemen aan een springcon cours. Bij de aankomst van de Prins speelde een militair muziek corps het „Wilhelmus" en op df landingsbaan was een erewacht opgesteld, die het geweer pre senteerde. Hoofdbureau Wederopbouw Boerderijen naar Den Haag. Met ingang van 15 Augustus 1949 zal het Hoofdbureau Weder opbouw Boerderijen, dat thans te Zwolle is gevestigd, in Den Haag in het gebouwencomplex van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting aan de van Alkemadelaan, worden ondergebracht. In het vervolg zal dit bureau de naam dragen: Afdeling Boer- derijenbouw van de centrale di rectie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Eenmerkwaardig ongeval be leefde een 75-jarige Amsterdamse schilder. De ladder waarop hij ter hoogte van de tweede verdieping stond te schilderen gleed uit, de oude man viel, belandde op een afdak, stortte met zijn hoofd om laagin een pot witte verf. Nu loopt hij met een pleister op zijn neus. Met de Kota Inten, die vandaag uit Rotterdam ver trekt verzendt de Niwin 114 col li sportartikelen voor de militai ren in Indonesië. De K.N.A.C. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht om uitbrei ding van flikkerlichtinstallaties bij onbewaakte overwegen. Met ingang van heden zijn vrijgelaten de prijzen voor sigaren, kerf tabak, tabaksafval, sigaretten papier enkinderwagens en kinderwandelwagens. Sigaretten die hier te lande vervaardigd worden zijn nog niet vrij in prijs. Een' 12-jarig jongetje in Sant poort reed gisteren, toen het een paar vriendjes wilde inhalen, tegen een vrachtauto en werd op slag gedood. Op de Rijksstraat weg Amsterdam-Naarden reed gisteren een militaire vrachtwa gen tegen een paal en daardoor in de Muidertrekvaart. De beide inzittenden, een adjudant en een soldaat konden worden gered. Op ongeveer dezelfde plaats reed een luxe auto tegen een andere wagen die vaart minderde. De lievige botsing, die een dame in de luxe wagen een zware her senschudding bezorgde, lokte een agent naderbij, die moest consta teren, dat geen van beide be stuurders een rijbewijs bezat.. se jeugd toen deze weer met de optocht „Met de kindertrein door liedjes en refrein" door de stad trok. Naar schatting enkele dui zenden muziekliefhebbers gen iten daarna van de muzikale prestaties van het politieharmoniecorps, „Hermandad" dat op de muziek tent op het Havenplein een con cert gaf. Na elk nummer mocht „Her mandad" een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Het avondprogramma. 's Avonds werd in de concert zaal de M.C.D. revue „Hoe is 't mogelijk" opgevoerd. In de Grote Kerk gaf de Zierikzeese oratori umvereniging o.l.v. de heer Luij- kenaar een concert. Hieraan werd medegewerkt door de Kralingse orkestvereniging. Heiaas was de aangekondigde soliste, de sopraan Mevr. Valstar, verhinderd naar Zierikzee te komen. Het programma bestond uit ze ven nummers waarvan er ver scheidene goed ten gehore werden gebracht. Jammer was, dat aan dit con cert afbreuk werd gedaan door het kermisrumoer dat op de ach tergrond een zeer onwelluidende begeleiding vormde. Vandaag voorspelt het weerbe richt buiig. Laten we echter ho pen, dat De Bilt het ditmaal eens aan het verkeerde eind heeft, want aan het effect, van de his torische optocht zou zeer veel be dorven worden. Gratificatiebcsluit Rijks ambtenaren. De minister van Binnenlandse Zaken a.i. heeft besloten het gra- tificatiebesluit burgerlijke Rijks ambtenaren 1949 van overeen komstige toepassing te verklaren op: 1. Het jeugdige Rijkspersoneel, waarvan het loon is vastgesteld krachtens de algemene loonrege ling jeugdig Rijkspersoneel 1948; 2. De leerling-verplegenden bij de Rijksverplegingsinrichtingen. 3. De Rijkswerkvrouwen van wie het loon is vastgesteld krach tens de beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken tot herziening van de beloning voor Rijkswerkvrouwen. Een halve eeuw Staatsbos beheer. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van het Staatsbosbe heer werden gistermiddag in Es planade te Utrecht een bijeen komst en een receptie gehouden waar ruim 20 sprekers het woord hebben gevoerd. De directeur van Staatsbosbe heer dr J. A. van Steyn, heeft een rede gehouden over „Overheids bemoeiing op het gebied van bos bouw". Onder de spivkers bevond zich voorts de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L. Mansholt en dr ir W. J. H. .Harmsen, Dir.-Gen. van de Rijks waterstaat. Naar wij vernemen is het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland er, in samenwerking met de burgemeester van Bier vliet, de heer A. P. Kostense, in geslaagd een gegadigde te vinden voor het wederopbouwkamp te Biervliet. Het betreft een middelgroot in dustrieel bedrijf, dat in dit kamp zal worden gevestigd. Men is reeds begonnen met de eerste werkzaamheden om t.z.t. deze industrie in bedrijf te stellen. Verdere mededelingen kon de directeur van het E.T.I., drs M. C. Verburg, ons nog niet verstrek ken, doch binnenkort hopen we er op terug te komen. De Nijtengo VII te Goes. Ruim 4500 bezoekers. Ondanks het slechte weer was het Nijtengobezoek gisteren niet onbeduidend. 1283 bezoekers pas seerden de kassa en brachten het totaal op 4528. De 4000ste was een gelukkige Mej. Quist uit Den Haag, loge rend bij de Wed. Remijn te Kloe- tinge. Zij ontving van het comité een complete uitzet B.K. Keuken- emaille. Voorts waren er de be kende prijzen van Wasserij De Zon, Goes en van fa. Hildernisse, Middelburg. ZEEUWSE KINDEREN NAAR FRIESLAND. Deze week verblijven 50 Zeeuw se kinderen in Friesland, zulks op initiatief van het Roode Kruis te Drachten. Nadat de Zeeuwse kinderen een week bij hun pleegouders in de omgeving van Drachten hebben doorgebracht, reizen zij terug in gezelschap van 50 Friese kinderen, die dan op hun beurt een weekje in Zeeland zullen verblijven. Voor het examen M.O. Handels wetenschappen A, slaagde gisteren C. Snoep te Wolphaartsdijk. DE BILT ZEGT: Buiïg. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met onweer en flinke windstoten. In het Zuiden van het land krach tige tot harde wind tussen West en Noord-West. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1