Geen overeenstemming omtrent staking der vijandelijkheden. L NIEUWS De U.N.C.I. wordt weer ingeschakeld. Wanneer komt het monument voor de redder van de Waalbrug? Lages achtte de Silhertannemoorden „een zeer, zeer harde maatregel". Bevorderingen R.H.B.S. te Middelburg. Gisteravond was de laatste man van de „Kota Inten" reeds thuis. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Van Gauwelaert verwacht een laatste antwoord. ParUse voddenraper-million- nair veroordeeld. Geen samenkomst te Pregny „Beroepsinbreker" van 15 jaar. 9Jta%enw-aM£M en. Piet u-eA&eeAdeqJtai. Spoorweg Mechelen—Terneuzen. SNIPPER Jaarvergadering Ver. Oude gebouwen Middelburg. UitgST» bttchttag „Zeeuwse!-. Dtgblatf* Hooidkantoor: Goes, L. Vortt- gtr. 70, Tel. 2488, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 85, Tel admlni- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAAABOANG No. 130* Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentiepriji 16 cent per m.m. Bubriek Kabouters 5 cent per woord DONDEBDAG 21 JULI 1949 Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.46 u., onder 20.46 u. Maan op 0.45 u., onder 18.44 u. Hoogwater op Vrijdag 22 Julli Vlissingen: 11.18 u. 1.52 m., 23.41 u. 1.67 m. Terneuzen: 11.45 u. 1.72 m., u. m. Wemeldinge: 0.05 u. 1.31 m., 12.52 u. 1.46 m. Zierikzee: 12.34 u. 1.24 m., u. m. Volgens een betrouwbare republikeinse bron hebben de Nederlandse en republikeinse delegaties de drie leden van de com missie der Ver. Naties verzocht een ontwerp op te stellen voor een bevel tot staking der vijandelijkheden, omdat zjj zelf op dit punt moeilijk tot overeenstemming bleken te kunnen komen. Het schijnt, dat reeds gistermiddag de drie heren dezer commis sie ln DJogja een dergelijk voorstel aan Moh. Roem, voorzitter der republikeinse delegatie, hebben aangeboden. atmosfeer van volledige vrijheid, Hatta verklaarde voor het werkcomité van het K.N.I.P. „Soekarno en ik hebben het risico genomen persoonlijke waar borgen te geven t.a.v. een „staakt het vuren", omdat het herstel der republikeinse regering te Djogja een morc'e overwinning voor de Republiek was". Een woordvoerder van het mi nisterie van overzeese gebiedsde len verklaarde tegenover het A.N.P.: „Ik kan mij niet voor stellen, dat de Nederlandse rege ring bereid is aan de Rondetafel conferentie deel te nemen, al vorens de order tot liet staken van het vuren Is uitgevaardigd en zij de zekerheid heeft, dat dit bevel ln belangrijke mate geëffectueerd zal zijn". DE INTER-INDONESISCHE CONFERENTIE. Intussen had gisteren de opening plaats van de Inter-Indonesische conferentie, welke werd bijge woond door 20 republikeinse af gevaardigden en 66 gedelegeerden van de B.F.O. In zijn openingsspeech zeide mr Tadjoeddin Noor, voorzitter van het ontvangstcomité o.a.: „De De Belgische informateur. Van Cauwelaert, heeft gisteravond op een persconferentie bevestigd, dat de liberale delegatie hem een na der uitgewerkt programma heeft overhandigd en dat hij van dat stuk kennis heeft gegeven aan de socialistische eh katholieke dele gaties. Hij heeft met de drie delegaties de toestand besproken en haar voorstellen gedaan voor wat be treft de beperkte mogelijkheden tot het vormen ener regering. Hij verwacht heden of Vrijdagochtend antwoord van de drie delegaties, waarna hij de Prins-Regent ver slag kan uitbrengen over 't resul taat zijner missie. Zijn taak van informateur kon echter thans in feite als geëindigd beschouwd worden. Ten aanzien van een eventueel bezoek van een aantal ministers van staat aan de Koning zeide van Cauwelaert: „Denkt u zich eens in, dat de Koning een bijeenkomst zou heb ben met ministers van staat van verschillende partijen. Alleen al het feit, dat in een zo delicate kwestie te meningen uiteenlopen, zou genoeg zijn om een vertrou welijke bespreking onmogelijk te maken". welke in de republikeinse hoofd stad heerst, moet gunstig zijn voor een bevredigend resultaat van deze conferentie". Moh. Hatta sprak namens de republikeinse delegatie en Sultan Hamid II namens de B.F.O. Tenslotte voerde Soekarno het woord, die de conferentie „een historisch ogenblik, waarop voor eeuwen zal worden beslist over het lot van Indonesië" noemde. Hij zeide: „Wij hebben hetzelfde doel, namelijk de vrijheid van ge heel Indonesië onder één vlag, de rood-witte vlag. Laten wij niet in moeilijkheden geraken door te veel aandacht te besteden aan ondergeschikte kwesties". In politieke kringen te Djogja wordt gezegd, dat mr Soejono Hadinoto en mr Ali Sastroamid- jojo zullen worden benoemd tot leden van de republikeinse dele gatie op de Rondetafelconferentie. WAT DE B.F.O. VOORSTELT. De conceptie van de B.F.O. voor een voorlopige staatsregeling van de Ver. Staten van Indonesië voorziet in een procedure voor de totstandkoming van een federale regering, die de souverèiniteit kan overnemen en als eerste regering van de V.S.I. kan optreden. Volgens dit ontwerp, dat op de inter-Indonesische conferentie ter sprake zal worden gebracht, zul len de organen van de V.S.I. zijn: Een president, gekozen door ge machtigden van de regeringen uit de gebieden die tezamen de V.S.I. vormen en die een constitutioneel staatshoofd bezitten en de minis ters, verdeeld in een kernkabinet en ministers, die uitsluitend de partementshoofden zijn. De volksvertegenwoordiging zal worden samengesteld i.v.m. het zielenaantal, waarbij aan de Re publiek een derde van het zetel aantal wordt toegekend. Palar heeft tegenover Aneta verklaard, dat hij mogelijkerwijze een gedeelte van de inter-Indone sische conferentie zal bijwonen. Hij verwacht echter niet, dat hij aan de Rondetafelconferentie zal deelnemen; i.v.m. de waarschijn lijkheid, dat de herfstzitting van de U.N.O. en deze conferentie ge deeltelijk zullen samenvallen. Jozef Joanovici, de uit Bessa- rablë geboortige Farijse vodden- raper-millionnair, is tot vijf jaar gevangenisstraf, nationale on waardigheid, een boete van 600.000 francs en verbeurdverkla ring van zijn vermogen ter waar de van 50.000.000 francs veroor deeld. In de tenlastelegging was ver meld, dat Joanovici tijdens de oor log voorraden had geleverd aan het Duitse leger en dat hij inlich tingen had verstrekt aan de Gestapo. Joanovici, die naar men ver klaart, zijn fortuin met handel in oud-ijzer heeft vergaard, werd in November 1947 in een Duits dorp je gearresteerd, nadat men een jaar lang naar hem had gezocht. Hij verklaarde, dat hij millioenen francs aan het Franse verzet had geschonken, lossommen voor de vrijlating van verzetslieden had betaald, en geallieerde vliegers had helpen ontsnappen. Terwijl Joanovici zijn proces af wachtte, vermoordden drie ge maskerde mannen zijn vrouw, die in een hinderlaag werd gelokt. Aan de broer van Joanovici, Marcel, werd 300.000 fr. boete op gelegd en twee deelgenoten wer den veroordeeld tot resp. vier en vijf maanden gevangenisstraf en verlies van nationale waardigheid en een boète van 200.000 fr. Kolarov premier van Bulgarije Vassil Kolarov, Bulgaars vice- premier en minister van buiten landse zaken, is met algemene stemmen tot eerste minister ge kozen op een buitengewone verga dering van de Bulgaarse Natio nale Vergadering. Hij volgt Georgi Dimitrov op, die op 2 Juli te Moskou overleed. Kolarov is vroeger president van Bulgarije geweest en was waar nemend premier in de tijd, dat Dimitrov met ziekteverlof in Rus land was. Voorts werd besloten, de voor malige plaatsvervangende pre mier, Traicho Kostov, van zijn parlementszetel vervallen te ver klaren. Kostov zal vervolgd worden wegens economische sabotage, waarop de doodstraf of levens lange gevangenisstraf staat. Strijd om een gedenkteken. Regering stelt commissie van onderzoek in. Jaren geleden, kort na de oor log, werd te Nijmegen een lan delijk comité opgericht, dat ten doel had de oprichting van een monument nabij de Waalbrug ter ere van de jonge Nijmege- naar Jan van Hooff, die in de kritieke dagen van de bevrijding, in Mei 1944 te Nijmegen de Waalbrug voor de geallieerden wist te behouden door de elec- trische draden voor de ontste king door te snijden. De dag na zijn verzetsdaad sneuvelde deze illegale strijder, tevens verken ner toen hij met Amerikaanse tanks optrok als gids. Het Jan van Hooff-monu ment zou opgericht worden na bij de Waalbrug. Een bedrag van ongeveer f 40.000 was reeds bij eengebracht. Te elfder ure ging deze plechtigheid niet door om dat getwijfeld werd aan het feit, of de jonge Nijmegenaar inder daad de brug gered heeft. Deze vraag ls nu een strijdvraag ge worden. Rusland protesteert tegen Italië's deelneming aan Noord Atlantisch Pact. Men verwacht te Londen alge meen, dat het eergisteren inge diende Sowjet-Russische protest btj de Italiaanse, Amerikaanse, Britse en Franse regeringen tegen de Italiaanse deelneming aan het Noord Atlantische Verdrag zal worden verworpen, op grond van het feit dat dit protest is gegrond vest op een fundamentele misvat ting betreffende de doeleinden van het Pact. Tijdens de langdurige onderhan delingen, die aan de ondertekening van het Verdrag zijn vooraf ge gaan, is Immer ten volle rekening gïhouden met het feit, dat de Italiaanse bijdrage aan de in te stellen gezamenlijke verdedigings macht van de deelnemende mo gendheden beperkt zou worden door de bepalingen van het met Italië gesloten vredesverdrag. Om nu definitief uit te maken of Jan van Hooff inderdaad de Waalbrug heeft weten te behou den is op last van de regering een commissie van onderzoek ingesteld. Hierin hebben zitting de lui tenant-generaal b. d. adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, oud-commandant van het veldleger, J. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst, de reserve-generaal-majoor (b. d.) H. Koot, kanselier der Neder landse orden en de generaal- majoor (b. d.) D. A. van Hilten, hoofd van het Krijgsgeschied kundig Instituut te 's-Graven- hage. Het resultaat van het onder zoek zal in een rapport aan de minister van oorlog worden aangeboden. Amerikaanse hulp voor Engeland? Volgens de „Chicago Tribune" zou momenteel door het Ameri kaanse departement van financiën een plan voor hulpverlening aan Groot-Brittannië worden onder zocht, waarbij een fonds van 15 milliard dollar zou worden opge richt, waaraan voor de helft door de regering en voor de andere helft door het particulier kapitaal zou worden deelgenomen. Op zoek naar de „Arke Noachs". Dr Smith krjjgt zijn zin. De Amerikaanse onderzoeker Dr Smith heeft van de Turkse autoriteiten verlof gekregen, om op de berg Ararat een onderzoek in te stellen naar „de overblijfse len van de Arke Noachs". De Engelse onderzoeker Sykes en onze landgenoot Hans Roozen stellen thans krachtige pogingen in het werk eveneens een vergun ning te krijgen. Geruchten worden tegen gesproken. België verdiept zich opnieuw in gissingen naar aanleiding van een stroom van eikander tegenspre kende berichten over een voorge nomen reis van gedelegeerden der drie grote partijen naar Pregny, waar men de Koning op de hoogte zou stellen van het standpunt der partijen in de Koningskwestie. Enige senatoren, die als gede legeerden voor Pregny genoemd waren, verklaarden dat zij niets van dat plan wisten. Ook het secretariaat van de Koning sprak alle geruchten over een samenkomst te Pregny tegen. Zes inbraken in 5 dagen. Een 15-jarige Haagse jongen kwam enige maanden geleden met de politie in aanraking ter' zake van het plegen van een 12-tal inbraken in Den Haag, Voorburg en Rijswijk. Hij weid ondergebracht in een jeugd' kamp te Huizen, doch nam de vlucht. Een week later werd hij door de recherche aangetroffen in een hotel waar hij logeerde. In de 6 dagen dat hij van zijn vrijheid genoot stal hij een fiets te Baarn, pleegde inbraak in een consumptietent te Amersfoort en brak tweemaal in te Zeist waar hij een bedrag van f350 en f 25 buit maakte. Ook in Den Haag pleegde hij twee inbra ken in winkels. Hij verschafte zich 's nachts tussen 2 en 3 uur toegang tot de percelen, door met een ijzeren staaf de voorruit te vernielen. In een venduhuis aan de Paviljoensgracht zag hij een costuum hangen en, daar hij nog in gestichtskleding rondliep, poogde hij dit costuum te be machtigen. Bij deze poging tot inbraak werd hij evenwel door de bovenbewoners gestoord, waarop hij de vlucht nam. Een agent van politie te Rot terdam, die op turveillance was, werd door een employe van een ziekenhuis binnenge roepen, uiant er toas daar iets vreemds aan de hand. Er waren n.l. twee glazenwassers, die wel hevig connecties met glazen hadden aangeknoopt niet eens lege maar de gehele dag nog niet tot „wassen" wa ren gekomen. De een lag op het dak te snurken, de ander zat al uren lang in de lift en liet die op en neer gaan, steeds maar op en neer, zodat anderen geen kans kregen er gebruik van temaken. De agent ging met de employe mee, deed op een psychologisch moment een aanval op de lift en informeerde belangstellend bij de overrompelde, waarom hy niet op de ladder stond. „Ik kijk. wel uit", zei de man en de agent, die een feilloos reukorgaan heeft, kon zich dat voorstellen, evenals ten aanzien van nummer twee, die hij op het dak met zijn concert liet stoppen. Hij heeft da glazenwassers toen maar meege nomen naar het politiebureau en ze daar zo lang laten bijko men, tot ze weer „ladder- minded" waren. SYRISCH-ISRAëLISCHE WAPENSTILSTAND GESLOTEN. Gisteren is in een tent in het niemandsland in Noord-Galilea, dat tussen door Israëlische en Sy rische troepen bezet gebied is ge legen, een wapenstilstand tussen Israël en Syrië gesloten. Hierme de is een periode van onderhan delingen afgesloten, welke in April van dit jaar was begonnen. TERNEUZEN TOT 1961 BELGISCH TARDEFPUNT. In een nota aan de Tweede Ka mer, betreffende de gedeeltelijke overneming spoorweg Mechelen Terneuzen, zegt de minister van V. en W. o.m.: De tot stand gekomen overeen komst met de Belgische regering, was de best mogelijke, welke be reikbaar was. Alhoewel een niet gescheiden exploitatie, waarnaar werd gestreefd, niet bereikt is kunnen worden, is deze in de bo venbedoelde regeling zoveel mo gelijk benaderd; tot 1961 zal Ter neuzen in ieder geval Belgisch ta- riefpunt blijven. Ook de minister is van oordeel, dat voor de haven van Terneuzen een spoorwegverbinding is; een op de wederzijdse belangen gerichte exploitatie daarvan zonder discri minerende inslag is wenselijk. Dit doel wordt blijvend in het oog ge houden. Bij het houden van besprekin gen in Benelux-verband over de gemeenschappelijke havenbelan- gen zal dezerzijds met de belan gen van de haven van Terneuzen uiteraard ten volle rekening wor den gehouden. Beslissingen omtrent het per sonenvervoer in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen mogen z.i. niet worden genomen dan nadat de streek in de gelegenheid is ge steld van haar gevoelens te doen blijken. Bijzondere aandacht zal daaraan worden gegeven. EX-KANSELIER ONTVLUCHT TSJECHO-SLOWAKIJE. Het secretariaat van „Vrij Tsjecho-Slowakije" te Parijs meldt, dat Smuthy, de voormalige kanselier van president Benesj, clandestien Tsjecho-Slowakije heeft verlaten. De moord op Hannie Schaft kwam opnieuw ter sprake. Gisteren was het de tweede dag van het proces tegen de vroegere chef van de Amsterdamse Sicher heitspolizei Lages. Weer hield het Hof zich bezig met de executie van Hannie Schaft. Kriminalsekretiir Sehmitz, samen met de Nederlandse S.D.- agent Maarten Kuiper, die kort geleden zelf geëxecuteerd is, heb ben haar in de duinen hg Over- veen gedood."» „Aangezien Kuiper niet meer in leven is", zei de president, „zal ik zijn verklaring voorlezen". Daarin stond, hoe Kuiper naast het meisje liep met Sehmitz er vlak achter. Plotseling hoorde Kuiper een schot, Het meisje riep „Au" en sidderde. Naar later uit een medisch onderzoek is geble ken had een te lichte kogel uit een te groot pistool van Sehmitz haar achterhoofd geraakt, maar was op de schedel afgeketst. In zijn verklaring ging Kuiper verder: „Ik zette daarop het meisje mijn machinegeweer op de schouder, omdat ik meende, dat het schot niet juist was gelost, en heb haar een stoot door het hoofd gegeven. Ze zakte toen onmiddel lijk in elkaar". Prof. van Hamel hield daarna Lages voor, dat hij „voor dit ge sol en gemodder met een mooi, jong vrouwenleven" uiteindelijk de verantwoordelijkheid draagt. Lages wilde die niet aanvaarden en zei, dat hij de opdracht regle mentair had ontvangen en correct had doorgegeven. Op dat moment stond Sehmitz eigener beweging op en zeide, dat'1 Lages daar geen schuld aan had. „Ik had een aantal kameraden bij me, die allen van een machinege weer waren voorzien. Maar ik wilde het meisje zo min mogelijk kwellen en dacht er goed aan te doen haar vlug van achteren door het hoofd te schieten. Dat dat mislukt is, is mijn schuld en niet die van Lages". DE SILBERTANNEMOORDEN. Na de behandeling der fusille ringen maakte het Hof een aan vang met die der Silhertanne moorden. Lages noemde deze „een zeer, zeer harde maatregel, die ons al len tegen de borst stuitte", waar die als militaire maatregel in deze oorlog noodzakelijk werd geacht door zijn superieuren en die hij moest uitvoeren. In de middagzitting sprak Lages over illegalen alsof zij volwaardi ge tegenstanders waren van de Sicherheitspolizei en alsof de ille gale aanslagen precies dezelfde strekking hadden als de Silher tannemoorden. Hierin vond prof. van Hamel aanleiding op te mer ken, dat er een groot verschil wasde illegaliteit- vocht voor de vrijheid, de Sicherheitspolizei voor de overheersing. Lages repli ceerde daarop met de aanvulling, dat beide partijen vochten voor hun vaderland. „Dat het Duitse systeem een ander systeem was dan het Nederlandse, daaraan heb ik geen schuld". Na de Silbertartnemoorden be sloot de president de middagzit ting met de behandeling van een trieste reeks van plunderingen en brandstichtingen. Dinsdagmorgen heeft het Am sterdamse Bijzondere Gerechts hof een begin gemaakt met de zaak tegen de beruchte chef van de Sicherheitsdienst te Amster dam, Willy Lages. Mr uan Rij, die als advocaat-fiscaal optreedt, heeft 102 getuigen laten oproe pen. De eens zo gevreesde S.D.- er voor zijn rechters. Gistermiddag zijn bij het zwem men in zee bij Ouddorp op Fiak- kee ds Vos uit H. I. Ambacht en zjjn eciitgenote verdronken. Van de le naar de 2e klasse: H. J. Baurdoux, Nieuwland. J. Coppoolse, Koudekerke. Tannie Kraamer, Sint Laurens. Fietje Vaarzon Morel, Veere. Mary Schelling, Domburg. Lucia Schou ten; Plony de Smidt; A. Snoep; L. den Hollander; C. de Jager; B. de Keyzer; W. Koers; Nel de Ko ning; A. Clement; Truus de Lan ge; Johan Melse; J. Meyeren; J. Minet; J. van Ooyen; Anneke Plompe; Maria Rijkaard; D. de Vries; R. Vijver; R. de Wit; R. Zijlstra; T. van Aartsen; W. Ap pel; M. Blok; A. Blokpoel; H. Bou- tens; P. v. d. Broecke; J. van Damme; W. Dumon Tak; I. Geer vliet; B. de Jonge; B. de Kam; G. Kroeders; H. Arendse; H. v. d. Mijle; E. Smit; E. van Ooyen; allen te Middelburg. H. Baurdoux, Nieuwland. K. Bliek, Nieuwland. L. den Hollander, Oostkapelle. C. Cysouw, Westkapelle. I. Mol, Vee- re. T. v. Doorn, Sint-Laurens. M. Broncke, Souburg. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: F. Janse, Biggekerke; B. Mos selman, Koudekerke; J. Boek hout, Nieuwland; M. v. d. Sluijs, Domburg; J. Verhage, Aagte- kerke; J. Cijsouw, Oostkapelle; J. Antheunissen, C. Geldhof, A. Geljon; M. Harinck, C. Kamme- raad, Ch. de Rijk, J. Steen, L. Vereyken, Y. Bosdijk, J. Flipse, L. de Groot, N. Jacobsen, L. de Jongh, J. de Pagter, J. Poppe, H. Schipper, J. Smaardijk, P. Swanborn, T. Swets, I. Verhage, G. Zee, allen te Middelburg; K. de Voogd en J. v. Dijke te Oost kapelle; L. Wisse, Kamperland; J. Leinse, Ritthem; R. Moerman, Koudekerke; A. Simpelaar, Big gekerke; D. Oosthoek, West kapelle. Niet bevorderd 16 leerlingen. Van 3A naar de 4e klasse: L. Nijssen, D. de Ruijter, C. de Rijk, J. Smits, R. Tevel, I. de Wit, P. Houmes, L. v. Aartsen, C. Best, H. Bogaert, A. de Bruin, A. Coppejans, H. Dronkers, W. de Kraker, H. Gillissen, allen te Middelburg; A. Goedbloed, W. Goedbloed, A. Bommeljé, allen te St.-Laurens; J. Dogge, H. v. Duijvenvoorde, beiden te Sou burg; G. Jellema en Jo Kodde, beiden te Domburg; C. Vaarzon Morel, Veere; J, v. Vugt, Vlis singen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van 3B naar de 4e klasse: A. Adriaanse, J. Bakker, B. den Engelsman, D. Kampfraath, J. Koole, H. Labrujére, J. Lan- gedijk, A. Louwerse, P. Maljers, L. Maljers, J. Montaan, M. van Sluijs, N. Stufkens, C. v. Tuil, P. Verhage, P. Vlieger, allen te Middelburg; H. Maas, Domburg; A. Jobse, Zoutelande; C. de Keyzer, West-Souburg; H. Schip per, Koudekerke; S. Bommeljé, Oostkapelle; A. de Bruine en J. Wisse, beiden te Kamperland. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van klasse 4 A naar klasse 5 A: J. Schenk; K. Cornelissen; Irma Geers; L. den Hollander; allen te Middelburg. Henny Hondius; Nel ly in 't Anker; Annie van Dulle- men; allen te Oostkapelle. Maria Kloet, Nieuwland. A. de Pagter, Domburg. J. Passenier, Souburg. Corry Corbijn, Zoutelande. Joke, Dregmans, Koudekerke. Niet be vorderd geen. Van klasse 4 B naar klasse 5 B: J. Almekinders; F. Collot d'Escu- ry; J. Gideonse; I, Hardon;H. Hof man; J. van Houte; J. Izeboud; N. Janse; R. Jobse; G. Joziasse; J. Kampfraat; J. Kruijsse; K. de Kuijper; A. Loomans; J. Osse- waarde; F. de Pagter; D. Rosen- boom; F. Tavenier; P. Tazelaar; E. Verbeek; W. Verhage; allen te Middelburg. C. de Voogd en H. Lous te Oostkapelle. Th. v. Lan- gevelde, Sint Laurens en W. Vaar zon Morel te Veere. Niet bevor derd 2 leerlingen. Volop is men nu in het zuidelijk Sloe bezig zand te spuiten tussen de perskaden, die gelegd zijn rond de toekomstige polder teneinde de nieuwe dijk te vormen. Bijzonder vlot verloop van de .ontsmetting der militairen. Wanneer iets vlot is verlopen, dan ls het zeker wel de ontsmet ting geweest van de militairen, die met de „Kota Inten" uit In donesië zijn teruggekeerd. Dacht men aanvankelijk vier volle dagen nodig te hebben, gistermorgen omstreeks tien uur ging de laatste ploeg onder de douche. De kleren, uitrustingsstukken en particuliere bagage waren reeds 's nachts ontsmet en even later stonden de mannen gereed om na in ontvangstneming van enige bescheiden in de autobussen te stappen die hen zouden brengen tot in de verste uithoeken van ons land. Gisteravond was de laatste man van de „Kota Inten" weer thuis Dit is te danken geweest aan de samenwerking van de betrok ken militaire en civiele diensten en niet in het minst aan de plichtsvervulling van het perso neel van het quarantainekamp, dat onder leiding van de quaran tainecommandant, overste Pot- hast, practisch dag en nacht heeft doorgewerkt om de demobilise- renden geen minuut langer op te houden dan strikt nodig was. Zaterdag voor een week werden de eerste besprekingen gevoerd. De keuze voor een in te richten quarantainekamp viel op de in- fanteriekazerne aan de Leusder- weg te Amersfoort. Onmiddellijk begonnen de daar gelegerde gre nadiers en jagers aan de ontrui ming en ving de genie aan met Volgens een bericht in Stock- holms Tidningen zijn Dinsdag voor de tweede maal in een maand vreemde oorlogsschepen voor de Zweedse kust gesigna leerd. Twee Oostenrijkse gen darmes zijn op JoegoslavisCh grondgebied gedood, toen zij poog den een Joegoslavische grenspa- trouille te arresteren. Generaal von Choltitz, de Duitse bevelheb ber van Parijs in 1944, heeft ver klaard, dat hij Parijs voor vernie tiging heeft behoed door de orders van Hitier te negeren. Enge land heeft nog 22 Spitfires aan Griekenland overgedragen. In to taal kreeg dit land nu 74 Spit fires, 24 opleidingsvliegtuigen en 12 transportmachines. De Fransman Paul Emile Victor en zijn 10 metgezellen hebben het middelpunt van de ijskaap op Groenland, 3000 meter hoog, be reikt. Inzake de stroomlevering aan West-Berlijn is thans tussen de beide directies der stedelijke electriciteitsmaatschappij een ac- coord bereikt. Te Milaan heb ben 2000 fabrieksarbeiders ge poogd het raadhuis te bestormen. Zij werden echter na een felle botsing met de politie uiteen ge dreven. Het militair kampe ment bij Pretoria, dat tot nu toe Robertshoogte heette ter herinne ring aan Lord Roberts, Brits be velhebber in de Tweede Boeren oorlog, zal voortaan uitsluitend Voortrekkershoogte heten. Of ficiéél is te Rangoon bekend ge maakt, dat Birma het landings verbod voor K.L.M.-vliegtuigen heeft opgeheven. Gisteren werd in de Drunense duinen een drijf jacht georganiseerd op wilde zwijnen. De resultaten waren ech ter negatief: geen enkel wild zwijn liet zich zien. Een korte maar hevige brand legde gisteren te Viaardingen een laboratorium en fabrieksgebouw, waarin zich enkele honderden liters traan be vonden, in de as. Het bestuur van de Johan Wagenaarstichting heeft zes Nederlandse componis ten uitgenodigd een korte com positie te schrijven. Elke compo nist krjjgt f 500.Tengevolge van kortsluiting ontstond eergis- ternacht brand in één der voe dingsapparaten in de Groningse telefooncentrale. Een deel der apparaten werd vernield. Er is een schade van ca. f12.000. De vorige week tijdens het on weer in de Gelderse Vallei aange richte schade wordt geschat op f 100.000.—. Men wil nu komen tót een landelijke steunactie. Generaal Kruis heeft gisteren te Schoonhoven kolonel J. W. Sluijter beëdigd ais commandant van het algemeen depot Kon. Landmacht. Zaterdag vertrekt de „Sibajak" met 800 passagiers, in het kader der gezinshereniging, uit Rotterdam naar Indonesië. het bouwen van een omvangrijke afrastering binnen de hekken, welke contact met de burgerbe volking onmogelijk moest maken. Na de debarkering op Maan dagmorgen werden de 1600 offi cieren, onderofficieren en man schappen van 2-15 R.I., 2 AAT, 7 AAT, van de losse detachemen ten K.L., Mariniers en K.N.I.L., een VHKster en een Niwa-gezel- schap ln 103-tonners onmiddellijk naar het kamp overgebracht. Zonder speciaal bewijs werd niemand meer in- of uitgelaten en ten overvloede legde een detache ment marechaussee een cordon om het kamp.' Kleding, uitrus tingsstukken en particuliere ba gage werden naar ontsmettings ovens in Utrecht en Amsterdam afgevoerd en in groepen zijn ka der en manschappen geleidelijk aan letterlijk en figuurlijk tot op de draad uitgekleed. Niemand ls aan deze behandeling ontkomen. Onder voorzitterschap van mr A. J. van der Weel, hield de Ver eniging Oude Gebouwen te Mid delburg gistermiddag haar jaar vergadering. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter werd van gedachten gewisseld over de restauratie van de gevel van het gebouw, waarin het Kan tongerecht is gevestigd, waarna de secretaris dr W. S. Unger het jaarverslag over 1948 voorlas, waarbij hij memoreerde, dat een bijdrage was geschonken aan het Middelburgs Molencomité en sprak over de onderhandelingen met de Rijksgebouwendienst over het Kantongerecht. Verder deelde dr Unger mede, dat de pogingen om de betonnen muur in de Kui perspoort vervangen te krijgen door een stenen muur werden af gebroken, daar het gemeentebe stuur intussen besloot tot restaul ratie van de gildehuizen en in deze restauratie ook de bedoelde muur betrok. Ook het financieel verslag van dr Unger werd goed gekeurd. In het bestuur werden aile aftredenden, t.w. de heren dr W. S. Unger, mr J. Moolenburgh en ir H. de Lussanet de la Sablo- nière herkozen. Na afloop van de vergadering maakten de aanwezi gen o.l.v. ir. A. Rothuizen een ex cursie naar de Nieuwe en Koor kerk, waar het restauratiewerk in ogenschouw werd genomen. De lift bij de Lange Jan verrichtte ook goede diensten en bracht het gezelschap bij het restauratiewerk bovenop de toren, waar men te vens genoot van een schitterend uitzicht. Het viel te betreuren, dat slechts weinig leden de vergade ring en bezichtiging meemaakten. M.U.L.O.-examens Goes. Gisteren slaagden voor diplo ma A: de dames C. M. Harte, Terneuzen; M. K. Schmitt, Oost burg; S. J. Dieleman, Zaamslag; M. Murre, Axel; A. de Lege, J. v. Leunen en J. F. C. Janssen te Vlissingen; J. M. Wansink, Zie rikzee; H. J. Zandijk, Oosterland; A. M. v. Ast, Zonnemaire; N. Kappers, Renesse; M. J. v. Burg, Goes; en de heren: P. Harte, A. J. Faas, J. de Vast en A. P. den Exter te Terneuzen; P. J. Vale en J. A. Lauret, Sas van Gent; A. C. Rouw, A. Dees en J. Overbeeke te Zaamslag; K. Buth, Hoek; J. de Kraker, Souburg; J. C. de Klerk, Vlissingen; H. Bouwman, Burgli. Afgewezen werden twee candi dates Voor Domburg in zee verdronken. Gistermiddag is op het vrije strand te Domburg de 18-jarige J. Coops uit Amsterdam in zee ver dronken. De jongen kwam tijdens het zwemmen terecht in de sterke stroom voor de kust en probeerde vergeefs hier tegen in te zwem men. Personeel van de Domburgse Zeebadinrichting schoot onmiddel lijk te hulp en bracht hem op het strand. Het bleek toen echter, dat de levensgeesten reeds waren ge weken. DE BILT ZEGT: Warmer. Weersverwachting geldig tot vanavond. In de loop van de dag toene mende bewolking maar bijna overal droog weer. Meest zwakke wind en hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1