ZEEUWSCH DAGBLAD Amerikaanse Senaat bekrachtigde het Atlantische Pact. L „Onze politiek in Duitsland is tegen elke critiek bestand". Duitse „volkspolitie" in Sowjet-zfine zware wapens. Nieuwe zender van Wereldomroep. Lages wist ook ai niet wat met de Joden in Auschwitz gebeurde. Scherpe discussie over ventuur van sportterreinen. NIEUWS De Russische kerk iu haar verhouding tot de staat. Een historische stemming na twaalf dagen van debat. Conferentie over Midden- Oosten begonnen. Lord Amraon legt regerings functies neer. Drs P. Theune niet toegelaten als raadslid. SNIPPER Koningin Juliana verrichtte de plechtigheid. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1310 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 22 Jl'LI lrt9 Hoofdredacteur: R. Zl'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolcn. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.47 u., onder 20.45 u. Mr an op 1.24 u., onder 19.48 u. Hoogwater op Zaterdag 23 Juli: Vlissingen: 12.10 u. 1.69 m.. u. m. Terneuzen: 0.0' u. 1.77 m., 12.37 u. 1.88 m. Wemeldinge: 1.14 u. 1.40 m., 13.49 u. 1.55 m. Zierikzee: 0.59 u. 1.23 nr., 12.33 u. 1.30 m. IV. in een laatste artikel willen wij nu trachtert de ons zo vreemd voorkomende passieve rol van gehoorzame dienstmaagd, die de Russische Kerk in haar verhouding tot de Staat altijd gespeeld heeft, te verklaren uit haar theologie en vroomheid.^ Deze zijn sinds enige tijd bin nen ieders bereik gekomen door een boekje, door een Russische theoloog in onze taal geschre ven. Het is getiteld „Russische Orthodoxie" en is van de hand van de reeds eerder genoemde Archimandriet Dionissios, pries ter van de Russische gemeende te Den Haag. Allerlei essentiële 'punten be treffende de kerkleer en de li turgie worden daarin voor Ne derlandse lezers behandeld. Hier schrijft een Rus met grote liefde over zijn eigen kerk en godsdienst, over de betekenis, die de symbolen voor een Rus hebben, over de iconenvererin over de viering van het Paas feest in de Russische kerk enz. Over al deze dingen te schrijven is nu niet nodig. Het is voor ons doel voldoende wanneer wij de vinger leggen bij het meest ka rakteristieke van de Griekse Orthodoxie. Dit benaderen wij het eenvoudigst door te vragen naar de inhoud van het woord orthodoxie. Dit betekent namelijk voor ce Rus niet, zoals voor ons: de rechte meninghet rechte in zicht, of de rechte leer, maar voor hem betekent dat de rechte verering of verheerlijking van God. Inderdaad geven zij hiermee het Nieuw-Testamentische be grip doxa beter weer dan wij, want in het Nieuwe Testament betekent het nooit mening of leer, maar eer of roem (bijv. in „ere zij God"). Voor de Rus komt het dus op de rechte verheerlijking van God aan en bij bedoelt daarmee: het op de juiste wijze deelnemen aan de liturgie der kerk. Want daar door komt men in directe ont moeting met de goddelijke wereld. In de god-menselijke natuur van Christus heeft die goddelijke wereld haar intrede gedaan in deze wereld. Ze is aanwezig in de kerk. Zoals het goddelij'k licht op de Thabor door Chris tus heenstraalde, zo straalt dit nog steeds door in de mystieke handelingen van de kerkdienst. De ingewijden verstaan en erva ren dit en hebben er zo deel aan. Door de liturgie te beleven wordt de mens verlost uit deze aardse, vergankelijke werkelijk heid. In de H. Communie krijgt men deel aan de in brood en wijn aanwezige verheerlijkte Christus, zó dat men zelf wordt verheerlijkt. De gelovige beleeft dan, dat hij een ogenblik is over gezet in de sfeer van de Toe komst. Vandaar is het Paasfeest voor de Rus het meest centrale feest. In de overwinning die de God mens behaalt op de dood, wordt de wereld doorstroomd met god delijke kracht. Op het Paasfeest beleeft de Rus de toekomende heerlijkheid, waarin heel de schepping verheerlijkt zal zijn en deze wereld de glorierijke tempel zal geworden zijn van de H. Geest. Uit dit alles blijkt en daar om gaat het ons thans hoe zeer het Russisch orthodoxe ge loof op de toekomst gericht is. Het is overspannen eschatolo gisch. De gelovige Rus staat met zijn rug naar deze wereld, waar hij als Christen, geen taak ziet liggen. Hij zal dit regiem de voorkeur geven boven het vo rige en daarom ook meewerken aan het vijfjarenplan, maar hij zal vanuit zijn kerk geen stimu lans ontvangen om het maat schappelijk leven te beïnvloe den. Hij zal ook zijn houding niet kunnen bepalen tegenover staatsvergoding en hyper-natio- nalisme, want de kerk weet niet van een opdracht noch in poli tiek noch in sociaal opzicht. De Russische kerk mist daar toe het profetische, ze is geen kerk des Woords, maar in hoofd zaak een kerk van de cultus, waarin de Rus inderdaad ten allen tijde wel een grote troost gevonden heeft, maar waarbij hem zijn taak in het heden niet gewezen is. Zonder dat de Wes terse kerken reden hebben zich hierop te verheffen, hebben ztj hier toch een beter inzicht ont vangen. Met name denken we daarbij aan de kerken van Cal vinistische stempel. Wat een mogelijkheden liggen hier in het oecumenisch samen leven in de Wereldraad van Kerken. Hoe zegenrijk zou dit kunnen zijn voor de Russische kerk. Echter niet alleen voor haar. Ook wij kunnen van de Russi sche kerk leren, bijzonder wat betreft haar toekomstverwach ting (niet de hemel is het laat ste, maar goed-bijbels: de ver nieuwde verheerlijkte schepping zal het territorium zijn van het Godsrijk). Wanneer we echter terugden ken aan de scherpe uitlatingen van Hermogene, de rector der theologische hogeschool te Mos kou, over de Assemblee te Am sterdam, dan zijn we nog pessi mistisch gestemd met betrekking tot de deelname van de Russi sche kerk aan het oecumenisch gesprek. Gs. C. M. Gisteravond is het Atlantische Pact met een overweldigende meerderheid, n.l. met 82 stemmen vóór en 13 tegen, door de Ame rikaanse Senaat geratificeerd. Door deze historische stemming beloven de V.S. plechtig zich met Canada, Groot-Erlttannië, f rankrijk, en acht andere Europese landen in een alliantie van wederzijdse verdediging te verenigen. Het Pact, dat twintig jaar gel dig is. legt de ondertekenaars de verplichting op, ieder lid te hulp te komen op een wijze als zij nodig achten, met inbegrip van het gebruik van gewapende macht ingpval van een aanval op één van hen. De meerderheid voor het Pact is 18 stemmen meer dan de 64 stemmen of meerderheid van twee derde, die volgens de grondwet voor de ratificatie van verdragen vereist is. De V.S. hebben nu het Pact de finitief bekrachtigd daar het vol gens de grondwet niet nodig is, dat het Huis van Afgevaardigden het Pact ratificeert. Aan de eindstemming gingen drie stemmingen vooraf. De eerste betrof de restrictie, dat de V.S. niet verplicht zijn volgens het ver drag militaire steun aan andere landen van het Pact te verlenen. Deze restrictie werd met 74 tegen 21 stemmen verworpen. De twee de stemming gold een restrictie, die' de V.S. zou hebben ontheven van iedere verplichting de veilig heid in het Noord-Atlantisch ge bied te herstellen en te handha ven. De uitslag was 84 stemmen tegen en 11 voor. De derde restrictie werd verworpen met 87 tegen 8 stemmen. Hierdoor zou het Congres ontslagen zijn ga- weest van elke verplichting de oorlog te verklaren volgens de bepalingen van het verdrag. De meerderheid zowel van de repu blikeinse als van de democrati sche fractie steunde de ratifica tie van het verdrag. Slechts twee democraten en elf republi keinen stemden tegen. Na 12 dagen van weinig emo tionele debatten heeft de Senaat alle pogingen van een handjevol tegenstanders om de Senaat er toe te brengen restricties aan het verdrag te verbinden verijdeld en het Pact zonder wijziging of amendement bekrachtigd. Het besluit werd genomen in de oude Senaatskamer waar meer dan een eeuw geleden de Senatoren dis cussieerden over de Monroe Doctrine, waarbij de V.S. hun sfeer van wederzijdse verdedi ging uitstrekten over het gehele westelijke halfrond. Ook de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gisteravond het Atlantische Pact met 828 tegen 160 stemmen geratificeerd. Er waren acht onthoudingen. Dit was de tweede stemming over het Atlantisch Verdrag. Ernest Bevin, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren de conferentie van Britse diplomaten en vertegen woordigers in het Midden-Oosten geopend. Men zal van gedachten wisselen over de Britse politiek in het licht van de politieke en economische ontwikkeling in het MicfSen-Oosten. De conferentie zal tot Dinsdag duren. De aanwezigheid op de ver gadering van Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de imperiale generale staf en an dere stafchefs doet Londense waarnemers vermoeden, dat een van de eerste onderwerpen van bespreking de strategische posi tie van het Midden-Oosten aan de verbindingswegen tussen de delen van het gemenebest zal zijn en de belangrijke plaats die het gebied inneemt tussen het communisme van het Oosten en de democratie van het Westen. Bevin in het Britse Lagerhuis. Chuxv*4iil over „onvoor waardelijke overgave''. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis zijn beleid ver dedigd tegen critiek, die door de oppositie werd geleverd. Hij verklaarde o.m., dat de Britse regering haar best had gedaan Duitsland té helpen en niet slechts de Britse, Franse en Ame rikaanse zones. Zij had ook ge poogd de geest in en de openbare krijgt Bevolking staat veel fraais te wachten. Het Berlijnse blad „Sozialdemo- krat" meldt, dat de onder Sow- jetrussische leiding staande Duit se „Volkspolitie" in het dal van de Neisse, in Saksen, gedurende drie dagen oefeningen heeft gehouden, waarbij voor de eerste maal ge bruik werd gemaakt van snel ver plaatsbaar veldgeschut, afkom stig van het voormalige Duitse leger. Voorts werd bij een storm loop, uitgevoerd onder de persoon lijke leiding van een Sowjetrussi- sche luitenant-kolonel, gebruik gemaakt van. vlammenwerpers. De Sowjetrussische Generaal Koebanof woonde de oefeningen als waarnemer bij. Na afloop van de oefeningen der Duitse volks politie werd in het „Carl Marx- Haus" te Zittau een bespreking gehouden, waarop generaal Koe banof mededeelde dat de Duitse volkspolitie in 'de Sowjetrussische zone met zware wapens zal wor den uitgerust. Reuter meldt nog uit Berlijn, dat volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Abend" de Sowjetrussische auto riteiten voornemens zijn in de na bijs toekomst onrust to verwek ken onder do bevolking van de Sowjetrussische zone van Duits land, opdat de „Volkspolitie" rea- li iiselie oefeningen kan houden in het onderdrukken van een op stand. Volgens het blad zijn de bijzon derheden van de voorgenomen nieuwe oefeningen zelfs niet ter kennis gebracht van het hoofd van het Sowjetrussische burger lijke bestuur van de zone. De „Abend" meldt verder nog, dat leerlingen van de school tot opleiding van officieren voor de volkspolitie reeds oefeningen hou den in verband met de door hen verwachte burgeroorlog. Een van de voornaamste doeleinden van de oefeningen zou zijn het volkomen verbreken van de verbindingen tussen de Sowjetrussische zone van Duitsland en de Westelijke sectoren van Berlijn. mening van de inwoners der Sow- jet-Eussische zone op het Wester se ideaal te richten. Hij meende dat steeds meer zou blijken, dat dit een zeer duidelijke invloed op de Duitsers had uitge oefend, zelfs in de oostelijke zone en dat ook de Sowjet-Russische houding aldaar hierdoor was be- invloed. Bevin zei, dat erover kon wor den geredetwist, of het nationa lisme in Duitsland al dan niet de overhand heeft. „Mogelijk heeft het dat, doch ik weet geen staats man die thans spoorslags een ein de zou kunnen maken aan dit ge voel, dat de Duitsers in de afge lopen 84 jaar met de paplepel is ingegeven. Wij kunnen slechts op zorgvuldige wijze een weg uitstip pelen, die de Duitsers kunnen gaan en dat is de democratische weg. De Britse politiek in Duitsland is tegen elke critiek bestand. Het staan dóór de geallieerden op „onvoorwaardelijke overgave" van Duitsland heeft veroorzaakt, dat er in dat land niets was over gebleven, waarop voort kon wor den gebouwd". „Ik heb de term „onvoorwaardelijke overgave" voor het eerst in de krant gele zen", aldus Bevin. Hierop interrumpeerde Chur chill met de verklaring dat hij de uitdrukking „onvoorwaardelijke overgave" voor het eerst van pre sident Roosevelt had vernomen. Bevin antwoordde: „Indien deze term my, als een lid van uw ka binet, was voorgelegd, zou ik er nimmer mee hebben ingestemd. Ik beklaag mij er niet over, hier niet in te zjjn gekend, doeh het is nog al hard van leiders van de oppo sitie om critiek op my uit te oefe nen, terwyl zij mij zelf een derge lijk aan algemene verwoesting prijs gegeven gebied hebben ge laten". Lord Ammon, de 76-jarige voorzitter van de Nationale Ha- venraad, zal uit zijn twee rege ringsfuncties treden. Lord Ammon stelde een ont slagbrief op, onmiddellijk nadat hij een verzoek ontvangen had van Attlee, dat hij zijn twee re geringsfuncties chief govern ment whip in het Hogerhuis en captain of gentlemen at arms in de hofhouding diende neer te leggen. Volgens het Britse ministerie van vervoer zou een aanzienlijke verbetering in de toestand in de Londense havens zijn ingetreden. Er zou nog slechts op 22 sche pen niet gewerkt worden. Dit aantal zou vandaag nog verder gereduceerd worden. Acht dagen geleden lag het werk op 113 schepen stil. Sindsdien zijn 33 schepen uitgevaren. (Men zie ook het eerste artikel op pag 2). Requisitoir pas op 5 September De derde dag van de zaak tegen Willy Lages begon met het verhoor van de 31-jarige Trijntje Stam, weduwe van de landbou wer D. de Boer, die op 11 Octo ber 1944 in zijn boerderij in N.W. Schermer met twee andere illegale werkers werd gefusil leerd. De boerderij was een op slagplaats van „gedropte" wape nen, die echter vlak voor de huiszoeking alle waren wegge bracht. De vrouw verloor op die avond met haar man haar hele bezit. Slechts mocht zij behouden haar baby van een half jaar en een kind van 2 jaar. „Waai'om denkt u, dat Lages u liet gaan?" aldus de pres. „Ik geloof voor de kinderen. Ais ik die niet had gehad, dan hadden ze mij misschien ook ge fusilleerd". „Trad Lages behoorlijk tegen u op?" „Hij behandelde me met min achting". „Hoe sprak hij tot u". „U weet wel, president, precies zoals alleen een mof dat doen kan". President van Hamel besloot het verhoor met de volgende zin, die hij niet zonder zichtbare ontroering wist te beëindigen: zult bij het Hof de indruk na laten van een verduiveld flinke, Hollandse vrouw". DE JODENDEPORTATIES. Prof. dr David Cohen, ex-voor zitter van de Joodse Raad, sprak over de Jodendeportaties. Hij zeide daarbij o.m., dat Se ver gassing van de ongelukkigen in Auschwitz volstrekt geheim ge houden werd, speciaal tegenover de Joodse Raad. Hij bleef erbij, dat Lages, de Joodse Raad opzettelijk en op sluwe wijze een rad voor de ogen had gedraaid. Hij beschreef Lages als een onbarmhartig mens, die met de te deporteren Joden geen enkel mededogen had. Lages verklaarde de deporta ties met de bewering, dat in oor logstijd de Duitsers de vrees koesterden,Mat Joden vrij lopen de vijanden konden betekenen en dat zij daarom op bepaalde plaatsen dienden te worden ge concentreerd. Tenslotte las de president een brief voor, die in de bezettings tijd door een der hoogste Duitse legerautoriteiten aan Lages was geschreven. Daarin werd op on miskenbaar duidelijke wijze uit eengezet, dat de deportatie dei- Joden slechts vernietiging ten doel had. Niettemin bleef Lages ontKennen, dat hij ooit geweten had «wat er met de Joden in Auschwitz was gebeurd. Het ziet er naar uit, dat de rechtszaak tegen Lages zal uit groeien tot wat volgens Neder landse begrippen zeker een mon sterproces mag worden genoemd. D.nsdag en Woensdag a.s. hoopt men' gereed te komen met het verhoor van de getuigen charge (ruim 90 in totaal), maar dan moeten nog de getuigen decharge worden opgeroepen. Mr O. G. Veenstra, de verdedi ger, vroeg en verkreeg een maand uitstel voor zijn pleidooi, dat, evenals het requisitoir, zo mogelijk op 5 September zal worden gehouden. Hierop interrumpeerde Chur chill wederom: „President Roose velt legde de verklaring, dat slechts een onvoorwaardelijke Duitse overgave kon worden aan vaard, af, zonder mij te hebben geraadpleegd. Ik had zeer snel te besluiten of onze positie in de we reld een zodanige was, dat het ge rechtvaardigd zou zijn, indien ik deze verklaring van de Ameri kaanse president niet onder schreef. Ik besloot uiteindelijk Roosevelts eis tot „onvoorwaarde lijke overgave" door Duitsland, te steunen, doch het was niet het geen ikzelf zou hebben gedaan". Gemeenteraad Vlissingen. De vergadering van de Vlisslngse gemeenteraad droeg gisteren min of meer een bijzonder karakter. In de eerste plaats door het feit, dat dit de laatste vergadering was van de raad in de oude samenstelling. En verder was er de heftige discussie over de ver huur van sportterreinen, die wel geen der raadsleden verwachtte, omdat men van gedaehte was, na een korte vergadering de kan toren van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf te kunnen bezoeken. Bij de „over te leggen stukken" merkte de heer Marijs (A.R.) n.a.v. een rapport van de com missaris van politie op, dat er nog steeds gefietst wordt in de brand gangen in Tuinstad. De heer Cor- veleyn (K.V.P.) meende, dat het verkeer op de hoek St. Jacobs- straatWalstraat niet zonder ge vaar is. Het onderzoek naar de geloofs brieven van de nieuwgekozen raadsleden viel voor drs P. Theune niet gunstig uit. Deze is n.l. nog steeds leraar,aan de R.H. B.S. te Oostburg, hoewel hij zijn ontslag al aangevraagd heêft. En daar een dergelijke functie krach tens de Gemeentewet niet ver enigbaar is met het lidmaatschap van de raad, adviseerde de com missie tot toelating van alle nieuwgekozen leden met uitzonde ring van de heer Theune. De heer Corveléyn meende niettemin, dat de raad toch maar tot toelating moest besluiten, daar de kwestie straks weer aan de orde komt wanneer het ontslag is afgeko men. Na enige discussie werd in gevolge het advies van de com missie besloten. De heer Theune kan tegen dit besluit in beroep gaan by Ged. Staten. Hierna werden de heren J. A. de Haas, M. A. Meeuwsen en P. Bode, opnieuw benoemd tot leraar aan de gemeentelijke Handels avondschool en besloot de raad niet in te gaan op een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam, om een jaarlijks subsidie. Dit, omdat men van mening is, dat het ge meentebelang hier niet recht streeks bij betrokken is. Op een verzoek van de Doopsgezinde Ge meente om het raadsbesluit tot verkoop van een perceel grond aan de Const. Huygenslaan, be stemd voor de bouw van een kos terswoning, in te trekken werd gunstig beschikt, terwijl besloten werd in de plaats daarvan een stuk grond aan de Wielingenlaan te verkopen voor f 2537,50. Voor de uitvoering van het bouwplan Gravestraat en omgeving, zullen een vijftal percelen grond aan de Oranjestraat en een tweetal aan de Emmastraat worden aange kocht om opnieuw te worden ver kaveld. Voor het bouwen van de 31 woningen aan de Simon-Stevin- straat, zou het pand Prinsenstr. 26 gesloopt moeten worden. Daar om besloot de raad dit pand van de heer C. Mommaas te kopen voor f 2250. 120 WONINGEN. Het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten, dat in de omgeving van de Pres. Roosevelt- laan 60 montagewoningen voor de v. ingbouwver. „Goed Wonen" en 60 kleine flats voor de woning- bouwver. „St. Willibrord" worden gebouwd, werd aangenomen. De heren de Wit (A.R.) en Visser (Arb.) verklaarden in 't algemeen tegen de flatbouw van drie-hoog te zijn. 80 van deze huizen zul len bewoond worden door perso neel van „De Schelde". Mej. C. P. van Weele te Arne- muiden werd met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd tot onderwijze res aan school D. Verder werd een vorig raadsbesluit tot het aangaan van een lening van f 800.000 inge trokken en een voorstel aangeno men een definitieve geldlening aan te gaan van f 1.463.000. voor de bouw van 108 woningen. RONDVRAAG. Nadat de schriftelijke vragen behandeld waren, vestigde de heer Corveleyn nogmaals de aan dacht op de hoge tarieven van de „Stoomtram Walcheren" op de dienst VlissingenMiddelburg, waarmee B. en W. het volkomen eens waren. Hun pogingen tot verlaging hebben echter nog niets geholpen. Een suggestie van de heer de Wit om vijfritten-kaarten in te voeren zal doorgegeven wor den. Verder kreeg de heer Corve leyn te horen, dat met het her bouwplan voor het zg. Eiland nog niet kon worden begonnen, door de grote waterstaatswerken, die hier uitgevoerd worden. De heer de Wit kwam nog eens terug op het vestigen van een hulppostkan toor in 't nieuwe stadsdeel. De voorzitter kon hem alleen mede delen, dat de P.T.T. momenteel pogingen doet om nog een agent schap te vestigen. Aan het op knappen van de garage naast de Leeuwentrap en het trottoir van de Oprit zal de aandacht geschon ken worden. Weth. van Popering zei er echter bij, dat men niet van gedachte moet zijn, dat in een ge troffen stad als Vlissingen alles tegelijk kan gebeuren. BEROERING. Toen kwam een vraag, die de gemoedèren nogal in beroering bracht. De heer van Poelje (Arb.) vroeg n.l. hoe het nu eigenlijk stond met het verhuren van de sportterreinen. Hij kreeg ten ant woord, dat een concept-contract vlas gezonden naar de sportver enigingen, doch dat deze het te ruggezonden hadden met de nuch tere opmerking „onaanvaardbaar" Het was een kwestie, die weth. Poppe blijkbaar hoog zat, want hy liet een ontboezeming horen, waarmee de sportverenigingen en speciaal de voetbalverenigingen het konden doen. Op alle moge lijke terreinen krijgt de gemeente de volle medewerking, zei hij, be halve op het terrein van de sport. De gemeente doet wat ze kan om de sport te bevorderen, maar 't lijkt wel of we in de Spartaanse tijd leven en wie verminkt en kreupel is maar moet sterven. Als de leiding van de sportver. zó is, wat moet er dan terecht komen van de volgelingen vroeg de heer Poppe. Met name de K.N.V.B. stelt exorbitante eisen t.a.v. ter reinen en accomodaties. GEEN KNIEVAL. Toen de heer van Poelje noch tans meende, dat de gemeente de minste moet willen zijn en de onderhandelingen weer moet be ginnen, was het de beurt aan zijn partijgenoot weth. van Oorschot, die onder zacht applaus, in rake woorden zei, dat de gemeente nimmer een knieval voor derge lijke verenigingen zal doen. Al het mogelijke heeft de gemeente ge daan en doet ze nog, om de sport te bevorderen, daarom heeft de gemeente recht op een behoorlijke behandeling! Nadat de heer Beun op een vraag ten antvv oord gekregen had, dat het overleg over het stand beeld bij de landingsplaats nog gaande is, aangezien zich ver schillende moeilijkheden voordoen, nam de voorzitter afscheid van de niet terugkerende raadsleden, waarvan de heer Andriessen (K.V.P.) het langste in de raad gezeten heeft, n.l. vanaf Septem ber 1923. Deze dankte de voorzit ter voor zijn activiteit in 't be lang van de stad. Hierna vertrok de raad naar de kantoren en de werkplaats van de waterleiding, om deze te bekijken. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de „F" van „Frei- heit" door onbekenden aange bracht op openbare gebouwen en muren te Leipzig, Weimar. Maagdenburg en Brandenburg en ook in de Russische zone van Berlijn. De 43.000 ton metende „Ile de France", naar grootte het vierde passagiersschip ter we reld, is weer in de vaart geno men voor het traject Le Havre New York. Door een staking van 68 marconisten werden gis teren drie transatlantische vluch ten van de American Overseas Airlines opgehouden. - Ook te Tientsin hebben de communisten nu het bureau van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst geslo ten. Gisteren is overal in Bel gië de nationale feestdag ge vierd. Te Brussel concerteerden diverse buitenlandse muziek corpsen. Het Amerikaanse leger heeft om een aanvullend bedrag van 303.000 dollar ge vraagd voor proefnemingen be treffende bacteriologische oor logsvoering te Detrick (Mary land). - Tegen August Abetz, Hitiers ambassadeur te Parijs, is 20 jaar dwangarbeid geëist. - Joego-Slavië hoopt een lening van 280 millioen dollar van de Internationale Bank te verkrijgen. Thorp, de Ameri kaanse onderminister van econo mische zaken, heeft de V.N. voorgesteld het bedrag van 36 millioen dollar wegens hulpver lening aan onvoldoende ontwik kelde gebieden te verlagen tot 15 millioen dollar. Een Ameri kaans Vliegend Fort is gister avond te Walton Salts in Cam bridgeshire neergestort. Te Berlyn zijn onderhandelingen begonnen met de Russen over een handelsovereenkomst tus sen Nederland en de Sowjetzöne. Tot directeur der Nationale Reserve is benoemd kolonel J. Termaten, die eergiste ren afscheid nam als comman dant van het algemeen depót Kon. Landmacht te Schoonhoven. Vandaag zullen geen groenten naar Duitsland worden uitge voerd wegens uitputting der be schikbare geldmiddelen. De be kende Hilversumse bouwmeester W. M. Dudok, die t.g.v. zijn 65ste verjaardag werd gehuldigd, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Gistermiddag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het internationale kamp voor gebrekkige padvinders „Agoon" op de Goudberg bij Lunteren. Op de fotode bedieningslesse naar van de ingenieuze installa tie. De technicus, heeft door middel van tientallen lichtjes en meters onmiddellijk een over zicht van de gang van zaken in 'de zender. (Men zie ook pag. 2, kol. 5.) „Met dankbaarheid denkende aan alle stadia, die voorafgingen, zien wij vandaag een belangrijke vooruitgang verwerkelijkt om Ne derlands stem over een grool deel der aarde te laten horen. Wan neer Nederland de wereld iels ie zeggen heeft moet het daartoe cle mogelijkheid tot zijn beschikking hebben en het wil zich geregeld doen horen in Indonesië, Surina me, Nederlandse Antillen en over al waar men onze taal verstaat in letterlijke zin, maar ook onze laai in overdrachtelijke zin." Aldus sprak gistermiddag H.M. Koningin Juliana toen zij de nieu we zender van Wereldomroep P.C.J. te Lopik in gebruik stelde. „Vele zenders over de aarde", zo zei Hare Majesteit voorts nog, „doen hun gluid horen. Vergelijkt men het met dat bij muziekinstru menten, dan is er veel samenspel, anderzijds is het vaak een veel heid van wanklanken. Dit moet niet zo zijn. Wij willen daarenle gen streven naar een op elkaar afgestemd zijn, naar harmonie in de atmospheer der aarde en in dg eerste plaats naar harmonie niet hen, die ons in de wereld het naas te staan. Moge de nieuwe Neder landse wereldomroepzender een werkelijke versterking blijken van de opbouwende en vredelievende krachten. Het is zijn doel, zijn re den van bestaan. Met de wens, dat hij deze roe ping getrouw zal zijn stel ik hem hierbij voor de eerste uitzending in bedrijf." O.I.C. TEGEN MISBRUIK VAN NAMEN EN SYMBOLEN. Het Internationaal Olympisch" Comité heeft aan de Olympische Comité's van alle landen verzocht stappen te doen opdat de namen „Olympische Spelen" en „Olym piade" voortaan wettelijk be schermd zullen worden. Tevens wordt aangedrongen op maatrege len tegen het toenemend gebruik van het Olympische symbool der vijf ringen voor commerciële doel einden. Meer schapenvlees op de vleesbon. Varkenskluiven zonder bon. Met ingang van 22 Juli 1949 zal op de vleesbonnen per rant soen (is 100 gram vlees) in plaat* van 100 gram vers schapenvlees; 150 gram vers schapenvlees ver* krijgbaar zijn. Voorts wordt, even.» eens met ingang van heden, d* rantsoenering van varkenskluivell en staart van runderen en kalve ren beëindigd. Dr van Royen Zondag weer naar Djogja voor eind- besprekingen. Naar verluidt zullen Dr van Royen en enige leden van de Ne derlandse delegatie a.s. Zondag een tweede bezoek aan Djogji brengen voor het houden van eind- besprekingen over de order lot het staken van het vuren. Zij zul len worden vergezeld door leden van de U.N.C.I. M.U.L.O.-examens Goes. Gisteren slaagden voor het di ploma A: C. J. v. Dijke en C. .T, Fluijt, Zierikzee; M. J. Boogaart, Nieuwerkerk; H. F. Mulder, C. J, v. d. Hoek en -P. Geervliet te Vlis singen; E. J. Duson, Burgh; J. W. Buijze, Kamperland; J. de Buck, Serooskerke; J. M. H. Zwagema- ker, Yerseke; E. M. v. Eenennaam en A. C. Roozemond, Goes; S. M. Dubois, Breskens; en de heren W. v. d. Maas, Nieuwerkerk; M. C. Laban en A. A. Bolink, Haam stede; H. J. Souer, C. P. v. Loe- nen, J. Meijboom en C. J. Roos te Vlissingen; P. Koster, Vrouwen polder; A. Francke, Serooskerke. Afgewezen werden 4 candidaten. Voor het diploma B slaagde de heer J. Kaashoek, Vlissingen. DE BILT ZEGT: Verdere stijging van temperatuur. Weersverwachting geldig tot vanavond. Geleidelijk afnemende bewolking. Droog weer. Verdere stijging van temperatuur, vooral in het bin nenland. Meest zwakke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1