Op 22 m. diepte zaagt matroos De Groot een ketting door. En de „ziekenpa" noteert. Domburgse Raad besloot tot aanleg van tennisbanen. Lezers grijpen naar de pen. Expeditie naar Groenland. „Jachin" nog groen en Iris. Na 73 jaar activiteit. FEUILLETON EDNA EARL In het afgelopen seizoen werden 175 millioen kg. uien geëxporteerd. Er komt een gemeenteblad. Donderdag 14 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van een speciale verslaggever.) En terwijl matroos de Groot ln zijn duikerpak werd gestoken, werden de plaatsen aan het luchtdrukbord en de telefoons door de mannen bezet: er was niemand, ille hiervoor een commando be hoefde to geven. De „zlekenpapa", die tevens de dulkadminlstra- teur Is, heeft zich met log en horloge een plaatsje veroverd in de stuurhut. Vanaf het moment, dat het voorglas op de helm wordt geschroefd totdat de luchtkranen wederom gesloten worden noteert hij iedere beweging en bijzonderheid van de duiker. De diepten, zijn werktijden onder water enz., aan de band waarvan de com mandant straks de beoordeling van de duiker zal opmaken; boven dien krijgt de duiker voor iedere geregistreerde minuut onder wa ter (op een diepte van b.v. 22 m.) 20 cent uitbetaald. „Alles klaar, voorglas dicht!" wordt er gepraaid. De duiker heeft de zwaargewicht-schoenen aan. de gewichten op borst en rug zijn aangebracht, de luchtslang en te lefoonlijn gekoppeld, het voorglas sluit de man af van de normale lucht de luchtpompen doen hun werk. Zeven en tachtig kilo extra. Plomp en moeilijk hij moet ln totaal 87 kg torse klotst de duiker naar het trapje, dat tot ln het water reikt. „Begin afdalennnnn1 klinkt het en langzaam verdwijnen be nen, borst en helm onder water. De luchtslang en telefoonlijn schuiven traag door de handen van de kwartiermeester de man aan het hoge-drukluchtbord regelt de luchttoevoer al naar de diepte, die hem wordt toegepraald de ziekenpa noteert. „Op de bodem". De telefoon aan boord krast en meldt de schipper, dat beneden alles oké ls: goed zloht en stil water. Aan een lijn verdwijnt een stuk ketting van 8 mm dikte ln het water, binnen 15 minuten moet de dui ker hiervan een schalm doorge hakt hebben. De RD. 3 ligt rustig. Aan dek ls het warm, de zon doet de lucht trillen. Een paar jongens roken een strootje, de commandant praat met zijn schipper. In de verte schuift een schip naar een nau welijks te onderscheiden einder; het water, de horizon en de lucht vloeien samen ln een niet te de finiëren kleur, teer, nevelig. En kele meters van het schip ver raadt een sliert luchtbellen, die aan de oppervlakte uit elkaai spatten, de plaats van de duiker, die op 22 meter diepte een ket ting tracht door te hakken. Nummer twee zit al gereed. Een tweede duiker zit inmid dels op de zetel om aangekleed te worden: zijn opgave ls: twee pij pen aan elkaar schroeven met 6 bouten, zodanig, dat deze buis straks gebruikt zou kunnen wor den als stoom- of waterleiding, zonder eeu enkel lek. De telefoons bij het luchtdruk bord krassen plotseling: „Klaar". Dat doorgepraaid wordt aan de ziekenpa. Matroos I. de Groot hakte de ketting door in 11 minu ten, mooi werk! De luchtslang en de telefoonlel- ding glijden weer door de handen ran de kwatlermeester, nu ln de andere richting. Langzaam haalt men de duiker op: het drukver schil, dat hij bij dit ophalen on dervindt mag geen nadelige In vloed op hem hebben, op verschil lende diepten blijft hij daarom en kele minuten hangen en voert met armen en benen (voor zover mo gelijk) gymnastische bewegingen uit; dit voorkomt de vorming van stikstofbellen in het bloed. 14 meter13 meter12 meterDe man aan het lucht drukbord houdt zrjn meters ln de gaten; 10 meter9 meter weer blijft de duiker enige minu ten hangeneindelijk verschijn*. de blinkend koperen helm boven water. Zwaar en moeilijk zetten de loden schoenen zich op het trapje, het ultlaatventiel van de helm sist. Behulpzame handen helpen de duiker aan boord en naar zijn zetel. „Voorglas open!' De luehtkraan wordt afgesloten, de ziekenpa noteert deze tijd ln zrjn log. De duiker tast in een zak van zijn pak en geeft het re sultaat van zijn werk af aan de schipper: een doorgehakte ket- tlngschalm, die nooit weer te ge bruiken zal zijn. Het uitkleden gaat nog sneller dan het aankle den: vaardige handen, die dc moeren losdraaien en de helm af nemen, handen die de loden schoe nen ontgespen, handen die met 'n een-twee-drle het pak van zijn schouders trekken, en de matroos ken hangen te drogen, de helmen en andere benodigdheden worden klaargemaakt voor de volgende dutkdag: het getij en de weers omstandigheden bepalen mede, wanneer dit zal zijn. Aan dek is het stiller nu. Nu en dan klinkt een lach over het stille water, waarschijnlijk veroorzaakt door een grap of een geslaagde opmerking van een der Jongens. Er hangt een prettige geest on der deze kerels, die de hele dag eikaars leven ln handen hebben. Langzaam lopen wij het haven tje van Zierikzee binnen: de bul zen op de hobbelige kade hebben diepere schaduwen door de al la ger hangende zon. Het is „vast werken" voor de mannen van de veel kleiner doen lijken, nu het m.O.D. Zierikzee. Als straks de massale duikerpak hem niet meer erbergt. Enkele meters van het schip De duikers van de Kon. Marine. II. borrelen de luchtbellen weer naar de oppervlakte, duiker no. 2 ls al naar beneden. Prettige geest. Het loopt tegen half vijf als het anker wordt gelicht en de diesels weer gaan draalen. De duikerpak avond gevallen ls, berekenen ze ingespannen de baan van 'n witte Ivoren bal op een groen laken of ze zitten ln het vooronder van de RD I, hun schip, en klaverjas sen een partijtje. Een koperen duikerhelm staart dan over het water met bolle, glazen ogen. (In het volgende artikel Iets over de practijk.) Het verkeersoponthoud bij Helmstedt. Dinsdagmorgen stond voor de controlepost aan de zonegrens bij Helmstedt een onafzienbare rij vrachtauto's te wachten op doorlating naar Berlijn door de Sowj et-Russische zone-grens wachten. Thans laten de Rus sen, volgens mededeling van een Britse militair, slechts drie auto's per uur door. Vergoeding gebruik eigen automobiel bij dienstreizen. In het Staatsblad van Dinsdag is opgenomen een Koninklijk Besluit van 24 Juni tot nadere regeling van de vergoeding we gens het gebruik van eigen automobiel bij reizen ten behoe ve van het rijk gedaan. De vergoeding als bedoeld in het reisbesluit 1916 wordt met ingang van 1 Jan. 1949 vastge steld als volgt: van 1 tot 10.000 km. 17 cent; van 10.001 tot 20.000 km 15 cent en boven 20.000 km. 12 cent. (Ingez. mededeling, advert.) HOOFDPI JN I Mijnhard: Hoofdpijnpoeders. 43 CL Mijnharde Hoofdpijntabletten. 75 ct. Hooibroei was de oorzaak, dat Dinsdagavond brand ontstond in de schuur van de landbouwer Mensing, tussen Nijverdal en Rijs- sen. De schuur met inhoud zowel als de hooiberg en de boerderij, brandden tot de grond toe af. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. Morgen zal een expeditie onder leiding van E. P, Daniël Linehan S. J., directeur van het Seismo- grafisch Instituut van de Univer siteit te Boston, naar het cen trum van Groenland vertrekken. (Ingez. mededeling, advert.) 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle ver stand, zal het zo ver laten ko men? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van van- daag-op-morgen met de welda dige Krusehen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren ver slapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuur lijke wijze hun werk doen, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemme ren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen be lang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Van onze Utrechtse I Belemmeringen, correspondent.) Voordat de vergadering zich te De Gereformeerde Zondags- luisteren zette naar de twee refe- sehoolvereniging „Jachin" heeft renten, hoorde ze nog twee spre- te Amsterdam haar 73ste jaarver- kers „van buitenaf" het woord gadering gehouden. Vele werkers voeren en wel ds J. Mulder, emer. in deze tak van evangelisatie- predikant van Leeuwarden als be arbeid waren naar de hoofdstad stuurslid van het Gereformeerd gekomen om dit feit mee te ma- Tractaatgenootschap „Filippus" ken. en ds H. W. Eerland, predikant te De vergadering zelf stond on- Lisse namens de Christelijke Ge- der voorzitterschap van prof. dr reformeerde Zondagsschoolver- F. W. Grosheide, die met een wij- eniging. Beide sprekers hadden dingswoord het samenzijn opende, j hartelijke woorden voor „Jachin". Daarin drukte de voorzitter zijn Met de bestuursverkiezing was gehoor op het hart toch vooral de vergadering gauw klaar. Zij niet af te wijken van de hoofd-koos met algemene stemmen de zaak, zoals „Jachin" die altijd heren prof. dr F. W. Grosheide te heeft gepropageerd. Het gaat omAmsterdam, J. Haan en J. Schol- het Evangelie, dat alleen redding ten, beiden te Groningen, weder- kan brengen. Menselijke practij-om in het bestuur, ken schieten tekort, al wil men ze j „Groten, die de kleinen in de meer en meer toepassen. weg staan". Dat was de titel van Blijkens het jaarverslag van de 1 het onderwerp, hetwelk ds R. van secretaris, de heer A. R. KosterMazijk, predikant te Maarn be te Ede, zijn 265 Zondagsscholen handelde. Naar men uit deze titel bij „Jachin" aangesloten. Meer dan kan opmaken, ging het hier over 200 kerken steunen het werk de volwassenen die menig kind financieel. Het handboek van belemmeren om tot Jezus te ko- „Jachin" beleefde vorig jaar zijnmen. Vroeger scheen dat zo'n derde druk. Dit boek is van groot vaart niet te lopen. Uit sprekers belang voor het bijbelonderwijs in eigen ervaringen werd verhaald de Evangelisatie. En niet alleenhoe uiterlijke bloei en innerlijke in ons land. Zelfs tot in Hongarije wasdom hand in hand leken te toe drong het handboek door, al gaan, terwijl het Zondagsschóol- is het de vraag of men het daarwerk nu dikwijls ploegen op rot- in vrijheid gebruiken kan. sen is. De welwillendheid der on- De heer G. van Hoeven te Sit-kerkelijken ten aanzien van de tard, penningmeester van de ver- j Zondagsschool heeft in deze tijd eniging, liet mededelingen horen j veelal plaats moeten maken voor over de geldelijke "situatie. Hier- minachting. mede wordt het beter, verleden I Ds Van Mazijk waarschuwde jaar kampte men met een beden-echter tegen het euvel van het kelijk tekort. Maar tengevolge zich blind staren op voorbije van enkele giften en vooral door t tijden. In Gods Koninkrijk zijn verhoogde activiteit hier en daar, perioden van hoogte en van diep- kon de schade grotendeels worden te. Voorts kunnen we als mensen ingehaald. Zo was bij voorbeeld de 1 niet altijd aanwijzen wat goede en stad Groningen in staat om zeven- wat ongunstige tijden zijn voor na te speuren. Welke groten staan de kleinen in de weg Daar is de leesbibliotheekhouder (er zijn 1077 erkende en nog meer niet-erkende bibliotheekhouders) die met somtijds gore lectuur on- middelijk weer teniet doen wat een kind op de Zondagsschool werd bijgebracht. Daar is de on derwijzer op de openbare school, die over Jezus moet zwijgen maar die zich vaak in afbrekende zin over God en Jezus en Bijbel uit laat. Daar is het gezin waaruit de leerling voortkomt. Maar de eer ste en ergste tegenstander is dik wijls de Zondagsschoolonderwijzer zelf. Hij moet beschikken over ootmoed, blijdschap, eenvoud en eerbied, anders staat hij het Evangelie in de weg. Met veel voorbeelden illustreer de ds Van Mazijk zijn betoog. In aansluiting daarop sprak ds B. Bouma van Noordwjjk aan Zee 's middags over de geestelijke achtergrond van het Zondags schoolwerk. NIWIN VERZENDT 120 RIMBOEKISTEN. Met het troepentransportschip „Waterman" dat gisteren met 1000 militairen uit Rotterdam naar Indonesië vertrok, verzendt de Niwin 120 Rimboekisten voor de militairen op de wapenposten in de tropen. Eveneens met de „Waterman" verzendt de Niwin 158 colli met diverse artikelen, o.m. bestemd voor de hospitalen in Indonesië. Onder de vijf en veertig inzit tenden, die de dood vonden bij de ramp met de „Franeker" bevonden zich, zoals bekend, dertien Amerikaanse journalis ten. Met de Roermondver trokken zij met hun vijftienen naar Indonesië, waar zij op ver zoek van de Nederlandse rege ring een bezoek brachten. Het gezelschap voor het vertrek naar Indonesië. (Ingez. mededeling, advert.) utev£. honderd contribuanten er bij te het Evangelisatiewerk. Doch wel de Groot in wollen trui en broek winnen. zijn we in staat enkele oorzaken Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 77) -o— Of meneer Manning een van deze artikelen waardig zou ach-| ten om opgenomen te worden in zijn tijdschrift, achtte zij zeer' twijfelachtig; maar zij had be- sloten nog één beroep te doen op zijn deskundig oordeel en* verzegelde en adresseerde dus1 de rol papier. Moe en slapeloos duwde zij de zware lokken haar, die op haar j voorhoofd waren gevallen, weg, stak het gaslicht aan en begon! «en hoofdstuk van het manus-] cript, dat de uitgever haar had' aangeraden in de vlammen te; werpen, af te maken. Zij was zo verdiept in haar werk, dat de uren ongemerkt voorbij gingen. Nu en dan, als haar gedachten niet onmiddellijk overvloeiden! In de juiste zinswendingen, leg de zij haar pen neer, liep oe1 kamer op en neer en dacht ovar Se goede woordkeus na, tot ze kindelijk gevonden had, wat zij rfocht. Het fluitje van de locomotief aan het station zei haar, dat het, vier uur was en nog was haar taak niet voltooid. En biddend, dat Gods zegen op haar werk mocht rusten, liet zij het onaf gemaakt liggen en trachtte in slaap te komen. Maar de sluimering bracht geen verlichting voor haar bezi ge geest, die in grillige dromen bleef voortborduren op het the ma, dat haar vervulde. En toen de zonneschijn straalde door haar open raam aan de voet van haar bed, belichtten de warme stralen geen gezonde slaap van een zorgeloos jong meisje, maar een moe en bleek gelaat. De lippen stamelden onsamenhan gende woorden, de fijn gebogen wenkbrouwen trokken in zorge-l lijk dromen en de blanke armen' woelden rusteloos boven haar hoofd heen en weer. De innigste wens van Edna's, hart was om nuttig te zijn voor haar tijd en haar geslacht" om te zijn een instrument ten' goede in de hand van God. En' terwijl zij hoopte op populari teit als een middel om haar doel j te bereiken, zo had de vrees om! belachelijk te worden, of de! angst voor scherpe kritiek, geen macht haar af te houden van' het werk, waarover zij voortdu-1 rend de leiding en zegen Gods afsmeekte. De edele woorden van de na tuurkundige Kepler weerklon ken onophoudelijk met zilveren, klank in haar ziel. Zij sterkten' en steunden haar en zij trachtte' haar leven in overeenstemming i te brengen met hun verheven betekenis: „Zie: ik heb gedaan het werk mijns levens met alle macht van het verstand, dat Gij mij gege ven hebt. Als ik, een worm in Uw ogen en geboren in de ban den der zonde, iets heb voort gebracht, dat onwaardig is in Uw raad, beziel mij met Uw Geest, dat ik het moge herstel len. Als door de wondervolle schoonheid van Uw woorden ik tot stoutmoedigheid ben verleid geworden als ik mijn eigen eer heb gezocht onder de men sen, als ik vooruit ben geko men door het werk, dat bestemd was tot Uw eer, vergeef mij dan in Uw liefde en barmhar tigheid en maak door Uw ge nade. dat mijn werk moge zijn tot Uw eer en tot welzijn der- mensen. Prijst de Heere, gij he melse zangen! en gij die de zan gen der nieuwe hemelen verstaat, prijs de Heere!" HOOFDSTUK XVIII. Meneer Hammond's nicht. „Meneer Hammond bent u ziek? Wat scheelt er aan?" Edna wierp haar boeken neer en legde haar hand op de schou der van de oude man. Zijn ge laat hield hij verborgen op zijn gekruiste armen en een halfge smoorde snik openbaarde haar, dat een vreselijke bezoeking over hem was gekomen. „O, kindl Ik ben bedroefd, ge heel verslagen en mijn hart is zwaar van een verdriet dat ik meende te hebben overwonnen." Hij hief zijn hoofd een ogen blik op, keek met een treurige blik het meisje aan en verborg zijn van zorg gerimpeld gelaat weer in zijn handen. „Is er iets gebeurd, sedert ik u gisteren zag?" „Ja, ik ben verrast door de komst van twee mijner familie leden, wier tegenwoordigheid in mijn huis zeer pijnlijke herinne ringen uit vroeger jaren bij mü verlevendigt. Mijn nicht, me vrouw Powell, en haar dochter Gertrude, kwamen hier giste renavond zeer onverwacht over voor een enigszins langdurig be zoek. En tegen jou, mijn kind, kan ik vrij zeggen, dat de ver rassing zeer pijnlijk en onaange naam is. Vele jaren zijn er ver lopen, sedert ik enig bericht van Agnes Powell ontving en ik wist met, voordat zij gisteravond plotseling voor mij stond, dat zij weduwe was en haar vrij groot fortuin had verloren. Zij maakt aanspraak op 'n tijdelijk verblijf in mijn huis en ofschoon zij mij veel leed veroorzaakte, voel ik, dat ik trachten moet geduldig en vriendelijk te zijn voor haar en haar kind. Ik heb vele bezoekin gen doorstaan in mijn leven, maar dit is de zwaarste, die mij ooit is opgelegd." (Wordt vervolgd.) Vooruitzichten lijken beter. De markt voor uien op voor koop was in de afgelopen week plotseling zeer willig. Er werden zaken gedaan waarbij de uien per gemet werden gekocht en waarbij f900.A f 1000.per gemet werd betaald, dat is 12500.per ha. Waarschijnlijk was deze plotse linge opleving van de handel een gevolg van de berichten over de grootte droogte in geheel West- Europa speciaal in Engeland, want toen het in Engeland over vloedig begon te regenen, wat dit weekend het geval is geweest, was de vraag plotseling weer min der groot. Hoe de komende oogst zal wor den is nog moeilijk te voorspellen. Een voorzichtige raming van de opbrengst geeft voor plant- en pootuien 30 millioen kg. en voor zaaiuien 140 millioen kg. Rekent men het binnenlands verbruik, de krimp enz. op 20 dan blijft voor export beschikbaar plm. 135 millioen kg. Een meevaller voor de export van de oude oogst was het feit, dat de Egyptische uien door transportmoeilijkheden niet tijdig op de Engelse markt konden wor den aangevoerd, daardoor kon in Mei nog bijna 4 millioen kg. wor den geruimd, waarop men niet meer had gerekend. Dit bracht het totaalcijfer van de uienexport in 't afgelopen sei zoen op bijna 175.000.000 kg. Deze hoeveelheid vergeleken bij de voor export beschikbare hoeveelheid van 135 millioen kg. volgens bo venstaande schatting zou er op wijzen, dat een catastrophe als vorig jaar, in dit seizoen niet kan voor komen. Het is echter nog moeilijk te zeggen of het buiten land meer of minder dan dit jaar zal afnemen. Van de 175 mill. kg. dit jaar ge ëxporteerd nam Engeland verre weg het meeste af, n.L 96.553.234 kg- (Ingez. mededeling, advert.) „EEN GOEDE KANS VOOR IEDEREEN". Naar wij vernemen zullen er bij de opruiming die de schoenzaken van Bata op a.s. Zaterdag beginnen, werke lijk bijzondere koopjes te halen zijn. Speciaal treft men er enor me keuze in damesschoenen aan, tegen zéér, zéér lage prijzen! Maar ook in kinder en herenschoenen zullen er zeer bijzondere aanbiedingen zijn. De lezers die willen profite ren raden wij aan om van deze gelegenheid tijdig ge bruik te maken. Korte Berichten. Mars bezit een vlakte, die elk jaar gedurende een bepaalde pe riode rood wordt. Dat zegt de Russische professor Tilchof ten minste. Zijn theorie is, dat er elk voorjaar bloemen bloeien, die mogelijk gelijken op papavers, viooltjes en vergeetmijnietjes. Normaal is volgens de professor de vegetatie op Mars licht- en donkerblauw. Dr Albert Schweitzer, de be kende Duitse medicus, musicus, theoloog, philosooph en zendeling, is tot doctor honorus causa van de universiteit van Chicago be noemd. In 1905 ging Schweitzer als zendeling-arts in Frans Equa toriaal Afrika werken. Dr Hamilcar Alivisatos van de Grieks Orthodo* kerk, heeft het centrale comité van de Wereld raad der Kerken meegedeeld, dat pelgrims uit alle delen der wereld in Juni 1950 te Athene zullen gaan herdenken, hoe de apostel Paulus 1900 jaar geleden naar Grieken land kwam. In Den Haag wordt vandaag de Maranatha-kerk ingewijd. Dit is de eerste Ned. Herv. Kerk in Nederland, waarin knielbanken zijn aangebracht. De Zwitserse kerk heeft al het houtwerk en het grondmodel geschonken, dat de architect prof. Eschauzier tot een eigen stijl heeft verwerkt. Norman M. Llttell, advocaat te Washington en voormalig tweede procureur-generaal in de V.S., heeft een rechtszaak aanhangig gemaakt tegen de Amerikaanse radiocommentator Drew Pearson, omdat Pearson in April Littells goede naam zou hebben besmet door te verklaren, dat Littell als ongeorganiseerd propagandist voor de Nederlandse regering is opgetreden. Hij eist 300.000 dollar. v/m VERDACHT. De schrikkelijke ramp met dt „Franeker" waarbij o.m. neer- tien Amerikaanse journalisten om het leven kwamen, doet op- nieuw de vraag rijzen of hier sabotage in het spel kan zijn. Het merkwaardige is, dat de Amerikaanse journalisten df« naar Indië kwamen om de volle werkelijkheid in het licht te stellen, de heenreis maakten met het eveneens op verdachte wijze verongelukte vliegtuig „Roermond". „Sabotage uitgesloten" zeg gen de republikeinse bladen ook van andere zijde is eenzelf de opmerking gemaakt. Maar hier staat tegenover, dat de gezagvoerder en meer dere leden van de bemanning bekend stonden als mannen met buitengewone capaciteiten, die onder de moeilijkste omstandig heden hun taak konden vervul len. 'tls niet aan mij om hier een oordeel uit te spreken. Maar het geval blijft ver dacht. Zoals ook de omstandigheden waaronder generaal Spoor is ge storven, een verdacht tintje hebben. Te Parijs is het proces begonnen tegen Otto Abetz, vroege Hitlers ambassadeur in Frankrijk. Hij wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan moord, roof, massa deportatie en het martelen van gevangenen. De raad van Domburg kwam o.l.v. burgemeester jhr ir H. L. Boogaert bijeen. Na de herkozen raadsleden ge lukgewenst te hebben sprak hij enkele woorden ter nagedachtenis aan de vroegere gemeenteveld wachter, de heer J. P. Adriaansen. Hierna werden enige ogenblikken van stilte in acht genomen. Zowel aan de Ver. School museum te Middelburg als aan de Bond tegen het vloeken werd een jaarlijkse bijdrage van f5.— ver leend. Naar aanleiding van een adres van de sportverenigingen werd beslist dat de verbetering van het veld in September ge schieden zal indien het weer mee werkt. Ten behoeve van een goede ver kaveling zal een klein stukje grond geruild worden bij de voor malige coöperatie. Vervolgens deelde de burge meester mede, dat B. en W. had den besloten tot het uitgeven van een gemeenteblad. Het werd on bevredigend geacht, dat vele be langrijke besluiten en verordenin gen, welke voor de ingezetenen van belang zijn, nooit op practi- sche wijze te hunner kennis wor den gebracht. Het Domburgs ge meenteblad zal huis aan huis wor den bezorgd en op ongeregelde tijdstippen verschijnen, n.l. tel kens wanneer daaraan behoefte bestaat. Op een verzoek om medewer king tot het verkrijgen van een buitengewone vergumflng voor maatschappelijk verkeer voor het pand Sommerhoff werd door de raad m.a.s. afwijzend beschikt. Het bestuur der Ver. voor Chr. Schoolonderwijs te Domburg had verzocht medewerking bij de aan schaf van nieuw meubilair voor de school. De raad besloot hiervoor een bedrag van f 2050.op de Voor de zwakke kinderen. Men schrijft ons uit Middel burg; Gaarne vestigen wij hierbij Uw aandacht op de collecte, die vandaag, 14 Juli 1949, ten bate van de drie comité's van uit zending van zwakke kinderen wordt gehouden in Middelburg. De afgelopen jaren zijn er tal loze kinderen voor herstel van hun zwakke gezondheid op dok tersadvies naar andere streken gezonden, vanwaar zij lichame lijk gesterkt en geestelijk ver frist naar hun ouderlijk huis te rugkeerden. De uitzendingen geschiedden steeds voor zes we ken of drie maanden. Vele kinderen wachten weer op uitzending, maar de finan ciële toestand van de comité's laat niet toe, dat alle in aan merking komende kinderen ge holpen worden. Uw hulp is drin gend nodig en daarom hopen wij op Uw aller steun. begroting te bfengen. T.a.v. de oude schoolbanken der o.l. school werd besloten deze ten dele ta slopen en van het afkomende ma teriaal diverse voorwerpen ten dienste van het onderwijs te ma ken. Het restant zal worden ver kocht. Vervolgens kwam de aanleg van tennisbanen ter sprake, waartoe de raad reeds in de vorige ver gadering in principe besloot. Thans konden B. en W. een vol ledig exploitatieoverzicht over leggen. Op grond hiervan besloot de raad, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, tot de aanleg over te gaan en het benodigde be drag ad f 9500 op de begroting te plaatsen. De raad besloot vervol gens een 16-tal kavels definitief toe te wijzen nu de kadastrale metingen zijn verricht. De raad kon zich verenigen met het voorstel van B. en W. om aan het gemeentepersoneel ook dit jaar weer een gratificatie te ver lenen. Bij de rondvraag kwamen nog diverse onderwerpen ter sprake, o.a. of tijdens de kermis het rij- verkeer niet normaal zou kunnen doorgaan, besteding van het bouwvolume en de bouw van de woningen in het Westerpark. Verklaring republikeins bureau New York. Het bureau van de Republiek Indonesia te New York heeft een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de delegatie diep geschokt en smartelijk getroffen is door het bericht over het ver ongelukken van het K.L.M.-toe- stel te Bombay, waarbij 14 voor aanstaande journalisten om het leven kwamen. De meerderheid der correspon denten bracht in voor de Repu bliek gunstige zin verslag uit eu de delegatie heeft er nooit aan getwijfeld, of een nadere bestu. dering van het probleem zou lei den tot een objectieve analyse van het onderwerp en tot de erken ning van de rechtvaardigheid van het republikeinse standpunt. De delegatie wenst met nadruk te verklaren, dat de veronderstel ling van sabotage door iemand die in verband staat met de Republiek absurd en onhoudbaar is. Het is begrijpelijk dat, zoals gemeld is, een lid van het gezelschap sabo tage door de Republiek vreesde, daar de gehele rondreis onder auspiciën van de Nederlanders en onder Nederlandse leiding is ge maakt en de Nederlanders steeds een verkeerde voorstelling hebben gegeven van de politiek en han delingen van de Republiek. Zij hebben getracht de Republiek aan het Westen als een boeman voor te stellen. Volgens de correspondent van de „Times" te Boedapest zijn in de schoot van de Hongaarse com munistische partij „min of meeer ernstige meningsverschillen" ont staan. De verongelukte „Franeker" op Schiphol,

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2