ZEEUWSCH DAGBLAD Willy Latjes, de beul van Amsterdam, voor zijn rechters. L John George Haigh en ter dood schuldig bevonden veroordeeld. Verhoging der electriciteitstarieven te Middelburg Indonesië weegt zwaarder dan het Atlantisch Pact. Bevorderingen Goese Lyceum. NIEUWS Een ernstige beschuldi ging. Hjj is verantwoordelijk voor de dood van 372 Nederlanders. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moh Natsir over staken van het vuren. Noodtoestand in Guatemala. Spoedige delegatie naar Koning Leopold. Vandaag begint de inter- Indonesische conferentie. Nederlandse delegatie uit Djogja teruggekeerd. SNIPPER Uitgave Ltiehting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- «tratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1308 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 20 JULI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.44 u., onder 20.47 u. Maan op 0.18 u., onder 17.29 u. Hoogwater Donderdag 21 Juli: Vlissingen: 10.17 u. 1.42 m., 22.38 u. 1.33 m. Terneuzen: 10.40 u. 1.62 m., 22.03 u. 1.58 m. Wemeldinge: 11.41 u. 1.38 m., u. m. Zierikzee: 11.25 u. 1.18 m., 23.49 u. 1.10 m. t_T R. Knickerbocker, één van de meest bekende Ameri kaanse journalisten, dii deel uitmaakte van de groep jour nalisten welke kort geleden een lournée ooor Indonesië maakte, om zich een zuiver beeld te vormen van wat oaar gebeurt, spreekt nog nadat hij gestorven is. Kort voor zijn dood werd hij n.l. in Malakka geinterviewd c-n dit gesprek, op gramofoonpïaten opgenomen, werd nu de vorige week in Amerika uitgezonden. Het gesprokene vormt een ernstige waarschuwing tegen 't opdringende communistische gevaar in Azië en tegen de hui dige politiek in Indonesië. Poen, zo zeide hij, de opvat ting toegedaan, dat de Ne derlanders gedwongen zijn In donesië overhaast te verlaten. De Nederlanders willen in In donesië lang genoeg blijven om de bevolking te ontwapenen; zij hebben in feite hetzelfde pro bleem in Indonesië als wij in Malakka hadden na de Japanse overgave. Een grote hoeveelheid Japanse wapens kwam in handen van de bevolking en wanneer u een studie maakt van de toe stand ijl het gehele Verre Oos ten, dan zult u dadelijk bemer ken, dat de enige plaatsen waar het communisme een probleem is geworden, die plaatsen zijn, waar de Japanse wapens in handen kwamen van de bevol king en noodzakelijkewijze in 't bezit van een groot aantal on verantwoordelijke elementen uit deze bevolking, van wie de com munisten steeds de best georga niseerde groep vormen. Knickerbocker voegde hieraan nog toe: In feite zjjn de vooruitzichten helemaal niet gunstig. Volgens mjj is er een grote kans, dat er in het komende jaar een chaos zal heersen en intussen zal Moskou de partij zjjn, die hiervan profi teert. Het schijnt moeilijk, zoals zo dikwijls het geval is, tot klaar heid te komen over wat de juiste politiek in deze wereld is. Maar het is altijd nuttig om te weten te komen, wat het Kremlin wil wat Moskou wil. In dit geval, in de Indonesische kwestie, wil het Kremlin boven alles, dat de Ne derlanders zo vlug mogelijk uit Indonesië worden gezet. T I ier wordt een ernstige be- 1 schuldiging uitgesproken. In de eerste plaats aan het adres van Amerika. Maar ook aan het adres van de Nederlandse regering. Zij heeft gehandeld toege geven onder druk van Ame rika en de V.N. Maar tenslotte was zij en nie mand anders verantwoordelijk voor wat er in Indië gebeurde. Onze regering had niet zon der meer mogen bukken. Zij had onze jongens niet zon- ner meer mogen opofferen. In elk geval was bet haar Ruim 4 jaar na de bevrijding brak gistermorgen het moment aan, waarop Krindnalrat Willy Lages, de 48-jarige voormalige chef van de Sicherheitspolizei te Amsterdam, als verdachte voor zijn Nederlandse rechters verscheen. Mr C. van Rij, advocaat-fiscaal, las de bijna twee meter lange dagvaarding voor, waarin Lages in zeven punten beschuldigd wordt van tussillades. Jodenvervolgingen, brandstichting, razzia's, mis handelingen, silbertannemoorden, plunderingen en wederrechtelijke inbeslagnemingen. Er zijn 97 getuigen a charge. Voor hij een begin maakte met het verhoor der getuigen ging de president, prof. van Hamel, met Lages de dagvaarding door. Lages bevestigde leider van de Aussen- dienststelle en commandant van het Einsatzkommando in Amster dam te zijn geweest en chef van de Sicherheitspolizei. Bij de Sicherheitsdienst (S.D.) was hij in feite niet anders dan admini stratief ingedeeld. President: „Wat is in het alge meen, nu u daarop terugziet, uw opvatting over wat u ten laste DE POSITIE VAN IIET NED. LEGER. „Het is reeds zeker, dat de or der tot het staken van het vuren zal worden uitgevaardigd, doch of zjj uitvoerbaar zal zijn is een an dere kwestie", aldus verklaarde te Djogja de republikeinse minister van voorlichting, Moh Natsir, aan Aneta. Natsir is van mening, dat de uitvoering der order tot bet sta ken van het vuren en de Ronde tafel-conferentie tegelijkertijd kunnen plaats vinden. Na de overdracht der souverei- niteit zal de positie van het Ne derlandse leger die zijn van een vreemd leger, dat geen functie meer heeft, aldus Natsir, die met betrekking tot de verdediging van de Archipel meende, dat een aan val van buiten niet kan worden tegengehouden, ook ai verdedigt men zich tezamen met de Neder landers. „De Indonesische rege ring zal sterk genoeg 'zijn voor het handhaven van de binnenland se veiligheid", meende hij. plicht geweest het Nederlandse parlement en het Nederlandse volk volkomen op de hoogte te stellen, „De vooruitzichten helemaal niet gunstig", aldus Knicker bocker, na een diepgaand onderzoek. „Reden voor optimisme", ver klaarde minister van Maarse- veen na een kortstondig en op per v la kk i j bezoek aan Indië. Een uitspraak die Soekarno en Moskou gaarne zullen herhalen. Hij grijnsde, toen het vonnis werd uitgesproken. John George Haigh, de 39-jarige zakenman, die beschuldigd werd van moord op de 69-jarige we. duwe Durand-Deacon, werd gis teren door de jury schuldig be vonden en door de rechter ter dood veroordeeld. Dr H.nry Yellowlees, een be kend Londens psychiater, die Haigh tijdens zijn arrest vijf maal heeft onderzocht, legde een ver klaring af. Hij zeide, dat zijn eerste indruk van Haighs geestelijke gesteldheid was, dat hij zeer duidelijk teke nen van paranoia (krankzinnig heid) vertoonde. Haigh maakte duidelijk, aldus Yellowlees, dat hij was opgevoed in een fantastische religieuze sfeer. Hij zeide, dat de wraak van God op zjjn hoofd neerkwam als bestraffing voor alle kleine mis dragingen. Op een leeftijd van tien tot zestien jaar had Haigh, naar zjjn verklaring, steeds droombeel den gehad van de „bloedende Christus". Volgens Yellowlees was het alles tezamen een obsessie van bioed, waardoor Haigh geplaagd werd. Tijdens het gehele gesprek over en weer leunde Haigh rustig ach terover in de beklaagdenbank. Hij zag er opgewekt en onverstoor baar uit en glimlachte nu en dan. In antwoord op gestelde vragen zeide dr Yellowlees, dat de para- noia-constitutie van Haigh de Tsjechoslowaakse regering waarschuwt priesters. De Tsjechoslowaakse regering heeft Dinsdag alle Rooms-Katho- lieke priesters gewaarschuwd, dat vergeldingsmaatregelen op grote schaal tegen hen en hun volgelin gen zouden worden genomen, in dien enigerlei poging werd gedaan om de bedreiging van het Vati- caan met excommunicatie t.a.v. katholieke leden van de commu nistische partjj ten uitvoer te leg gen. Dit zou de „laatste waar schuwing" zijn. Naar het A.N.P. van officiële zjjde verneemt heeft de regering van Ceylon m.i.v. heden het ver bod van Nederlandse schepen en vliegtuigen om Ceylon aan te doen, opgeheven. grens van een vorm van krank zinnigheid had overschreden. Hij had geen speciale belangstelling voor goed of kwaad of voor de wetten van zijn land of voor zijn slachtoffers. Na een uitwijding over mede delingen van Haigh omtrent „bloeddromen", weike hij gehad zou hebben en waarna de moor den bedreven zouden zijn ver klaarde dr Yellowlees op de vraag, of naar zijn mening Haigh werkelijk het bloed van zijn slachtoffer had gedronken, er vrij zeker van te zijn, dat Haigh van het bloed geproefd had. Toen de rechter hem de vraag stelde, of hij iets had te zeggen, dat er toe zou kunnen leiden, dat hij niet tot de doodstraf zou wor den veroordeeld, wendde Haigh het hoofd enigszins opzij en ant woordde, licht glimlachend, terwijl hij de handen op de rug vouwde: „Niets". Tijdens het uitspreken door de rechter van de doodstraf werd Haigh's glimlach tot een grijns. Opperbevelhebber der strijd krachten gedood. President Arevalo van Guate mala heeft gisteren de noodtoe stand afgekondigd; in de hoofd stad is hevig geschoten. Door machinegeweervuur zijn de opperbevelhebber van de strijd krachten, kolonel Francisco Ara na, en een hoge politiefunctiona ris gedood, zo is door ooggetuigen meegedeeld. Hierna braken onder de man schappen van het leger gevechten uit. De P.T.T.-diensten zijn gestaakt in de hoofdstad. Het paleis van de president dat streng wordt be waakt, is door vliegtuigen met machinegeweren beschoten. President Arevalo heeft bij de creet de grondwet voor een pe riode van 30 dagen buiten werking gesteld. wordt gelegd Voelt u zich schul dig of niet U behoeft daarop nog geen antwoord te geven. Overlegt u goed wat u zegt". Lages: „Jawel, daar kan ik wel op antwoorden. Ik huldig de op vatting, dat ik als Duits soldaat mijn plicht moest vervullen. Ik moest alleen politiediensten ver richten. Mjjn plicht was gebaseerd op „gesatzliche Verordnungen", op bevelen enz. Ik voel me mede schuldig aan het grote leed, dat Duitsland ten slotte over de wereld heeft ge bracht. Collectief zijn wij schul dig. Ik wil ook de lasten dragen, die millioenen Duitsers na de ca pitulatie hebben moeten dragen. NIET SCHULDIG ALS MENS Maar indien u mij vraagt: voelt u zich schuldig als mens, als par ticulier, als soldaat, als officier, aan misdaden tegen de menselijk- Koning Leopold van België zal binnenkort met leiders van de drie politieke partijen van België een onderhoud hebben over de po litieke crisis. De besprekingen, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zullen worden gevoerd in het verblijf van de Koning te Pregny bij Genève. De delegatie zal worden geleid door Paul Henri Spaak en Frans van Cauwelaert. Het vertrek van de delegatie wordt „aanstaande" genoemd. Gistermorgen zijn 63 vertegen woordigers der Bijeenkomst Fede raal Overleg en leden van het se cretariaat der B.F.O. naar Djogja vertrokken, waar heden het eer ste gedeelte van de inter-Indone- sische conferentie aanvangt. De politieke correspondent van Aneta verneemt van wel-ingeiich- te zijde, dat de leden der B.F.O. onder andere naar Djogja een staatkundig onderwerp ter discus sie hebben meegenomen. Nadat op 23 Juli de besprekingen zullen zijn onderbroken, zal het tweede ge deelte der conferentie op 30 Juli te Batavia beginnen, welk gedeel te, naar de correspondent vernam, drie dagen zal duren. Morgen vertrekken, in opdracht van de voorzitter der B.F.O., de minister van financiën van Oost Indonesië, de heer Hameiink en dr Kiers van het kabinet van de Sultan van Pontianak naar Ne derland voor het treffen van voor bereidingen voor de Rondetafel conferentie. Toen de B.F.O.-delegatie-leden arriveerden wapperden hen vele spandoeken tegen met leuzen voor de „eenheid van Indonesië" en waarop te lezen stond, dat het doel van Indonesië „de volledige vrijheid" is. heid, tegen het volkenrecht, tegen internationale bepalingen, dan zeg ik: „Neen, ik ben daaraan on schuldig". Lages gaf de meeste onderdelen van de tenlastelegging toe. „Heb ik van het begin af toegegeven". „Niet geheel juist". „Da^stimmt" waren zijn korte antwoorden. Hij achtte zich niet persoonlijk ver antwoordelijk voor de Joden deportaties. TALLOZE EXECUTIES. Talloze executies in vele plaat sen in Noord-Holland werden ge durende de zitting onder de loupe genomen. Telkens opnieuw stond één der vier Kriminalsekretiire, allen vroeger ondergeschikten van Lages, op en verschafte details over de opzet en uitvoering van de executies. Opvallend was, dat na enige tijd alle vier telkens weer zeiden de ongeiukkigen vlak voor de fusillering te hebben me degedeeld, dat zij „in opdracht van Rauter" zouden worden ge dood. Vóór de behandeling van al deze executies bracht de president de pers en de zeer matig bezette pu blieke tribune onder het oog, dat het Hof zich genoodzaakt zou zien vele voor de nabestaanden pijn lijke details uit de doeken te doen, maar dat hij er prijs op stelde duidelijk naar voren te brengen hoe zeer het Hof nog steeds innig medeleeft met hen, die familie leden hebben verloren tengevolge van de Duitse terreur. De dood van niet minder dan 372 gefusil- leerden wordt op de verantwoor ding van Lages geschoven. Lages hield vol, dat hij steeds een grondig onderzoek instelde naar alle tegen de Duitse weer macht gerichte daden van de ille galiteit, alvorens hij het bevel tot fusilleren gaf en dat er nimmer ondergrondse werkers waren doodgeschoten, die dat naar Duitse rechtsbegrippen dan niet hadden verdiend. Vandaag wordt de zitting voort gezet. Aanvangsdatum Rondetafel conferentie definitief verschoven. In een van officiële Nederlandse zijde te Batavia uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat de Nederlandse delegatie met aan het hoofd dr v. Royen uit Djogja te Batavia is teruggekeerd. De reis heeft geheel aan het doel beantwoord. Men kon weer kennismaken met Soekarno, die de nodige maaltijden aanbood, kortom, „aan beide zijden bestaat de indruk, dat deze aanrakingen nuttig zijn geweest". Aangezien de inter-Indonesische conferentie pas na de Puasatijd op 29 Juli te Batavia zal worden hervat, vloeit daaruit voort, dat de aanvangsdatum van de Ronde tafelconferentie op één Augustus a.s. definitief zal worden verscho ven. Desondanks hopen beide de legaties, dat het bestaande tijd schema, dat uitgaat van de duur van twee maanden voor de confe rentie en vervolgens een termijn van zes weken voor ratificatie van hetgeen te Den Haag zal worden overeengekomen, zal kunnen wor den gehandhaafd, teneinde te ge raken tot de voorgenomen souve- reiniteitsoverdracht vóór het ein de van het jaar. Toerisme naar Beloië en Luxemburg. De Nederlandsehe Bank maakt bekend, dat op grond van een zo juist tot stand gekomen overeen komst met België en Luxemburg aanvragen voor deviezen voor toerisme naar deze landen voor de maanden Augustus en September van 22 t.m. 27 Juli a.s. op de ge bruikelijke wijze kunnen worden ingediend. Aangevraagd kan wor den B. frs. 400 per dag en per per soon tot maximaal B. frs 2800. Aanvragen kunnen alleen wor den ingediend door personen, die in 1349 nog geen deviezen voor toerisme naar enig land hebben gekregen. BUITENLANDSE STUDENTEN WERKEN OP WALCHEREN. Voor de derde maal sedert de bevrijding wordt thans op Wal cheren een internationaal studenten-werkkamp, georganiseerd door het Bureau Buitenlandse Studentenbetrekkingen, gehou den. De meisjes-studenten helpen bij de jruitpluk, en verblijven in Wilhelminadorp, terwijl de jongens, die een landweg aanleg gen, hun kamp in Biggekerke hebben. De jongelui tijdens hun werkzaamheden. Graanbeurs moet worden hersteld. De Middelburgse gemeenteraad zal Woensdag 27 Juli a.s. verga deren. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot verhoging der electriciteitstarieven m.i.v. het verbruik over Augustus Sep tember met 1 ct. per kWh. Ook de vastrechttarieven zullen aange past worden aan de toelaatbare verhoging. Het voorstel van B. en W. voor deze verhoging vloeit voort uit een machtiging van de minister van economische zaken, waarbij een verhoging van 1 ct. per kilo- Minister Stikker verklaarde in Tweede Kamer: Het verdrag werd met 657 stemmen aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur.) Gistermiddag nam de Tweede Kamer het Noord-Atlantisch Pact met 65 tegen 7 stemmen aan. Al leen de communisten stemden tegen. Als laatste spreker over dit on derwerp kwam de heer de Groot (comm.) nog aan het woord. Minister Stikker, die daarna tot de beantwoording overging, noem de dit verdrag geen toevalligheid, maar z.i. is het de verbondenheid van de Oude en de Nieuwe Wereld die dit pact mogelijk maakte. Zou Nederland de oorlog worden ver klaard dan zullen allereerst de ondertekenaars van het Brussels Pact ons te hulp schieten, terwijl de deelnemers aan het Atlantisch Verdrag ons ook zullen helpen, hoewel deze hulp niet automa tisch behoeft te geschieden. INDONESIë BELANGRIJKER. Van Nederland wordt, aldus de bewindsman, meer gevergd dan van alle andere ondertekenaars van het Noord-Atlantisch Ver drag, gezien de toestand in Indo nesië. Het is moeilijk ..te beoor delen, of onze krachten toereikend zullen zijn om dit verdrag na te komen. Zou Nederland voor de keuze komen te staan te kiezen tussen dit pact en Indonesië, dan zal de verantwoordelijkheid t.o.v. Indonesië voorshands de doorslag geven. Dit betekent echter niet, dat Nederland zich aan zijn ver antwoordelijkheid wil onttrekken. Het wenst aan het gemeenschap pelijke doel mede te werken. Wan neer tegen sómmige delen van het Koninkrijk maatregelen worden genomen op economisch gebied (het wapenembargo) dan treft de blaam niet Nederland, doch die landen die deze maatregelen mo gelijk maken. Dit is, zo zeide mi nister Stikkèr, even duidelijk in het diplomatieke verkeer gezegd als thans hier is geschied. Op de duur zijn echter afwijkingen in de gemeenschappelijke samenwerking tussen werkelijk verbondenen niet doenbaar. De regering zal daar tegen blijven opkomen. Wij heb ben op dit moment nog steeds te kampen met de destijds op on recht gebaseerde bemoeiingen. OORLOGSPLEEGKINDEREN. Het wetsontwerp om het besluit oorlogspleegkinderen af te schaf fen bracht nog vele tongen in be weging. Niet zozeer dat dit be sluit geen instemming kon vinden, maar veelmeer ging het hier om het beleid van de commissie oor logspleegkinderen, die heel veel met Joodse kinderen te maken had. Van de 4000 Joodse kinderen EERSTE KAMER IN COMITé GENERAAL. Gisteravond vergaderde de Eer ste Kamer in comité generaal om te beraadslagen over een rege ringsverklaring betreffende Indo nesië. Om ongeveer tien uur werd de vergadering beëindigd zonder verdere publieke mededelingen. Bevorderd van klasse I naar II (afd. H.B.S.): C. J. van Benthem, C. Blok- poel en G. J. Broekhoven, allen te Goes; J. J. Broer te Wilhel minadorp; J. Bruggeman, L. Bur ger, C. A. M. G. Cramers, A. Daniëlse, H. E. van Dissel, W. R. Dorst, C. G. Haasdonk, S. L. van Heusden, J. J. de Jonge, W. J. van Loon, J. L. Nobels, A. Phaff, H. J. M. Pilaar, R. Polderman, K. F. van Riet, I. de Ronde, K. P. Schaap, allen te Goes; P. Timmerman te Lewe- dorp; P. A. van der Vliet, A. J. M. Witkam, P. Duvekot, W. A. Duvekot, C. J. J. Huige, allen te Goes; J. C. Baijens, Kapelle; M. van den Berg, 's-H. Arends- kerk; W. P. Boerop, Kloetinge; J. J. Boot, Hansweert; A. G. de Bourgraaf, Wemeldinge; A. Bruijnzeel, Kruiningen; L. J. Gaakeer, Ovezande; W. Huls bergen, Hoedekenskerke; D. de Jong, Hansweert; T. H. Kor- stanje, Wemeldinge; J. A. van de Linde, Kortgene; M. N. van de Linde, Kattendijke; G. A. Lindenbergh, Wemeldinge; K. Lindenbergh, Wolphaartsdijk; R. M. A. Louwerse, 's-Gravenpol- der; K. S. A. Meijer, Kloetinge; P. J. Platteeuw, Wolphaartsdijk; A. M. Smits, 's-H. Arendskerke; S. van der Spoel, Kloetinge; D- M. Steketee, 's-H. H. Kinderen; A. J. de Visser, Hansweert; J. A. van de Water, Wemeldinge; A. M. Westdorp, Hansweert; F. G. van Willegen, Kapelle; N. K. van de Zande, Waarde; J. J. v. As, Kloetinge; J. Verhaagen, Hansweert. Niet bevorderd: zes. Van klasse II naar III (afd. H.B.S.): C. J. van As, Kloetinge. E. J. Broekhoven; M. Burger; J. C. Droogendijk; H. E. Elenbaas; J. Franken; M. van Heusden; W. Johanisse; A. S. Joosse; W. G. H. Z. ten Kate; M. Ouwerkerk; allen te Goes. J. S. Bostelaar, Kapelle. W. E. Braam, 's-Heer Abtskerke. A. Bruijhooge, Borsseie. D. S. Dekker, Heinkenszand. W. Deur- loo, 's-Heer Abtskerke. J. L. J. Gaakeer, Ovezande. B. Haveman, Kapelle. B. P. Hollestelle, Yerse- ke. K. L. Hulsbergen, Hoedekens kerke. C. B. Janse, 's-Heer Arendskerke. J. C. Karelse, Hein kenszand. E. W. B. Klompe, Kort gene. C. J. Polderman, Kruinin gen. D. G. Ruissen, Wemeldinge. M. Ruster, Borsseie. L. J. de Rij ke, Yerseke. J. Schipper, Kloetin ge. A. J. Schuit, Kortgene. W. van Vledder, Kruiningen. B. Walrecht, Kapelle-Biezelinge. A. Wijnands; G. J. de Roo; beiden te Hans weert. Niet bevorderd 7; v.w. be vorderd 1. Bevorderd van klasse 3 naar 4 H.B.S.: W. J. Adriaanse, A. F. van Bedaf, J. E. Broekhoven, L. Bur ger, P. F. Colijn, W: van Dulle- men, A. van Egeraat, W. J. Flo- russe, W. Griep, N. Huijsing, J. A. Jonker, I. van de Linde, J. van der Meer, H. C. Merison, J. Pilaar, E. van de Pol, L. J. Vier gever, M. C. Vreeke, J. P. F. Wessels, allen te Goes; C. Bal, 's Heerenhoek; W. Borsje, Krui ningen; P. van den Endt, Yer seke; D. P. de Graag, Kats; L. L. C. Koster, Kortgene; J. P. van der Leijé, Goes; J. C. Lin denbergh, Wolphaartsdijk; P. van der Maas, Kats; D. J. Nieu- wenhuijzen, Kruiningen; M. Otte, 's-H. Arendskerke; J. Phi- lipse, Wemeldinge; A. J. Pieter- se, Wolphaartscijjx; J. D. de Raad, Hansweert; J. P. de Regt, Heinkenszand; B. Vuijk, Wemer- dinge; J. C. Wagenaar, Kloetin ge; F. Zuidweg, Krabbendijke; M. Zuidweg, Heinkenszand. Niet bevorderd: vier. Afd. Gymnasium van 3 naar 4: A. J. Beenhakker, Kloetinge; J. D. van Melle, Goes. Van 4B naar 5B H.B.S.: J. H. Beenhakker, Goes; H. M. Dek, Kruiningen; B. Evers- dijk, Kortgene; A. G. Geelhoed, Vlissingen; E. J. P. de Groof, Goes; P. A. H. Kramer, Goes; J. de Muijnk, Goes; G. H. Ossei, Hansweert; M. A. A. J. Speel man, Goes; A. J. van de Velde, Yerseke; C. P. Wiskerke, Co- lijnsplaat; J. Wiskerke, Kruinin gen. Niet bevorderd 16, herexa men 1. Van klasse 4A (H.B.S.) naar 5A: C. N. van Arenthals, Kort gene; M. P. van den Berg, Goes; F. J. Burger, Wemeldinge; H. W. A. Koch en M. H. J. Koch, Goes; J. M. Mullié, Kortgene; J. Schneijderberg en S. D. A. van Strien, Goes; C. van Vledder, Kruiningen; J. J. J. van de Voorde, Wolphaartsdijk; J. Wis se, Goes. Niet bevorderd: vier. Van klasse 4G (afd. Gymna sium) naar 5G: A. J. de Bue, Driewegen; J. J. den Herder en S. A. M. van Koeveringe, Goes; A. A. J. Kole, Hoedekenskerke; M. van Oosten, Goes; E. T. Schot, Kortgene; J. M. Sepers, Goes. Van klasse 5G (Gymnasium) naai 6 G (alpha): I. Boot, Kortgene; J. J. Duve kot en W. S. Duvekot, Goes; A. M. de Jonge, Ovezande; J. II. D. Louwerse, 's-Gravenpolder. Herex.: twee. die tijdens de oorlog waren onder gedoken bleken er 2040 oorlogs wezen geworden te zijn. Hiervan werden 350 kinderen onderge bracht bij niet-Joodse gezinnen. Tenslotte echter werd het ont werp z.h.s. aangenomen. M.U.L.O.-examens Goes. Gisteren slaagden voor diploma A: de dames M. P. Koole, Middel burg; C. J. Blomaard, Goes; W. F. Boerop, Kloetinge; M. L. Drijgers, 's-Heer Abtskerke; N. v. d. Weele 's-Heer Arendskerke; E. C. Hove- stadt, Wemeldinge; S. V. d. Vrie, 's-Heer Hendrikskinderen; en de heren: M. J. v. Boven, Nieuwdorp; M. J. Verlare, 's-Gravenpolder; P. Jille, Kamperland; J. J. Ver- boven, Vlissingen; J. Bil, Kerk- werve; F. W. Sprengelmeijer, Zierikzee. Afgewezen werden 14 candi dates In een radiorede heeft president Truman een beroep gedaan op het Congres de ingevolge het plan- Marshall uitgetrokken gelden niet te verminderen. De Amerikaan se commissie voor de atoomener gie zal heden besprekingen gaan voeren over de betrekkingen op dit terrein tussen de V.S. ener zijds en Engeland en Canada an derzijds. Gisteren begon de vier de week der Londense havensta king, die thans haar invloed ern stig doet geiden op Liverpool, waar een onafzienbare rij vrachtwagens staat te wachten om exportgoede ren te lossen. Vandaag zal de regering te Londen nog 2000 sol daten inschakelen. Joego-Slavië versterkt zijn troepen langs de grenzen met Griekenland, Albanië en Bulgarije. Alle vliegtuigen, die uit het Westen over Roeme nië vliegen, zijn thans verplicht voor controle op een Roemeens vliegveld te landen. Haven- en industriearbëiders te Tel Aviv zijn gisteren in staking gegaan. Laos in Indo-China is een onaf hankelijke staat geworden. Het Franse leger zal, in samenwerking met de troepen van de staat, de grenzen verdedigen. «- Maramis, de republikeinse minister van fi nanciën, is uit Manilla te Batavia aangekomen. Hij bevestigde, dat de Philippijnse regering, de Repu bliek een crediet van 2 miliioen pesos heeft verleend voor de aan koop van Philippijnse goederen. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek aan Haarlem gebracht. Vandaag bezoekt zij Velsen. En Prins Bernhard bezocht gisteren diverse plaatsen in de Zaanstreek. Een korte, maar hevige brand legde gisteren een gedeelte van een fotokaartenfabriek aan de Nieuwe Uilenburgerstraat te Am sterdam in as. Een driejarig jongetje gooide Maandagmiddag een brandende lucifer in de ben zinetank van een autobus op de Aalbekerweg te Heerlen. De ben zine ontplofte dadelijk met het gevolg, dat het kind ernstige brandwonden opliep. Des avonds is 'iet in het ziekenhuis overleden. Met het oog op de Zondags heiliging hebben B. en W. van Urk besloten voortaan het fietsen op Zondag in de kom van het dorp te verbieden. De klokkengieter Van Bergen te Heiligerlee heeft een opdracht ontvangen voor een zware beiaard van niet minder dan 40 klokken voor de St. Mar tens Church te New York. watt mogelijk wordt gemaakt. Tenslotte wordt in het voorstel gezegd, dat het in het voornemen ligt om m.i.v. 1 Januari 1950 voor het verbruik in kantoren, winkels e.d., waarvoor wordt gecontrac teerd, een glijdende schaal vast te stellen. Voor de eerste 3 kWh zal dan f 12.per H.W., voor de vol gende drie kWh f 10.— per H.W. en daarboven f8.per H.W. wor den berekend. Invoering van een dergelijke schaal, die de thans op tredende onbillijkheden moet weg werken, zal echter voor de ge meente een mindere opbrengst van f 3000.tengevolge hebben. DE GRAANBEURS. B. en W. verzoeken de raad een crediet van f 3200.voor herstel en verbetering van de graanbeurs. O.m. zal het houten vertrek wor den verwijderd en de houten vloer zal .worden vervangen door een betontegelVIoer. Destijds nam de raad het besluit de panden Noordweg 2 en 4 te slopen i.v.m. de verbetering van de verkeerssituatie op de hoek Noordweg-Noordsingel. Bij de verdere voorbereiding van het plan bleek, dat de aanneemsom hoger is dan was geraamd. Na allerlei herzieningen blijkt thans, dat de gemeente f 19.135.zal hebben te voteren, terwijl de eige naar der panden eveneens het door hem te storten bedrag a fonds perdu heeft verhoogd. Hier door zullen de jaarlijkse kosten, die destijds waren geschat op f 6000.voor tien jaar stijgen tot f 7471,35. Ondanks de meerdere uitgave stellen B. en W. voor het plan te doen doorgaan. SCHOOLVOORZIENINGEN. Eerr aantal voorzieningen voor diverse schoien komt ook weer op de agenda voor. Het-belangrijkste punt is wel, dat de semi-perma- nente school, die in September a.s. aan 't Zand zal worden geopend, een centrale verwarming zal krij gen. Voorgesteld wordt deze ver warming te doen geschieden door een stookolie-inrichting, terwijl B. en W. reeds rekening willen hou den met het feit, dat er nog een school vlakbij de semi-permanente wordt gebouwd, zodat de centrale verwarming voor beide scholen dienstbaar kan worden gemaakt. Een en ander vordert een crediet van f 19.100.Verder wordt voorgesteld een stuk grond ter grootte van 5855 M: gelegen tus sen Poelendaeleweg, Nieuwe Vlis- singseweg en Lageweg te verko pen aan de Ver. tot Stichting en instandhouding van Chr. schoien voor zwakzinnige kinderen op Walcheren voor f 56.852,05. Op de grond zal de nieuwe B.L.O.-school worden gebouwd. Tegenspraak arrestatie van Henselmann. Het officiële orgaan van de Eenheidspartij, „Neues Deutseh- iand" heeft tegengesproken dat Professor Hermann Henselmann, directeur van de Kunstacademie te Weimar, zou zijn gearresteerd. Commissaris der Koningin metselde eerste steen voor nieuwe watertoren te Oostburg. Gisteren heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. da Casembroot, de eerste steen ge metseld voor de nieuwe water toren te Oostburg, waarmede of ficieel werd gedemonstreerd, dat de verbetering van de watervoor ziening in W.-Z.-Vlaanderen een feit gaat worden. Bij deze plech tigheid, waarop we morgen uit voerig terugkomen, werden diver se toespraken gehouden, die alle getuigden van het grote belang, dat met de bouw van deze water toren is gemoeid. GEVALLEN IN INDONESIë. In Indonesië is bij het vervullen van zijn plicht op 8 Juli j.l. ge sneuveld korp. J. Boot, afkomstig uit Kerkwerve. DE BILT ZEGT: Westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide buitjes. Zwakke tot matige westelijke wind. Iet» minder koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1