flrovinti&*S7/i?« ^ORT Veilingsvereniging „Zuid-Beveland" vergaderde. Lezers grijpen naar de pen. Ledental nam in 1948 toe. i GEMEENTERADEN De vakopleiding van „De Schelde". Waterstanden. SCHEEPSTIJDINGEN. Veilingsberichten. Wat brengt de radio? Woensdag 20 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ring Schouwen en Duiveland C.J.M.V. Zaterdag j.l. hield de Ring Schouwen en Duiveland van de C.J.M.V. een openluchtbijeen komst op het terrein van de heer Steur te Renesse. 1 De vergadering stond onder leiding van de heer C. Bolijn. Ds Polanen, verbonden aan de Zending in Suriname, besprak o.a. het zendingswerk. Het Ned. He IV. Kerkkoor van Haamstede verleende medewerking. De pre dikant sloot de vergadering met gebed. Rijksarchief in Zeeland. Tot chartermeester aan het Rijksarchief in Zeeland is be noemd dr H. P. H. Camps, tot ad junctcommies de heer M. P. de Bruin, beiden thans tijdelijk. MIDDELBURG. Etalagewedstrijd. In tal van etalages kan men momenteel een bordje tussen de uitgestalde voorwerpen zien prij ken, waaruit blijkt, dat de winke lier meedoet aan de door het ge meentebestuur uitgeschreven eta lagewedstrijd, waarvoor een beker als prijs is beschikbaar gesteld. Zoals bekend gaat het erom, een aantrekkelijke etalage te hebben in de maanden Juli en Augustus. Naar wij vernemen hebben thans ongeveer 55 a 60 winkeliers zich voor deze wedstrijd opgegeven. De jury zal zeker geen gemakke lijke taak hebben bij het beoor delen van de diverse etalages Benoeming. De heer S. Kuipers, onderwijzer aan de Chr. School voor Buiten gewoon Onderwijs te Middelburg ontving een benoeming als hoofd van de Chr. school voor B.L.O. te Gorinchem. Uit het Volk Voor het Volk heeft grote plannen. Het Algemeen bestuur van de Kon. Ver. Uit het Volk Voor het Volk heeft contact opgenomen met het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor de Volkszang teneinde in September a.s. een Volkszang avond te organiseren, die tegen betaling van een zo laag mogelijk gestelde entreeprijs, door iedereen zal kunnen worden bijgewoond. Ook zal de Volkszangschool op nieuw leven in worden geblazen. Men is er van overtuigd, dat hier voor zeer veel animo zal bestaan. Verder zal in samenwerking met de afd. Walcheren van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde de jeugd in de gelegenheid worden gesteld, evenals vroeger bij Floralia het geval was, bloe men en planten te kweken. Ten slotte bestaan er plannen om in het voorjaar van 1950 een Huis vlijt tentoonstelling te organiseren. In een vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer L. A. Schenk is eveneens gespro ken over de uitbreiding van het centraal bestuur tot negen leden. In dit centraal bestuur werden gekozen de heren H. Pieters en P. Bouman, die beiden hun benoe ming hebben aangenomen. Opbrengst collecte. De Donderdag gehouden collec te ten bate van het Centraal Ge nootschap, Kinabu en de R.K. Kinderuitzending heeft f798.45 opgebracht. VLISSINfjlEN. De wethouder van Volkshuis vesting houdt inplaats van Don derdag 21 Juli spreekuur op Vrij dag van half elf tot 12 uur. Openbare Leeszaal. In de maand Juni werden uit geleend 1195 Ned. romans, 107 ro mans in vreemde talen, 503 stu dieboeken en 339 kinderboeken (totaal 2144). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 295 mannen en 24 vrouwen; de jeugdleeszaal door 90 jongens en 57 meisjes. GOES. Nuttige Rode Kruis-oefening. Maandagavond vond op de gas fabriek een ontploffing plaats die een ramp had kunnen worden. Nee lezer, niet in werkelijkheid. Omdat echter de realiteit de meest werkelijke oefeningen schept, werd dit alles in scène ge zet. Een der gashouders was lek geslagen en uit vrees voor groter onheil moesten enkele slachtof fers over het kanaal vervoerd worden. De heren maakten derhalve een kabelbaan over het kanaal terwijl de helpsters de gewonden verzorg den. Het vervoer verliep zeer vlot. Hel Rode Kruis bewees hiermede weer, dat men niet voor een klein geruchtje vervaard is. HOEDEKENSKERKE. Sportmiddag. Zaterdag a.s. wordt een sport middag gehouden op de weide van de heer I. Groenewege. Diverse verenigingen werken hieraan me de, o.a. Luctor et Emergo van Hoedekenskerke, de Beeren van Baarland en O.V.V. van Ouder lande. Medewerking verleent de mu- ziekver. „Con Amore" van Hoede kenskerke. N.- EN ST.-JOOSLAND. 'Nieuw voetbalveld. Zaterdagavond heeft de Voet balvereniging „Nieuwland" haar nieuw voetbalveld in gebruik genomen door het spelen van een voetbalwedstrijd tegen een combinatie van de zustervereni ging „Arnemuiden", welke door de laatstgenoemde met 61 werd gewonnen. Arnemuiden kwam daardoor in het bezit van de le prijs.. Onder de vele belangstellen den, die door de voorzitter van de vereniging, de heer C. van Nimwegen, werden verwelkomd was ook de Burgemeester mr F. S. K. Graaf van Randwijk, die als eerste de vereniging fe liciteerde. Verder voerden het woord de voorzitter van de Kon. Ned. Voetbalbond, afd. Zeeland, de heer A. Imanse; namens „O.N.D.A." de heer A. H. Baur- doux en namens de Arnemui- dense vereniging de heer Meul- meester. De Burgemeester deed vervolgens de aftrap. De mu ziekvereniging „O.N.D.A." luis terde de wedstrijd op. Na af loop reikte de burgemeester de beide door de heer D. de Vos beschikbaar gestelde medailles uit. Bliksem ingeslagen. Vrijdagavond sloeg de bliksem in de woning van de heer C. Joosse aan de Tweede Weg. Van de woning werden wat pannen stuk geslagen en de schoorsteen werd beschadigd. KOUDEKERKE. „Lammerenburg" vierde feest. De Vereniging Culturele Belan gen „Lammerenburg" heeft de koperen bruiloft van 't Koninklijk paar gevierd met ringrijden, schie ten, balgooien en een poppenkast voorstelling. De uitslag van de ringrijderij te paard luidde: 1. K. P. de Witte, 2 S. de Pagter, 3. J. de Looff, 4. Joost Vos, 5. L. Vos, 6. D. Vos, 7. A. de Lange, 8. M. Vos, 9. A. Kluyfhout, 10. G .v. d. Voorde. De wisselbeker, ten geschenke gegeven aan de ringrijders van Lammerenburg door de V.C.B., met de bepaling dat deze- 2 maal achtereen of driemaal in totaal moet worden gewonnen, kreeg ditmaal dhr J. de Looff als voor lopige eigenaar. De gezellige dag werd besloten met een concert gegeven door de Muziekvereniging Voorwaarts en een fakkeloptocht door dezelfde vereniging. STAVENISSE. „Groene Kruis" zet geen nieuw wijkgebouw. In de plaatselijke afdeling heeft men een voorstel verworpen tot aankoop van een stuk grond voor het bouwen van een woning voor een wijkverpleegster. De grond ligt aan de Kerkweg en kost f 2.50 per m'. In de algemene vergadering van de Veilingsvereniging „Zuid-Beve land" te Goes, die gisteren in het Schuttershof gehouden werd, deelde de voorzitter de heer J. Q. C. Lenshoek, mede, dat 1948 een bijzonder goed jaar voor de Zeeuwse fruitteelt is geweest en de verwachtingen voor dit jaar goed zijn. Van de prijzen koestert men wel verwachtingen, daar naar het schijnt er dit jaar meer ex port is. Het nieuwe koelhuis is in aanbouw en zal voor de nieuwe oogst gebruikt kunnen worden. Nadat de heer Lenshoek ook nog medegedeeld had, dat de, prijzen voor zacht fruit vastge-' steld zijn. maar nog afgewacht, moet worden hoe het prijsver-! loop van het hard fruit zal zijn,! bracht de secretaris, de heer J. J. Lindenbergh, in het jaarver-1 slag ook naar voren, dat 1948 een recordjaar jaar is geweest. Het ledental nam toe van 850 tot 983, waaraan de uien-export niet vreemd is. De pakstations le Oudelande en s-Heerenhoek hebben met verlies gewerkt,} voor het sorteren van appels en1 peren zijn twee machines aange schaft. De voorzitter deelde now mede I dat het verlies op de pakstations voor een deel komt, doordat' voor het verpakken 3 ct. gere kend werd, terwijl op andere I pakstations 5 ct. betaald most worden. Daarom zal nu 5 ct. ge heven worden. De vaststelling van de balans' en de verantwoording van de ingehouden veilingspercentages, werd goedgekeurd door de ver- gadering De balans vertoonde j een bedrag van f974.936,16 en' de rekening der percentages f 280.557,77. In de financiële commissie werd benoemd de heer Erme- rins. De veilingspercentages werden op voorstel van het bestuur vast gesteld voor de aanvoerveilingen op: leden 5 pet., gastveilers 7 pet. Voor de monsterveiling en administratief veilen: leden 3 pet., gasten 5 pet., boomgaarden 2 pet. Nadat de contributie op hetzelfde bedrag vastgesteld was, werden de aftredende be stuursleden de heren C. Sander- se, J. A. van Oeveren, M. Nijs- ten Czn. en Mar. Steijn herko zen. Het voorstel van het bestuur om het veilen van aardbeien en fruit verplicht te stellen, kon niet in stemming gegeven wor den, daar er te weinig leden waren voor een dergelijke sta tutenwijziging. Dit zal dus op een volgende vergadering moe ten geschieden. Ditzelfde was het geval met de statutenwijzi ging welke inhield, dat de leden zich geheel onderwerpen aan de voorschriften. Over beide voorstellen werden nogal wat opmerkingen gemaakt, Besloten werd tenslotte de ver gadering waar hierover gestemd zal worden op 2 Augustus te houden. De rente van het ledenkapi taal werd wederom vastgesteld op 4 pet. Gezien de goede oogstver- wachting, zal het nodig zijn straks fruitkisten aan te schaf fen. De vergadering machtigde het bestuur tot aankoop van kisten tot een bedrag van f 50.000. Men was blijkbaar van gedach te dat er eerst een wijkverpleeg ster aanwezig moet zijn. Twee maal heeft zich n.L een sollicitan te gemeld doch zonder resultaat. Wel werd het bestuur gemach tigd een gedeelte van de woning aan de Kerkweg A 305 te huren mü.v. 1 Juli j.l. voor een te be noemen verpleegster. Zaterdagavond om 8 uur geeft de Yersekse Harmonievereniging „Mozart" een concert te Kapelle. Voor het examen 3e stuurman Grote Handelsvaart zijn geslaagd de heren L. J. Strooband en L. M. Kok, leerlingen van de De Ruyter- school te Vlisslngen. De Zangvereniging „Tot oefe ning en ontspanning" uit Borssele maakte j.l. Zaterdag een gezellig reisje naar Breda en omstreken. Tot leden van het Kiescollege te Hoedekenskerke zijn in de va catures M. A. Allewijn en A. P. Bolier gekozen de heren A. L. Broere en P. C. Mol. Zaterdagavond gaf het Mu ziekgezelschap „Excelsior" een concert op de tent op het Kerk plein te Kloetinge. De collecte voor de drie sana toria heeft te Oostkapelle f 69.87 opgebracht. Zaterdag maakten de ouden van dagen uit Retranchement met 2 autobussen een rondrit door België. Zij bezochten o.m. Brugge en reden langs de Bel gische badplaatsen. Dezer dagen slaagde bij het Muziekcollege te Antwerpen Mej. Corry Gilijamse te Haamstede voor haar Middelbaar Lagere graad. Zij was opgeleid aan de Muziekschool van de heer Luike naar te Zierikzee. De collecte voor „Het Hooge- land" bracht te Renesse ruim f40.— op. Zaterdagavond bracht een groep volksdansers te Renesse een voor proefje van de a.s. Eeuwfeesten te Zierikzee. Het verjaardagsfonds voor de T.B.C.-bestrijding bracht te St. Annaland over het tweede kwar taal f 348.95 op. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland werden resp. benoemd de heren Nic. Overbeeke en D. Hendrikse. Beiden houden hun benoeming in beraad. Voor het vakexamen melkslij- ter slaagde de heer J. A. Mossel man Jzn te St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zundert, P. J. de Bruyn te Vriescheloo; te Oostrum en Jouswier, B. Dagevos, em.- pred. te Doetinchem; te Zaam- slag (toez.), A. de Bruijn te Werkendam. Bedankt voor Heerlen-Wau- bach, H. Janzen te Tubbergen; voor Dinteloord, J. E. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken. Beroepen te Almkerk, H. J. Lambers Heerspink te Vrooms- hoop; te Klazinaveen, U. El- gersma, legerpred; te Naarden (2e maal), W. Seinen te Lem mer; te Opperdoes, J. Couvee, cand. te Axel. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Aalsmeer, D. Cop- poolse, cand. te Oudenrijn en P. Op ten Velde, cand. te Wormer. Beroepen te Wormerveer. D. Coppoolse, cand. te Oudenrijn; te 's-Gravenzande, P. Op ten Velde, cand. te Wormer. Bedankt voor Urk, M. Baan te Dordrecht. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te 's-Hertogenbosch, W. Vreugdenhil te Hardenberg. Bevestiging en intrede. Cand. G. N. Lammens, die op 2 October a.s. bij de Geref. Kerk te Heinkenszand zijn intrede hoopt te doen, zal worden beves tigd door ds J. Meijnen te 's-Gravenhage. Benoemingen aan de V.U. Benoemd zijn tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de economische faculteit; tot ge woon hoogleraar om onderwijs te geven in de Staatshuishoud kunde dr F. de Roos, chef eco nomische afdeling Bankbedrijf Fa Mees Zonen te Rotterdam; tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in Staats inrichting en administratief recht prof. mr A. M. Donner te Amsterdam, hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid; prof. dr S. U. Zuidema te Bilt- l hoven om onderwijs te geven in i de geschiedenis der rribderne wijsbegeerte, thans buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte en bij zonder hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; prof. dr G. B. Wurth, hoogleraar aan de I Theologische hogeschool te Kam pen, die een leeropdracht ont ving voor de cursus 1949'50 in de zedenleer van het economi sche leven. N.- EN ST.-JOOSLAND. liestratings- en rioleringswerken aanbesteed. De gemeenteraad van N.- en St.-joosland kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. De in de vorige vergadering vastgestelde verordening ver plicht ophalen van huisvuil zal niet gelden voor het Oude Dorp. De bestratings- en riolerings werken in het nieuwe bouwplan zullen worden aanbesteed. Dit wordt begroot op f40.000.De aanvragen om subsidies van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam en voor de Tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" werden afgewezen. De nieuw gekozen raadsleden werden allen toegelaten. Aan de gemeente-ambtenaren zal een vacantietoelage van 2 van de jaarwedde gegeven worden. De reeds aanhangig gemaakte onteigeningsprocedure voor grond in de Molenweg ten dien ste van de riolering werd inge trokken, omdat de eigenaresse thans bereid is de gemeente ver gunning te verlenen voor het leggen van de rioolbuizen. Be sloten werd een plannetje te laten maken voor eventuele her bouw van de muziektent. Aan de voetbalvereniging zal jaar lijks een subsidie verleend wor den van f 100.Besloten werd" een trekkermanschappenwagen voor de brandweer aan te kopen voor f 2300.De voor zitter bracht dank aan de raads leden, die niet meer zullen terugkeren in de nieuwe raad en verwelkomde de nieuwe raadslèden. BRUINISSE. Aankoop van twaalf woningen In de Donderdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering van Bruinisse werd een verzoek om subsidie van de Kring Schou- wen-Duiveland van de Bond van Geitenfokverenigingen, voor een te houden tentoonstelling voor kennisgeving aangenomen. Het resultaat van de besprekin gen met de Inspecteur van het Brandweerwezen te Breda is, dat bij de fa. van Bergen te Heiliger- lee een motorbrandspuit zal wor den besteld. Voor de schooltand- verzorging op Schouwen Duive land zal een verplaatsbaar instru mentarium worden aangeschaft, door de gemeenten van het eiland gezamenlijk te financieren, door het geven van een renteloos voor schot. Dit deelde de voorz. mede Over de kosten is nog niets be kend. De raad besloot volledige m.-dewerking te verlenen. Na het rapport van de commis sie over het onderzoek naar de geloofsbrieven werd besloten tot toelating van de nieuwe raads leden. Aan het daarvoor in aan merking komende personeel zal vacantie-toelage worden gegeven. Uitvoerig werd gesproken over de verwarming van de Openbare Lagere School; Aanleg van cen trale verwarming zal f 6150. kosten. Alle leden vinden ondanks de hogere exploitatiekosten, centrale verwarming te verkiezen boven kachelverwarming, zodat men be sloot, dit te laten a(inleggen. Bij de rondvraag vroeg de heer Hogerheide het nog niet gedempte deel van de sloot in de Prinses Wilhelminalaan te dempen. Met de Centrale Dienst zal dit bespro ken worden. Hij verzocht verder een rijver bod voor de Der-zijstraat en repa ratie van het schot in de spuikom- sluis. De heer Bal (Arb.) zou graag het onkruid op de Gedempte Dee verwijderd willen zien. Daarna ging de raad over in besloten zitting. Na heropening deelde de voorzitter mee, dat de Raad B. en W. gemachtigd heeft tot het voeren van tmderhandelin- gën over de aankoop van 12 pan den in Schoolstraat, Noordstraat en Molenstraat, eigendom van de erven Joh. v. d. Berge, een en an der in verband met het sanerings- en wederopbouwplan. De heer W. C. Jeremiasse te Goes schrijft ons: In de Hervormde School-alhier heeft zich een geval van diefstal voorgedaan in een van de leslo kalen!! De dader(s) heeft (heb ben) kans gezien uit een lesse naar of kast een bedrag aan geld weg te nemen dat bijeengebracht was door de betreffende klas »n bestemd was voor een te maken schoolreisje. De politie speurt ijverig naar de dader(s), maar voorzover mij bekend, nog zon der resultaat. Mij is ter ore gekomen, dat men nu bezig is dit bedrag weer bijeen te krijgen door giften <n te zamelen bij verschillende mensen. Zodoende zou deze klas toch met het schooluitstapje mee kunnen. De teleurstelling zou ook wel zéér groot zijn als dit nu niet kon doorgaan. Toch zijn er in diezelfde klas en ook an dere klassen kinderen die om een of andere redenen ook niet mee kunnen. Ik heb me laten vertellen, dat verschillende ouders het bedrag (f7,50) te veel vinden, wat ook te begrijpen is. Kan de reis niet wat korter en zodoende het be drag wat lager worden? Nu het gestolen bedrag naar we hopen bijeengebracht wordt door milde gevers, zou ik willen vragen: Kan er dan nog niet wat bij voor die kinderen die oorspronkelijk niet mee zouden gaan? Misschien is er dan een volgend jaar een andere oplossing te vinden. Ik zou het onderwijzend per soneel in overweging willen ge ven om voor dergelijke gevallen een fondsje te stichten. U doet zoveel voor onze kinderen, leg er nog een schepje bovenop en er zal een oplossing gevonden worden. Gaarne verplicht ik mij om voor dit doel jaarlijks f 1 aan u af te dragen en die zijn er on getwijfeld wel meerdere. Met een schoolreisje behoren alle kinderen mee te gaan, vol gens de mening van ondergete kende en vele anderen. Als het niet anders kan dan maar wat dichter bij huis blijven, het ple zier en de vreugde van de kin deren zal er niet minder om zijn en daar gaat het toch tenslotte om. Mijn dank voor de plaatsing. Diploma's voor 43 leerlingen. Zaterdagmiddag werden in het hoofdgebouw van de N.V. Kon. Mij De Schelde te Vlissin- gen de diploma's uitgereikt aan dè geslaagden, die in het kader van het leerlingenstelsel van dit bedrijf hun vakopleiding ont vingen. Het waren de volgende leer lingen: Bankwerkers: J. J. Aerssens, M. H. Engelse, C. Schout, W. C. van Splunder, M. J. de Nooyer, J. B. v. d. Schaap, K. F. Sprong, J. L. van Dulleman, J. de Ko ning, H, Wildeboer, H. Jacobse, Ph. A. Keymel, J. de Gelder, C. J. de Mey, A. Buys, J. Joosse, W. A. Kooyman, J. v. d. Bosse en P. de Witte. Electriciëns: W. v. d. Hoek, J. J. de Rafelaar, A. Goedegebure. Scheepsschieters: J. Gunter, N. Pluymgraaf, G. C. Meeuse, C. Marijs, J. de Wijze, J. J. Bomer, J. de Meulder, C. Minderhoud, L. Bosselaar, W. Dekker en J. K. Jobse. Metaaldraaiers: A. F. C. van Egeraat, C. H. Uytenbroek, C. W. van Loon en R. de Bruyne. Plaatbewerkers: C. L. Trampe en A. van Dijke. Modelmaker: A. de Visser en koper- en pijpenbewerkers H. Dik, J. de Hamer en P. H. Boo gaard. De heer A. Smit, directeur der N.V. Kon. Mij De Schelde, riep leerlingen en ouders een wel kom toe en wenste hen geluk met het behaalde resultaat. Met voldoening maakte hij melding van het feit, dat alle leerlingen, die examen deden, slaagden, er daarbij op wijzend, dat dit resul taat des te verheugender is om dat de cijfers beter zijn dan elders in den lande. Zessen en zevens zijn slechts uitzonderin gen. Een bijzondere vermelding kregen A. F. C. van Egeraat, A. Buys, W. A. Kooyman en J. K. Jobse, die hun diploma behaal den, nadat zij uit militaire dienst waren teruggekeerd. Daartegen over merkte de heer Smit op, dat sommige leerlingen het theo retische avondonderwijs minder goed volgen. Twee leerlingen werden daarom niet tot het exa men toegelaten. Nadat spreker de leraren dank had gebracht voor hun opleiding en ook de examencommissie in deze dank had betrokken, maak te hij melding van het feit, dat de heer Buthfer wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd uit de examen commissie moest treden. Ten slotte deelde de heer Smit mede, dat zich ditmaal 60 leer lingen hebben aangemeld voor* de nieuwe cursus, er daarbij op wijzend, dat de vakkeuze te een zijdig is. Bijna allen willen bank werker, timmerman of eleetri- ciën worden. Het resultaat zal op de duur zijn, dat degenen, die een ander vak kozen, een beter loon zullen gaan ver dienen. De heer G. Wagenvoorde reik te hierna met een toepasselijk woord de diploma's uit, waarna een tentoonstelling der werk stukken werd bezichtigd. KORFBAL. De afgelopen Zaterdag zijn er weinig wedstrijden gespeeld, daar verschillende velden zijn afgekeurd. De uitslagen van de gespeel de wedstrijden zijn: le klasse: Seolto—Madjoe I Madjoe niet opgekomen; 2e kl. TjobaOlympia 42; 3e kl. A Swift 3—Top 4—3; 3e kl. B Scampolo 2—Dios 4—3; 3e kl. C A.K.C.Groede 13; Fortuna- K.W.B. 5—0. Schoolkorfbal. RijkskweekschoolChr. Kweekschool 21. Tot eind Augustus worden in verband met de vacanties geen wedstrijden gespeeld. Alleen zijn voor Donderdag 21 Juli nog vast gesteld de wedstrijden V.K.V.— Swift 2 en Tjoba 2—Vitesse. N.W, SchouwenTogo I 3—2. Togo miste Zaterdagmiddag te Renesse een dame, voor wie mej. Geleijnse van Zeemeeuwen inviel. De duinbewoners waren com pleet. Nadat zij even de kat uit de boom gekeken hadden, draai den ze weldra op volle toeren. Aan beide zijden was het samenspel uitstekend verzorgd. De aanval der duinbewoners had men niet steeds in bedwang. Goede kansen deden zich voor en meerdere schoten verdienden een beter lot, doch het fraaie doelpunt van Jac. Steur ver goedde veel en deed de rust stand met 10 ingaan. Na de rust scoorde Vasseur een even mooi doelpunt 20. Van Daalen maakte 2—1, De gelijkmaker hing in de lucht, maar Schrier maakte er 3—1 van voor de duinbewoners. Wel wist Saaman de achter stand nog tot 32 terug te brengen, doch verder kende N.W. Schouwen geen pardon en wist zodoende in een uitsteken de wedstrijd een verdiende over winning te behalen op een tech nisch iets beter spelend Togo. DAMMEN. Middelburg II won van Arnemuiden. Middelburg II speelde een dam- wedstrijd tegen Arnemuiden I. De uitslag luidt: P. van Hemert—P. Brasser 02; J. BliekD. Davidse 20; G. Overtveld—L. Witte 2—0; P. Meeusen—P. Vader 2—0; J. v. d. Berge—L. van Belzen 0—2; A. WalravenW. Krijger 2—0; W. A. Semeijn—P. Coppoolse 2—0; H. Meerman—A. Brasser 1—1; H. Overtveld—J. van Belzen 2—0; M. J. ReijnhoutA, de Nooijer 20j M, v, d. SlikkeC. Caljouty Keulen 0.69 plus 0.08). Ruhrort —151 (0). Lobith 885 (—0.05). Nijmegen 614 (-0.02). Arnhem 642 (-0.05). Eefde 163 (0). Deventer 0.92 (plus 0.05). Borgharen 4002 (plus 0.27). Belfeld 1092 (plus 0.04). Grave (beiwden) 505 (—0.12). Vreeswijk 0.23 (plus 0.24). Lith 0.05 (plus 0.20). ABBEDIJK 19 te Pernambuco. ABBE- KERK p. 18 Kaap Guardafui. ALGEN1B p. 18 Madeira; ALGORAB 18 te Bahia. ALTHEN A, 19 te Salvador; AI.NATI p. 18 St. Paulsrock. ARENDSD1JK 18 van Bahia. CISTULA (t) 19 te Singapo re. DALERD1JK 18 van Balboa. DELFT 19 te Curacao. EEMLAND, 19 te Bahia. HEELSUM 19 te Ouessant. HELENA 19 te Madeira. HERMES 18 van Sao Francisco do Sul. JUPITER 18 van Oran. KERTOSONO 18 van Makassar. LKM- STERKEKK 18 van Calcutta. LOOS- DRECHT 18 van Bagnoli. MAASKERK 19 te Monrovia; MAASLAND p. 18 Dun- geness. MAETSUYKER 18 van Gerald- ton. MANOERAN 19 te Penang. MEER KERK 19 van Singapore. N1GERSTROOM 18 van Dakar. POELAULAUT 18 te Su ez. RAKI p. 18 Point de Galle. RUYS 18 van Hongkong. SAMAR1NDA 18 van Muscat. SCH1ED1JK 18 van Suez. LAU- RENSKERK 18 te Colombo. LOPPER- SUM 18 van Saffi naar Rotterdam. PR. WILLEM 4 19 van Hamburg naar R'dam STA1) LEIDEN p. Perim. STAD SCHIE DAM 18 te Genua. STAD VLAARDIN- sterdam—West Indjë pass. 18-7 Ouessant. GEN 18 te Savona. STUYVESANT Am- TARAKAN 18 Malta. TERN'ATE 20 v. New Orleans te Kaapstad verwacht. UTRECHT p. 18 Pantellaria. WAAL 19 te Port of Spain. WELTEVREDEN 18 naar Newport News. WESTLAND 19 te Rio de Janeiro. WINTERSWIJK 19 te Sagua (Cuba). ZONNEWIJK 19 te Dar es Salaam. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN OP INDONESIË. JOH. VAN OLDENBARNEVELT p. 18 Perim A'dam—Sabang. ROEBIAH p. 18 1,5 graadskanaal Batavia—A'dam. SI- BEROET p. 18 Malta. R'dam—Java. SLAMAT heden om 18 uur Hoek van Hol land verwacht. SUMATRA p. 18 Finis- terre* BataviaA'dam. WATERMAN p. 18 Malta. Java—R'dam. SCHELDE-VAART Gepasseerd schepen Kanaal door Zuid- Beveland per 18 Juli 1949. SIEGFRIED, Geuthjes; FLORENTD NUS, Seghers; TART1M, Peters; JO SEF LIES, Suykens; SB 1089, Tumstra; ALLER, Blom; TELEGRAAF S, Eind hout; CHARLES HALLER, v. Dongen; ANJO, v. d. Vliet; KING COAL, v. Ha- venberghe; AMSTEL 9, Akkermans; AD, Kriessels; W1LCOR, v. Meel; SB 1090, Geunaert; ANTONIA, Le Sage; FIDE- LITAS, Lindewijs; ROOFHOON 1, Doorns ENERGIE 2, Dirkse; BUCKINGHAM, Peters; EXPRESS 50, Beekman; EX PRESS 44, Kerle; MUS1GNY, Roland; CHATEAU NEUF DU PAPE, Muller; j ELV1RE, v. Damme; HENRI, Verhagen; MESOCCO, Rensen; EXPRESS 40, Hu- verman; EXPRESS 35, Philipp; RIJN- j LAND, Wanders; EXPRESS 31, Groot- veld; STAD TILBURG, Engelsman; AN- I JA, v. d. Vijver; RllEINUNION 10, Du- n nekALBATROS, Revniers; RIJN- SCHELDE 16, De Roeck; STAD AM- STERDAM 8, Waterham; BERTHK, Cleerbout AM ALIA, Courtois; JULIANA V'olker; MIN. PECHER, Scholten; CIS. RH EN AN, v. d. Bussche; CHRISYINA, I Dobbelaar SALF 3, Cop; CONUS, Olie- slagers; VARIATIE, Versluys; VER TROUWEN, Theunisse; ZURICH, van ilngen; W1LADCOR, Been; WLTACH, v. d. Poll; IRENE, de Coch; KARLOS, de Wit; SCHELDEZONEN, de Koning; LONIA, Michiels; LOUSS, Haems; PRO PATR1A, Bosma, allen naar België; AMICAL, Sibrijns; TELEGRAAF IS, v. d. Maat; WIPI WIPI, Jiskoot; FULL SPEED, KoenenCATHAL1NA, v. Bae- lenLUCIA, v. Stoop; JACO, Goumaire; ELISABETH, v. Ee; AJADI, Verdoom; VIVAT, Wagemaker; MATTERHORN 12, Wiegman, allen naar Rotterdam; AMSTEL 6, DhondtAMSTEL 7, Schel- tens; AMSTEL 4, v. d. Veen; DORY, Sutterer; VALKYRIE, Waardcnberg, allen naar Amsterdam; CHRISTINA, Leunis, naar Weurt; MACHIENSTEEN 22, Hagenaar, naar WeurtROSA Leeuweustein, naar Haarlem; 'AVEN1R, de Jonge, naar ZaandamPROVENCE, Ilinderks, naar Krommenie; MACHIEN STEEN 17, Doorns, naar Hoorn; PA LOMA, Maes, naar Rossuni; BERESINA, Rijcck; ALPINA 5, Christen; BERN, Dodde, allen naar BazelHELENA, Theuns; STAD BERGEN, De Roef; DE ZEEUW, Aarnoudse; WLLTO, Kreeft; REX RHENIA, v. d. Graaf; FRARO, WillaertBRABANT, de Hove; NOVA, Ellegeest; BETTY, WesterlinckRIJNS BURG, v. d. Schaft; TRANSPORT 74, de Graaf; EXPRESS 47. Bogers; SKI, v. Damme; WERRA, Mallentjer, allen naar Duitsland. ROTTERDAM. Veemarkt van Dinsdag. Totaal aanvoer 2602; vette koeien en ossen 250; ge- bruiksvee 673; graskalveren 105; nuchtere kalveren 358; big gen 285; veulens 88; paarden 250; schapen en lammeren 403; bok ken en gelten 53; varkens 141. De prijzen per stuk waren; kalfkoeien le soort f 850, 2e soort f 750, 3e soort f 625; melk koeien f850, f750, f625; vare koeien f510, f435, f370; vaarzen f625, f520, f400; pinken f 530, f430, f350; graskalveren f300, f 220, f 120; biggen f 50, f 45, f 40; hitten f700, f560, f425; werk paarden f880 ,f 680, f520; slacht- paarden per kg. f 1,40, f 1,30. f 1,10. MIDDELBURG. Veiling van 18 Juli 1949. Fruit. Aardbeien: Aardbeien 1.03—1.16; Jecunda 89—1.01; per kg. Kersen: Markiezen 27—47; Zoete Morellen 4245; Meikers 28; per kg. Meloenen: Meloenen Ananas 43—71; Netmeloenen 38 49; per stuk. Appels: Yellow (kroet) 5—21 per kg. Tomaten: 1631 per kg. Druiven (Franken thaler) 1.72—1.77 p. kg. Bessen: Rode bessen 32—39; Prolific 58; per kg. Perziken: Perzik IA 18; id. I 11—14; id. II 6—7; id. Ill 36; per stuk. Kaspruimen: Gol den Japan 5269 per kg.; id. 3 7 per stuk. Peren: West Friezen (kroet) 720 per kg. Kruisbessen 22—36 per. kg. Frambozen 1.24 1.42 per kg. Groenten: Dubbele princessen 5873; Snijbonen 3481; Dop erwten 3345; Tuinbonen 69; Wagenaars 5065; Saxa's 57; Ca- pucijners 44; Komkommers I A 16—19; id. I 14—21; id. II 15—18; id. Ill 1017; Andijvie 520; Sla 1.503; Bloemkool I A 2326; id. I 22; id. II 913; Postelein 2332; Rabarber 1416; Rode kool 914; Savoyekool 615; Spitskool 510; Bospeen 821; Boskroot 39; Kroten (kg.) 8 10; Waspeen 1113. Aardappelen: Aardappels bon ken 8.30; id. grote 8.409.40; id. drieling 5.60; id. kriel 3.604.40; alles per 100 kg. GOES. Veiling van Maandag 18 Juli 1949. Oranjepruimen 1530; Kruis bessen 1022; Rode bessen 32 35; Frambozen 80123; Yellow Transp. (val) 817; Meikersen 1548; Markiezen 2047; .Kler ken 4557; Zoete Morellen 12 32; Eierkrieken 1523; Bruine Blanche 4852; Vleeskersen 18 30; Inspecteur Löhnes 47; alles per 100 kg. Groenten: Komkommers I A en I 16—18; id. II 15; id. Ill 11; Bloemkool I 2026; id. II 917; id. Ill 6; Kropsla 1.504; dubb. Princessebonen 6372; Saxabo- nen 3954; Tuinbonen 11; Rabar ber 1011; Postelein 1325; Ro de kool 67; Pootuien 1620; Wagenaarbonen 3548; Stamsnfj- bonen 3953; Andijvie 811; Waspeen 13; alles per 100 stuks. GOES, Eierveiling van 19 Juli 1949. Grote Kipeieren 12, Kleinere eieren 11, Vuilschalige 10, Eendeieren 9, Exportzegels 5. 20. Middelburg II won dus met 17—5. Finale damkampioenschap van Zeeland. Tussen de heren W. Lente, Mid delburg; R. Rijkse, Yerseke en J. Sinke, Goes was een herkamp no dig, om uit te maken wie van hen het recht zou krijgen in de finale damkampioenschap van Zeeland uit te komen. Deze herkamp werd gewonnen door Sinke. Wereldkampioenschap 1948. Dezer dagen verscheen liet tour- nooiboek van het werelddamkam pioenschap dammen 1948, gesche- ven door de nieuwe wereldkampi oen P. Roozenburg. De schrijver geeft daarin blijk naast een uit stekend dammer ook een goed stylist en een knappe docent te zijn. Het 216 blz. tellende en ty pografisch goed verzorgde boek bevat analyses van alle 110 ge speelde partijen en reportages van elke ronde. Het is voor de Neder landse dammers een prachtig leerboek en een aanwinst voor de damliteratuur. De burgemeester van Rotter dam, Mr P. J. Oud, schreef een voorwoord. KAPELLE-BIEZELINGE. Vei ling van 18 Juli 1949. Kersen: Markiezen 4162; Mo rellen 19—44; Klerken 32—68; Krieken 1233; Meikersen 18— 39; Wilhelmina 2341; Vleesker sen 2845; Inspecteur Löhnes 32 53; Zwarte Blanche 25; Zure Morellen 30; Mierlose zwarte 49 54; Zuurtjes 15. Diversen: Frambozen 801.52; Oranjepruimen 1333; Ruth Gerstetter 1834; Earley Laxton 3742; Citroenpruimen 922; Kruisbessen 928; Rode Bessen 3244; Witte idem 915; Yel low Transparente 1172; val id. 4%15; Beauthy of Bath 30; Jan Baasperen 835; Dubb. Princ. z. dr. 5567; Aardappelen 4%7; Savoye kool 14; Waspeen 11; Uien 514; Doperwten 19; Gele bo nen 1015; Saxasbonen .4054; Wagenaars 4346; Tuinbonen 5 8; Kroten 6%; alles per kg. Komkommers 14; Kasperziken 2K8%; Kaspruimer. 48M»; Kropsla 24; Bloemkool 1030; alles per stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van 18 Juli 1949. Yellow Transparent: Standaard 58—77; H I 52-- 56; H II 11—51; Fabriek 23-27; Kroet 3—25; Val 316. Fay's Prolific 35—40; Kruisbessen 15-17; Frambozen 87117; Earley Laxton 2949; Oranje Pruim 25; Dubb. Princ. bonen 5470; Wagenaars 46- 52; alks per kg. ZIERIKZEE. Veiling van 18 Juli 1949. Doperwten 7—11; Postelein 14 —20, Rode Kool 8 -10; Sav. Kool 10: Princessebonen 4960; Snij bonen 2660; Andijvie 1314; Kroten 6; Frambozen 2588; Ro de bes 6671; Witte bes 54; Zwarte bes 90; Kruisbes 41; Yel low (val en gescheurd) 918; Ra barber 1112; Tomaten 16 -38; Eerstelingen 8.209.20; Blauw Put 10.30; id. (driel) 5.50; alles per 100 kg. Meloenen (net) 7—50; Kom kommers 1520; Bospeen 422; Bloemkool 630; Kropsla 48; Perziken 1220; Pruimen 35; alles per 100 stuks en bos. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Belde zenders 8 en 11 Nieuws. HILVERSUM I (301,5 M.) t 6.00 Onze Ned. Koren en korpsen. 6.30 Strijdkr. 7.00 Nieuws. 7.15 N.C.R.V.-kwartet. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Gram. 8.05 Progr, proloog. 8.15 Pliilli. ork. 9.00 Reis impressies. 9.20 Philh. ork. 9.50 Met band en plaat. 10.15 N.C.R.V.- Koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM n (415 M.) V.A.R.A.: 6.00 Nieuws. 6.15 VARA varia. 6.20 Metropole ork. 7.00 Le zing. 7.15 Reg. Uitz. 8.05 Dingen van de dag. 8.2» Promenade ork. 9.10 Hoorspel. 10.00 Pianoduo De Raaff-Sehutte. 10.25 Johan Jong. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 Oratorium. 11.50 Viool. Donderdag 21 Juli. HILVERSUM I (301,5 M.): K.R.O.: 7.15 Ochtendgymnastiek. T30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Oude en nieuwe songs. 9.35 Sonate in C. N.C.R.V.: 10.00 Sym- phonisch gedicht. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Jo Vincent. K.R.O.: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgel. 12.03 Septet Johnny Ombach. 12.33 de Zevenklapper. 1.20 Ned. Kamerkoor. 1.45 Vóór de vrouw. N.C.R.V.: 2.00 Metropole ork. 2.40 Iets nieuws. 3.00 Orkestplaten. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Zigeunerlie deren. 5.00 Jeugdjournaal. 5.30 Onze zingende en voordragende jeugd. 5.50 Dessert song. HILVERSUM II (415 M.): A.V.R.O.; 7.15 Boston Promenade ork. V.P.R.O.7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8.15 Ochtendvaria. 9.00 Variaties. 9.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleuter luister. 11.15 Musicorda. 12.00 So listenconcert. 12.38 Lyra trio. 1.15 Promenadeork. 2.15 verv. Solis tenconcert. 3 (X. Voor zieken en gezonden. Werken van Shakes peare. 4.45 Meisjeskoor. 5.00 Rei zen en trekken. 5.20 Welk dier deze week. 5.30 Amusementsork. 5.50 Reg. Uitz.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3