Gaat men zich thans ook in Zeeland meer interesseren voor het weer en de sterren? Hetfc v,°efbaatftoit-' vets/oil geen watei Eclifoloii Eei afdeling Zeeland voor Weer- en Sterrenkunde in oprichting. Gereformeerde Oecumenische Synode komt in zicht. Tweede Kamer nam de wet Auto vervoer Personen aan. EDNA EARL Op bezoek by een amateur- sterrenkundige. 2),ag., fauAyetnetóteA Emigratie naar Argentinië. Interview met Sultan van Djogja. De- dienende- fyo-d. Artikel 36 in discussie. Zaterdag 23 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „Wanneer je met diverse men sen over weer- en sterrenkunde spreekt, denkt Iedereen direct: Dat is niets voor my! Men zoekt er ingewikkelde en geleerde be rekeningen achter, die nooit door de gewone man zjjn na te gaan en daarom interesseert men zich weer- en sterrenkunde". In deze in Zeeland blijkbaar niet voor geest sprak de heer Jac. Sohier te Middelburg, de secretaris van het comité, dat gevormd is om in Zeeland een afdeling van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde op te richten. „Het doel en streven van de vereniging is", aldus de heer So hier, die we naar aanleiding van de berichten over de oprichting van een Zeeuwse afdeling inter viewden „de weer- en sterren kunde populair te maken en voor de gewone mensen begrijpelijk. Het duizelt ons nog even, als we terugdenken aan onze H.B.S.-tije wat we toen moesten leren over de stand van zon èn maan en hoe e°n tipje van de sluier werd op gelicht van hetgeen er iedere dag gebeurt ln het onmetelijke heelal. We namen het toen als iets „wat er blijkbaar brjhoorde", niet we tende, dat het beetje kennis, toen vergaard, nu te pas zou komen". Voor de herr Sohier schijnt dit alles echter vrij een voudlg en de manier waarop hij ons vertelde van hetgeen hij al zo heeft gezien en opgetekend, deed ons met in teresse luisteren naar zijn bele venissen. CONTACT. „Hoe bent U op de gedachte gekomen, dat hier ln Zeeland een afdeling moest worden opge richt?" vroegen wij de heer So- bier. Het blijkt dat hjj reeds voo: en tijdens de oorlog zich voorai voor de sterrenkunde heeft geïn teresseerd, maar, laat hij er direct op volgen: „Na de oorlog ben ik er eerst goed mee begonnen". De heer Sohier was reeds plaatselijk lid van de Ned. Ver. en het schonk hem geen voldoening, dat hij hele maal alleen dit werk deed en nim mer tot een uitwisseling van ge dachten kon komen met hen, die zich eveneens voor de sterren kunde interesseerden. Zodoende kwam hij op het idee contact te zoeken met andere z.g. plaatse lijke leden van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, hetgeen hem inderdaad gelukte. „Er waren •r anders niet veel in Zeeland", zo merkte de heer Sohier enigs zins teleurgesteld op en we ver namen van hen, dat het slecht1! om tien personen ging! Toch liet hij het er niet bij zitten en de opzet gelukte: men kwam Zater dag J.l. in Vllssingen bijeen en werd het er over eens, dat een afd. Zeeland moest worden opge richt. Onze vraag of de poging zou slagen kon door de heer So hier reeds optimistisch worden beantwoordd. Reeds hebben tien personen te kennen gegeven, dat ze veel voor het lidmaatschap voelen. DE ORGANISATIE. Als vanzelf willen we iets meei weten over de Ned. Vereniging en haar werkzaamheid. Ook daar over kon de heer Sohier ons in lichten. In de eerste plaats komt de Sterrengids 1949 op de prop pen, een gids, die leder jaar worai uitgegeven met een schat van ge gevens over de sterrenbeelden en hun verloop. Verder is er her maandblad Hemel en Dampkring, dat regelmatig verschijnt. Voort", beschikt de landelijke organisatie over een bureau ln het Zelssplane- tarium in Den Haag, waar ook 'n bibliotheek met ruim 800 boeken ter beschikking van de leden staat. Ook zijn er regelmatig ama teurbijeenkomsten, waar men ideeën kan uitwisselen en eikaars waarnemingen kan vergelijken. Er is verder een werkgroep Be dekkingen. die het tijdstip be paalt, waarop een ster, planeet ox de zon door de maan wordt be dekt. De uitkomsten van deze waarnemingen worden Iedere maand naar Londen opgezonden. Het is aardig te weten, dat de Nederlandse waarnemers in 1947 5 pCt van de „wereldproductie" voor hun rekening namen. Een tweede werkgroep, die de meteo ren of wel sterrenregens waar neemt, ontplooit ook een grote activiteit. AFDELINGSWERK. Zo wordt van dag tot dag een .logboek" bijgehouden, dat aan 't eind van het jaar wordt opgezon den. Kijkers bouwen doet de heer Sohier ook en hij laat ons mei gerechtvaardigde trots zijn in aanbouw zijnde grote kijker zien. Toen we tenslotte afscheid na men van deze amateur-sterren kundige, wisten we, dat men geen doctor of ingenieur behoeft te zijn om „aan sterrenkunde te doen" en de hemelverschijnselen waar te nemen, doch dat ieder, die zich voor de hemellichamen interesseert, in staat is om zelf of aldus met ancieren waarnemingen te coen. „Het afdelingswerk", vertelde de heer Sohier in aan sluiting op het organisatorisch gedeelte, „bestaat in het organi seren van lezingen, het houden van waarnemingsavonden en het maken van excursies. Het eerste is eenvoudig en men is er in geslaagd om voor de eer ste lezing, die op 29 September a.s. in het Schuttershof te Mid delburg wordt gehouden, waar men dan tevens zal trachten een afdeling op te richten, dr J. J. Raimond Jr., de voorzitter van de Ned. Ver., naar Middelburg te laten komen om over de sterren kunde te spreken, terwijl hij te vens een film over de zon zal ver tonen. Er wordt momenteel nog gezocht naar de spreker, die het weerkundige gedeelte voor zijn rekening zal nemen. Verder zal er aan deze eerste bijeenkomst een kleine tentoon stelling worden verbonden. Het ligt in de bedoeling om ongeveer 6 lezingen per jaar te houden". MOGELIJKHEDEN. Wanneer het gesprek komt op de mogelijkheden, die er in Zee- land zijn, speciaal wat betreft de j waarnemingen, blijkt, dat men Zaterdag j.l. reeds voor een grote moeilijkheid heeft gezeten. De Zeevaartschool te Vllssingen heeft n.l. een prachtige kijker in eigen dom. De bouw van een glazen koepel op de nieuw te bouwen „de Ruyterschool" wordt architecto nisch niet goedgekeurd en dus heeft men wel een kijker, doch js vastgesteld, dat beide regerin- men weet niet waar deze te plaat- - sen. Verder zijn er, naar de heer Keuring lichting 1951. Op 30 Augustus a.s. zal de keu ring van ingeschrevenen voor de dienstplicht van de lichting 1951 (betreft alle jongemannen gebo ren in het jaar 1931) een aan vang nemen. Deze keuring zal in twee gedeelten plaats hebben. Tot 31 Jan. 1951 worden gekeurd de genen, die geboren zijn voor 1 Aug. 1931. Na 1 Febr. 1950 wor den gekeurd de ingeschrevenen, die geboren zijn na 1 Aug. 1931. De Australische Bond van Ha venarbeiders heeft besloten een 24-uurstaking af te kondigen als protest tegen de gevangenisstraf fen van een jaar die zijn opgelegd aan de secretaris en de vice-secre- taris van de Bond wegens „bele diging van de rechtbank". De staking gaat Zondag te midder nacht in. (Ingez. mededeling, advert.) De „Frankfurter Rundschau had als Aprilgrap het bericht ge plaatst, dat de Oberbürgemeis- ter van de stad, dr H. C. Kolb, uit besparingsoverwegingen van het gebruik van zijn dienstauto zou afzien en voortaan nog Speciaal in kolonieverband. Te 's-Gravenhage zijn bespre kingen gehouden tussen een Ne derlandse en een Argentijnse de legatie over een verdrag, regelen de de emigratie naar Argentinië, slechts' de fiets zou gebruiken. in het bijzonder van geschoolde Op dezelfde dag nog kwam herr arbeiders, landbouwers, veehou- oberbürgemeister bij de redactie I langsfietsen om, teneinde een ders, tuinders en vissers. te kunn'en leveren van De besprekingen hadden een zijn sportieve hoedanigheden, de zeer bevredigend verloop en leid den tot de vaststelling van een protocol, waarin o.m. in principe Sohier ons vertelde, ook wel enig» kleinere kijkers ln Zeeland aan wezig. Tenslotte vroegen we de heer emigratie en de emigratie in ko- Sohier iets te vertellen van zijn lonieverband, welke beide vormen eigen waarnemingen ter Illustratie in aanmerking komen. gen de emigratie nam- Argentinië volgens een vast plan zullen uit voeren. Onderscheid wordt gemaakt tussen de individuele of spontane van hetgeen door hem werd uit eengezet. De heer Sohier zei, zich speciaal bezig te houden met het bestuderen van de zon en de zon nevlekken. Even ging het ons weer duizelen, toen we een papier te zien kregen met tientallen cir kels en een boek met tekeningen en aantekeningen. We werden echter spoedig uit de droom ge holpen. Sedert het begin van dit jaar neemt de heer Sohier dage lijks de zon waar en bestudeert hij de zonnevlekken. Deze worden aangetekend en al spoedig blijkt, dat leder cirkeltje op het schema de „dagelijkse" zon voorstelt, ter wijl de daarin voorkomende stip jes de zonnevlekken aangeven. Er Het protocol legt echter spe ciaal de nadruk op geleide emi gratie in kolonieverband. Van Ar gentijnse zijde wordt aan de kolo nisten in het vooruitzicht gesteld de toewijzing van goede gronden en het ontvangen van bedrijfsere- dieten onder gemakkelijke rente- en aflossingsvoorwaarden. Voorts zal Nederland met betrekking tot het verstrekken van credieten en visa, de ontvangst in Argentinië etc. op de voet van meestbeguns- tigde natie worden behandeld. In afwachting van de totstand koming van het verdrag, zullen zowel in Argentinië als in Neder land reeds voorbereidingen wor den getroffen voor de vestiging redacteuren tot een zwemwed strijd uit te dagen: driemaal over de Main. Dezer dagen werd de wedstrijd gehouden. De burge meester kwam, ondanks enige pech aan zijn badcostuum, als overwinnaar uit de strijd, want de journalisten bleken de drie maal twee kilometer niet te kun nen volhouden. Dr Kolb heeft thans duizend mark uitgeloofd voor elke collega, die hem het proefstuk nadoet. zijn natuurlijk ook dagen, waarop van een eerste Nederlandse land- het bewolkt Is, en geen waarne- bouwkolonie in Argentinië, mlngen kunnen worden verricht. (Ingez. mededeling, advert.) Door langdurige droogte watervoorraden beperkt! DE DIRECTIES DER WATERLEIDINGBEDRIJVEN OP WALCHEREN Het „staakt het vuren". De wens is de vader van de gedachte. In een interview met Aneta heeft de Sultan van Djogja, tevens minister van Defensie van de Republiek, verklaard „De T.N.I. zal gehandhaafd blij ven en na de soevereiniteits overdracht worden overgedra gen bij de vorming "van het federale leger. Ook de republi keinse marine en de republikein se luchtmacht zullen aan de fe derale weermacht worden over gedragen". De minister verklaar de, dat na het uitvaardigen van de cease fire-order coördinatie tot stand zal worden gebracht tussen de Nederlandse en repu blikeinse commandanten en zon der beperking ten aanzien van de bevoegdheden van het opper bevel van de republikeinse weer macht. De cease fire-order zal uitge vaardigd worden door Soekar no, die als opperbevelhebber daartoe slechts bevoegd is. Zolang de cease fire-order nog niet was uitgevaardigd, zei hij, kon de republiek niet verant woordelijk gesteld worden voor hetgeen de Nederlanders „rust verstoring" noemen. De „Nieuwsgier" van gisteren zei in een commentaar op de woorden van de Sultan: Men zal de positieve woorden van de Sultan van Djogja meer moeten zien als de opsomming van de desiderata van de republikeinse regering: Wij hadden de indruk, dat de regeling hiervan aller eerst tijdens de aanstaande R.T.C.-besprekingen zal worden getroffen. FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVINC 85) Maar haar vreugde was van korte duur en toen Murray het artikel uit had, gooide- hij het tijdschrift in een hoek en riep uit: „Aanmatigend en bekrom pen! Een staaltje van pedante- ï.e en verbeelding van begin tot het einde geschreven, daar geef ik mijn hoofd op, door een pennelikker, die nooit Athene gezien heeft! Bovendien berust het hele artikel op een gewel dige stommiteit; want, volgens Plutarchus en Diodorus was het die gedenkwaardige nacht in kwestie, nieuwe maan! Bah! het is een smakeloze, laffe na- schrijverij van Grote; en als ik in 't vervolg zulk een vervelen de onzin te slikken zal krijgen, dan zal ik mijn abonnement op dat tijdschrift opzeggen. Reeds gedurende enige tijd heb ik te kenen van achteruitgang be merkt. maar dit is helemaal on dragelijk; en ik zal aan Manning schrijven, dat, als hij niets be ters kan leveren, het raadzaam zou zijn om het tijdschrift op te doeken voor het zijn reputatie helemaal verliest. Als ik niet maar al te goed wist, dat zjjn geringschatting van het vrou welijk verstand geheel en al overeenstemt met de mijne, zou ik in de verleiding komen te veronderstellen, dat de een of andere dwaze, maar eerzuchtige vrouw die onzin geschreven heeft, die er wel geleerd uitziet, maar eenvoudig niet wijs is." Hij keek geen enkele maal naar Edna, maar de bijzondere nadruk, die hij op zijn woorden legde, liet bij haar geen twij fel achter, of hij vermoedde of neen, hij wist zeker dat zij de ongelukkige schrijfster was. Zij hief haar hoofd op, dat zij gebogen had gehouden over de wollen strengen en zei beslist, doch zeer rustig: „Als u mij vergunt met u van opinie te verschillen, meneer Murray, dan zou ik willen zeg gen, dat het mij toeschijnt, dat alles pleit voor de opvatting, dat het toen volle maan was. Bo vendien is Grote de laatste en beste autoriteit op dit gebied en hij heeft zorgvuldig alle gege vens verzameld en geschift en dat rechtvaardigt zeker de hou ding, aangenomen door de schrij ver van het artikel, dat u zo sterk veroordeelt." „Ah! hoe lang houd jij je al met deze kwestie bezig? De zaak is zo volkomen heidens, dat ik zou denken, dat zij geen aan trekkingskracht zou hebben voor een zo orthodox Christin als jij bent. Estelle, wat zeg jij van dit historisch vraagstuk?" „Dat ik in gezegende onwe- tenheid verkeer omtrent de hele kwestie en een vaag idee heb, I dat zij het papier niet waard is, waarop het geschreven is en nog veel minder een twist met jouw Monsieur „Le Hutin". Ik geloof, dat het niets is dan een kwes tie van maneschijn maan con tra volle maan, en dat het moet zijn geschreven door een zot. Maar, mijn waarde neef, één ding moet ik heel beslist zeggen en dat is, dat je geschimp op het vrouwelijk verstand even onnodig als ontoepasselijk en on opgevoed als onnatuurlijk was. De geestelijke gelijkwaardigheid der seksen is tegenwoordig even onbetwist en algemeen erkend als enig ander vaststaand feit in de wetenschap of geschiedenis. En hoe spoediger jullie mannen zo beleefd wordt ons onze rech ten toe te kennen, des te spoe diger zullen wij ophouden met zeuren en weer vervallen in onze onze traditionele beminne lijkheid." „Dat de geestelijke gelijk waardigheid der seksen alge meen wordt erkend, zou ik je zeker betwisten, als het onder werp de moeite waard was om er over te disputeren. Ik ben echter zolang -weggeweest van Amerika, dat ik moet zeggen niet te weten, wat de laatste maatschappelijke verovering is van dit zéér vooruitstrevende deel der mensheid. Maar ik moet je zeggen, dat ik meer dan van iets ter wereld een afkeer heb van wat men noemt „bepaalde vrouwen" van die verstan delijk te sterk ontwikkelde we zens, die een litterair talent in zich menen ontdekt te hebben. Al haar eigendunk wordt ver scholen onder het motto, dat zij „een roeping hebben om te schrijven of lezingen te houden" en ze verbeelden zich allerlei hervormingen te weeg te moe ten brengen. Ik zou het heerlijk vinden, als zij werden vastge bonden aan haar spinnewielen en gekneveld met haar eigen boeken, tijdschriften en lezin gen! Toen ik in het buitenland was en mijn geboorteland ver geleek met de landen die ik be zocht, was het enige waarvoor ik als Amerikaan mij moest schamen, mijn vrouwelijke land genoten." „Mijn waarde neef, bedenk dat je met de fantasie tegen lit terair begaafde vrouwen mij niet in het minst treft; want ik ben volkomen onschuldig aan een poging om ooit een lezing te houden of boeken te schrij ven. De enige letterkundige droom van mijn leven is, om het gewone algemeen gebruikte re cept voor biscuits te vervangen door een ander, dat meer naar mijn smaak is. Maar toeh moet ik mijn mond openen om al je orakelspreuken tegen te spreken. Welnu, als er twee mensen zijn, waarvan je altijd zeer hoog op geeft, dan zijn het John Stuart Mill en John Ruskin." (Wordt vervolgd.) VOOR DE ZONDAG De heerszuchtige mens tracht zichzelf op alle mogelijke ma nieren te handhaven en te la ten gelden. Hij beoordeelt zijn naaste naar zijn eigen heers zucht, en maakt zich ook een voorstelling van God naar zijn eigen beeld. Het zou wel goed zijn, als gij uzelf eens antwoord geeft op de vraag, wat gij van God denkt en welke voorstelling gij hebt van wat Hij wil en doet. En vergelijkt dat dan eens, met wat de Bijbel ons zegt van God. Want het wonderlijke daarvan is, dat wij dan van een God horen die niet in on genaakbare hoogheid zich zorgvuldig van Zijn schepsel distancieert. Neen, de echte le vende God hangt met zijn hele hart aan ons, en laat ons niet aan onszelf over. Hij komt om u te dienen. Hii dekt de tafel voor u met Zijn kostelijke gaven, en verlangt niets anders, dan dat gij zult komen en toetasten, eten en drinken totdat gij geheel ver zadigd zijt. (Jesaja 55 vs. 1.) „Gij richt de tafel toe voor mijn aangezicht, tegen over mijn tegenpartijders." Psalm 23 vers 5. Precies zoals uw moeder voor u zorgde, toen gij nog onbe zorgd voor de vragen van spijs en drank, telkens opnieuw door haar aan tafel geroepen werd en gezet werd voor wat haar liefderijke zorg voor U had klaargemaakt. Weet gij wel, dat God zó is, en precies zó door U wil gehoord en ver trouwd worden? Dat Hij niets anders wil, dan dat gij U door Hem laat verzorgen inplaats van eigenzinnig te proberen zelf in Uw geestelijke behoef ten te voorzien? „Hoort aan dachtig naar Mij, en eet het goede en laat uw ziel in vet tigheid zich verlustigen." Zo roept Hij ons tot Zich. De man die eeuwen geleden Psalm 23 maakte, had die no diging van God gehoord. En dat heeft hem zo aangegre pen, dat zijn hele leven er door blij en licht gemaakt werd. En hij zegt hier in dit lied met dankbare verwondering tot zijn God: „Gij richt de tafel toe voor mijn aangezicht" Inderdaad, God zet Zijn. ga ven vlak voor uw neus. Als gij dit stukje leest, wel, dan staat de zorgende, nodigende liefde vlak voor u. En gij zult dat niet meer kunnen ontken nen. Het is immers niet een boodschap, die ik verzonnen of uitgedacht heb! In Jezus Christus is die liefde van God vlees en bloed geworden. God bleef niet op onmetelijke af stand van u weg, maar Hij werd aan U gelijk en zeide: „Ik ben niet gekomen om ge diend te worden, maar om te dienen en mijn leven te geven tot een losprijs voor velen". Zo richt God de tafel van Zijn liefde voor uw aangezicht toe. En Hij tart daarmede Uw „tegenpartijders"tLw.z. uw eigen ongelovig hart en de verleider zelf, die U in het on geloof wil stijven. Hij heeft zodoende voor al les gezorgd en gaat daarmee door. Gaat op Zijn nodiging maar gerust in. Dan komt het voor eeuwig goed uit. Middelburg. F. DON. Van 9 tot 20 Augustus zullen in de Waalkerk te Amsterdam afgevaardigden bijeenkomen van verscheidene kerken van gerefor meerd origine uit heel de wereld. Gereformeerden uit zusterkerken in Noord-Amerika, Indonesië en Europa vormen gedurende twaalf dagen de „Gereformeerde Oecu- meniseEè Synode". AI eerder had een dergelijke vergadering jilaats en wel te Grand Rapids in 1946. Maar daar waren slechts drie kerken tesamen gekomen. Dit maal is de formatie ook uit Nederland belangrijk breder. Wij hopen van de zittingen de zer synode geregeld verslag te geven. Ongetwijfeld zal hetgeen daar wordt verhandeld belangrijk zijn, temeer waar men slechts over hoofdzaken spreken gaat. Kleine verschillen tussen de kerken on derling horen op deze vergadering niet in de besprekingen thuis. Hoewel het verloop van de sy node nog niet helemaal vastge steld is, kunnen toch al medede lingen worden gedaan omtrent enige agendapunten. Want dë sy node te Grand Rapids benoemde destijds commissies voor de be studering van een aantal vraag stukken, die ln het leven der ver schillende gereformeerde kerken „brandend" zijn; deze commissies hebben thans haar rapporten verstrekt. De hele bundel is ver vat in een boekwerkje van onge veer negentig bladzijden. Het eerste rapport betreft het instituut der Kerk en haar leer. Het werd samengesteld door de Nederlandse theologen K. Dijk, V. Hepp en D. Nauta. In kortt uitspraken, geschreven in de taai der kerk, dus zonder wetenschap pelijke termen, hebben de drib professoren hun mening te ken nen gegeven. Daarna volgt een rapport in zake de beginselen der christelijke opvoeding, geschreven door de Zuid-Afrikaners H. J. J. Bingle J. C. Coetzee en P. J. S. de Klerk. In dit geschrift wordt het chris telijk onderwijs, uitgaande van de ouders, gewenst geacht. Men kant zich tegen ieder systeem van staatsscholen. Een opvatting der halve, die in Nederland al vele decennia in practijk is gebracht, maar waarmede men in andere werelddelen nog puzzelt. KERK EN STAAT. De hoofdmoot van de rappor tenbundel wordt gevormd door de verhandelingen over de verhou ding van Kerk en Staat en ove* het befaamde artikel 36 van de Nederlandse of Belgische Ge loofsbelijdenis. Een inleiding tot de discussie geven de Amerikaan se theologen Clar. Bouma, H. H Meeter en S. Volbeda, wier na men ook in ons land bekendheid hebben. Zeer uitvoerig gaan daarop fit Zuid-Afrikaners A. Duvenage, L. J. du Plessis, W. J. Snijman, J. D. du Tolt en S. du Tolt op hei eigenlijke vraagstuk ln. Als bij lage treffen weer achter 't rap port aan, dat ter eerste synode van Grand Rapids in 1946 wera aangeboden door predikanten van de Christian Reformed Church oi America. Dit rapport wordt weer gevolgd door een minderheidsrap port van rev. J. Weldenaar. Wan neer men ziet, dat de kwestie van Kerk en Staat verreweg de mees te ruimte in de bundel Inneemt, dan ligt het voor de hand, dat de synode zelf hieraan de grootste kluif zal hebben. Wij achten hei ondoenlijk, hier al op de conclu sies in te gaan. Dat zou, indien we de rapporteurs recht moesten doen, te veel plaats opeisen. Het laatste rapport handelt over schepping en evolutie, een materie, welke door theologen' uil Die Gereformeerde Kerk van Suid-Afrika onder ogen ls gezien. Zjj ontpoppen zich daarbij als voorstanders van de leer dei schepping, zoals deze wordt be leden In de geloofsbelijdenissen der gereformeerde kerken. Ais bijlage vindt men tot slot een uit eenzetting van de onlangs aan de Vrije Universiteit gepromoveerde dr Dion. Kempff over „Die Skep- pingsleer van Karl Barth". Wij kunnen niet nalaten het begin van deze bijlage, in het Zuid-Afrikaans geschreven, over te nemen. „Die kern van K. Bartn se skepplngsleer, soos ln sij .Klrchliclie Dogmatlk" vervat, vind ons aangedui in die volgende woorde van homself: „Wie we reld het ontstaan, dit is geskape en gedra deur die Kindjte wat te Bethlehem gehore is, deur die Man, wat aan die kruis van Gol gotha gesterf het en op die derde dag weer opgestaan het. Dit l» die skeppingswoord, waardeur alle dinge ontstaan het. Daarvan daan kom die sin van die skep- ping". Ons tref bij hom dus aan 'n christologiese sienlng op die skepping, wat 'n gevolg ls van 'n christomonistiese of 'n inkarna- tionalistiese openbaringsbegrip' Aan de vooravond van de eer ste zitting der synode, komen de afgevaardigden bij elkaar in de Kelzersgrachtkerk te Amsterdam waar een bidstond wordt gehou den. Theologen uit verschillende kerken zullen in deze dienst voor gaan. Russische vluchtelingen in Denemarken willen niet terug. „Een dronken Pool vormde het gehele publiek bij een lezing, wel ke door een functionaris van de Sowjet-Russische legatie in een vluchtelingenkamp te Kopenha gen werd gehouden over de toe standen in de Sowjet-Unie", aldus de National Tidende. De lëzing was volgens het blad bedoeld om de vluchtelingen ertoe over te ha len naar de S.-U. terug te keren. In het kamp zouden verscheiden honderden vluchtelingen, onder wie Balten, Polen en Hongaren, vertoeven. Bij zijn vertrek uit het kamp werd de functionaris uitge jouwd. (Ingez. mededeling, advert.) Het verkeer eist nog voortdurend offers. Helaas! De fijne was in gewone zeep echter ook, al zijn de slachtoffers dan gelukkig geen mensen, maar Uw wollen kleding stukken. Alles wat wol is, ver draagt geen gewone zeep. Wol blijft alleen nieuw en soepel en mooi, als U regelmatig wast xin „Echfalon, alkalivrij". Was Uw wol veilig in ALKALIVRIJ 35 ct per pak Netto 100 gr. Na amendementenstrijd Minister Spitzen vaart tussen twee wallen. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Spitzen kreeg Donder dag direct het woord, toen de Tweede Kamer verder ging met de behandeling van de Wet Auto vervoer Personen. Van de totale trajectlengte wordt door de dochterondernemingen van de spoorwegen 44 pet bediend, zo deelde hij mede. Deze dochter ondernemingen hebben 1239 bussen in dienst, terwijl dit aan tal voor de niet gelieerde onder nemingen 2218 bedraagt. 1389 autobussen zijn in handen van particulieren. De minister laakte de toezegging van de voorzitter der commissie vergun ningen personenvervoer, dat alle gedane aanvragen nog op de oude voet zullen worden behan deld. Dit is niet juist. Wél zullen de ondernemers, die hun aan vraag nog niet in behandeling zagen nemen een nadere toelich ting kunnen geven. Nieuwe aan vragen zullen echter onder de vigeur van de wet vallen. Het verwijt dat de commissie soms lijnen toewijst, die niet rendabel zijn, kon de minister niet accep teren. De spoorwegen hebben het spoorwegvraagstuk op te lossen; daarnaast moet de vrije ontwik keling van het streekvervoer mogelijk zijn. Daarvoor is de commissie verantwoordelijk. Het nationalisatie-element in deze wet was de minister niet erg duidelijk. Het is niet zijn bedoe ling deze wet voor een bepaald doel te laten gebruiken. „Ik zal trachten dit schip tussen de bei de wallen te houden", zo zei hij. Toen kon de minister eens ken nis gaan maken met een vurige amendementenstrijd. Juist door- de grote verwarring, die zulk een strijd met zich meebrengt is het niet gemakkelijk om precies een mening te formuleren. Twee belangrijke amendemen ten moest hij slikken, het ene, van de heren Maenen (K.V.P.) en Algera (A.R.) behelsde het geven van richtlijnen aan de commissie vergunningen perso nenvervoer bij Algemene Maat-1 regel van Bestuur. Het amende ment werd met 5017 stemmen aangenomen. Tegen verklaarden zich alleen de socialisten. Het andere, van de heer Algera (A.R.), bepaalde, dat aan die on dernemers, die geen verlenging van hun vergunning krijgen, een schadeloosstelling kan worden gegeven. De meeste andere amendementen werden bij zitten of opstaan aangenomen of de minister nam ze over. W.A.P. en W.A.G. Vermelding verdient nog, de mededeling van de minister, zulks naar aanleiding van opmerkingen van de heer Zcgering Hadders (V. V. D.j, dat hij de W.A.P. anders bekijkt dan de W.A.G., het ont werp tot regeling van het goede renvervoer per auto. Laatstge noemd ontwerp van Ir Vos heeft de minister nog allijil In studie. Hieruit blijkt, dat het nog vol strekt niet zeker is, dat minister Spitzen de door zijn voorganger aangegeven weg zal volgen Over het gehele wetsontwerp werd gisteren gestemd. Het werd z.h.s. aangenomen. Examen leerling- en hulp monteur. Uitgaande van de Stichting V. A. M. Vakopleiding Automobiel en Motorrijwielbedrijf in Neder land, werden op 18, 19 en 20 Juli in het gebouw der Ambachts school te Zierikzee examens ge houden. 21 candidaten namen hieraan deel, 14 voor ieerlingmonteur en 7 voor hulpmonteur. Voor leerling-monteur slaagden geheel: A. v. d. Houten, Zierikzee; J. C. R. Staal, Zierikzee; D. v. d. Wielen, Schuddebeurs. Gedeelte lijk slaagden: L. A. v. d. Berge, Oosterland; B. den Boer, Zierik zee; N. F. Dorreman, Zierikzee; M. P. Matthijsse, Nieuwerkerk; A. J. v. Oeveren, Duivendijke. Af gewezen 6. Voor hulp-monteur slaagden ge heel: A. A. Bal, Bruinisse; C. H. Gilijamse, Renesse; C. H. Kui per, Ouwerkerk; J. H. v. d. Linde, Dreischor; P. J. de Moor, Brou wershaven. Gedeeltelijk slaagden: G. C. Verseput, Renesse. Afgewe zen 1. De jongens van de Kota Inten, moesten in Amersfoort in een speciaal en een zo vlug mogelijk opgericht kamp aan de Leusder» weg zo haastig mogelijk worden ontsmet. En het ls vlug gebeurdl Ze zijn allemaal thuis I

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3