ZEEUWSCH DAGBLAD Morgen wordt de order „staakt het vuren" uitgevaardigd. L Duinbrand in Oostkapelle verwoest drie hectare beplanting. LAGES: „ALS IK DE OPDRACHTEN HAD UITGEVOERD WAS AMSTERDAM THANS EEN GEBOMBARDEERDE STAD" Zd vierde Zierikzee gistermiddag feest I .NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Teleurgesteld bedrijfs leven. Jongetje na liet eten van giftige bessen overleden. „Alle sporen van vrees en wantrouwen moeten worden uitgewist." Onregelmatigheden bü militaire keuringen. Een moderne Diogenes. Driejarig knaapje nog steeds zoek Op 5 September wordt de eis tegen hem uitgesproken. Geen dagpassen meer voor de Belgen. SNIPPER REEDS 3200 BEZOEKERS OP DE KIJTENGO VII Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1319 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 2 AUG. 1949. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.04 u., onder 20.28 u. Maan op 16.48 u„ onder 23.54 u. Hoogwater op Woensdag 3 Aug.: Vlissingen: 8.37 u. 1.66 m., 21.10 u. 1.53 m. Terneuzen: 9.04 u., 1.85 m., 21.34 u. 1.73 m. Wemeldingc: 10.05 u. 1.53 m„ 22.34 u. 1.39 m. Zierikzee: 9.45 u. 1.36 m., 22.17 u. 1.21 m. Het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin verschillende bedenkingen ge opperd worden tegen de inge diende wetsontwerpen inzake belastingherziening. Op de voorgrond wordt ge steld, dat het Verbond zich door deze ontwerpen ernstig teleur gesteld gevoelt. Door de regering was in uit zicht gesteld, dat de komende herziening een belangrijke ver lichting van de buitengewone zware belastingdruk op het be drijfsleven zou betekenen. Wanneer men hierbij bedenkt, dat in de herfst van 1948 extra- lasten op het bedrijfsleven zijn gelegd (niet doorberekenen van loonbijslag en kolenprijsverho- ging) welke door de regering op f 145 millioen worden ge schat, dan is het duidelijk, dat mei betrekking tot de aange kondigde bedrijfsherziening ze kere verwachtingen werden ge koesterd, die niet vervuld worden. r "oegejuicht wordt de herzie- t ning van de ondernemings belasting, waarvan zowel handel als industrie zullen profiteren. Het zou echter aanbeveling ver dienen, wanneer deze belasting die van Duitse oorsprong is en elke rechtsgrond mist, geheel werd afgeschrft. De voorgestelde verdubbeling van de fiscale boekwaarde van machines en installaties, wordt van zeer weinig betekenis ge acht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de jaren 1940 en 1941 het aanschaffen van nieuwe bedrijfsmiddelen practisch niet meer mogelijk was, dan is het duidelijk dat deze verdubbelde afschrijvingen slechts betrekking kunnen hebben op een restant van de boekwaarde dezer mid delen. Hierbij komt nog, dat het on belast laten van deze reserves als een tijdelijke maatregel wordt aangekondigd en dat dus ten allen tijde deze aanspraken van de fiscus kunnen worden ge realiseerd. Dit betekent voor het bedrijfs leven een grote onzekerheid voor de naaste toekomst, wat vooral in geval van overlijden van een ondernemer tot grote moeilijkheden aanleiding kan geven. Naar reeds thans gebleken is, zullen vele ondernemingen van deze mogelijkheid tot „herwaar dering" dan ook geen gebruik maken. De verder voorgestelde mogelijk heid tot vervroegde afschrijving kan, hoewel zij eer een ver schuiving van de belastingdruk dan een verlichting inhoudt, in sommige gevallen van waarde volle betekenis zijn. De verruiming van de termijn voor verliescompensatie van twee tot drie jaar wordt zeer onvoldoende geacht. Deze zou op minstens 10 jaar bepaald moeten worden. Mocht door de genoemde voor stellen in bepaalde gevallen door het bedrijfsleven al enig voor deel worden bereikt, dan wordt dit in feite weer terug genomen door de beëindiging van de tot heden bestaande onbelaste re servering van 15 pCt van de fiscale winst, nog wel met terug werkende kracht. Een maatregel die ten sterkste wordt afge keurd. Verder wordt nog gewezen op de verscherping van de dividend beperking die onnodig en niet gewenst wordt geacht, terwijl de voorgestelde superdividend- belasting meer gezien wordt als een bestraffing, dan als een be lasting. A dr-essant komt tot de conclu- sie, dat een reële verlichting van de belastingdruk met deze voorstellen niet verkregen wordt. „Zou men, aldus besluit het adres, in werkelijkheid voor het bedrijfsleven een verlichting van enige betekenis van de belasting druk willen tot stand brengen, dan zou het b.v. aanbeveling verdienen om naast de algehele opheffing der ondernemings belasting, de z.g. verevenings heffing af te schaffen. De laatst genoemde heffing is immers van Duitse oorsprong en strekte er destijds toe om de Nederlandse ondernemers fiscaal in een ge lijke positie te brengen als de Duitse. Deze heffing mist ons inziens evenals de ondernemings- beiasting, elke rechtsgrond." Het tweejarig zoontje van de familie van E., wonende aan de Lunterse Bosweg te Lunteren, be vond zich Zaterdagavond met zijn zesjarig zusje in de kruidentuin van de heer D., waar verscheidene planten voor medicinale doelein den worden gekweekt. De kinderen plukten bessen en aten daarvan. Des avonds deden zich bij het knaapje vergiftigings verschijnselen voor. Hoewel medi sche hulp spoedig ter plaatse was, mocht men er, zelfs door het toe dienen van tegengif, niet in sla gen de kleine te redden. Het zusje, dat blijkbaar minder bessen genuttigd had, ondervond geen nadelige gevolgen. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat de giftige bessen afkom stig waren van de monnikskap of belladonna. Te Batavia werd weer eens een overeenkomst gesloten. Dr VAN ROYEN. „Wij zijn nu op de juiste weg, de weg naar het doel, dat het Ne derlandse volk zich reeds lange tijd had gesteld: de overdracht der souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië en een blijvende vriendschap en samenwerking tussen de V.S.I. en Nederland in de Nederlands-Indonesische Unie" aldus verklaarde dr van Royen. Dr van Royen wees op de vele wezenlijke moeilijkheden, die nog te wachten staan, doch gelijk in het verleden is gebleken, bestaan vele dezer moeilijkheden slechts in de verbeelding. Dr van Royen dankte de U.N. C.I. voor haar waardevolle steun en bracht in het bijzonder dank aan de heer Cochran voor het ter beschikking stellen van zijn dien sten en talenten aan beide par tijen in de geest van strikte on partijdigheid. Dr van Royen eindigde: „Ik meen, dat het geen zinledige frase is, wanneer ik zeg, dat de eenvou dige plechtigheid van deze morgen in de ogen van komende genera ties van historisch belang zal blij ken te zijn. Mogen de gesloten overeenkomsten met behulp van de Almachtige vrede en geluk brengen aan de volkeren van Ne derland en Indonesië". In een gisteren, na afloop van de plenaire zitting, uitgegeven communiqué heelt de Commissie der Ver. Naties voor Indone sië medegedeeld, dat de order tot het staken van de vijandelijk heden zal worden uitgevaatdigd op drie Augustus om 20.30 uur (Batavia-tijd, d.i. 20.00 uur Djogja-tijd). De order zal enige dagen later van kracht worden op een door beide partijen aan te kondigen tijdstip. De overeenkomst tussen de Nederlanders en republikeinen tot het staken van het vuren is op een bijeenkomst van de legaties, die de twee partijen en de federalisten vertegenwoor digden, geformuleerd. De troepen op Java zullen het bevel krijgen, er binnen een week gevolg aan te geven. Voor Sumatra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit bevel zullen beide partijen aan hun onderhebbenden bekend maken, dat geen „ophitsende" propa ganda door middel van pers en radio meer zal plaats hebben. Een gemeenschappelijk lichaam, samengesteld uit vertegenwoor digers van de U.N.C.I., Neder landers, republikeinen en fede ralisten, zal in het leven wor den geroepen om de uitvoering van de order tot het staken van de strijd te verzekeren. Dit lichaam bestaat uit 4 vertegen woordigers van elke partij, 4 vertegenwoordigers van de ge bieden buiten de Republiek, wel ke lid zijn van de B.F.O. en die de positie zullen innemen van toegevoegde leden. Verder drie burgerlijke en drie militaire vertegenwoordigers van de U.N.C.I. Voorts is in overweging de instelling van een commissie, die zal adviseren over het vrij laten der politieke gevangenen en der krijgsgevangenen. K.L.M.-VERBINDING BATAVIA—DJOGJA. Partijen hebben hun goedkeu ring gehecht aan de rapporten, die melding maken van de voort gang, welke is bereikt in de kwestie der luchtverbindingen in het algemeen en over het openen van een regelmatige K.L.M.-verbinding tussen Bata via en Djogja in het bijzonder. Deze K.L.M.-verbinding zal deze week worden geopend. Het communiqué van de U.N.C.I. over de staking der vij andelijkheden zet verder uiteen, dat de resultaten van het over leg zijn neergelegd in drie do cumenten en een Nederlands- Indonesische overeenkomst, bef vattende de richtlijnen voor de uitvoering ervan. VELE MOOIE WOORDEN. In een gelijktijdig met het bevel tot het staken der vij andelijkheden uit te vaardigen gezamenlijke bekendmaking van beide regeringen, zal o.a. aan een ieder, wie het aangaat, wor den opgedragen elke gedachte aan vijandschap en wraakoefe ning van zich af te zetten, alle sporen van vrees en wantrou wen uit te wissen, zich te ont houden van daden van sabotage, terrorisme en voorts van hande lingen, die schadelijk kunnen zijn voor de wederzijdse samen werking An om provocaties en incidenten van welke aard ook te voorkomen. Reeds geruime tijd zijn geruch ten in omloop over onregelmatig heden bij keuringen voor de mili taire dienst in Made (N.-Br.). Deze zijn voor de Kon.- Mare- chaussée aanleiding geweest tot het instellen van een diepgaand onderzoek, dat thans in volle gan; is. De bevolking in deze streek heeft zich reeds geruime tijd ge- ergerd over de resultaten van enige keuringen, waardoor het ge voel ontstond, dat met ongelijke maten werd gemeten. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Ook de bewering, als zou een officier i.v.m. deze kwestie uit de militaire dienst zijn ontslagen, wordt van bevoegde zijde tegen gesproken. Nieuwe offensieven der communistische legers in China Tsjangta practisch verloren. Volgens heden te Kanton ont vangen berichten hebben zes com munistische legers in Noord-China een nieuw offensief ingezet, dat begonnen is in de provincie Shen- si en dat zich ontwikkelt in de richting van het bergachtige Kan- soe. Het doel van dit offensief schijnt te zijn het breken van de kracht der strijdmacht van de Mohammedaanse generaal Ma Poe-Feng, wiens nationalistische troepen in de afgelopen twee maanden de communistische strijdkrachten in het gebied van Sian de oude nationalistische hoofdstad van de provincie Shen- si krachtige slagen hebben toe gebracht. De val van Tsjangtsja, de hoofd stad van de provincie Hoenan, wordt elk ogenblik verwacht. Te Kanton is heden een telegram uit de bedreigde stad ontvangen, waarin wordt verklaard: „Wij staan op het punt om te worden afgesneden". Vrachtauto van Rode Kruis op trekbom gelopen. 18 doden. 18 personen werden gedood, toen een vrachtauto van het Rode Kruis tussen Blora en Rembang op een trekbom reed, aldus maak te gisteren de missie van het Ne derlandse Rode Kruis in Indonesië bekend. Het team bestond uit de arts dr H. van Reigerberg Ver- sluys en de verpleegsters, de zus ters C. G. M. van der Ven, G. M. C. Leefgens en G. B. Wechgelaar (de laatste was gouvernements verpleegster). De andere slacht offers zijn 8 militairen en 6 poli- tie-agenten. De 18 slachtoffers zijn Zondag te Blora begraven. Een zestienjarige leerling bakker uit Den Haag heeft diogenes willen copiëren. Hij was ruim drie weken gele den van huis weggelopen, kwam in Rotterdam terecht en moest kostte wat kost een onderdak hebben. In een volkstuintje aan de Laan- slootseweg zag hij een flinke ton staan en richtte die tot slaapplaats in. Maar de ton was korter dan de jongeman en deze moest daarom met de benen buiten boord sla pen. Twee jongens uit de buurt passeerden in het sche merdonker. Ze vonden die ton met twee er uit benge lende benen nogal griezelig en stapten, bleek om de neus, naar de politie. Die wist het mysterie op te los sen. Hel spelletje is nu uit, want de zestienjarige zul zich in de residentie weer in het bakken moeten gaan be kwamen. DE DE ONTSNAPPING VAN AMETHYST. Koning George vqn Engeland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de onmiddellijke toekenning van de „Distinguished Service Or der" aan de commandant van de „Amethyst", J. S. Kerans. RAADSELACHTIG GEVAL. Nog steeds is de drie-jarige Abraham Termey uit de Comme- linstraat te Amsterdam, dio imls Donderdagmorgen wordt vermist, niet teruggevonden. Enkele aan wijzingen van personen, die meen den het knaapje te hebben gezien zijn onderzocht zonder enig resul taat. De politie heeft voor alle zeker heid op twee plaatsen in de buurt waar het kind zou zijn gezien la ten dreggen. Ook dit was tever geefs. De ouders hebben nu een telepaath in de arm genomen in de hoop, op deze wijze iets over hun zoontje gewaar te worden. Het merkwaardige is, dat Donder dagavond omstreeks half zeven een buurvrouw het'jongetje nog voor de woning heeft gezien. De dame is zeer positief in Kaar ver klaring, daar zij het kereltje nog over het hcofd heeft gestreken, zodat van verwisseling met een ander volgens haar geen sprake kan zijn. Op dat tijdstip hadden de ouders echter al aangifte ge daan van de vermissing. De kin derpolitie staat voor een moeilijke taak. Door onvoorzichtigheid met vuur. Achtergebleven granaten ontploften. Gisteravond heeft in de duinen van Oostkapelle in de buurt van de vroegere Duitse bunker „De Hamster" een ernstige brand ge woed, die een terrein van onge veer 3 li.a. van beplanting heeft beroofd. De brandweer van Oostkapelle die om ruim zes uur gealarmeerd werd was zeer spoedig ter plaat se. In de omtrek was geen druppel water te vinden, zodat de brand weerlieden met schoppen grote hoeveelheden zand op het vuur moesten werpen. Zij werden daar bij krachtig gesteund door de bur gemeesters van Oostkapelle en Domburg, de heren F. G. Spren- ger en Jhr. ir H. L. Boogaert, terwijl ook logé's van burgemees ter Sprenger uit Baarn, alsmede de boswachters van Westhove en Berkenbosch hun aandeel bij het blussingswerk leverden. Het duurde tot ongeveer negen uur voordat men het vuur onder de knie had. Hoe gevaarlijk het blussings werk was bleek uit bet feit, dat 2 a 3 granaten die onder de duin beplanting verscholen lagen als mede een hoeveelheid patronen tot ontploffing kwamen. Men mag dan ook van geluk spreken, dat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Nog enige uren zijn drie brand weerlieden achtergebleven voor nablussing en controle. De oor zaak van deze brand moet gezocht worden in het nonchalant weg- EEN PUZZELAAR. Een oud mannetje stapte giste ren met een vastberaden gezicht het Binnengasthuis te Amsterdam binnen. „Het was om de dokter te doen. Nee, de zuster kon hem niet helpen". Toen dokter kwam, met keurende blik, bleek het man netje niet ziek, doch wel 'n puzze laar te zijn, die wilde welen of het woord „Rak" het eind van het gehemelte kon zijn. Dat kan in Amsterdam. Daar belt men ook de brandweer op als er een kat in een boom zit. De zesde dag van het proces Lag es. Republikeins ontwerp voor veiligheid. De republikeinse regering heeft een ontwerp voor de veiligheid op gesteld, zoals dit op het tweede deel van de inter-Indonesische conferentie wordt voorgelegd. Naar de correspondent van Aneta verneemt, zijn de hoofd punten hiervan: de legerleiding moet in Indonesische handen zijn; de T.N.I. wordt de kern van het toekomstige leger van de Repu bliek Indonesia Serikat; niet-Indo- nesiërs mogen in het leger worden opgenomen, indien zij het Indo nesische burgerschap bezitten. Frans voorstel tot wapen telling aangenomen. De V.N.-commissie voor conven tionele wapens heeft gisteren met 8 tegen 3 stemmen een Frans voorstel aangenomen tot een tel ling in' de gehele wereld van niet- atomisehe wapens en van de strijdkrachten. Het plan moet door de Veilig heidsraad worden goedgekeurd. Men verwacht hier echter een ve to van de Russen. Egypte,- de Sowjet-Unie en de Oekraine stem den tegen. Gevolmachtigd minister. Bij K.B. is aan de heer J. A. Schuurman, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister verleend, men. In September 1944 kreeg ik Na zes dagen is tenslotte het verhoor der getuigen in het pro ces tegen de 48-jarige kriminalrat Willy Lages, de voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei, beëindigd. Gisteren was de laatste dag, die aan het getuigenverhoor werd besteed. Een twintigtal getuigen a decharge, opgeroepen op verzoek van Lages' verdedigers, volgde elkaar op en tenslotte werd de zitting des avonds besloten met het horen van nog enkele getuigen a charge en een verhoor van de verdachte zelf. Zitting op verzoek van verdediging verdaagd. Op speciaal verzoek van de ver dediging werd de zitting gister avond verdaagd tot Maandag 5 September a.s., des morgens te half tien. Dan zal Mr C. van Rij, de advocaat-fiscaal, zijn requisi toir houden en de verdediger zqn pleidooi. Tijdens het verhoor zei de pre sident tot Lages: „Ik heb nu in deze zes dagen van de zitting ieder blijk bij u gemist van het gevoel: ik, Lages, sta hier eigenlijk als een beul en als een verdrukker. Hebt u waarlijk pogingen gedaan om u aan deze taak te onttrekken of de verschrikkingen, die u ons volk hebt aangedaan, te verminderen?" Lages: „Ja, ik zal er u een noe- UITSTEKEND GESLAAGDE KINDEROPTOCHT. „Met de kindertrein door liedjes schouwspel te missen. Na afloop van deze mars ver spreidde de menigte zich overal in het stadje om, hetzij dat men thuis ging bekomen van de ver moeienissen van de dag of om op de verschillende plaatsen des ver- maaks nog wat vertier te zoeken. Onder deze plaatsen des vermaaks was ook Oud-Zierikzee. Wij kre gen echter de indruk dat het be zoek hier beneden de verwachting bleef. Slechts enkelen bleken hier heen de weg te hebben gevonden. Zo ook 's avonds. en refrein" was het motto van de kinderoptocht, die gistermiddag een der hoofdpunten van het pro gramma vormde. Op originele en vaak ook humoristische wijze werden door groepen kinderen in deze optocht liedjes en refreintjes uitgebeeld. Wij zagen hierbij bij zonder aardige groepen, alles noe men zou ons te ver voeren. Wij zullen daarom volstaan met enkele nummers te noemen van deze uit ongeveer dertig nummers tellende optocht. Bijzonder aardig waren b.v. „Wij hebben een koe". Inderdaad had men een koe, zij het op wielen, maar waarvan de kop niet onbe weegbaar aan de romp vastzat. Ook de „Vikingen", compleet met horens en al waren leuk, Jan Kop- peistock was eveneens niet ver geten eri werd met pont en al meegevoerd. Michiel Adr.zn. de Ruyter werd zelfs in verschillen de creaties meegevoerd. Het behoeft geen nadere uitleg dat deze zingende kinderschaar al- ierwege zeer grote belangstelling trok. Niet minder belangstelling trok daarna de Kon. Mil. Kapel, die in het prachtige gala-uniform een mars door de stad maakte. Aller- wege stond het publiek rijen dik om maar niets van dit zo unieke HET AVONDPROGRAMMA. Toen de avond begon te vallen, laaide de feestvreugde weer op. In de concertzaal werd opgevoerd de M.C.D.-revue: Hoe is 't mog'lijk? In deze revue viel te genieten van gezonde humor. Op vaak originele wijze waren in de liedjes en schetsjes hedendaagse gebeurte nissen en toestanden belicht. Op humoristische wijze werden ook verschillende Zierikzeese toestan den belicht. Het schijnt echter voor een revueschrijver bijna on mogelijk te zijn, om een hele revue door op een dergelijk peil te blij ven, dat neimand daar aanstoot aan kan nemen. Zo ook deze re vue. Naast momenten van werke lijk gezonde humor waren er ook momenten waarop het peil zakte tot een peil, waarin de auteur met banaliteiten voor het voetlicht kwam. EEN AVOND OP DE OLYMPUS. Terwijl aldus een stampvoile concertzaal werd beziggehouden, werd op het havenpiein weer en thousiast aan volksdans en volks zang gedaan. Naast deze beide plaatsen was er nog een andere plaats, waar een groot aantal feestgangers was heen getrokken. Dat was het plein voor de Grote Kerk. Tegen het decor van de Griekse zuilen van deze kerk werd n.l. het ais openluchtspel aange kondigde stuk „Een avond op de Olympus" opgevoerd. Werd dit stuk Zaterdagavond nogal ge stoord door het kermisrumoer aan de andere zijde van de kerk, gis teravond had men dit zodanig we ten te verhelpen, dat men hiervan geen last meer had. Wat de in houd van dit stuk betreft, deze bestaat hoofdzakelijk uit reidan sen. Het stuk heeft een Grieks- mythologische inhoud en misschien is 't daarom dat 't niet zozeer tot de mensen spreekt. Over de uit voering van dit stuk valt weinig te zeggen, deze was goed. Na af loop van dit stuk keerde de nach telijke rust, die in gewone omstan digheden, om die tijd reeds lang is gevallen in Zierikzee, langza merhand terug. De raad, het pu bliek aan het slot van het open luchtspel gegeven: Keert naar uw haardsteden terug, werd ter harte genomen en nachtelijk Zierikzee was even stil als zonder feesten. uit Den Haag de opdracht ieder verzetsnest plat te branden, al thans grondig te verwoesten. Ais ik dit bevel had opgevolgd, dan zou Amsterdam er thans als een zwaar gebombardeerde stad heb ben uitgezien. U kunt dit geloven of niet, het is waar. Ik kan het echter niet meer bewijzen, want op bevel van hoger hand hebben we alle documenten bij de capi tulatie moeten vernietigen, zodat ik die opdracht niet meer bezit." De president, die deze discussie met -Lages voerde tijdens het doornemen van de dagvaarding, sprak vervolgens over de Silber- tannemoorden. Hij herinnerde de verdachte aan zijn „met pathos uitgesproken mededeling" dat hij zijn degen op de tafel van zijn generaal zou hebben geworpen, indien hij van de vergassing der Joden op de hoogte was geweest en gezegd zou hebben: hier ben ik. „Het wil mij voorkomen", zo vervolgde de 'president, „dat de Silbertannemoorden daartoe dan toch alle aanleiding gaven. Voor die moorden werden volkomen willekeurige figuren uitgezocht, maar u koos een schrijver uit, A. M. de Jong, en een chef van een arbeidsbureau, die geen van beiden de Duitse zaak veel kwaad deden en volkomen onschuldig waren aan de op uw mensen gepleegde aanslagen." Onder de getuigen a decharge bevond zich onder meer de vroe- „De Standaard" verneemt dat de dagpassen, die de laatste jaren aan de Nederlandse grenskanto- ren aan Belgische touristen wer den verstrekt om een uitstapje in het Nederlandse grensgebied te kunnen maker, thans op bevel van de Belgische regering afge schaft zijn. Duizenden badgasten van de Belgische kust, die anders de gelegenheid hadden om met tram of autobus een tochtje naar Sluis of Walcheren te maken, zien zich dit genoegen nu ontzegd. VERTREK KOTA 1NTEN. Het troepenschip „Kola Inten" zal Woensdag 3 Augustus 1949 met aflossingsdetachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger en van de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. HET LOT DER JODEN. Tijdens het verhoor verwek te mevr. mr L. C. Mazierel enige opschudding. Zij was de eerste, die voor het hof de me dedeling deed, dat Aus der Fünten, de leider van de Zen- tralstelie Kir Jüdische Aus- wanderung, die onder Lages stond, in 1942 blijk had gege ven wel te weten welk lot de Joden wachtte. „Ik vorm de goot, waarin de Joden uit dit land naar de vernietigingkam pen glijden" had hij tot haar gezegd. gere Duitse generaal Friedrich Christiansen, die thans 69 jaar oud is en die desgevraagd ver klaarde, dat de oproepen tot de Arbeitseinsatz niet uitgingen van de Wehrmacht hier te lande, doch van Sauckel in Duitsland, die zijn opdrachten zond aan Seyss-In- quart. Voor de uitvoering van die orders was Rauter verantwoor delijk. Prins Bernhard was gisteravond eregast op een diner dat werd ge geven aan boord van de Ameri kaanse kruiser „Columbus" in de Amsterdamse haven. In Spanje is het buitengewoon warm, zo warm zelfs, dat gisteren in de buurt van Madrid twee opslag plaatsen van munitie ontploften. Zestien personen werden ge wond, toen gisteren de drie laatste wagens van de expressetrein tus sen Milaan en Rome tengevolge van het breken van een as ont spoorden. In Zweedse zieken huizen neemt men proeven met een uit plastic vervaardigde IJze ren Long die wordt gebruikt voor lijders aan kinderverlamming. Uit New Delhi wordt gemeld, dat de politie een der drie mannen die nog worden gezocht in ver band met de moord op Gandhi heeft gearresteerd. Hulde aan de leerlingen van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar, f 578. spaarden zij door het verrichten van diverse werkzaamheden bij een en stuurden dit aan de Stich ting 19401945. De Britse pre mier Attiee is ziek. Hij heeft kou gevat en ligt sinds Zaterdag te bed. De Belgische socialistische delegatie is teruggekeerd van het bezoek aan Koning Leopold. Henri Spaak wilde zich niet over de be sprekingen uitlaten. Morgen worden de „Hochfrequenz" staal fabrieken te Bochum in het Roer gebied juist op de 25ste verjaar dag van de stichting der fabrieken ontmanteld. Dr Bunche acht, volgens zijn laatste rapport aan de Veiligheidsraad een verdere wapenstilstand in Palestina over bodig. werpen van een brandende siga ret of lucifer. Nogmaals willen wjj daarom met grootst mogelijke klem tot ieder die deze zomermaanden in bos en duin vertoeft het verzoek richten voorzichtig te zijn met vuur. Het is wel bijzonder jammer, dat thans, als gevolg van onacht zaamheid opnieuw drie h.a. duin beplanting op Walcheren is ver dwenen. De besprekingen met Amerikaanse stafchefs. De Amerikaanse stafchefs zijn gisteren te Frankfort besprekin gen begonnen met de militaire vertegenwoordigers van Luxem burg en Italië. Donderdag zullen zij te Parijs veldmaarschalk Mont gomery en Belgische, Franse en Nederlandse militaire vertegen woordigers ontmoeten. Er zullen nog geen besprekin gen met Portugese militaire lei ders worden gevoerd. Men kwam tot een zeer inte ressante gedachtenwisseling over de noodzakelijke organisatie en de tenuitvoerlegging van het Atlan tisch Pact. Te Heidelberg vond een bespre king plaats tussen Omar Bradley, Generaal Vandenberg en Admiraal Denfield. Hier zou ook speciale aandacht geschonken zijn aan de vraag op welke afstand in Ooste lijke richting etui linie, die in de practijk te verdedigen zou zijn, zou kunnen worden ingericht. Commissaris der Koningin en Middelburgs burgemeester gaven blijk van hun belangstelling. De Nijtengo VII te Goes, trekt zoals verwacht werd, een groot aantal bezoekers uit geheel Zee land. Gisteravond waren ruim 3200 personen de kassa gepas seerd. Onder hen bevond zich ook de Commissaris der Koningin Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, die 's morgens een onofficieel bezoek heeft gebracht. Gisteravond gaf ook Jhr. mr W. C. Sandberg tot Essenburg, Middelburg's burge meester door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk. Twee en dertighonderd bezoe kers. Dat waren er gisteren dus ruim 1300 waarvan er weer velen met mooie prijzen naar huis gin gen. Het waren weer geschenken van de Nederlandse Persil Maat schappij (een keukenrekje), de Banketfabriek S.A.S. te Den Haag (luxe doosjes koek), een ties drank van de fa. Hildernisse uit Middelburg, terwijl weer iedere honderdste bezoeker gratis bij Wasserij De Zon te Goes iets naar believen kon laten stomen. Het grootste gedeelte van het bezoek kwam 's avonds, meegelokt door de pittige marsmuziek van de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag, die, voordat het con cert begon, een mars door de stad maakte. Voor het concert bestond zeer grote belangstelling en terecht I Want een ieder heeft zonder uit zondering genoten van wat daar in de feestelijk versierde Schut- tershoftuin ten gehore is gebracht. Een dankbaar applaus beloonde dan ook de leden van het orkest na ieder nummer. Hedenavond concerteert de Harmonie „Euphonia" te Goes onder directie van de heer P. de Rooy. De Noorse koopvaardij in geval van oorlog. Schout-bij-Nacht Danielsen, op perbevelhebber van de Noorse vloot heeft verklaard opdracht te hebben gegeven, na te gaan welke problemen het bewapenen van Noorse koopvaardij schepen met zich mee zou brengen indien de ontwikkeling der internationale situatie dit noodzakelijk zou ma ken. pe bemanning der koopvaar ders, zou zeer zeker vertrouwd worden gemaakt met de bediening van toestellen voor het afwerpen van dieptebommen (tegen onder zeeërs). Stoffelijk overschot van Plesman gevonden. Gisteren zijn nog twee stoffelij ke overschotten uit <le bjj Bari verongelukte „Roermond" opge haald. Een daarvan is herkend als dat van gezagvoerder Hans Ples man. Drie van de 33 verongeluk ten wogden thans nog vermist. Het bekende natuurbad Wjjler- meer te Beek bij Nijmegen is de ze week weer officieel geopend. Het is eigendom van Mej. Schuster een nicht van wijlen Generaal Goering. Zij is onlangs Hollandse gewor den. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk op de meeste plaat sen en vooral in het Noorden van het land enige regen. Later hier en daar enkele opklaringen. Nu en dan krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1