L Eerste Coöji. Beetwortel-suikerfabriek vierde luisterrijk halve eeuwfeest. NIEUWS Overeenstemming over het „Cease Fire" binnenkort te verwachten. Middelburgse raad voor de laatste maal bijeen. Concours Hippique te Middelburg belooft een succes te worden. Onderscheidingen werden uitgereikt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarschijnlijk geen volledige uitvoering. Eindexamens „De Ruyter school" te Vlissingen. Hydrofooninstallatie te Zierikzee in gebruik genomen. Debat over verhoging van elecirische tarieven. I. F. L.-gasten bezochten Meliskerke. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 13X5 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 28 JULI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.56 u., onder 20.36 u. Maan op 9.32 u., onder 22.22 u. Hoogwater op Vrijdag 29 Juli: Vlissingen: 4.18 u. ,2.30 m., 16.31 u. 2.23 m. Temeuzen: 4.47 u. 2.47 m., 17.04 u. 2.40 m. Wemeldinge: 6.08 u. 1.96 m., 18.26 u. 1.80 m. Zierikzee: 5.55 u. 1.70 m., 18.08 u. 1.55 m. Aneta's correspondent te Djogja seint, dat Dinsdagochtend de besprekingen inzake het cease lire zijn begonnen in het gebouw van de Patih te Djogja. In de middag werden zij vervolgd zon der dat een overeenkomst bereikt werd. De besprekingen werden Woensdagmiddag voortgezet. De patrouille in de ringzones vormt het kernprobleem, aldus deelde Moh Roem aan Aneta mede. In principe is het cease fire aangenomen, doch de uitvoeringsbepalingen worden nog besproken. De besprekingen verliepen tot nog toe vlot. echter niet waarschijnlijk, Agence France Presse bericht, dat te Batavia in gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat een accoord inzake het staken van 't vuren op Java en Sumatra binnen 24 uur zal zijn bereikt. Een zeker aantal moeilijkheden, dat nog het onderwerp van be spreking vormt, moet echter nog opgelost worden. Volgens een me dedeling uit gezaghebbende bron worden deze moeilijkheden vooral gemotiveerd door het verwerpen van een Republikeins voorstel door de Nederlandse delegatie, dat de bezetting der Republikein se gebieden door de Nederlandse strijdkrachten wilde beperken tot de grote steden, terwijl de bui tengebieden door de Nederlanders geëvacueerd zouden worden. Men hoopt echter, dat de kwes tie door een compromis-regeling opgelost zal worden. Volgens Reuter werd in ge woonlijk welingelichte Nederland se kring medegedeeld, dat de Ne derlanders niet een volledige uit voering van de order tot staken van het vuren verwachten. Het Ruim 3.5 milliard dollar Marshall-hulp in 1949-'50. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen besloten voor het tweede jaar van het Europese herstelprogramma, dat op 1 Juli j.L is begonnen, een bedrag van 3.628.380.000 dollar uit te trekken. Zoals bekend is, heeft het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeu ring gehecht aan het toewijzen van een bedrag ad 3.568.470.000 dollar voor dit doel, welk bedrag zo nodig in 10)2 maand zou mo gen worden uitgegeven. Er zal thans in een gemeenschappelijke conferentie getracht worden een compromis te vinden tussen beide besluiten. dat zij op een uitvoering voor hon derd procent zouden staan, aldus de mededeling. Vandaag of morgen zal de repu blikeinse delegatie voor de inter- Indonesische conferentie naar Ba tavia reizen. Deze conferentie zal, naar verwacht wordt, op 3 Aug. geëindigd zijn. Een deel van de republikeinse delegatie zal eerst weer naar Djogja gaan alvorens naar Den Haag te reizen. Mr Roem weet nog niet, wanneer de order tot het staken van het vu ren zal worden uitgevaardigd. Eerste Kamer keurt Raad van Europa goed. De Eerste Kamer heeft giste ren het wetsontwerp tot goedkeu ring van de Raad van Europa be handeld. De heer Pollema (C.H.) zei dat de economische en finan ciële politiek van de betrok ken landen hem met zorg ver vulde. Hij meent, dat de P. v. d. A. politiek, staatkundig en juridisch een internationale samenwerking nastreeft, welke in economisch opzicht door haar wordt tegenge houden. Hij acht het eenzijdig na tionaal dirigisme gevaarlijk voor de internationale samenwerking, omdat het streven naar autarkie er door wordt versterkt. Die sa menwerking internationaal moet stranden op een nationaal econo misch en financiëel dirigisme. Nadat nog het woord gevoerd hadden Dr L. J. C. de Beaufort (K.V.P.), Mr A. Anema (A.R.), Mr J. A. Jonkman (P. v. d. A.), de heer v. Santen (C.P.N.) en de heer Wendelaar (V.V.D.) en mi nister Stikker geantwoord had, werd het ontwerp z.h.s. aangeno men, met alleen de communisten tegen. De uitslagen der eindexamens voor leerling Scheepswerktuig- kundige aan de „De Ruyter- school" te Vlissingen luiden als volgt: Klasse B.M. ii A. Geslaagd voor getuigschrift B.M.: C. Adriaanse, N. Adriaan- se, H. van Dam, W. van Dam, F. J. Hilligehekken, J. M. W. Hoebert, J. Inderwisch, J. H. Jentink, H. Kamlade, J. v. d. Klok, F. Krabben, J. J. Labijt, J. Moorman, J. G. A. Munter, Th. E. Mutsaars, L. J. Pool, L. Roest, T. v. d. Schaaf, E. Scheidema, M. H. Vroon. Geslaagd voor getuigschrift A.M.: E. Blommaert, J. Meule- kamp, H. Mulder, H. E. Mulder, C. Varekamp, A. Vinke. Afgewezen 1 candidaat. Klasse B.M. ii B. Geslaagd voor getuigschrift B.M.: J. W. Appelman, F. v. d. Berg, P. J. Bemsen, P. de Bie, G. Braham, L. F. v. d. Ende, H. J- Fikker, R. Gravesteijn, P. J. v- d. Hell, B. Jansen, K. Neij- meijer, L. E. Oppel, W. E. Roe- lofsen, W. F. Seegers, A. C. van Speyk, J. p. Vóórhaar, D. F. v. j^Tif"en' J' Weidema, H. v. d. Wyngaard. G_eslaagd voor getuigschrift .J; T- Knopper, J. Straal man. Afgewezen geen. Klasse B.M. n C. Geslaagd voor getuigschrift B.M.: J. B. H. Bekkenutte L van Brakel, J. A. M. Gemke. j! Harders, S. Heijkoop, C. Hij mans, J. H. de Jonge, A. de Klejjn, A. H. Koelma, R. Koppe- nol, C. J. Krug, C. v. h. Maalpad, P. Nieuwburg, A. J. A. Riemens, U. A. C. Schoemaker, W. F. Ver- hoeff, H. van Vliet, J. Voren kamp, A. J. v. d. Vorst, M. G. W. Wiessner, H. Wijnmaalen. Geslaagd voor getuigschrift A.M.: R. H. Hamilton, H. W. M. van Roy. Afgewezen geen. In aanwezigheid van Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prin ses Irene, hield Prinses Beatrix de Engelse baby Robin Edward Furber ten doop. De baby is het kind van de heer en mevrouw Furber, die tijdens de oorlog met het Koninklijk paar bevriend werden. Monster-vliegboot met tien straalmotoren. Het grootste vliegtuig ter we reld heeft te Cowes op het eiland Wight zijn hangar verlaten. Het zal echter pas over IV2 jaar start klaar zijn. Het is een vliegboot met tien straalmotoren. Het heeft een vliegbereik van 9000 km. en zal 105 passagiers rechtstreeks van Londen naar New York kunnen vervoeren met een kruissnelheid van 600 km. per uur. Dit dubbel- deks-luxe-vliegtuig wordt het eer ste van een serie van drie. Senaat zal E.C.A.-gelden besnoeien. De Amerikaanse Senaat heeft met 41 tegen 37 stemmen het eer ste van de z.g. „besnoeiings-amen- dementen" op het wetsvoorstel tot toewijzing der gelden voor de E.C.A. verworpen. Dit amendement beoogde de toewijzing voor het vierde kwar taal van het eerste jaar van het plan-Marshall met 74 millioen dol lars te verminderen. Tijdens het debat verklaarde senator Vanden- Berg, dat de E.C.A. haar uitgaven van tevoren moest vaststellen en zich reeds verplicht had tot een Een van de objecten, waarop de Duitsers op Schouwen-Duive- land hun vandalisme botvierden, was de watertoren te Zierikzee, die werd opgeblazen. De berg van moeilijkheden, die hierdoor ont stond kon slechts zeer ten dele uit de weg worden geruimd, door de in gebruikname na de bevrij ding van een aanjaaginstallatie. Om zo spoedig mogelijk weer tot een normale gang van zaken te komen ging men over tot de bouw van een hydrofooninstallatie aan de Provinciale straatweg te Zie rikzee. Hier verrees een prachtig modern gebouw. De twee reser voirs kunnen samen 1500 kub. meter water bergen, terwijl in het gebouw drie stuks van elk 20 kub. meter hun inhoud aan de afne mers doorgeven. De krachtinstal latie bestaat uit drie electro-zuig- motoren, een electrodrukpomp en een reservegenerator, in geval van stagnatie in de stroomleve- rantie. Dinsdagmiddag werd deze installatie officieel in gebruik ge nomen. Deze ingebruikname ge schiedde door Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, commissaris van de Koningin in onze provincie. Voor af werd het woord gevoerd door de heer R. Gerritsen, voorzitter van de Raad van Beheer van de Maatschappij. Gezien het grote volksbelang is deze ingebruik name eigenlijk het grootste feest, aldus deze spreker. Verder rele veerde hij de oprichting en de ge schiedenis van de Mij. en sprak hij waarderende woorden tot al len, die mee hebben gewerkt tot haar groei en bloei, alsmede aan hen, die de bouw van het nieuwe gebouw en de inrichting daarvan verzorgden. Verder voerden nog het woord Prof. Krul, directeur van het rijksinstituut voor Wa tervoorziening, de architect, de heer Wesselaar, wethouder van Vessum van Bruinisse, Dr Trie nen, inspecteur van de volksge zondheid en de directeur van de maatschappij, de heer J. H. Scheuerman. Daarna werd de thee gebruikt in de Schouwse Boer te Haamstede. Op ajdoende Wijze beschut tegen de stralen van een zeer „mila Juli-zonnetje stapt een viertal deelnemers er dapper op lus tijdens de vierdaagse ajstandsmarsen te Nijmegen. Voor de laatste maal is gistermiddag' de Middelburgse gemeen teraad in de huidige samenstelling bijeengekomen. De diverse voorstellen leverden weer volop stof tot praten en vooral de ver hoging' van de electriciteitspryzen en de grondaankopen braeht de tongen in beweging. Aan het eind van do vergadering sprak de burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandbcrg tot Essenburg een korte rede uit, daarmee de zittingsperiode afsluitend. ELECTRICITEITSPRIJZEN. Bjj de behandeling van het voorstel om de electriciteitsprij- zen met één cent te verhogen met ingang van Sept./Oct. en een aan passing van de vastrechttarieven voerde o.m. de heer P. Meliefste (A.R.) het woord. Spr. vond, dat de kolenclausule momenteel nog geen verhoging wettigde, daar de winst van het Gem. Electriciteits- bedrijf over de laatste 10 jaren gemiddeld f 38.000 heeft bedragen. De heer Meliefste was van me ning, dat men met deze verhoging Zwitsers journalist verlaat Praag. Hans Tuetsch, correspondent van de „Neue Zuercher Zeitung" is uit Praag vertrokken nadat hij had qntdekt, dat in zijn hotelka mer een microfoon was verborgen. Hij heeft zijn beklag ingediend hij de perschef van het Tsjechoslo- waakse ministerie van buitenland se zaken, die verklaarde dat de microfoon niet door de politie was aangebracht. Üe correspondent kreeg arg waan, toen hij in zijn kamer dra den ontdekte ,die er vroeger niet geweest waren. Hij vond een klei ne microfoon en kon vaststellen, dat de draden naar een andere kamer liepen, waar een verster ker stond opgesteld. Hij vernam, dat de huurders van deze kamer niet in het register van het hotel waren ingeschreven, hoewel zulks in normale gevallen verplicht is. Franse Nationale Vergadering ratificeert Atlantisch Pact. De Franse Nationale Vergade ring heeft gistermorgen om half negen het Atlantisch Pact gera tificeerd met 398 tegen 187 stem men. De tegenstemmers waren 182 communisten, vier Algerijnse autonomistische Mohammedanen en een centrum-afgevaardigde. Na de stemming werd een door de Gaullist Réné Capitant inge diend amendement om de ratifi catie uit te stellen totdat de Franse regering de nodige nadere bijzonderheden over het Franse aandeel in de op te richten mili taire organisaties en de bevoor rading met wapenen zou hebben ontvangen, verworpen met 348 uitgave van 1074 millioen dollars, tegen 66 stemmen. Mosselvissers kunnen weer veilig vissen. Door de Mijnopruimingsdienst, tijdelijk gestationneerd te Zierik zee, is een aantal mijnen opge ruimd van een mosselvissenjper- ceel in de Grevelingen nabij Scha- rendijke. Het was de pachter van het perceel bekend dat ergens op zijn perceel een mijn onder water moest liggen. Reeds dikwijls had men gepro beerd het gevaarlijke voorwerp te vinden, omdat men zo lang de mijn er lag het perceel niet durf de bevissen. Eergisteren bij zeer helder water zag met de mijn lig gen. Deze is door de Mijnoprui mingsdienst gistermorgen naar boven gehaald en op een zand bank tot ontploffing gebracht. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om nog een drietal andere mijnen weg te halen. Brits gezantschapssecretaris te Boekarest aangehouden. De Britse eerste gezantschaps secretaris te Boekarest, Rodrick Sarell, is tezamen met zeven an dere personen aangehouden we gens smokkelhandel en poging tot clandestiene overschrijding van de grens. Hij is na vaststelling van zijn identiteit vrijgelaten. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de aange- houdeh personen bekend hebben, dat zij van plan waren met de hulp van Sarell clandestien de grens te overschrijden in de rich ting van Wenen. Sarell zou samen met een lid van de groep deze clandestiene uittocht hebben voor bereid. DE NIEUWE BONNEN. Voor het tijdvak van 31 Juli t.m. 31 Augustus 1949 zijn aan gewezen de volgende bonnen van de voedingsmiddelenkaarten 909: 241 vlees (A, B, D)100 gr. vlees. 242 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 243 vlees (D): 100 gr. vlees. 244 alg. (A, B, D)250 gr. rijst. 246 alg. (A, B)200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 254 alg. (D)100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken), geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Juli worden gebruikt. Rijksgoedkeuring voor de bouw van R.K. kerk te Middelburg. Naar wij vernemen is thans de Rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van de Nieuwe Rooms- Katholieke Kerk te Middelburg, die zoals bekend aan de Bachten- stene zal verrijzen. Deelnemers komen allen uit Zeeland. Het ziet er naar uit, dat het concours hippique, dat op 6 Au gustus a.s. te Middelburg zal worden georganiseerd door de Middelburgse rijvereniging, een succes zal worden. Een bijzonderheid van dit coucours is, dat het een zuiver Zeeuwse aangelegenheid zal worden. Alle deelnemers komen uit de provincie zelf. In totaal zullen 25 paarden meedoen en voor de ringrijderij hebben, evenals vorig jaar, 21 deelne mers ingeschreven. Het is nog niet bekend, wie de opening zal verrichten, doch vast staat, dat deze opening te twee uur 's middags zal plaats hebben, nadat reeds in de mor gen de dressuurproeven zijn ge houden. Men verwacht, dat het coucours om ongeveer vijf uur zal zijn geëindigd. DE INSCHRIJVINGEN. Voor het nummer aangespan nen tuigpaarden, waarvoor door de gemeente Middelburg een medaille is beschikbaar gesteld, zijn zeven inschrijvingen bin nengekomen. De diverse spring- nummers hebben eveneens een bevredigend aantal deelnemers opgeleverd. Vooral het horden- springen, waarbij men tien hin dernissen, die op kleine afstand van elkaar zijn geplaatst, moet nemen, belooft iets goeds te worden, temeer, daar niet min der dan 16 deelnemers hiervoor inschreven. Voor het springen in paren heeft zich een zeven tal paren opgegeven en voor het springcoucours zijn 16 in schrijvingen binnengekomen. Iets nieuws is het rijden a la flèche, waarbij twee paarden achter elkaar lopen en het de kunst is beide dieren goed te leiden. Voor dit moeilijke num mer zijn toch nog vier inschrij vingen binnengekomen. RINGRIJDEN. De ringrijderij had ook veel belangstelling. De ringrijderij om de grote prijs van Walcheren leverde weinig moeilijkheden op, daar hier door iedere ge meente een ringrijder wordt aangewezen, waardoor dus 21 deelnemers elkaar zullen bekam pen. Een ander succes was het grote aantal inschrijvingen voor het ringrijden in tweewielige wagentjes. Niet minder dan 12 deelnemers gaven zich op. Ten slotte is thans bekend, dat een renpaard uit Biervliet de strijd tegen de Norton motor, gereden door de heer A. de Leeuw, zal aanbinden. Simpel bouwwerk werd „bietenburcht". Onder een overweldigende belangstelling en met grote luister heeft gisteren de Eerste Nederlandso Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek, C. B. S. te Sas van Gent haar halve eeuwfeest gevierd. Veertienhonderd genodigden zijn getuige geweest van de hulde- betoning aan hen, die vijftig jaar geleden het fundament legden voor een bouwwerk dat men thans een „bietenburcht" kan noe men, een bouwwerk dat geldt als symbool van boerenkracht en -durf. Vele goede woorden zijn er gesproken en er zijn, door H. M. de Koningin verleende, decoraties uitgereikt. De huidebetoging vond een bekroning in de opvoering van een, door Drs Louis Lockefeer uit Hulst geschreven en geregiseerde, toneelrevue „Te zamen sterek in 't Suickerwerck". Des morgens recipieerde het be stuur en het dagelijks bestuur in het hoofdkantoor, waar vele emi nente figuren hun opwachting kwamen maken. Wij zagen daar o.m. de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr S. L. Mansholt, de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, zijn voorganger Jhr Mr Quarles van Ufford, vijf leden van G. S., het üd der Tweede Kamer Mr W. F. E. Baron van der Feltz, B. en W. van Sas van Gent en vele kop stukken uit het bedrijfsleven. Na de receptie begaf men zich onder feestelijk versierde erepoor- ten naar een grote en nieuwe hal, die al even feestelijk was inge richt. Hier vond een diner plaats en heeft de zoon van de overleden initiatiefnemer en huidige voor zitter, de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury een welkomst woord uitgesproken en in het kort de geschiedenis van de fabriek ge memoreerd. MES'. MANSHOLT SPRAK. Hier sprak ook Minister Mans- holt. Hij was, zo zeide hij o.m., niet alleen naar Sas van Gent ge komen om feest te vieren, doch om de tijd te herdenken waarin nood drong en waarin uit „dapper initiatief iets goed werd geboren". Het had H. M. de Koningin be haagd, zo deelde hjj mede, om aan de secretaris, de heer A. E. C. Orde van Oranje-Nassan te ver lenen en aan de heer P. v. d. Heijde, oud chef van de bietenaf deling, die vanaf 1902 daar onaf gebroken heeft gewerkt, de zil veren medaille in de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Na hen beiden te hebben toegespro ken bracht de minister een dronk uit op „de pioniers van het Sas". DEN HAAG VERGEET ZEELAND NIET. „Den Haag vergeet Zeeland niet". Dat was de conclusie, wel ke Jhr Mr A. F. C. de Casem broot trok, toen hij na de minis ter aan het woord kwam, en de C. B. S. hulde bracht. Immers minister Mansholt was direct na zijn verlof, naar Sas getrokken en dat wil voor een minister, die sta pels post moet verwerken, wat zeggen, zei hij olijk. Ook hij reik te een aantal onderscheidingen uit. De employe's e. C. l. Cuyle en A. G. J. Lammer» ontvingen de zilveren eremedaille In de Orde van Oranje Nassau, de werklieden A. Colpaert, C. R. Kalle, R. P. Bockstael en A. B. l. van Damme de bronzen eremedaille. telegram aan koningin. Nadat de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Krujjsse, het Ridderkruis in de Boer, nog gesproken had, yverd met algemene Instemming beslo ten een telegram te zenden naar H. M. de Koningin, waarin men Haar dankte voor het, blijkens de verleende onderscheidingen, be toonde medeleven. De heer D. W. Lindenberg, ver tolkte de dank van het dagelijks bestuur voor wat het bestuur in de loop der jaren tot stand bracht en gaf in vogelvlucht een over zicht van de groei van het bedrijf. Nog velen hebben na hem het woord gevoerd. Het waren o.m. Baron v. d. Feltz, Mr Schlinge- mann, de secretaris van de Z. L. M., de heer Liefaert van het N. V. V. namens de bedrijfsunie en tot slot de heer C. J. J. van Arenthals namens leden en aan deelhouders. de revue. Toen waren de toehoorders dan ook volledig „murw" gesproken en zette men zich, na een korte pauze rustig temeer om de opvoe ring van de reeds genoemde revue bij te wonen. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de heer Lockefeer op grandioze wijze zijn stof, die geen gemakkelijke was, heeft weten te bewerken. De geschiedenis van de suiker, de geschiedenis van en de hulde aan de Eerste Nederlandse Coöperatieve heeft hij meesterlijk weten op te dissen. Een woord van hulde, ook voor de medespe lenden, dochters en zoons van de leden, en niet te vergeten voor het orkestje dat onder leiding van de heer E. J. Eeckhout te Hulst voor de nodige afwisseling zorgde, is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Toen wij Sas verlieten ging het feest nog door. Want feesten, dat kunnen ze daar aan de overkant! De deelnemende paarden ko men naast Middelburg, hoofdza kelijk uit Oostburg en Kruinin- gen. De buitenlandse gasten, die in Westduin te Koudekerke logeren, hebben gisteravond Meliskerke bezocht, waar zij aan het gemeen tebestuur werden voorgesteld. De heer H. Jansen, die in het Engels het gemeentebestuur, dat verte genwoordigd was door burge meester A. J. Huysman, weth. J. Francke en de secr. de heer J. v. d. Heyden, aan de gasten voor stelde, vertelde in het kort enige bijzonderheden van de gemeente en van gewoonten van de Zeeu wen. De voorzitter van de afde ling Zeeland van de I.F.L., de heer I. A. van Houte, heette alle gas ten, waar onder de studenten van het werkkamp te Biggekerke en de erevoorzitter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, welkom. Na het zingen van het Zeeuwse volkslied sprak burg. Huysman. Hij zei zich vereerd te gevoelen dat de buitenlanders, die bijna alle landen van Europa ver tegenwoordigen, Meliskerke kwa men bezoeken. Hij prees het werk van de I.F.L. en merkte op dat haar devies: „Laat vriendschap helen, wat grenzen delen", ons aller devies kan zijn, terwijl even zo de I.F.L. de Zeeuwse wapen spreuk kan voeren. Hej. Annie Jansen, de leidster van het va- cantiecentrum, dankte daarna voor deze waarderende woorden. Een koor in Zeeuwse kleder dracht zong vervolgens Neder landse en Zeeuwse volksliederen, waarna verversingen werden aan geboden. Hierna vertelde de heer Jansen over de nood van Wal cheren tijdens de inundatie, het geen door zijn dochter in het En gels werd 'vertaald. Belangstellend luisterden de gasten naar het sombere relaas over het binnenstromende water en van de bevolking in haar hope loze strijd tegen Zeelands erf vijand: Het water. Verder op de avond werd nog gezongen door het koor van Me liskerke en enige Noorse gasten. Tenslotte werd nog gesproken door burgemeester J. L. Dreg mans van Koudekerke en de heer van Houte. Ruim 1300 militairen zullen op 1 en 2 September a.s. in Indone sië middenstandsexamen afleggen. Gisteren wist de rijkspolitie in Twente een uit Hamburg afkom stige Duitser te arresteren, die al gedurende ongeveer anderhalf jaar strooptochten door Twente maakte, waarbij het dan vooral gemunt was op tafelzilver uit al leen staande villa's. Zijn metgezel wist te ontkomen. Als opvolger van de heer A. J. Theunissen is tot directeur van de Stichting 1940-'45 benoemd de heer G. Bre- teler te Enschede. Haarlem gaat vanaf Zaterdag tot volgende week Zaterdag zijn traditioneel bloemenfeest vieren. Gedurende deze week zal de bloemenkoningin Margaretha haar scepter van bloemen zwaaien over de stad. Bij een twist met een collega kreeg de 29-jarige tuindersknecht J. Put uit Naarden gistermiddag enkele zodanig rake klappen te incasseren, dat hij ter plaatse overleed. Om een einde te ma ken aan de veldmuizenplaag in de Betuwe is de plantenziektenkun- dige dienst er in samenwerking met de Ned. Heidemaatschappij toe overgegaan om verschillende stukken land te inunderen. Dit blijkt de enig afdoende verdel gingsmethode. Het Beierse par lement is gisteren in nlet-officiële staking gegaan als protest tegen beweerde Inmenging in de recht spraak door het Amerikaanse militaire bestuur. Over geheel Europa heerst een hittegolf. Voor al in Londen heeft men last met de hitte. Het personeel van de dierentuin daar moest overuren maken om de ijsberen met koud water te besproeien, terwijl het aquarium met tropische vissen met ijs gekoeld moest worden omdat de hitte te groot werd voor de vissen. het verkeerde pad zou opgaan. Wethouder L. J. van 't Westende bestreed dit en voerde aan, dat de tarieven van Middelburg gelijk liggen met Vlissingen en 4 cent lager dan die van de dorpen. De heer Meliefste stelde op zijn beurt vast, dat de Zeeuwse tarieven aanmerkelijk hoger liggen dan el ders en vroeg naar een toe- of afname van het verbruik. Wet houder van 't Westende had ech ter geen cijfers bij de hand en zei dat het verbruik momenteel slechts weinig toeneemt, terwijl het gasverbruik zelfs afneemt. Spr. voorzag zulks ook voor het verbruik van electriciteit en wees er nog op, dat Middelburg een goed bedrijf bezit, hetgeen hij wenste te behouden. Hiermee was de heer B. A. Hesselink het roe rend eens, waarna wethouder J. W. Kögeler zei, dat men in 1949 f 13.000 meer kolentoeslag zal moeten betalen, zodat wanneer de verhoging niet zou doorgaan, dit bedrag in mindering van de winst die spr. hard nodig vond in verband met noodzakelijke ver hoging van de afschrijvingen zou komen. Bij stemming stemde alleen de heer Meliefste tegen. AFSCHEID. Na de rondvraag sprak burge meester Jhr Mr Sandberg tot Es senburg een korte rede uit, waar in hü o.m. memoreerde, dat op 2 Sept. 1946 de raad voor het eerst bijeenkwam o.l.v. wethouder Kö geler; toen wnd. burgemeester, Spr. bracht dank voor het ver trouwen hem destijds bij de aan vaarding van zijn ambt geschon ken en voor de prettige samen werking in de afgelopen jaren. Spr. gaf een opsomming van de belangrijkste raadsbesluiten en zei, dat men een belangrijke zit tingsperiode achter de rug heeft. De inwoners der stad, aldus de burgemeester, zijn U veel dank verschuldigd voor hetgeen ge hebt gedaan. Spr. bracht speciaal dank aan de wethouders en zei, dat hij op 6 September a.s. de raad op nieuw, echter zonder de wethou ders, zal presideren. Jhr Sand berg voorspelde, dat de nieuwe zittingsperiode geen gemakkelijke zal zijn en dat de werkzaamheden in een hoog tempo zullen moeten worden voortgezet, waarbij alle zeilen moeten worden bijgezet. Tenslotte sprak de burgemeester persoonlijke woorden tot hen, die in September niet meer terugke ren, n.l. Ir M. de Vink en de heer C. A. Minderhout (beiden P. v. d. A.) en de heer G. H. Luyendijk (C.H.) De heer Luyendijk, die niet aanwezig was, zond de raad een brief, die door de gem.-secretaris werd voorgelezen, en waarin hij B. en W. en zijn collega's dank bracht. De burgemeester stelda voor de brief te beantwoorden, waarna tenslotte Ir de Vink en de heer Minderhout eveneens woorden van dank spraken, waar op de vergadering werd gesloten. Op deze raadsvergadering hopen wjj morgen nader terug te ko men. Tweede N.I.W.I.N.-loterij. Dezer dagen zal de Niwin een tweede Niwin-loterij beginnen. Er, zullen 480.000 loten worden uit gegeven van een kwartje per stuk. Ieder lot is voorzien van twee nummers, zodat men twea kansen heeft voor één geld. Da hoofdprijs bestaat uit een nieuwe Citroën automobiel met 10.000 km gratis rijden, de tweede prijs is een jaar gratis leven en de derde prijs een nieuw in te richten hoen derpark. De opbrengst van deze loterij komt geheel ten goede aan de al gemene welzijnsverzorging van da militairen In Indonesië. Orgelbespeling te Goes. Gisteravond had in de Grota Kerk te Goes een orgelbespeling plaats door de heer Adr. Kon - co maker. Voor een betrekke'h'k klein gehoor van muziekliefheb bers bracht deze een programma van 6 nummers ten gehore. DE BILT ZEGT: Iets koeler. Half tot zwaar bewolkt met in de noordwestelijke helft van het land op vele plaatsen en in da zuidoostelijke helft hier en daar enige regen met een kleine kans op onweer.' Matige en langs de Waddenkust vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Iets koeler, Nagekomen Advertentie Heden is op 87-jarige leeftijd ons door de dood ontvallen, ons al ler vriend ADRIAAN JOBSEWz., in leven schoenmaker te Zoutelande. Uit aller naam: De Executeur-Testa mentair: D. KODDE. Zoutelande, 27 Juli 1949.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1