Een nederzetting van Babyloniërs in ons land fjro\rinti£&«vJ3 Het dorp met de hangklok buiten. Vraag naar mosselen loopt in België langzaam terug. De N.V. Haven van Vlissingen in 1948. Het bedrijf van de Walcherse boeren in EDNA EARL Grossiers nemen te hoge winsten. Zeeuw-Ó attehZei Graaninrichting en kuustmestloods ook gereed. FEUILLETON Opgravingen te Renesse. Woensdag 13 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 toren te vernielen, want het be dehuis beschikt hier slechts over een dakruiter, die evenwel reeds stuk was. Wie in Babyloniën- broek wil weten hoe laat het is, kan tegenover de kerk een hangklok in een kastje aan de muur zien prijken. Een verma kelijk gezicht, zo'n huiselijk meubelstuk in de buitenlucht! Er naast heeft men de gemeen telijke aankondigingen opge prikt. Natuurrampen. De Hervormde Kerk is de enige bezienswaardigheid van Wij zijn eens in dat dorp gaan Krijqsqeweld. het dorp, al is zij wel erg sober, speuren. Want wie zou niet Een steen boven de ingang geeft graag een keer van aangezicht Wellicht heeft een der mid- het volgende opschrift: tot aangezicht staan met naza- deleeuwse bezitters van deze ten van Hammoerabi, Mero- streek de vruchtbaarheid van dach-Baladan en Nebukadne- j Babylonië ook hier niet ten zar? Of zouden wij te doen krij-onrechte verwacht. Dat zou- gen met het verre nakroost van i hen we kunnen afleiden uit de bouwers aan de toren van Ba-naam der buurtschap Hill nabij (Van onze speciale verslaggever.) De reemdellngendienst van de Nederlandse politie heeft in haar registers namen vermeld staan van personen uit vele landen. Men zou raar opkijken by het vernemen van het aantal nationaliteiten, dat in ons land vertegenwoordigd is. Maar dat er Babyloniërs bin nen onze grenzen wonen, gelooft niemand. Toch draagt een dorp in Brabant een naam, die op kolonisatie van lieden uit Babel schijnt te wijzen: Babyloniënbroek. Krijgsgeweld. bel? Zeer nieuwsgierig togen wij op weg. De plaats waar we naar zoch ten, ligt in het Land van Altena, het Brabantse gebied met de Hollandse inslag. Het heeft trouwens eeuwenlang deel van Holland uitgemaakt. Men komt er het gemakkelijkst via Gorin- chem. Eerst overvaren, dan fiet sen. Aanvankelijk over redelijke, daarna over slechte wegen. In Babyloniënbroek kent men geen asfalt, beton of tegels. Misschien heeft het oude Babel van Nebu- kadnezar beter geplaveide stra ten gehad. Dat is niet altijd een voordeel. Het Babel van voor heen vindt men nu als een ruïnenveld terug; het ging aan zijn eigen cultuur ten gronde. Babyloniënbroek heeft zich in elk geval reeds een eeuw of acht ongerept weten te bewaren en zijn bestaan wordt nog niet be dreigd. Er is geen opdringende industrialisatie in die buurt, er liggen daar geen steden met an nexatieplannen. Babyloniën broek is een eenvoudig boeven- dorp met een paar honderd in woners. Uitlandse namen. Door deze mededelingen ver liest de lezer al zijn illusies om trent een ontmoeting van de verslaggever mot onvervalste Babyloniërs. Voor het gretig door hem afgegraasde dorp geldt naar de maatstaf van aard- rijkskundeboekjes de aandui ding: landbouw en veeteelt. Geen contacten met Nebukaönezar, geen herinneringen aan het land bij Eufraat en Tigris. Vanwaar dan toch die naam vol beloften? Welke middel eeuwse vereerder van een ver gane beschaving heeft hier zijn gevoelens blootgegeven? Wij we ten het niet en niemand kan er met zekerheid mededelingen over doen. Wij zochten naar de dorpsherberg; daar immers zou een kastelein ons althans enige inlichtingen kunnen verschaffen. Doch in Babyloniënbroek schijnt niemand tijd te hebben voor bier of limonade, noch lust in biljar ten. Er is geen café, tenminste voor zover wij konden nagaan. En we haalden op die hete, stof fige middag zowat het hele dorp o.verhoop! Ook in 'n dorpswinkel maak te niemand ons wijzer. „De men sen hier praten altijd over Broek", vertelde een juffrouw, „we denken er eigenlijk nooit bij na wat Babyloniën betekent, het moet wel wat met Babel te maken hebben." De werkelijkheid is echter, dat het dorp in 1131 al ver meld als Babilonia niets heeft uit te staan met het oude land, dat tegenwoordig Irak heet, De herkomst van de naam wordt waarschijnlijk verklaard uit de traditie om nieuwe landen een vreemde naam te geven. Inzon derheid bij polders was dat het geval. Verschillende polders en buurtschappen dragen de naam van een ander land of een bui tenlandse plaats. We komen daardoor in Nederland namen tegen als Engeland (bij Dalf- sen), Frankrijk (bij Harder wijk), Denemarken (bij Slocn- teren), Turkije (bij Waterland kerkje, Z.), Oostenrijk (bij Horst, L.), Benkoelen (bij Vries), Padmos (gedeelte van Enschede), Siberië (deel van Zeist) en voorts plaatsnamen als Polanen (Polen), Poortugaal (Portugal) en De Krim. In de buurt van Domburg treffen wc het gehucht Babel aan, een zus je derhalve van Babyloniën broek. Wie zo de kaart eens af zoekt kan wel meer merkwaar dige namen vermeld zien. Babyloniënbroek. Met Hill wordt meermalen bouwgrond, plaats van een boerderij, aan geduid. Dat klopt wel, gelet op de vruchtbaarheid van het Land van Altena. In het wapen der heerlijkheid Babyloniënbroek komt de toren van Babel voor. Meer herinne- „Als men schreef 1664 in 't gemeen. Soo heeft Jan Wil- lemsen van Emmekoven uyt den naam van syn vader als kerekmeester van Broeck en den Hill aan dese weder opge- boude kerek geleyt den eersten steen en Gerrit Rogge, kerek meester van Hill en Broeck den tweeden steen tot stich- tinghe van alle menschen. Op den 16 May 1664." Het achterste deel der kerk ringen aan het Oosterse land j moet van vroeger datum zijn. Dit vermochten wij in het dorp niet, koorgedeelte heeft nog toebe- hoord aan de voorreformatori- I sche kerk van Broek. In die kerk is omstreeks 1570 de heilige dienst «waargenomen door een VREEMDE PLAATSEN. I. pastoor, over wie een visitatie rapport van de bisschop in Den te ontwaren. Wel andere herin- Bos zegt, dat hij aan de drank neringen, namelijk aan de laat- was. Destijds had Babyloniën- ste oorlog. Deze is ook over de broek blijkbaar wél een herberg! vredige plek heengegaan. De Het koor der kerk heeft in be- verwoestingen zijn vrijwel ver- gin 1809 een maandlang tot ver dwenen, maar de talrijke nieu- blijfplaats gediend van 59 dorpe- we boerenwoningen illustreren lingen, die tengevolge van een de jongste geschiedenis van overstroming dakloos waren ge- Broek en Hill duidelijk genoeg, worden. Al eerder hadden na- Wij zitten hier trouwens midden tuurrampen het dorp overvallen, in het geteisterde gëbied. De Kronieken vermelden, dat op 21 naam van het naburige dorp Juni 1767 een vreselijke hagel Eethen (de gemeente waaronder al het te veld staande gewas vernietigde. Meer schokkende dingen schijnen er te Broek en Hill niet te zijn geschied. En de bezoeker van het dorp spreekt graag de wens uit, dat Babyloniënbroek schoon minder van aanzien Babyloniënbroek ressorteert) zegt al genoeg. Velen hebben de hulpactie van de N.C.R.V. voor deze drievoudig getroffen plaats gevolgd, de laatste maan den. Heel dit land ligt bezaaid met oorlogsherinneringen. Het puin dan het naamverwante Babel van ettelijke torens bedekt denochtans die stad der oudheid grond. In Broek was geen kerk- in levensduur mag overtreffen. dat de winstmarge van de Ver- mosin veel en veel te groot is. De mosselen die voor nog geen f 10 per 100 kg., door de Zeeuwse Bij het bezoek aan België, (lat handelaars aan de Belgische gros- de mosselkwekers uit Bruinisse siers geleverd worden, kosten voor vorige week brachten, viel ben ge consument f 30 per 100 kg. Een iets op, dat hen ernstig veront- hg. mosselen wordt dus voor de rust. consument in België maar even- Van bedrijvigheid in de mossel- lïc's 2. per kg. duurder op de handel was geen sprake. En dat VVCS grossier-consument, terwijl vroeger honderden tonnen De Vermosin is de vereniging per dag hun weg naar de consu-I van mosselimporteurs m Belgie. ment vonden. i Reeds dlkw«ls IS van bepaalde zij- Ook uit, de gesprekken bleek, de aangedrongen op het weer toe dat de mossel als volksvoedsel, Jaten van *?et venten van mosse- zoals men dat voor de oorlog ken-jan in Belgie, wat rop de, langzamerhand bezig is te ver- komt, dat de mosselen neer dan dwijnen. En dit om de eenvoudige reden, stroomopwaarts langs de Schelde en haar zijrivieren aan Belgische leurders verkocht worden. Dit zou ongetwijfeld uitbreiding van de omzet geven, zonder de omzet van de Vermosin te schaden, doeji nu blijkt, dat de Vermosin een veel Fabriek in het hart van Hilversum afgebrand. Gisternacht is de kousenfabriek 'e ~&°ie winstmarge neemt lijkt „Salvo", welke in het centrumdu£beJe waakzaamheid geboden van de gemeente Hilversum a&n L VonS Jaar werd de exporthef- de Noorderweg ligt, slechts een fl"S v°°rf ™ssel,en "aar Belgie honderd meter vin het Hilver- afgeschaft. Men deed dit om de sumse station aan de nverziirie mosselen goedkoper te maken, "de spoorbjn, door eeh by-!, Maf f „Vermosin" beschouw- - de dit als een buitenkansje voor eigen zak en liet de prijs even hoog als zij was. Ook om de Deense concurrentie zonder felle brand totaal ver woest. De brand werd omstreeks half twaalf door omwonenden ontdekt, toen plotseling een steekvlam door een der boven- het boofd te. b-eden zou het ge ramen naar buiten schoot. Even Te"st fn' dat de Vermosin op later stond het voorgedeelte van haar Pr«sPolitiek het gebouw, waarin o.a. een aan-1 veranaerae. tal nieuwe, kostbare machines stond opgesteld, reeds geheel in De „C. A. Banck" nog niet vlammen. De brandweer stond vjQj. voor een hopeloze taak, daar vele1 zeer brandbare stoffen als wol, Vele honderden, die Maandagmor- garens en een grote partij kou-gen voor dag en dauw half uit- sen voor de vlammen een gemak-j geslapen en met verkleumde ge- kelijke prooi vormden. J zichten naar het Bloemendaalse De oorzaak kon nog niet wor-strand waren getogen om getui- den vastgesteld, evenmin als de ge te zijn van het vlot slepen schade, welke echter zeer om- van de „C. A. Banck", zijn tever- vangrijk is, daar ook grote ex- geefs gekomen. De Zweed week portorders lopende waren. De geen centimeter van zijn plaats, eigenaren van pand en fabriek, De springvloed bracht het water waar omstreeks vijftig personen niet zoals verwacht werd werkzaam waren, zijn gedeelte- hoger dan het bij normale vloed lijk verzekerd. komt. Moeilijkheden over de film 1 „Het geval Gouzenko". Ook Maandagavond hebben zich in Amsterdam weer relletjes voor gedaan naar aanleiding van de vertoning van de film „Het geval Gouzenko" (The iron curtain).' De politie was genoodzaakt dej bioscoopzaal van het Rialto-thea-! ter te ontruimen, waarbij ver- j schillende rake klappen werden uitgedeeld. Na de ontruiming werden in de zaal verschillende wapenen gevonden. Drie agentenj werden gewond. Ook in Haarlem was de politie Zondagavond ge- noodzaakt hardhandig op te tre- den, daar zich ook daar strub- j belingen voordeden met betogers met Russische sympathiën. Korte Berichten. Een vreemde man is Charley Lupiea, een drogist te Cleveland in Ohio. Hij zit reeds 41 dagen bovenin een vlaggemast en zal niet naar beneden komen alvorens een stedelijke basaballclub boven aan staat in de competitie. Het Amerikaanse opleidings schip „Empire State" is gisteren met 307 adspirant-koopvaardij- officieren uit de staat New York te Portsmouth in Engeland aan gekomen. Het schip vertrekt 16 Juli naar Amsterdam. „De stem van Amerika" zendt thans nieuwsberichten naar de Sowjet-Unie uit in morse. Men is van mening, dat de Russische stoorzenders op deze uitzendingen minder invloed hebben dan op het gesproken woord. Een groep Franse banken zal Spanje vijftien milliard Franse francs lenen voor de wederop bouw, zo is officieel te Madrid be kend gemaakt. Het bedrag zal grotendeels worden gebruikt voor de aankoop in de komende vijf jaar van technisch materiaal. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is gisteren uit Baguio op de Philip- pijnen vertrokken na zijn twee daagse conferentie met president Quirino over een anti-communis tische unie van landen aan de Stille Oceaan. Polen heeft aan Engeland een nota doen toekomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de stopzetting van de gerechtelijke procedure wegens oorlogsmisda den tegen de Duitse generaals Kurt von Rundstedt en Adolf Strauss, zo meldt Radio War schau. De „Ghesellen van den Spele" onder leiding van Ad Hooykaas geven gedurende de zomermaan den een reeks opvoeringen van middeleeuwse spelen in de Utrechtse Kloosterhof. Een stichting ter herdenking van Goethe's 200ste geboortedag zal moderne vertalingen gaan uit geven van Goethe's voornaamste werken in 10 delen. Het aantal aangegeven radio toestellen van Nederland bedroeg op 1 Juli: 1.254.146 tegen 1.237.499 op 1 Juni. De grens tussen Egypte en Cy- renaica is volgens het Egyptische regeringsgezinde blad „El Assas" met ingang van gisternacht ge sloten. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van oorlog heeft gezegd, dat de grens van Egypte met Cyrenaica is afgeslo ten. Een dividend van 4 In het jaarverslag over 1948 van de N.V. Haven van Vlissingen wordt medegedeeld dat in 1948 met het herstel van de havens verdere voortgang gemaakt werd. De monding van de buitenhaven die aan het eind van 1947 nog ge deeltelijk versperd was, kwam in de loop van 1948 geheel vrij en werd weer gebaggêrd op een diep te van 12 meter N.A.P. Tevens werd het diepe gedeelte van de buitenhaven geheel op 12 meter N.A.P. gebracht. Zodoende zijn dus zowel de bunkerinstallaties aan de Oostzijde vaq de buiten haven als de kademuur wederom bereikbaar voor zeer grote en diepgaande schepen. De steiger langs de west-haven- dam kwam in 1948 geheel gereed en dit gaf een grote verbetering bij het geven van ligplaatsen aan schepen van het Loodswezen, Ber gingsmaatschappijen en douane. Met het herstel van de sluizen, die de toegang vormen voor de binnenhavens, werd nog steeds niet begonnen. Hiermede zou voorjaar 1949 worden aange vangen. De kademuur langs de tweede binnenhaven kwam in het najaar gereed, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat de binnenscheepvaart veel beter en sneller kon worden bediend. Het herstel van de eerste bin nenhaven is nog niet beëindigd en verwacht wordt dat daarmede gereed gekomen zal worden aan het begin van 1950. Het oliebunker- en opslagbedrijf van de Vlismar aan de buitenha ven werd in verband met de we reld-situatie op het punt van stookolie, nog weinig gebruikt als bunkerstation, doch wel werden belangrijke partijen op- en uit geslagen. De asphalt-raffinaderij en het opslagstation van de Vlismar aan de binnenhaven werden geheel afgebroken en het opslagbedrijf werd overgeplaatst naar Rotter dam. Het kolenbunkerstation van de S.H.V. functionneert, doch als gevolg van de kolenpositie ging er nog zeer weinig om. De passagiersdienst van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" werd nog niet hervat. Wel werden met een kustvaartuig 10 afvaarten gegeven voor het ver voer van uien naar Engeland. I Gedurende de zomermaanden werden tamelijk regelmatige diensten onderhouden tussen Ant werpen, Gent en Vlissingen met plezierboten. Deze brachten met 98 afvaarten ca. 15.000 Belgische toeristen naar Zeeland. Het bunkeren van zg. Gronin gers door Shell, A.P.C. en Vlismar nam gedurende 1948 toe. In Januari, Februari en Decem ber werd 1572 ton verse ijle ha ring aan de buitenhaven gelost door 192 vissersschepen. Een deel van deze haring was voor export per spoorwagon bestemd. Het melasse-station was goed bezet. Naast het gebruik voor dis tributie van van overzee komende rietmelasse, werd het in 1948 eveneens gebruikt voor het ont vangen van voor overzee bestem de bietmelasse. Hierbij bleek dat de pompinstallatie uitstekend ge schikt is voor het beladen van een zee-schip. Door de N.V. werden verwerkt in 1948: Diversen 70.083 ton (66.030 in '47); Melasse 26.810 ton (23.275 in '47); Vis 1.572 ton (1737 in '47); Stenen 10.631.000 stuks (6.252.000 in '47); Dakpan nen 220.000 stuks (144.000 in '47). Het aantal afgelopen schepen bedroeg in 1948 :Zeeschepen 754; Vissersschepen 192; Binnensche pen 1174, benevens een aantal schepen van het Loodswezen, Ma rine en Provinciale Stoomboot-1 dienst. Er was een saldo van f 52.442.87 Het dividend werd in de vergade ring van aandeelhouders van Maandag j.l. vastgesteld op 4 1 f 21.000.werd geboekt op de re-1 kening „reserve tot herstel van oorlogsschade". Invoerrechten op Zaaioesters. Waarom werd maximum-gewicht verhoogd Het invoerrecht op zaaioesters bedraagt 5 terwijl op con sumptieoesters 20 moet worden betaald. Krachtens het tarief van invoerrechten was het maximum gewicht van zaaioesters bepaald op 30 kg. per 1000. (30 gram per stuk). Nu is bij Kon. Besluit van 24 Juni 1949 echter bepaald, dat het maximum-gewicht verhoogd is van 30 tot 45 kg per 1000 (dus van 30 tot 45 gram per stuk). Deze maatregel is niet in het belang van de kleine kwekers en deze zouden gaarne willen weten, wie de verhoging van gewicht heeft voorgesteld. Op wiens ad vies of verzoek geschiedde dit? De kleine kwekers, noch hun organisatie zijn gehoord en dit is toch geen kwestie om zomaar eens te beslissen. Ook de Vebo is niet geraadpleegd. Welke macht zit hier achter? Het is niet de eerste maal, dat wij schrijven over de be stemming nan de nieuu-e S!oe- gronden. Niemand in Zeeland weet daar nog iets van. Maar het is ons gebleken, dat men in Den Haag er evenmin iets van weet! In Zeeland doen geruchten de ronde, dat voorlopig na de in poldering nog geen boerderijen in de nieuwe polder zullen wor den gebouwd. De gronden zou den to orden toegewezen (voor lopig althans) aan boeren, die hun bedrijnen in de buurt, op Walcheren en in Zuid Beveland, hebben. Op het ministerie van land bouw in Den Haag wist men er niets van. Men geloofde ook niet, dat het zo zou gaan. Hoe dan wél? Tja, daar zal wel over gedacht zijn, maar plannen zijn nog niet vastgesteld. En dat kan, zo werd ons nerteld, nog wel een half jaar op zijn minst duren! Wij betreuren deze gang van zaken. In de eerste plaats, om dat er veel te weinig rekening wordt gehouden met de menin gen van het Provinciaal Bestuur en de landbouworganisaties in Zeeland. En in de tweede plaats, om dat de gegadigden voor de nieu we gronden (er zijn er heel loat) niet ingelicht kunnen worden. Nu kan men opmerken, dat de polder pas op 1 Mei 1950 ge reed moet zijn, maar dat is al betrekkelijk spoedig! En het wordt toch langzamerhand wel tijd, dat men als boer weet, of men tnaar de Sloepolder kan gaan en op welke voorwaarden. Laten we hopen, dat de depar tementale molen trt dit opzicht wat vlugger gaat malen. Wanneer boeren en boerenzoons, zoals Maandagavond geschiedde, een kijkje gaan nemen bij het ge bouwencomplex van de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" op het Middelburgse industrieterrein, dan kunnen zij tevreden zijn. Immers, wat hier tot stand werd gebracht, is vrucht van de samenwerking van 1100 Walcherse boeren. Kwam verleden jaar de groen- voederdrogerij gereed, thans zijn. ook de kunstmestloods en de graanschonings- en -droogloods klaar. En dit is van grote beteke nis voor de landbouwvereniging, die nu door middel van een mobile kraan en een tweetal transport banden de kunstmest, zowel los als in zakken, uit de in het haven tje liggende schepen de loods tot in de nok kan vullen. Vanzelfsprekend zijn de muren berekend op een dergelijke druk. Om dit te kunnen bereiken, moest de grond waarop de loods rust, Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 76) _o— „Dank je. Er zal een dag ko men, dat diezelfde rode lippen mij nederig hevend vergeving zullen vragen voor wat zij nu hebben gezegd, en dan, Edna j Earl, zal ik wraak nemen en je zult terugzien op deze avond en' begrijpen de volle betekenis van mijn afscheidswoorden wee, de overwonnene!" Hij bukte zich •n raapte een rose fluwelen lint op, dat van haar hals was geval len, overhandigde haar dit, glim lachte, en, met een van die diepe, bevallige, hooghartige buigin gen, die zozeer pasten bij zijn heersersnatuur, verliet hij de bibliotheek. Een ogenblik later hoorde zij zijn eigenaardige lach, bitter en zonder vrolijkheid, weerklinken door de koepel, toen werd de deur met een hef tige slag dichtgegooid en weer heerste er rust in het grote land-1 huis. Edna nam de kandelaar van; de tafel, waar meneer Murray die had neergezet en ging terug j naar haar eigen kamer, waar zij plaats nam voor het raam. I Op haar schoot lag het pakket en de brief, die zij niet langer begerig was te openen en haar handen hingen lusteloos langs haar neer. Het feit, dat haar manuscript was teruggezonden, gaf de doodsteek aan al haar in nig verwachtingen, want zij stel-, de zo groot vertrouwen in de, critische gaven van de heer Manning, dat zij het volkomen nutteloos oordeelde het werk naar iemand anders te zenden. Een hogere rechtbank kende zij niet; tot een lagere wenste zij zich niet te wenden. Na enige tijd, toen zij de kracht had verzameld om de(' brief te openen, waren haar: wangen bleek en haar lippen zo-| zeer samengeperst, dat de möoie lijnen om haar mond niet meer zichtbaar waren. „Zeer Geachte Mejuffrouw. Ik zend u hierbij uw manuscript terug, niet omdat er alle ver dienste aan ontbreekt, maar uit de overtuiging, dat als ik het aannam, de dag eenmaal zeker zou komen, dat u de ontijdige publicatie er van zou betreuren. Het werk bevat zeker onmisken bare tekenen van buitengewone aanleg en er zijn hele mooie be- sthrijvingen in. Uw stijl draagt evenwel meer het karakter van soepelheid en wordt ontsierd door een zekere vrijheid van uitdrukking die het verwende publiek nooit zou dulden. Het onderwerp, dat u heeft geko zen, is boven uw macht geen enkele vrouw zou het met succes kunnen behalen en hoe spoe diger u beseft, dat u uw krach ten overschat, des te eerder zul len uw aspiraties tot het juiste peil afdalen en des te eerder zult u slagen in het «behandelen van een thema, meer geschikt voor uw vrouwelijke gaven. Verbrand het ingesloten manuscript en schrijf schetsjes over het huise lijk leven beschrijvingen van plaatsen en dingen, die u beter begrijpt dan diepzinnige ontle dingen van de verschillende ze deleren en mythologische grond gedachten. Denk er aan, dat vrouwen nooit geschiedenis schrijven; nooit een oratorium samenstellen, dat door de eeuwen heen weerklinkt; nooit een „Laatste Avondmaal" en „Laatste Oordeel" schilderen. Wel geven zij nu en dan aan de wereld een aardige ballade, die liefelijk en zoet klinkt bij een wieg, of een ander schildert een vriendelijk schetsje, dat heel goed doet in een rustig hoekje en de ogen verkwikt, wanneer zij vermoeid zijn van de zwaar dere mannelijke kunst. Als u soms korte artikelen heeft, die u gaarne in druk zou zien, dan kunt u ze mij zenden, en ik zal datgene uitzoeken voor publica tie, dat u naar ik denk in later jaren niet zal doen blozen. Met de meeste hoogachting, Uw dienstwillige dienaar, DOUGLAS C. MANNING.' Zij pakte het manuscript uit en legde het met zijn doodvon- nis in een la, ging toen zitten, j legde haar armen gekruist op het blad van haar schrijftafel en liet haar hoofd daarop rusten. Het gelaat was niet verborgen en toen het licht er op scheen, was er wel een uitdrukking van diepe teleurstelling en geduldige lijdzaamheid zichtbaar, maar evenzeer van onbuigzame vast- beradenheid en geen spoor van' bitterheid. Langzamerhand verdween de uitdrukking van verdriet van het gelaat van het meisje en haar hoofd opheffend nam zij uit I haar bureautje verschillende; kleine blaadjes, die zij van tijd tot tijd had beschreven, als on der het lezen de ideeën voor een artikel bij haar opkwamen. Er waren twee bij, waarover zij veel had nagedacht en die be sloot zij aan meneer Manning te sturen. Beide bevatten zij de uitwer king van historische gegevens en zij had zich veel moeite getroost om alle bijzonderheden over haar onderwerp te weten te ko men en zodoende een helder beeld te krijgen van de tijd, waarin het speelde. verstevigd worden, zodat er al voor een aardig bedrag verwerkt was eer men iets van de eigenlijke loods zag. DE GRAANLOODS. Vlak achter de kunstmestop- slagplaats staat het gebouw met de graanschonings- en -droogin- richting. Eveneens aan het haven tje. Het graan dat hier aange voerd wordt, wordt eerst ge droogd, d.w.z. het teveel aan vocht wordt er uitgedroogd. Dat gebeurt in z.g. drogers. Maar eerst komt het product in een vóórschoningsinrichting, vandaar gaat het naar de eerste droger, dan ook weer met 'n Jacobslad- der naar de tweede droger om tenslotte in de schoningsmachine te belanden. Heeft het graan ook deze bewerking ondergaan, dan kan het verderop in de loods wor den opgeslagen. Waarschijnlijk komt er nog een schoningsmachine bij, daar de schoningscapaciteit minder is dan het vermogen van de. drogers. Is deze er, dan kunnen de drogers en natuurlijk de hele installatie rationeler werken en nog meer aan het doel beantwoorden. Om het graan, wanneer het per schip weggevoerd moet wor den, te kunnen laden, is een ele vator aangebracht, die het uit de loods opzuigt en door een pijp in het vaartuig giet. Een automati sche bascule zorgt voor de con trole. Om monsters van de aange voerde producten te kunnen ne men en beoordelen, zullen enkele apparaten aangeschaft worden, zo vertelde de heer H. J. Ikkink, directeur van „Eiland Walcheren" die Maandagavond de rondgang leidde. Ook vertelde hij, dat dit welis waar een mooi begin is, maar de Landbouwvereniging nog meer plannen zal trachten te verwezen lijken. Alles met het doel de 1100 leden een zo groot mogelijke ser vice te bieden. Staking in Amerikaanse Staalindustrie? De onderhandelingen, die on der auspiciën van de regering tussen vertegenwoordigers van de arbeiders en de werkgevers in het staalbedrijf zijn gevoerd, zijn vastgelopen. Het bestuur van het C.I.O. heeft de raad ge geven Zaterdag aanstaande het werk stop te zetten. Plaats van West-Friese oorsprong? Met bekwame spoed hebben lei dekkers de dakbedekking ep de Ned. Herv. Kerk te Renesse aan gebracht. Thans is het inwendige van het gebouw aan de beurt. Men vermoedt, dat onder de te genwoordige grondslagen nog fundamenten te vinden zijn van een nog oudere Romaanse Kerk, en in overleg met de Bodemkun- dige dienst zijn er opgravingen verricht. Karrevrachten aarde, afkomstig uit het schip, bedekken nu een deel van het dorpsplein. Over de resultaten van de op gravingen is nog weinig bekend. Los van de opgravingen in het kerkgebouw, staat het graven van een 3 meter brede sleuf lopende van de kerk naar de Kromme Reké. Met belangstelling zien we de resultaten tegemoet, evenwel moet rekening gehouden worden met het feit, dat liet kerkgebouw en de onmiddellijke omgeving steeds een heilige plaats is ge weest, zodat de resultaten kun nen tegenvallen. Het vermoeden, dat de plaats Renesse van West-Friese oor sprong is, moet nog bevestigd worden. Inwoners van Goes gaven gemiddeld 0.42 voor het Roode Kruis. De afdeling Zuid-Beveland-West van het Nederlandsche Roode Kruis kreeg van het Hoofdbestuur het onderstaande schrijven, naar aanleiding van de inzamelings actie voor het Roode Kruis. „Het was ons een bijzonder ge noegen door Uw brief van 27 Juni j.l. het mooie resultaat van Uw inzameling tot in details verzorgd te mogen vernemen. Het resultaat in Goes is schit terend. Voor zover ons momenteel bekend is, heeft Goes met 42 cent per inwoner het record van alle steden in Nederland geslagen. Door het resultaat van Goes en mede door de verhoogde opbrengst in de dorpen heeft volgens de cijfers waarover wij beschikken Zuid-Beveland-West dit jaar drie maal de opbrengst van 1947 be haald, terwijl de opbrengst van 1948 is verdubbeld. Het quotum van de stad Goes was f 4206.—. Met Uw inzame ling in Goes van f 5465.06 heeft U dus plaatselijk 129.9 van dit quotum behaald. Wanneer in aan merking wordt genomen, dat de collecte- en inzamelingsresultaten van andere charitatieve instellin gen dan het Nederlandsche Roode Kruis zich steeds in dalende rich ting bewegen, spreekt Uw resul taat voor zichzelf. Gaarne zouden wij zien dat aan allen die aan deze actie direct of indirect hebben medegewerkt de welgemeende waardering van het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis wordt overge bracht". Afscheid van Kattendijke's burgemeester. Vrijdag a.s. om 3 uur 's middags zal de gemeenteraad van Katten- dijke bijeenkomen om afscheid te nemen van de burgemeester Jhr Mr D. van Doorn. Op deze verga dering zal tevens een waarnemend secretaris benoemd worden, om dat Jhr van Doorn ook de functie van gemeentesecretaris vervulde. Uitzending militairen lichting 1950. Uit een circulaire van de mi nister van Oorlog van 7 Juli j.l. blijkt, dat het in het voornemen van de minister ligt bij de uit zending van dienstplichtigen van de lichting 1950 in de eerste plaats daarvoor te bestemmen hen, die hebben doen blijken daar op prijs te stellen. Betrokkenen zullen tevens in de gelegenheid worden gesteld hun wensen kenbaar te maken om in het voorjaar, dan yvel in het na jaar van 1950 te worden opge roepen. Zij die zich bereid verklaren voor uitzending, dienen hieruit niet op te maken, dat inderdaad geen uitzending zal plaats hebben. Zij wier keuringsresultaten niet voldoen voor dienst in Indonesië kunnen in geen geval worden uit gezonden. Buitenlandse studenten in Zeeland. Maandag en gisteren zijn in 't Wederopbouwkamp te Biggekerke de eerste buitenlandse studenten gearriveerd (ca. 50), die in het kader van de herverkaveling van Walcheren een landweg zullen aanleggen en daarin een duiker aanbrengen. Het is een internationaal gezel schap, bestaande uit Amerikanen, Finnen, Fransen, Italianen, Zwit sers en Oostenrijkers. Het eerste kamp duurt tot 6 Augustus en wanneer er nog tijd'" over is, zullen de studenten be ginnen met het afgraven van de vluchtheuvel bij Biggekerke t.b.v. het oudheidkundig onderzoek. Ongev. 50 buitenlandse meisjes studenten zuilen te Wemeldinge weer deelnemen aan de fruitpluk. Zij vinden onderdak, evenals het vorig jaar, in de Veehoeve van de Wilhelminapolder. Het zijn meisjes uit Amerika, Frankrijk en Scandinavië. MIDDELBURG. Ger. Ver. voor Drankbestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde de afdeling der Ned. Ger. Ver. voor Drankbestr., o.l.v. de heer G. M. Feij. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan onze roe ping bij de drankbestrijding, die gezien moet worden als een ge loofsdaad en volbrenging van des Heilands gebod uit liefde tot de naaste. Afgevaardigden werden benoemd naar de algemene verga dering op 27 Juli te Amersfoort. Verschillende agendapunten voor die vergadering werden breedvoe rig besproken. Getracht zal wor den van de leden en begunstigers een hogere bijdrage te verkrijgen voor vergoeding van het maand blad der vereniging. VLISSINGEN. De drie sanatoria collecte. De collecte voor de drie sa natoria, „Sonnevanck", „Zonne gloren" en „Zonnestraal", heeft een schitterend resultaat opge leverd. Het totaalbedrag was f 1376. Het comité brengt de geefsters en gevers, de collectrices en col lectanten en allen, die op eni gerlei wijze tot het welslagen dezer inzameling hebben mede gewerkt, hartelijk dank. YERSEKE. B.M. sloeg om. Zaterdagmiddag was de zeiler J. K., vergezeld van zijn meisje gaan varen met een B.M. op de Schelde. Door een windvlaag sloeg de B.M. om. Gelukkig kon den beiden goed zwemmen en zich redden totdat hulp verleend kon worden door toesnellende motorschepen. Met de schrik kwa men de jongelui er van af. W Motorongeluk. De motorrijder van P. had Za terdagmiddag het ongeluk tegen een trottoirband te rijden op de Damstraat. Bloedend verwond werd hij in het huis van de heer Cornelisse binnengebracht. Dr Ampt verbond hem en vervoerde hem per auto naar zijn ouderlijke woning. Hel motorrijwiel werd beschadigd. Zijn duopassagier be kwam slechts lichte ontvellingen. KRUININGEN. Schoolreisje. Vrijdag maakten de leerlingen der laagste klassen van de Chr. school een schoolreisje naar Wal cheren. Niet alleen het spelen op het strand maar ook een boot tochtje met de „Koningin Julia na" en een wandeling door a« manteling vielen zeer in de smaak

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2