jProvinci^ffi/aw 9TORT Japan, bakermat van bet Aziatische imperialisme. Bevordering van leerlingen aan de nistenscbeol te Middelburg. - en Recordhouders. Zaterdag 30 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ificatie van 2 aan het gemeente- Korte Berichten. personeel, het verlenen van een, subsidie aan de bond tegen het j Een explosie heeft zich gister- schenden van Gods Heilige Naam mo"rgen omstreeks 6 uur in de door het vloeken, een voorstel tot extraheer-fabriek „Het Zwarte Middenstands-examens te Middelburg. Voor de Donderdag j.l. te Mid delburg gehouden middenstands examens algemene handelskennis slaagden de volgende personen: L. J. de MoorJanse te VVisse- kerke; J, D. Naeije, A. Polfliet en J. W. Rijk te 's-Heer Arendsker- ke: mej. C. S. M. Nagelkerke te Lewedorp; mej. A. Nieuwenhuise en J. Nieuwenhuise te Schoon- dijke; M. VV. van Noorden, W. Po- leij, E. J. C. Sinke en D. v. Stee te Yerseke; J. B. C. Oldeman, C. H. J. v. Opdorp, A. A. Overweel, S. J. Paauwe en W. A. Schonis te Middelburg, VV. Onderdijk te Veere; M. L. Ossewaarde en mej. C. v. Rijswijk te Goes; mej. M. H. v. Peperstraten, A. Polderman en A. H. Schipper te Vlissingen; J. VV. Perrees te Borssele; D. D. J. v. d. Poll te Ovezande; A. B. Pijcke te Hoofdplaat; mej. L. P. C. Rammeloo te Hansweert; A. Rijk te 's-Heerenhoek; E. Schip per te Biggekerke, J. Schouwe- naar'te YVemeldinge, J. J. Slabbe- koorn te Kloetinge en C. Steen- bakkeTorn te Heinkenszand mej. T. F. Sinke te Yerseke. Afgewezen werden 13 Candi da ten. Verkoping. Op Woensdag 27 Juli j.l. had onder grote belangstelling ten overstaan van notaris D. v. d. Velde uit Tholen, in hotel „De Druiventros" te St. Philipsland, de verkoping plaats van de „Stel- hoeve", (t.w. woonhuis .schuur met erf, wei- en bouwland) groot 16 ha. 79 a. 30 ca., gelegen in „de oude polder" te St. Philipsland van wijlen de heer Wim Mol. Pachter is de heer J. van Hek ken. Het geheel had een taxatie waarde van f 38.500.Koper werd de heer L. Ganzeman te Bruinisse voor-de som van f41.510 Ned. Herv. Vrouwen vereniging O.Z.-Beveland op reis. Woensdag maakte de kring O. Zuid-Beveland van de Hervormde Vrouwenvereniging een autotocht met 240 vrouwen naar de Hel- dringstichting te Zetten. Op de heenreis werd te Breda gepau zeerd en om 1 uur was het doel der reis bereikt, waarna h,et grote werk der reclassering werd aan schouwd. Om 4 uur vertrok men naar Berg en Dal om te genieten van het natuurschoon aldaar. Over Tilburg werd de terugtocht genomen en om half twee was de mooie tocht geëindigd. Artsendienst. Zondag 31 Juli wordt de artsen- dienst In Goes waargenomen door ór M, P. Bruynzeel, Jac. Valcke- straat 3, telef. 2375; ln Driewe gen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp door dr Gelderblom, telef. K 1196 •—327, Nieuwdorp; in 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdjjk door dr Zonne- vijlle, 's-Heer Arendskerke, telef. K 1106—202; dr J. F. B. Bok, Wolphaartsdijk, telef. 1198—237 voor dr I. J. Risseeuw, Kapelle; ln Middelburg door arts Frumau, Groenmarkt 17, telef. 2635; ln Viisslngen door arts G. J. M. de Greef, Koudekerkseweg West 13, telef. 2121; ln Veere. Serooskerke en Oostkapelle door arts M. v.- d. Siuys, Markt A 155, telef. 271; in Koudekerke, Zoutelande en West- kapelle door dr M. Huygens, Lan- gedamsestr. 30, Westkapelle, tel. K 1180—316; in Tholen, Oud- Vossemeer, Nw.-Vossemeer en St. Philipsland door dr P. J. Duinker te Tholen en dr H. Menger te St. Philipsland. Apotheken. In de week van 30 Juli tot en met 6 Augustus zijn de volgende apotheken voor avond- en nacht recepten geopend: Goes: La Porte. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Van Ockenburg, Walstraat. MIDDELBURG. Vergadering Coöp. „De Broeder band". Woensdagavond werd in de Bogardzaal de 52ste algemene ledenvergadering gehouden van de Coöp. „de Broederband". Na de opening door de voorzitter de heer P. C. Muller werd de bestuursverkiezing gehouden. Alle aftredenden werden bij ac clamatie herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. Assche- man, die zich had teruggetrok ken, de heer J. Overweel werd gekozen. In de plaats van de heer B. G. J. Kotkamp, die als commissaris heeft bedankt, werd gekozen de heer W. F. Verduyn, Nadat de voorzitter de heren Asscheman en Kotkamp had bedankt voor het werk door hen in dienst van de Coöperatie verricht, werd de vergadering, die maar matig bezocht was, gesloten. U.V.V. gaat collecteren. Vandaag zal door de gehele stad een collecte worden ge houden voor de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers. Gaarne vermelden wij hierbij hoe de U.V.V. zich verdienstelijk heeft gemaakt met het organiseren van de speelgoed- en poppen- tentoonstelling en ook met het bezorgen van ontspanningsmid dagen voor de ouderi van da gen. Dat hiervoor geld nodig is. spreekt haast vanzelf en U.V.V. hoopt op de gulhartigheid van de stadgenoten voor dit mooie werk. Is hier iets van U bij De "Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, .dat aan zijn bureau de volgende voor werpen als gevonden zijn gedepo neerd en terug te bekomen Za terdagavond tussen 19 en 20 uu. Verschillende hulssleutels, kin derschoentje, zeerrilederen hand schoen, portemonnaie met Inhoud, glacé herenhandschoen, kinder sok, hondenpenning, rozenkrans, draadspanner van fototoestel, zil veren vulpotlool, zweep, 1 paar bruine sokken, drlehoeksportc- monnale met inhoud, herenporte- monnale met Inhoud, portefeuille met inhoud (geen geld), gehaakt xadeldekje. llpssleu! cl. Een lijst van gevonden voor werpen welke bij particulieren ln bewaring worden gehouden, ligt op ons bureau, Korte Noordstraat 35, ter Inzage. VLISSINGEN. Stoffelijk overschot van mevr. Petersma ter aarde besteld. Onder overgrote belangstelling werd Donderdagmiddag het stof felijk overschot van mevr. Peters- ma, in leven arts te Vlissingen ter aarde besteld. Uit alle streken van ons land waren vrienden en vroegere patiënten overgekomen om de laatste eer te bewijzen aan deze vrouw, die door haar gaven van hart en hoofd zulk een grote plaats had ingenomen in haar me- dica-ambt. Een schat van bloemen dekte de baar. Namens de medici van Walcheren sprak dokter Sta- verman een ontroerd en ontroe rend afscheidswoord, dat volko men natuurlijk ten opzichte van deze vrouw in de volle zin van dit woord, een dankwoord werd. Ds Nicolai van Vleuten, vroeger van Domburg, waar de overledene was geëvacueerd geweest, sprak woor den van troost en geloof en ein digde met het Onze Vader. Dr Petersma zelf dankte be- vvogen-rustig en ernstig voor alle bewezen liefde en waardering. Ook talrijke zusters van Bethesda waren aanwezig aan de groeve van haar, die haar opleiding had verzorgd. GOES. De vlam ln de pan. Gistermiddag omstreeks één uur brak in de kleinhandel voor vis en comestibles van de heer A. Tilroe in de St. Adriaanstraat een brandje uit, dat ontstond in een bakinrichting voor vis. De bewoners, dio boven de win kel het middagmaal gebruikten, boften, dat de oud-brandweer- meester de heer J. M. v. d. Weert, een overbuurman, met een mini- max-snelblusser direct ter plaatse was en samen met de politie, die eveneens met een snelblusser hem op de voet volgde, het brandje ge blust heeft. KATTENDIJKE. Reis ouden van dagen. Donderdag maakten de ouden van dagen voor de eerste maai een reis en wel door Walcheren. Er- werd met 13 auto's gereden uit Kattendijke en Kapelle. Vla Middelburg, waar de Abdij werd bezichtigd, werd over Domburg en Westkapelle naar Vlissingen gered; n, waar gegeten werd Bij terugkomst stond aan de grens der gemeente de muziek vereniging „Oefening en Uitspan ning" de oudjes op te wachten. Op het dorp werden nog enige nummers ten beste gegeven en door de oudjes enkele ronde dansjes gemaakt,' waarna ds Breek dank bracht aan de autobezitters. Daarna sprak de heer de Boer namens de oudjes een woord van dank. YERSEKE. Bezoek van radio-reporter. Woensdag bracht de bekende radio-reporter Hubert van de Vij ver van radio-Brussel een bezoek aan Yerseke. Hij bezocht aller eerst de mosselconservenfabriek van de firma De LeeuwGeluk, waar de heer De Leeuw, hem als deskundige van voorlichting dien- j de, en hem ook het een en ander j vertelde over de organisatie en het verenigingsleven der mossel- kwekers-exporteurs. Verder maak te hij met het motorvaartuig YE 55 van de mosselkweker Sin- ke-Wisse een tocht naar de mos selpercelen. Deze firma vertelde de heer van de Vijver -veel over de mosselcultuur en de visserij en liet hem de pract'ische kant van deze cultuur zien. Ook over het bekende en ver werpelijke verkoopsysteem der Belgische mosselimporteurs werd hem een en ander verteld, waar- voor hij veel belangstelling toon- de. KRUININGEN. Wedstrijd hardlopen. Dank zij de financiële steun en de medewerking van enige vol wassenen had Dinsdagavond een wijdstrijd plaats ln hardlopen voor kinderen van 614 jaar. De startplaats was Berghoek straat. De uitslag was: Jongens van 610 jaar: 1. Jan Paauwe; 2. Nout Stroosnijder; 3. Louw Dominicus; 4. P. Röthen- gatter; 5. Hans Leendertse. j Meisjes van 610 jaar: 1. Jannl Dek; 2. Cokkte Iwenne; 3. I Annl Nieuwenhuize. Meisjes van 1014 jaar: 1. Nelll Witte; 2. Mina Wagenaar, 3. Truus v. Boven, Hansweert; 4. I Maatje v. d. Weijde; 5. Mina Po- 1 ley. Jongens van 1012 jaar: 1. Adri Boone; 2 Rinus Polderman; 1.1. Bram Geiritse; 4. E. t-abls Brussel; 5. Ko Bruinschoof, Hans- weert. Jongens van 12 tot 14 jaar: 1. Kees Potter, Hansweert; 2. Henk v. Nieuwenhuize; 3. Nilleke Stro; 4. Jan Openeer; 5. Plet Saa- man. Er was veel belangstelling voor deze wedstrijd. deelname aan de gemeenschappe lijke regeling voor de schooltand- verzorging en een voorstel om dit jaar met de restauratie van de Campveerse Toren een aanvang te maken, overeenkomstig de desbe treffende plannen van Monumen tenzorg. Verder zullen de geloofs brieven van de nieuw gekozen le den van de raad worden onder zocht. Bleten lossen per dragline. Kalf" te Zaandam voorgedaan, ten gevolge van het maken van kortsluiting van een motor, die een transportband voedt. Deze explosie veroorzaakte een begin Van brand, die spoedig geblust werd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De 28-jarige -1Schoorl uit Wieringerwerf die in Februari van dit jaar een roofoverval pleegde op het postkantoor te HOEDEKENSKERKE. Reisver. „De Trekvogels". - De reisvereniging „De Trek vogels" maakte Woensdag een uitstapje. Bezocht werden de Loosdrechtse plassen, waar een rondvaart per motorbootje werd gemaakt. Ook Spankenburg werd bezocht. VEERE. Voorstellen gemeenteraad. Maandag 1 Augustus a.s. zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen komen. Behan deld zullen o.a. worden een voor stel tót toekenning van een grati- Dit jaar zullen de bieten, die i Schagen en daarbij met f 10.500 te Veere worden aangevoerd ook j verdween, is veroordeeld tot een per dragline kunnen worden ge- voorwaardelijke straf van 1 jaar lost. Het feit, dat in het verlopenmet een proeftijd van 3 jaar. najaar een enorme hoeveelheid1 bieten op de kade bleef liggen en moeilijkheden opleverden voor de landbouwers die hun producten wilden leveren, is voor de Suiker maatschappij reden geweest om naar een andere wijze van ver werking om te zien. Vooral wan neer er voldoende scheepsruimte is om alles vlot af te voeren zal dit een enorme verbetering bete kenen. VROUWENPOLDER. Voetbalwedstrijd. Woensdagavond speelden de badgasten tegen de V.V.C. alhier j een vriendschappelijke wedstrijd, De Franse raad van de Repu bliek heeft gistermorgen met 284 tegen 20 stemmen het Atlantisch Pact geratificeerd. De heer Jos Vranken heeft, in- verband met drukke werkzaam heden zijn functie van directeur van Spangens Koor te Rotterdam neergelegd. Op 12 Augustus a.s. hoopt mevr. de wed. M. JansenSteen wonen de te Vries, 101 jaar te worden. Zij geniet nog een goede gezond heid. Bii K.B. is met ingang van 1 P. W. Schoemaker benoemd tot nen werd met 62, ZIERIKZEE. 80-jarig jubileum Zierikzees commissaris van politie ambtenaar 3de klasse. hoofd- Lyceum. Het 3% jarig zoontje van de De leeriingenvereniging „Con-familie Termey uit de Commelin- tact" zette de viering van het ju- straat 12 te Amsterdam-Oost, dat bileum in met een uitvoering in Donderdag met vriendjes aan het de Concertzaal. spelen was is niet in de ouderlijke De avond stond geheel in het woning teruggekeerd. De gehele teken van amusement. De opening nacht is tevergeefs gezocht, geschiedde door de heer Vincent. van de Einde met een uiteenzet- )en jarige Amsterdamse ty- ting van doel en karakter van Plste °P cen ^root advocatenkan- deze avond, waarna het Lyceum- t00r' zlch do?r vervalsingen lied werd gezongen. Vervolgens cheques en girobiljetten een werd een schimmenspel uitge- bediag van f34.000 wist toe te voerd, uitbeeldend de voornaam- eigenen in de jaren na de bevrij- ste gebeurtenissen uit het 80-jarig ding. is gisteren door de Amster- bestaan der R.H.B.S., waaraan 35 damse rechtbank tot 1A jaar met leerlingen meewerkten. j aftrek van de 9 maanden voorar- Hierna werd het toneelstuk op-1 rest veroordeeld, gevoerd „D'ingebeelde zieke" van Op de boerderij van de gebroe- Molière, in drie bedrijven. Een ders Vierboom te Leuth (Gld.) band zorgde voor de muzikale om- f heeft de stofzuiger een nieuwe be- lijsting. stemming gevonden. Men klopt veegt en zuigt er de koeien mee. Volgens de „British Medical Journal" zijn in Groot-Brittannië in de periode van 1 Januari tot 16 Juli 112 gevallen van kinderver lamming vastgesteld tegen 75 in hetzelfde tijdvak van 1948. Benoemd met ingang van 15 Aug. tot ambtenaar op de secre tarie te Vrouwenpolder, de heer P. J. Naaktgeboren thans vólon- tair ter gemeentesecretarie Ariiemuiden. Te Roosendaal is geslaagd voor het patroonsdiploma broodbakker, de heer J. W. Dieleman te Rilland. Een extra kwantum van 500 ton tomaten zal in de eerste week van te Augustus naar Engeland kunnen worden geëxporteerd, zodat in die periode in totaal 1000 ton tomaten naar Engeland zullen kunnen worden uitgevoerd. Geslaagd voor het le gedeelte akte N XIII Scheepswerktuig- kunde ,de heer G. Bosveld, leraar aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor Handelskennis L.O. de heer K. Talma te Yerseke. Besleed elk dubbeltje goed Ook UW reclame-dubbeltje Haak Dagblad -reclame „Japan behoort tot de machten die sedert het einde van de 19e eeuw, de aandacht der cultuur wereld voortdurend in spanning gehouden hebben. Onder de be schermende vriendschap van het Britse ryk groeide het op tot de machtigste staat van het Verre Oosten, die, gedreven door Impe riale machtslust Aziatische ge schiedenis heeft gemaakt en daar door mede beschikt heeft over het lot der mensheid. Zijn territoriale ambities brachten Japan in oorlog met de grootste koloniale mach ten, Rusland, Engeland en de Ver enigde Staten, terwijl op enige af stand Frankrijk, Nederland en Australië onder de invloed ge raakten van het „gele gevaar". China ervoer dat „gele" solidari teit krachteloos is tegen imperia listische begeerten". Aldus prof. dr H. R, ter Veen, in het onlangs in de Terra-bliblio- theek (uitgave J. A. Boom en Zn. te Meppel) verschenen boek over Japan. In deze bibliotheek zijn reeds eerder boeken over Turkije en Zwitserland verschenen, die in brede kringen de aandacht trok ken en dat zal in niet mindere mate het geval zijn met het thans j verschenen werk. Temeer, omdat wij in de afgelopen jaren ook zo een en ander met Japan te ma- I ken hebben gehad en er nog i steeds bij velen belangstelling is i voor het wel en wee van dit eilandenrijk. De schrijver geeft een duidelijke uiteenzetting van de wijze waarop Japan door zijn staatslieden werd geleid op de weg naar het impe riale succes en hoe het de belan gentegenstellingen tussen de Wes- I terse rivalen op verstandige wij- ze en met veel geduld hanteerde. Wij hebben, hoe kan het anders, veel critiek op het optreden van Japan. Voor een rechtvaardig oordeel is het echter goed, de politieke ontwikkeling in de wereld ook met betrekking tot het Verre Oosten in het oog te houden. En het is nodig zich te herinneren hoe het na zijn ontwaking na-1860 steeds te doen had met onbe trouwbare door en door imperia listische mogendheden, elk op eigen voordeel bedacht. Europa veroverde uitgestrekte koloniale gebieden. Japan met zijn bevol kingsgroei van een millioen per jaar en gebrek aan levensruimte volgde dat voorbeeld en zocht Oost-Azië tot een kolonie van het moederland te maken. Japan werd in 1945 definitief verslagen. Maar is daarmee het „gele gevaar" bezworen? En zo niet, welke rol kan Japan in de toekomst weer spelen Het zijn deze en soortgelijke vragen waarop prof. ter Veen met dit boek een antwoord tracht te geven. De schrijver, die blijk geeft van zijn onderwerp veel studie te heb ben gemaakt, behandelt eerst het territorium en geeft vervolgens een beeld van de slechte toestand van de landbouw en de overbevol king. Voorts worden besproken de middelen die werden beproefd om hierin verbetering te brengen: emigratie, urbanisatie en indus trialisatie. In een volgend hoofd stuk wordt geschetst de opbouw van het imperium en in verband daarmee gehandeld over de Rus- sisch-Japanse oorlog, de pogingen toj expansie naar het Zuiden en de economische penetratie in China. Daarna wordt een beeld gege ven van de maatschappelijke krachten, waarbij inzonderheid wordt stilgestaan bij het Shintois- me, het sterk nadruk leggen op de waarde van de familiegemeen schap, waartoe pok de afgestor venen beheren, de opkomst van het Shogoenaat waarbij de Keizer op de achtergrond werd gedron gen, de opheffing van de afgeslo tenheid in 1867 gevolgd door het optreden van een sterke centrale regering. Tenslotte worden nog behandeld de sociale spanningen en conflic ten en eindelijk de grote oorlog met als gevolg de grote cata'- strofe. De Japanse regering meende in 1941 met een uitzonderlijk sterk gedisciplineerd volk, zijn modern uitgerust leger en zijn machtige vloot alles te kunnen wagen. En men heeft alles gewaagd en alles verloren. Maar, aldus de schrijver, het volk is gebleven met zijn tiental len millioenen, zijn werkkracht, zijn sociale gezindheid, zijn eer bied voor het gezag, zijn bewonde- ringswaardige offervaardigheid. Het is geslagen, maar het zal zich weer oprichten mede met de hulp van de Vereniigde Staten. En verder: „Er is nog steeds geen vrede gesloten met Japan en reeds werpen nieuwe economische en politieke verhoudingen hun schaduwen vooruit op zijn inter nationale positie zowel als binnen zijn nationale grenzen. Zal de oude geschiedenis zich weer her halen? Een belangwekkend boek. Er is indertijd een boek over Japan ver schenen onder de titel: „Gemas kerde mensen". Beleefd en hoffe lijk tot in de perfectie, maar te gelijk, zoals wij ze in Indië hebben leren kennen, mensen die in wreedheid voor de Pruisische sa disten zeker niet onderdoen. Ge maskerde mensen. Lezing van dit boek biedt gelegenheid achter het masker te zien. Aan de uitvoering werd door de uitgeefster veel zorg besteed. Dit geldt niet het minst van een groot aantal met zorg gekozen illustraties. Bijeenkomst in de Luth. Kerk. Gistermorgen vond de jaarlijks terugkerende plechtige bijeen komst plaats in de Luth. Kerk te Middelburg, waar de namen van de geslaagden en de bevordering van de leerlingen der Ambachts- en Machinistenschool werd bekend gemaakt. De voorzitter van het school bestuur, de heer G. van Neder- veen, verwelkomde ln zijn ope ningswoord o.ni. wethouder A. J. Berenpas en de commandant der C.O.A.K., maj. J. Potteboom,. ter wijl later ook de burgemeester, jhr mr W. C. Sandberg tot Es- senburg, de bijeenkomst ikwam bijwonen. Hierna maakte de directeur, de heer E. Visseher, de uitslagen van de gehouden eindexamens en de bevorderingen bekend. De directeur deelde mede, dat het. de eerste maal was, dat op de B.O.V.A.G. examens, die deze week werden gehouden, dat leer lingen niet alleen slaagden voor leerling-monteur, doch tevens voor het theorelsch gedeelte van het examen voor hulpmonteur. FELICITATIES. Na de pauze feliciteerde de heer van Nederveen de geslaagden en bevorderden met hun succes en bracht hij dank aan directeur en de lareren voor hetgeen zij in het afgelopen jaar hebben gedaan. De heer Visseher reikte hierna de toegekende prijzen uit en sprak eveneens woorden van gelukwens tot de leerlingen. De geslaagden wenste hg' het beste toe in de maatschappij. Spr. bracht dank aan het bestuur, alsmede aan het B.O.V.A.G. bestuur, aan de bur gemeester en aan de leraren. Hij deelde mede, dat vandaag een excursie r.sar Gent zal worJen gehouden. De heer M. J Louws bracht ea.trna de directeur dank voor de toewijding waarmee hij steeds jn taak vervult, waarna enkele leerlingen evereens woorden van dank spraken. AFSCHEID. Voordat de heer van Nederveen de bijeenkomst sloot, werd af scheid genomen van een leraar, ii.l. de heer D. P. Meyler, die aan de Machinistenschool wiskunde doceerde. Bjj monde van de heer Visseher werd de scheldende le raar dank gebracht, terwijl hij bloemen ontving. De heer Meyler dankte daarna met enkele woor den. De uitslagen luidden: Machinistenschool. lie Klasse. I N. E. Burgs, W. M. Dieleman, M. de Doelder, A. P. Götz, S. E. A. Haaze, P. J. van Liere, H. Moens, J. A. Roth, M. P. Scherp, D. Ver hulst, J. Vernimmen, J. Vreke, P. de Waal, C. Meliefste, L. de Theye. Voor het Staatsdiploma slaag den: C. T. Ferwerda, M. Kik, A. J. A. Hoogesteger, J. v. J. Graaf, H. Achter! erg, F. Minet, D. Ver- holst, c. Mellefs'.e. Herexamen Ketels; W. Sander- se. Voor Landmachlnist slaagde L. de Thye. le Klasse Theoretici. Bevorderd naar de le klasse: W. P. Cornellsse, C. M. Oussoren, G. Dommisse, Ph. Phillpse, H. Le versteen, F. H. Dlrven, A. A. Kousemaker, P. Meeuwse. Bevorderd naar de 2e klasse: L. de BUeck, M. J, v. d. Velde, A. Bikker, F. L. M. Spit, A. Post, J. J. v. d. Meulen, H. L. Spoot, J. Vreke, N. v. d. Ende, G. G. de Groot, J. A. de Groot, J. J. Vos, B. H. A. R. de Ruijter, C. P. Everaars, C. P. van Dort. le Klasse Practici, Bevorderd naar de le klasse: F, W.' de Koning, W. F. Bitter- berg, C, Rysdyk, H. J. M. v. Be- veren, A. v. Duuren, K. Krijger, C. Klasen. Bevorderd naar de 2e klasse: A. W. Voshol, W. Hulbregtse, A. Komejan, J. A. Jansen v. Rosen- daal, A. List, J. C. Vreke, K. A. v. Klinken, P. de Vlieger, J. Ver- straate, M. Matthïjsse, F. P. de Smit, J. M. Hubregtse, A. W. de Beste, A. Hulbregtse, J. Geestman, J. J. Pieterse, Ovaa. Ambachtsschool. Gediplomeerd voor: Timmerfen: J. Flipse, J. Houmes, A. Dour- leijn, J. de Lignie, J. Lievense, J. Wiltenburg, C. A. Hoogesteger, F. Wattel, C. J. Brouwer, J. W. Antheunisse, l. Hengst, M. de Nooijer, J. Theune, A. M. Hovijn, L. van Keulen, C. Fllius, L. Jobse, H. W. Mallekoote, A. Kaljouw, L. van Keulen, C.*Blaasse, I. van Leerzem, J. Meijers, Verklaring: D; J. Janse, B. de Later, J. Roose, Joz. Schets. Metselen. Voor het schooldiploma slaag-1 J. Bassie, M. Kasse, H. L. cen: J. Geerse, J. v. d. Graaf, E. Wiessner, W. Mijnsbergen. Minet, W. Sanderse, G. P. del Verklaring: M. Catsman. Waal, K. Adriaanse, H. F. Becks, Niet gedipl. 2 L Schilderen. J. de Groot, J. Verhage, W. Roose, W. P. Spruljt, L. Verhage, A. de Vlieger, M. Reijnhout, J. J. Sturm, P. J. Koole, M. Dlnge- manse, A. C. Bos. Niet gedipl. 2 1. Getuigschrift voor het volgen van het 3e leerjaar: J. P. van Sighem. Eleetrotechniek. M. Francke, J. W. Brasser, J. J. Minet, R. W. Broeksma, L. Kaland, J. v. d. Woesteijne, H, A. de Pree, L. de Vos, A. A. Lokker, J. Joosse, T, L. Schroote, P. Fran cke, J. v. d. Zouwen, P. H. Ba- teutsen, H v. d. Linden, P. O. üsté, J, Reijnierse, J. Provoost. Over naar 3e klasse: C. E. Hill, G. T. Mannaart, H. C, de Rijke. Niet gedipl. 2 1. Rankwerken. J. Provoost, A. v. d,'Welle, A. Jobse, L. A. Kodde, J. E. Meijers, P. de Pagter, C. Dominicus, J. Kluijfhout, A. Stroo, A. Elants, L. H. Schink, L. C. Roose, R. F. van Opbergen, R. v. Belzen, J. Meul- meester, J. de Nooijer, A. Brasser, D. Flipse, S. Hille'orand. Over naar de 3e klasse: H. f-, v. Asperen, P. Wiskerke, A. Wijk huis, A. Filius. Over naar Voorb. klasse Mach. school: J. Kint, C. C. v. d. Mast Autotechniek 3e UI. L. Brand, L. Lous, A. J. de Wolf, C. Baljeu, J. Corbijn, R. L. Roth. J. Wattel, J. Geschiere, J. Besuijen, J. J. Jacobs, K. Adri aanse, H. Hengeveld, R. Faste- nau, P. Bos, H. Swiers, J. de Jong, B. Schuilwerve, J. Mes. Autotechniek 2e kl, bev. n. 3e ld. M. F. Sturm, L, v. Peene, A. W. Nijsse, A. de Hollander, A. Wagenaar, J. F. Burgs, P. C. de Rijke, J. Vos, L. Caron, J. Dinge- rnanse, A. T. Willemse, H. v. d. Weele, J. W. Wondergem. Niet bevorderd 1 1. Gedipl, Smeden. H. Boone, P. v. Eflzeren, J. Janse. Gedipl. als bankwerker. F. W. de Troye, A. Lijk, P. v, Breda, A. Paling, P. Bos, B. Schuilwerve, R. Fastenau, J. J. Jacobse. Bevordderd van le naar 2e kl. Timmeren Ia. J. W. Lijnse, C. Lievense, A. W. Kempe, F. J. Lauer, K. Adri aanse, D. Davidse, J. de Rjjke, J. Schets, J. C. Sturm, J. Joziasse, J. Kodde, M. A. Geelhoed, W. J. Grim, W. de Wolf (vw), A. v. d. Woesteijne (vw). Niet bevorderd 9 I. Timmeren Ib. J. Lous, P. Buter, J. Tramper, J. Schroevers, M. P. Meulenberg, J. de Engelsman, G. Wisse, W. Wouters, P. de Pagter, J. v. Bel zen, C. ln 't Anker, J, C. Sturm, P. Kouwe, R. L. Faase, A. de Wolf. Niet bevorderd 11 1. Metselen 1. F. Houterman, J. Roelse, J. J. Kleinepier, L. M. Hilleman, J. Louwerse, C. Janse (blijft le kl.), L. Moolenbroék. Niet bevorderd 2 1. Schilderen 1. F. Bukkens, J. Karman, J. de Vlieger, G. C. Sigtermans, A. Vermaak, A. J. CalUber, W. Fili us, L. Verhage, J. J. C. Janse. Niet bevorderd 3 I, Eleetrotechniek I. F. Walthuls, H. M. Duine, J. Pouwelse, L. Stroo, H. Oosthoek, L. J. Huijsman, A. D. Grims, W. Mandemaker, A, Smaardijk, W. D. Roelse, F. Blind, M. Dellebeke, G. H. v. d. Bosch, P. Hoogedeure, Ph. Worms, C. L. Peperzak, L. M. v. d. Bosch, M. Barten, G. J. Bak, P. Janse, J. H. W. Kayser, G. C. v. Leerdam, P. J. Kerkvoort F. v. Oosten, C. Stroo. Niet bevorderd 7 1. Autotechniek I. M. v. Baaien, W. J. Verhoef, A. Joziasse, H. Roelse, N. P. Dek ker, F. N. Brouwer, J. C. W. Je- roense, H. I. Maas, I. v. Breda, W. Pouwelse, J. P. Faas, P. v. Keulen, C. Janse, J. J. Dlngeman- se, A. Maas, J. A. Vos, G. Schun- selaar, J. Baljé, J. Simonse, I. Blanker, J. Dronkers (vw), M. P. Leendertse, (vw), L. J. Voogdt (vw), D. Kaljouw (vw). Niet bevorderd '5 i. Rankwerken I. A. Geschiere, W. L. H. Bousr sen, L, Hlllebrand, J. J, Sturm, B. Brasser, J. Kaland, P. G. Meerman, C. P. Roosse, C. Del- zenne, S. Roelse, C. v. Eenennaam A. v. d, Welle, J. de Korte, J. Janse, A. Kooman, J, J. Mondeei, A. Marteijn, A. Maljaars, G. C. v. Eelzen, A. Borsboom, J. J. Wondergem, J. Leeuwesteijn (vw) W. Roose. Niet bevorderd 7 1. R.O.V.A.G.-examen. Van de Afdeling Autotechniek 3e klasse slaagden voor het B.O. V.A.G.-diploma: Voor leerlingmonteur en Hulp- monteur, theoretisch gedeelte. K. Adriaanse, C. Baljeu, J. Be suijen, L. Brand, J. Corbijn, J. Geschiere, J. J. Jacobs, L. Lous, R. L. Roth, H. Swiers, J. Wattel, A. J. de Wolf, J. Mes. Voor Diploma lcerlingmonteur. P. Bos, R. Fastenau, H. Henge veld, J. de Jong, B. Schuilwerve. Van de avondcursus der Am bachtsschool slaagden voor: Leerlingmonteur. Van As, Baljeu, Blanker, Jan se, Davidse, Roelse (en Th. ged.), Adriaanse, Dominicus. Hulpmonteur volt. Diploma. Castel, Huijszoon, D. Jsuse, S. Janse, Manme. vim ONKERKELIJKHEID. Het Sociologisch Instituut aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen publiceerde de resulta ten van een door Mr J. A. Buur- ma ingesteld onderzoek naar de onkerkelijkheid in die provin cie. Het onderzoek omvatte het personeel van twee fabrieken gedurende drie geslachten. En het resultaat was ontstel lend. Was van het onderzochte ma teriaal ten aanzien van 80 pet. der grootouders nog te zeggen dat zij kerkelijk waren, een euen groot percentage blijkt or thans geheel buiten te staan, zodat in de leuenstijd van twee generaties de Kerk uit de tenens is verdrongen of verdreven. En dat in Christelijk Neder land. Geen toonder, dat in zulk een omgeving socialisme en commu nisme welig tieren. Of moet ik 't zó zeggen, dat mee als gevolg van het veld- winnen van socialisme en com munisme. de onkerkelijkheid op zo ontstellende wijze is toege nomen? In de sportwereld is de man, die een record vestigt, een ge vierd man. Zijn naam komt op de lijst van hen, die in de loop der tijden de beste prestaties op een bepaald nummer maakten. Zo kan men internationaal, na tionaal en districts-recordhouder zijn. En dan hebben bepaald® sportbonden nog hun eigen re cordhouders. Zo houdt ook de Nederl. Poli tie Sport Bond een lijst van re cordhouders bij. Er zijn onder de politiemensen heel wat goed® athleten. Dat zal hen bij de uit oefening van hun functie wel te stade komen. Maar nu vinden we, zegt d® „N.P.G. Crt" in het orgaan van de N.P.S.B. een lijst van politie- athletiek-records, waarop twee maal de naam voorkomt van Tinus Osendarp, de man dia destijds als lid van de Haagse Politie Sportvereniging op d® 100 en 200 meter hardlopen bij zondere prestaties verrichtte. Maar diezelfde mijnheer Osen darp heeft nog andere dingen gedaan. In de bezettingstijd ging hij bij de S.S. en heeft toen een werkzaam aandeel genomen in het arresteren en kwellen van goede Nederlanders. Wij kennen een jongeman, die na zijn arres tatie gemarteld werd door de groep, waartoe ook Osendarp behoorde. Men zette hem, toen hij niet spreken wilde, boven op de brandende kachel. Wel een bewijs, hoe hard deze hardloper voor voor de bezetter gelopen heeft. En om de mentaliteit van dit heerschap goed te laten uit komen, behoeven we slechts te herinneren aan het feit, dat hij bij zijn berechting beweerde dat hij op een arrestant geschoten had, omdat hij hem niet kon inhalen Zulke namen horen naar onze mening niet thuis op een lijst van politierecordhouders. En het verwondert ons, dat de Nederl. Politie Sportbond zulks nog niet heeft ingezien. Is men nu zo be zeten van het verlangen om maar zo veel mogelijke re cords op een lijstje te plaatsen, dat men zich niet meer afvraagt welke namen men daar op zet. Wij zien liever de naam van een politieman, die een seconde lan ger over de honderd meter loopt maar in de bezettingstijd zich flink gedragen heeft, op de lijst staan, dan de naam van iemand als Osendarp, die wel hard kon lopen, maar de naam van onze 'politie te schande maakte. Laten we toch niet meedoen aan de aanbidding van de se conde en de fractie van een se conde. Zijn onze politiemannen spor tief en mogen hun prestaties ge zien worden dan verheugt ons dat. Maar laat de N.P.S.V. dat mooie record van Osendarp nu maar gauw schrappen van ds lijst. Niemand behoeft er prat op te gaan, dat dit individu eens de Nederlandse Politie uniform droeg. En van de Politiemensen zelf mag men toch wel verwach ten, dat zij er aan zullen mee werken, die smet zo goed mo gelijk uit te wissen. E.V.C. werpt thans zelf het masker af. Op 31 Aug. zal de E.V.C. in een landelijk congres te Amsterdam bijeenkomen. Een op dit congres in te dienen motie die beoogt alle niel-communistisehe en anti-com munistische leden uit de E.V.C. te verwijderen, is reeds in con cept aan E.V.C.-bestuurders toe gezonden. munistische leden de E.V.C. te AGENT KREEG KRUIK OP ZIJN HOOFD. Een agent van de Amsterdam se radio-autodienst werd giste ren ter assistentie geroepen op de Overtoom voor een ruzie tus sen een vader en zijn 17-jarige stiefzoon. Toen de agent, nadat de twist was geëindigd, met de vader op straat stond te praten, snelde de jongen het huis in en wierp uit het raam een kruik naar beneden, die de agent pre cies op het hoofd trof. De man werd dusdanig verwond, dat hij zijn dienst moest staken. De jongen is spoorloos. Blijkens de Nederlandse Staats courant van heden is de techni sche vetten- en oliedistributiebe- schikking 1949 ingetrokken, waardoor in principe de distribu tie op toewijzing van vetten en oliën voor technische doeleinden wordt beëindigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2