Spoedige staking vijandelijkheden verwacht. L BAKKERIJ VAN MELLE Bespreking over „Cease Fire" be vredigend besloten. Ideaal weer deed de Vierdaagse slagen Amerikaans stafebef ontwikkelt ver dedigingsplan voor Noord-Atlantisch gebied. GESLOTEN. Nederland gaat koloniseren in Suriname. NIEUWS Strijd tegen het communisme. Nederland krijgt een lening van 15 mill, dollar van de Wereldbank. De ramp met de „Franeker". Waarschuwingen aan Thomas Mann. 6888 tippelaars door de finish. Pétain wenst by Verdun begraven te worden. In 1949 blijven vrije veren .over de Wester-Schelde. Een klein aantal boeren krijgt een kans. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1317 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG SO JULI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEÏVIA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huüssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.59 u., onder 20.33 u. Maan op 12.25 u., onder 22.48 u. Hoogwater op Zondag 81 Juli: Vlissingen: 5.48 u.2.20 m., 18.02 u. 2.04 m. Terneuzen: 6.18 u. 2.38 m., 18.35 u. 2.24 m. Wemeldinge: 7.32 u. 1.93 m„ 19.49 u. 1.73 m. Zierikzee: 7.17 u. 1.70 m., 19.27 u. 1.50 m. WJ anneer in deze tijd gespro- ken wordt over het com munisme, dan gaan de gedach ten in de eerste plaats naar Stalin en zijn satellieten; naar Moskou, waar het hart van het communisme klopt en van waar uit gestreefd wordt naar de wereldheerschappij van Rusland en de met dit land verbonden afhankelijke staten. Nu is dit alles ongetwijfeld van grote betekenis. Wanneer het Stalin en zijn bondgenoten mocht gelukken, hun idealen te verwezenlijken, dan zou het er voor de volken van Europa en andere wereld delen, donker uitzien. Wat wij in de dagen van de Duitse overheersing beleefd hebben, zou niet meer dan kin derspel zijn, bij wat dan stond te gebeuren. Dan zou in minder dan geen tijd geheel Europa één groot concentratiekamp zijn; dan zou het met het recht en de vrijheid van de volken zowel als van de enkelingen, voorgoed ge daan zijn, dan zou een kerkver volging uitbreken als de ge schiedenis niet - ..eiici heeft. Het is dan oo.. verklaarbaar niet alleen, maar het valt ook toe te juichen, dal verdragen worden gesloten en dat de Wes telijke mogendheden zich vast beraden op de oorlog voorberei den, om op die wijze, zo moge lijk de vrede te bewaren. nroch doen we verkeerd, wan- I neer we alleen of althans in hoofdzaak letten op de politieke en militaire kant van het com munistische gevaar. Van veel meer belang is, dat aan de principiële kant, aan de beginselen waaruit het commu nisme leeft, volle aandacht wordt geschonken. En dat is het wat teveel over het hoofd wordt gezien. De aandacht wordt in hoofd zaak geconcentreerd op de bui tenkant; op de economische en militire gevaren, die van de zijde van het communisme dreigen. Ook wordt volle nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van sociale voorzieningen, op verbe tering van maatschappelijke misstanden, teneinde op die wijze de communisten bij hun propaganda de wind uit de zei len te nemen. En dat is op zich zelf uitnemend, al moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat het hier gebruikte motief moet worden afgekeurd. Niet uit negatieve, maar uit positieve overwegingen, omdat het een eis Gods is, moet worden geij verd voor het wegnemen van misstanden en voor bevordering van de sociale gerechtigheid naar alle kanten. Maar wie menen mocht op deze wijze het communisme te verslaan, maakt toch wel een zeer ernstige vergissing. Hy geeft blijk min of meer geïnfec teerd te zijn door de Marxistische leer, die de stof, de materie ziet als de grote bewegende kracht, waarom het alles draait in dit leven. I A e geestelijke achtergrond ■*-' mag echter geen ogenblik uit het oog worden verloren. Het communisme heeft met het revolutionair socialisme dit gemeen, dat het, volgens de leu ze van Karl Marx de godsdienst beschouwt als opium voor het volk. Opium, men weet het, heeft de eigenschap dat het 't men selijk brein benevelt, dat het de wilskracht verslapt en verlamt, dat het de mens voor een korte tijd een gevoel van welbehagen kan geven. Welnu, aldus de Marxisten, zo is het ook met de godsdienst. In de kapitalistische maat schappij staan de kapitalisten en de uitgebuite proletariërs als vijandelijke legers tegenover el kaar. En nu, zo leert men, wordt de godsdienst gebruikt om de pro letariërs te beletten de werke lijkheid te zien en hun strijd kracht te breken. De arbeiders worden zoet gehouden met be loften voor het hiernamaals en afgescheept met een wissel op de eeuwigheid, een wissel, die nooit gehonoreerd zal worden. Het is ales onwezenlijk en onwerkelijk, vroom of onvroom bedrog, geestelijke opium. En daarom is het allereerst nodig, dat kerk en godsdienst worden uitgebannen. „Het ware geluk van het volk eist, aldus Marx, dat de gods dienst wordt vernietigd, wijl hij slechts een bedriegeiijk geluk voor de mens schept". \Joor een doeltreffende bestrij ding van het communisme Js het daarom nodig, aan de geestelijke achtergrond volle aandacht te schenken. Aan de propaganda van de communistische beginselen en alles wat die propaganda kan bevorderen. Het valt toe te juichen, dat de Westelijke mogendheden blijk geven een geopend oog te heb ben voor de gevaren die hier dreigen en dat zij hun krachten concentreren door een doeltref fende tegenstand, als dat nodig mocht zijn. Maar die tegenstand zal geen duurzame betekenis kunnen hebben, als de geestelijke weer kracht ontbreekt. Als niet met meer kracht dan ooit tevoren tegen 't revolutiebe ginsel, dat zich van die zijde baanbreekt, gesteld wordt: het Evangelie. Dr VAN ROYEN (TERUG IN BATAVIA) MELDT: Dr van Royen is uit Djogja te Batavia teruggekeerd. Op het vliegveld deed hjj tegenover de pers mededeling van een gezamenlijk communiqué van beide delegaties. Dit luidt: by de sluiting van hun informële zitting te Djogja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederlandse en republikeinse delegaties bekendgemaakt, dat de besprekingen over het staken van de vijandelijkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de Unci heeft deelgenomen op be vredigenden wyze besloten zijn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvolgende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit het U.N.C.I.-toostel stapten, be halve de'leden van de U.N.C.I., o.m. Moh. Hatta, de sultan van Djogja en Sutan Sjahrir. Het K.L.M.-toestel dat enige minuten later aankwam, vervoer de dr van Royen en de leden van de Nederlandse en republikeinse delegaties. Ook kolonel Djatiku- sumo van de republikeinse gene rale staf reisde mee. Dr van Royen deelde aan Aneta mede, dat hij verwachtte in de loop van de volgende week uit Indonesië te kunnen vertrekken. Haagse reactie. Gevraagd naar een reactie van de Nederlandse regering op de berichten uit Batavia, die spreken van overeenstemming betreffende het „Cease Fire", deelt men ons van bevoegde zijde mede: De regering wacht thans op een rapport over de resultaten der be sprekingen in Djogja. Zodra de tekst ontvangen is, zal de rege ring deze in beschouwing nemen, teneinde haar standpunt te bepa len, waarna dit zo snel mogeljjk ter kennis van Batavia zal worden gebracht. Zoals bekend, ligt het in het voornemen het overeengekomene Critiek op Brits verzoek om meer Marshall-hulp. Verscheidene leiders van dele gaties bij de organisatie voor Europese economische samenwer king hebben gisteren in een be sloten bijeenkomst critiek ge oefend op Engelands verzoek om 1500 millioen dollar voor het tweede jaar van het plan-Mars hall. Van een dezer delegatieleiders werd vernomen, dat op de bijeen komst, die werd gehouden op ini tiatief van de Nederlandse dele gatie, het woord is gevoerd door de afgevaardigden van Italië, Zwitserland en Nederland. De Italiaanse afgevaardigde zou na aanhoren van de Britse verkla ring de situatie ernstig hebben genoemd. Er werd op gewezen, dat mins tens 12 Europese landen voor het tweede jaar van het Europese herstel-programma meer dollars hebben gevraagd dan voor het eerste jaar. De besprekingen hebben geen positief resultaat opgeleverd, in een zitting van de beide dele gaties tezamen met de U.N.C.I. daarna officieel te formaliseren. Hatta op 6 Aug. te New Delhi. De republikeinse premier Moh. Hatta en de republikeinse minis ter van financiën, dr Maramis, worden 6 Augustus te New Delhi verwacht. Na een verblijf van drie dagen te New Delhi als gasten van Pandit Nehroe zullen zij naar Den Haag reizen voor de Ronde-Tafel conferentie. Prof. dr ir Venlng Melnesz uit Bombay terug. Officieel rapport binnen veertien dagen. Prof. dr ir F. A. Vening Mei- nesz, hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt, die deel uitmaakte van de door de Ne derlandse regering uitgezonden commissie voor het onderzoek naar de ramp met de K.L.M.- eonstellation „Franeker" is gis termiddag op Schiphol terugge keerd. Hij deelde mede, dat het onderzoek Woensdag j.l, is ge ëindigd, doch dat zijn mede commissieleden zich voor het verkrijgen van nog enige gege vens naar New Delhi hebben begeven. Zij zullen Maandag a.s. terugkeren. Zo spoedig mogelijk in elk geval binnen veertien dagen zal een officieel rapport over de ramp worden uitgebracht. Dr Eugen Kogon, een voor aanstaande Duitse katholieke intellectueel, die onder de nazi's in het kamp Buchenwald heeft gezeten, heeft in een open brief gezegd, dat Thomas Mann zien de haat van 12.000 politieke ge vangenen, die zich in dit thans onder Sowjetgezag staande kamp bevinden, op de hals zou halen, als hij in Weimar onder auspiciën der overheid over Goethe's humanitaire denkbeel den zou spreken. De Berlijnse anti-communisti sche strijdgroep tegen onmen selijkheid heeft er by Mann op aangedrongen het kamp Buchen wald eens in ogenschouw te gaan nemen, doch de schrijver weigerde dit. Dit jaar is, dank zjj het gunstige weer, geen regen en zelden verzengende zonnestralen, een laagte-record geslagen, wat het aantal uitvallers betreft. Er hebben ditmaal in totaal slechts 306 deelnemers opgegeven, terwijl er 6888 de finish haalden in goede conditie. In 1947 waren de cijfers respectievelijk 396 en 6202. In 1948: 685 en 5900, dat zijn grote verschillen, welke niet in de al lereerste plaats mogen worden toegeschreven aan de betere trai ning en do grotere deelname van de militairen, maar vooral aan do ideale weersomstandigheden, waaronder het voor normaal ge oefende sportlieden licht wandelen was. Alle militaire corpsen en dat waren er 60 van het leger en 19 van de marine, haalden met glans zonder noemenswaardig verlies, het eind van de vierdaagse. De buitenlandse troepen, n.l. het detachement uit Luxemburg, onder luitenant Trauffler, de bei de Belgische corpsen, dat onder adjudant de Schot, en de para chutisten, telden evenmin uitval lers. Militaire en burgerlijke muziek corpsen van „de Hartog" uit Oss, „Robinson" uit Nijmegen, „de Harmonie" der P.T.T., Spoorwe gen en muziek van de Belgische bezettingstroepen in Duitsland, van de marine en de luchtstrijd krachten, luisterden de laatste dag op en begeleiden de man schappen naar het Bijleveldter- rein, waar de prijzen werden uit gereikt. Nijmegen kon deze dag de vreemdelingen bijna niet allen her bergen. De stad leek in de mid daguren wel een kleine metropool, met straten en pleinen, die over stroomd waren door een cosmo- politische menigte. De Engelsen bleven zonder uit vallers en werden luide toege juicht. De Noren verloren op de laatste dag 1 man, wat hun de groepsprijs kostte. De Zweden, Denen en Zwitsers bleven tot het laatst toe in de „running". Al met al is de Vierdaagse van 1949 schitterend verlopen. In Gra ve en Cuyk, waar de ponten over de Maas prachtige diensten bewe zen, en later de marine-veren dui zenden overzetten, was de rege ling ruim voldoende. De geestdrift der binnen- en buitenlandse wandelaars was zo groot, dat zij het volgend jaar on getwijfeld in nog grotere getale zullen terugkeren. Dan zullen ook vermoedelijk Amerikanen deelne men. Kleine meerderheid voor Franse regering. De Franse regering van Henri Queuille verwierf gisteravond in de Nationale Vergadering een meerderheid van slechts drie stemmen over de kwestie van de vacantiegratificatie voor perso neel van de nationale dienst voor sociale verzekering. De officiële cijfers van de stem ming waren: 289 voor de rege ring en 286 tegen haar. Ofschoon deze meerderheid de kleinste was, die enige Franse regering na de bevrijding heeft behaald, verklaarde premier Queuille zich in de wandelgangen tevreden en vastbesloten om in functie te blijven. In feite was de stemming een vertrouwensvotum, al had de re gering haar niet als zodanig aan gekondigd. Zij had plaats nadat Queuille de Assemblee had verzocht het debat over de kwestie der vacan- tiegratificaties uit te stellen. Eyskens is optimistisch. „Ik zet mijn taak en mijn on derhandelingen voort", aldus deel de Gaston Eyskens gisteravond de journalisten mede. „Ik heb goede hoop, dat binnen korte tijd de standpunten elkaar voldoende genaderd zullen zijn om een rege ring der drie partijen mogelijk te maken." Op de vraag, of de oplossing der koningskwestie uitgesteld zou worden, antwoordde de forma teur: „De koningskwestie is een der belangrijkste punten van de voortgaande onderhandelingen." „Is er dan hoop op overeen stemming in de koningskwestie?" zo werd gevraagd. „Als er geen hoop was, zou ik niet voortgaan", aldus Eyskens. In tegenstelling met vele ge ruchten is de toestand van Pétain, de op het eiland Yeu in gevangen schap vertoevende 93-jarige voor malige regeringsleider van Vichy, volgens mededeling van de advo caat van de maarschalk, onveran derd. Volgens de „Paris-Presse" zou het Franse kabinet onlangs beslo ten hebben dat Pétain begraven moet worden op de binnenplaats van het fort Yeu, waarin de maar schalk gevangengezet is. Volgens het blad is van de zijde van de M.R.P. hiertegen verzet gerezen op grond van de vrees, dat het fort aldus een bedevaartsoord zou kunnen worden. Volgens „Paris- Presse" zou Pétain, dit kabinets- besluif vernomen hebbend, ge wenst hebben begraven te worden bij Verdun, waar hij in de eerste wereldoorlog zijn grootste over winning heeft behaald. Hij zou verder begraven willen worden in zijn maarschalks-uniform, dat hij, na het voor 't laatst gedragen te hebben tijdens zijn proces, zorg vuldig bewaart in de kast van zijn cel. Pétain's geestelijke vermogens waren „voorgoed verdwenen". Hij zou niemand meer herken nen, niet meer lezen en uren lang in zijn leunstoel zitten. Ook zou hij niet meer in staat zijn te spreken. De laatste twee da- gen was hij echter nog in staat geweest om des avonds, toen het niet meer zo warm was, op de binnenplaats van het fort wat te lopen. OMGEKOMEN LUCHTBRUG- PERSONEEL HERDACHT. Tweeduizend man elitetroepen van de Britse, Franse en Ameri kaanse luchtstrijdkrachten heb ben gisteren deelgenomen aan de grootste, sinds de oorlog in West- Düitsland gehouden, militaire pa rade op het vliegveld Fassberg bij Hannover, ter herdenking van 61 man van het personeel van de luchtbrug, die bij de vervulling van hun taak het leven lieten. Op vragen van het Eerste Ka merlid J. J. Kramer (Arb.) be treffende de veren over de Wes- ter-Schelde heeft de heer Spitzen, minister van verkeer en water staat schriftelijk het volgende ge antwoord Overeenkomstig de inhoud van de motie-Kramer c.s. is er van afgezien gedurende het jaar 1949 de veergelden op de veren over de Wester-Schelde weder in te voeren. De regering is voornemens haar standpunt ten aanzien van het heffen van veergelden na 1949 bij de Indiening van de ontwerp-be- groting voor 1950 (hoofdst. IXb) uiteen te zetten. Plan omvat 5 punten. De stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Bradley, heeft in een getuigenis voor de commissie voor buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaar digden over het wapenprogram, een uiteenzetting gegeven van een uit vijf punten bestaand plan voor de verdediging van het Noord- Atlantisch gebied. Generaal Bradley zei, dat de in het plan vervatte aanbevelingen In aanwezigheid van senator Connolly tekende president Truman de officiële oorkonde van de ratificatie van het Noord-Atlantisch Pact. Minister Schokking niet naar Indonesië. Naar wij van officiële zijde ver nemen heeft het plan bestaan dat de minister van oorlog en van marine Mr Schokking zich voor korte tijd naar Indonesië zou be geven, met name voor de regeling van enkele demobilisatie-aangele genheden. De minister heeft ech ter voorlopig van de reis afge zien, aangezien deze aangelegen heden op andere wijze kunnen worden afgedaan en voor de voor bereiding der begrotingen 1950 van de militaire departement zijn aanwezigheid hier te lande vereist wordt. Koninklijk gezin teruggekeerd. H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de prinses jes Beatrix en Irene, die in het White City Stadion te Londen ge durende een week de national horse show hebben bijgewoond, zijn gisteravond om acht uur per vliegtuig op Soesterberg terugge keerd. Men begaf zich onmiddel lijk naar het paleis Soestdijk. VEERTIG MAAL ZOVEEL Op de Sociale Studieweek te Rijssel betoogde prof. Chardonnet, die nauwkeurig op de hoogte is van alle cij fers der Sovjet-economie, dat daar een inkomenversehil is toegelaten, dat het verschil in kapitalistische landen ver re overtreft: er zijn leidende ingenieurs, die veertig maal zoveel verdienen als hun ar beiders. Het „Kapitalisme" kan nog iets leren van het staatskapitalisme dat commu nisme heet! (Ingez. mededeling, advert.) Wegens vacantie van het personeel is de eerste week van Augustus Woensdag j.l. is op het departement van Overzeese gebiedsdelen de stichtingsacte gepasseerd van de Stichting voor de ontwikkeling van de mechanische landbouw in Suriname. Deze stichting heeft plannen in uitvoering, gebaseerd op het door een commissie, die onder leiding van Prof. Eysvoogel een onder zoek ln Suriname Instelde, uitgebracht rapport. Deze plannen be ogen de ontwikkeling van de gemechaniseerde landbouw ln Suri name. Binnen afzienbare tijd zullen 64 Nederlandse boeren de ge legenheid krijgen zich in Suriname op bedrijven van 80 ha. te vestigen. De commissie meent, dat het mogelijk is de Surinaamse land bouw te ontwikkelen en de mo gelijkheid te scheppen tot stich ting van een aantal landbouwbe drijven, zowel voor Nederlanders als voor Surinamers en wellicht ook voor Indo-Europeanen. Een uitvoerig plan hiertoe werd door de commissie opgesteld: dit voorzag in stichting van verschil lende typen van boerderijen. De optimale bedrijfsgrootte werd be paald op 80 hectaren voor vesti ging van boeren in gezinsverband en voor een gemechaniseerd be drijf. Daarnaast werden ook be drijven geprojecteerd van resp. 25, 15 en 8 hectaren (dit laatste type niet gemechaniseerd). De be drijven zouden dan gesplitst moe ten worden in twee delen, een landbouw en een veeteelt gedeel te. Hetgeen noodzakelijk was voor het behoud van de vruchtbaarheid van de grond. De voor dit plan beraamde kos ten bedroegen 10 millioen Suri naamse guldens voor' het eerste deel (een polder van 5000 hecta ren met 64 bedrijven van bruto 80 hectaren). Hierbij was niet inbe grepen de uitgaven voor de bouw van kerken en scholen, ontspan ningsgelegenheden en dergelijke. Wat de organisatie betreft heeft de commissie een vergelij king getroffen met de Noord- Oost-Polder. Het plan is geba seerd op 50.000 hectaren even tueel uit te breiden tot 100.000 of zelfs op de lange duur en bij gebleken succes tot 200.000 hec taren. Voorlopig wordt echter be gonnen met 5000 hectaren, waar bij dan de bouw van winkels, scho len, kerken enz. is opgenomen. De uitkomsten voor deze bedrijven schatte de commissie op 9900 gul den per boerderij per jaar. Dit is niet hoog, vergeleken bij bedrij ven van dezelfde grootte in Ne derland. DE FINANCIERING. De kosten voor dit eerste pro ject (van vijfduizend hectaren) werden beraamd op 16 en een half millioen gulden. Van dit bedrag komt 2 en een half millioen uit het welvaarts fonds. De boeren zelf zullen kapi taal van 50.000 gulden per boer derij moeten verschaffen (voor behuizing, machines enz.). De overige gelden zullen moeten wor den verschaft door leningen bij internationale banken (in dollars) waarover al besprekingen zijn ge voerd. 5.7 millioen gulden zal ln Nederland moeten worden ge leend, waartoe men o.m. de boe renleenbanken bereid hoopt te vinden. De gepasseerde stichting heeft thans de gehele uitvoering van het plan in handen. Suriname en Nederland nemen gezamenlijk deel in de'stichting. De Wereldbank heeft een le ning van 15 millioen dollar aan Nederland verstrekt voor het ko pen van uitrusting van de V. S., Zwitserland en België voor de in dustriële opbouw. De lening werd verstrekt ten behoeve van 24 verschillende pro jecten, welke „practisch elke sec tor van de Nederlandse industrie betreffen". Een functionaris van de bank zei, dat in totaal voor een waar de van tachtig millioen dollar in de projecten wordt geïnvesteerd, waarvan ongeveer 18 millioen reeds is besteed. Na het verstrekken van de le ning moet nog een tegenwaarde van ongeveer 47 millioen dollar worden verkregen in guldens, ponden sterling en andere zwak ke valuta's uit Nederlandse bron. De lening zal worden verstrekt in dollars, Zwitserse en Belgische francs. Hij zei, dat naar schatting goe deren ter waarde van 35 millioen dollar of meer dan een derde van de voorziene vergroting der indus triële productie ais gevolg van de uitvoering der projecten, jaarlijks zouden worden uitgevoerd. Van deze zouden naar verwach ting goederen ter waarde van 15.100.000 dollar naar gebieden met sterke valuta gaan, hoofdza kelijk naar België. De functionaris voegde er aan toe, dat Nederland een jaarlijkse besparing verwacht van ongeveer 38.300.000 dollar in buitenlandse valuta, waarvan 24.700.000 in ster ke valuta (voornamelijk Ameri kaanse dollars en Belgische fr.). Over de Unac-actie 1948 spra ken gisteravond voor de radio tot het Nederlandse volk Trygve Lie, Minister Joekes en Prof. Kranen burg. Op 2, 3 en 4 Augustus zal het leger in het Oosten van ons land manoeuvres houden. Voor een kort bezoek aan ons land is gisteren de Amerikaanse kruiser „Columbus" in Amster dam aangekomen. Gezagvoerder is admiraal Conoliy, bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee. Hij bracht gisteren een bezoek aan minister Schok king. Vanaf vandaag is de ex port van groenten naar Duitsland tot nader order stop gezet. De opvarende van de Kota Inten, die naar men meende aan pokken leed, is gisteren uit de quaran taine-inrichting ontslagen. Op 2 Augustus zullen in Zurich han delsbesprekingen beginnen tussen Nederland en Zwitserland. Door een ongelukkige val raakte gister middag een fietser te Amsterdam onder een auto. Het was dit jaar het 30ste verkeersongeval met dodelijke afloop in Amsterdam. Thomas Mann, de bekende Duit se schrijver zal een kort bezoek aan ons land brengen. De Ita liaanse Senaat heeft gistermorgen het Atlantisch Pact geratificeerd. De atoomcommissie voor de V. N. heeft haar bijeenkomsten ge staakt. -• De Britse minister van Arbeid heeft de eis tot loonsver hoging van het spoorwegpersoneel aan een verzoeningscommissie voorgelegd. Een Britse recht bank heeft gisteren te Dortmund een zestal Duitse arbeiders ver oordeeld, die onwillig waren om ontmantelingswerkzaamheden te verrichten. gebaseerd waren op het principe, dat de man in de beste positie liet werk zou doen, waarvoor hij liet meest geschikt was. Het plan luidt: I. De V. S. zou den worden belast met het bom barderen van strategische doelen. 2. De Amerikaanse marine en de zeemogendheden van de West- Europese Unie zouden de belang rijkste operaties ter zee uitvoe ren, met inbegrip van het schoon houden van de zeewegen. De lan den van de West-Europese Unie en de andere landen zouden zelf hun havens en kusten verdedigen. 3. Erkend werd, dat de kern van de luchtmacht zou komen uit Europa, geholpen door andere landen, naarmate zij in staat zijn te mobiliseren. 4. Engeland, Frankrijk en na bijgelegen landen zouden voor liet grootste deel aanvallen en bom bardementen op korte afstand en hun luchtverdediging voor hun rekening nemen. De V. S. zouden de „tactische" (tactical) lucht macht voor hun eigen grond- en marinestrijdkraehten en voor de Amerikaanse verdediging behou den. 5. Andere landen zouden voor namelijk bijzondere missies ver vullen, naar gelang van hun lig ging ten opzichte van het moge lijke strijdtoneel. Bevordering Nijverheidsschool te Vlissingen. Gistermiddag had in het ge bouw aan de Badhuisstraat de be kendmaking plaats van de bevor dering der leerlingen van de ge meentelijke dagschool voor Nij verheidsonderwijs te Vlissingen. In een korte toespraak wees de directeur ,de heer G. Wagenvoor de op het belang van het ernstig nemen van de studie, waarna hij met een persoonlijk woord o.m. tot hen, die met lof zijn geslaagd, de rapporten uitreikte. De beste leerling van de schooi, n.l. E. Sin- ke te Vlissingen, kreeg als belo ning voor zijn vlijt een boek van de leraren ten geschenke. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer W. Poppe, wethouder van onderwijs, zei, dat steeds geldt wie het in hoofd en handen heeft, die heeft de beste wapens voor de toekomst, hetgeen spr. toepaste op deze cursus. Spr. memoreerde het bezoek van de hoogste klasse aan de Nijverheids- tentoonstelling te Gent en hij zei tenslotte: Stap over je sloomheid heen en doe je best, waarna spr. de jongelui een prettige vacantie toewenste. De namen van de bevorderden hopen wij in ons blad van Maan dag op te nemen. Veilingbouw te Middelburg vordert snel. Gistermiddag wapperde de vlag van de eerste kapspant, die op het in aanbouw zijnde koelhuis was geplaatst, ten teken, dat dit gebouw onder de kap is. Het geldt hier meer als een gewone presta tie, daar het slechts iets meer als twee weken geleden is, dat met de bouw van dit koelhuis voor de Coöp. Veilingver. Walcheren werd begonnen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat dit koel huis omstreeks 1 September a.s. zal proefdraaien. Wat betreft da opening van het veilingcomplex, dat op hetzelfde terrein in aan bouw is, kon men ons nog geen zekerheid verschaffen, alhoewel het vaststaat, dat omstreeks 1 September de nieuwe veilingsge bouwen in gebruik zullen zijn ge nomen. Dertig jaren organist. Gisteren mocht de heer C. J. de Meij herdenken, dat hij gedu rende 30 jaren organist was van de Geref. Kerk te Goes. Aan blij ken van belangstelling heeft het hem daarbij niet ontbroken. Niet alleen de kerkeraad en de orgel commissie deden van hun meele ven blijken, maar ook tal van ge meenteleden en anderen kwamen hun gelukwensen aanbieden. Ook de collega's, waaronder bestuurs leden van de Prov. afdeling van de Geref. Organistenvereniging, bleven niet achter. En het bleet niet bij gelukwensen. Ook stoffe lijke blijken van waardering wer den aangeboden. En zo werd deze dag voor de bescheiden jubilaris! een ware feestdag. Bij het zwemmen verdronken. Gisteravond te ongeveer half 7 heeft aan het strand te Kamper land een ernstig ongeluk plaats gehad. Na afloop van hun werkzaam heden gingen de gebroeders T. en J. Balkenende een bad nemen aan het strand. Helaas raakte daarbij de 21-jarige J. B. te ver in het water met het gevolg dat hij ver dronk. Omstreeks 9 uur werd bij afgaand tij het lijk aan de rand van het strand gevonden. Vermoe delijk staat dit droeve ongeluk niet in verband met de sterke ge- tijstroom, maar is het een gevolg van het feit, dat B. de zwemkunst niet voldoende machtig was. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Matige, af en toe krachtige wind tussen west en noord. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1