Staking van het vuren L tweede helft van deze week Zierikzee heeft Zaterdag de feesirok aangetrokken Majoor-vlieger Flinterman wil Nederlands hoogte-record breken. Njjtengo VII te Goes geopend Gemeentebestuur recipieerde in stadhuis. NIEUWS Luisterrijk begin der feestelijkheden Zweefvliegtuig bjj Otterlo neergestort. Eerste dag werd groot succes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND TWEEDE GEDEELTE INTER-INDQNESISCHE CONFERENTIE TE BATAVIA BEGONNEN. Snelheidsvlucht voor Nederlandse kust. De „Amathyst" ontsnapt. Maquette van Goes trok beiangsteiling. Uei ei u-cui Go-êumfruti SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goe;, L. Vorst - str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, 'Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1318 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 1 AUG. 1949 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.02 u., onder 20.29 u. Maan op 15.22 u., onder 23.25 u Hoogwater op Dinsdag 2 Aug.: Vlissingen: 7.30 u. 1.84 m., 19.55 u. 1.65 m. Terneuzen: 7.58 u. 2.05 m., 20.22 u. 1.85 m. Wemeldinge: 9.05 u. 1.68 m., 21.25 u. 1.48 m. Zierikzee: 8.36 u. 1.50 m., 21.06 u. 1.30 m. De order tot staking van het vuren, waarover de algelopen week zo'n opgewekt communiqué is verschenen kan, welbeschouwd hoogstens de tweede hellt van deze week ln werking treden en dan moet alles nog vlot verlopen ook. Want eerst moeten de regeringen hun fiat geven en moeten de resultaten geformaliseerd worden in een vergadering die gehouden moet worden onder auspiciën van de U.N.C.I. Dit geschiedde ook op 7 Mei en 23 Juni. Zaterdagavond was het nog niet bekend, maar men verwachtte dat genoemde formele vergadering heden zou plaats hebben. Indien dit het geval zou zijn, dan kan de afkondiging een dag of twee later worden verwacht waarbij dan Soekarno zijn eerste grote re devoering na de terugkeer in Djogja zal houden. Hierin kan men een uiteenzetting van het re publikeinse regeringsprogram t.a.v de hangende kwesties verwachten. De moeilijke verbindingen, vooral die bij de republikeinse strijdkrachten zullen dan wel oor zaak zijn, dat de order twee da gen na de uitvaardiging in wer king treedt, dus op zijn vroegst in de tweede helft van deze week. HATTA OPTIMISTISCH. Hatta, die Zaterdag j.l. naar Batavia vertrok, waar op het gis terochtend begonnen tweede ge deelte van de Inter-Indonesische conferentie de politiek hoogtij viert, zei er zeker van te zijn dat de order tot staking van het vu ren voor zijn vertrek naar Den Haag dit is op 8 Augustus zou worden uitgevaardigd. Op het tweede gedeelte van de Inter-Indonesische conferentie heeft Sultan Hamid, als voorzitter het woord gevoerd waarbij hij zijn vreugde erover uitsprak, dat voor het eerst republikeinse vertegen woordigers in de Gedong Indone sia Serikat (het voorm. gebouw van de volksraad) aanwezig wa ren. Na hem sprak Moh Hatta, die o.m. zei het van groot belang te achten, dat er een decentralisatie bestaat, die de mogelijkheid biedt de nodige macht tot zelfregering te verschaffen niet slechts aan de kleinste gebiedseenheden doch evenzeer aan de belanghebbenden en de verbonden groepen in de samenleving. Moh Hatta besloot: „De twin tigste eeuw bracht ons een ideo logische stroming, die de gehele wereld vanuit een centraal punt zou willen beheersen. Wordt deze stroming ook in Indonesië de overheersende, dan zal de door ons verworven vrijheid verdwijnen en zal Indonesië wederom een ko lonie worden. Alleen een volk, dat zich verantwoordelijk acht voor zijn eigen lot, zal zijn vrijheid kun nen handhaven." Nadat de vergadering gesloten was, werden Moh Hatta, de Sul tan van Djogja, Sultan Hamid en Palar door het publiek buiten het gebouw op de schouders genomen ZD.-AFRIKAANSE WANDSCHILDERINGEN VOOR „JAGERSFONTEIN". In opdracht van de Holland-Afrika-Lijn maakt de bekende Zuid- Afrikaanse schilder Smith Le Roux, de wandschilderingen voor de nieuwe „Jagersfontein". De schilder, die reeds grote bekend heid verwierf met zijn decoratieve wandschilderingen van de „Queen Elizabeth" en „Pretoria Castle" schildert hoofdzakelijk Zuid-Afrikaanse motieven. Hij maakt echter op het ogenblik een studie van zeventiende eeuwse Nederlandse costuums om een de cor te vervaardigen van de landing van Jan van Riebeek. De kunstenaar legt de laatste hand aan een groep zebra's. Wordt Tito het beu? Hij zou een contra-kominform opgericht hebben. Volgens „Der Abend"(Ameri kaanse licentie) heeft maarschalk Tito te Belgrado een Contrako- minform opgericht om de invloed van de Kominform in de Oosteuro- pese staten te ondermijnen en om de Anti-Joegoslavische politiek van het Kremlin te fnuiken. Tito zou circa 4000 specialisten naar Belgrado hebben ontboden, die werken te Topola, op ongeveer 50 km. van Belgrado, beschermd door een afdeling van de geheime politie, die hen van de buitenwe reld afsluit. Het blad voegt er aan toe, dat de Contra-kominform geheime in- formatiebureaux heett in alle hoofdsteden van Oost-Europa. Verscheidene communistische ho ge ambtenaren der Oosteuro peso staten zouden vertrouwensmannen van de organisatie zijn. Vliegende reuzenforten en straaljagers. Naar de New York Tribune meldt heeft de Amerikaanse lucht macht een zeer geheim rapport opgesteld over de „onmacht" van de nieuwste Britse straaljagers tegen de verouderde Amerikaanse B-29 bommenwerpers. Deze on macht zou gebleken zijn bij de luchtoefeningen „Operation Foil", die onlangs boven Engeland ge houden is. VLIEGTUIGBOTSING IN AMERIKA. Bij een botsing tussen een Da kota van de „Eastern Airlines" en een vliegtuig van de marine- luchtmacht, in de buurt van Fort Dix bij New Jersey zijn twaalf passagiers van de Dakota en drie leden van de bemanning en de pi loot van het marinevliegtuig om liet leven gekomen. In de tweede helft van Augus tus wil majoor-vlieger J. L. Flin terman, commandant van de vliegbasis Leeuwarden en com mandant van het 328 squadron Gloster „Meteors" een poging doen, om in een Gloster „Meteor IV" straalvliegtuig het Nederland se hoogterecord te verbeteren en een Nederlands snelheidsrecord te vestigen. De aanval op het Nederlandse hoogterecord, dat sinds 3 Septem ber 1938 op naam staat van Tj. H. Leegstra met 11.354 m., zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt het vliegveld Leeuwarden. Een week later, n.l. op 24 Augustus, wil majoor Flinterman trachten een Nederlands snel heidsrecord te vestigen en wel voor de Nederlandse kust, bij voorkeur tussen Scheveningen en Kijkduin. Een snelheidsrecord voor vliegtuigen bestond tot dus verre in ons land nog niet. De vlucht ter vestiging van het snelheidsrecord zal gemaakt wor den over een afstand van 3 km. in rechte lijn met een aan- en uit loop van beide 1 km. Het totale parcours is dus 5 km. De vlucht geschiedt volgens de voorschriften op een hoogte van minder dan 75 m. CONTACT MET PHILIPS. Met de N.V. Philips te Eind hoven is contact opgenomen ten einde de apparatuur te verkrijgen voor de juiste vaststelling van de gemaakte tijden. Het parcours van 3 km. moet twee maal in elke richting worden gevlogen. Het ge middelde van de vier gemaakte snelheden geldt voor de vaststel ling van het record. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vlieger John Cunningham, die op 23 Maart 1948 met een Havilland „Vampire" straaljager een hoogte bereikte van 18.199 m. Het wereld-snelheidsrecord staat thans op naam van Maj. Ri chard L. Johnson van de Ameri kaanse luchtmacht, die met zijn straalvliegtuig North-American F 86 op 5 September 1948 in Cali- fornië een snelheid behaalde van I.079,841 km./u. NIET HOGER, WEL SNELLER? Het is vrijwel uitgesloten, dat Majoor Flinterman met zijn „Me teor" hoger komt dan Cunning ham met de „Vampire", daar dit laatste toestel indertijd voor de recordpoging een speciale vleu- gelvorm had gekregen, die het stijgvermogen verhoogde. Wel is het theoretisch mogelijk, dat de Gloster „Meteor" sneller is dan de North-American F 86. In verband met het optreden van schokgol ven bij het naderen van de ge luidssnelheid zal het voor de snel heidsrecordpoging gunstig zijn, in dien het op 24 Augustus in Sche veningen zeer warm weer is. Met een Gloster „Meteor" jager is na de oorlog reeds twee maal het wereld-snelheidsrecord verbeterd, n.l. op 7 November 1945 door group captain Wilson en op 7 Sep tember 1946 door group captain Donaldson. Ruim 1V? jaar lang was de „Meteor" 's werelds snel ste Vliegtuig. Het is Majoor Flinterman ech ter niet begonnen om de vestiging van een wereldrecord, maar uit sluitend om een nationaal record. Tewerkstelling van scholieren in de landbouw. De hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Land bouw heeft besloten, dat, indien er ergens aanleiding bestaat tot het inschakelen van scholieren in het agrarisch arbeidsproces, dit in georganiseerd verband dient te geschieden en in ieder geval niet dan nadat het betreffende pro vinciaal contactorgaan voor de arbeidsvoorziening in de landbouw tot de conclusie is gekomen, dat geen valide arbeiders meer be schikbaar zijn. KONINGIN EN PRINS MAKEN WEEKEND-REIS. Koningin Julana en Prins Bern- hard zijn Zaterdag per Dakota naar La Rochelle in het Franse departement Charente gegaan en verder per boot naar het eiland Ré, voor de Franse Westkust. Zij zouden tot vandaag voor een par ticulier weekeind-bezoek te. Les Portes op het eiland verblijven. PILOOT ZWAAR GEWOND. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de 50-jarige Amsterdamse zweefvlieger, de heer F. J. Al- bracht, met zijn zweefvliegtuig, de PH-171, toen hij boven het dorpje Otterlo (gem. Ede) op de Veluwe zweefde, door nog onbe kende oorzaak naar beneden ge stort. De heer Albracht was plm. half vier van Soesterberg opgestegen. Na een vlucht van 40 minuten, waarbij een aanzienlijke hoogte werd bereikt, gleed het toestel in de buurt van Otterlo at en stort te neer in het hoenderpark van de heer Bouwman. De bestuurder brak beide benen, kreeg enkele hoofdwonden en werd op eigen verzoek naar de Boerhaavekliniek te Amsterdam overgebracht. On danks de ernstige verwondingen is zijn toestand niet -zorgwekkend. Het toestel, een Grünau-Baby II, werd, behalve de staart, zwaar beschadigd en was eigendom van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. Omtrent de oorzaak van het ongeval konden nog geen defini tieve mededelingen worden ge daan. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE „ROERMOND" GEVONDEN. Italiaanse en Nederlandse dui kers hebben nog een lichaam te voorschijn gebracht uit het gezon ken wrak van de „Roermond". Nog vijf lichamen zijn niet gebor gen. Het laatst geborgene is nog niet geïdentificeerd. DODELIJK SPEL. Bij het spelen vonden jongetjes uit Vught in de afgelopen week enkele slangetjes. Zij namen ze mee naar huis en daar prutste er een elfjarige jongen K. v. d. Heu vel aan. Hij stak er een aan waar op een explosie volgde. In zorg wekkende toestand moest de jon gen naar het ziekenhuis worden gebracht. Vast staat, dat hij zijn rechterhand zal moeten missen. Enkele andere kinderen, die in de kamer waren, kregen scherven in het gezicht. Zierikzee heeft Zaterdag op luisterrijke wijze een begin gemaakt met de leestelijkeheden ter gelegenheid van het elfhonderd jarig bestaan der stad. In liguurlijke, doch ook in letterlijke zin heeft de stad en haar inwoners de feestrok aangetrokken. Autoriteiten in jacquet, jonge meisjes in Middeleeuws eostuum, de burgemees ter en zijn raad voor deze dagen ais sehout en schepenen uit gedost, kampeerders in korte broek, muzikanten in hun uniform en honderden anderen, zij zaten Zaterdagmorgen in de Grote Kerk, zjj bezochten de receptie op het Stadhuis en zij luisterden naar de muziek der plaatselijke corpsen en van de Philipsharmor.ie, gedachtig aan de woorden van de Zierikzeese eerste burger jiir. mr J. Sohuurbeque Boeye, die in de historische Grote Kerk de honderden toeriep: „De feestvreugde wacht U, wecst met ons één". HISTORISCHE REDE VAN DE BURGEMEESTER. Zierikzee was uitgelaten, nie mand scheen er te werken behal ve dan de man, die in Midael- eeuws eostuum gestoken het Zeeuwsch Dagblad van de boot kwam halen en die zorgde, dat ook op de feestdag de lezers de krant tijdig in huis hadden. Ook de Rijkspolitie was druk in de weer en leverde haar nuttig aan deel. Op de boot kwamen we al in aanraking met de Middeleeu wen, want ook de bootconducteur had zich een passend eostuum la ten aanmeten. Ja, Zierikzee was reeds vroeg uit de veren en om negen uur kon- dgiden herauten te paard en te voet het feest aan, waarna om half tien enkele honderden post duiven werden opgelaten. Na het gelui der klokken, volgde om tien uur een carillonbespeling. WIJDINGSDIENST. Honderden inwoners en vele gasten w.o. de Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot met zijn echtgenote, tal van burgemeesters en vele an deren woonden om elf uur een wjj- dingsdienst bij in de Grote Kerk. Hier sprak burgemeester Schuur- beque Boeije een feestrede uit. De herdenking, zei spreker kon bet best gekarakteriseerd wordt in vijf woorden n.l. wijding, dank baarheid, herinnering, vreugde en feestviering. Blijdschap toonde spr., dat zovelen bijeen waren ge komen om in de eerste plaats God te danken, óók voor de eenheid, die zich in deze dienst demon streerde. De burgemeester stond uitvoerig stil bij de geschiedenis van de stad, en eerde de voor vaderen, die Zierikzee tot grote bloei hebben gebracht. STADSRECHTEN. Na de ontwikkeling van Zierik zee tot stad te hebben gememo reerd, herinnerde de burgemeester aan de plannen tot de bouw van de toren, die 207 m. hoog zou heb ben moeten worden, doch slechts tot 58 m. hoogte kon worden op getrokken. Hierna, aldus spf., volgden tijden van rampspoed en hij deed hier en daar een greep uit de geschiedenis, die de stad tot aan de rand van de ondergang hebben gebracht. yitvoerig stond de burgemees ter stil bij het gebeurde in 1944 toen evacuatie en inundatie de bevolking van het eiland verdreef en men tevergeefs wachtte op een gelijktijdige bevrijding met overig Zeeland. Na de gevallenen uit die moeiijjke dagen te hebben her dacht, zei jhr. Schuurbeque Boeije dat de werklust en de werkkracht der gemeentenaren bij de bevrij ding niet was gebroken. We maken een moeilijke perio de door en het is geen tijd voor feestvieren, zo zeggen velen, al dus spr., doch al die pessimisten zou ik willen toeroepen met Gui- do Gezelle: Tel Uw zegeningen, tel ze één voor één! Dan is er dankbaarheid in ons hart en kun nen we feestvieren, mede omdat onze oude stad nog een der mooi ste en bovenal ongeschonden is gebleven in de rij der oude steden. „Frappez, frappez toujours" zei Burgemeester ten Kate. „Frappez, frappez toujours", zei Mr W. C. ten Kate, burgemees ter van Goes Zaterdagmiddag toen liy, in liet Schuttershof, de Nytengo VII opende en hij de Goese middenstand hulde bracht voor, zoals hy het noemde, „het dapper initiatief om steeds weer de aandacht gaande te houden en mc^ rlijkheden voor de handel onder ogen te zien." Na hevig vuurgevecht met kustbatterijen. Het Britse oorlogsschip „Ame thyst", dat sedert April j.l. door de Chinese communisten op de Jangtse werd vastgehouden, na dat het beschoten en beschadigd was bij een poging om voorraden naar de Britse ambassade te Nan king te brengen, is, na een hevig vuurgevecht met de kustbatterijen ontsnapt en heeft zich bij de Brit se vloot gevoegd zonder dat ver dere schade werd opgelopen, al dus is door de Britse admiraliteit medegedeeld. De commandant van de Ame thyst was gemachtigd door het Britse departement van buiten- DE AMETHYST liet de tanden zien. iandse zaken en de admiraliteit om zich een weg naar zee te ba nen. „Met het oog op de weigering der communistische autoriteiten om het schip de normale facili teiten en vrijgeleide te geven." De reis werd afgelegd in de diepste duisternis. Het moeilijkste deel van de 225 km. lange vlucht kwam toen het schip door een rivierversperring moest varen, waarvan men de sterkte niet wist. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de bemanning gezonden en de gezag voerder opdracht gegeven de man nen ee:. extra rantsoen rum te verstrekken. De burgemeester sprak na een inleidend woord van de voorzit ter van het tentoonstellingscomité de heer A. de Roo, die er o.m. op wees, dat het dit jaar 25 jaar ge leden is, dat de eerste Nijtengo tot stand kwam. Zoiets is een felicitatie waard en burgemeester ten Kate bracht dan ook hulde aan de „tentoon stellingsveteranen", de heren L. Verwer, A. de Roo en M. Veenis Hij hoopte tenslotte, dat de ten toonstelling een daverend succes voor organisatoren en standhou ders mocht worden. Nadat de heer de Roo na hem nog enkele dankwoorden had ge sproken waarbij hij aardige herin neringen over de vorige Nijtengo's had opgehaald, en hij de secreta ris en zijn adjunct de heren E. N. C. van Riessen en A. Hoogesteger, hulde had gebracht voor hun geenszins gemakkelijke taak; na dat Mevr. ten Kate en Mevr. van Riessen waren aangeboden, maak ten de vele genodigden een rond gang over de tentoonstelling. NOG BETER DAN NIJTENGO VI. Men kan niet anders zeggen, dan dat deze de vorige verre over treft. Alle stands zijn keurig ver zorgd. Veel belangstelling trok vooral de stand van de gemeente Goes zelf. En geen wonder. Want hier kan men volledig op de hoog te komen wat de gemeente van plan is in de komende jaren tot stand te brengen. Een prachtige, door de opzichter van Gemeente werken, de heer J. G. Dominicus vervaardigde maquette, geeft een volledig beeld van de uitbreidings plannen, nieuwe woonwijken, speel- en industrieterreinen, be planting enz. Men vindt er voorts een tekening over de nieuwe rio lering, en er is een maquette van de sluizen. Twee prachtige scheep jes tonen aan dat de haven van Goes voor diverse tonnages be reikbaar is. Ook zijn er minia tuurtypen van wagens voor het ophalen van huisvuil. Enkele sta tistieken tonen de bevolkingstoe name van Goes (40 pet. sinds 1931) en de vergroting van woon gelegenheid. Ook 't gemeente gas bedrijf is vertegenwoordigd. 1900 BEZOEKERS. De eerste dag is een succes ge worden. Negentienhonderd bezoe- Zaterdagavond liep hij gezel lig op de Nijtengo VII, die stoere Amerikaanse marinier een 'opvarende van de „Colum bus", de Amerikaanse slag kruiser die tot 2 Augustus een bezoek aan Amsterdam brengt. Hij stamt uit een Zeeuws ge slacht en bezocht familie in Goes. Toch kent hij geen woord Hollands. Maar hij zou geen Amerikaan en opvarende van de „Columbus" zijn, als hij er niets op had gevonden. Heel eenvoudig stak hij een kaartje met het adres van de familie op zijn pet en als hij de weg vroeg of een spoorkaartje kocht, wees hij met een eenvou dig gebaar naar zjjn hoofddek sel En hij is er gekomen. Want Zaterdag liep hij op Nij tengo VII; mét zijn kaartje. kers passeerden de kassa. Negen tien gelukkigen, iedere honderdste bezoeker kreeg een prijs, zijnde het gratis stomen van een kleding stuk ter waarde van f 3.75 bij Wasserij de Zon, Goes. Voorts vie len er nog diverse prijzen zo tus sen door, als het gratis laten ver vaardigen van ee foto, fa. Rut gers, een fles drank, Hildernisse M'burg, een tientje van het comité of een electrisch strijkijzer van fa. v. d. Broeke, Goes. Negentienhonderd betalende be zoekers op de eerste dag. „Da's er 600 meer dan verleden jaar", zei men glunderend in het Nijten- go-secretariaat. Vanavond concerteert de Kon. Militaire Kapel onder leiding van Kapitein-Directeur Rocus van Yperen. Het zal dan niet minder druk zijn, vermoeden we zo. ONTROEREND. Het was een ontroerend moment toen na deze toespraak de honder den van hun plaatsen opstonden en een' machtig danklied door de Grote Kerk klonk, daarmee in stemmende met de woorden van dank aan God, door de burge meester gesproken. Even ontroe rend was het, toen na de uitvoe ring van het Halleluja van Han del, door de Chr. Zangvereniging „De Lofslem" o.l.v. de heer Joh. Schouls Johzn., men zich opnieuw verhief voor het zingen van ons volkslied. DE FESTIVITEITEN. De feesten werden 's middags voortgezet met marsmuziek door zeven muziekcorpsen van het eiland o.l.v. de heer C. A. Swenne, waarna te drie uur Oud Zierikzee, een amusementscentrum, werd geopend. Groot was de belangstelling voor het concert der Philipshar- monie, die op de tent op het Ha venplein concerteerde. Een kleurrijk effect boden de volksdansen op het Havenplein. De revue „Hoe is het mogelijk" trok veel belangstelling, evenals het openluchtspet „Een avond op de Olympus", waarvan wij nog verslag hopen te geven. Motorclub „Scheldegouwen" bestaat 20 jaar. De Motorclub Scheldegouwen die op 6 Augustus 20 jaar be staat is afgelopen Zaterdag goed in de bloemetjes gezet. Het bestuur dat reecpieerde in het Nederl. Koffiehuis, heeft vele gelukwensen in ontvangst geno men. Er waren o.m. schriftelijke sol licitaties van de burgemeester, jhr. mr W. C. Sandberg tot Es- senburg en van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Van ve le vrienden ontving Seheldegou- wen bloemstukken. De Belgische Motorrijders Bond bood Scheldegoutven als eerste Nederlandse club, een ereteken aan. De heer G. J. Bosch, voorzitter van de K.N.M.V. bood het K.N. M.V.-ereteken aan en memoreerde in een geestige speech de grote verdiensten van Scheidegouwen. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder L. J. van 't Westende. De heer J. Stignlet, van de Belgische Motorrijders Bond uitte daarna zijn waardernig voor het vele wat Scheldegouwen voor de buitenlandse vrienden deed. De nieuwe medaillekast welke het bestuur van Scheldegouwen had laten vervaardigen' werd in gewijd met het inhangen van liet Belgische ereteken. HUYBREGTS NEGENDE IN 125 c.c. KLASSE. Bij de op Zaterdag te Tubber- gen gehouden motorraces heeft Huybregts uit Middelburg, lid van Scheldegouwen, op Eysink bij de 125 c.c. senioren op 7 ronden (64.617 km.) de negende plaats veroverd. Hij reed het parcours in 41 min. 20.4 sec. Eerste werd de Amersfoorter Vierdag (Eysink) met 38.44.1 die een gemiddelde uursnelheid van 100.08 km. reed. Tal van geschenken werden aangeboden. Zaterdagmiddag is door het ge meentebestuur van Zierikzee een druk bezochte receptie gehouden in het stadiiuis, waarbij door veie personen het woord werd gevoerd en tal van geschenken werden aangeboden. De eerste, die tijdens de receptie sprak, was Jhr. de Casembroot, Uie aan het begin van zijn toe spraak de burgemeester zijn com pliment maakte voor de rede in de Grote Kerk uitgesproken en die een diepe indruk op hem had ge maakt. Oude herinneringen kwamen bij de Commissaris boven, toen hij sprak over de dagen der bevrij ding, die hij als lid van het M.G. in Zierikzee had meegemaakt. De wijze van feestviering die men in Zierikzee heeft gekozen voor de herdenking van het 1100-jarig be staan-noemde Jhr. de Casembroot uniek en ontroerend. Spr. zei, dat het een lichtpunt in deze donkere tijd is, dat een stad als Zierikzee is gespaard gebleven en o.m. een centrum van Vreemdelingenver keer is geworden. Namens het Provinciaal bestuur bracht de Commissaris tenslotte de geluk wensen over, daarbij de burge- Doordat een inbreker erg trans pireerde en zijn overhemd wissel de voor een van de heer des huizes die met vacantie was, is een in braak opgehelderd in Wassenaar. De tuinman kwam n.l. plotse ling binnen en de diet had geen tijd meer zijn hemd te redden. Een speurhond deed de rest. De 21-jarige Dick Schermer wil op 6 of 7 Augustus een poging doen om Het Kanaal over te zwemmen. Hij neemt dezelfde route als zijn voorgangers Mick- man en Croes van Rijsei, maar hoopt beter te slagen. De toe-' stand van de twee militairen die in Aden de Kota Inten moesten verlaten omdat zft verschijnselen van pokken vertoonden is goed. Zij zullen binnenkort naar Neder land 1 vertrekken. Omdat moeder jarig was, had vader Tolmeyer uit Amsterdam een ra dio-telefonisch gesprek aange vraagd met zoonlief, die in Ban doeng als soldaat zit. Laat die fa milie boffen! Het was het 100.000- ste gesprek na de bevrijding en daarom mocht men gratis spre ken zo lang men wilde. De ver loofde van Tolmeyer Jr. was er ook bij; die glunderde nog het meest! Je kunt boffen maar ook pech hebben. Net als de Oelcrain- se mijnwerker die in Luik aan zijn politie-escorte ontsnapte toen hij op weg was naar het politie bureau en die werd gevonden in het huis van een van de agen ten waar hij zich onder een bed had verborgen. Dit stond in het opstel van een Duitse jongen: On ze onderwijzer leert ons dat de Duitsers een kunstmatige tornado hadden uitgevonden doch deze door verraad niet konden gebrui ken. We vermoeden zo, dat de on derwijzer vroeger zelf iets met de S.A. te maken heeft gehad. Maar kom, de sigaren-industrie verwacht dat de nieuwe prijsrege ling voor sigaren spoedig afkomt. Dat is tenminste iets concreets op de Maandagmorgen, meester toewensend, dat het hem en zijn stad onder Godes zegen steeds goed mag blijven gaan. SPREKERS EN GE SCHENKEN. Vervolgens werd het woord ge voerd door prof. W. v .d. Pluym, oud voorz. van het Kon. Ned. Oud heidkundige Bond, en door een af stammeling van Pieter Cornelis Plockhoy, een menoniet, die inder tijd uit Zierikzee naar Amerika vertrok en daar een nederzetting stichtte, nu Lewis in de staat De laware geheten. Deze spr. over handigde de burgemeester een historische kaart met oorkonde. Verder werd gesproken door mr Frederiks, voorzitter van de mo- numentenraad, door de heer C. Gast, burgemeester van Brouwers haven, die namens de Ver. van burgemeesters én secretarissen een tegeltableau van het eiland met de gemeenten en gemeente wapens aanbood, door de heer Schuierman, directeur van het Waterleidingbedrijf, die een prac- tisch zegelboek aanbood, en door burgemeester W. Baas, van Kerk- werve. Spr. bood een lepeltje aan. Een schitterende maquette van Zierikzee omstreeks 1600, werd aangeboden door de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale dienst. Verder werden nog geschenken aangeboden door mevr. Vermeu len uit Schuddebeurs, de heren Van Schendel te Gorinchem en de heer Schipper namens het secre tarie-personeel, tervvjjl tenslotte het woord nog werd gevoerd door de heer de Looze en de heer Doe- leman, welke laatste een geschenk toezegde. hengelsportwedstrijd. Zaterdag j.l. heeft de Goese Hengelsportvereniging een con cours in de haven van Goes ge houden. Er werd door 54 hengelaars deelgenomen. Het totaal gewicht van gevangen vis was 1632 gram. De 1ste prijs werd gewonnen door dhr. Jac. v. Gorp met een ge wicht van 280 gr.; 2de prijs dhr. Hommes met 205 gr.; 3de prijs dhr. Herlaar met 190 gr. Verkeersongeluk met dodelijke afloop. Zaterdagmiddag om Half vijf is op het Singel, hoek Spuistraat te Amsterdam, een 19-jarige leer- ling-kok door een personenauto overreden en onmiddellijk aan zijn verwondingen overleden. Bij Leynsen's Cafetaria te Goes brak Zaterdagmiddag in de keu ken brand uit welke echter met een snelblusser geblust kon wor den. Voor het Middenstandsdiploma slaagde te Bergen op Zoom mej. J. Daane te Kapelle. Geslaagd voor M.O. Nederlands (A) mej. P. A. J. Duvekot te Goes Geslaagd voor costuum-naalster mej. Koos de Bruine te Rilland, leerlinge van de vakschool „Sint Geertrude" te Bergen op Zoom. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig tci vanavond: Wisselende bewolking met in de namiddag voornamelijk in het Noorden van het land en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Dezelfde of iets lagere tempera tuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1