Verenigde kracht van West'Enropa kan iedere aanvaller weerstaan. L Economische kracht eerste vereiste. Belgische socialisten wijzen Van Canwelaerts voorsteilen af. Burgemeester Jhr Mr van Doorn nam afscheid te Wilhelminadorp. Gevallen in Indonesië. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zaterdag ie juli ma De Russische kerk iu haar verhouding tot de staat. Republikeins kabinet aan vaardt Yan Royen-Roem overeenkomst. Cobienz getroffen door munitie-ontploffing. Krijgt België een Katholiek-liberale regering? Kerken in Tsjecho-SlowakUe worden „gelijkgeschakeld". SNIPPER Voor volledig herstel der Nederlands-Duitse handelsbetrekkingen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Ho oldkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walst raat 83, Tel. 27S4; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1305 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: r. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.39 u., onder 20.52 u. Maan op 23.35 u., onder 12.32 u. Hoogwater op Zondag 17 Juli: Vlissingen: 6.33 u. 1.76 m., 18.44 u. 1.53 m. Terneuzen: 7.00 u. 1.94 m., 19.12 u. 1.73 m. Wemeldinge: 8.09 u. 1.60 m., 20.22 u. 1.35 m. Zierlkzee: 7.54 u. 1.37 m., 20.00 u 1.12 m. XII. Inmiddels verlegde het cen trum van Rusland zich van Kiew naar Moskou, waar ook de zetel van de metropoliet (aartsbis schop) gevestigd werd. Van nu aan stelde de Kerk zich in dienst van de groot vorsten van Moskou, om alles onder het gezag van deze stad te brengen. Toen in de 15e eeuw de Tar- tanen voorgoed verdreven wa ren, nam Iwan de Grote de titel Czaar (Keizer) aan. Byzantium was intussen door de Turken veroverd en in Rusland noemde men ...oskou nu het derde Rome, dat politiek de plaats van By zantium zou innemen. Maar ook de Kerk deelde die machtswaan. En hiermee begon h"t er voor Ruslands Kerk don ker uit te zien. Zij alleen werd erkend de sectariërs niet en zij was de gewillige dienares van de Staat. Ten tijde van Czaar Peter de Grote scheen dit toch tot een conflict te zullen komen 1700). Deze brak namelijk totaal met de Russische traditie, om zich op het Westen te oriënte ren en de Westerse cultuur te willen binnenhalen. Toen kreeg hij de Kerk tegen zich, die nog het recht had be houden zo nodig de keizer tot de orde te roepen. De patriarch van Moskou Rusland had intussen een eigen patriarchaat maakte van dit recht gebruik. Czaar Peter beantwoordde dit met het in het leven roepen van een synode (hem uit het Westen bekend), waarvan alle leden door de Czaar benoemd werden. Zo werd de Kerk een willoos werktuig van de Staat. Zo bleef het onder Czaar Pe ter's opvolgers en de verwijde ring tussen het hof en het volk werd steeds groter. En toch, toen in 1812 Napoleon Rusland binnenviel en hij dacht als een bevrijder ontvangen te worden, vond hij Rusland als een sterke eenheid tegenover zich. Hoe zou ook uit het Wes ten voor Rusland iets goeds kunnen komen! Maar de Kerk bleef slaafs ge bonden aan de Staat. Zo bleef het ook, toen er onder het Rus sische volk hoe langer hoe ster ker een revolutionnaire bewe ging groeide tegen het totalitaire Czarisme. De Kerk was blind voor de ontzaglijke nood, waar in het volk onder het Czaren- regiem verkeerde. Hoe zou zo'n kerk straks uit de smeltkroes van de revolutie en de godlozen- actie te voorschijn komen? In 1917 breekt de revolutie uit en het Czarenrijk stort in. De sy node werd ontbonden en het patriarchaat kon worden her steld. Tichon, de metropoliet van Moskou werd tot patriarch ge kozen. Bij zijn ambtsaanvaar ding laakte hij scherp de bolsje wistische daden, zoals de ont eigening van de bezittingen der Kerk. In Februari 1919 kwam zelfs een besluit af, dat de kerk schatten ingeleverd moesten worden tot bestrijding van de hongersnood. Gevolg: toenemen de conflicten, een anti-kerke lijke beweging, gevangenneming, verbanning en doodstraf velen. In Augustus 1922 wordt ook Tichon gevangen gezet, maar in Juni 1923 weer in vrijheid ge steld. Hij wijzigt dan zijn hou ding opeens geheel en verklaart zich loyaal tegenover de Sowj et- regering! Alle actie tegen haar moet worden opgegeven. Tichon vindt hierin de bijval van de meeste gelovigen Na zijn dood in 1925 wordt hij opgevolgd door de even duistere figuur van Sergius, die beloofde zich niet met de politiek te zul len bemoeien, en dat terwijl de Staat zelf de godlozenactie voer de en verbood aan de kinderen beneden 18 jaar godsdienst onderwijs te geven. Dit laatste verbod bestaat trouwens nog al tijd. Overigens is in de Stalin- grondwet van 1936 de vrijheid van godsdienst vastgelegd, naast de vrijheid van anti-religieuze propaganda. Alleen: de Staat neemt aan die propaganda geen deel meer. De godlozenbond echter holt achteruit. In 1941 breekt de oorlog met Duitsland uit en Stalin kan op de Kerk rekenen. Nu wijzigt de regering haar houding geheel. De Kerk wordt in allerlei wen sen tegemoet gekomen. En thans ls het zo, dat de Kerk in Rus land geduld wordt, zolang zij zich niet aan de Sowjet-macht vijandig betoont. Maar wat dat betreft heeft de Russische Staat wel heel weinig van de Russische Kerk te vrezen. In passiviteit leunt zij nog altijd aan tegen de Staat. We hebben getracht in dit ar tikel een verklaring hiervan te geven uit de historie. In een vol gen artikel hopen we dit nog na der te verklaren vanuit het ge loof van dp Russische Kerk. Gs. C. M. VELDMAARSCHALK MONTGOMERY VERKLAART: Gisteravond sprak in.de Ridderzaal te 's-Gravenhage Veld maarschalk Montgomery tot de Koninklijke Nederlandse Vereni ging „Ons Leger". Zijn rede had tot onderwerp: „The Nation at war at modern times" (Een volk in oorlog in moderne tijd). De spreker werd met een kort woord ingeleid door generaal Kruis. NATIONALISTISCH INITIATIEF IN CHINA. Volgens binnengekomen berich ten 'igbben de Chinese nationalis ten heden op verschillende punten het initiatief genomen in de strijd met de communisten. In zijn toespraak heeft veld maarschalk burggraaf Montgo mery, stafchef van de West- europese Unie, onder meer ver klaard, dat de verenigde kracht van de Westeuropese Unie iede re mogelijke aanvaller kan ver slaan. Iedere natie behoort ech ter een weinig van haar souve- reiniteit op te geven teneinde de nodige samenwerking moge lijk te maken. Geen land, aldus Montgomery, is in staat zich al leen te handhaven. Het gebied van de Westeuropese Unie moet dan ook beschouwd worden als een samenhangend geheel: er is ruimschoots voldoende kracht aanwezig. Het vraagstuk is thans de Westeuropese Unie zo danig te organiseren, dat de volle betekenis van onze kracht aan het verstand van iedere mogelijke aanvaller gebracht wordt. Montgomery richtte een op roep tot de landen van de West europese Unie „meer internatio naal te worden dan wij momen teel zijn". DE VIJAND: HET COMMUNISME. De vijand, zo vervolgde de veldmaarschalk, is het commu nisme, dat een anti-christelijke religie is. Als krijgsknecht Gods (christian soldier) verklaar ik mij vijand van het communisme en alles wat daarmede samen hangt. Volgens mijn opvatting zijn de landen van het Westen heden op voet van oorlog met 6000 militairen aan het werk in de Londense havens. Gistermorgen hebben de 4500 militairen van land- en zee macht, die bezig zijn met het lossen van de door de staking der havenarbeiders in de Lon dense havens opgehouden ladin gen van vitaal belang, verster king ontvangen van een vijftien honderd mannen van de lucht macht. Het aantal stakers in de Londense havens was gisteren tot 14.419 gestegen, afschoon enkele arbeiders het werk her vatten. Door het tewerkstellen van militairen is het aantal schepen, waarop niet gewerkt wordt, teruggelopen tot 86. In Belfast zijn een duizend tal havenarbeiders in staking gegaan om een kwestie van be rekening van inkomstenbelas ting. T. G. Mcmanus, secretaris penningmeester van de Canade se zeeliedenbond, heeft te Mon treal verklaard, dat hij de ver zekering had ontvangen, dat het wereldverbond van vakvereni gingen „financiële hulp en ac tieve steun" zou geven aan „een boycott van Canadese schepen over de gehele wereld". Hij had een desbetreffende boodschap ontvangen van het hoofdbureau van de wereldbond te Parijs. het communisme. Dit wordt vaak „koude oorlog" genoemd, doch niettegenstaande dat is het een oorlog. Het is mogelijk, dat deze worsteling ons in een fei telijke oorlog stort en dit zou rampspoedig voor de gehele wereld zijn. Als grondbeginsel voor de westerse levenswijze noemde lord Montgomery het christen dom, de diepe eerbiediging van de enkeling in tegenstelling tot de opvatting, dat het individu slechts een pion in het staats bestel is, verder vrijheid en rechtvaardigheid, en een diep gevoeld verlangen naar vrede. VRIJHEID EN RECHTVAAR DIGHEID VOOR ALLES. Gij ziet, dat ik de vrede het laatst noem. Dit doe ik omdat het van belang is te beseffen, dat de vrede een nevenproduct is en niet een rechtstreeks te bereiken doel. Indien de vrede te veel als centraal doel gesteld wordt kan dit aanleiding geven vatten." tot een politiek van sussen. Vrijheid en rechtvaardigheid moeten eerst verzekerd worden, daarna verkrijgt men het bij product vrede. Montgomery zeide verder, dat het Westen zich in politiek en militair opzicht niet kan vereni gen tenzij het in economisch op zicht sterk en goed georgani seerd was. Economische kracht is een eerste vereiste voor mi litaire kracht. Om economische redenen kan een land in vredes tijd geen permanente strijd macht op de been houden, nodig voor een oorlog. De defensieve organisatie behoort daarom in staat te zijn snel te mobiliseren en de verdediging onmiddellijk uit te breiden. „Ik twijfel er in geen enkel opzicht aan, dat de verenigde kracht van de Westeuropese Unielanden in staat is iedere mogelijke aanvaller te verslaan. Onze mankracht, onze techni sche vaardigheid, onze rijkdom aan grondstoffen, en potentiëel organisatievermogen zijn samen groter, dan die van enige an dere macht of groep van mach ten. Op dit punt mag geen twij fel of wanbegrip bestaan. Wij allen moeten het volledige ver trouwen hebben, dat het Westen met goed gevolg verdedigd kan wouden tegen agressie, mits de betrokken landen de problemen zullen begrijpen, en zich zo danig zullen organiseren, dat zij het vraagstuk aan kunnen Maar de Republiek staakt het vuren nog niet. Het Republikeinse kabinet heeft Donderdagavond de verklaring van dr van Royen en mr Roem aanvaard, doch geen beslissing ge nomen over het tijdstip waarop de order tot het staken van het vu ren zal worden gegeven. Het re publikeinse persagentschap „An- tara" heeft uit welingelichte krin gen vernomen, dat de order zal worden gegeven, zodra de uitvoe ringsvoorschriften dienaangaande zijn bepaald op een ontmoeting van beide delegaties. In deze bij eenkomst zullen de staven van de strijdkrachten van beide partijen een voorname rol spelen. Betref fende de hergroepering van het republikeinse kabinet werd ver klaard, dat men een efficiëntie- basis zal vormen met gebruikma king van alle beschikbare krach ten, zodat in de toekomst b.v. een minister niet tegelijkertijd lid van de delegatie is. In verband hier mede zal waarschijnlijk de repu blikeinse delegatie gewijzigd wor den. Het republikeinse kabinet zal in de komende dagen voortdurend bijeen zijn voor bespreking van de vraagstukken betreffende de in- ter-Indonesische conferentie en de Ronde Tafel Conferentie. KNAAPJE TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermorgen heeft de Rijks politie te water te Zaandam het lijkje opgehaald van de 5-jarige Gerrit Kesselaar, die sinds Dins dagavond werd vermist. Naar het Duitse nieuwsagent schap D.P.D. (Britse zone) meldt, zijn 60 personen om het leven gekomen en 300 anderen gewond geraakt toen een Duits munitie depót te Prüm, in de buurt van Cobienz Vrijdagavond in de lucht vloog. Gehele straten zijn door het geweld van de ontploffing met de grond gelijk gemaakt. Onder de ingestorte gebouwen bevin den zich het ziekenhuis en het postkantoor. Volgens sommige berichten ontstond er brand in een oude opslagplaats voor ammunitie van het Duitse leger, op een hoger dan de stad gelegen heuvel. Ver volgens sloeg het vuur over naar een andere opslagplaats, waarin zich nog 500 ton ammunitie be vond. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. A. F. P. meldt nog, dat alle huizen van Cobienz, die binnen een straal van een kilometer van de in de lucht gevlogen ammu- nitie-opslagplaats zijn gelegen, met de grond gelijk zijn ge maakt. Gemeld wordt, dat on geveer een vierde gedeelte van de stad is vernield. Nog twee slachtoffers „Franeker" gevonden. Gisteren heeft de politie bij haar speurtocht op de heuvel van Ghatkopar opnieuw twee licha men van de inzitteriden der „Franeker" gevonden. Men heeft thans 44 der slacht offers kunnen bergen, doch van het stoffelijk overschot van de 45ste inzittende ontbreekt ieder spoor. Gistermiddag is het bestuur van de Belgische socialistische partij onder voorzitterschap van Buset bijeengekomen. Het nam kennis van de voorstellen, die Van Cauwelaert aan de vertegenwoordigers der partij gedaan heeft, doch achtte deze voorstellen, zoals zij gedaan zijn, niet aanvaardbaar. Het bestuur droeg de partijvertegenwoordigers op deze con clusie aan de informateur Van Cauwelaert mee te delen. Door het afwijzen door de socialisten van de voorstellen van de informateur Van Cauwe laert, wint de mening veld, dat een katholiek-liberale regering waarschijnlijker is dan enige andere oplossing. De beslis sing over de komende ge beurtenissen lag goeddeels bij het bestuur der socialistische partij. In deze partij waren ten aanzien van de te volgen tac tiek twee stromingen: één, die in het geheel van geen volks raadpleging wil weten, en een andere, die zou willen trachten op dat punt tot een compromis met de C.V.P. te komen. Men zegt, dat Spaak die laatste ge dragslijn verdedigt en dat hij betoogt, dat het niet deelnemen aan de regering voor de partij ernstige gevolgen zou kunnen hebben. VERDEELDHEID BIJ DE LIBERALEN. Tot de mening, dat een ka tholiek-liberale regering de meest waarschijnlijke oplossing zou zijn, hebben de, overigens spaarzame, uitlatingen der libe rale gedelegeerden, aan wie Van Cauwelaert zijn programma heeft uiteengezet, veel bijgedra gen. De liberale gedelegeerden maakten na hun onderhoud met de informateur een optimisti scher indruk dan de socialis ten en zij hadden meer lof voor Van Cauwelaert. In liberale kringen bestaat echter geen eensgezindheid over de volksraadpleging. Er is ook een zeker wantrou wen ten aanzien van de C.V.P., een vermoeden, dat de katholie ken met de liberalen zouden samenwerken tot de konings kwestie geregeld is en dat daar na in de C.V.P. de stroming de overhand zou krijgen, die aan samenwerking met de socialisten de voorkeur geeft. Tweede Kamer nam Atlan tisch verdrag in behandeling. De Tweede Kamer heeft gis termiddag in behandeling geno men het wetsontwerp tot goed keuring van het Noord-Atlan'- tisch verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949. Bij de indiening van het wets ontwerp heeft de regering te kennen gegeven, dat het verdrag zuiver defensief van karakter is en beoogt een versterking te zijn van de Verenigde Naties, met welker doeleinden en be ginselen het geheel in overeen stemming is. Verscheidene uit omliggende gemeenten en vooraanstaande personen waren gistermiddag tegenwoordig op de gemeenteraadszitting van de gemeente Kattendijke, waarin burgemeester jhr mr D. van Doorn officiëel afscheid nam van zfjn gemeente. Deze bijzondere raadsvergade ring vond plaats in een loods van de Mij „De Wilhelminapol- der" te Wilhelminadorp en het eerste deel van de vergadering stond nog onder voorzitterschap van jhr van Doorn. Als inleiding op zijn afscheids rede las burgemeester van Doorn het Kon. Besluit, behel zende zijn eervol ontslag, voor. MOEILIJK AFSCHEID. Hij bracht in herinnering, dat hij 17 Juli 1939 benoemd werd tot burgemeester en drie dagen later feestelijk ingehaald en ge ïnstalleerd werd. Dat was nog een rustige tijd, maar al gauw kwamen de moeilijkheden door mobilisatie, oorlog en alles wat daaraan vast zat. Toen werden vriendschapsbanden gesmeed, die steeds hechter werden en het afscheid zo moeilijk maak ten. Burgemeester van Doorn releveerde hoe na de oorlog het herstel werd aangepakt en er veel opgeknapt is, al is er nog genoeg werk. Als de nieuwbouw straks voltooid is zal de ergste woningnood achter de rug zijn. De klokken zullen nog vóór Kerstmis geleverd worden, de brandweer is gemoderniseerd en de begraafplaats verbeterd. Het burgemeesters is moeilijk de begroting sluitend te krijgen, zei jhr van Doorn, en daarom moeten verschillen de zaken, zoals herstel van de Dorpsstraat en een nieuw ge meentehuis, die heus geen over bodige luxe zijn, nog achter wege blijven. De scheidende burgemeester. Met dankbaarheid gewaagde jhr van Doorn van de prettige samenwerking met raadsleden en wethouders en van de ijver van het secretariepersoneel, de hoofden van scholen en onder wijzend personeel en de kerke lijke autoriteiten. Na tenslotte de vruchtbare samenwerking met „De Wilhelminapolder" en de politie te hebben gememo reerd en het andere gemeente- personeel dank te hebben ge bracht voor hun plichtsbetrach ting, legde hij de ambtsketen op de schouders van wethouder C. Burger, die vanaf dat mo ment loco-burgemeester van Kattendijke en Wilhelmina dorp is. DANK. De heer Burger aanvaardde deze functie met in herinnering te brengen wat gedurende de ambtsperiode van jhr van Doorn tot stand is gekomen. Het was heel wat en hij kon dan ook niet anders doen dan hem daar voor hartelijk dank te betuigen. Ook dankte hij jhr van Doorn voor zijn prettige leiding in de B. en W.- en de raadsvergade ringen. Daarmee was de open bare raadszittinggesloten en kwamen de genodigden aan het woord. De eerste was de heer P. C. D. Hanegraaf, voorzitter van het hoofdbestuur van „De Wilhel minapolder", die de hoop uit sprak, dat de vriendschaps banden niet verbroken zullen worden. De burgemeester van Kloetinge, Baron Schimmelpen- ninck van der Oye, gewaagde van de voortreffelijke en aan gename verstandhouding tussen hen als burgemeesters en van de grote vriendschap, die hij van jhr en mevr. van Doorn heeft mogen ontvangen. Mr W. C. ten Kate, burgemeester van Goes, dankte jhr van Doorn voor hetgeen hij o.a. als voorzitter van V.V.V. en wnd. secretaris van de schoolartsendienst, voor de stad Goes heeft gedaan. Jhr van Doorn antwoordde de sprekers afzonderlijk en schonk de gemeente als aandenken een voorzittershamer, die hijzelf nooit heeft gehad, en ook niet had behoeven te hebben. AFSCHEID VAN DE BURGERIJ. Gisteravond nam de burgerij afscheid van haar burgemeester in een bijeenkomst, die belegd was door „Doemezo", de overkoe peling van alle verenigingen uit het dorp. Bij de binnenkomst van de burgemeester en zijn drukken, echtgenote speelde de Muziek vereniging „De Echo" het Wil helmus", hetwelk door de aan wezigen staande werd mede gezongen. Als eerste spreker trad op de heer Minderhoud, directeur van „De Wilhelminapolder". Deze memoreerde de gehele loop der gebeurtenissen vanaf de aan komst van de burgemeester in 1939 tot aan zijn afscheid. Hij wees ook op de prettige samen werking, die er steeds bestond en die vooral voor Wilhelmina dorp door de bijzondere situatie, waarin men hier verkeert, van grote waarde is geweest. Hij wenste hem verder succes toe. Hierna bracht de Zangvereni ging „Zanglust" -enige nummers ten gehore, waarna als laatste spreker optrad de heer C. Bur ger, loco-burgemeester, die na mens de bevolking en „Doeme zo" sprak. Hij sprak zijn dank uit voor hetgeen de scheidende burgemeester voor de bevolking deed en bood namens de gehele bevolking, een foto van het burgemeestershuis, met op de achtergrond de kerk van Wil helminadorp en een tuin-ameu- blement aan. Tot slot bracht de burgemees ter dank aan de bevolking voor dit grootse afscheid, hetwelk hem zichtbaar ontroerde. Ook richtte de burgemeester zich nog tot de aanwezige meisjesstudenten uit het werk kamp te Wilhelminadorp. Door zijn afscheid had hij hen nog geen welkom kunnen heten, waarom hij hen op de thee no digde, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Nadat nog het Zeeuwsch Volkslied en het dorpslied van Wilhelminadorp was gezongen, werd de zeer druk opgekomen inwoners van Wilhelminadorp gelegenheid gegeven de schei dende burgemeester de hand te De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesn. tussen 10 en 12 Juni, na vermissing: Korp. J. BOLT, afk. uit 't Zandt (Gr.). Gesn. 15 Juni: Sold. Ie kl. J. F. H. VAN ES, afk. uit Elsloo. Gesn. 16 Juni: Sold. Ie kl. F. BOEREN, afk. uit Oosterhout (N.- Br.). Gesn. tussen 19 Juni en 4 Juli, na vermissing: Sold. Ie kl. H. P. SWINKELS, afk. uit So meren. Gesn. 27 Juni: le It. P. A. HAVIK, afk. uit Haren (Gr.); Sold. W. J. MAAS, afk. uit So meren; Serg. A. J. M. NIJLAND, afk. uit Amsterdam; Korp. C. B. WILDERBEEK, afk. uit Venlo. Volledig onder staatstoezicht. Te Praag is mededeling ge daan van een voor de Tsjecho- slowaakse Nationale Vergadering voorbereide wet, waarbij aan de staat de controle wordt gegeven over alle kerken, de benoeming van haar bedienaren en haar fi nanciën en beheer. Volgens het wetsontwerp moe ten alle kerkelijke benoemingen ook die van bisschoppen en aartsbisschoppen worden goed gekeurd. De staat kan goedkeu ring weigeren wanneer zij be zwaar heeft tegen de persoon van de benoemde. Verdere bepalingen van het wetsontwerp zijn: De staat betaalt de toelagen aan de geestelijken en de on kosten van de kerk doch alleen de geestelijken, die niet door het burgerlijk gerecht veroordeeld zijn en die „nationaal betrouw baar" zijn gebleken zullen voor het ontvangen van een toelage in aanmerking komen. Aan geestelijken met extra- verantwoordelijkheid kunnen extra-toelagen worden verstrekt. Geestelijken, die zijn aange wezen voor godsdienstonderwijs in de scholen moeten wekelijks voor dit doel tien uur gratis be schikbaar stellen doch zullen aanspraak kunnen maken op be taling van overwerk en voor reis- en verblijfkosten. Alle kerken moeten een inven taris opmaken van haar bezit en mogen die niet verzegelen of overbrengen zonder toestemming DOODVONNIS UITGESPROKEN. Het Bijz. Hof te Arnhem beves tigde gistermorgen de door de procureur-fiscaal geëiste dood straf tegen de 28-jarige S.D.- agent Antoine Tousseui, afkom stig uit Breda. T. heeft in het laatste halfjaar van (je oorlog een zeer groot aantal arrestaties ver richt op de Veluwe en in Utrecht en maakte zich aan tal van mis handelingen schuldig. Zwolle had eergisteravond de primeur van 's werelds eerste internationale rookwedstrijd, n.l. tussen een Deense en een Neder landse rookploeg. De Denen be schikten eveneens over een damesploeg, die genotvol een zware sigaar rookten. De of ficier van Justitie te Rotterdam is in hoger beroep gegaan be treffende de uitspraak in de zaak „Particulier Initiatief". Bij beschikking van de minister mag men thans op Zondag met rijwielen met hulpmotoren rij den zonder speciale vergunning. Dinsdag zal de Republikeinse regering een verklaring afleg gen voor het K.N.I.P. Prins Bernhard bezocht gisteren de tentoonstelling „Scheppend Am bacht" te Wolvega. Tussen 16 Januari en 15 Juli maakte de K.L.M. op de noodroute Am sterdamBatavia via Mauritius 67 uit en 63 thuisvluchten, waar bij 1791 passagiers werden ver voerd. Gisteren is een Lin coln bommenwerper bij Lincoln brandend neergestort. De be manning van 7 koppen kwam om het leven. Donderdag zal in de Amerikaanse Senaat over het Noord-Atlantisch Pact wor den gestemd. Een grote drei gende staking in de Amerikaan se staalindustrie is afgewend, doordat de werknemersorganisa ties de voorstellen van president Truman voor een bestand van 60 dagen hebben aangenomen. Tengevolge van een aan vier monteurs verleend ontslag staak ten gisteren de New-Yorkse buschauffeurs. Meer dan een millioen New-Yorkers moesten daardoor naar een ander ver voersmiddel omzien. Premier Zapotocky heeft Vrijdagavond dr Beran, aartsbisschop van Praag, gewaarschuwd, dat hij de kans liep om als verrader uit het land gezet te worden. De Ameri kaanse Senaat besloot om de militaire uitgaven gedurende het lopende belastingjaar met 1250 millioen dollar te vermin deren. Tass heeft gisteren in terviews uitgezonden met twee Russen uit Lenningrad, die be weren de eerste vlucht ter wereld te hebben gezien en wel op 20 Juli 1882 te Lenningrad, 21 jaar vóór de gebroeders Wright opstegen. Gesn. 28 Juni: Serg. M. W. VAN DE NIEUWENHOF, afk. uit St. Gilles Waes (België). Gesn. 29 Juni: Sold. J. A. DE BRUIJN, afk. uit Apeldoorn. Gesn. 30 Juni: Sold. K. NIEU- WENHUIS, afk. uit WlJmbritse- radeel. Gesn. 30 Juni: Sold. J. WIE- NEN, afk. uit Heino. Gesn. 1 Juli: Sold, le kl. A. BOUWENS, afk. uit Nieuw-Gin- neken; Sold. J. VAN DINGE- NEN, afk. uit Hoogeloon; Korp. D. UITTENBOGAARD, afk. uit Driebergen-Rijssenburg. Gesn. 2 Juli: Sold. A. HUIJ- GEN, afk. uit Bunschoten. Gesn. 3 Juli: Vaandrig M. VAN ECK, afk. uit Arnhem; Sold, le kl. P. H. J. VAN ENCKEVORT, afk. uit Seyenum (L.); Sold. H. H. HERMANS, afk. uit Seve- num (L.); Sold, le kl. P. H. SCHOLTEN, afk. uit Budel. Gesn. 4 Juli: Sold. H. J. BOERBOOM, afk. uit Wester voort. Gesn. 6 Juli: Sold, le kl. J. DE BOER, afk. uit Geleen; Serg. A. L. TEUNS, afk. uit Geleen. Gesn. 7 Juli: Sold. EIBRINK, afk. uit Oldebroek. HET ONDERZOEK NAAR DE RAMP MET DE „FRANEKER". Nederlandse luchtvaartdeskun digen en K.L.M.-vertegenwoordi- gers zijn te Bombay aangekomen om deel te nemen aan het door de regering van India ingestelde on derzoek naar de ramp. Het vlieg tuig, waarin liet gezelschap ge zeten was, vloog voor de landing op het vliegveld Santa Cruz over de plaats van de ramp. Men begaf zich na aankomst terstond naar het ziekenhuis om de Nederlandse slachtoffers te identificeren. EREMEDAILLE VOOR KASSIER TE KRABBENDIJKE, Bij K.B. is verleend de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in goud, aan W« L. Sonke, te Krabbendljke, kassier van de Coöp. Boerenleenbank „Krabbendijke". Interview met minister president Drees. De christen-democratische „Kölnische Rundschau" publi ceert een interview, dat dr Wohl- dram Arokay heeft gehad met minister-president Drees. Tijdens dit interview heeft dr Drees zich uitgesproken voor een volledig herstel van de handelsbetrekkin gen tussen Nederlan en Duits land. Op de vraag, of het niet beter was geweest, dat de Bene- lux-landen aan de conferentie van vier te Parijs hadden deel genomen, antwoordde de heer Drees, dat de zienswijze van de Benelux-landen het best verde digd kon worden door bemidde ling van de Westelijke bezet- tingsmogendheden. T.a.v. het transito-verkeer uit het Ooster» naar West-Europa via Duitsland en Nederland, stelde de minister voor, om gemeenschappelijke be sprekingen te houden van Bel gië, Nederland en Duitsland. De premier merkte nog op, dat de herinneringen aan da oorlog in Nederland thans vol doende op de achtergrond waren geraakt, om te kunnen trachten opnieuw met Duitsland samen ta werken. Naar hij zeide, dient de ze poging te worden ondernomen in het belang van Europa, voor dat Duitsland in West-Europa wordt ingeschakeld. Ministers van Defensie der Westelijke Unie bijeen. De bijeenkomst van ministers van Defensie der Westelijk# Unie is gisteren begonnen met een openingszitting, die zes en een half uur heeft geduurd. De ministers hebben in begin sel overeenstemming bereikt over de verdeling der kosten, welke de gemeenschappelijk® verdedigingsmaatregelen hunne* landen met zich zullen brengen. De ministers bereikten overeen stemming over de voorstellen betreffende de landsverdediging, zoals elk land afzonderlijk dia wenst te zien opgezet en de hier aan verbonden kosten, aldus wordt vernomen. Rectificatie predikbeurten. Abusievelijk werd in ons blad van gisteren vermeld, dat Zon dagmorgen a.s. 10 uur jeugdkerk zal zijn in de Chr. Bewaarschool te Goes. Deze jeugdkerk zal pas op Zondag 23 Juli worden ge houden. GROTE OPDRACHT VOOR FOKKER. De Nederlandse regering heeft een contract afgesloten met da N.V. Nederlandse Vliegtuigen- fabriek „Fokker" voor de leve ring van 300 door de Fokker fabriek in licentie te bouwen vliegtuigen van het type Glosier Meteor. Deze tweemotorige straalvlieg tuigen zfjn bestemd voor de lucht machten van Nederland en Bel gië. DE BILT ZEGT: Enkele buien. In de ochtend hier en daar mist, later wisselende bewolking. Enige regenbuien, plaatselijk vergezeld van onweer. Meest zwakke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1