A.s. Maandag weer groente-export naar Duitsland. SOCIALE WETGEVING. Rome en het Communisme AKKERTJE Lezers grjjpen naar de pen. S Brieven van een l Emigrant Koninklijk Paar met oudste Prinsesjes naar Engeland. Londense havenstaking eindigt Maandag. Drie buitenlandse communisten, waaronder een Nederlander, het land uitgewezen. VAN BERGEN. Conflict op gymnasium te Leeuwarden. Van Bergen de schatgraver. Verduistering van schrijf machines. Stoei- en vechtpartijen. Zaterdag 23 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Betekenis van de excommunicatie. Paus Pius XII heeft gelijk be-1 meen recht voorzien waren. Als kend, de excommunicatie over wij de tekst van het decreet be de katholieke aanhangers van cio studeren dan blijkt o.i. duidelijk, materialistische en anti-christe- dat dit niet het geval is. Het lijke doctrine van het commu- afkondigen van het decreet had nisme uitgesproken. Het is niet voor de eerste maal, dat de Rooms-Katholieke kerk de ban, in plaats van over personen, over gemeenschappen uitspreekt. In vroeger eeuwen zijn door kerkelijke instanties steden, streken, landen zelf in de ban ge daan. Maar nog nooit is dit wapen zo massaal in werking gesteld en kan het zoveel millloenen tref fen. Kan. Want over de betekenis van deze maatregel bestaat nogal verschil van mening. Volgens de R.K. „Maasbode" brengt het decreet eigenlijk niets nieuws. Dit blad schrijft o.m.: „De excommunicatie is een ker kelijke straf waardoor iemand wordt uitgesloten van de gemeen schap der gelovigen en beroofd wordt van alle geestelijke goede ren der Kerk. De geëxcommuniceerde mag de sacramenten niet ontvangen en wordt niet deelachtig aan de af laten en aan de publieke gebeden van de Kerk. Indien de geëxcom municeerde een priester is, is het hem verboden als bedienaar van de sacramenten en der sacramen- talia op te treden. In vroegere tijden bracht de ex communicatie voor de andere ge lovigen de plicht mede de door deze straf getroffene te vermij den. De geëxcommuniceerde was een „vitandus". Hij werd niet al leen uitgesloten van het ontvan gen van de sacramenten, maar hem moest zelfs het bijwonen van de H. Mis worden ontzegd. Ook strekte zich de plicht van de ge lovigen om de geëxcommuniceerde te vermijden uit tot bepaalde on derdelen van het burgerlijk ver keer. Tegenwoordig is slechts hij „vi tandus", die uitdrukkelijk als zo danig is afgekondigd door de H. Stoel. De excommunicatie kan op twee manieren een bepaalde per soon, die een ernstig vergrijp heeft begaan, treffen. Ér kan n.l. in het kerkelijke strafrecht be paald zijn, dat iemand vanwege een ernstig vergrijp de excommu nicatie eerst beloopt na een ge rechtelijke uitspraak. Het kerke lijk strafrecht kent echter ook delicten, waarbij deze gerechte lijke uitspraak niet vereist wordt maar waarbij de excommunicatie aan het delict zelf reeds onmid dellijk verbonden is. De vraag is nu of met het de creet dat op 1 Juli nu te Rome is verschenen de Kerk nog scher pere strafrechtelijke maatregelen genomen heeft dan in het alge- slechts de bedoeling degenen, die zich aan genoemde afval schuldig maken, door het belijden van de communistische leer alsook door deze te verdedigen of te versprei den te herinneren aan de straf van de excommunicatie die met deze daden verbonden was. Naar wij menen, zou het dan ook een verkeerde interpretatie zijn van het decreet om bijv. reeds' het blote lidmaatschap van een communistische partij als een de lict, waaraan de excommunicatie \erbonden is te beschouwen. Wel iswaar hebben de eerste berichten in de pers dit gesuggereerd, maar de tekst van het decreet biedt daarvoor geen grond. Wel geeft het decreet te kennen, dat hij die ook al is hij de leer van het com munisme niet toegedaan, toch lid van de communistische partij is, zich berooft van de goede gestel tenis, die nodig is om de sacra menten te ontvangen. Maar dit is nog geheel iets anders dan dat iemand onder de excommunicatie valt. Zo blijkt derhalve dat het de- cieet op zichzelf eigenlijk niets r.ieuws brengt. Het onderstreept slechts, het brengt slechts in her innering kerkelijke wetten, die reeds lang bestonden en waarvan de meeste katholieken al heel lang weten, dat zij op het com munisme van toepassing waren. Dat deze onderstreping, dit in herinnering brengen zijn nut had, zal duidelijk zijn voor ieder die de geraffineerde propaganda-me- thode doorziet waarmede 't com munisme die milieus waarin nog een min of meer krachtig katholi cisme heerst voor zich tracht te winnen. Men propageert in deze kringen de mogelijkheid en de wenselijkheid van het hand in hand samengaan van Christen dom en Communisme. De voos heid van deze propaganda voor de katholiek nog eens in het licht te stellen was het doel van het de creet. •■■■■■■■■■■■BB Door de verrekijker. V. NIEUW ZEELAND. Hier is dan de eerste brief -uit liet nieuwe land. Ik ben nu hier een week. Dinsdagnacht zijn we uit Sydney vertrokken. Een mooie tocht was het van zes uur in een. skymaster. De ontvangst in Auckland was goed en hartelijk. De Nederland se gezant en nog enkele hoge vertegenwoordigers waren aan wezig. We werden in groepjes van twee of meer verdeeld. Met een jongen uit Overijsel ben ik een vijftig mijl boven Wellington terecht gekomen. We zitten bei den op een veebedrijf. Waar ik zit, zijn negentig koeien en er hoort vijf en tachtig hectare land bij, bijna allemaal gras- en hooi land. De koeien worden er elec- trisch gemolken. De baas en ik 1949 kunnen Amerikaanse ex- doen er twee uur over. Eerst porteurs 16.134.750 kilo vlees en deed hij alles met zijn vrouw vleesproducten uitvoeren naar Drie werklieden door dak gezakt. Bij een afbraak van een dak van een loods, die in Rotterdam in de diergaarde Blijdorp staat, zakten drie mannen door het eterniet. Zij maakten een val van vier meter.. Een 40-jarige werk man moest in het ziekenhuis aan de Coolsingel worden opgenomen. De twee anderen werden, na be handeld te zijn, naar hun wonin gen vervoerd. DROOGTE: Het schrikbeeld van Zuid-Afrika. Het grootste schrikbeeld van de Unie van Zuid-Afrika is: droogte, het gevaar van in een woestijn te zullen veranderen. De havenstad in de Kaapkolo nie, East London, lijdt sedert maanden aan een ernstig water tekort. Het water is gerantsoe neerd op 4 gallon per dag en men gebruikt er speciale zeep, die in zeewater schuimt. Baden is .er een ongekende luxe. en moeders met zuigelingen verlaten de stad, omdat ze niet voldoende Water voor de luierwas hebben. East London heeft thans een olietank schip gecharterd, dat per reis 4.350.000 gallons zoet water mee brengt uit Durban. De totale kos ten voor 2 maanden zijn 60.000 pond. Teneinde gespaard te blijven voor hel lot van East London gaat Kaapstad een nieuw groot waterreservoir bouwen. Duur van de bouw zal 5 jaar zijn. De ge raamde kosten bedragen 5.000.000 pond. De 26-jarige graaf van Hare- wood heeft zijn verloving be kend gemaakt 'met de 22-jarige pianiste Marion Stein, De koning moet toestemming tot hun huwe lijk verlenen, omdat graaf van Harewood de elfde plaats in neemt op de lijst van troon opvolgers. Marion Stein, die in Wenen is ge boren, werd tijdens een concert door Benjamin Britten aan de graaf voorgesteld. De Koningin, de Prins en de twee oudste prinsesjes zijn gister ochtend naar Engeland vertrok ken, waar het koninklijk gezin de horse-show, welke te Londen wordt gehouden, zal bijwonen. De Koningin, die aanvankelijk reeds a.s. Maandag zou terugke ren, zal nu toch tot het einde van de week in Engeland blijven en a.s. Vrijdag 29 Juli, samen met de Prins en de Prinsesjes de terug reis aanvaarden. De Nederlandse zangeres Annie Woud is met de Klipfontein te Kaapstad aangekomen voor een concertreis door de Unie van Z. Afrika. (Ingez. mededeling, advert.) neem een De terechtstelling van Haigh. De terechtstelling van de ter dood veroordeelde moordenaar van de weduwe Durand, John George Haigh, is voorlopig vast gesteld op Woensdag 10 Aug. in de Wandsworthgevangenis1 te Londen. De veroordeelde krijgt op zijn minst tien dagen tijd om beroep aan te tekenen. DUIVENSPORT. BORSSELE. Wedvlucht met jonge duiven. „De Scheldevliegers" te Borssele hielden een wedvlucht vanuit Chateauroux met jonge duiven. Afstand. 66 K.M. Gelost 13,25. Aankomst eerste duif 14.56.66. Aankomst laatste duif 15.27.40. Uitslag: M. Wiskerke 1; Jac. Duijnkerke 2, 13, 21, 31; W. A. Huizen 3, 11, 25, 33; Gebr. Zwc- mer 4, 26, 35, 36; Gebr. Nieu- wenhuize 5, 17, 13, 20, 32; J. Witte 6; P. Deurloo 7, 8, 9, -14; M. Welleman 10, 15, 30; F. C. Schijf 12, 28; P. Hazen 16, P. Dobbelaar 19, 23; C. Murre 22; Job de Smit 24, 29; S. Kooy 27; A. Heerenthals 34. De „Scheldevliegers" hiel den een wedvlucht vanuit Cha teauroux en St. Kath. Waver met oude duiven. Afstand 535 K.M. Gelost 5.10. Aankomst eerste duif 14.38.04. Aankomst laatste duif 15.32. P. Deurloo 1; J. Duijnkerke 2, 3, 7; S. Kooy 4; Gebr. Nieuwenhuize 5, 6, 8. Korte Berichten. In het derde kwartaal van Brand is uitgebroken in de raffinaderij van de Standard Oil in het Zuid-Oosten van Balti- alleen. Het is een jong stel met het^ buitenland. twee kinderen. Hij heeft in Tu nis gevochten en is ook in Pa lestina getoeest. Mijn kamer is groot en er more. Tientallen personen wer- naast is de badkamer. Men heeft den gewond, van wie sommige daar ook electriciteit en water- ernstig. Boven de gebouwen leiding, wat me erg verbaasde m sloegen vlammen uit van hon- die eenzaamheid. In de verte zie derd meter hoogte. De brand je de bergen, naast de farm weer kon de brandende gebou- stroomt een rivier. Het land- wen niet verder dan tot op een schap rondom is overigens even afstand van vijftig meter be plak als in Holland. naderen. De koeien lopen op stukken De onrust in het stadje Gro- grasland, afgezet met prikkel- veland in Florida, waar enkele draad en tegen melkenstijd haalt dagen geleden een lynchpartij de hond ze alleen terug en op negers, die zich aan een brengt ze in de box, een omhei- blank echtpaar hadden vergre- ning. Stallen hebben ze hier pen, op het nippertje door po- niet. De koeien lopen het hele litie en soldaten kon worden jaar buiten. Als ze gemolken moeten xoor- voorkomen, wordt steeds groter. Een aantal woningen van ne "den, gaan er twaalf tege- gers is sedertdien in brand ge lijk in een soort bouwsel, stoken. Vandaag zijn nog 200 zoiets als bij ons de smid soldaten naar het stadje ge- heeft voor het beslaan van de stuurd. paarden. Ze worden er niet vast- De Dikke Bertha van de laat- gezet aan hun kop, maar aan de ste oorlog, een Difits kanon van achterpoten, zodat ze toch niet 140 ton, dat uit zijn loop van weg kunnen. Dan sluiten we de 30 meter een granaat van vier machines aan en in twee uur, ton 50 km. weg kon schieten, zoals ik al zei, is het hele zaakje zal als schroot naaf Amerika aan de kant. De baas draait in- komen. tussen maar sigaretten, want je De Pipe-band van de Came- hoeft niets te doen dan wach- ronians (Engelse leger) bezocht ten. Als de slangen koud wor- de twee soldaten-kerkhoven op den is de koe leeg. de Veluwe, n.l. het Airborn Er is hier veel gebrek aan Cemetery te Renkum en het werkkrachten op het platteland, Nederlandse soldatenkerkhof op want de meeste jongelui zitten de Grebbeberg. liever in de stad dan op zo'n Naar Indonesië vertrekt op 30 eenzame farm. Ik vind het eclx- Juli a.s. het m.s. „Blitar". Met ter heerlijk. dit schip kan post worden meege- Vissen doen we hier ook wel zonden, mits deze uiterlijk 28 de- eens. En er zit veel vis hier. Je zer op de bus is gedaan. gooit een stxik schapenvlees in Naar Suriname vertrekt 5 Aug. het water en daar komen ze op het s.s. „Hersilia". Uiterlijk pos- af. Dan prik je er naar met een ten 3 Augustus. stok, waarin een scherpe spijker Het droge weer op de hoogvlak- zit. Het lukt tamelijk gaxiw. Ik te van Pengalengan, dat gepaard heb er een soort paling in ge- gaat met een felle koude 's nachts vangen, zo dik als mijn arm, heeft nachtvorsten veroorzaakt, •maarheb hem weer terugge- die voor de theeplanters een grote goo id, want ze zijn veel te groot schadepost betekenen, daar de om te eten. Hier houden ze ook aangetaste arealen geruime tijd meer van baars en dat soort uit de productie moeten worden vissen. genomen. Aanstaande Maandag 25 Juli zal de export van groente naar Duitsland weer worden voortge zet. De voorwaarden werden gis teren vastgesteld. Zoals bekend werd voor de pe riode van 13 Juli tot 1 Augustus voor de export van groenten en fruit naar Duitsland 2 miilioen dollar beschikbaar gesteld, van welk bedrag 500.000 dollar be stemd moet worden voor de ex port van fruit. Mét <le uitvoer van dit speciale contingent is juist gisteren een begin gemaakt. Het bedrag van 500.000 dollar is bestemd voor fruitexport gedu rende de rest van deze weelc en de volgende week samen. Daar men onder het voor ex port vatbare fruit thans niet de perziken en druiven rekent, om dat deze voor de Duitse markt te duur zijn, komt deze som geheel ten goede aan de export van ap pelen en pruimen. Afgezien hiervan blijft men tot 1 Augustus voor 400.000 dollar per week groenten naar Duitsland uitvoeren. Op 1 Augustus a.s. loopt het desbetreffende handelsverdrag, waarin de export van Nederland se groente en fruit naar Duits land is geregeld, af. Men hoopt tijdig een nieuwe regeling te tref fen. De kans hierop is vanzelf sprekend niet uitgesloten, al re kent men met zeer grote moeilijk heden. De regering en alle be trokken groepen werken onder hoogspanning in een race met de tijd om een voor Nederland gun stige regeling te verkrijgen. (Ingez. mededeling, advert.) WERKEN SNEL EN ZEKER PRIIS PER POEDER 6 CT W1 Op een massabyeenkomst van stakers, die in Victoria Park werd gehouden, heeft men besloten de staking Maandag te beëindigen. De graandragers, die voor het lossen van de graanschepen zor gen, hadden reeds eerder besloten om Maandag het werk onvoor waardelijk te hervatten. Door de staking werden ongeveer 15.000 man uit het werk ge houden. Zij wilden internationale kingen voortgezet. Men vermoedt boycot tegen Britse schepen K*1 B- en de twee Amerikanen 3 3 zijn aangewezen om in Londen de op touw zetten. situatie te gaan bestuderen." Het doen der bovengenoemde aanbeveling viel samen met een regeringsorder tot deportatie van de drie buitenlandse communis ten, die Donderdag op het Lon- denso Vliegveld aankwamen. Van deze drie vreemdelingen, waren er twee vertegenwoordi gers van het internationaal con gres van havenarbeiders, dat ver bonden is aan de wereldbond van vakverenigingen. De derde was een Nederlandse communist, ge naamd Johan Frederik Blanken zee. Z'i zouden in Engeland zijn ge komen met .nauwkeurig om schreven instructies om contact op te nemen met de havenarbei ders en hen een internationale boycott tegen Britse schepen te beloven." De Britse minister van binnen landse zaken, James Chuter Ede, heeft hier een stokje voor gesto ken en in het Lagerhuis medege deeld, dat de drie vreemdelingen uit het land gezet zullen worden. De communist William Galla- cher protesteerde hiertegen en noemde het ,een ontstellend iets" dat de minister van binnenland se zaken „ijlings" tot deze maat regel zou zijn overgegaan. De heer J. F. Blankenzee is be stuurslid van de bij de E.V.C. aan gesloten Nederlandse bond van Zeevarenden. Als afgevaardigde van deze bond is hij onlangs nog naar 'n werkcongres in Marseille geweest tijdens hetwelk werd op gericht een beroepsinternationale organisatie voor transport. Bo- v- lien werd ook de actie van de Canadese zeelieden c.a. besproken. In een kleinere commissie te Pa rijs heeft Blankenzee die bespre- Ontslag van Lord Ammon geëist. Op de massavergaderïng van de Londense havenarbeiders van gis- termorgen is bij resolutie ver zocht Lord Ammon te ontslaan als voorzitter van de nationale havenbedrijfsraad. i Op de vraag: „Is deze oude man geschikt om enig ambt te bekle den?" riep men luid van „Neen" (Lord Ammon heeft op verzoek van Attlee zijn regeringsfuncties neergelegd. Hij is 76 jaar oud.) Onder de leraren aan het Ste delijk Gymnasium te Leeuwarden is beroering ontstaan door het in grijpen van het curatorium op hun beleid. De curatoren waren n.l. van oordeel, dat de leraren een te strenge norm hadden aangelegd bij de overgangsexamens van de vijfde naar de zesde klas. De lera ren daarentegen wensen niet van deze sinds jaren gebruikelijke normen af te wijken. Met ge bruikmaking van een artikel uit de verordening op het Gymnasium heeft het curatorium daarop de overgang in eigen hand genomen Eén leerling, die volgens de lera ren moest worden afgewezen, werd toegelaten tot de zesde klas, een tweede leerling ontving een herexamen in plaats van te blij ven zitten, terwijl een derde werd vrijgesteld van het door de lera ren geëiste herexamen. 37. Toen kroop ook Van Bergen door het gat in de muur. „Geef mij de kaars nu maar weer. Waar zijn we nu, Japie?" „In een kelder of in een hol", zei Japie. „Nee, als ik me niet vergis is het een lange gang. Vroeger had je vaak van die onderaardse gangen, bij een kasteel. Wie weet waar deze gang naar toe gaat!" Bij het zwakke kaarslicht stonden ze de duisternis in te kijken. Aan beide kanten was een muur van grote stenen gebouwd. 38. „Kom, Japie! We gaan een stapje ver der de duisternis in! We moeten toch weten waar deze gang naar toe gaat." „Ja zeker!" zei Japie. „Ik ben erg nieuws gierig waar we terecht komen." „Jonge, jonge!" zei Van Bergen, „wat heb ben ze daar een werk aan gehad deze gang te makenHo, tvqar schop ik nu tegen aan....? Wat ligt hier op de grond?" „Hé!" zei Japie. „het ishet is „O ja ik zie het al!" riep Van Bergen. „Het is een ijzeren helm! Ha! Die kunnen we weer verkopen, Japie!" De omheining rond de Goese kade. „Hulde voor de melkboer Korstanje", schrijft een lezer en bewoner van .de Kade te Goes. Hij redde oniangs kloekmoedig het zoontje van de Fam. Ever- sen-van de Molendijk, dat spe lenderwijs in het water was ge vallen. De lezer knoopt er de opmerking aan vast, dat het tijd wordt voor een goede omheining rond de kade. „Meteen is het weer winter en gebeuren er, als het donker wordt, nog méér on gelukken", schrijft ook een an dere lezer. Gevaarlijke hoek. Zo is het ook op de hoek Zuidvlietstr.Westsingel, klaagt een andere Goesenaar. Laatst is daar een ongeluk gebeurd waardoor een jonge vrouw uit Rotterdam, die in Nisse logeerde, haar been brak. Ze reed aan de verkeerde kant van de straat. „Als ze Sbn de „goede" kant gereden had was ze ook mis schien verongelukt, want je 'künt daar eenvoudig niet fiet sen". Ten eersje beneemt een hoge heg alle zicht en ten tweede moet men een evenwichts kunstenaar zijn wil men niet van het ongelukkige heilinkje rechts naar beneden rijden. (Men is thans begonnen de heg weg te hakken. Of het af doende is zal nog moeten blij ken. Red. Z. Dagbl.) Wie werd de dupe? Door de politie te Leerdam zijn aangehouden en in bewaring ge steld J. M. de J. en A. K., beiden woonachtig te Gouda, verdacht van verduistering van schrijfma chines c.q. oplichting. Beide ver dachten hebben handel gedreven in schrijf- en telmachines onder de firmanamen Goudse kanloor- machinehandel, gevestigd te Gou da, Oosthaven 23 en Handelson derneming Akros, gevestigd Burg- vliekade 77 te Gouda. Zij, die met deze lieden zaken hebben gedaan en daardoor zijn gedupeerd of die meer inlichtingen daaromtrent kunnen geven worden namens de officier van justitie bij de Arron dissementsrechtbank te Dordrecht verzocht zich daartoe in verbin ding te stellen met de inspecteur van politie te Leerdam of met de politie hunner woonplaats. O.m. in de navolgende plaatsen werd handel gedreven door genoemde verdachten: Rotterdam, Delft, Ridderkerk, Sliedrecht, Bergen op Zoom en andere plaatsen. Veilingsberichten. GOES. Veiling van 21 Juli. Yel low Transparant 1255; idem kroet en val 212; Jan Baaspe ren 1021; Kruisbessen 621; Rode bessen 647; Oranjeprui- men 2538; Early Laxton 35 70; Ruth Gerstetter 2038; Tol- lenaarpruimen 2226; Frambo zen 80133; Meikersen 3149; Klerken 35—65; Zoete Morellen 1240; Markiezen 4159; Vlees kersen 3439; Varikse zwarte 33; Eierkrieken 2843; Insp. Löhnes 51; Brusselse bruine 5056; Ab- besse de Mouland 37; Dubb. Prin- cessebonen 4649, alles per kg. KAPELLE. Veiling van 21 Juli Kersen: Klerken 3855; Morel len 32—39; Krieken 21—35; Mei kersen 31—46; Markiezen 3360; Citroenkersen 2022; Vleesker sen 1039; Abbesse de Mouland 3443; Zwarte Blanche 30; In specteur Löhnes 35; Hedelfinger Riesenkirsche 7782; Wilhelmina 2133; Mierlose Zwarte 36; Zure Morellen 2437; Diversen: Oran- jepruimen 2038; Earley Laxton 1671; Ruth Gerstetter 1145; Tollenaarspruimen 1828; Elden- se Blauwe 18; Frambozen 81 143; Kruisbessen 523; Rode bes sen 3239; Witte bessen 1218; Yellow Transparant 1469; Idem val 511; Beauty of Bath 528; Jan Baasperen 15-21; Spuitjespe- ren312; Dubb. Princessen z. dr. 5155; Groene bonen 18; Saxas- bonen 3145; Aardappelen 5.5 8; Tomalen 36; Doperwten 18; Pootuien 56, alles per kg. Kas- pruimen 3.59, Kasperziken 3.5 8.5, beide per stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van 20 Juli. Dubb.. Princessebonen 3546, Wagenaarsbonen 1027, Yellow Transparente 1970, id. val 29, Prolific 3640, Eai- ley Laxton 643, Kruisbessen 711, Orangepruim 2227, Frambozen 1,121,17. KRABBENDIJKE. Veiling van 21 Juli. Yellow Transparente 16 69; Yellow val 3—12; Aardappe- Overal waar jeugd bijeen is, wordt gestoeid. Stoeien vindt plaats in de gezinnen, op de schoolpleinen, in wachtlokalen, enz. en natuurlijk ook In werk plaatsen, magazijnen en fabrieken. Veel stoeipartijtjes verlopen on schuldig en zijn ook volmaakt on schuldig. Stoeien hoort thuis in de rubriek „spelen" en de mens is nu eenmaal voorbestemd om te spelen. Daar Is voor de mens een tijd om te spelen, maar ook om ',e werken. En tijdens 't werk is spel contrabande. Of eigen lijk ook weer niet. Er is heel wat werk, waarbij spel beoefend kan worden. Er is ze Is went, wat spelenderwijs kan gedaan worden. Maar laat ik niet afdwalen Op een meubelfabriek, begint er tijdens het werk op een gegeven ogenblik tussen twee jonge men sen een stoeipartijtje. Maar wel dra wordt de grens van stoelen overschreden. Met een zekere ve nijnigheid wordt over en weer met water en meubelwas gesme ten. Men raakt in drift, de één erger dan de ander, er vliegt een hamer en even later ls er eer, slachtoffer. Eén der stoeiers ligt bewusteloos. Een medicus consta teert een hersenschudding en een geschonden oog. De politie komt er aan te pas. De dader, die met de hamer had gegooid, komt voor de rechtbank en moet 5 maanden brommen. De getroffene heeft 'n dure geneeskundige behandeling nodig en heeft een lang werk verzuim, De Rijksverzekerings bank weigert hier schadeloos stelling. Men gaat in beroep. Het hele geval wordt uit en ter m bekeken. Er is onmogelijk uit te maken, wie het eerst is begonnen. Het is gebeurd op het arbeids terrein, onder de werktijd en met ten arbeidswerktuig. Deze vlei overwegingen leiden er toe, dat de Centrale Raad alsnog tot uit kering beslist. Laat ik ter verdere onderrich ting nog met een ruziegeval be sluiten. Op een grote textielfabriek ont staat er al kort na het begin van de werktijd des morgens een woordenwisseling tussen twee arbeiders. Het wordt zo 'n echte ruzie en het gaat om zuiver particuliere aangelegenheden. Wat winden die kerels zich Op. Wat kunnen mensen zich toch driftig maken. Geen der mede-arbeiders denkt er over, om er tussen te komen. De belde kemphanen gaan doldriftig door. Het hoogtepunt wordt bereikt, als één der ruzie makers de ander met een we- versschaar te lijf gaat. Er moet en er zal bloed vloeien. De aan gevallene loopt een verwonding op, de dokter moet er aan te pas komen en het werk wordt ge staakt. Maar ja, een mens moet toch ook eten als hij niet kan werken. Laten we het maar eens proberen bij het Ongevallenfonds. De Rijksverzekeringsbank meent te moeten weigeren. Dan maar ln beroep. Het kost toch niets. En in hoger beroep. Het is wel een grensgeval, ja, maar uiteindelijk slaat de schaal van het recht toch door ten gunste van getroffene. Hij krijgt zijn uitkering en zijn geneeskundige verzorging uit bet Ongevallenfonds. Ook hier was (Ingez. mededeling, advert.) voor huidverzorging cn leintverbetcring Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.50 u., onder 20.42 u. Maan op 3.35 u., onder 21.13 u. Nieuwe Maan 20.33 u. Hoogwater Maandag 25 Juli 1949: Vlissingen: 1.24 u. 1.94 m., 13.43 u. 1.97 m. Terneuzen: 1.51 u. 2.12 m„ 14.14 u. 2.15 m. Wemeldinge: з.53 u. 1.80 m„ 16.20 u.1.71 m. Zierikzee: 2.54 u. 1.44 m., 15.16 1.40 m. len 5.106.20; Prolific 35; Ear ley Laxton 1849; Bramen 150; Frambozen 95100; Kruisbessen 1217; Oranjepruim 1623; Dubb. Princessebonen 4160; Wagenaarsbonen 3034. ZIERIKZEE. Veiling van- 20 Juli. Andijvie 16; Princessebonen 3136; Snijbonen 2933; Tuin bonen 45; Doperwten 1117; Peulen 30; Kroten 67; Rodekool 68; Savoyekool 812; Morellen 5460; Kruisbessen 2536; Ro debessen 4761; Frambozen 68 80; Pruimen 5154; Yellow Transparant 2238; idem val 1 13; Eerstelingen 78.70; Blauw- putten 9.9010.60, alles per 100 kg.; Komkommers 1020; Bloem kool 543; Bospeen 715; Krop sla 1.504; Perziken 1020; Kaspruimen 5; Suikermeloenen 20 51; Annanasmeloenen 4864; Netmeloenen 652, alles per 100 stuks en bos. niet meer uit te maken, wie er ru begonnen was. Zijn schuld aan dit ongeval kwam dus niet vast te staan. Het gebeurde tijdens de werktijd en in de fabriek. Boven dien werd liet letsel ook hier toe gebracht met een arbeidswerk tuig. Daardoor werd zijn loon schade gedurende de eerste zes weken niet hoger dan 20 pCt en daarna 30 pCt. Weet u, waarde lezer, wat uit vorenstaande o.a. ook te leren valt? Dat ledereen, die met de sociale verzekeringswetgeving te maken heeft, hetzij arbeider of werkge ver, alle beslissingen door uitvoe ringsorganen der verzekering ge nomen, kan laten toetsen door de diverse beroepsinstanties. Men kan terecht daarvoor bij Scheids gerechten, Commissies van Scheidsgerechten en raden van beroep. En in hoogste instantie maakt de Centrale Raad van Be roep het uit. Aan het oordeel van die Raad moeten allen zich on derwerpen. Wij hopen bij gelegen heid op het beroepsrecht nog eens nader ln te gaan. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 Nieuws. HILV. I (301.5 M.): KRO 6.00 Gram. 6.15 Journalistiek week overzicht. 6.30 Strijdkrachten, 7.00 Nieuws. 7.30 Piano. 7.45 Reg. Uitz. 8.12 Gram. 8.20 Lichtbaken. 9.00 Zomersproeten. 9.45 Kruis- klankpuzzle. 10.00 Omroepkamer- orkest. 10.30 Wij luiden de Zon dag in. 11.20 Een programma van werken gewijd aan de zee. HILV. II (415 M.): VARA 6.00 Nieuws. 6.15 Populaire liedjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.12 VARA-varia. 8.15 Metropole-ork. 8.45 Parade van de glimlach. 10.00 Vindobona Schranimel'n. 10.25 Mensen die we wel eens ontmoe ten. 11.15 Sfeer en rliytlime. 11.45 Bing Crosby. ZONDAG 24 JULI. Beide zenders 8, 1 en 11 Nieuws. IIILV. I (301.5 M.): KRO 8.15 Ballade. NCRV 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Kerkdienst van de Geref. Kerk in Ruinerwold-Koe- kange. 11.30 Na de kerkdienst. KRO 12.15 Apologie. 12.40 Lunch- 'concert. 1.45 Uit het boek der boeken. 2.00 Viool, cello en piano. 2.40 Residentie-orkest. 3.50 Gram. IKOR 6.00 Wijdingsdienst. NCRV 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Psalmen van Sweelinck. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Gram. 7.50 In 't Boeckhuys. 8.12 Uit en thuis, melodieën van de week. 9.10 Muzikale tombola. 9.55 Luisterspel. 11.15 Avondconcert. HILV. II (415 M.)VARA 8.20 Gram. 8.40 Kinderkoor. 9.15 Men vraagten wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Meester trio. 10.30 In de tuin der poëzie. 10.50 De jonge flierefluiters. 11.15 Triangel. AVRO 12.00 Kon. mili taire kapel. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Pierre Palla. 1.15 Gram. 1.20 Hongaarse melodieën. 1.50 Even afrekenen. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Opera in 5 bedrijven. 4.15 Gram. VARA 5.00 Meisjeskoor. 5.20 Haagse accordeon ver. 6.15 Sport. IKOR 7.00 Luisterclub. AVRO 8.15 Opera in 5 bedrijven, verv. 9.20 Actueel nieuws. 9.55 Walztime. 10.20 Kieinkunstprogr. 11.15 Vrolijke muziek. MAANDAG 25 JULI. Beide zenders 7, 8 en 1 Nieuws. HILV. I (301.5 M.): NCRV 7.15 Ochtendgymnastiek. 7,30 Reveille. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Te Deu'm Laudamus. 8.45 Gram. 9.15 Bij de jonge zieken. 9.30 Commentaar op de microfoon competitie. 9.40 Utrechts Stede lijk ork. 10.30 Morgendienst. 11.00 Divertimento. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Pianore cital. 12.10 The Masqueradors. 12.33 NCRV-koor. 1.15 Mandoli- nata. 1.45 Gram. 2.00 De vacan- tie begint. 3.35 Gram. 3.30 Viola da Ganjba. 3.45 Orkestsuite. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Boston Pops, ork 5.00 Kleuterklokje klingelt. 5.15 Populaire orgelbespeling. 5.45 Reg. Utz. HILV. II (415 M.): VARA 7.18 Fred Hartley en zijn orkest. 8.18 Gevarieerd progr. 9.00 Boston Symphonic orkest. VPRO 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Ma- rek Weber. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.20 Jonge Ned. Kunstenaars. 12.00 Accor- deola. 12.33 Voor het platteland. 12.38 The Kilima Hawaiïans. 1.20 Metropole orkest. 2.00 Clave cim bel. 2.45 Gram. 3.10 HoorspëL 4.00 Voor de kleuters. 5.15 Vertel ling. 5.30 Roemeens orkest.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4