Potgieter's commando legde de basis voor Transvaalse republiek. Zieken en dokters uit vroeger eeuwen. Door verraad van Zoeloekoning Dirigaan verloor Piet Retief het leven. En de altijd terugkerende dood. Er komen weer nieuwe postzegels. Waar blijft de nieuwe Politiewet? Centrale verwarming op straat. Die Stem van Suid-Afrika (VII) Aardappe.en oogsten met de vlammenwerper. Korte Berichten. Geen eenstemmigheid bü de vakorganisaties. j Brieven van een j Emigrant Maandag 11 Juli 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 lager met een rivier in de rug. In de Amerikaanse stad Boston De Zoeloe's werden op een ver-,in de staat Massachusetts zijn de schrikkelijke manier verslagen. winters meestal koud en er valt veel sneeuw. De kosten van het HOE DE NAAM „BLOED RIVIER" ONTSTOND. Toen het gevecht was afgelopen en de terugkerende Boeren naar de rivier keken, zagen zij, dat sneeuwruimen om de gebouwen in de binnenstad zijn zeer hoog, maar volgende winter zullen de trottoirs om het 25 verdiepin gen hoge kantoorgebouw van de Het kon haast niet uitblijven, of met zoveel „sterke" figuren bloed der gedode Zoeloe's. Daar- inoest er tweedracht komen. Vooral tussen Uys en Maritz kwam om noemden zij die rivier Bloed- het tot hevige moeilijkheden. Hoe dan ook, het Verenigd Lager rivier, welke naam tot op de dag ging uit elkaar. Een groep onder leiding van Piet Retief trok naar van heden behouden is gebleven, het Oosten in de richting van de Drakensbergen, teneinde via de Pretorius trok toen door naar passen Natal binnen te trekken, terwijl de rest onder commando 1 de hoofdstad van Dingaan, die in van Potgieter naar het Noorden trok, naar de Transvaal, om zich vlammen opging. Dingaan zelf daar te vestigen, na een einde gemaakt te hebben aan de Invasies i vluchtte naar het aangrenzende van de Matabell uit de Noordelijke Transvaal. i Swaziland. Hij kwam om het le- PotgietePs commando slaagde erin de Matabeil een definitieve ven en werd ergens in het Noor nederlaag toe te brengen en hun koning vluchtte met de rest van den van Zoeloeland begraven, zijn leger over de Limpopo in het land, dat thans bekend is als j Men vond de overblijfselen van Zuid-Rhodesia. Zijn koninklijke kraal vestigde hij op de plaats, p)et R<,tief en zyn roetgezellen op deze roodgekleurd was van het John Hancocks Onderlinge Le- - - - - - - vensverzekering Maatschappij droog en schoon blijven, onver waar nu de stad Bulawayo ligt. In elk geval legde dit commando onder Potgieter de basis voor de Transvaalse Republiek. Hoe anders verging het Piet Retief. Na veel wederwaardighe den slaagde hij er in onderhan delingen aan te knopen met de Koning der Zoeloe's, Dingaan, ten einde van hem een bepaald grond gebied te kopen, waar de trekkers zich zouden kunnen vestigen. Met dit doel moest Retief zich naar de koninklijke kraal in Zoeloe- land begeven. Deze werd genoemd Umgundundhlovo, hetgeen bete kent: de woonplaats van de Grote Oliphant. Dingaan tekende ten slotte de koopovereenkomst, doch zeide, toen Retief en zijn metge zellen wilden vertrekken, dat hij hun eerst nog een feest zou aan bieden, waar zijn krijgslieden o.a. hun oorlogsdansen zouden demon streren. Volgens de voorschriften mochten vreemdelingen niet ge wapend in de nabijheid van de koning verschijnen. Retief en zijn volgelingen woonden dus ongewa pend het feest bij. Toen het feest in volle gang was en de krijgers hun dansen vertoonden, gaf Din gaan plotseling een teken de Boe ren te doden. Retief en al zijn metgezellen werden bij deze slachting vermoord. In de dagen, die daarop volg den, werden door de Zoeloe-impis (een impi is een Zoeloe-regiment) enorme slachtingen aangericht onder de achtergebleven Boeren, doch ook werden practisch alle Engelse nederzettingen in Natal door de Zoeloe's uitgeroeid. DINGAAN MOEST WOR DEN VERSLAGEN. De overgebleven trekkers be grepen, dat er geen toekomst voor hen in dat land kon zijn, voordat Dingaan verslagen was. Het zou echter tot December 1838 duren, voordat zij sterk genoeg waren Dingaan aan te vallen. Intussen was Maritz overleden, doch een andere Afrikaner van groot for maat, Andries Pretorius, die later zijn naam heeft gegeven aan de hoofdstad van de Transvaal, Pre toria, was naar voren gekomen. en 64 ossewagens trok hij de vij and, die uit tienduizenden krijgs lustige en goed getrainde Zoeloe's bestond, tegemoet, de „Terechtstellingsheuvel" in het Zoeloe's genaamd „Hlomo Ama- buta". Op Relief's lichaam werd het document gevonden, getekend door Dingaan, waarbjj h(j Natal aan de Boeren afstond. De Boeren kwamen hun belofte na. Te Pietermaritzburg, welke stad de hoofdplaats van Natal werd, bouwden zij een kerk, de Beloftekerk genaamd. De dag der overwinning, 16 December, Din- schillig hoeveel sneeuw er valt. Onder de betonnen 6 meter brede trottoirs om het gebouw zijn buizen gelegd die in ver binding staan met de verwar mingsinstallatie van het gebouw. Deze zullen voldoende warmte geven om de sneeuw even snel als deze valt te doen smelten. De installatiekosten van deze openluchtradiatoren zijn hoog maar de eigenaars van het ge bouw verwachten dat deze er binnen een paar jaar uitkomen want in de strenge winter van 1947 bijvoorbeeld hebben zij voor sneeuwruimen meer dan 3000 dollar moeten uitgeven. Taft tegen het Atlantische Pact? De Amerikaanse senator Ro gaan's DagT wordt tot op de dag bert Taft, voorzitter van de po a i van heden in de gehele Unie op litieke commissie der Republi- plechtige wijze herdacht. ikeinse partij, heeft tegenover de Intussen heeft men in de nabij-pers verklaard, dat hij mogelijk heid van Pretoria een geweldig tegen de ratificatie van het At- monument het Voortrekkers lantische Pact zal stemmen, om- Monument opgericht. Voor zo-dat hij het waarschijnlijk acht, ver werk door mensenhanden ge- dat het Pact niet gescheiden ten overwinnen, zij een kerk zou- J wrocht eeuwig kan zijn, zal hetkan worden van het voorgestel den bouwen en de dag van de er staan als een waardige herin- de program voor militaire hulp overwinning vóór eeuwig als een nering aan deze Godvrezende, on-1 aan Europa. Dag van Gebed zouden vieren. De verschrokken mensen, wier le- Eerder had Taft in de senaat Boeren kregen contact met de I venshouding werd bepaald doorverklaard, dat hij pertinent vijand in de nabijheid van de ko- hun geloof en de Bijbel, het boek tegen het verschaffen van wa- ninküjke kraal. Zij vormden eender boeken. penen aan Europa is. Op weg naar de vijand, baden zij God hen te helpen, waarbij zij de belofte deden, dat als zij moch- op ander gebied nuttig maakten, i Gelijk ook het geval was met Met vlijm en kruid dwingen wij uitstel af, 1 mr Jacob Cornelisz, chirurgijn Van wie nog nooit een sterv'ling afstel gaf." Deze woorden kan men lezen op een der wandtapijten in het groot-auditorium der universiteit te Utrecht, en wel op het tapijt dat de betekenis van de faculteit der geneeskunde uitbeeldt. De bedoeling is duidelijk: in de strijd tegen de dood gebruiken de artsen instrumenten en medicijnen. Dik wijls gelukt het hun om met deze middelen het leven van een zieke te verlengen. (Van onze correspondent) Wie een belangwekkend over- KONINGIN JULIANA POSTZEGELS KONINGIN JULIANA POSTZEGELS. 11 Juli a.s. wordt een begin gemaakt met de verkoop van nieuwe postzegels met de beel tenis van H.M. Koningin Juliana. De serie draagt de beeltenis van H.M. en face, op donker fond waarin uitgespaard het mono gram JR met 'n kroon er boven. Bij de zegels van f 1 t.m. f 10 is het fond opgebouwd uit een fijn netwerk van elkaar kruisende lijnen. Als eersten in de serie ver schijnen de 10 cent (goud-okerj en f 1,00 zegel (rood). De ver koop van de zegels geschiedt voorzover de overeenkomstige waarden van de tegenwoordige waarden zal zijn uitgeput. Voor verzamelaars zullen op hun ver zoek de nieuwe zegels direct verkrijgbaar zijn. I waarde die gelijkelijk ten goede Ontwerper van deze zegels is zal komen aan Het Nederlandse S. L. Hartz. Tekst en waarde- Rode Kruis, Stichting Nederland /PELT-PAl<930Zl aanduiding J. van Krimpen. Druk Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. helpt Indië, en de Niwin. Het comité waarin de drie ge noemde organisaties zijn verte- Van de zegels van 5 t.m. 601 genwoordigd, zal bij de propa- cent is de beeldgrootte ca 17)4 x ganda voor de verkoop deze 22 mm. en de zegelgrootte 21 x zegels aanduiden als „Vergeet 25 mm. De kamtanding is hen niet" postzegels. 13)4 12%. Van de waarden van De zegels dragen een afbeel- f 1 t.m. f 10 is de beeldgrootte ding van een bruine en een ca. 21 x 28% mm. en de zegel- j blanke hand, die zich uitstrek- grootte 24 x 31% mm. Kamtan- ken naar een zonnebloem, als ding is 12% 12. een symbool van hulpverlening, VERGEET HEN NIET"- v0Sr Indoneslë als v00r Nederland. POSTZEGELS. Van 1 Augustus t.m. 30 Sep- De waarden en kleuren waar in de zegels zullen verschijnen tember zullen bijzondere post- zijn zegels worden uitgegeven, met 2 cent met 3 cent toeslag, een toeslag boven de frankeer-j gr;jS; 6 'cent met 4 cent toeslag, roodbruin. dit plein staat het waaggebouw .en daarin is gedurende de zo- Een commando werd gevormd on- mermaanden een medisch-histo- der zijn leiding en met 464 man1 --- zich vereeuwigen met een hart in de hand. De dokters van te- genwoordig maken minder werk zicht wil hebben van de strijd van hun portret; zij hebben er der medische wetenschap tegen geen tijrl voor om urenlang te ziekte en dood moet vooral eens poseren voor de schilder. Hun zeif op het titelblad aan als: bij een bezoek aan .Amsterdam beeltenis, op de pasfoto van het Tractaat van het excellente naar de Nieuwmarkt tijgen. Op rijbewijs, geeft een doodgewone kruyd THEE, 't welk vertoond man te zien, zonder een hart op het regte gebruyk en de grote de hand maar - naar we hopen kragten van 't selve in gesond- binnen Amsterdm en dienaar der „gemeinte Christi". Deze do minee-dokter diende God en mensen, ziel en lichaam, zo ver meldt het onderschrift bij zijn portret. Leef op hoop. Zowel voor medicus als voor bibliofiel zal de verzameling oude boeken over geneeskunde de moeite waard zijn. Wij zagen veel literatuur over kruiden. Een van de werkjes het da teerde uit 1678 kondigde zich- VERGEET HEN NIETPOSTZEGEL S wel met een hart in de borst rische tentoonstelling onderge- daj warm klopt voor elke lij bracht. Vraagt men waarom de- der ze expositie in dat gebouw Gelukkig gaan de dokters van wordt gehouden dan hennne- t hun atiënten ook ren we aan de banden die er' 6 - vanouds hebben bestaan tussen In de Verenigde Staten ge bruikt men tegenwoordig bij de aardappeloogst vlammen werpers. Deze nieuwe landbouw machines worden door tractors getrokken en branden de sten gels van de aardappelplanten tot de grond toe af, zodat de aardappels, als deze een dag of wat later opgeploegd worden, gemakkelijker verzameld kun nen worden. Men beweert, dat deze vlam menwerpers de sporen van de aardappelziekte volkomen ver nietigen en op deze wijze ver hinderen dat de ziekte een vol gend jaar opnieuw voorkomt. Tevens wordt door deze werk wijze verhinderd, dat sappen die zich in de stengels bevin den terug sijpelen naar de aard appels en -daar bederf veroor zaken. De machine, die ruwe olie stookt, geeft een vlam, die juist boven het loof brandt. Er kun nen 6 rijen tegelijkertijd afge brand worden en in een uur tijds kan men meer dan 4 hec taren behandelen. De machine gaat zo snel door het veld, dat de teeltlaag bijna niet warm ten en maten. De twee „over- kendheid niet door zijn arts- wordt en de aardappels onbe- lieden van het chirurgijnsgild" practijk maar door vaderlandse senaenga blijven. binnen de stede Haarlem lieten liedjes kreeg, herinnert er aan, de waag en de medische weten schap. Ieder heeft wel eens een der talrijke schilderijen gezien, getiteld: „De anatomische les". Rembrandt behoorde tot de schilders die zo'n college in beeld brachten. Welnu, het me rendeel dezer doeken ontstond 17e eeuw voor de anatomische in het waaggebouw, dat in de lessen werd gebezigd. De zaal waar men de ontleed kunde beoefende, is nog intact. In het koepelgewelf, dat met vele wapens is versierd, leest de bezoeker: „Zij die bij hun leven als boosdoeners schaadden, worden van nut na hun dood". Het waren dus de lijken van misdadigers die in vroeger tij den ten dienste van de weten schap kwamen. met andere instrumenten te lijf I dan de chirurgijns van voor- 'heen. Wie de collectie injectie spuiten, tangen en scharen ziet, waarmede onze voorvaderen werden bewerkt, zal het nooit meer wagen om over „die goeie ouwe tijd" te praten! Nu ja, die schilderijen van Jan Steen en anderen, waarop een chirurgijn (soms met veler medewerking!) een in zijn stoel vastgebonden slachtoffer van een kies, een eksteroog of een steenpuist verlostwe mogen glimlachen over de (on)- smakelijke tafereeltjes, maar we zullen ons toch verheugen van wege het feit dat de wereld heid en siekten. Benevens een kort discours op het leven, de ziekte en de dood; mitsgaders op de medicijns van dese tijd en speciaal van ons land. Ten dienste van gene die lust heb ben om langer, gesonder en wijser te leven, als de meeste mensen nu in 't gemeen doen. Door Cornells Bontekoe, doctor in de medicijnen te 's-Graven- hage. Ook kwakzalvers komen aan bod. Zij zijn dikwijls de objec ten van schilders. Evenals de artsenijbereiders. Hoe aantrek kelijk zijn de interieurs der ou derwetse apotheken! Ongetwij feld heeft de moderne tijd veel romantiek op dit gebied laten verdwijnen. Men kan het ook aanschouwen bij het naambord der artsen. Nu een zakelijk ding met vermelding van specialiteit Met het hart in de hand kunde vooruitgehold is Een aardige indruk van de vorderingen der medische we ttenschap in de laatste eeuw krijgt de bezoeker als hij zijn ogen laat gaan langs de 1088 Met gewichtige gezichten, heb-postzegels, die betrekking heb ben professoren en studenten, ben op belangrijke mensen en getooid in hun donker gewaad feiten in de geneeskundige we- met de deftige kraag, zich laten reld. Of ook wanneer hij de por- afbeelden bij het naakte en tretten ziet van beroemde me- opengesneden lijk van een boos- dici in Nederland, te beginnen doener. De tentoonstelling biedt bij Boerhaave. Het conterfeitsel u deze schilderijen in alle soor- van dr J. P. Heije, die zijn be ten en maten. De twee „over-1 kendheid niet althans op het stuk der genees- f." sPraskuur. Eertijds een sier- lijk schild, met wapen en sym bool. Wij zouden veel meer over deze expositie kunnen schrijven. Maar ga zelf kijken. En merk op, hoe ondanks ale kundighe den toch telkens weer dezelfde figuur terugkeert: de dood. De wetenschap moge hem soms op een afstand kunnen houden, blijvend wijken zal hij niet. Waarom wij u dan ook advi seren ter harte te nemen wat een gevelsteen in het waagge bouw vermeldt: „Leef op hoop. Denk op sterven". Het werken tot na middernacht FEUILLETON I blik zijn lippen stijf op elkaar. „Hoe lang denk je, dat je ge- r* rN k. I A - stel de overspanning zal uithou- yj A EADI den, waaraan je het blootstelt? Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 74) o— Zjj hoorde de gasten afscheid nemen, hoorde mevrouw Murray aan Hagar vragen of „Edna al terug was van de pastorie" en toen werden de deuren geslo ten en werd het stil in huis. Tevergeefs waren de pogin gen van het meisje om haar ge dachten te bepalen bij haar boe ken of haar schrijfwerk. Zij dwaalden telkens af naar het portret tot zij zich eindelijk her innerde, dat zij een encyclopedie zinnig is als de zijne." Zij had tot dusver vermeden hem aan te zien, maar nu ont moetten haar ogen de zijne, zon der vrees en in hun onpeilbare heeft je al de kleur ontnomen diepte las hij een uitdrukking en je van een gezond, blozendvol minachting, waarmee een kind, veranderd in een bleke vermoeide vrouw, wier ogen diep liggen in de donkere kassen. Wat wens je hier?" „De Edda." „Wat heb jij te maken met Noorse mythen, met de poëzie der runen, met de oud-Noorse zangen en sagen? Je kunt het boek niet krijgen. Ik heb het gisteren meegenomen naar mijn kamer en ik ben in geen stem- vogel zou kunnen neerzien op een slang, wier glinsterende ogen hem in betovering gevan gen hielden. „Ah! je eerlijkheid is tenmin ste verfrissend in deze vervloek te dagen van schijnheilige vleie rij. Ik ben benieuwd, hoe lang het nog zal duren voor je lip pen ook die gewone omgangs leugens hebben geleerd te spre ken? Maar je begrijpt mij al evenmin als de wereld de arrne ming vanavond om boodschap- jongen te spelen voor wie dan Macchiavelli begreep van wien °°k." j Burke terecht opmerkt: „Hij is Edna keerde zich om, ten ein- genoodzaakt de zonden te dra- nodig had. Zij stak een kaars de het boek van Macchiavelli in! gen van hen wier beginselen en aan, nam het boek van Macchia- de kast te zetten en hij ver-, valse regeringsleugens hij heeft volgde: gepubliceerd. Zijn beschouwin- „Het is een wonder, dat je! gen daarover worden met meer velli op, dat zij besloot buiten haar gezichtskring te brengen en ging beneden naar de biblio- vrome leraar die schandelijkeafschuw besproken dan hun theek. De geur van een sigaar i leerstellingen van de grootste practijken. Wij worden beiden wekte haar achterdocht reedsItaliaanse staatsman niet op de zwarter afgetekend dan tofn zij binnentrad en zenuw- index heeft geplaatst. Men heeft „Ik ben hier niet gekomen om achtig de kamer rondziende, zag1 zij meneer Murray bij het raam zitten. Zijn gelaat was van haar afge keerd en zij hoopte nog onop gemerkt te kunnen ontsnappen. Juist wilde zij op haar schreden terugkeren, toen hij opstond. „Kom binnen Edna. Ik zit hier op je te wachten, want ik wist dat je hier vanavond nog wel komen zou." Hij nam haar de kandelaar uit de hand, hield die dicht bij haar gelaat en drukte een ogen- mij verteld, dat je mij de eer, over zijn karakter te disputeren, aandoet een sprekende gelijke-noch over het uwe. Het is een nis te ontdekken tussen zijn ge laat en het mijne. Mag ik mij zelf vleien, dat dit werkelijk zo is?" „Denk je, dat de overeen komst zich verder uitstrekt dan het uiterlijk of bespeur je die alleen in ons aangezicht naar buiten." „Ik geloof, dat uw karakter evenzeer in veel met het zijne overeenstemt als uw gelaat; dat onderwerp, waarvoor ik geen tijd heb en geen lust. Goeden nacht, meneer Murray." Hij boog diep en sprak toen op harde toon, de tanden op elkaar knarsend: „Het spijt mij je nog een ogen blik langer te moeten ophou den, maar ik meen, dat je sedert enige tijd in spanning een brief verwacht, daar ik hoor, dat je iedere dag vóór mij navraag uw levensopvatting even vrij- doet bij het postkantoor. Deza middag gaf een expresse-bode mij dit pak." Hij gaf haar een pak over en glimlachte, toen hij haar ver raste blik zag gevolgd door een uitdrukking van verdriet cn bittere teleurstelling op haar gelaat. Het broze scheepje was ge strand op de rotsen, zij voelde dat haar verwachtingen in rook vervlogen en haar lippen beef den van smart, toen zij meneer Manning's forse handschrift op de omslag herkende. „Wat scheelt er aan, kind?" „Iets dat alleen mijzelf be treft." „Ben je niet bereid mij je ge heim toe te vertrouwen, wat het ook moge zijn? Ik zal het niet verraden, daarvan kun je ze ker zijn." Zij smoorde een zucht en schudde ongeduldig haar hoofd. „Dat betekent dat het geheim met een gloeiend ijzer niet uit je zou zijn te krijgen en dat on danks je liefde voor de mens heid, waarop je zo prat gaat, je in werkelijkheid even weinig vertrouwen in je ras hebt, als ik er in stel. Ik juich je wijsheid toe, maar had je beslist niet zo veel slimheid toegekend. De re den, waarom ik het pak niet eer der heb afgeleverd was eenvou dig de wens om je te beschut ten voor de argusogen, waaraan wij beiden onderworpen zijn door iemand die op 't ogenblik op Le Bocage logeert. Daar je brieven je aan achterdocht heb ben blootgesteld, dacht ik, dat het prettiger voor je zou zijn ze te ontvangen zonder getuigen." IV PELT-PAI493Q3I 10 cent met 5 cent toeslag, blauw; 30 cent met 10 cent toeslag, donkerbruin. Op alle waarden zal de zonne bloem in geel staan afgebeeld. De zegels zijn ontworpen door Christiaan de Moor en uitge voerd in koperdiepdruk door Joh. Enschede en Zonen, Haar lem. De geldigheidsduur der fran kering loopt tot en met 31 De cember 1950. De beeldgrootte is 18 x 27 mm. De zegelgrootte 21 x 30 mm. Het perforaat is kamtanding 14% 13%. Papier zonder watermerk, normale gomming, vellen van 10 x 10 zegels. Een kuikenfokker te Des Mol- nes (Iowa) heeft vleugelloze kui kens gefokt na 12 jaar proefne mingen. Men verwacht, dat deze kuikens soortgenoten zullen uit broeden en meer vlees zullen op leveren. Te Rhens (by Mainz) zijn 100 fabrieksarbeiders ernstig ziek ge worden, doordat in de cantine salpeter in plaats van zout by de bereiding van het middagmaal werd gebruikt. John Dunn en Andrew Sheri dan zijn in de Sing-Sing-gevange- nis te New-York in de electrische stoel geëxecuteerd wegens moord op een opperman-stuwadoor, zon der iets uitgelaten te hebben over de organisatie van moorden en chantage in het havengebied. Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft besloten in de Fran se sector geen bruinkool meer te delven, omdat dit na het ophef fen van de blokkade niet meer noodzakelijk is. Vakverenigingen in het Ruhr- gcbled hebben geprotesteerd tegen liet salaris van 50.000 mark per jaar, dat vastgesteld is voor 12 door de geallieerden benoemde beheerders in de industrieën. De wereldgezondheidsorganisa tie heeft 150.000 dollar uitgetrok ken voor de actie ter bestrijding der tuberculose. Het kunstmatige eiland Mcdein- sand, voormalige Duitse luchtaf- weerbasis in de mond van de Elbe, is opgeblazen. Noorwegen heeft als vijfde land de ratificatiedocumenten van het Noord-Atlantisch Pact bij de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Acheson gedepo neerd. De jaarlijkse byeenmarkt te Vcenendaal zal morgen 12 Juli a.s. weer gehouden worden. (Van onze Utrechtse correspondent.) In de openingsrede op de al gemene vergadering van de Bond van Chr. Politie-ambtena niet tevreden met dit aantal. Er kunnen nog meer politiemensen lid worden. Niet zachtzinnig oordeelde de heer Van Netten over twee ca tegorale organisaties, namelijk ambtenaren en de Rijks Politie vereniging. Die bonden zijn overbodig, meende de voorzit ter. De leden laten het groeps ren, heeft de heer G. van Net- dg Bond van Hogére politie- ten, voorzitter van de Bond, - enige woorden gewijd aan het uitblijven ener definitieve rege ling van het politievraagstuk. 0 Verleden jaar deed hij dit ook. belang prevaleren boven het Thans moest de heer Van Net- - - - ten (die zelf ziek is, maar wiens rede door de 2e voorzitter, de heer J. L. Jvangean, werd uit gesproken) verklaren, dat de oplossing nog verder weg schijnt dan vorig jaar. Toegegeven werd, dat men algemeen belang. Daarom heeft het onze volle instemming dat de regering deze egocentrisch gerichte bonden uit het overleg wil weren. Tenslotte richtte de heer Van Netten zijn blik op het leven van de bondsleden zelf. Hij ad- hier te doen heeft met eeniviseerde hen steeds trouw te uiterst moeilijke materie. De bijjven aan de geloofsovertui- drie vakorganisaties bij de po- ging en hun christen-zijnjnet de Ontmanteling in de Britse zone wordt niet herzien. Engeland zal zijn program voor de ontmanteling van verboden Duitse industrieën niet herzien, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaard. Technische deskundigen bepa len nog welke fabrieken zullen worden ontmanteld volgens de overeenkomst, die Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in Maart gesloten hebben. Hoogovens houden rekening met belangen der gedcmobili- seerden. Namens de directie der Hoog ovens in IJmuiden is meegedeeld, dat bij de personeelsvoorziening in de nabije toekomst rekening zal worden gehouden met de be langen der gedemobiliseerde mili tairen uit Indonesië. De directie tekent hierbij aan, dat de uitbrei ding van de „Mekog" ongetwijfeld een behoefte aan personeel zal meebrengen. litie denken er zelfs niet gelijk over. De Bond van Christelijke Politie-ambtenaren neemt stel ling tegen de ver doorgevoerde decentralisatie van het politie apparaat. Daarentegen heeft echter mr P. J. Oud, de Rotter-jgesahied jn de Doopsgezinde damse burgemeester, in het con- l,Kerk te 's-Gravenhage, waar de gres van de Vereniging van wij(3jngssamenkomst werd ge- Nederlandse Gemeenten gepleit houden. De zittingen van het daad te bezegelen. Voorts ge dacht de spreker aan de talrijke leden in Indonesië. Daarmede was het driedaags congres van de bond officiëel geopend. Officieus was het reeds congres hadden plaats in de grote zaal van de voormalige Haagse dierentuin. Granaten in een vuilnisbak. Door arbeiders van de gemeen telijke reinigingsdienst te Henge lo (O.) werden in het huisvuil twee granaten gevonden .De pro jectielen bleken nog volkomen in tact. Blijkbaar heeft iemand zich er van willen ontdoen en ze dom weg in de vuilnisbak gedeponeerd. voor de bestendiging der zeg genschap over de politie bij de plaatselijke autoriteiten. Gedu rende meer dan een eeuw heb ben deze autoriteiten, volgens mr Oud, getoond die zeggen schap behoorlijk te kunnen hanteren. Hiermede kan de christelijke hond het in grote trekken wel eens zijn, maar is die „behoorlijke hantering" een aigument tot handhaving van de zeggenschap der plaatselijke overheden? Stellig niet. Men kan, zei de heer Van Netten, toch ook niet zeggen, dat trek schuit en postkoets in het mo- derne verkeer passen, al hadden En de brandweer besproeide ze vroeger een belangrijke plaats Adam Martins, eigenaar van *fm JntefbL een kalkoenenfarm te >Haver- stown in de Amerikaanse staat althans in vroegere vorm m het kader van heden. Maryland, was ten einde raacb De temperatuur naderde de 100 OP NAAR, DE ZESDUIZEND, graden en van zijn 6000 kalkoe- De voorzitter schonk in zijn nen waren er reeds 500 door de openingswoord veel aandacht hitte bevangen en gestorven. Hij aan de propaganda ter vermeer- waarschuwde de burgemeester dering van het ledental. Blij- die 'n brandweer-auto stuurde, kens het jaarverslag telde de Op de kalkoenen daalde weldra bond op 1 Januari 5231 leden, een verkoelend regentje neer, hetgeen een stijging van twee- waardoor verdere sterfgevallen honderd man inhoudt over het i werden voorkomen, afgelopen jaar. Maar men is By de vlootmanoeuvres der Westerse Unie ondernam een Bea- Fury van d« luchtmacht een aanval op het Nederlandse escorte- ringsvaartuig „Johan Maurits", W aarschuwing tegen hooibroei. Volgens mededeling van de Rijksinspectie voor het brandwe- zen doen .zich op verschillende plaatsen in ons land hooibroei- verschijnseien voor. Belanghebbenden wordt aange raden, regelmatige controle uit te oefenen en zo nodig tijdig de plaatselijke commandant der brandweer te waarschuwen. II. AUSTRALIë. In Freemantle, waar we nu zijn, is een hele troep van boord gegaan. Ook de jongen uit Z. Vlaanderen naast mij. Hij zou eerst doorgaan naar Melbourne, maar kwam hier met een boer in contact, die hem zulke goede voorstellen deed, dat hij er op inging. Hij krijgt ook een huis, waardoor zijn vrouw nu kan overkomen. Een andere boer kwam zijn nee/je afhalen. Hij was zes en twintig jaar geleden uit Zee land vertrokken en bezat nu vier boerderijen. Hier is ook een Hollandse as sistent van het landbouwconsu- laat aan boord gekomen, die de jongens voor Melbourne indeelt. Zodra ze de plaats van bestem ming weten, buigen wat hoof den zich over een kaart en vin gers wijzen vol verwachting een plek aan. „Wat en hoe zal het zijn?" is dan het onderwerp van het ge sprek. De verwachting is hoog gespannen en de moed om te beginnen is er ook. Een goed begin! „Maar dat is niet genoeg," zegt de assistent, „vooral aan passen is de grootste moeilijk heid voor de Hollanders". Hij vertelde dit verhaal: „Een jongen, laten we hem Dekkers noemen kwam toevallig terecht bij een oude boer, die wilde ophouden. Maar Dekkers kon alleen hard merken, eten en slapen. Als die boer naar de stad ging, en vroeg of hij iets moest meebrengen, was er nooit iets nodig. De auto werd hem voor gebruik aangeboden, maar ach, hij kon niet rijden en leren wilde hen het ook niet. De boer vroeg: „Hoe leven jullie eigen lijk in Holland?" Dekkers zei: „Overdag wer ken we en 's avonds na het eten zitten we nog wat bij de kachel. Daarna gaan we naar bed." Op het laatst is hij overge plaatst op een bedrijf, waar hij beter paste. Jammer van de mooie kans, maar van alles maak je mee. Een vrouw aan boord bood mij voor mijn vrouw of verloofde een betrekking aan bij een rijke mevrouw in Nieuw Zeeland, op vier pond, kost vrij, een woning, en ik kon gaan werken, waar ik wilde. Maar ik heb geen vrouw, noch ver loofde! Ik heb er nu een ander op afgestuurd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2