ZEEUWSCH DAGBLAD Britse Dominions gaan invoer uit de doliarzöne beperken. L Is de moordenaar Kaigh niet toe rekenbaar Felle brand teisterde houtojsslagplaats te Rotterdam. Cbr. gymnasten uit Zeeland turnden te Axel. Anna Leydekkers nit Vlissinyen ver welkomde Jack Smith op Schiphol. NIEUWS Alleen Canada doet niet mee. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 19 JULI ma Ook India heft landingsverbod voor K.L.M. op. Arrestaties in Sowjetzóne? Wanordelijkheden in Florida. Kostbare houtvoorraad in de as gelegd. Middelburgse jongens en meisjes legden zwemproei af. O.K.K. uit Goes won beide bekers. SNIPPER Middelburgse Rüvereniging organiseert concourshippique op 6 Augustus. Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Ho afdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, *Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1307 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.42 u., onder 20.48 u. Maan op 0.00 u., onder 14.56 u. Hoogwater op Dinsdag 19 Juli: Vlsisingen8.06 u. 1.45 m„ 20.25 u. 1.S0 m. Terneuzen: 8.29 u. 1.67 m., 20.47 u. 1.51 m. Wemeldinge: 9.32 u. 1.42 m., 21.50 u. 1.22 m. Zierikzee: 9.15 u. 1.22 m„ 21.29 u. 1.02 m. Do ministers van financiën van het Britse Gemenebest zijn het tijdens hun laatste bijeenkomst eens geworden over de tekst van 'een document, waarin voor de regeringen der Dominions wordt uitgestippeld, welke besparingen er naar schatting vrijwel onmid dellijk bereikt kunnen worden op het gebied van de met dollars te betalen invoer, ais bijdrage tot de opheffing van het dollartekort. Uitgezonderd Canada hebben alle landen van het Gemenebest het Britse voorstel tot beperking van de invoer uit de doliarzöne, om het afvloeien van de goud- en dollarreserves van het Gemene best tot staan te brengen goedge keurd, zo wordt in het officiële communique medegedeeld. De beperkingen van de met dol lars te betalen invoer zullen ge schieden op basis van „gelijkheid van opoffering". Dit zou beteke nen, dat de minder ontwikkelde leden van het Gemenebest minder sen bij deze invoer dan de sterker geïndustrialiseerde landen van de dollarpool van het sterlinggebied. De verminderingen zouden mo gelijk op deze basis, over het ge hele sterlinggebied verspreid, een totale besparing van 25 procent op de met dollars te betalen ^in voer kunnen opleveren. Bij de pogingen tot oplossing van het vraagstuk op kortere ter mijn dient men zich volgens de ministers te concentreren op maatregelen, die ingepast kunnen worden .in het permanent stelsel besparingen behoeven toe te pas- van de wereldhandel. De Nieuw-Zeelandse minister van financiën, Wajter Nash, heeft na afloop van de conferentie me degedeeld, dat deze week opnieuw ruggespraak zal plaatsvinden over voorstellen tot instelling van een permanent lichaam van het Ge menebest te Londen, dat de dol larpositie onder ogen zal zien. Weer terug op de 20 Jaar oude route. Na Pakistan heeft thans ook de regering van India aan de K.L.M, wederom de nodige faciliteiten verleend om de luchtverbinding Nederland-Indonesië via de 20 jaar oude route te herstellen. De K.L.M. zal daarom van 20 Juli a.s. af om te beginnen haar driemaal wekelijkse dienst via Mauritius weer verleggen over Cairo, Basrah, Karachi, Calcutta, Bangkok, Singapore (tweemaal per week) naar Batavia. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. om zo spoedig mogelijk de frequentie op te voeren tot een vier- en daarna tot een vijfmaal wekelijkse dienst. Zodra de laatstgenoemde weke lijkse dienst zal zijn ingevoerd, zal eenmaal per week ook de Li banon (Damascus) in het schema worden opgenomen. ten va:i liet Regime., it,van Java le Pulembung aangekomen om het derde Eskadron, dat binnenkort naar Nederland vertrekt, af te lossen. Voordat de soldaten van boord gingen keken zij, hangend over de railing, be langstellend naar hun nieuwe omgeving. Het meest sensationele proces in Engelse rechtspraak. Sir Hartley Shawcross is openbaar aanklager. To Lewes in het Engelse graaf schap Sussex is gisteren de be rechting begonnen van de 39- Jarige John George Haigh, direc teur van een maatschappij, die beschuldigd is van moord op een 69-jarlge weduwe, Oliva Durand Deacon. Het bekend worden van deze moord, die reeds in verband ge bracht is met een aantal andere moorden (bekend geworden als de „zuur-moorden" vanwege het feit, dat de lijken der slachtoffers in een zuur gedompeld schijnen te zijn) heeft reeds eerder veel stof doen opwaaien in de Engelse pers. Sir Hartley Shawcross, de Brit se procureur-generaal, die in deze kwestie als openbaar aanklager optreedt, zeide, dat de beschul digde verklaard had de weduwe te hebben vermoord en daarna van haar bloed te hebben gedron ken. De verdediger kondigde aan, dat bewezen zou worden dat Haigh niet toerekenbaar was. Haigh zelf, die er keurig ver zorgd uitzag, verklaarde zich thans onschuldig aan de moord op de rijke weduwe. Sir Hartley, een socialist, vindt in dit proces, dat het meest sen sationele in de Engelse recht spraak van deze eeuw schijnt te zullen worden, als verdediger van beschuldigde tegenover zich Sir David Maxwell Fyfe, conservatief parlementslid, die de leermeester van Sir Hartley is geweest. De 82-jarige rechter Humphrey, die in deze zaak moet rechtspre ken, is o.m. bekend uit de zaken Oscar Wilde en Roger Casement, die tijdens de eerste wereldoorlog wegens verraad werd gehangen. „MOORD OM GEWIN". Sir Hartley Shawcross zeide tot de jury: „Ik zal u deze zaak, wel ke vergezeld is gegaan van zekere nare, gemene, ja zelfs walgelijke omstandigheden, voorleggen als in werkelijkheid een uiterst eenvou dig geval van zorgvuldig voorbe reide moord om gewin". Op 18 Februari lokte, aldus Shawcross, Haigh mevrouw Du- TERECHTSTELLINGEN TE PRAAG. Op last van de Tsjechoslowaak- se autoriteiten zijn gisteren vijf mannen terechtgesteld, die in Juni j.l. door het Tsjechoslowaakse staatsgerechtshof schuldig zijn bevonden aan hoogverraad en het bedrijven van spionnage en sabo tage. De veroordeelden waren tegen hun veroordelingen in be roep gegaan, doch de beroepen werden afgewezen. Stalin ontving Britse ambassadeur. De Britse ambassadeur in Mos kou, Sir David Kelly, is, naar ra dio Moskou meldt, Maandagavond door generalissimus Stalin ont- vangen. Vyshinsky was bij het onder houd aanwezig. rand uit het hotel in Kensington naar Crawley, waar zij de dood vond en waar haar lijk gedeelte lijk werd opgelost in zwavelzuur. De dag daarna poogde hij, onder gebruikmaking van een valse naam, het geld dat hij nodig had te verkrijgen uit verkoop van de persoonlijke bezittingen van de vermoorde. Op 16 Februari bestelde Haigh telefonisch zwavelzuur bij een Londense firma en de dag daarop kocht hij een vat met een inhoud van 45 gallon, dat speciaal ver vaardigd was voor het bewaren van bijtende chemicaliën. Haigh had een inspecteur van politie gevraagd, welke kansen ër waren om uit het asyl voor krankzinnige misdadigers te Broadmoor vrijgelaten te worden, zo merkte Sir Hartley op. „Er was toen zeker geen teken van krankzinnigheid te bespeuren", aldus spr. De onder Amerikaanse controle staande „Der Abënd" meldt, dat verscheidene hooggeplaatste func tionarissen in de Sowjetrussische zone zijn gearresteerd en dat één zelfmoord heeft gepleegd. Van of ficiële zijde kon geen bevestiging van dit bericht verkregen worden. Volgens „Der Abend" zijn pro fessor Henselmann, directeur van de Kunstacademie te Weimar in Thüringen en Paul Muller, burge meester -van Zeickay in Saksen gearresteerd, evenals Fritz We ber, het hoofd van financiën van genoemde stad, die echter tijdens de ondervraging uit het raam van een tweede verdieping sprong en de dood vond. De ramp met de „Franeker". De speciale commissie van de regering van India, die een on derzoek instelt naar de oorzaken van de ramp met de „Franeker", heeft gisteren functionarissen van het vliegveld Santa Cruz en pilo ten ondervraagd. Nederlandse iuchtvaartdeskundigen waren bij het verhoor, dat in het geheim werd gehouden aanwezig. De ver horen namen vijf uur in beslag en zouden betrekking hebben-op de vlucht van de „Franeker" boven het vliegveld Santa Cruz vlak voor de ramp. Dodelijke val van veertig meter hoogte. Kleermaker-acrobaat en dochter verongelukt. De kleermaker en amateur acrobaat Eiseman is voor 5000 toeschouwers van een hoogte van 40 meter op de oever van het Donau-Kanaal te Wenen te plet ter gevallen. Zoals iedere avond poogde hij, per fiets, het Kanaal over te steken over een tussen twee huizen gespannen draad, terwijl zijn dochter schrijlings op zijn rug zat. Beiden zijn in het ziekenhuis overleden. De menigte verkeerde in pa niekstemming en talrijke personen vielen flauw. Bijenkorf krijgt aanzienlijk lichtere straf. Drie jaren en zes dagen nadat een legertje van 120 prijsbeheer singsambtenaren een controle uitvoerde in de warenhuizen van de N.V. Bijenkorf heeft de economische politierechter te Amsterdam uitspraak gedaan in deze zaak waarin eerst 6 ton werd geëeist. De Bijenkorf werd veroor deeld tot een geldboete van 3 ton plus verbeurdverklaring van een deel der in beslaggenomen goederen, dat op ongeveer f 100.000 (waarde 1946) geschat kan worden. PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE AANDELEN. De politie te Voorburg arres teerde Vrijdag de procuratiehou der van E. van een bank (An dree Wiltens en Co') aldaar. Hij heeft in de loop van dit jaar voor een bedrag van ongeveer f 100.000 aan effecten verduis terd, die hij gebruikte om er zelf of via tussenpersonen zaken mee te doen. Griekse communisten ter dood veroordeeld. Uit Kozani werd gemeld dat een Grieks militair gerechtshof negentien personen, die in de ten laste leggingen als communisten worden beschreven, wegens het verwekken van op opstand ge richte handelingen, ter dood heeft veroordeeld. Onder de veroordeel den bevinden zich twee vrouwen. Te Tavares In de Amerikaanse staat Florida zijn aanvallen op de negerbevolking gedaan. Een menigte van honderd man wilde de plaatselijke gevangenis bestormen, waar twee jonge ne gers gevangen zaten, beschuldigd van roof en het ontvoeren van een blanke vrouw. De sheriff, die op de stoep van de gevangenis zat toen de zwaar gewapende bende aankwam, slaagde er na een uur „snel praten" in de aanvallers te doen geloven, dat de negers naar een andere gevangenis waren overgebracht. Op de terugtocht vuurden de aanvallers schoten af op een ne gercafé en het huis van een neger. Alle negers uit de naaste om geving, 400 in getal, zijn met vrachtw gens naar omliggende steden gebracht in het belang van hun veiligheid. HILTERS VROEGERE AMBASSADEUR TE PARIJS STAAT TERECHT. Otto Abetz, tijdens de oorlog Hitiers ambassadeur te Parijs, verscheen gisteren voor de vijfde dag voor een militair tribunaal onder beschuldiging van oorlogs misdaden. Eén der getuigen, Anatole Pichat, verklaarde, dat hij in 1938 namens kolonel de La Rocque een onderzoek instelde naar de activiteit van de Duitse vijfde colonne in Frankrijk en tot de conclusie kwam, dat Abetz een der hoofdorganisatoren was van deze vijfde colonne. Abetz had „vrienden" op het departement van binnenlandse zaken en bij de Sureté, aldus Pichat. Gisteravond is de Britse rege ring drie maal in het Hogerhuis verslagen bij stemming over het regeringsontwerp op de nationa lisatie van de ijzer- en staal industrie. HALSSTARRIG Mevrouw Jean Ellis, een 24-jarige huisvrouw uit Mas sachusetts, zit al vier dagen bovenin een paal van 15 me ter hoogte, die midden tussen de tentjes op het strand staat. Zij is van plan daar te blij ven totdat aan haar en haar gezin een bewoonbaar huis wordt aangeboden. Op de paal is van hout en zeildoek een klein hokje gemaakt. Haar echtgenoot verklaar de, dat hij tevergeefs had ge tracht zijn vrouw te bewegen naar beneden te komen. Hij had reeds verschillende aan biedingen gekregen, waaron der zelfs een huisje met vier kamers. Er was echter niets bij naar de zin van mevrouw en zij bleef halsstarrig waar zij was. Een felle brand, die gisteroch tend omstreeks kwart over elf uitbrak, heeft een grote opslag plaats boordevol met hout, beho rende tot het fabriekscomplex van Allan en Co's Kon. Ned. Fabrie ken van meubelen en spoorweg- materieel N.V., officieel gevestigd aan de Kleiweg maar gelegen langs de spoorbaan Rotterdam HofpleinVoorburg enz., geheel in de as gelegd. Omstreeks één uur was de geweldige vuurzee, die tot ver buiten de stad te zien was, genoegzaam bedwongen. Gevaar voor uitbreiding was er toen niet mee:-. De schade is enorm. De loods, die 60 x 15 m. groot was, bevatte voor ongeveer vijf jaar zeer kostbaar hout, dat practisch niet te vervangen is. De verzeke ring dekt echter de schade. De treinen moesten met omzichtig heid passeren, hetgeen gelukkig mogelijk was, doordat de wind de rook juist van de spoorbaan af hielf Van vertraging in het trein verkeer heeft men dan ook niets bemerkt. GEEN WATER BIJ DE HAND. De fabrieksbrandweer deed on middellijk alle pogingen om het begin van brand te blussen, maar de gelegenheid to het verkrijgen van water ligt ter plaatse niet voor de hand en toen men een maal zover was, dat er gespoten zou kunnen worden sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak van het houten gebouw. Inmiddels was echter ook de brandweer gewaarschuwd, die ter stond met groot materiaal uitruk- i i KANSAS NIET LANGER „DROOG". Voor het eerst sinds 69 jaar zal vandaag in de Amerikaanse staat Kansas sterke drank mo gen worden verkocht. De ver koop werd in 1880 verboden. De laatste 32 jaar kon zelfs het be zit van een vingerhoed vol sterke drank met hechtenis wor den gestraft. M.U.L.O.-examens Goes. Gisteren slaagden voor diploma A: de dames M. Wisse, Axel; D. A. Looy, Hoedekenskerke; S. Veenbaas, Wemeldinge; L. M. Snoep, Kapelle; J. J. Sterringa, Hontenisse; L. v. Keulen, Seroos- kerke; T. Pouwer, Vrouwenpol der; W. Buys, Souburg; en de heren: H. Willems, J. C. v. d. Have en J. P. Snoek te Goes; J. J. Wieles, P. J. Dieleman en W. A. v. d. Berg te Axel; A. C. L. Kay- ser en I. L. Kesteloo, Terneuzen; A. v. Dijke, Wolfaartsdijk; J. K. Colijn, Biervliet; M. J. Karman, Veer; A. P. Baayens, Arnemuiden; J. J. Jobse, Oostkapelle; D. C. Hoog, Zaamslag; H. P. I. de Jon ge, Kapelle. Afgewezen werden 5 Candida- ten. te en zo snel mogelijk een negen tal stralen in de vuurmassa wierp. De fabrieksbrandweer en de vrij willige brandweer hielp dapper mee. Dit alles heeft echter niet kunnen voorkomen, dat de loods met inhoud geheel verloren ging. Dit betekent een enorm verlies, want er lag o.a. een grote partij z.g. uitgewerkt mahoniehout, dat een kwart eeuw oud is, en daarom kurkdroog was. Ook 'lag er veel hard hout opgeslagen, allemaal bestemd voor nieuwe tram- en spoorwegwagons. Over de oorzaak is nog niets bekend. Zeven en twintig jongens en meisjes namen gisteravond een duik in het kanaal bjj de Gemeen telijke Zweminrichting. Alle 27 siaagden prompt voor dit onder- .deel van het vaardigheidsdiploma van het K.N.G.V. en wisten 200 meter in 7 minuten om voor de adspiranten van de Middelburgse Gymnastiekverenigingen 100 me ter in 3 minuten af te leggen. Ze vonden het blijkbaar hele maal niet koud en één durtde zelfs te beweren, dat het water bepaald lauw was, toen ze bibberend weer bij de kleedhokjes stond. We zijn maar op het droge gebleven en hebben de heer K. van Roo, die gewapend met de chronometer de prestaties der jeugdige zwemmers en zwemsters stond op te nemen één en ander gevraagd. De heer van Roo vertelde, dat deze zwem- proeven een onderdeel zijn van de door het K.N.G.V. over het gehele land in het najaar te organiseren avonden, waarop men een vaar digheidsproet kan afleggen. Voor Zeeland is al een avond in Sep tember uitgekozen en wel te Mid delburg. De zwemproef is slechts een onderdeel daarvan. De leden der gymnastiekverenigingen kun nen, wanneer ze geslaagd zijn voor deze zwemproef, een aante kening op het diploma krijgen, wanneer ze straks ook slagen voor de vaardigheidsproef en de adspiranten kunnen zelfs door de zwemproef met goed gevolg af te leggen een ev. onvoldoende bij de vaardigheidsoefeningen wegwer ken. Bij de meisjes slaagden: Louis Zwigtman, Nel Blanken, Jenny, Ria en Annie Sorel, Annie Geldof, Nel Poortvliet^" Erna de Klerk, Corrie Steenhuljzen, Elly Lubsen en Toos Pluymers, alle adspiran ten van „Medioburgum". Van de M.T.V. „Wilhelmina" slaagden de meisjesadspirantenJopie Wierts, Tini Wissel, J. v. d. Klooster, v. d. Berg, Ella Bouman, Henny Vroön, Leny Oussoren en de jongens i Piet en Kees de Jager, Jan Rosen- boom en Han Mesu. Bij de dames slaagden Corry Kouwen van „Medio" en Rie Schunselaar, Willy Vroon, Corrie Verhage en Riet van der Slikke. Men was zeer tevreden, zowel over de deelname als over de. prestaties van de jongeren. De afdeling Zeeland van het Nederlands Chr. Gymnastiek Verbond hield Zaterdagmiddag turn-demonstraties en -wedstrij den voor adspiranten op het ter rein der V.V.Z.F. te Axel, waar aan door een 400-tal turners en turnsters werd deelgenomen. Het waren leden van de Ver eniging „Voorwaarts" te Axel, „Eendracht Maakt Macht" te Terneuzen, „Luctor et Emergo" te Hoedekenskerke, „Oranje- Nassau" te Vlisingen en „Oefe ning Kweekt Kunst" te Goes. Aan de wedstrijd ging een mars door Axel vooraf, die door de fleurige kleedij van de gym nasten en de vaandels en de medewerking van de tambours en hoornblazers van de vereni gingen uit Goes, Vlissingen en Terneuzen een succes werd en veel belangstelling trok. Op het terrein waren o.m. aanwezig de heren de Pagter, bestuurslid van het N.C.G.V., den Boeft, voorz. van de kring Rot terdam en P. K. Dees te Ter- neuzen, voorz. van het Zuider- Gewest van het Verbond. Hoofd leider was de heer K. Kooy, voorz. der Technische Commis sie Zeeland. De heer Verhoeff, voorzitter van „Voorwaarts" opende na mens de organiserende vereni ging met een korte toespraak, waarin doel en streven van het Chr. Ned. Gymn. Verbond werd uiteengezet. DE WEDSTRIJDEN. De wedstrijden bestonden uit vrije oefeningen, brug, springen en bokspringen voor meisjes en jongens. Twee fraaie wisselbekers wa ren beschikbaar gesteld, één door Notaris Fanoy en één door de fa. VisserKoole te Axel, die drie maal achtereen gewonnen moe ten worden alvorens ze defini tief bezit worden. „Luctor et Emergo" te Hoe dekenskerke had een lauwertak geschonken en verder waren er talrijke medailles, o.a. door het gemeentebestuur van Axel en verschillende burgers geschon ken. Na de wedstrijden volgden de monstraties, die hoewel door tijdgebrek enkele nummers van het omvangrijke programma moesten vervallen zeer uitste kend verzorgd waren. Hiervan zouden we vooral willen noemen de massale demonstratie voor dames en meisjes samen, zoals deze ook op de Jubo te Arnhem waren gehouden. Hieraan werd deelgenomen door de verenigingen van Axel, Goes en Vlissingen. Dit nummer slaagde bijzonder en het applaus was dan ook welverdiend. De heer Verhoeff sloot deze ge slaagde wedstrijd- en demonstra tiedag en bracht allen dank, die aan het welslagen meegewerkt hadden. Toen was het de hoogste tijd en trokken de gymnasten in marsformatie van het sportveld naar de stad, vanwaar de tocht naar huis ondernomen werd. De wedstrijden, waarvoor de publieke belangstelling niet zo heel groot was, leverden de vol gende uitslagen op: Meisjes van 1213 jaar: 1. „O.K.K.", Goes 255,8 punten; 2. „Voorwaarts", Axel 247,8 p.; 3. „Oranje Nassau", Vlissingen 234,1 punten. Meisjes van 1416 jaar: „Voor waarts", Axel 222,4 punten. Jongens van 1213 jaar: 1. „O.K.K.", Gnes 259,8 punten; 2. „Oranje Nassau", Vlissingen 239,8 p.;3. „Voorwaarts", Axel 231,4 p.; 4. „Luctor et Lmergo", Hoede kenskerke 209,3 p. Doordat Hoedekensl.erke slechts met* vijf personen deelnam en 174,4 punten behaalde, werd haar puntenwaardering vastgesteld op 209,3. Jongens van 1416 jaar: „Oranje Nassau", Vlissingen 207,5 p.; „O.K.K." te Goes kwam dus in het bezit van beide bekers, één voor jongens en één voor meisjes. De „whisperjng bariton" zag zijn pleegkind weer. Haar grootmoeder schrijft Smith iedere maand een brief. De bekende Amerikaanse' radio zanger Jack Smith, beter bekend als de „whispering bariton", kwam Zondagochtend met de K.L.M. uit Londen op Schiphol voor een bezoek aan zyn pleeg kind Anna Leydekkers, een oor logswees uit Vlissingen. Jack Smith heeft Anna Ley dekkers geadopteerd door middel van het „Foster parents plan tor war children", dat in Nederland ongeveer 700 oorlogswezen en door de oorlog invalide geworden kinderen onder haar hoede heeft. Al deze kinderen zyn aangenomen door Amerikaanse families, stu denten, corporaties en scholen, die hen materieel zo veel mogelijk steunen. Daar Jack Smith slechts zeer kort in Nederland kan blijven, was Anna met haar grootmoeder op Schiphol aanwezig om hem te verwelkomen. In December 1947 heeft Anna Leydekkers twee we ken bij Jack Smith in Amerika doorgebracht en na haar bezoek heeft hij via zijn programma in de Ver. Staten in een maand bijna 360.000 dollars bijeengebracht voor het „Foster parents plan for war children", waardoor o.a. het aantal door deze organisatie ge adopteerde oorlogswezen in Ne derland met 200 kon worden uit gebreid. Anna Leydekkers die eens per jaar met de K.L.M. naar Amerika gaat, wordt met haar broer en twee zusjes door haar grootmoe der in Vlissingen opgevoed, die door hetzelfde bombardement, waarbij Anna's vader omkwam, haar man verloor. Reeds van Augustus 1947 schrijft Anna's grootmoeder geregeld elke maand een brief naar Smith om hem te vertellen hoe het met Anna gaat en regelmatig ontvangt zij ook Belgische liberalen willen tocb met Van Cauwelaert onderhandelen. De Belgische informateur Van Cauwelaert heeft gisteravond me degedeeld, dat de onderhandelin gen met de liberalen voortduren. Dit was mogelijk door de vorm van het liberale antwoord, waarin overigens zijn voorstellen in hun tegenwoordige formulering wer den afgewezen, en door de monde linge toelichting, die de liberale gedelegeerden aan de informateur hebben verstrekt. Zij hebben n.l. verklaard, de besprekingen niet te willen afbreken en het contact te willen handhaven. Derhalve wor den de onderhandelingen met de liberalen over alle punten van Van Cauwelaerts programma voortge zet. Anders is dit met de socialisten. De informateur zeide op het ogen blik geen practische mogelijkheid tot voortzetting van het overleg met hen te zien. Gistermiddag hebben de econo mische deskundigen der vier mo gendheden in Duitsland In het gebouw van de geallieerde be stuursraad te Berlijn vergaderd. Tussen Israël en Syrië is thans een wapenstilstandsovereenkomst geparafeerd. De Chinese com munisten zijn thans begonnen met de voorbereiding van hun opmars naar Zuid China. De Sowjet- delegatie ter diplomatieke confe rentie voor de herziening der in ternationale overeenkomsten van het Rode Kruis heeft een ont werpresolutie ingediend, waarbij de gas-, bacteriën- en atoomoorlog wordt veroordeeld. Vandaag zal de Bulgaarse Nat. Vergadering een nieuwe premier benoemen als opvolger van Dimitrof, die 2 Juli te Moskou overleed. Amerika wil de kleine marinebasis op Groenland uitbreiden. Het Con gres zal daartoe om 90.000 dollar worden verzocht. De Franse handelsvloot is sinds de bevrijding in capaciteit van 900.000 ton tot ruim 2% millioen ton gestegen. Het Engelse Labourlid Allis Smith werd gisteren, nadat hij ge protesteerd had, omdat hem het woord niet werd verleend, voor vijf dagen uit het Lagerhuis ge wezen. Bevin gaat eind deze week voor 14 dagen met vacantia naar Frankrijk. In September gaat hij met Cripps naar Washing ton, als deze daar financiële be sprekingen gaat voeren. Maan dag staakten in de Londense havens 15.431 arbeiders. De rege ring houdt nog meer troepen ge reed om de 6000 man, die aan het lossen van schepen zijn, te assiste ren. Gistermorgen zijn het werkschip „Vulkaan" en de on derzeeboten „O 27" en „Tijger- haai" uit Rotterdam naar Scan dinavië vertrokken. Dit najaar zal een oefeneskader der Kon. Marine naar de West Indische wateren gaan. Ook de „Karei Doorman" gaat mee. De „Slamat" wordt morgenavond om acht uur aan de Lloydkade te R'dam verwacht. De ontscheping zal direct beginnen. De Rijkspolitie te Diemer heeft acht personen gearresteerd, die als onderaannemers grote hoe veelheden hout wegnamen en ver kochten, f 11.000 verduisterden en lonen van arbeiders, die zij ten onrechte als in het bedrijf werk zaam zijnde opgaven, in hun eigen zak staken. Aan Nederland is voor de aankoop van Amerikaanse tabak 2.829.000 dollar toegewezen. houdCtten e d' V°°r Anna's °nder- De meeste kinderen welke door 5,J'Fo?,ter 'JarenLs Plan tor war children worden geholpen wonen in de door de oorlog getroffen ge- bieden. Pet aantal kinderen in Zeeland, Brabant en Limbur<* be draagt ruim 200, terwijl er in Arnhem en Nijmegen 59 kinderen zijn geadopteerd. De overigen wonen verspreid over het gehele land. De bedoeling is, dat de kin deren door deze organisatie wor den geholpen, totdat zij in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Op Zaterdag 6 Augustus zal te Middelburg weer een concours hippique worden georganiseerd. De organisatie van het komende concours is geheel in handen van de Middelburgse Rijvereniging, die hiermee zeker, indien er voldoen de medewerking zal zijn, succes zal hebben. Het concours zal niet, zoals in 1948, op het Industrieterrein wor den gehouden, doch op Modder- oord, dat door B. en W. in- samen werking met de Sportcommissie welwillend voor dit doel is afge staan. Het concours zal om tien uur 's morgens aanvangen met di verse dressuurproeven en om on geveer ji uur zal de prijsuitreiking plaats vinden. Voor dit concpurs hippique bestaat ook in de Mid delburgse middenstandskringen grote belangstelling. Niet minder dan 21 medailles werden reeds be schikbaar gesteld. Naast de dressuurproeven zal men kunnen genieten van horden- springen, individueel springen, rijden a la flèche en het nummer aangespannen tuigpaarden. Kampte vorig jaar als attractie een jeep tegen een renpaard, dit jaar zal de heer A. de Leeuw op een Nortonmotor de strijd tegen het renpaard aanbinden. Een con cours hippique op Walcheren' zou niet volledig zijn, wanneer er geen traditionele ringrijderij aan ver bonden was. Een groot aantal Walcherse boeren zal de ring ste ken om de grote prijs van Wal cheren, n.l. de beker, die ook vorig jaar werd verreden. Tenslotte komt er een nummer ringsteken in tweewielige wagentjes, wan neer zich voldoende deelnemers opgeven. BEZOEK AAN GENT. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en de leden van Ged. Staten van Zeeland hebben gisteren een be zoek gebracht aan de provinciale tentoonstelling van het Technisch Onderwijs, die van 16 tot en met 31 Juli te Gent wordt gehouden. Wielrijdster brak been bij botsing. Bij een botsing op de hoek WestsingelZuidvlietstraat, tus sen de wielrijdster mej. O. uit Rotterdam, logerende te Nisse en de wielrijder de K. uit Goes, kwam de eerste zo ongelukkig terecht, dat zij een gecompliceerde been breuk opliep. Opname in het gast huis aan de Oostwal bleek nood zakelijk. De politie heeft een onderzoek ingesteld en procesverbaal opge maakt. Afscheid ds M. H. Knijff te Zierikzee. In de Nieuwe Kerk te Zierikzee nam Zondagmiddag ds M. H. Knijff wegens vertrek naar Arn hem afscheid van zijn gemeente. Zijn tekst was 1 Cor. 3 23: „Doch gij zyt van Christus en Christus is Gods". Op verzoek van de scheidende leraar werden geen toespraken gehouden, doch ds Pijnacker- I-Iordijk, de plaatselijke collega, liet na een kort woord de gemeen te hem toezingen Gez. 263 1 en 5. Van de gelegenheid om in de consistorie persoonlijk van ds en mevr. Knijff afscheid te nemen maakten zeer velen gebruik. Ver der waren nog de Ringpredi..an- ten uit Nieuwerkerk, Dreischor, Renesse en Eikerzee bij het af scheid aanwezig. DE BILT ZEGT: Over het algemeen veel bewol king maar afnemend buiig. IVLcst matige wind tussen West en Noordwest. Nog enige verdere da ling van temperatuur. Nagek. Advertenties. Zo de Here wil en zij (ij x leven, hopen onze ge- q) a liefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgroot- Jj) S ouders a 5 MARINUS MULDER j) en (Jj b MARIS DE KOK, y Woensdag 20 Juli hun 6 50-jarige Echtvereni- j) ging te herdenken. (r Dat ze nog lang ge- i) spaard mogen blijven ttj is de wens van hun a dankbare S Kinderen, Behuwd-, W S Klein- en Achter- kleinkinderen. S Lewedorp, 18 Juli '49. 6>

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1