ZEEUWSCH DAGBLAD s®sr* Onderzoek naar dwangarbeid in Rusland. L i NIEUWS Veere's reddingsboot is weer terug. Suriname wordt spoedig autonoom. Stichting Rusthuizen Walcheren. Eindexamens en bevorderingen Indus trie en Huishoudschool Middelburg. Het Noord-Atlantisch Pad. Meer dan tien millioen personen in kampen? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een overgangsregering in België? Het is „een juweeltje" geworden. SNIPPER Grote brand te Amsterdam. Uitgave L'tichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1311 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 23 Jl'LI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hu'ijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen'. 20.4 20.38 u. Hoogwater Zondag 24 JuII 1949: Vlissingen: 0.37 u. 1.73 m., 13.00 u. 1.83 m. Terneuzen: 1.01 u. 1.92 m., 13.28 u. 2.02 m. Wemeldinge: 2.13 u. 1.56 m., 14.43 u. 1.61 m. Zierikzee: 2.01 u. 1.31 m., 14.29 u. 1.35 m. Üoor de Tweede Kamer is in de afgelopen week een wetsontwerp aangenomen, dat voor de toekomst van ons land en van de gehele wereld, van diep ingrijpende betekenis kan blijken te zijn. Wij bedoelen het wetsontwerp houdende goedkeuring van het Noord-Atlantisch Verdrag op 4 April 1949 te Washington onder tekend. Het betreft hier een overeen komst tussen België, Canada, Denemarken, Engeland, Frank-* rijk, Italië, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Portugal, Amerika en IJsland. Bij de plechtige onderteke ning werd dit verdrag door de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson als volgt gekarakteriseerd: „Voor hen, die de vrede zoeken, is het pact een gids, een toevluchts oord, een steeds nabije hulp in gevaar. Voor hen, die de voet zetten op het pad van agressie is het een waarschuwing. De bevestiging van de morele en geestelijke waarden, die richting geven aan het leven, dat men wil leiden, en dat men wil ver dedigen met alle middelen, in dien de noodzaak daarvan wordt opgedrongen." En minister Stikker tekende de totstandkoming van het pact als „de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede". In de preambale van dit ver drag verklaren de onderteke naars, dat zij vastbesloten zijn om de vrijheid, het gemeen schappelijk erfdeel en de be schaving van hun volken, wel ke zijn gegrondvest op beginse len van democratie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde te bevei ligen. Ze zullen zich beijveren de stabiliteit en de welvaart in het Noord-Atlantisch gebied te bevorderen en hun krachten te verenigen voor de gemeenschap pelijke verdediging en voor het behoud van vrede en veiligheid. De partijen verbinden zich, om alle internationale geschil len waarin zij mochten worden gewikkeld, langs vreedzame weg te beslechten en om in haar internationale betrekkingen zich te onthouden van bedreiging of gebruik van geweld op enige wijze, welke onverenigbaar is met de doeleinden van de Ver enigde Naties. Voorts verplichten zij zich bij te dragen tot een verdere ont wikkeling van vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen door stabiliteit en welvaart te bevorderen en economische tegenstellingen uit de weg te ruimen. Teneinde dit verdrag beter te verwezenlijken zullen de par tijen haar individuele en collec tieve vermogens om een gewa pende aanval te weerstaan hand haven en ontwikkelen door voortdurend en op doelmatige wijze zichzelf te versterken en elkaar hulp te verlenen. Een gewapende aanval tegen een of meer der partijen in Europa of Noord-Amerika zal als een aanval tegen haar allen worden beschouwd. Indien zulk een aanval plaats vindt, dan zal ieder van haar de aangevallen partij of partijen bijstaan, door terstond individu eel en in samenwerking met de andere partijen op te treden op de wijze, die zij nodig oordeelt, met inbegrip van het gebruik van gewapende macht om de veiligheid van het Noord-Atlan tisch gebied te herstellen. fA pzichzelf beschouwd, geeft de totstandkoming van dit pact zeker geen reden tot" blijd schap. Het is geboren uit vrees. Het is, zoals de heer Weiter in de Tweede Kamer opmerkte, het symbool van de dreiging die over de wereld ligt, de dreiging van een nieuwe oorlog, die waarschijnlijk nog verschrikke lijker zal zijn dan de laatste. Het is deze dreiging, die het pact tenslotte voor ons aanneme lijk maakte, zelfs ondanks het feit, dat Amerika en Engeland ons gedwongen hebben in Indië een politiek te volgen, die ons financiëel en economisch laat doodbloeien, zo zelfs, dat het de vraag is of wij in staat zullen zijn aan onze verdragsverplich tingen te voldoen. Dat er aan dit pact bezwaren verbonden zijn, wordt door nie mand ontkend. Wij zijn een deel van onze vrijheid, van ons zelfbeschik kingsrecht kwijt. Wij zullen niet meer zelfstan dig over de uitgaven voor leger en vloot kunnen beschikken en wij zullen ons er op hebben voor te bereiden, dat wat dit betreft, zware offers van ons zullen worden gevraagd. Maar ook uit ander oogpunt is hier geen reden voor uitbun dig gejuich. Terecht is de opmerking ge maakt, dat het federatieve stre ven te beschouwen is als een noodsprong, om ondergang te voorkomen. Het is een middel, dat wij mogen en moeten aangrijpen om een duurzame vrede te be vorderen. Maar ook niet meer dan een middel. Bij de ondertekening van het verdrag verklaarde minister Stikker: „Ootmoedig Gods gena dige zegen afsmekend, verklaar ENGELAND ZAL DE VER. NATIES VERZOEKEN: Corley Smith, hoofd van de Britse delegatie bij de economische en sociale raad van de Ver. Naties, heeft verklaard, dat de Britse regering de V.N. zal verzoeken een commissie naar de Sowjet-Unie te zenden, om aldaar een onderzoek in te stellen naar het voor komen van kampen voor dwangarbeiders. Smith beschreef dergelijke kam pen als „de grootste schandvlek op de geschiedschrijving der twin tigste eeuw". Hij voegde hieraan toe, dat het Sowjet-Russische waarnemers vrij stond een onder zoek in te stellen naar de in En geland heersende arbeidersom standigheden. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" heeft de commissie, die het contact tussen de C.V.P. en Van Cauwelaert onderhoudt, de informateur voorgesteld, dat hij de vorming van een overgangs regering zou voorbereiden, in af wachting van een overeenkomst tussen de partijen ten aanzien van de Koningskwestie. Ook het „Laatste Nieuws" maakt melding van deze mogelijk heid. Het schijnt, dat Van Cauwe laert een regering der drie par tijen zal aanbevelen, aldus het blad. Die regering zou zich in hoofdzaak wijden aan de behande ling van de dringende economische en financiële vraagstukken en aan de bestrijding der werkloos heid. Zij zou de C.V.P. de verzeke ring moeten geven, dat de partijen blijven onderhandelen om zonder verwijl een oplossing voor het Koningsvraagstuk te zoeken. Eys- kens, minister van financiën in het demissionnaire Kabinet en lid van de C.V.P., wordt in dit ver band genoemd als toekomstig premier. De taak van Van Cauwe laert is thans geëindigd. De Prins- Regent heeft hem van zijn op dracht ontheven. De door de Britse delegaties overgelegde documenten zijn een foto-copie van een gedeelte van het Sowjet-Russische strafwet boek, getiteld „Bepalingen betref fende het toepassen van correc tieve arbeid in de Sowjet-Unie" en een Britse verklaring, waarin commentaar wordt geleverd op bepaalde passages van dit gedeel te van het strafwetboek. Van Britse zijde wordt hierin de conclusie getrokken, dat thans gebleken is, dat de verwerpingen door de S.U. van de tegen haar gerichte besehuldigingen betref fende het op haar gebied voorko men van dwangarbeid, „waarde loos" zijn. Smith verklaarde, dat men van mening is, dat zich in de kampen voor het verrichten van dwang arbeid in de S.U. meer dan tien millioen personen bevinden. „Op deze wijze werden ook de pyramides gebouwd", aldus Smith, „namelijk met gebruikmaking van slavenarbeid. En op deze wijze worden ook de indrukwekkende zoveel jaren-plannen van de Sow jet-Unie uitgevoerd". Koninklijk gezin in Londen, Het Koninklijk echtpaar met de twee prinsesjes Beatrix en Irene arriveerden gistermiddag te Lon den, waar zij de opening van de „National Horse-show" in het „White City Stadium" bijwoon den. Prins Bernhard kwam uit met de zes-jarige Veronique. De Prins was per vliegtuig gekomen en en kele uren na aankomst zat hij al in het zadel. A.«j „j Veere gestationneerde reddingsboot van de Zuid-Hol- landse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen is weer te Veere gearriveerd. „Een juweeltje is het geworden", zei de schipper, de heer J. A. Minneboo. „En lopen, meneer, een lust om daar mee te varen". De oude motor van de reddings boot is thans vervangen door een nieuwe dieselmotor van maar liefst 165 P.K. Dat is heel wat voor zo'n betrekkelijk klein vaar tuig. Maar als het nodig is, moet er ook met zwaar weer gevaren kunnen worden. Op enkele minu ten kan het aankomen, want meestal speelt bij redding van in nood verkerende vaartuigen, snel heid 'n grote rol. Hoeveel de boot nu kan varen is nog niet precies bekend, want de nieuwe motor moet eerst nog inlopen. Geregeld worden nu proefvaarten gehou den, om, wanneer het werkelijk nodig mocht zijn een boot te heb ben, die meteen kan „wegstomen". Aan een uitnodiging van de schipper om eens zo'n tochtje mee te maken, werd natuurlijk graag gevolg gegeven. Voor zeeziekte hadden we niet bang te zijn, want het zeetje was spiegelgladZo nu en dan joeg de scherpe kop van de reddingsboot wel eens door een flinke roller, zodat het buiswater meters hoog opspatte, maar toch bleef het „een spiegelglad zeetje". Wij, landrotten hadden er geen idee van hoe zo'n notedopje wel zou tekeer gaan in een storm. Met een zacht en dof grommende motor, die het gehele vaartuig licht deed trillen, sneed de boot met een flink gangetje door het water. Vooral ook bij het manoeu vreren bleek de boot uitstekend te voldoen. Dat bleek toen de boot mét nog een flink gangetje in het kanaal binnenliep na de reis. Even schakelde de schipper over op „volle kracht achteruit" en bin nen enkele seconden lag de boot geheel stil. Hoewel wij niet vol doende deskundig zijn, zagen we toch wel, dat deze nieuwe ma chine haarfijn reageerde en een grote aanwinst betekent voor de maatschappij. Snel en beweeglijk, ja, dat is dit vaartuig. En de schipper mocht met recht spreken van „een juweeltje". Ook de glun derende machinist was enthou siast over „zijn kar". Enigszins onwennig stonden wij even later weer aan de wal. Nog wel geen „zeebenen", maar toch was net wat vreemd in het begin, niet meer het schommelende dek onder de voeten te voelen. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Gesneuveld 28 Juni: Sold. P. DUBBELMAN, Lage Zwaluwe; 9 Juli: Sold. G. M. F. J. MUTSERS, Someren; 11 Juli: Sold. J. FRE- DERIKS; 12 Juli: Sold, le kl. S. SCHAAFSTRA, Barradeel (Fr.); 14 Juli: 2e Lt. G. N. CO- BELENS, Haarlem; 2e Lt. F. W. DERCKSEN, Apeldoorn; 15 Juli: Sold. F. H. LELIEVELD, Loos duinen; 2e Lt. R. POSTUMA; 16 Juli: Sold. G. A. DE RUYTER, Nijmegen. ik, dat de Nederlandse regering bereid is over te gaan tot de ondertekening van dit verdrag". Hier werd de juiste toets ge raakt. Wij hebben te arbeiden. Niet om voor ons een toren van Babel te bouwen, maar onder inroeping van de zegen des Heelen, zonder welke wü niets vermogen. Botsing tussen autobus en tram te Zandvoort, Om kwart over vijf gistermid dag is te Zandvoort een autobus uit Rotterdam tegen een uit Zandvoort komende tram van de Noord Zuid Hollandse Tramweg Mij. opgereden. De bus werd van achter opengereten. In totaal werden 14 van de 25 inzittenden, allen Rotterdammers, gewond, van wie acht licht en zes ern stiger. Eén hunner, mevr. J. v. SeetersDonker, liep een sche- delbasisfractuur op en haar toe stand was gisteravond zorg- barend. De bestuurder was niet goed op de hoogte van de situatie ter plaatse en besteedde daarom geen aandacht aan het zg. slingersein, dat staat opgesteld bij de over weg aan de Bentveldseweg, noch aan het bellen, dat dit sein doet bij nadering van een tram. Onder leiding van de corpschef van de Zandvoortse politie, de heer Vreman, die juist uit IJmui- den kwam aanrijden, werden on middellijk alle gewonden uit de gehavende bus gehaald. Ziekenauto's uit Haarlem en Zandvoort brachten de zes ern stig gewonden naar ziekenhuizen in beide plaatsen. Congres der V.S. gaat militair hulpprogramma behandelen. Officieel is te Washington be kendgemaakt, dat president Tru man het voorgestelde programma voor het verlenen van militaire hulp, dat de „ruggesteun" zal worden van het Noord-Atlantisch Verdrag, Maandag a.s. aan het Congres zal voorleggen. De vice-voorzitter van het Con gres, Kalben Barkley, verklaarde, dat de regering hoopt twee wets ontwerpen, waarin zij gemachtigd wordt wapens ter beschikking van leden-staten van het Atlantisch Pact te stellen en waarin haar vergunning wordt verleend de hiervoor benodigde gelden uit te trekken, nog vóór het Congres op één September a.s. uiteen gaat, goedgekeurd te zien. Het verluidt, dat de Amerikaan se regering machtiging verzoekt een bedrag van 1.450.000.000 dol lar uit te trekken voor het ver lenen van militaire hulp aan an dere staten. Hiervan is 1130 mil lioen dollar bestemd voor de hulp aan staten-leden van het Atlan tisch Verdrag. NIEUWE ZENDER IN BEDRIJF GESTELD. Op bovenstaande foto zien wij H.M. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van Haar rede toen Zij de nieuwe P.C.J.-zender te Lopik in gebruik stelde. Naast de Koningin burgemees ter Am. d'Ally van Amsterdam, voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldomroep. Tweede Kamer besloot: De Constellation Ph-TET, die gistermiddag op Schiphol landde, was het laatste K.L.M.-toestel, dat uit Batavia komende over de route via Mauritius naar Neder land is gevlogen. Aan boord wa ren de K.L.M.-mensen, die daar gedurende een half jaar hebben vertoefd. Veel lof uit alle fracties, behalve voor onderwijs, (Van onze parlementaire redacteur.) Wie een groots opgezet debat over de Interimregeling Suriname had verwacht is gisteren wel zeer bedrogen uitgekomen. Dat was niet zo erg verwonderlijk, want er viel niet bijzonder veel te de batteren, daar alle partijen het eigenlijk eens waren over de op zet van dit wetsontwerp. Alleen de financiële gelijkstelling van het onderwijs was het enige punt, dat tot strijd aanleiding gaf. Het critische geluid ontbrak zeker niet in de redevoeringen van de heer Meijerink (A.R.) en de Kort (K.V.P.). Weliswaar be groette de eerste afgevaardigde de totstandkoming van dit wets ontwerp met vreugde, maar toch wilde hij erop wijzen, dat veelvul dige verandering van staatsinstel-, ling geen nilttig effect zal sor teren. Men kah niet verder gaan voordat de structuur van het Ko ninkrijk is veranderd. Houdt ver bondenheid en samenwerking ook verplichtingen in van wederzijdse bijstand? zo vroeg hij. Tot slot voerde hij het pleit voor het bij zonder onderwijs, bijzonder voor de kweekschool. Het zal niet mo gelijk zijn een drietal (openbaar, r.k. en chr.) kweekscholen op te richten. Een goede samenwerking is daarom noodzakelijk. De speech van de heer v. d. Wetering (C.H.) was vol instemming. Met zijn ge hele hart en volle persoon zal hij zich achter deze regeling zetten. Het moet volle ernst zijn om de autonomie werkelijk tot gelding te brengen. De heer Ritmeester (V.V.D.) sloot zich daarbij aan. Ook hij was van mening, dat het overleg met Suriname bijzonder geslaagd is door werkelijkheidsbesef en saam horigheidsgevoel. Ook de heer Schermerhorn (Arb.) uitte waar dering voor de wijze, waarop dit overleg gevoerd is. Dat vond de heer Welter (K.N.P.) ook, al moest het hem van het hart, dat dit elegante overleg in grote te genstelling is met de politiek van sluipwegen en kronkelpaden, zo als die in Indonesië wordt be tracht. AMENDEMENT EN MOTIE. De heer de Kort (K.V.P.) vond deze regeling wel zó goed, dat zij voor een groot deel overgenomen kan worden in de definitieve re geling. Zijn op- en aanmerkingen bracht hij tot uiting in een amen dement en een motie. Het amen dement, mede ondertekend door de A.R., C.H. en K.V.P., had be trekking op de opleiding van on derwijzers. Hiervoor wilde hij vol komen financiële gelijkstelling met het openbaar onderwijs. In de motie wilde hij het moge lijk maken, dat afgevaardigden van de Staten van Suriname hun belangen in de beide Kamers der Staten-Generaal zouden "kunnen behartigen en verdedigen. Alle partijen, behalve de A.R. en de communisten, ondersteunden dit voorstel. Minister van Schaik, die zijn eerste wetsontwerp verdedigde, had het niet moeilijk met zijn re pliek. De omvorming van het Ko ninkrijk is e'en uitermate gecom pliceerd vraagstuk. Op econo- misch-financiëel gebied zal Suri name zijn eigen zaken kunnen be hartigen. Verwacht mag worden, dat een soortgelijk wetsontwerp voor de Antillen niet al te lang meer uit zal blijven. In deze rege ling is een vorm van autonomie gegeven, die ontleend" is aan het i,ederlandse parlementaire stel sel. Met 5218 stemmen werd het amendement aangenomen. Vóór stemden de R.K., A.R., C.H., V.V.D. en de heer Willems van de P. v. d. A. De reeds in de kiem gesmoorde motie werd z.h.s. aangenomen, Tegen verklaarden zich de A.R. en de heer Weiter. 11 AUGUSTUS INDONESISCH DEBAT? In zijn vaeantiespeech zeide voorzitter Kortenhorst, dat als eerste datum voor het openbaar Indonesisch debat, Donderdag 11 Augustus moet worden aange houden. Een unicum en een lichtend voorbeeld. Maandag weer groente-export naar Duitsland. Maandag a.s. zal de export van groente naar Duitsland worden hervat, en wel zo lang, als het resterende contingent van 500.000 dollar strekt. Deze export valt onder de z.g, vrije regeling, d.w.z. dat eventueel tussen de minimumprijs, welke op de veilingen geldt, en de door het bedrijfschap te stellen maximum- grensprijzen vrij kan worden aan gekocht. De laatste weken heeft op de veilingen ook een maximum aan koopprijs voor Duitsland gegol den. Deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen, waardoor geen verdelingen meer noodzake lijk zijn. Nader wordt vernomen, dat er de gehele volgende week export van fruit plaats kan hebben, want gezien de nog geringe aanvoer van fruit is het te verwachten, dat de export van appelen, peren, prui men en morellen, die op het ogen blik het fruitassortiment, vatbaar voor export vormen, voortgang kan vinden. POKKEN-PATIENT VAN KOTA INTEN MAAKT HET GOED. Naar wij vernemen maakt de pokkenpatient van de Kota Xnten, die in een Rotterdams ziekenhuis is opgenomen, het uitstekend. De volgende diploma's werden uitgereikt: Primaire opleiding: A. M. Bal- jeu; E. J. Bostelaar, J. F. Corne- lisse, C. de Jonge, P. N. van Ka mer, P. J. Kieboom, C. G. Kouwen, S. M. A. de Plaa, J. J. Sturm, P. Vader, P. de Veij, J. A. v. d. Weel, L. C. Zwemer, C. Antheunisse, C. T. van Belzen, J. J. P. E. M. van Ierland, D. Kokelaar, P. van Loe- nen, A. N. Ovaa, J. P. de Plaa, J. du Pont, N. Sinke, C. H. Ste- ketee, G. J. Steketee, S. Stroo, J. S. Willems, T. Baas.W. Boone, C. Cyvat, F. C. Francke, J. Ge- schiere, N. Kooman, G. J. de Koster, L. Meijers, W. E. de Munck, C. de Nood,, M. Versluijs, E. de Visser, E. Vólmer, K. T. Wielemaker, C. Wisse, L. S. Zachariasse. 9 leerlingen ontvingen geen diploma. Huisnaaister: W. Boogaard, T. J. R. Fondse, M. C. Huiszoon, L. J. Koets, M. E. Spruijt, A. M. J. Vader, E. Willeboordse, L. de Wolf, M. Wijkhuis. 1 leerling ontving geen diploma. Costuumnaaister: N. Goedbloed. Hulp in de huishouding: A. Aar- noutse, N. Aarnoutse, M. A. Baas, C. W. Groen, J. P. Guerand, J. Hoogedeure, J. A. Janse, K. Pot- appel, E. Woltman. Kinderjuffrouw: C. P. Dourleijn, M. P. Hage, A. van Leerdam, J. A. de Rijk, S. van Sluis. Bevorderd van de le naar de 2o klasse primaire opleiding: F. A. Cornelisse, M. E. Davidse, A. Dek ker, C. J. Fiipse, M. Gast, J. A. Huibregtse, J. Janse, J. v. d. Klooster, A. L. Koole, A. Kosten, A. v. Leest, A. Leijs, C. C. van Marion, J. Reijnierse, M. van Roon, D. T. Schuijer, P. A. Spruijt A. J. Vader, P. S. Wattel, C. C. Wissel, M. E. Wolf, P. M. Blan ker, C. C. de Buck, A. Dekker, J. P. Gillissen, J. N. v. Halst, E. de Klerk, J. A. S. Kramer, J. M. de Looff, P. Luijk, M. S. Meulmees- ter, D. de Nooijer, A. W. Pluij- mers, C. J. Poppe, T. L. de Regt, J. de Rijke, A. H. Stenhuis, H ,v. d. Ven, L. Vogel, J. A. v. Akkeren, M. C. Berting, W. J. Berting, J. W. Bouwman, L. J. Castel, P. M. Guerand, P. Gunst, P. S. van Hese, N. J. v. d. Hiele, D. Klop- meijer, C. J. Leijnse, C. A. Luteijn, M. van Luijk, C. C. de Muijnck, J. J. Streefkerk, M. L. Weerpas, Jos. Wielemaker, S. A. Wijkhuis, L. Becks, N. Boer, C. Bommeljé, A. M. Brasser, F. E. Francois, T. N. Geertse, A. M. v. d. Grijp, N. de Jager, A. L. Jongman, K. de Kam, S. S. de Kam, A. Koole, C. A. Lijnse, L. A. de Meij, P. A. Fou- wer, M. C. v. d. Putte, J. L. v. d. Schelde, J. de Steur, J. C. F. de Visser, S. W. v. d. Woestijne. Niet bevorderd: 12 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse huisnaaisters: E. Barentsen, W. M. Corbijn, J. M. Mesu, J. P. Pas- senier, C. A. C. Sies, E. P. Vos. Van de le naar de 2e klasse hulp in de huishouding: E. M. Calliber, C. Meimes, J. Mesu ,A. E. de Meulmeester, M. T. Ver- stelle. (Voor het verslag der uitreiking zie pag. 2 onder provincienieuws.) Kerken en overheid werken samen. Donderdag jl. heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk op initiatief van haar ijverige en kranige directeur de heer C. Lijnzaad, nu reeds geen onbekende in Zeeland, een bijzon der werk tot een goed einde ge bracht. Tot een goed einde, inderdaad. Want een einde is dan pas werke lijk goed, waneer het 't begin is van iets goeds. Er is iets goeds, ja groots, op Walcheren geschied. De ^Stichting Zeeland treedt nu terug, ze stimuleert alleen en vuurt aan. Ze baant wegen en opent mogelijkheden. Maar de Zeeuwen moeten het zelf doen. En nu is Donderdag besloten om in echt Zeeuwse geest op Wal cheren voor de ouden van dagen te gaan zorgen. Dit is iets groots, om het feit zelf en ook door de omstandig heden waaronder. Als ik me niet vergis, is Walcheren wat dit be treft een unicum in ons land en een lichtend voorbeeld. Dat dit nu mogelijk wordt, stemt ons tot grote dankbaarheid aan God. Het is met de verzorging van de ouden van dagen op het platte land van Walcheren niet goed ge steld. De twee steden: Middelburg en Vlissingen hebben wel een Rust huis of Gasthuis en men doet er wat men kan. Maar door plaats gebrek en verouderde inrichting is het zelfs in de steden niet in orde. Zo is b.v. het scheiden van echtparen, al is het door ruimte tekort, christelijk niet verant woord. Nog altijd zijn vele van onze Zeeuwse oudjes geëvacueerd Ieder zal toegeven, dat dit nu toch veel en veel te lang duurt. Maar er is niet genoeg plaats voor hen op Walcheren, dat wel duidelijk maar zeer moeizaam zich herstelt van oorlogsellende, inundatie en verwoesting. Kan een jong gezin voor de oude vader of moeder zorgen in een standaard-noodboerderij of noodwoning? Er is geen plaats voor de oudjes En nu zijn ze nog in Brabant. Wat dit een leed betekent, kun nen we ons indenken. Want Bra bant is Zeeland niet, noch in godsdienst, noch in levensstijl. On ze ouden van dagen voelen zich daar ontworteld en hebben heim wee. Nu is het einde van hun ellende in zicht. Ze zullen nog weer thuis mogen komen op hun Walcheren, in afwachting van hun eeuwig te huis, niet met handen gemaakt, eeuwig in de hemelen. De Stichting Rusthuizen Wal cheren is in oprichting. Radio Tirana heeft beweerd, dat Joego-Slavië een aanval op Albanië voorbereidt. Reeds elf maal zouden deze maand de Joe- goslaven Albanees grondgebied zijn binnengedrongen. Voigens een Sowjetpersbureau zijn giste ren 3400 Duitse krijgsgevangenen in hun vaderland teruggekeerd. Reuter verneemt, dat de Ameri kaanse regering de steun van het Congres zoekt voor een nieuwe geheime overeenkomst met Bel gië en Engeland tot voortzetting van het aankopen van uranium erts uit de Belgische Kongo. Voortaan zullen in Roemenië bui tenlandse diplomaten zich niet vrij kunnen bewegen zonder machti ging der regering. Zij zullen pre cies moeten opgeven waar zij heen wensen te gaan. In Lhassa (Tibet) schijnt een opstand te zijn uitgebroken tegen de nationalis tische regering van China. Het water, waardoor delen van Mid den China zijn overstroomd en naar verluidt 20.000 slachtoffers zijn gevallen en twee millioen personen dakloos zijn geworden, daalt thans. De rijst- en katoen oogsten zouden zwaar zijn getrof fen. Kardinaal Spellman, de roomse aartsbisschop van New York, heeft critiek geoefend op mevr. Roosevelt wegens haar ge kantheid tegen het verlenen van overheidssteun aan bijzondere en particuliere scholen. Dr van Royen arriveerde gisteren te Sin gapore voor een privébezoek aan de Britse commissaris-generaal, Macdonald, die een oude vriend van hem is. Ter ere van het verblijf van een Italiaans militair vliegtuig, met 20 luchtvaartcadet ten op Schiphol ontving burge meester d'Ailly gisteren een klein model ere-degen. De „Zuider kruis" met demobiliserende mili tairen aan boord wordt in de nacht van Zondag op Maandag te Rotterdam verwacht. De debar- katie geschiedt Maandag a.s. De Engelse regering heeft goed gekeurd, dat Nederland een extra contingent van 1500 ton tomaten naar Engeland zal exporteren. Op een overweg tussen Amster damAalsmeer is gisteren een personenauto door een trein ge grepen en vernield. Ongelofelijk liep van het inzittende viertal slechts één der kinderen schaaf wonden op. Een 6-jarig meisje, dat gistermiddag speelde op het gras langs het Zuider Amstel- kanaal te Amsterdam, is in het water gevallen en verdronken. M.i.v. 27 Juli zal de K.L.M. vier retourvluchten per week van Am sterdam naar Batavia uitvoeren. Er zullen drie verschillende rou tes worden gevolgd. Het huis Ter Hooge op 't Zand, Irma in Domburg en Der Boede bij Koudekerke zuilen tot de Stichting behoren; Der Boede in bruikleen aan het gasthuis van Vlissingen, zolang Vlissingen geen nieuw tehuis in plaats van het gasthuis bezit. Dan zal Der Boede zeer waarschijnlijk worden inge richt voor de oude chronische pa tiënten en kunnen ook eindelijk deze naar behoren verzorgd en verpleegd worden. Ook voor die dus een werkelijk Tehuis. Het is dus goed nieuws voor onze ouden van dagen. Maar de omstandigheden waar onder deze blijde mare kan weer klinken, zijn heel bijzonder. Aan de nieuwe Stichting Rust huizen Walcheren doen mee: De Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken, de Gerefor meerde Gemeenten, de Doopsge zinden, de Luthersen, de Vereni gingen van Vrijzinnig Hervormden Daar zaten ze eendrachtig ij eikaar, deze broeders en een zus ter, aangewezen door de verschil lende kerken. Voor dit mooie doel, voor dit nieuwe begin hadden ze eikander gevonden. Hadden ze el kander willen vinden. De exploitatie van de Rusthui zen zal geschieden in protestants- christelijk-reformatorische geest. Echt Zeeuws dus. Voor een Zeeuw hoort de godsdienst erbij. Is godsdienst zelfs nummer één, al wordt dat helaas te weinig er kend. Hier hebben de kerker^ -elkaar gevonden. Voor dit prachtige doel: samen. Sinds de Hervorming was dat niet gebeurd. Even voor de oorlogstijd en in het begin van de oorlogsellende kwamen de verschillende predi kanten van Walcheren samen, maar er traden spanningen op en de samenkomsten werden niet voortgezet. Jammer genoeg. Nu alle kerken samen, voor het eerst sinds de Reformatie. Ziet u wel, dat dit, afgezien nog van de nieuwe Rusthuizen, be langrijk genoeg is, om er dank baar bij stil te staan en deze sa menwerking in ons gebed te ge denken? Nog zijn we niet aan het eind van de blijde verrassingen. Aan de Stichting Rusthuizen Walcheren doet ook onze Over heid mee. De dagelijkse besturen der gemeenten van Walcheren wijzen ook drie vertegenwoordi gers in het bestuur aan. Dit is prachtig en getuigt van eerlijke, onpartijdige werkelijk heidszin. Meestal is het zo: de Overheid stelt alles vast en dan mogen de kerken als ze willen, ook nog meedoen achteraf. Dan wordt het christendom meer of minder vvel- wiilend geduld, meer niet. Mag een christen zijn fiat geven, als reeds alles in kruiken en kannen is en alles accepteren, wat er be slist is. Hier werken Overheid en ker ken samen. Hier bouwen Overheid en ker ken samen, van gronds op aan het nieuwe gebouw der Rusthuizen Walcheren. De een overheerst de an Ier niet: ze dienen samen het mooie doel. En wordt het lundament er kend: de protestants-christelijk reformatorische geest. Ja, er is reden om God te ver heerlijken voor deze samenwer king. Onder de zegen des Allerhoog- sten breken er goede tijden aan voor de ouden van dagen van Walcheren! Vlissingen HARTJES. Voor de tweede maal van dit jaar heeft gistermiddag een felle brand één van de zeventiende eeuwse pakhuizen op het Prinsen eiland te Amsterdam in as gelegd. In het pakhuis was gevestigd de meubelspuitinrichting van de fa. H. Wegter. Onder leiding van commandeur D. Doets streden 50 brandwachts tegen hun erfvijand, die met 13 stralen en 2'straalwaterkanopnen, waarvan de laatsten elk 1500 liter water per minuut in de vuurmas sa wierpen, uitbreiding van de brand trachtten te voorkomen en tegelijkertijd de brand in het pak huis te lijf gingen. Toen bovendien het waterkanon van de Jan van der Heijden in de. strijd werd geworpen, moest het vuur terrein prijsgeven en om even half vijf, een uur na het be gin, gaf de brandweer het sein brand meester" en kon met het nablussingswerk worden begon nen. Er is voor duizenden guldens aan meubels verbrand, terwijl ook een grote voorraad zeer brand bare materialen voor tentoonstel lingsstands in vlammen opging. Een schilder, die in het pakhuis met een apparaat aan het werk was, zei dat er tocht ontstond bij een binnendeur, toen een andere deur van het vertrek werd ge opend, waardoor de steekvlam werd aangetrokken en in een sta pel oude autobanden sloeg, die onmiddellijk begonnen te branden. DE BILT ZEGT: Zwakke wind en vrij warm. Weersverwachting geldig tot vanavond. Op de meeste plaatsen droog weer met perioden van zonne schijn, maar kans op enkele ver spreid optredende buien. Meest zwakke wind en dezelfde of iets hogere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1