L Agitatie rond Trygve Lie. NIEUWS Ramp geschiedde op Westerscheide, Nederlandvau woordbreuk beschuldigd Zeeuwse Polder- en Waterscbaps- bond vergaderde te Breskens. M.S. „Indrapoera" maakte proefvaart met bindernissen. Secretariaat der V.N. beschuldigd. doch iedereen werd prompt gered. Christelijke plattelandsjongeren op Noord- Beveland hijeen. Van Elderen won te Wikeiniinadorp. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe staking dreigt in Engeland. Zomerdag G.J.M. V. en G.J. F. V. te Zoutelande. Maar kapitein Hoogendjjk was best tevreden. SNIPPER Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1312 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG S3 JULI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen. Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.52 u., onder 20.40 u. Maan op 5.02 u., onder 21.38 u. Hoogwater Dinsdag 26 Juli 1949: Vlissingen: 2.09 u. 2.07 m., 14.27 u. 2.05 m. Terneuzen :2.38 u. 2.26 m„ 14.58 u. 2.24 m. Wemeldinge: 4.42 u. 1.87 m., 17.02 u. 1.7S m. Zierikzee: 3.43 u. 1252 m., 16.04 u. 1.44 m. „Communisme in het spel", zei onbekend getuige. Een getuige, wiens naam niet werd bekend gemaakt, doch die „nummer 8" werd genoemd, heelt, zo meldt Reuter uit Washing ton, voor de gerechtelijke subcommissie van de Amerikaanse se naat verklaard, dat het secretariaat van de Verenigde Naties „on der Trygve Lie door Communistische agenten wordt geterrori seerd." De getuige, die waarschijnlijk een Tsjech is, drong er bjj de se natoren op aan, dat zij zouden pogen Trygve Lie door een „be kwame" lunetionnaris te doen opvolgen. De getuige was van mening, dat er een cel in de organisatie van de Verenigde Naties moet zijn, die er voor zorgt, dat slechts functionarissen met communis tische sympathiën worden aange nomen. De enige assistent-secretaris- generaal. die zich tegen deze com munistische actie verzette, aldus de getuigenverklaring, was de Australiër Robert Jackson, die echter onder druk van de voor malige Russische assistent-secre taris Soholef werd ontslagen. Het ontslag van Jackson zou de vrees van de overige functionna- rissen, dat zij hun goed betaalde post bij de Verenigde Naties zou den verliezen, hebben doen toe- ne .en, „zodat zij alles slikken wat Trygve Lie wenst". Ten slotte verklaarde de ge tuige, dat aan landen achter het fjzeren gordijn door de Verenig de Naties meer beurzen voorstu die in de Verenigde Staten wer den gegeven dan aan democrati sche landen. Byron Price: „Fantastisch". Byron Price, de waarnemende secretaris-generaal der V. N., heeft de bewering dat het secre tariaat van de V.N. onder Trygve Lie zou worden geterroriseerd door communistische agenten, „fantastisch" genoemd. „Ik kan weten, dat de beschuldiging met betrekking tot de administratieve politiek van Trygve Lie een fan tastische onwaarheid is", zei hij. Werd, zoals gemeld, verwacht dat de ruim 15.000 stakende Lon- dense bootwerkers heden het werk zouden hervatten; inmiddels hebben zich nieuwe arbeidsmoei- lijkheden voorgedaan. Het bestuur van de vakvereni ging van bedienaars van lieren in steenkolenmijnen heeft de natio nale kolenraad en het ministerie van arbeid medegedeeld dat de ongeveer 1500 leden van deze vak vereniging over 21 dagen in sta king zullen gaan, indien hun eisen tot erkenning van hun vak vereniging en tot loonsverhoging niet worden ingewilligd. Voorts is bij de nationale unie van spoorwegarbeiders door de vakvereniging te Liverpool en door de districtsraad van Noord- Wales een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld over 21 dagen een staking uit te roepen. De resolutie zal heden, tijdens een speciale bijeenkomst van de unie, worden besproken. Ook deze sta kingsdreiging houdt verband met een (afgewezen) eis tot loonsver hoging. Men acht het uitbreken van een staking op de (genationaliseerde) Britse spoorwegen onwaarschijn lijk. Wel bestaat echter de vrees, dat het huidige geschil tot een langzaam-aan-staking door het gehele land zou kunnen leiden. „Ik ben er zeker van, dat geen weldenkend mens waarde zal hechten aan de verklaring van een geheimzinnige z.g. „functiona ris", die een massale moordaan slag op zijn collega's tracht te plegen, doch weigert zijn naam te noemen." Kurt Schumacher vecht tegen ontmanteling. Oproep tot verzet. Dr Kurt Schumacher, de leider van de Sociaal-democratische partij in West-Duitsland heeft gisteren in Keulen bekend ge maakt, dat de partij een beroep zou doen op de West-Duitse ar beiders „geen hand uit te steken voor de ontmanteling". Zij die wegens een dergelijk feit terecht zouden moeten staan zouden door de partij gesteund worden. Schumacher leverde ongezouten critiek op de. zoals hij bet noem de, „maatregelen waarmede men het nationale geweten van de Duitsers trachtte te onderdruk ken" on waardoor „de dreiging van het Duitse nationalisme gro ter werd." De pessimisten kregen ongelijk. De pessimisten hebben ongelijk gekregen; de grote scheepsramp- oefening van het Ned. Roode Kruis, afdeling Zeeland, is goed ge slaagd. Natuurlijk er waren, zij het kleine, tekortkomingen, die redding, verzorging, verpleging en vervoer belemmerden, doch door de enthousiaste samenwerking van de deelnemers, <50 in totaal, wist men de moeilijkheden vlot op te lossen. Overigens, toen de boot van de provinciale stoombootdiensten, daar 100 meter uit de kust voor Fort Rammekens aan de mond van de Wester Schelde met zijn lading „niets vermoedende" pas sagiers op de „mijn" liep, was het hulpgeschrei van de prompt over boord slaande slachtoffers van een huiveringwekkende realiteit. Belgische Koningskwestie. Eyskens heeft de opdracht tot samenstelling van een regering aanvaard, zij het na bespreking met andere leiders der C.V.P. De oplossing van de kwestie zal thans nog wel even op zich doen wachten ddhr de C.V.P. de steun van een andere partij nodig heeft en de liberalen het niet eens zijn onder elkaar. Van Cauwelaert is inmiddels naar de Koning vertrokken. S. U. beschuldigt Joego-Slavië, De Sowjet-Unie heeft in een nota Joego-Slavië er van beschul digd op een geheime regeling met Groot-Brittannië te hebben aan gestuurd, onder opgaven van de territoriale aanspraken op Oos tenrijk. OUDEN VAN LAGEN EN HUURVERHOGING. De Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft de Minister van Wederopbouw verzocht, die Ouden van Dagen, die ondersteund wor den door gemeentelijke sociale diensten, armbesturen of de Nood wet Ouderdomsvoorziening, vrij te stellen van het betalen van een eventuele huurverhoging. N.a.v. de berichten deelde het Min. van Financiën mede, dat om trent percentages waarmede de huren zullen worden verhoogd, nog niets vast staat. - Vijf officieren van de Nederlandse Luchtmacht kwamen voor een kort bezoek op het vliegveld Gatow bij Berlijn aan. Zij werden rondgeleid door de eskader-leider J. A. Nunn, die hen volledig over de geheimen van de luchtbrug inlichtte. Eskader-leider Nunn geeft de Nederlandse officieren uitleg van de route-kaart. V.r.n.l.: ma joor A. Groot, kapitein H. J. Doornbos, majoor A. B. Wolff, kapi tein Yarde, commandant van het vliegveld Gatow, kapitein P. ,W. Broekmeijer, en eskader-leider Nunn. GEHEIME CIRCULAIRE AAN KATHOLIEKE PRIESTERS. In een brief, welke Zondag in kerkelijke kringen circuleerde, worden de Tsjechoslowaakse ka tholieke priesters gewaarschuwd, dat zij druk van de regering kun nen verwachten, waartegenover zij een vastberaden houding die nen in te nemen. Begunstigd door prachtig zomerweer hielden de C.B.T.B. en C.J. B.T.O. in Zeeland op Zaterdag 23Juli j.l. hun Landdag op het land goed Sorgwijck in Wissenkerke. Uit alle delen van Zeeland was de agrarische jeugd samenge stroomd om deze landdag mee te maken. Om twee uur opende de voor- dankt nu allen God" en dankzeg- zitter, Drs Knibbe uit Goes, de samenkomst. De voorzitter, die in zijn ope ningswoord o.m. op de ontredder de wereld wees, waarin we leven, besloot met de mededeling dat hjj, gezien'de dreigende en reeds be staande moeilijkheden in eigen kring, zich genoodzaakt ziet, zich terug te trekken uit het bestuur van de Volkshogeschool in Zee land. Nadat met groot enthousiasme de beide bondsliederen waren ge zongen, hield de landelijke secre taris van de C.J.B.T.O., de heer Bos, een rede over: „Het karak ter der plattelandssamenleving en onze invloed daarop." Spreker wees hierbij vooral op het eigen karakter van de platte lander, ontstaan door de omstan digheden waaronder hij werkt, zijn leven in de natuur, zijn om gang met levende wezens als die ren, gewassen, planten enz. Na de pauze declameerde de heer Ad. de Feyter uit Axel en kele mooie gedichten, gewijd aan de vrienden in Indië. De spraakwaterval leverde groot succes op. De jury had moeite om de prijswinnaars aan te wijzen. Na een goed voorgedragen pro- paganda-stukje van de C.B.T.B. in Noord-Beveland, sprak Ds A. Postma, Ned. Herv. predikant te Kamperland, het slotwoord. Alles wankelt in deze wereld, slechts Gods Woord is zeer vast. Laat U door dat profetische woord leiden in onze donkere dagen, betoogde hij. Nadat burgemeester v. d. Maas, die met zijn echtgenote aanwezig was, de vergadering had toegesproken, werd deze besloten met het zingen ;van het: „Dankt, ging door Ds Postma. Er kan op een zeer goed ge slaagde Landdag worden terug gezien. De organisatorische ban den zijn versterkt, met nieuwe moed en frisse kracht kan straks het winterwerk weer worden aan gepakt Surinaamse staten wensen terugneming ntwerp Interimregering., De Staten van Suriname hebben Zaterdagmiddag in een spoed zitting een motie van de leden P. Wijngaarde, J. Lachman en I. Sumitra aangenomen, waarin bij de regering en bij de Tweede Ka mer met klem er op wordt aangedrongen om de ontwerp-interim- regeiing terug te nemen, en te verwerpen. De motie acht de amendementen betreffende het bij. ider onderwijs „in flagrante strijd" met de autonomie en „een aantasting van het budgetrecht, daar zjj dwingende uitgaven voorschreven". De staten verklaarden geen prijs te stellen op verder overleg. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel van de ondervoor zitter, E. de la Fuente, om af schriften van de motie te zenden aan de Interindonesische confe rentie te Djogja en aan de Ver enigde Naties, werd ook met al gemene stemmen aangenomen. Ten slotte werd een voorstel van D. Findiay om een afschrift te zenden aan de Pan-Amerikaan- se Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde" de heer Wyngaarde Nederland van voortdurende woordbreuk, terwijl de heer de la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het erop aan stuurde, dat Su riname zich mogelijk tegen het Uitstekend geslaagd. Zaterdagmiddag is in stralend zomerweer te Zoutelande een zo merdag gehouden, die was geor ganiseerd door de ringen Wal cheren van de C.J.M.V. en C.J.V. F., waaraan door ruim 300 jon geren werd deelgenomen. Na het openingswoord van ds H. J. J. Keyzer, voorzitter van de ring van het C.J.M.V., werden o.l.v. mej. Wijnberg te Utrecht enkele liederen en canons ingestudeerd. Het grootste gedeelte van de mid dag werd door spelen in beslag genomen. Er waren handbalwed strijden en verder hindernislopen, hardlopen en estafette. De beschikbare wisselmedailles voor hindernis en estafette teza men gingen dit keer naar C.M.V. St. Laurens en C.J.V. Jonge Kracht te Middelburg. Na een mars door het dorp, waarbij mu zikale medewerking werd ver leend door het Tamboers- en Pij perscorps „Juliana" te Middelburg werd de maaltijd gebruikt in de noodkerk, waarna er opnieuw sa menzang was. Tevens spraken de heren M. J. Muller, secretaris van Kerk en Wereld te Driebergen en ds J. van Winterswijk, Herv. pre dikant te Grijpskerke, de jonge ren toe. Het slotwoord werd ge sproken door mevr. Hendriks Jonker president van de ring der C.J.V.F. Tenslotte bracht „Julia na" de taptoe ten gehore, terwijl de collecte voor het werk onder de militairen in Indië f 30 op bracht. rijksverband zou uitspreken. De heer Findiay zeide zijn „di recte hoop thans op de Ameri kaanse Republieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de communisten het in de koloniale gebieden winnen". Ook de heer Lachman beschul digde Nederland van woordbreuk. Zeeuwsche renners, Huizen en De Waai treden op;, de voorgrond. De Eindhovënaar van Elder, misschien in Zeeland nog onbe kend, maar een renner die over capaciteiten beschikt en o.a. in België en Brabant reeds verschil lende malen van zich deed spre ken, heeft Zaterdag in de Ronde van Wilhelminaaorp voor ama teurs en nieuwelingen een fraaie zege behaald. Toen Harry v. d. Elshout en de veelbelovende nieuweling Haze- winkel de leiding namen, was Wagtmans al uit de strijd wegens een lekke band. De koplopers wis ten door goede samenwerking een voorsprong van 35 sec. te nemen op de groep, maar kregen in de 10e ronde gezelschap van de nieu welingen Konings, Braspennix en de Zeeuwen de Waal en Huizen. Hazewinkel verdween van het to neel wegens pedaalbreuk. Dek kers, van Elderen en Verstraeten zagen het gevaar tijdig en sloten zich bij de kopgroep aan. Ook Al- blas had inmiddels de strijd ge staakt en favorieten als Verwij- meren en Huub Vinken, die in de tweede groep reden gaven er eveneens de brui aan Fraai handhaafden onze Zeeu wen Huizen en de Waal hun po sitie aan de kop en het was spij tig dat laatstgenoemde in de voorlaatste ronde pech kreeg en met achterstand moest vervolgen. Van Elderen had zich in deze ronde van zijn rivalen losgemaakt en won onbedreigd. De uitslag luidt: Amateurs: 1. A. van Elderen. Eindhoven, 90 km in 2 u. 3 min. 23 sec.; 2. H. Dek kers, Eindhoven; 3. Verstraeten, Breda. Nieuwelingen: 1. Branspenninx, Zundert; 2, Huizen, Ovezande; 3. Konings, Breda; 4 de Waal, Kloosterzande. Luitenant Geneesk. troepen door truck overreden. Doch koene zwemmers en zwemsters, leden van de Vlissing- se en Middelburgse reddingsbri gades stortten zich manmoedig in het zilte sop en brachtten de drenkelingen aan wal, waar een talloos publiek even realistisch de toesnellende Rode Kruis- en E.H. B.O.-mensen in de weg liep. Een kort onderzoek naar de aard der verwonding die de patiënten op een kaartje bij zich droegen en daar ging, men, met de bran cards over een terrein vol hinder nissen naar de hulpverbandplaats op de binnenplaats van het eeuwen oude Fort. Daar sjouw den verpleegsters en helpsters met planken en bedden en werden de „ernstige patiënten", de „lo pende patiënten" en de „licht ge wonden" gesorteerd. De slachtoffers die poliklinische hulp nodig hadden werden met snelle ambulance-wagens naar Nieuw- en St. Joosland getrans porteerd waar de Kon. Land macht een tentenkamp had opge zet. De getroffenen die chirurgi sche hulp nodig hadden werden naar een door de Kon. Landmacht ingericht nood-tentenhospitaal in Koudekerke vervoerd, waar ook de shock- en bloedtransfusieploe- gen een onderdak hadden gevon den. Hier werden ook de getroffe nen behandeld die door het radar- instructieschip „Soemba", de red dingsboot „President J. V. Wierds ma" van de N.Z.H.R.M., de poli- tieboot R.P. IV en de „Zeezwa luw" van het Ned. Loodswezen in Vlissingen aan wal waren ge bracht. Eén patient is overigens niet „volgens plan" behandeld. Dat was de le luitenant der genees kundige troepen Noordzij. Hij kwam te vallen en kreeg een truck over zijn benen zodat onder zoek in het ziekenhuis te Mid delburg noodzakelijk bleek, lïij maakt het gelukkig goed. Voordat de oefeningen begon nen heeft de burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sand- berg tot Essenburg de genodigden in Fort Rammekens welkom ge heten en hen over de oefeningen een en ander verteld. De interesse uit leger en ma rine kringen was zeer groot. Zo waren o.m. aanwezig Schout bij nacht J. J. L. Willinge, comman dant Zeemacht Nederland, Gene raal J. H. Jager, commandant eerste militaire gewest, Generaal dr J. T. VVilkens, chef geneeskun dige dienst landmacht, Schout bij nacht P. C. Broekhoff, chef ge neeskundige dienst zeemacht, de commandant van 't Roode Kruis- corps luit.-gen. b. d. G. van Ooijen, de voorzitter van het Ned. Roode Kruis Ir F. C. C. Baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen. de Commissaris der Koningin in Zee land Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot en een uit zes leden be staande deputatie die het hoofd bestuur van het Belgische Roode Kruis vertegenwoordigde. Aan het slot van de dag werd te Vlissingen op de Boulevard een défilé gehouden. De N.C.R.V. heeft een radio reportage gemaakt, die men he denavond via Hilversum kan be luisteren. Het vraagstuk van de hoge polderlasten. Vele leden van de Zeeuwse Pol der en Watersehapsbond waren Zaterdagmorgen naar Breskens gekomen, om in het Verenigings gebouw de algemene vergadering bij te wonen. Na een bijzonder welkom oun. tot de leden van G. S., de heren C. Philipse en C. Hamelink, de griffier der Staten dr B. D. H. Teilegen, Ir Heijblom, hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswa terstaat, Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Tweede Kamerlid, Ir. Franke, inspecteur van Land- bouwherstel en Ir Hofwegen, dis trictsingenieur van de Prov. Wa- TER NAGEDACHTENIS van de 13 bij het vliegongeluk te Bombay om het leven gekomen Amerikaanse journalisten hield de Oversea Press Club te New York een herdenkingsbijeenkomst. Onder de aanwezigen bevonden zich v.l.n.r. de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr B. van Kleffens, mevrouw H. R. Knicker bocker, weduwe van een der omgekomen journalisten, R. Sumarto Indonesisch federalistisch journalist en Frank Kelly, president van de Press Club. Prinses Beatrix peettante van Engelse baby. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsesjes Beatrix en Irene waren gisteren aanwezig bjj de doopplechtigheid van een En gelse baby in de parochiekerk van Warfield (Berkshire). Prinses Beatrix is een van de peettantes van de baby, Robin Edward Fur- ber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber uit Bracknell (Berkshire). De heer en mevrouw Furber raakten met de konink lijke familie bevriend in de oor log, toen Prinses Wilhelmina te Maidenhead (Berkshire) woonde. VlissingenRotterdam in vijftien uur. „Ik ben tevreden'." zei kapitein Hoogendjjk, de gezagvoerder van het m.s. „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, toen we Vrij dagavond op het brug van het schip over de spiegelgladde Noordzee stonden te turen. Te vreden, ondanks de hindernissen, die moesten worden genomen, al vorens de proeftocht met een honderdtal genodigden van Vlis singen naar Rotterdam kon wor den gemaakt. Natuurlijk, het had wel wat vlotter gekund, Donderdag im-, mers had het schip de technische proeftocht op de Noordzee vol bracht, waarbij bleek, dat een der schroefassen bij de machines warm liep. Het euvel moest wor den verholpen en toen wij in de nacht van Donderdag op Vrijdag het schip op de rede bezochten, konden we constateren, dat het de Kon, Mij. „De Schelde" ernst was met de reparatie. Ieder uur on- Nolie" en „Rammekens" van de K.M.S. de verbinding tussen de buitenhaven en het schip, zodat mensen en materialen konden worden vervoerd. Hard is er ge werkt en men kreeg het voor el kaar! De afvaart liep mis. Lag het in de bedoeling de reis naar Rotterdam Vrijdagmorgen om half elf te doen aanvangen, reeds Donderdagavond kon wor den gezegd, dat er van een af vaart om die tijd niets kon komen. Vrijdagmorgen deelde men ons mede, dat de tocht om twee uur 's middags zou beginnen en toen we ons ongeveer een uur voor die tijd aan boord begaven, bleek ook hier het optimisme te groot. Het werd drie uur, vier uur en tenslotte kwart over vijf, toen de ankers werden ingehaald en de tocht kon beginnen. Ruw geschat dacht men om twee uur in de nacht te Rotterdam aan te ko men, doch niemand kon voorzien welke hindernissen ons nog van de aankomst aan de Lloydkade. scheidde en het was dan ook half derhielden de sieepbooten „De negen Zaterdagmorgen voor we weer voet aan wal zetten Van Vlissingen werd langs de Zeeuwsch-Vlaamse en Belgische kust gevaren tot Oostende. Daar werd de steven gewend. Voor Westkapelle werd de koers ver anderd en ging het op Hoek van Holland aan. Alles verliep rustig en de proeven slaagden volkomen geen enkele storing deed zich meer voor en dit rechtvaardigde de uitspraak van kapitein Hoo- gendijk, die j.L Maandag Jot ge zagvoerder is benoemd en zijn eerste reis met dit schip maakte. Om half twaalf waren de lichten van Hoek van Holland zichtbaar. Van een tijdige aankomst in Rotterdam kwam echter niets. Want het getij was dermate on gunstig, dat door werd gevaren naar Scheveningen, waar de ste ven gewend werd om tenslotte twge uur 's nachts voor Hoek van Holland voor anker te gaan. In de mist. Men voorspelde aan boord van de Iqodsboot voor Hoek van Hol land goed zicht op de Nieuwe Wa terweg, doch dit bleek anders uit te komen. Nadat we om half drie de pieren van Hoek van Holland passeerden, verliep alles goed, tot om ongeveer drie uur een dikke mist verder varen verhinderde en het anker werd uitgeworpen. Langzaam werd het licht en de mist verdween; opnieuw werd ge varen, doch nog geen kwartier later zaten we opnieuw in een mistbank, die door de kracht van de zon eerst om zeven uur optrok. Zo kwam het, dat eindelijk te half negen het schip meerde aan de Lloydkade en de meeste passa giers, die slechts weinig geslapen hadden, met een wat slaperig, maar toch voldaan gezicht op de kade stonden. Voldaan. Ja zeker, voldaan. En niet al leen de gezagvoerder, doch ook de directie der K.M.S. en tenslotte de passagiers. De Kon. Rotter damse Lloyd weet, wat inviteren is. Zij kon er per slot van reke ning niets aan doen, dat er veel vertraging in deze proefvaart kwam. De verzorging aan boord was uitstekend. Dank aan de Lloyd, die daardoor haar reputa tie hoog hield, dank ook aan de gezagvoerder, die ons vrij liet rondkijken en al onze vragen tus sen de bedrijven door beantwoord de. Vooral de radaruitrusting van het schip had bij het passeren van talrijke wrakken voor de Belgi sche kust onze volle aandacht. Het was weliswaar een reis met hindernissen, doch we hadden de voldoening, getuige te zijn ge weest van het begin van de slot- episode van het leven van het thans 23 jaar oude door de K.M.S. gebouwde en nu driemaal ver bouwde motorschip. Ziezo, het gevaar voor een con flict tussen de huisartsen en de ziekenfondsen is geweken. Men heeft een nieuwe overeenkomst gesloten, die in enkele detailpun ten van de bestaande regeling af wijkt, doch de positie van de pa tient ongewijzigd laat, zodat alles bij het oude blijft. Wel eens van „Plan K" gehoord? Het is van het Roode Kruis en beoogt „materiële hulpverlening aan de burgerbevol king in geval van grote rampen enz." Dank zij het feit, dat de laatste jaarlijkse inzamelingscam pagne bijna een kwart millioen meer heeft opgeleverd gaat men met hem de uitvoering er van een begin maken. Vanochtend zou Willy. Croes uit Amsterdam bij Kaap Gris Nez in zee gaan om Het Kanaal over te zwemmen. Als het haar maar beter lukt dan de 18-jarige Engelsman Mickman, die wegens zware zee moest op geven. „Ik wens 3000 dollar schadevergoeding", zei George King uit een stadje in Californië. Zijn vrouw won bij een radiowed strijd een olifant en werd afge scheept met een kistje olienootjes, een stel kleren en een vrijkaartje voor een circus.Door een aardbeving is Zaterdag 40 pet. van de huizen op het Griekse eiland Chios verwoest. Een aardbeving in Turkije eiste 8 do den en vernielde 500 huizen. Duitsland is er niet goedkoop van af gekomen. De laatste oorlog kostte 380 milliard mark. Ja, ja, dat draaide maar geld of het niks kostte!!! Het pauselijk decreet over de ex-communicatie van communisten zal in de Sowjetzone van Duitsland niet voorgelezen worden in de R.K, kerken. En tot slot een ernstige waarschu wing voor de aardappeltelers. Denkt om de Coloradokever! In dien nodig zullen op uw kosten verdelgingsmaatregelen worden uitgevoerd en U. krijgt nog een proces verbaal op de koop toe! terstaat, sneed in zijn openings woord de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, een van de belangrijk ste vraagstukken aan, n.l. dat van de hoge polderlasten. Het onderzoek naar een oplos sing is wel gevorderd, zei hij. Het rapport van de commissie voor het onderzoek.naar de oprichting van z.g. dijkringen is gereed en zal dezer dagen aan het Prov. Bestuur worden aangeboden. Een vorig jaar ingestelde landelijke commissie zal volgende maand een eindrapport aan de Stichting voor de Landbouw overhandigen. Het ligt dan ook in de bedoeling dit rapport te bespreken op een dit najaar of begin 1950 te hou den congres, zei de heer Dekker. De wegen. Ook is een adres gericht aan da minister van Verkeer en Wa terstaat over het onderhoud t an de wegen. In dit adres worden middelen aan de hand gedaan waarvan verwacht kan worden, dat zij verbetering brengen in de haast onhoudbare toestand. Het spreekt wel vanzelf, zo ging de heer Dekker voort, dat daar naast nodig is een belangrijke verhoging van de uitkering aan de provincie, uit de opbrengst van de motorrijtuigen of benzine belasting. Het is een verre van gemakkelijk vraagstuk. Na de beschouwing van de voorzitter, kwamen de huishoude lijke zaken aan de orde. Uit het verslag van Mr J. K. Munters, bleek, dat er over 1948 een voor delig saldo is van f 654.50. De be groting voor 1949 wijst een totaal bedrag van f4790.09 aan. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren J. Klompe, A. P. Kostense en C. H. M. Plasschaert herkozen. Ir E. Kuiper. Toen werd de aandacht van de aanwezigen opgeëist door Ir E. Kuiper, die een causerie hield over de toepassing van asfalt bij de aanleg van de Nieuwe Noor- derhavendam te Hariingen. Uit zijn causerie bleek wel, dat de kosten van asfaltering lager zijn, dan het gebruik van stenen, dat het sneller gaat en geen de viezen kost, terwijl de asfaltbe- dekking van uitstekende kwaliteit is. Precies is het moeilijk te zeg gen, maar de kosten bedragen on geveer f 16 per vierk. meter. Met een uitstekend opgenomen film lichtte Ir Kuiper het procédé toa. Exeursi» Aan de lunch, die op de ver gadering volgde, werd het woord gevoerd door de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten. Het Provin ciaal bestuur leeft mee met de polders en waterschappen in ver band met de hoge lasten, waarvan hij hoopte dat spoedig verbetering zou komen. Spr. wilde daartoe al het mogelijke doen. Over z.g. restwegen, die door overbelasting door het berijden met zware auto's steeds herstel lingen eisen zei de heer Philipse, dat het tijd werd, dat vanwege de overheid werd ingegrepen. Met auto's en bussen werd daarna via Groede naar Cadzand gereden, waar alle deelnemers in hotel Noordzee werden ontvan gen door het bestuur van Het Vrije van Sluis. Terug naar Bres kens reed de stoet via Oostburg, Franse Catalina verongelukt. Een Catalina van de Franse marine, met 17 man aan boord, die aan vlootmanoeuvres ter hoogte van Agadir (Marokko) deelnamen en waarvan men se dert Vrijdagavond niets vernomen heeft, wordt thans als verloren beschouwd, zo meldde Agence France Presse Zondag uit Rabat. Een duikbootcommandant seinde, dat hij iets in lichter laaie in de zee had zien vallen. Op de plaats waar hij het zag neerkomen trof hij wrakstukken aan van een vliegtuig, maar geen lichamen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend droog. Droog en warm of vrij warm weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke, af en toe matige wind, op de meeste plaatsen tussen 'Noord en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1