(/etspilgeen watei Ürovinti&WffM Het C.N.V. liet 25 Juli niet onopgemerkt voorbijgaan. Poging tot verwekking van staking in Amsterdamse haven mislukte. De nmdveebestryding in Zeeland. EDNA EARL Eendaags samenzijn van de bestuurders. Tyfoon boven Sjanghai en Okinawa. Tegen het Aziatisch eommti' nisme. feuilleton Een latere boot op de Ijjn Terneuzen - Hoedekenskerke. Woensdag 27 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent.) Nu het Christelijk Nationaal Vakverbond nog zo kort geleden met alle luister zijn veertigjarig bestaan heeft gevierd, vond het be stuur geen termen aanwezig om de jaarlijkst' algemene vergadering dit keer in den brede op te zetten. Inplaats van een samenkomst over twee dagen, ktvanieu de bestuurders nu slechts één dag in werkvergadering bgeen. Dat men die éne dag Itad bepaald op 25 Juli, ligt voor de hand. Dit is de datum, aldus voorzitter 51. Ruppert, waarop God (in 1941) aan de christelijke vakbeweging de kracht schonk om NEEN te zeggen tegen de dienaren van de totale staat. Daar het C.N.V. het gebruik van de tweejaarlijkse verslagen weer heeft ingevoerd, behoefde er ditmaal niet gesproken te worden over het verslag van de secretaris. Voorts hadden noch de organisa ties noch het bestuur voorstellen ingediend. Zodat met een jaar overzicht van de voorzitter en een discussie betreffende de financiën de algemene vergadering werd af gedaan. De heer Ruppert herinnerde aan de voortgaande ontwikkeling van het verbond in 1948. Niet al leen kwamen in dat jaar 16.495 personen het ledental versterken, maar ook traden vier organisaties (handelsreizigers, huispersoneel, apothekersassistenten en kunste naars) tot het C.N.V. toe. Aan sluiting van journalisten en kap- perspersoneel staat voor de deur, terwijl besprekingen worden ge voerd met verenigingen van lera ren bjj het nijverheidsonderwijs; onderwijzers en verplegenden, al heeft het contact met de laatste groep geen noemenswaardig re sultaat opgeleverd. Bij het memoreren van de voor naamste personalia herdacht de heer Ruppert met dankbare be woordingen de arbeid van bonds- bestuurder W. Strijbis, die in 1948 met vervroegd pensioen ging en die enkele maanden geleden stierf. Daarna sprak de voorzitter over de verschillende takken van het bondswerk, te weten de sociaal- economische scholing, het jeugd werk en de t.b.c.-bestrijding door „Draagt Elkanders Lasten". Er wordt door de plaatselijke com missies van D.E.L. in stilte veel goed werk gedaan ten bate van duizenden die hulp behoeven, zei de de voorzitter. Zeer belangrijk is het voornemen om de duur van de uitkering ingevolge de ziekte wet bij t.b.c.-gevallen met twee jaar te verlengen. Er is goede grond voor de verwachting, dat de bedrijfsverenigingen nog in de loop van dit jaar deze maatregel zullen gaan uitvoeren. Van niet geringere betekenis noemde de heer Ruppert het denkbeeld van subsidie aan de fondsen voor de thuisverpleging. De nazorgstich ting „Nieuwe Wegen" van D.E.L. hoopt 1 Augustus haar arbeid te hervatten. Over de vraag of het fonds ook iets kan doen op het "terrein der rheumabestrijding en op het gebied van de kanker, be raadt men zich. CLASSIFICATIE OI> DE LANGE BAAN. Onder de talrijke kwesties waar mede het verbond in zijn voorbije werkjaar te maken kreeg, noem de de voorzitter vooral de ge meente-classificatie. Verleden jaar had het er al de schijn van dat de regering dit probleem op de lange baan schoof. Thans is de schijn nagenoeg zekerheid geworden. De commissie die er over te handelen heeft is nog steeds bezig met haar onderzoek Maar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die ook een commissie had ingesteld, kwam er al lang mee klaar. En zij oordeelt, dat de huidige gemeente- klasseverhoudingen eenvoudig niet te handhaven zijn. Toch ge schiedt dat! Aanvankelijk, aldus de heer Ruppert, werd tussen de eerste en de vijfde gemeenteklasse een verschil van f 4.— per week aangenomen. Thans werkt men met een verschil van f 5.76 tussen de grootste stad en het platste platteland. Een verschil dus van twaalf cent per uur. Daarom, zo ging de heer Ruppert voort, her haal ik wat ik verleden jaar over deze aangelegenheid heb gezegd: „Wij wensen niet aan demagogie te doen en erkennen daarom vol mondig dat het hier om een uiterst moeilijk vraagstuk gaat. Moeilijk, terwille van de econo mische consequenties, want het betreft hier niet de vraag of en zo ja hoeveel gemeenteklassen er moeten zijn. Het gaat hier om een loonvraagstuk, om rechtvaardige verdeling van ons volksinkomen. Daarom is de christelijke vakbe weging niet bereid om de behan deling van dit punt van het ene jaar tot het andere uit te stellen". KERK EN VAKBEWEGING. Aan het eind van zijn relaas wijdde de spreker enkele woorden aan het gesprek met de werk groep „Kerk en Samenleving" van de Hervormde Kerk over de be kende synodale verklaring betref fende de vakbeweging. Dit ge snrek wordt door het C.N.V.-be- suiur zeer gewaardeerd doch heeft tot zijn leedwezen nog niet tot bepaalde conclusies geleid. Intussen gaat het N.V.V. door met een naar de mening van de heer Ruppert volkomen onjuist - beroep op bovengenoemde verkla ring propaganda te bedrijven on der de leden der Hervormde Kerk. Zonder één woord van protest laat de synode dit gebruik (of beter: dit misbruik) van haar ver klaring toe. Dat spijt ons, niet terwille van eventuele gevolgen van dit soort propaganda, maar hier dreigt een nieuwe spanning tussen de leiding der kerk en haar leden, die arbeider zijn. De arbei ders weten namelijk dikwerf beter dan menig ander kerklid, dat het Woord van God betrekking heeft niet alleen op het persoonlijk le ven maar ook op de vakvereni gingsarbeid. Van de velerlei werkzaamheden, die het verbond in het afgelopen jaar ondernam herinnerde de heer Ruppert tot slot aan de propagan da. Deze bleef niet zonder resul taten. De brief-actie in het voor jaar van 1948 bracht 5500 aan meldingsformulieren voor het lid maatschap ten verbondskantore. De najaarsactie deed door middel van vergaderingen 34.000 mannen en vrouwen het woord der chris telijke vakbeweging horen. Daar naast waren er de radiokwartier tjes. Met dankbaarheid en blijd schap zet het C.N.V. ook op dit punt zijn activiteit voort. De Koninklijke Familie in Engeland, Koningin Juliana, Prins Bern hard en de Prinsesjes Beatrix en Irene hebben Zondag op het Buckingham Palace het noen maal gebruikt met de Koning en Koningin van Engeland. Portugal en het Atlantisch Pact. De Portugese premier, Anto nio Salazar, heeft in de Natio nale Vergadering verklaard, dat zich naar zijn mening geen moei lijkheden zouden voordoen bij de ratificatie van het Atlantisch Pact. Hij zou gaarne zien, dat ook Spanje in het verdrag werd opgenomen. De Nationale Vergadering kwam voor het debat over de ratificatie in buitengewone ver gadering bijeen. HUURVERHOGING. Tegenspraak van tegenspraak. Ondanks een officiële verkla ring van regeringszijde, dat er omtrent een huurverhoging nog niets vaststaat, komt „Het Vrije Volk" verklaren, dat wel degelijk besloten is met ingang van 1 Jan. a.s. een huurverhoging toe te passen en wel met 17Vt In geval van samenwoning zou de huur met 10 van het nieuwe huurbedrag verhoogd mogen worden. Voor een groot deel der bevol king betekent dit een niet onbe langrijke verhoging van de uit geven. Door het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der geallieerde troepen in Japan, generaal Douglas MacArthur, is medege deeld, dat boven Sjanghai een ty Brits-Frans-Nederlands Iront bepleit. Lord Sempill, lid van het Britse Hogerhuis zal vandaag in het Huis een pleidooi houden voor een gezamenlijke bestrijding door de Britse, Franse en Nederlandse re gering van het communisme in Zuid-Oost-Azië, in plaats van dat, zoals nu het geval is, elk van deze regeringen afzonderlijk in ver schillende gebieden deze strijd moet voeren. Lord Sempill maakt deel uit van een kring, welke haar belangstelling speciaal op Malak- ka en Frans-Indo-China heeft ge richt, doch ook, zij het in mindere mate, op Indonesië. Protest van V.N.-personeel. Het comité van het V.N.-per soneel, een lichaam, dat de leden van het secretariaat-generaal vertegenwoordigt, heeft eenparig een resolutie goedgekeurd, waarin foon heeft gewoed, waardoor degeprotesteerd wordt tegen de meeste straten aldaar onder onge- „door zekere Amerikaanse parle- veer een meter water kwamen te 1 mentscommissies" tegen de leden staan. j van het secretariaat uitgebrachte De baan van de tyfoon voerde I beschuldigingen en waarin de ook over Okinawa, dat acht uur secretaris-generaal verzocht lang door het geweld van de wer- wordt maatregelen te nemen „om velstorm werd getroffen. Instal laties van de Amerikaanse lucht macht ter plaatse werden bescha digd. de waardigheid en het prestige van de organisatie hoog te houden en de rechten van het secretari aat te waarborgen". Maandagmorgen arriveerde inder werklieden van de A.D.M. Amsterdam het Canadese schip heeft aan deze oproep gehoor ge- Laurention Lake, dat ligplaatsgeven. Er werden geen ongere- koos langs de kade van de Am- j geldheden verwekt. Ook gister- sterdamse Droogdok Maatschappijmorgen bleek voor de verspreide In de loop van dezelfde dag ver- i pamfletten geen belangstelling te schenen op het terrein dezer bestaan. Het werk vindt normaal maatschappij enige personen, die de werklieden, die op het schip werkzaamheden verrichtten, ervan trachtten te overtuigen, dat in verband met de strijd tussen de Canadese zeelieden enerzijds en de Canadese reders en regering an derzijds, welke strijd de havensta king te Londen tot gevolg heeft gehad, dit schip „honderd procent besmet" was. Voorts zeiden zij, dat in Londen nu wel overeen stemming is bereikt en het werk daar wel is hervat, maar dat deze overeenkomst niet geldt voor de rest van de wereld. Op verzoek van de directie van de A.D.M. werden de mensen van het ter rein verwijderd, waarna zij buiten het terrein op de openbare weg begonnen pamfletten te versprei den. Daarin werd onder meer op gewekt na afloop van het werk bijeen te komen in een vergade ring te Nieuwendammerham. De pamfletten werden verspreid na mens de algemene Nederlandse bond van zeevarenden en de E.V.C.-metaal. De vergadering zou circa vijf uur worden gehouden. Bijna geen voortgang. De communistische opmars in China. Volgens een uit gewoonlijk be trouwbare bron te Tsjangsja ont vangen telefonische mededeling zouden de Chinese communisten de stad Tsjoetsjou aan de spoor weg naar het Zuiden veroverd hebben. Door de val van deze stad zou Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geisoleerd zijn. (Ingez. mededeling, advert.) Door langdurige droogte watervoorraden beperkt! DE DIRECTIES DER WATERLEIDINGBEDRIJVEN OP WALCHEREN Korte Berichten. H.V.K. bezocht politieschool. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, heeft Zaterdag de politieschool te Soe- kaboemi bezocht. Diefstal uit postzakken te Me- dan. Uit drie postzakken, die wa ren opgeborgen in een kluis van het postkantoor te Medan, bleek voor een waarde van f 150.000 te zijn gestolen. De kluis stond open, doch bleek niet geforceerd te zijn. De Reformistische party van Spaans-Marokko heeft een schrij ven gezonden aan generaal Franco waarin zij verzoekt „een einde te maken aan de talrijke aanhoudin gen en mishandelingen van Ma- rokanen". Generaal Tsjang Kai-Sjek zal een bezoek brengen aan Zuid- Korea, aldus heeft de Chinese ambassadeur te Seoel verklaard, om met president Syngman Rhee besprekingen te voeren over het voorgestelde anti-communistische pacific-pact. Wegens spionnage voor de Duitsers is tot 20 jaar veroordeeld de 42-jarige Hilversummer F. J. M. Aben, tegen wie 14 dagen ge leden 15 jaar was geëist. Gearresteerd in Berlijn zijn twintig Duitsers, in verband met een bomontploffing in het zgn. Marmeren Paleis te Potsdam, waarin Sowjet-Russische officie ren zijn ondergebracht. Gratie is verleend aan de voorm.S.S.ers H. Krikke en S. Bout, die beiden ter dood werden veroordeeld. Met ingang van 27 Juli worden de prijzen vrijgelaten van verf, in iedere vorm en samenstelling, met uitzondering van natuurter- pentijn, terpentina en de bij het verven van textielgoederen toege paste kleurstoffen. De prgzen van nieuwe en ge bruikte motorrijwielen, gebruikte personenauto's en van onderdelen en accessoires voor motorrijtuigen worden m'.i.v. 3 Augustus vrij. Veertig Ilamburgse studenten, die hun collegegelden verdienden als kinder-oppassers kunnen thans de cipiers vervangen van de ge vangenis van Hamburg, die met vacantie zijn. De politie te Sundat Sjahwaz- poer (India) opende Maandag het vuur op 2000 demonstranten, die enkele vrouwen trachtten te be vrijden, gearresteerd wegens be weerde opruiing van dorpelingen tegen landheren. De drie militaire gouverneurs van West-Duitsland hebben beslo ten de Laenderregeringen van West-Duitsland toe te staan aan gewezen beroepsmilitairen der Wehrmacht een pensioen toe te kennen. Naar het Amerikaans door 86SSY KIVING 88 HOOFDSTUK XX. E d n a's besluit. „Zeg, wat zul je daarmee doen? Ik weet zeker, dat de vriendelijke gedachte om die druiven aan iemand cadeau te sturen, nooit in je geest zou kun nen opkomen en nog veel min der de ingeving zou kunnen zijn van je hart!" Terwijl zijn nicht deze woor-i den sprak, bleef zij staan ach ter de rugleuning van zijn stoel en leunde over zijn schouder. I Norman Arthur lachte, boog zijn hoofd achterover en zei op J - - VVV \J V V-A tu Z.C1 '-JtJ „Mevrouw Powell en haar: zachte toon iets tegen zijn nicht, dochter om juffrouw Estelle enwaarop deze hardop meelachté juffrouw Edna te spieken." j en haar voile rode lippen spot- Waarom heb je niet gezegd,tend optrok, dat wij aan tafel zaten?" riepj „Estelle, als je van plan bent mevrouw Murray ongeduldig.die mensen te ontvangen, raad een boze blik werpend op de ik je aan dat dadelijk te doen." bediende. Haar nicht ging naar de deur, „Dat heb ik gedaan, mevrouw.' maar keek over Laar schouder maar de dames zeiden, dat zij nog eens naar Edna, wel zouden wachten." „Ik vermoed, dat Gertrude Terwijl Estelle haar servet op- Edna graag zou spreken, daar zij vouwde en in de zilveren ring naar haar gevraagd heeft." stak, keek zij Norman Arthur j Edna had Murray's geiaat ga- onderzoekend aan, die een tros degeslagen, maar kon geen ver- donkerrode druiven omhoog andering ontdekken in de uit hield en op onverschillige toon drukking daarvan, behalve een tegen zijn moeder zei: i korte opflikkering van triomf.- „Deze druiven zijn werkelijk toen de bezoekers werden aan-1 •chit terend. Zo kunnen elke ver-1 gekondigd. Opstaande ging zij leiijking doorstaan. Zelfs op denaar mevrouw Murray, wier! lonnige hellingen van Zuid- saamgetrokken wenkbrauwen -ui opa heb ik geen prachtiger meer dan gewone ontstemming' Huiven gezien. Ik zou er van- verrieden en fluisterde: middag een mandje vol van wil- j „Gertrude is zeer verlangend1 len hebben. Henrij, zeg tegen om het huis en de bijbehorende' °u?,e. Simon, dat hq ze on-gronden te zien. Mag ik haar middellijk plukt." I het hele landgoed laten zien? i Zij is bijzonder nieuwsgierig naar de herten." Natuurlijk, ais zij het vraagt. Maar hun brutaliteit om hier te komen is het toppunt van onbe schaamdheid, waarvan ik ooit gehoord heb. Zeg zo weinig te- gen hen als mogelijk is." Edna ging naar de salon en liet moeder en zoon alleen ach ter. Mevrouw Powell had haar rouwkleding afgelegd en droeg een japon van blauwe voilestof, die haar schoonheid zeer ver-! hoogde en toen de wees van haar naar Gertrude keek vond zij het moeilijk uit te maken, wie er het aardigst uitzag. Na enkele be leefdheidsopmerkingen stond zij' op en zei: „Daar je herhaaldelijk de wens te kennen hebt gegeven! om het park en de serres te zien, I zal ik die vanmiddag eens tonen". I „Pas op, lieve, dat je je niet te veel vermoeit", zei mevrouw Powell op zachte, tedere toon, toen haar dochter opstond om de kamer te verlaten. Edna ging eerst naar de oran-j jerie en ofschoon haar vriendin' vrolijk babbelde, sloeg zij weinig acht op haar uitroepen van ver- rukking en dacht na over de' mogelijke oorzaak van mevrouw Murray's verontwaardiging. In de laatste weken had zij de gasten van meneer Hammond' dikwijls ontmoet en terwijl haar antipathie voor mevrouw Po-I well, haar afkeer van de smel tende muzikale stem van deze vrouw bij elke ontmoeting- toe nam, had een oprechte genegen heid voor Gertrude post gevat in haar hart. Zij waren van de zelfde leeftijd: maar de een was een ernstige vrouw, de ander, een teer zorgeloos, oppervlakkig, vrolijk kind. Ofschoon de wees het onmoge lijk vond om een echte vriend schap te sluiten met dit mooie, zonnige kind, dat de boeken haatte en bleek werd bij de ge dachte aan studie, toch keek Edna graag naar het lieve stra lende gezichtje, met de lichtroze wangen, de, zachte kinderlijke ogen, die schitterden van le vensblijheid en zij begon van haar te houden en haar te ver troetelen, zoals zij een kanarie zou hebben gestreeld of een van de gevlekte herten, die over het grasveld huppelden. Toen zij daar hand in hand stonden vol bewondering voor enkele goudvisjes in een klein aquarium midden in de broei kas, riep Gertrude uit: „Dit landgoed is even betove rend als zijn bezitter. Ik weet wel, dat ik het niet moest zeg gen, maar werkelijk, als hij lan ger dan twee minuten met mij heeft gesproken, vergeet ik al het andere en denk alleen aan wat hij gezegd heeft, dagen ach ter elkaar." (Wordt vervolgd.) GOLFBREKERS OP WALCHEREN WORDEN VERNIEUWD. De enorme schade, die tijdens de oorlog aan de dijken op Wal cheren werd aangericht, is weer geheel hersteld. Nu is men bezig de golfbrekers te vernieuwen. Een overzicht van de -werk zaamheden. PROVINCIALE STATEN. BESTRIJDING VAN DISTELS. Bij het voorstel tot vaststel ling van een verordening op de bestrijding van distels maakte de heer Kodde enkele opmerkingen. Hij achtte het niet juist, dat B. en W. belast zijn met de nale ving dezer verordening, omdat er strafbepalingen zijn bij niet- naleving, zodat het mogelijk is, dat de rijkspolitie B. en W. „op het matje roept". Voorts wilde hij scherper het accent doen val len op de verplichting van de gebruiker, om voor de dis- telbestrijding zorg te dragen. Gezien de veie juridische voet angels en klemmen stelde de heer Philipse namens G. S. voor het voorstel tot de winterzitting aan te houden, waarmede de ver gadering accoord ging. T.B.C. ONDER RUNDVEE. vim „ONDER DE INVLOED". Dat kan een duur grapje wor den.' Te 's-Gravenhage stond een Rotterdamse fabrikant de heer C. terecht, omdat hij 's nachts met zijn auto een verkeerszuiltje had omver gereden. In vier processen-verbaal was geconstateerd, dat de heer C., die waggelde en wartaal sprak, on der invloed verkeerde van sterke drank, terwijl hij zelf toe gaf 5 a 6 glazen jenever te heb ben gedronken. Voor de kantonrechter had da verdachte evenwel een aantal deskundigen meegebracht, die o.m. verklaarden dat C. niet goed kon lopen omdat zijn been bekneld had gezeten, waarna dr Hulst uit Leiden verklaarde, dat alleen door een bloedproef kun worden geconstateerd of iemand „onder de invloed" verkeert. De kantonrechter was der mate onder de invloed van dit betoog, dat hij verdachte vrij sprak. Dat kan een duur grapje wor den. Want gevallen als hier behan deld kunnen zich overal voor doen. En dus ligt het in onze tijd waarin alles geperiection- neerd wordt, voor de hand, dat overal geëist wordt gelegenhe.d DE STOOMBOOTDIENSTEN. Ook werden vastgesteld de jaarstukken van het Prov. Gas bedrijf over 1947 en die van de. Prov. Stoombootdiensten overl om de bloedproef toe te passen, 1948. Bij dit laatste voorstel vroeg i de heer Joh. de Kruijter (C.H.),| poging in deze richting zal wor- hoever het staat met de vernie-1 den ondernomen, wing van de aanlegsteigei e YPèl ]ioI1 Si>r. mededelen, dat op Kortgene en voorts, of het mo-!(le nJn Terneuzen-Hoedekenskerke gelijk is, met de winterdienst een latere boot in te leggen tussen Veere en Kamperland. Mevr. v. d. Broecke—de Man vond het zeer bezwaarlijk-, dat de laat ste boten op Z.-Vlaanderen reeds zo vroeg vertrekken, n.l. om ne gen uur te Kruiningen en om tien over negen te Vlissingen. Zij vroeg nu eens niet te kijken naar het aantal passagiers, dat e.v. met de latere boten wordt vervoerd, maar deze zaak „groot" te zien. Op deze laatste vraag ant woordde de heer A. L. S. Locke- feer namens G.S.. dat het nu zeker niet mogelijk is latere een latere boot zal worden inge legd. De heer de Kruijter werd ge antwoord, dat de aannemer bij de steiger te Kortgene tegenslag ondervond, doch dat de zaak op korte termijn nu haar beslag zal krijgen. De balans en verlies- en winstrekening over 1948 lever den geen discussie op, evenmin als het voorstel tot vaststelling van de provinciale rekening van inkomsten en uitgaven over 1947. Om even zes uur kon de Com- der Koningin in haar Opnieuw was het woord aan diensten in te leggen, doch datnaam deze eerste gewone Sta- heer Kodde bii hot voorstol de winterdienstregeling een tenzitting in 1949 sluiten. de heer Kodde bij het voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot regeling van de bestrij ding van de t.b.c. onder het rundvee in Zeeland. Op dit ge bied heersen in Zeeland nog wantoestanden buiten de schuld der Provincie, aldus de heer Kodde. Is het wel juist, deze verordening vast te stellen, nu de Rijkszuiveleonsulent schrijft, dat hij de economische gevolgen voor de Zeeuwse veehouders niet kan overzien? Dit terrein is nog onvoldoende verkend en de ge volgen van deze verordening zijn zeer ingrijpend. Spr. was van mening, dat hier geen taak ligt voor de Provincie, maar voor de landelijke overheid, die een al gemene verordening moet uit vaardigen. Want de praktijk wijst uit, dat aan verklaringen van gezondheidsdiensten uit an dere provincies niet altijd vol doende waarde kan worden toe gekend. Mitsdien stelde hij voor de verordening aan te houden. Hij kreeg bijval van de heren M. de Bruijne (V.V.D.) en L. Cam- maert (K.V.P.), die verklaarden dat een lande'ijke regeling op komst is. Dat laatste was de heer C. Philipse, lid van G.S., niet be kend. Ook G.S. kunnen de eco nomische consequenties niet overzien, maar gezien de enorme gevaren voor de Zeeuwse bevol king, voortvloeiend uit de invoer van reagerend vee in Zeeland (er zijn veehouders, die 30 tot 40 pet. reageerders hebben!), adviseerde hij met klem accoord te gaan met deze eerste officiële stap op de weg naar de gezond making van het Zeeuwse vee en de gezondmaking der bevolking. Het is thans zó, dat enorm veel z.g. open lijders moeten worden afgeslacht en dat de slagers bang zijn dit vlees te verkopen. De heer de Bruijne steunde het voorstel-Kodde. Hij was van mening, dat, ook al wordt de verordening aangenomen, er nog grote moeilijkheden zullen blij ven t.a.v. de controle op de na leving, zolang er geen landelijke regeling is. De verordening werd tenslotte met 317 stemmen aangenomen. Z.h.s. werd aangenomen het voorstel tot subsidieverlening aan de Prov. Zeeuwse Ver. „Htt Groene Kruis" en de Prov. Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis". Na enige discussie werden vastgesteld de jaarstukken van het Provinciaal Wegenfonds over 1947 en 1948, idem van het Ter tiair Wegenfonds en idem van het Provinciaal Wegenonder- houdsfonds. Nederlandse Houtdeskundige bezocht Amerika. Nuttige studiereis. Dr W. W. Varossieau, van de Stichting Centraal Instituut voor Materiaalonderzoek, afdeling hout, keerde onlangs uit de V.S. terug, waarheen hij een studie reis van vier maanden maakte. Hij is de eerste Nederlander, die onder het E.C.A.-program voor technische hulpverlening, een dergelijke studiereis maakte. Hij leerde veel over de nieuwste methoden bij het verwerken van houtafval, met name de produc tie van Celotex en Masonite. Hij besteedde veel aandacht aan een onderwerp, dat voor ons land van groot belang is, dat van de kenmerken van het hout. Een groot deel van de in ons land ingevoerde houtsoorten en hout producten komt uit tropische ge bieden en voor een juiste behan deling en conservering is het nauwkeurig vaststellen van soort en herkomst van het grootste be lang. Middenstandsexamen Bruinisse was men in grote ge- «9~~ Hjnd.lsk.nm atS SK.S Middelburg. het gezamenlijk zingen een kort Op de eerste dag van het deze openingswoord. Ais eerste spre- week te Middelburg te houden ker voerde de heer Wcrnsen, Middenstandsexamen Algemene Handelskennis slaagden de vol gende personen: A. A. van Aert- sen, Mej. C. Barends, H. P. A. Bil en A. Birkhoff te Goes; Mej. A. Almekinders en Mej. D. van Baa ien te Heinkenszand; M. Bal jeu en P. J. Contant te Souburg: C. Balkenende te Kapelle; Mej. J. P. Batselaere te Sluis; J. Bonnewei te Breskens; J. F. Boone te Hoofd plaat; H. P. Boschman, J. J. de Buck, P. Buter en F. J. Despinois te Vlissingen; A. Braam te 's-H. Arendskerke; G. Braam te 's-H. Abtskerke; J. Brouwer te Veere; Mej. B. M. Christiaanse te Koude- kerke; C. M. Clement te Kamper land; C. Corbijn en W. Dekker te Vrouwenpolder; J. P. Cornells te Groede; Mej. D. W. Corstanje en J. de Lange te Middelburg; C. Daane te Wemeldinge; D. van Damme te Wolfaartsdijk; C. Dek ker te Serooskerke (W.); J. Dek ker en L. A. Dekker te Westka- pelle. Er werden acht candidaten afgewezen. Uienmarkt blijft vast. Nu het droge weer aanhoudt blijft ook de markt voor uien vast. Er zijn reeds prijzen be taald van 9 a 10 cent per kilo én van 1400 tot 1600 gulden per gemet. Toch schijnt het alleen specu latie te zijn, die deze prijzen vast stelt, bij natter weer is de vraag plotseling veel minder en ook de prijs van de plantuien wettigt geenszins de thans ge boden prijzen. Egyptische uien doen thans in Engeland 3 tot 8 cent en voor plantuien voor En geland wordt 8 cent geboden, een exportprijs, die niet lonend is. De plantuien zijn dit jaar één a twee weken later dan anders, terwijl op 15 Augustus Engeland zijn grenzen sluit voor uien waarschijnlijk tot 1 December. Jammer, dat de export van plantuien zowel door de prijs als doordat ze te laat zijn, van weinig betekenis zal zijn. Want 'n goede export zou tastbare re sultaten gegeven hebben, de fac toren waarop men thans zijn spe culatieve berekeningen grondt, weinig uien en vraag zowel uit Engeland als uit Frankrijk en Duitsland, en daarbij dan wat kouder weer dan vorig jaar zijn nog weinig berekenbaar. De visserij op de Zeeuwse stromen. De visserij op de Zeeuwse stro men heeft weer een aardig centje opgebracht. In totaal werd er 217.994 kg. opgehaald wat een waarde vertegenwoordigd van f 108.568. Hiervan was er 22.390 kg. ans jovis, 39.820 kg. bot, 33.869 kg. garnalen voor consumptie, 2058 kg kreeft en 7562 kg oesters (76.249 stuks). Zomerdag Chr. Best. bonden op Schouwen en Duiveland. Aan de uitnodiging der Chr. Besturenbond West-Schouwen, hadden vele leden der Chr. Vak beweging gehoor gegeven, zodat het Zaterdagmiddag gezellig druk was in de mooie omgeving van Wester-Sehouwen. Vooral uit Nieuwgrkerk, Oosterland en te dekken. penningmeester C.N.V. het woord die in vogelvlucht het ontstaan van het C.N.V. memoreerde, en sterk de nadruk legde op de noodzaak van Christelijke vak organisatie. Vervolgens maakte men, daar toe in de gelegenheid gesteld door de opzichter der Dominate duinen een wandeling door de zeer mooie dennen aanplant, on der deskundige leiding van de heer A. v. d. Weele. Een andere groep bezocht het strand. Na de gezamenlijke broodmaaltijd was het Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van Mevr. Bort. Botte dat de vergadering kwam oplui steren. De neer Alderlieste sprak daar na een propagandistische rede uit, en legde de nadruk op de noodzaak van overleg tussen de werkgevers en werknemers. Hierna zong weer het Kerk koor. De heer Bouman sprak een kort slotwoord, waarna de heer Alderlieste voorging in dankge bed. Fraaie overwinning van Huizen te Biervliet. Wim Huizen de Zeeuwse belof te voor de toekomst, in de wieler sport heeft Maandag in de weg- course te Biervliet voor nieuwe lingen over 60 km of 16 ronden zijn eerste overwinning kunnen boeken. Een overwinning die spreekt omdat hij bevochten werd in de eindsprint waarin een rappe spurter als de Brabander Bras- penninx het loodje moest leggen tegen de jonge renner uit Ove- zande. Huizen, De Waal, Maas en Bras- penninx vormden reeds in de eerste ronde een kopgroep en dal was meteen de beslissing. De Waal viel in de 3e ronde van de kop groep weg door pech maar had spoedig hersteld en zou het ver dere gedeelte der course op zijn eentje beëindigen, rijdende tus sen de eerste en de tweede groep. Dit is op zichzelf al een prestatie. In een fel betwiste eindsprint werd Huizen dus winnaar, terwijl de ander Zeeuwen eveneens goed uit de bus kwamen wat de uitslag zegt: 1. Huizen, Ovezande; 2. Braspenninx, Zundert: 3. Maas, Roosendaal: 4. De Waal, Kiooster- zande; 5. Borgstein, Axel; 6. v. d. Kloot, Zundert; 7. De Jagher, Zuiddorpe; 8. De Leeuw, Goes. MIDDELBURG. Molenwaterconcert. Vrijdagavond a.s. zal het Stede lijk muziekcorps weer een concert verzorgen op de muziektent op het Molenwater. Het concert be gint zoals gewoonlijk om 8 uur. Ramen Nieuwe Kerk. Met de restauratie van de Nieu we Kerk is men thans zover ge vorderd, dat alle ramen van glas in lood zijn voorzien. Men is thans druk bezig met de restauratie van de ramen der Koorkerk. De Statenzaal. De restauratie van de Staten zaal aan de Groenmarkt vlot op het ogenblik weer goed. Nadat men enige tijd geleden de houten dakbedekking had aangebracht, is men thans bezig dit met leien

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2