Lages noemt mishandelingen „uiterst betreurenswaardig". Andere schrijfwijze van enige - Zeeuwse plaatsnamen. De Goesse gemeenteraad vergaderde. NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Zeeuwse Staten. Vijftig personen getuigden van onmenselijke wreedheid. B. F. O.-leden op 6 Augustus naar Deu Haag. Spaans dorp door munitie- ontploffing verwoest. Thomas Mann ontvangt dreigbrieven. S.s. „Lekkerkerk" in de Rode Zee aan de grond. J „Diepgaande bespreking" in België. Engeland wenst meer Marshall-hulp. Uitgave iitichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1314 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 27 JULI 1949 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Terneuzen' H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen' Op. en ondergang van Zon en Maan. Dondedag: Zon op 4.54 u., onder 20.37 u. Maan op 8.03 u., onder 22.10 u. Hoogwater op Donderdag 28 Juli: Vlissingen: 3.36 u. 2.29 m., 15.50 u. 2.21 m. Terneuzen: 4.06 u. 2.46 m., 16.23 u. 2.38 m., Wemeldinge: 5.26 u. 1.95 m., 17.47 u. 1.79 m, Zierikzee: 5.15 u. 1.68 m., 17.29 u. 1.52 m. De Provinciale Staten van Zee land zijn in één dag gereed geko men met de afwerking der ruim veertig punten tellende agenda. Het was flink doorwerken. Ruim zeven uur hadden de 38 mannen en de éne vrouw nodig om te zeg gen wat ze op hun hart hadden. Kr kwam natuurlijk weer het no dige los, maar over 't algemeen kan men zeggen, dat het een tam me zitting was met slechts weinig hoogtepunten. Misschien was het wat warm voor hooglopende dis cussies, al was de temperatuur in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal heus wel dragelijk en al kwam men vlug tot de ontdek king, dat er, behalve thee en kof fie, ook limonade te verkrijgen was top eigen kosten dan, want de Provincie is nog altijd arm( De bode, de heer Bal, had het bij ogenblikken druk als kellner! Wanneer men de laatste zitting vergelijkt met die in de eerste ja ren na de bevrijding, dan is er een opmerkelijk verschil. De ontzag gelijke moeilijkheden, waarvoor onze provincie die eerste jaren stond, zetten hun stempel op de discussies der Statenleden, die dikwijls eindigden met het aan nemen van moties, waarin een dringend beroep werd gedaan op de landsregering dit deel van het land niet te vergeten. Niet, dat de moeilijkheden, ont staan door oorlog en bezetting, thans verdwenen zouden zijn, Maar wél, dat over de gehele linie Zeeland volop met herstel en we deropbouw bezig is, dat de ergste en eerstd stormen zich hebben ge legd. Deze veranderingen ten goede, deze consolidatie, hebben hun in vloed op de besprekingen. Een voorbeeld. Hoe lang en noe breed is er in de jaren 1946 en 1947 niet gediscussieerd over de Stoomboot diensten? En Nu? Enkele vragen over een latere boot en daar hield het wel mee op. Dat bewijst, dat er zo het één en ander is hersteld Zo wordt dan geleidelijk aan de taak der Provinciale Staten weer In normale banen geleid. Men kan weer meer aandacht gaan beste den aan onderwerpen, waarvoor enige jaren geleden geen tijd be stond, omdat belangrijker zaken aan de orde moesten komen, Waarmede wij natuurlijk niet be weren willen, dat het programma van de laatste Statenzitting niet belangrijk is geweest. Daar was de kwestie b.v. van „Het Vrije van Sluis", ongetwij feld het belangrijkste punt van deze zitting. De heer Hamelink als lid van G.S. viel de twijfelach tige eer te beurt dit voorstel te moeten verdedigen. Het ging om f 25.000.van de Provincie aan dit Waterschap. Wat het meest opviel waren de zeer scherpe op merkingen, die de heer Hamelink maakte over het beleid (wanneer men daarvan tenminste spreken mag) van het waterschapsbestuur. Wel zeer duidelijk kwam tot uiting, hoe nalatig dat is geweest met het treffen van voorzienin gen. Typerend was de uitlating van de heer Hamelink: te lang heeft men geteerd op de weten schap, dat men het troetelkind is. Op zichzelf begrijpelijk, maar daarom niet goed. Het wordt toch wel wat erg bont, wanneer (zoals één der Statenleden deed) men durft te poneren, dat eerst Rijk en Provincie voor dit Waterschap moeten zorgen en dan pas de in gelanden zelf. Alle besef voor ver houdingen is hier zoek. Laat men bovendien toch ook niet vergeten, dat niet alleen W.-Z.-Vlaanderen getroffen is. Wij weten wel, dat b.v. Walcheren veel meer tot de verbeelding spreekt vanwege de inundatie, maar daar zijn de moei- Hjkheden toch zeker niet minder groot geweest. Eerder groter, om dat hier ook de grond niet bruik baar was. En Schouwen weet er ook heus wel van mee te praten! Hoe het zij: de Provincie blijft nog enige tijd in een „onderhande lingspositie" tegenover de rege ring. G.S.zullen een harde dobber krijgen. De Provincie geeft f 25.000.maar pas, als bekend is wat de regering doet. Als deze zegt: dat is te weinig, wat dan? Dan komt de twee ton uit Den Haag waarschijnlijk niet. Wel de f 25.000.der Provincie Maar daarmede kan „Het Vrije van Sluis" nog niet zoveel beginnen! En als de Provincie b.v. eens f 100.000.- zou geven was de kans groot, dat Den Haag dit niet zou goedkeuren. Een rommeltje, vindt u? Och, we leven nu eenmaal in een wereld, die dikwijls veel lijkt op een wedstrijd in touw trekken. Stippen we nog even aan het debat over de Stoomtram Walche ren, dat op een gegeven ogenblik zo verward werd, dat de zitting moest worden geschorst. Het was eigenlijk een oude kwestie, waar voor het woord „controverse" wellicht te groot is, maar die te rug te brengen viel tot de vraag, of Ged. Staten dan wel Prov. Sta ten namens de Provincie moesten optreden. G.S. boekten een over winning De heer Vingerling, die nog maar kort als lid der Prov. Staten optreedt, ontpopte zich als een geharnast strijder en een goed de bater, toen hij voorstelde f5.000 inplaats van f 4000 te geven voor de studiecommissie voor sloot- en grondwaterstanden. Hij leed ech ter de nederlaag. En de heer Kodde, die volgens mr van der Weel alle wetten kent, maakte G.S. met zijn opmerkin gen over de verordening tot be strijding van distels zo verlegen, dat zij spontaan voorstelden de zaak aan te houden. Dat de heer de Baare, de on derwijzer in dit college, het de heer Schout moeilijk zou maken wat de kwestie der subsidiëring van de cursussen voor onderwijs- Een reeks van bijna 50 getuigen werd gisteren gedurende de vierde dag van het proces tegen de 48-jarige kriminalrat Willy Lages, voormalig ehef van de Sicherheitspolizei te Amsterdam, door de president van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof ge hoord over de mishandelingen, die gevangenen van verdaelite's on dergeschikten hadden ondergaan. Dat waren voor het grootste deel mannen, slechts enkele vrouwen. Velen van hen hadden van die mishandelingen in het gebouw aan de Euterpestraat of in een der beide Amsterdamse gevange nissen lichamelijke gebreken over gehouden. Gen enkele hunner was echter door Lages zelf mishandeld, noch verklaarde ook maar één der tal loze getuigen, die elkaar van 's morgens 10 uur af tot 's avonds 8 uur toe met twee korte onder brekingen, waarbij de zitting ge schorst werd, voor het getuigen- hekje opvolgden, dat Lages bij de mishandeling in persoon aanwezig was geweest. „UITERST BETREURENS WAARDIG". Lages zelf luisterde de gehele dag in het verdachtenbankje ge spannen toe naar de troosteloze opeenvolging van bijna monotoon wordende verklaringen der mis handelde getuigen, die vrijwel al len destijds waren „kromgesloten" om hen to:t de een of andere be kentenis te dwingen. Kromsluiten was slechts een der methodes bij de Sicherheits polizei, maar zij was de geraffi neerdste. Verre in de minderheid waren de getuigen, die alleen maar waren afgeranseld, maar niet kromgesloten. Een getuige vertelde, dat Maar ten Kuiper een naald in een bran dende sigaar stak, daarna de gloeiende punt onder getuige's nagels had gestoken en later vele malen hetzelfde herhaald had, waarbij getuige's zitvlak het doel wit van de gloeiende naald was. Lages zelf, die zich aanvanke lijk fel verweerde, deed er later op de dag het zwijgen toe, toen hij bemerkte, dat geen der getui gen ooit hem bij die mishande lingen had aangetroffen. Hij ont kende ook ten stelligste er iets van af te hebben geweten, noemde ze „uiterst betreurenswaardig" en merkte éénmaal op, dat in zijn aanwezigheid een ondergeschikte zelfs niet het lef zou hebben ge had een gevangene bij zich te roe pen, Verscheidene zijner onderge schikten ,van wie hem wel ter orde was gekomen, dat zij buiten hun boekje waren gegaan, waren volgens hem disciplinair gestraft of uit hun functie ontheven. Door het secretariaat van de B.F.O. is medegedeeld, dat het vertrek per vliegtuig van. het vliegveld Kemajoran (bij Bata via) naar de Ronde Tafel-con ferentie te Den Haag is vastge steld op 6, 7, 8 en 9 Augustus a.s, Het nabij Madrid gelegen stad je Tarancon is gistermorgen ge troffen door de ontploffing van een munitiemagazijn van het Spaanse leger. 30 personen von den hierbij de dood en 60 gewon den worden thans in ziekenhuizen verpleegd. Grote rotsblokken van meer dan 400 pond werden meer dan een kilometer ver door de lucht geslingerd en kwamen neer op het fragiele stadje, waar zij grote schade veroorzaakten. Een kleine heuvel, waaronder het munitiemagazijn was gelegen, verdween geheel en ver in het rond was geen teken van planten groei meer te bespeuren. Men meent, dat de 200 ton hoog explosieve granaten, die het ma gazijn bevatte, door de hitte van de laatste dagen ontbrand zijn. Het stadje, dat 7000 inwoners telt, toonde na de ontploffing het zelfde beeld als na het zware bombardement, dat het in de bur geroorlog heeft doorstaan. Het herstel van de toen aangerichte schade was eerst kort geleden voltooid. De Duitse schrijver Thomas Mann, die in Frankfort vertoeft, heeft politiebescherming gekre gen, omdat hij dreigbrieven heeft ontvangen. Mann, die Amerikaans staats burger is geworden, deelde giste ren mede, dat hij van plan was, naar Weimar in de Sowjetzone te gaan om daar de Goetheprijs in ontvangst te nemen. Gisteravond ontving hij in Frankfort bij de herdenking van Goethe's twee honderdste geboortedag een soort gelijke prijs. NOG 20 JAAR DOLLAR TEKORT IN ENGELAND. Douglas Jay, economisch secre taris van de Britse schatkist, heeft verklaard, dat het dollar tekort vermoedelijk nog vele ja ren, wellicht nog 15 tot 20 jaar zou voortduren. Door de „Band Nederland-In- donesië" is een verzoek tot de minister gericht om 300 O.V.W.- ers, die niet in het demobilisatie schema zijn opgenomen, te repa triëren. Hulp voor schipbreukelingen. Volgens een Lloyds-bericht uit Aden is het 7217 ton metende Nederlandse stoomschip „Lek- kerker" bij het eiland Perim in de Rode Zee aan de grond ge lopen. In ruim één staat meer dan twee voet water. De andere ruimen zijn droog, volgens een radiobericht van liet schip. De „Lekkerkerk" was met -een lading stukgoed van Aden naar Rotterdam vertrokken. Het s.s. „Aagtekerk", op weg van Australië naar Rotterdam, dat gisteren in Aden zou aan komen, is op weg gegaan om het gestrande schip te helpen. Eerste dag der Vierdaagse uitstekend verlopen. De eerste dag zijn 7204 deelne mers voor de Vierdaagse gestart. Ruim 500 meer dan het vorige jaar. Vooral de buitenlandse ver tegenwoordiging is sterk toege nomen. Ondanks de hitte en de onbe schutte wegen van de Betuwe hebben de wandelaars zich uitste kend gehouden. Er waren 55-ja- rigen, die 's morgens om 4 uur vertrokken en omstreeks het mid daguur alweer in Nijmegen te rug waren. In totaal telde men vandaag 44 uitvallers, zodat van daag voor de tocht naar Maas en Waal, met als hoofdcentra Druten en Wichen, 7160 wande laars kunnen starten. Gisteren heerste er een zeer opgewekte stemming onder de deelnemers en men was getuige van een spor tieve krachtiheting tussen binnen- en buitenlanders, die in de beste harmonie het parcours aflegden. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 8 Juli: Sold. F. L, Cys, afkomstig uit Amsterdam- W.. Gesn. 10 Juli: Sold. J. v .d. Peppel, afk. uit Wageningen. Ge sneuveld 15 Juli: Korp. J. F. Woltman, afk. uit Heino. Gesn. 19 Juli: Sold. J. J. Blox, afk. uit Eersel (N.-Br.). Sold. Ie kl. J. Hoeve, afk. uit Nijeveen (Dr.). Sold. P. H. van Venrooij, afk. uit Heesch (N.-Br.). Gesn. 20 Juli: Sold. L. E. Jacoba, afk. uit Bleis- wijk. Gesn. 21 Juli: Sold. Ie kl. G. D. Deen. afk. uit Bovenkarspel. Per kano over het Kanaal. Ongebruikelijke tocht van twee Nederlanders. Gistermorgen om ongeveer kwart voor zes zijn in de haven van Calais twee Maastrichtena ren, dominee Philip Meerburg en de journalist Jan van der Linden, met hun tweepersoons kano ge start voor een tocht naar Dover. Het is de bedoeling van beide kanovaarders om een aanval te doen op het record, dat voor deze route bestaat. 18 Juli j.l. waren zij uit Maas tricht vertrokken om via Gent, Brugge en Duinkerken Calais te bereiken. Voedselpakketten naar Duitsland. Naar wij vernemen is het sinds enige tijd voor particulie ren mogelijk, standaard-voedsel pakketten naar alle zones van Duitsland, inclusief Berlijn, te doen zenden. Voor inlichtingen kan men zich uitsluitend schriftelijk wen den tot het inter-kerkelijk bu reau voor noodvoorziening, Car- negielaan 9, Den Haag, de Ned. Cnaritas-Misse, Peperstraat 4, Hertogenbosch en de Duits- iand-emissie van de P. v. d. A., Tesselschadestraat 31, Amster dam. NOODTOESTAND IN ENGELAND GEëINDIGD. In het Britse Hogehuis is een boodschap van de Koning voorge lezen, waarbij de noodtoestand of ficieel wordt opgeheven. Bovenstaande* xoio loont de eerste proefvlucht van de Sckorsky H-5 H., de eerste helicoptère met amphibie landings gestel. Het toestel zal vooral worden gebruikt voor het red den van schipbreukelingen. Eijskens niet ontevreden. De Belgische formateur, Eys- kens, heett de journalisten van middag medegedeeld, dat hij vanochtend een zeer diepgaande bespreking over het gehele pro gramma gehad heeft met de li berale dejogatie. De algemene indruk war. zeer, bevredigend: op het gebied van financiën en be groting' en cp sociaal terrein was er veel begrip tussen katholieken en liberalen, doch de moeilijk heden blijven aanzienlijk. De formateur zou gisteren het programma bespreken met de socialistische delegatie. Er zou bovendien, zo mogelijk reeds he den, een gemeenschappelijke bespreking van de delegatie dei- drie grote partijen worden ge houden. Eyskens deelde voorts mede, dat hij een onderhoud met Van Cauwelaert heeft gehad na diens terugkeer van Pregny. Op de vraag, of de reis van Van Cau welaert de taak van de forma teur vergemakkelijkt had, ant woordde deze, dat men niet kan verwachten, dat Van Cauwelaert mededelingen zal doen over zijn onderhoud met de Koning. Een lid van de liberale delega tie had verklaard, dat Eyskens de portefeuille van financiën niet wenste te behouden en haar wilde toevertrouwen aan een liberaal. Op de persconferentie van heden vroeg men de forma- De Mij. „Nederland" en de Kon. teur, of de_ toekomstige premier Rott. Lloyd hebben een Engels schip gecharterd voor passagiers vervoer tussen Rotterdam en Ba tavia. Het dollarbedrag, dat Engeland in het kader van het plan-Mars hall voor 1949-50 nodig heeft, gestegen van 940.000.000 dollar tot meer dan 1.500.000.000 dollar, aldus wordt vernomen in kringen, die in nauw contact staan met de Economie Cooperation Admi nistration. Engeland, dat in het eerste jaar van het E.H.P. 1239 millioen dol lar kreeg toegewezen, ontving aanzienlijk meer dan de andere deelnemende landen en ongeveer een vierde van het totale bedrag, dat door het congres beschikbaar was gesteld. Zijn dollarbehoefte voor 1949-1950 heeft naar verluidt opzien gebaard onder de andere deelnemende landen, die thans gevaar lopen, dat de verdeling van de Marshall-hulp voor hen minder gunstig zal uitvallen. In zijn oorspronkelijke pro gramma voor 1949-50, dat tegen het einde van het vorige jaar bij de organisatie voor Europese Eco nomische samenwerking werd in gediend, raamde Engeland zijn dollarbehoefte op 940 millioen dollar, welk bedrag in een her zien memorandum in Mei j.l. werd verhoogd tot 1114 millioen dol lar. In het afgelopen weekeinde werd een nieuw memorandum in gediend, waarbij Engeland ver zocht zijn aandeel in de Marshall hulp vast te stellen op ruim 1.5 milliard dollar. een portefeuille zou hebben. Eyskens antwoordde ontken nend. Ged. Staten gaan echter niet zover als de Minister van Binnenlandse Zaken. De minister van binnenlandse zaken heeft begin April j.l. aan alle colleges van Gedeputeerde Staten in do provinciën een schrij ven gericht, waarin hij mededeelt, dat de schrijfwijze van de Neder landse aardrijkskundige namen nader moet worden geregeld bij algemene maatregel van bestuur. Ooit het college van Gedepu teerde Staten in Zeeland ontving zo'n schrijven, dat vergezeld ging van een op deze provineie betrek king hebbende lijst van gemeente namen, die naar het oordeel van vernieuwing betreft viel eigenlijk wel te verwachten. Maar ook, dat hij zijn zin niet zou krijgen! De heer Schout diende hem duidelijk van repliek. Een vinnig debatje ontspon zich over de woorden van mevr. v. d. Broeckede Man over de huwen de en gehuwde ambtenares. Aan gezien hier nu eenmaal sprake is van een principieel uitgangspunt was te verwachten, dat gloedvolle voordracht niet vermocht de an deren te overtuigen. De heer de Baare kreeg de toezegging, dat G.S. zijn voorstel over de volledige vrijheid van de provinciale ambte naar, om zitting te nemen in een openbaar lichaam, zullen bestu deren. Wij hopen, dat de heer de Baare wat dit betreft zijn zin wél krijgt. x. (1e Nederlands Belgische Woor denlijstcommissie wijziging be hoefden. Op verzoek van de minister hebben Ged. Staten, aan wie de minister het oordeel vroeg over de voorgestelde veranderingen, alle gemeenten in Zeeland uitgenodigd aan te geven welke aardrijkskun dige namen, in het bijzonder plaatsen, dorpen en gehuchten, in verband met de schrijfwijze van de Nederlandse taal veranderin gen zouden moeten ondergaan. De bijgevoegde lijst had betrek king op niet minder dan 24 Zeeuwse plaatsnamen. Een groot aantal voorgestelde wijzigingen had, zoals uit het onderstaande moge blijken, geen betrekking op de spellingregels van de wet van 1947, maar betreffen wijzigingen door het plaatsen van verbin dingstekens, het schrijven van een „oe" inplaats van een „ou" enz. WELKE PLAATSNAMEN De minister deed de volgende voorstellen in de schrijfwijze der plaatsnamen: Axel zou Aksel moeten worden, Borssele Bor- sele, Burgh Burg, Cadzand Kadzand, Clinge Klinge, Eiker zee Elkersee, Graauw en Lan- gendam Grauw en Langendam, 's-Heerenhoek 's-Herenhoek, Nieuw- en Sint Joosland Nieuw- en Sint-Joosland, Oost- en Soeburg, Philippine Filippine, Rilland-Bath Rilland-Bat, Rit- them Rittem, Sint Annaland Sint-Annaland, Sint Jansteen Sint-Jansteen, Sint Laurens Sint-Laurens, Sint Maartensdijk Sint-Maartensdijk, Sint Phi- lipsland Sint-Filipsiand, Tho len Tolen, Veere Vere, Wol- phaartsdijk Wolfaartsdijk, Yer- seke Ierseke, Zierikzee Zie- riksee, Zonnemaire Zonnemere. Behalve het advies van de ge meentebesturen wonnen Ged. Sta ten ook het advies in van de Rijks archivaris, dr W. S. Unger. Uit de binnengekomen antwoorden heb ben Ged. Staten hun advies aan de minister van binnenlandse za ken samengesteld, dat één dezer dagen verzonden wordt. HET OORDEEL VAN GED. STATEN. Daarin spreken zij ais hun oor deel uit, dat het niet gewenst is met de wijziging van de schrijf wijze der aardrijkskundige namen verder te gaan dan de spelling regels van de wet van 14 Febr. 1947. Vele gemeentebesturen (en Ged. Staten zijn het met hen eens) zijn gekant tegen het aanbrengen van veranderingen in de historisch verworven schrijfwijze, zij het dan ook dat daaraan onjuistheden kleven. Voorts opperden sommige ge meentebesturen practische bezwa ren, n.l. dat hun gemeenten ten gevolge van deze voorgenomen veranderingen namen zouden krij gen, gelijkluidend aan die van an dere gemeenten, waardoor onge twijfeld verwarring zal ontstaan. Een ander bezwaar was, dat er gemeenten zijn, van waaruit in- West-Souburg Oost- en West- ternationale handel .wordt gedre- brengen. ven en waarvan dientengevolge in alle buitenlandse en wereldadres boeken de namen voorkomen. Ook werden financiële bezwa ren geopperd met het oog op de als gevolg van de wijzigingen noodzakelijk wordende verande ring van stempels, naamborden, briefhoofden enz. Al deze bezwaren zijn voor Ged. Staten van voldoende gewicht ge weest om de minister te advise ren af te zien van veranderingen, welke niet door de gewijzigde spellingregels worden geëist. WEINIG VERANDERINGEN. Uit dit alles blijkt dus, dat bijna alle Zeeuwse plaatsnamen hun oude naam en schrijfwijze zullen behouden. De enige veranderingen zullen waarschijnlijk worden aangebracht in de namen, der gemeenten Graauw en Langendam (waar de tweede „a" uit Graauw verdwijnt), 's-Heerenhoek (waar de tweede „e" wordt geschrapt) en Veere -ar eveneens de tweede „e" gaat verdwijnen). Misschien, dat ook Philippine, Wolphaartsdijk en Sint Philipsland een „F" krijgen inplaats van een „Ph". Maar ver der worden de Souburgers geen Soeburgers en zal Ritthem de „h" behouden. Ook Tholen wordt niet gekortwiekt en Yerseke mag trots blijven op het feit, dat het de enige plaats in Zeeland is, wier naam met een „Y" begint. De Minister van binnenlandse zaken zal nu beslissen over de uiteindelijke schrijfwijze der plaatsnamen. Hij zal zeker wel zo verstandig zijn het advies van Ged. Staten op te volgen en niet verder gaan dan de wijzigingen, zoals zij die voorstelden, aan te De heer J. J. Huissoon beëdigd als plv. gemeentesecretaris. In de gisteravond gehouden begin is gemaakt met voorberei- raadsvergadering was de heer Goeman met kennisgeving afwe zig. Een groot aantal ingekomen stukken, in hoofdzaak berichten van goedgekeurde raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aange nomen. De heer J. J. Huissoon werd als plaatsvervangend gemeente-secre taris beëdigd en daarna benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorstellen tot vaststelling van verordeningen tot regeling van de organisatie der vrijwillige brand weer en tot regeling der brand bestrijding, werden z.h.s. goedge keurd. Het subsidie voor de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer werd tot f 300 verhoogd. Goedgekeurd werden voorstel len tot het in beheer en onder houd overnemen van het Water schap „De Breede Watering be westen Yerseke" van een gedeelte van de Heernisseweg; tot verkoop van grond aan de heer A. C. Mur- man en tot ruiling van grond ter verbetering van de Agnesgang. Aan de heer T. Stok werd op diens verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de Bur gemeester v. Dusseldorpschool. Tot leraar aan het Goese Ly ceum werd benoemd de heer J. J. van Leeuwen, thans tijdelijk. Met een door G. S. aangeboden ontwerp-regeling der jaarwedden van de gem. ontvangers ging de raad accoord. Op een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Hei ligen Naam door vloeken, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Voorstellen tot wijziging der verordening op de Straatpolitie; tot prijsbepaling van gronden, be horende tot het Grondbedrijf en tot vaststelling van het voorschot op de exploitatiekosten der bijzon dere scholen over 1949, werden z. h. s. goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd de verordening betreffende toeken ning van een tijdelijke bijslag en een tijdelijke kindertoeslag aan het gemeentepersoneel. Na onderzoek van de geloofs brieven van de gekozen leden van de Raad werd tot hun toelating besloten. De gemeenterekening met de bijbehorende bedrijfsrekening over 1946 werd voorlopig vastgesteld en voorgestelde wijzigingen van de gem. begroting en bedrijfsbe- grotingen voor 1947 goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer Zuidema naar een pers bericht omtrent een afwijzend ad vies van een door G. S. ingestelde commissie, betreffende de post uitgetrokken voor aanleg van een parkeerterrein aan de Koepoort en voor de bestrating van het nieuwe industrieterrein. Hij vroeg of dergelijke besluiten niet be langrijk genoeg zijn om ze offi cieel ter kennis van de Raad te brengen. De voorzitter antwoordde dat van een dergelijk besluit bij B. en W. niets officieel bekend is. Hij voegde daaraan toe, in aanslui ting aan een opmerking van de heer Visscher, het verstrekken van dergelijke mededelingen ook zeer ongewenst te achten, een op merking die door de heer De Roo onderstreept werd. De heer Stoel Feuerstein sprak zijn verbazing uit over het feit, dat vanwege Gem. werken, zon der enige nadere mededeling een dende werkzaamheden voor het bouwen van een kamer voor het hoofd van school B. Hierbij komt nog, dat dit bij eventuele uitbrci- ring van de Ambachtsschool moei lijkheden geeft. •De voorzitter zeide, dat hem hiervan niets bekend is en weth. Buijs, dat er nog jiiets definitief beslist is. De heer de Munck vroeg in lichtingen over een persbericht, dat de oude school in de Wijn gaardstraat zou worden bestemd voor kleuterschool. Door de heer De Roo werd hierop geantwoord, dat gezocht wordt naar een nood oplossing in afwachting van de bouw van een nieuwe school. Verder werd o.m. nog door de heer Haverhoek geïnformeerd naar het rapport inzake de sala riëring van het gem. personeel en de toekenning van vacantietoesla- gen, waarop de voorzitter ant woordde, dat het eerste punt in studie is en het tweede zal wor den uitgevoerd. Daarna sluiting. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de oude Raad nog eenmaal zal bijeen komen, waarschijnlijk op 16 Augustus a.s. Overeenstemming tussen India en Pakistan. Militaire vertegenwoordigers var. India en Pakistan hebben vol ledige overeenstemming bereikt over de linies die na het Staken van het vuren zullen worden in genomen in de staten Djammoe en Kasjmier. Het accoord laat de deur open voor een gemengde commissie van de V. N. om de besprekingen over een bestandsovereenkomst te her vatten. Zulk een overeenkomst zou een essentiele inleiding zijn voor het houden van plebisciet, dat over de toekomst van de sla- ten zou heslissen. Gisteren stond Schiphol weer in het teken van de rouw. Toen kwamen daar de stoffelijke res ten binnen van de bij de ramp met de Franeker omgekomen slachtoffers. Vanmorgen zal de as van de 10 Amerikaanse jour nalisten verder worden vervoerd naar Amerika. Spelende kinde ren vonden gisteren bij de spoor brug over de Vecht te Weesp een vliegtuigbom. Generaal de Lat- tre de Tassigny, de Franse opper bevelhebber van de landstrijd krachten der West-Europese landstrijdkrachten, kwam giste ren in Den Haag aan. Voor het eerst in de geschiedenis slaagden gisteren te Groningen drie doof stommen voor het middenstands diploma. Enkele onverstandige vacantiegangers gooiden gister morgen een brandende sigaret weg op een veenterrein in de grote IJpolder bij Amsterdam. Daardoor ontstond een veenbrand, die de brandweer nogal wat moei te bezorgde. Een leidekker te Amsterdam had gisteren het on geluk om tijdens werkzaamheden aan de R.K. kerk aan de Rozen gracht van 25 meter hoogte naar beneden te vallen. Gelukkig voor hem was een van de buurvrouwen juist bezig met de was. Hij viel bovenop haar en zodoende werd zijn val gebroken. De vrouw brak een arm, terwijl de man enkele ribben brak. ■- De crisis in het Franse kabinet is ten einde. Na een bijzondere kabinetszitting werd bekend gemaakt dat er vol ledige overeenstemming was be reikt. Als derde land heeft En geland gisteren het statuut van de Raad van Europa geratificeerd. Een deel van het Amerikaanse personeel in Berlijn zal worden overgeplaatst naar Bonn en Frankfort. Gisteren bestond de negerstaat Liberia 102 jaar. In Egypte is een kabinet van natio nale eenheid gevormd. Uitreiking diploma's Vakschool voor Meisjes te Goes. Gisteren had de uitreiking van diploma's plaats aan de leerlingen van de Vakschool voor Meisjes te Goes. De volgende leerlingen ont vingen een getuigschrift: Het getuigschrift van de pri maire opleiding behaalden: J, Boom, H. Dominicus, H. Glas, A. P. Karelse, Jos Landman, P. D, Lokerse, J. Ossewaarde, E. Sinke, J. C. Sinke, C. F. Slootmaker, C. J. Steutel, G. H. L. Tissink, A. G, Veerhoek, P. Duijnhouwer, G. A. S. Noteboom, C. Oostdijk, A, Schipper, M. D. Trimpe, J. A. Trimpe, J. Landman, D. H. Hart- hoorn, M. Janse, L. Kopmels, J. Kruijs Voorberg, E. W. Maarten- se, J. J. Molhoek, M. A. Proos, J. Rejack, A. F. Speijkers, G. M. Smits, F. T. Westdorp, C. E. Zan- dee, A. A. Bliek, J. A. H. Blom, J. M. Braam, A. J. Dingemanse, J. J. v. d. Endt, P. L. Glerum, E, P. A. Harthoorn, M. A. de Jonge, M. K. Lako, H. C. v. Liere, A. Noussen, J. Sinke, J. M. Smalla- gange, M. M. A. Verheijke, W. A. Vermeulen. Afgewezen 3, terwijl 4 leerlingen het getuigschrift pas zullen ontvangen na inlevering van opgedragen taak. Het getuigschrift voor naaister ontvingen: J. Boone, C. de Brat, C. Breeweg, J. Cok, T. v. Daien, N. Flipse, M. Goetheer, A. de Klerk, W. Kramer, T. Lobbezoo, C. Matthijse, M. Mieras, N. Poel man, W. Reijnierse, C. Ruissen, D. Steketee, J. Tolhoek. Eén leer ling moet herexamen doen en één werd afgewezen. Het getuigschrift voor Kos tuumnaaister werd uitgereikt aan: H. C. Boone, F. Meijer en C. Westveer. Het getuigschrift voor hulp in de huishouding werd uitgereikt aan: M. J. AUewijn, J. Bal jé, J« J. Bakker, E. C. v. Damme, A. L, de Engelsman, R. Harthoorn, A, Hollman, D. M. Lakké, A. Osse waarde, B. Reijnierse, S. G. Schel ling, C. Timmerman en B. Vinger ling. De namen van de leerlingen, die bevorderd werden, hopen wij in ons blad van morgen te publice ren. DE BILT ZEGT: Minder warm. Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of on- weersbui. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, vooral in het Noorden van liet land minder warm. Nagekomen Advertentie Heden nam de Heere van leven en van dood van ons weg, onze in nig geliefde Dochter, Zuster en Tante, WILHELMINA MARIA BRUYNZEEL, geb. VAN STRIEN, in de leeftijd van ruim 41 jaar. De Heere doe ons be rusten in zijn Godde lijke wiL Anna Jacobapolder: Wed. A. VAN STRIEN. C. J. VAN STRIEN. M. H. VAN STRIEN— KOEMAN. Goes: M. LEENHOUTS— VAN STRIEN. S. LEENHOUTS. Anna Jacobapolder, 25 Juli 1949.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1