AUSTERLITZ, de mislukte stad. Hervatting K. l dubte" De „Kota Inteif in het Vaderland terug. Werd minister Lieftinck in de minister raad tot de orde geroepen Wijziging Noodwet- Indonesië. „Verstandig lachen". Geen toren, maar wel een pyramide. via Karachi. Naar aanleiding van zijn rede te Domburg. „Overdracht vóór het einde van dit jaar. Ceen tekort aan medicijnen in de Republiek. FEUILLETON EDNA EARL Russische agenten in het zonnetje gezet. Dinsdag 19 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 putten, die Marmont liet graven voor de watervoorziening, nog intact. Verijdelde plannen. Van het kamp Austerlitz is in tegenstelling met het oudere kamp van Zeist niets meer over. Met het vertrek der Na- (Van onze speciale verslaggever.) De gemeente Zeist bergt binnen haar grenzen twee herinne ringen aan Moravië. In de eerste plaats de nederzetting van de -. Hernhutters, naar hun land van herkomst qok wel Moravische poleontische legioenen verdwe- Broeders geheten. Ten tweede de buurtschap Austerlitz, die ver- nen de mogelijkheden om van wijst naar de gelijknamige plaats in Moravië waar Napoleon op Austerlitz een stad te maken. I December 1805 de befaamde „Driekeizersslag" won. (Toch bleven er enkele mensen huizen. Ten gerieve van de- Wie Zeist bezoekt, zal zeker niet nalaten de deftige lanen door te wandelen, waarin de Hernhutters zijn gevestigd; dat blijft een begeerlijk plekje. Maar minstens even druk bezocht is de pyramide van Austerlitz. Ge zelschappen in touringcars of jongelui die op de fiets het land doortrekken, kunnen eenvoudig de pyramide niet passeren. Want óf men verlangt de klimpartij te ondernemen, óf men wil zich amuseren in de nabijgelegen speeltuin. Hoe komen we eigenlijk aan het dorp Austerlitz en aan die merkwaardige pyramide. Dat is vrij gauw verteld. In het jaar 1804 legde men op bevel van de Franse generaal Marmont een tentenkamp aan op de heide tus sen Zeist en Woudenberg. Hier werden de Frans-Bataafse troe pen, ter sterkte van ongeveer 20.000 man, gelegerd. Teneinde de soldaten aan het werk te hou den, liet Marmont door hen het kamp verfraaien; allengs ver rezen er barakken inplaats van tenten, terwijl voor officieren houten woningen werden opge richt. Het kamp was doorsneden met straten en pleinen en kreeg daardoor het aanzien van een stad. Veertig diepe putten zorg den voor voldoende toevoer van water. Andere levensmiddelen, alsook militaire kleding, betrok men uit Rijsenburg, een dorp, dat aan het kamp zijn opkomst te danken heeft gehad. „De kamp van Zeis". Nu was men in Zeist wel aan soldaten gewend. Bij de inval in Nederland, 1672, sloeg Lodewijk XIV zijn hoofdkwartier te Zeist op. Een eeuw later, in de pa triottentijd, ontstond het „Kamp van Zeist", dat men nu tussen Soesterbe'rg en Austerlitz nog vinden kan. Dit kamp verstrek te legering aan achtduizend sol daten. Voor de bevolking van Zeist gold het als een beziens waardigheid; geregeld trokken er dagjesmensen naar toe om te kijken hoe men in het kamp leefde. Misschien is daar wel van afkomstig de ouderwetse straatdeun met de regel: „En we gane naar de kamp van Zeis, faldera". Zo althans (met weg lating van de letter t achter Zeist) hoort men het in Utrecht nog wel zingen. In die tijd kon men ook op de Domtoren door middel van «en telescoop de gang van zaken in het kamp gadeslaan. Vooral veel buitenlui maakten daar ge bruik van. Nabij dit kamp sloeg Marmont zijn tenten op voor het Frans-Bataafse legercorps. Na tuurlijk trok dat kampement «veneens de belangstelling van velen. Sommigen die aan de soldaten wat konden verdienen vestigden zich in de nabijheid van het kamp. Later kwamen er nog een aantal beroepsmili tairen wonen. Zo ontstond een gemeenschap, die eerst de naam „Napoleon" kreeg, maar waar aan Marmont na de slag bij Austerlitz de naam van deze Moravische plaats gaf. Gelijk ook de Austerlitzpolder in het land van Cadzand herinnert aan de overwinning van Napoeleon. Hoge gasten als mr Rutger Jan Schimmelpenninck en Ko ning Lodewijk Napoleon hebben «en bezoek aan Austerlitz ge bracht. Zij inspecteerden er de troepen en lieten zich op de hoogte brengen met de verzor ging der militairen. Lodewijk Napoleon had zoveel waardering voor het kamp, dat hij Auster litz tot stad wilde bombarderen. Van dit plan is echter niets ge komen. Wat wij tegenwoordig als Austerlitz aantreffen is dus een mislukte stad. Wie de plaats opzoekt, zal zelfs geen toren vinden. Het enige dat boven de bomen uitsteekt is een pyramide. Verval en herstel. Maar een pyramide ziet men weinig in Nederland. In zoverre is Austerlitz dan ook wel een vreemde plaats. De commandant der troepen in 1804, generaal Marmont, was heel verstandig. Van de zijde der K.L.M. werd te Batavia medegedeeld, dat de eerste Constellation, welke via Karachi naar Nederland zal vlie gen, vandaag van Kemajoran zou vertrekken. De daarop volgende vliegtuigen vertrekken van Batavia, Woens- j dag, Donderdag en Zaterdag. genen, die er omstreeks 1860 POLITIEKE GEVANGENEN NAAK DJOGJA. Naar de correspondent van Aneta te Djogja verneemt zouden de politieke gevangenen, die' op 26 Juni door de Nederlanders naar Ambarawa waren afgevoerd, vandaag naar Muntilan worden overgebracht, waar zij aan de re publiek zullen worden overgege ven. in herinnering te brengen. De soldaten wierpen een heu vel op naar het modai der pi ramiden, voorzien van trappen en bekroond met een naald. Toen het veertig meter hoge monu ment klaar was, had men er VREEMDE PLAATSEN, n. draagt f55 per 100 kilo, aldus heeft de minister van Landb., Vis serij en Voedselvoorz. bepaald. Hij zorgde er voor, dat zijn woonden j;et burgemeester De mannen met aan verveling wer- |Beaufort'een kerkj| bouweni dat den overgegeven, zolang ze innog steeds de Hervormden van het kamp toefden. Daarom beval Austerlitz tot bedehuis dient, hy hen een pyramide te bou- Wanneer de Generale Synode J'en' ,"?ar Egyptische vorm. der fjed. Herv. Kerk op Woud- Kennelijk wenste de veldheer scboten baar zittingen houdt, daarmede de krijgsroem van viert zij in dat kerkje bet Hei- De koolzaadprjjs voor 1950 be- Napoleon m het land der Farao's i hg Avondmaal. Overigens ligt het kerkje vrij ongunstig ten opzichte van de buurtschap. De dorpskom is verder weg, terwijl de pyramide nog weer een heel eind verderop staat. Wij schreven al, dat in het plaatsje Rijsenburg inkopen wer den gedaan ten behoeve van de in Austerlitz gelegerde troepen. 'De stichter van Rijsenburg maakte goede zaken! Het steeg hem naar zijn hoofd. Hij wilde Rijsenburg tot een fabrieksstad ruim een maand aan gewerkt. I uitbouwen. Een bus met oorkonde werd in j Die plannen werden zowel door de heuvel begraven Lang duurde de glorie der pyramide niet. De Frans-Ba taafse troepen, die te Austerlitz op het sein voor de veldtocht naar Engeland hadden gewacht, vertrokken weldra met een an dere bestemming. Reeds in 1808 was de pyramide in verval; om wonenden braken de naald af. Van lieverlede raakten trappen en heuveltop in staat van ver waarlozing. Totdat de burge meester van Woudenberg, jhr de Beaufort, het hele geval liet restaureren. De heuvel, die in het vertrek der militairen als door de dood van de plannen maker verijdeld. Maar één her innering aan dat voornemen is nog te zien op het dorpspleintje van Rijsenburg. Want daar prij ken in halve-cirkelvorm twee rijen huisjes. Ten tijde van Austerlitz woonden daarin de tailleurs, de pettenmakers, de knopendraaiers en de kousen wevers, die goederen leverden voor het Frans-Bataafse legioen. Van de fabrieksstad kwam niets, van de garnizoensstad ook niet. Rijsenburg en Austerlitz tussen helemaal was begroeid, j zijn dorpen gebleven. Hun be~- werd opgeknapt en een stenen j kendheid danken zij respectieve- obelisk nam de plaats in van lijk aan het Schaepman-monu- de vroegere houten naald. Men j ment vóór het seminairie van vond toen de bus met oorkonde; Rijsenburg en aan de pyramide. deze stukken zijn nu in het rijks- Gelukkig maar, want de Stieht- museum te Amsterdam te zien.se lustwarande zoals men Sedert heeft de pyramide ge- deze streek pleegt te noemen weldig veel bekijks gehad. Da- j heeft geen behoefte aan steden, gelijks beklimmen toeristen de Wél aan vreemdelingenbezoek. heuvel en obelisk om een blik j En dat wordt er, mede dank zij te slaan over het Stichtsche de herinneringen aan de Franse landschap. Ook is een van detijd, veelvuldig gebracht. Den Haag werpt olie op de „Benelux-golven". De Staten-Generaal uitgeschakeld. Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de Noodwet Indonesië is het volgen de ontleend: Een lid achtte de indiening van dit ontwerp wel zeer teleurstel lend. De regering toch moet er zich z.i. volkomen van bewust zijn, hoe ernstig de bezwaren zijn, die tegen haar Indonesisch beleid be staan bij een groot deel van ons volk en bij een toenemend deel van de Kamer. Dat zij onder zulke omstandig heden de vrijheid durft te nemen de verlenging voor te stellen van de werking ener wet, die haar in staat zal stellen buiten de Kamers om het beleid in Indonesië verder te voeren in de naar in de praktijk is gebleken desastreu ze richting, welke tot dusver is gevolgd, getuigt wel van weinig eerbied voor de democratische in stellingen. Nog altijd worden de Kamers voor voldongen feiten gesteld, die in het verborgene worden voor bereid. Verscheidene leden zouden gaarne vernemen, op welke gron den de hier gevraagde verlenging der Noodwet Indonesië noodzake lijk is. Het Belgische blad „Libre Bei- van de voorwaarden om de Bene lux te doen slagen. Hoewel de minister dit tijdens zijn toespraak niet naar voren bracht, zo deelde men het A.N.P. gique" meldde op 5 Juli, dat mi- voorts mede, kan gezegd worden, nister Lieftinck te Domburg in dat dit geheel aansluit bü de con- een rede had gezegd, dat Neder- clusies, genomen in de minister- iand gevaar loopt, afhankelijk te conferentie van April in Den worden niet alleen van Amerika, Haag. De monetaire commissie is maar ook van België en Luxem- het er toen over eens geworden, burg. De „Libre Belgique" heeft dat de voorwaarde voor de read er toen op aangedrongen, dat Ne- satie van de totale unie is het tot derland een uitlegging zou geven, stand brengen van het monetaire Die uitleg, zo schreef liet blad evenwicht. Hierbij werd in het vorige week, is nog niet gekomen, midden gelaten, wat precies onder „Maar wij hebben wèl verhelde- monetair evenwicht moet worden rende informaties gekregen. In de verstaan. Er bestond bij alle aan- eerste plaats had de Nederlandse wezigen geen twijfel over, dat ministerraad Lieftinck aangera- daarbij ook het externe evenwicht den, niet het woord te voeren te bedoeld werd. Domburg. In de tweede plaats De minister heeft er tijdens zijn heeft zjjn rede aanleiding gegeven toespraak bij de aanwezigen op tot een stormachtige discussie in aangedrongen, indien zij de Bene de ministerraad, waarbij Lieftinck lux willen laten slagen, hun krach- heel wat te horen kreeg". ten in te spannen om samen met „Dit", aldus het Belgische blad, df regering alles in het werk te „bevestigt een aantal dingen, die i iel? om ,e betalingsbalans slul- wij reeds intuïtief aanvoelden,; .maVen- Dit gaf hem te- maar het bewijst ook, hoe nood- ^ens aanleiding om vooral te spre zakelijk het is, dat men een zo on-' ovtr, de exportbevordering en gedisciplineerd minister, wiens di- nchten van de export in de rigistische vooroordelen zwaar JU1A. rictltmg. drukken op het leven van Neder- 1 Hiervan maakt men thans, dat land niet alleen, maar ook op het de m'nlster ZIch *ien de ec?no" bestaan van de toekomstige Bene-nns<*e um? zo" hebben verzet op lux, naar rede doet luisteren". S'ona van het afhankelijkheidsar- Tot zover het Belgische blad. i sument. __T Dit is echter, aldus weer de WAT DEN HAAG ERVAN i verklaring uit Den Haag aan het A.N.P., een volkomen onjuiste Desgevraagd deelde men in Den voorstelling van zaken. Voorts Haag aan het A.N.P. mede, dat deelde men mede, dat er geen minister Lieftinck tijdens zijn toe- sprake van is, dat de ministerraad spraak verklaard heeft, dat de de minister van financiën had aan- Benelux één van de belangrijkste geraden om niet liet woord te doelstellingen van de Nederlandse voeren, noch in het algemeen, regering is. Een zo mogelijk nog noch over de Benelux. De bewe- beiangrijker vraagstuk noemde hij ring, als zou naar aanleiding van het sluitend maken van de beta- de rede een stormachtige discus- lingsbalans. De minister merkte sie in de ministerraad zijn ge- op, dat het sluitend maken daar- volgd, achtte men van iedere van gezien moet worden als één grond ontbloot. Ontscheping voor dag en dauw. Het veelbesproken schip met 1600 man repatriërende troepen aan boord, de „Kota Inten", is in het vaderland terug. Eigenlijk was in verband met de incubatietijd de aankomst op gisterochtend vastgesteld, maar Zaterdagavond om 11 uur kreeg de kapitein op dracht het „spelevaren" nodig om die incubatietijd ten volle uit te dienen eraan te geven en full speed naar. Rotterdam op te stomen. Te elfder ure had zich n.l. een geval van appendicitis aan boord voorgedaan en de toestand van de patient maakte spoedig operatief ingrijpen noodzakelijk. Zo arriveerde de „Kota Inten" dan Zondagmorgen vroeg reeds aan de Lloydkade. Nadat de pa tiënt van boord was gehaald en ook nog een tweede, een licht pok- kengeval beiden zjjn naar een quarantaineinrichting vervoerd, waar de operatie van de eerste patiënt inmiddels is geschied ging het schip weer los van de kant, nog steeds met de quaran- tainevlag in tóp en eergisteren- ochtend, maar dan voor dag en dauw, had de ontscheping van passagiers en bemanning plaats. Twee uur lang had de kapel van het regiment stoottroepen op de kade reeds staan musiceren, toen om zes uur aanstalten werden ge maakt voor de debarkatie. De troepen werden namens H.M. de Koningin toegesproken door de chef van het militaire huis N. A. Rost van Tonningen, namens de regering door minister W. F. Schokking en namens Prins Bern- hard door majoor Chr. van Goor. Dr van Royen (terug uit Djogja) Dr van Royen, die is terugge keerd van zijn ééndaags bezoek aan Djogja, heeft verklaard, dat dit bezoek „zeer bevredigend was". Op een persconferentie te Djog ja heeft dr Van Royen o.m. ver klaard:: „Het staat absoluut vast, dat de souvereiniteitsoverdracht zal plaats hebben. De vraag is, wanneer dit zal gebeuren. De richtlijn voor de ronde tafel conferentie is, dat zij 1 Augustus zal beginnen en ongeveer twee maanden zal duren. Het is de be- j doeling vóór het einde van het I i Hun bezwaren tegen dit ont-1 ïaar'de overdracht te doen plaats werp komen er op neer, dat de Staten-Generaal worden uitge schakeld, dat op grond van de Noodwet ontoelaatbare concessies aan de republiek mogelijk zijn, welke achteraf door de volksver tegenwoordiging praktisch niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt, terwijl er huns inziens ook van strijd met artikel 210 van de Grondwet moet worden gespro ken. Vele andere leden waren de overtuiging toegedaan, dat deze verlenging noodzakelijk is, omdat de motieven ten tijde van de in diening en totstandbrenging der Noodwet nog onverzwakt gelden. Met het oog op de feitelijke si tuatie zouden deze leden een ver lenging voor onbepaalde tijd pre fereren. Bij verschillende léden was ten slotte de vraag gerezen of deze verlengingswet niet met een 2/» meerderheid zal moeten worden aangenomen. Zij waren geneigd deze vraag bevestigend te .beant woorden. hebben, waarbij het nodig is, dat er geen vacuum ontstaat. Dr Van Royen zei, dat hij vernomen had, dat Hatta de republikeinse dele gatie zal leiden. In dat geval zal de Nederlandse delegatie door 'n minister geleid worden. Dr Van Royen zeide tenslotte, dat hij hoopte, dat ook „mijn collega meester Roem" in de republikein se delegatie zal worden opgeno men. Christelijke Middenstandsbond. Met de Chr. Middenstandsbond gaat het langzaam maar zeker vooruit. Steeds meer begint het beseef door te dringen, dat met een z.g. neutrale organisatie geen genoe gen kan worden genomen, maar dat organisatie op Chr. grondslag noodzakelijk is. Blijkens het bondsorgaan wer den de laatste tijd afdelingen op gericht te Numansdorp, te Sneek en te Sassenheim. De ontploffingsramp in het plaatsje Prüm. Ter verwelkoming was ook aan wezig de plaatsvervangend chef van de generale staf, luitenant M. R. H. Calmeijer. Zonder dat er douane-formali teiten werden vervuld, gingen de repatriërende militairen van boord, zelf. voor deze speciale ge legenheid hun bagage dragend, omdat er nu eenmaal ook geen kruiers aan boord mochten komen. Met Rode Kruisauto's werden spoedig de eersten reeds naar Amersfoort gereden, om daar ont smet te worden. Per dag zullen er 400 man be handeld kunnen worden en dan onmiddellijk naar huis kunnen te rugkeren. Het strijdkrachtenpro gram zal telkens de namen van hen noemen, die naar huis komen. Alleen, ito* souverelnitelt eist»- ook wat! Dat er in het gebied van de republiek een tekort aan medicij nen heerst als gevolg van het feit, dat de Nederlanders bij de mili taire evacuatie de geneesmiddelen zouden hebben meegenomen, wordt va# gezaghebbende zijde ontkend. De voorraden medicamenten, op 10 Juni geregistreerd, waren vol doende voor een maand. Van Nederlandse zijde was voorgesteld, om een voorraad, vol doende voor drie maanden, recht streeks uit de Nederlands! maga zijnen te Semarang te leveren. Van republikeinse zijde achtte men dit echter „in verband met de souvereine positie der repu bliek" ongewenst. De kwestie wordt thans officieel behandeld en besprekingen zijn via de delegaties aan de gang. Wel aanvaardde men een aanbod tot rechtstreekse le vering van koepokstof voor de be volking, ter vaccinatie van de bin nenkomende onderdelen van de T.N.I., welke vaccinaties inmid dels hebben plaats gevonden. Weesinrichting Neerbosch. Tot directeur van de Weesin richting Neerbosch is benoemd Mr W. P. van Lindonk. Ds H. Kluin blijft als predikant aan de inrichting verbonden. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 81) —o— Het licht viel juist over haar gelaat waarop een glans van blijdschap en geestesvoering lag, alsof haar ziel zich had losge maakt van zijn aardse banden en de weg had gevonden naar de oneindige zee van eeuwige liefde en zaligheid. Toen eindelijk haar vingers gleden van de toetsen en zij op stond, zag zij Murray buiten de salondeur staan, met zijn hand voor zijn ogen. Hij kwam spoedig daarna bin nen en zijn moeder stak hem haar hand toe, zeggende: „Hier is een stoel, mijn jon gen. Ben je juist teruggekeerd?" „Neen, ik ben hier al een poosje." „Hoe stonden de zaken op de plantage?" „Ik heb er heus geen idee van." „Hoe zo? Ik dacht, dat je daar vandaag heen was geweest?" „Ik ben op weg geweest, maar mijn paard was zo kreupel, dat Ik niet verder kwam dan de stad." „Werkelijk? Hagar vertelde mij, dat je nog niet terug was,i zijn terugkomst noemde, herin-, hief zij snel haar ogen op in de toen ik thuis kwam." nerde zij zich, dat de klok juist richting van de sofa, waar hij Evenals sommige andere men-( één uur sloeg, toen hij naar zijn sen onder mijn kennissen, rekent Hagar buiten de waard. Ik ben thuis geweest, vanaf twaalf uur en zag u met het rijtuig uitrij den." „En vertel eens, wat heb je uitgevoerd, jij onverbeterlijke kluizenaar. Hoe heb jij je dag doorgebracht?" vroeg Estelle. „Zeer eenzaam en aangenaam, mijn schone nicht, in de afge trokkenheid van mijn hol. Als mijn moeder mij voldoende ze kerheid kon verschaffen, dat al was gaan zitten en zij ontmoet ten juist wat zij 't meest vrees de: zijn scherpe blik gericht op haar gelaat. Blijkbaar had hij gewacht op deze verraste, vra gende blik; want hij glimlachte dadelijk, boog lichtelijk zijn zitkamer ging, waar hij zijn boe ken en papieren borg. Nu wist zij, dat hij op diezelfde tijd in de andere kamer geweest was, aan de andere zijde van de boog. Zij bracht haar hand aan haar voor hoofd en trachtte zich te herin- hoofd en trok zijn wenkbrauwen neren hoe het appartement er uit samen, alsof hij zich vermaakte, zag. Zij wist zeker, dat de zij- Nooit eerder had zij zijn gelaat den gordijnen van de poort neer- zo zonnig en gelukkig gezien, zo hingen, want, zij herinnerde zich J vrij van bitterheid, duidelijk, dat een grote en heel! Als hij had gezegd: „Ja, ik mooie vlinder, die van het terras zag je, ben je niet meer dan naar binnen was gevlogen, flad- j verslagen en beschaamd over je mijn dagen zo rustig en gelukkig derde over de diepe plooien van J ijdele nieuwsgierigheid Welk zouden voorbijgaan als deze, dan de dikke gordijnen, die van debelang kun je er bij mogelijk- Korte Berichten. Dr Ealph Bunehe heeft voor uitmuntend werk dat in een be paald jaar door een Amerikaanse neger wordt verricht de zgn. „Springarnmedaille" ontvangen, ingesteld door Joe Springarn, de voorzitter van de nationale ver eniging tot ontwikkeling van kleurlingen. Paul Kobeson lieeit zich com munist genoemd toen hij een toe spraak hield op een conferentie „voor de burgerrechten". „Wij communisten", zo zei hij, „en de negers zullen vooraan staan in de strijd tot herwinning van de rech ten, die het Amerikaanse volk be zig is te verliezen". Naar van officiële z\jde wordt medegedeeld is dr D. G. Bosman benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Z.-Afrika bij Hr Ms Hof. Het is nog onbekend, wanneer de heer Bosman in Nederland zal arriveren. Een agent van politie werd gis termorgen om drie uur gewaar schuwd door hulpgeroep in het Vondelpark te Amsterdam. Het bleek, dat een mode-ontwerper door twee mannen was aangerand die trachtten hem van zijn porte feuille te ontdoen. De agent slaagde er in de twee mannen te overmeesteren en mee te nemen naar het politiebureau. Tot grote verbazing van de chef portier van de Droogdok Mij te Amsterdam meldde Zondagmor gen de nachtwaker zich met de mededeling: fouilleer me maar. De man bleek zwaar beschonken en toen de chef-portier een nader on derzocht wat de man had uitge voerd, bleek dat hij een vat wijn, afkomstig van ëen Frans schip, bijna geheel had leeggedronken. De rantsoenering in de Sowjet- zone van Duitsland zal worden afgeschaft als het tweejarenplan met succes is uitgevoerd aan het eind van 1950, zo heeft Wilhelm Pieck, medevoorzitter van de een heidspartij meegedeeld. Een bomaanslag te Barcelona, door tegenstanders van het Fran co-regiem geworpen tijdens de 13e verjaardag van het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog, maakte Bij de ontploffing in een opslag- gisteren enkele gewonden. plaats van springstoffen in een buitenwijk van het plaatsje Een veldmwzenplaag heerst Prüm in de Franse zone van j sinds al*ele,dagen ïlfjf'bT'?,d Duitsland is, zoals gemeldeenvan Bastenaken in Belgisch Lu groot aantal personen gedood.«mburg en m Henegouwen De De explosie vaagde gehele stra. schade aan granen en aardappelen ten weg. Men zoekt thans nog UITVERKOOP. 't Zijn drukke dagen voor de winkeliers in textielgoederen. Verkoop zonder punten! Uit verkoop! Opruiming! Dat betekent een zorgvuldige voorbereiding. Gevolgd door een' stormloop van kooplustige huis moeders, die in de kortst moge lijke tijd naar haar wensen be diend moeten morden. Spannende dagen ook voor de huisvrouwen. Zij hebben de laat ste dagen gebruikt om zich van de „koopjes" op de hoogte te stellen en moeten nu proberen, met het beschikbare geld een factor van betekenis! haar voorraden aan te vullen. Dot kost heel wat ttjd-en zorg.. En ieder op haar beurt incasse ren ze een teleurstelling, door dat begeerde koopjes voor haar neus worden weggehaald. Maar hoe dan ook, er wordt gekocht. Er is werk aan de winkel. Ik zie dit alles met genoegen. Ik zie het als een bewijs, dat de toestand weer normaal wordt, dat er voor de zakenmensen wat meer vrijheid komt, meer arm slag! Bij de behandeling van het At lantisch. Pact in de Tweede Ka mer betreurde de heer Weiter het, dat Spanje niet meedeed. Dit was in strategisch opzicht nodig, omdat er anders een gat in de verdedi gingslinie zou ontstaan. Hij be treurde ook het besluit van de V.N., tengevolge waarvan de ge- zantschapspost te Madrid is opge heven. Op dezelfde gronden zou ook in Rusland en andere Oost- Europese staten geen ambassa deur of gezant behoren te zijn. Niemand is echter zo dwaas zo iets voor te stellen. Integendeel, eigenlijk zou men daar een dub bele vertegenwoordiging moeten hebben, om de heren beter in de gaten te kunnen houden. Hierop grinnikte de heer Hoog- carspel (comm.), waarna zich de volgende dialoog ontspon: De heer Weiter: Ik zie, dat de heer Hoogcarspel het met mij eens is. De heer Hoogcarspel: Ik lach alleen maar om de dwaasheid van uw redenering. De heer Wel ter: Dan moet u verstandiger lachen! Landschapsverordening Zeeland. Ged. Staten van Zeeland heb ben, blijkens het Prov. blad, be sloten aan te wijzen als ambte naren belast met het toezicht en de zorg voor de naleving van de Landschapsverordening Zee land: I. voor Schouwen en Duive- land, Tholen en St.-Philipsland de directeur en districtsopzich ters van de centrale dienst „Noord-Zeeland" voor het Bouw en Woningtoezicht en het toe zicht op gemeentewerken; II. voor Noord- en Zuid-Beve land met uitzondering van de gemeente Goes, de directeur en de districtsopzichters van de dienst van Bouw- en Woning toezicht en het toezicht op ge meentewerken; III. voor Walcheren met uit zondering van de gemeenten Middelburg en Vlissingen, de directeur en de districtsopzich ters van de dienst van „Bouw en Woningtoezicht op Walche ren"; IV. voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de directeur en de districts-opzichters van de cen trale dienst „West-Zeeuwsch- Vlaandereh" voor het Bouw- en Woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken; V. voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, de directeur en de dis trictsopzichters van de centrale dienst „Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren" voor het Bouw- en Wo ningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken. zou ik er over denken een be lofte af te leggen nooit meer de grenzen van Le Bocage te zul len overschrijden. Ah, het onge- I lofelijke gevoel van verlossing, dat er niets van mij werd ver wacht, dat de kwellende kluis ters van gastvrijheid en etiquette waren verbroken en dat ik ge heel buiten gevaar van indrin gers was. Deze dag zal met een witte steen worden gemerkt; want ik ging mijn kamer binnen om twaalf uur en bleef daar in onafgebroken rust tot vijf minu ten geleden, toen ik mijn gele genheids-jas weer aantrok en naar beneden sjokte om mijn schone gasten te onderhouden." Edna was bezig met het rang schikken van enkele muziekstuk ken, die op de piano verspreid lagen, maar toen hij het uur van uitgesneden binnenkant van het gewelf tot aan de marmeren vloer neervielen. Maar ofschoon hij verborgen was voor haar ge zicht, moest hij haar '.och ge heid bij hebben om zo zorgvul dig de buitenkant van mijn brie ven te bestuderen. Hoe denk je dat weer goed te maken?" zou hij niet duidelijker zijn bedoe- hoord en gezien hebben, toen zijling hebben kunnen openbaren. voor zijn boekenstandaard stond en zijn brief nieuwsgierig om en om keerde. Zij durfde niet op te kijken en boog diep voorover om de mu ziek te ordenen. Zij was zo diep m haar eigen gewaarwordingen van verdriet en verbazing, dat zij geen woord hoorde van.wat juffrouw Harding zei. Zij was er zeker van, dat als Murray afwist van haar bezoek aan het „Egyp tische Museum", hjj wilde, dat zij dit zou weten en zij begreep, dat zijn gezicht haar pijnlijke onzekerheid zou opheffen. Al haar moed verzamelend, Een diep rood kleurde Edna's gelaat en zij hief haar hand op om het te verbergen. Maar Mur ray ging naar het raam en be sprak kalmpjes met Cliton AU- ston de verdiensten van een zeer in zwang zijnd paardenras. Estelle leunde tegen het raam, luisterend tiaar het gesprek en toen na een poosje de kwestie in een paar krasse termen door de meester des huizes scheen te zijn uitgemaakt, maakte Edna gebruik van een stilte in da conversatie om de brief af te geven. (Wordt vervolgd.) naar overlevenden waarbij de puinhopen met behulp van een machine verwijderd worden. (Telefoto.) is groot. Binnen een uur tjjds is het de heer G. Bakker uit Blokzijl ge lukt twee karpers van bijzondere afmeting te vangen, n.l. van 30 en een van 24 pond. De vreemdelingenpolitie heeft Zaterdagnacht in de haven een veirtal Polen gearresteerd, die als verstekelingen aan boord van een Zweeds schip ons land warén bin nengekomen. Zij zeiden om politie ke redenen Polen te hebben ver laten en zullen met een ander Tot wanhoop van de geheime Bussische politie. Het met Britse licentie ver schijnende West-Berlijnse blad „Telegraph" is gisteren begonnen Zweeds schip weer naar Zweden met de publicatie van een lijst worden teruggebracht. van I Een nachtwaker van de Amster- de Russriche'palitie in^ë ProvTn- dal^e gecontroleerde particuliere cie Brandenburg" (Russische (de^vroej^e'5 Russisch^gehrime j !wanhoP?g°enëër "de^rfo™ g£ Hij waarschuwde o^ddel^k de Herv« iiNc.4- timne 1 politie en deze slaagde er in een gane lijst, die thans in ons bezitknapen wig een fee_ De „Telegraph" zal dagelijks kende zware j°ngen' te «««teren, dertig namen publiceren. De na- Volgens radio-Peiping rukken men zijn In Russische letters ge- de Chinese communistische legers schreven. gestaag Zuidwaarts op en bezet- ten in de afgelopen week 13 klei- In de lente van 1950 zal te Lu- nere en grotere steden. Ten Wes- xemburg een grote hotel- en reis- ten van Hangkou zouden grote beurs worden gehouden, alsmede communistische troepenmachten een congres. lover de Jangtse trekken, Practische aardrijkskunde voor de leerlingen der Chr. Kweekschool. Vorige week maakte een groep leerlingen van de Christelijke Kweekschool een tocht naar het land van de grote rivieren. Over Keizersveer werd naar Woudri- chem gereden en van daar per roeiboot een bezoek aan Loeve- stein gebracht. In Aalst (Bommelerwaard) namen de directeuren der Klin ker Isoliet N.V. persoonlijk de leiding op zich bij een rondgang over deze unieke fabriek. Uit een soort klei, de z.g. komklei, wordt hier een product vervaar digd als nergens elders in ons land geschiedt. Behalve deze fabriek heeft Europa nog slechts twee soort gelijke, en wel een staatsfabriek in Usio en een particuliere onder neming in Denemarken. In de V.b. is een achttal fabrieken. Te Nederhemert werd de Waalsteen- en straatklinker- fabriek „De Rijswaard" bezich tigd. Hier werd een volledig overzicht verkregen van net lange proces „van uiterwaardK.ei tót kimker". Voorat het eigen lijke „aakken" van de stenen trok grote belangstelling. Na een uitvoerige rivierstudie: betonmng, bebakening, kribben, strekdammen, sehaaroijk, over laat, meandervorming, bocht afsnijding, enz., ging de reis naar Den Bosch. Hier werd de cathe- drale basiliek van St. Jan be zocht. Het slot van deze practische, uit de aard der zaak vermoeien de reis, was enkele uren ver pozing bij de badgelegenheid „De IJzeren Man" te Vucht. -■ Onder leiding van de Hoofd onderwijzer J. A. Rh. Bommel je maakten de kinderen van d- openbare school te Nisse een rei„ per autobus naar Breda en om streken.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2