Verwezelijking Benelux thans een gevaarlijke stap L NIEUWS sluitend maken. Vandaag bestaat bet C.N.V. 40 jaar. De werkloosheidswet goedgekeurd. Djogja zonder incidenten ontruimd. Landbouwdagen op Tholen begonnen. ZEGT PROF. LIEFTINCK. Puntenvrjje uitverkoop Classesvergaderingen Ned. Herv. Kerk textiel. Het „Voortgezet gewoon Eerst de Nederlandse betalingsbalans lager onderwijs". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND OFFICIËLE ONTVANGST VAN Z.L.M.-BESTÜREN SNIPPER 4 Uitgave iting „Zeeuwsch Dagblad", dkantoor: Goes, L. Vorst- 70, Tel. 2438, Giro 274289. oren: Vlissingen, Walstraat 'el. 2754; Middelburg, Korte dstraat 35, Tel. admmi- ie 2009; Telefoon redactie Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 129» Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 1 JULI 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op: 4.24 u., onder 21.03 u. Maan op: 11.47 u., onder 0.03 u. Hoogwater op Zaterdag 1 Juli; Vlissingen: 6.12 u., 2.03 m., 18.30 u. 1.84 m. Terneuzen: 6.41 u. 2.21 m., 19.01 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.54 u. 1.78 m., 20.15 u. 1.55 m, Zierikzee: 7.39 u. 1.55 m., 19.53 u. 1.32 m. KOUDE DOUCHE VOOR DE VOORSTANDERS. ii. \\7at zullen we van 'tontwerp- W Hutten zeggen? Natuurlijk is er kritiek te geven en ook reeds gegeven op de achtklassige school, of op de zesklassige mèt een school voor v.g.l.o. als vervolg. De technische kritiek laat ik hier buiten beschouwing, b.v. het gevaar voor de reeds bestaande scholen oor v.g.l.o.; en de moei lijkheden, die in een achtklas sige school kunnen komen met de verdeling der klassen over het personeel. Andere kritiek is, dat de prak tische uitvoering niet mogelijk zal zijn door de tijdsomstandig- he In 1946 oordeelde een cïr'ité uit de Vereniging van chV^.telijke onderwijzers, dat het toe?, de tijd niet was voor de Invoering van een achtklassige school vanwege de nationale ar moede, het materiaalgebrek, de personeelsschaarste. Is het t.o.v. deze zaken nu beter gesteld?! Verder zal het agrarische volksdeel zeggen, dat de kinde ren te lang naar school gaan; ze moeten eerder ter beschikking van de ouders staan voor bedrijf en huishouding. Hier moet men 'echter bedenken, dat de acht jarige leerplicht er i s. En die krijgt men niet weg. Het nijverheidsonderwijs zal ook wel met kritiek komen. Ik denk aan de ambachtsscholen, die de jongens wel graag na de zesde klas hebben op een eigen voorbereidende klas. Na alzo iets van de kritiek te hebben gezegd, meen ik toch te moeten opmerken, dat er veel goeds in 't ontwerp zit. Dat de in zes jaar verworven kennis vast gelegd en hanteer baar gemaakt wordt, naar de aard van de leeftijd der leer lingen, is zeer gewenst. Ik denk aan vlot hoofdrekenen, goed stellen, enig inzicht in de be tekenis van aardrijkskunde en geschiedenis voor 't economisch leven. De bevordering van de vaar- Aan het diner van de leden der Mij. voor Nijverheid en Handel in het Badhotel te Domburg sprak Donderdagavond Prof. mr P. Lieftinck. Voor velen was deze rede, die resul teerde in de mededeling, dat Nederland niet aan de Benelux kan medewerken, zolang het tekort op de betalingsbalans zo groot is als thans, een koude douche. Het was te begrijpen, dat mr dr E. J. M. H. Jaspar, de secretaris generaal van de Benelux te Brussel, die des middags een rede hail gehouden, waarin hij de aanwezigen opriep de dingen groot te zien en ln de Benelux te geloven, de minister nog van antwoord diende. Ook kwam mr dr E. J. M. H. Jaspar nog aan het woord. Hij deelde mede, dat er een commissie aan het werk is voor de Unie organen. „Gij moet aldus spreker U geen enkele illlusie maken, dat deze organen op 1 Juli 1950 supra nationale organen zullen zijn. Wij zullen het moeten zoeken in or- Het ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, dat aan de textielhandel de gelegenheid zal worden gegeven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoede- Deze week vergaderden de ver- meer van uit de Bijbel, hoewel ren vrij of tegen verlaagde spijkerboer. schillende classes der Nederl. Herv. Kerk. MIDDELBURG. De vergadering te Middelburg stond onder leiding van Ds L. C. puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprijs met ten minste 10 worden verlaagd. Muziektent verbrand te Biezelinge. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de muziektent op In de eerste plaats vertelde prof. Lieftinck het congres ge slaagd te achten, omdat flink critiek was geleverd op de minis- vesteringen handhaven. Er is critiek van de Zuiderbu- ren, dat wij teveel investeren, we2eniijp-ing van deze economi- ?TïJ*Lr. SVSLÏS sche unie op korte termijn,, al ganen, die in de drie landen al Marktplein verbrand. De sinds zes en twintig jaren be- bran<jweer kon het spuithuis en staan. het achterliggende schuurtje Die principiële voorwaarde Is door flink optreden behouden, het scheppen van een psycholo- De muziektent met inventaris, gisch klimaat. Kennen wjj het ka- stoeltjes, enz. ging in vlam- rakter der Belgen? Ik betwijfel men op. dat". j Oorzaak waarschijnlijk het Alles is mogelijk, indien de goe- j achteloos wegwerpen van een de wil prevaleert. Onze -volken eindje sigaret, hebben waarlijk wel voor hetere vuren gestaan, dan dé ver- TECHNISCHE HOGESCHOOL. Aan de T.H. te Delft slaagden ook nu nog gebonden aan oude gedachte-gangen. Duidelijk werd gevoeld, hoe noodzakelijk deze dingen verder doorgedacht en ge studeerd moeten worden, hoe het probleem Israël niet afgedaan heeft, maar integendeel de ver wachting levend wordt, dat Is raël het scharnier is, waarom heel de wereldgeschiedenis en de wereldnood zich beweegt. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk vroeg de aandacht der Ver gadering voor haar plan interker kelijk te komen tot maatschap ter van financiën. Hij was van om het welvaartspeil in ons land mening, dat een der vier primaire op te voeren en onze betalings doelstellingen van de Nederlandse balans sluitend te maken, regering is, de realisatie van de Wjj moeten ons hoeden voor Benelux. één ding, aldus prof. Lieftinck, n.l. Toch is er volgens de minister overhaasting van de Benelux. Zo- ontken ik geenszins de Nederland se moeilijkheden. Laten wij zo spoedig mogelijk een oplossing zoeken, want anders verliezen wij ons gezicht in de wereld. Aan het einde van het diner 'n probleem, dat nog belangrijker lang het tekort op onze betalings- sprak prof Weyer een slotwoord Fraude bij Parijse paardenrennen, eenheid met de Geref. is, een zaak, die de fundamentele balans zó groot is kunnen wij niet e j Een grootscheeps bedrog in de I beware. voorwaarde is voor het slagen van voldoen aan onze verplichtingen de Benelux, namelijk het. vraag- in het kader van de Benelux. Als wjj toch beginnen is het uiterst gevaarlijke stap. Tenslotte deed minister Lief tinck een dringend beroep op het bedrijfsleven om de productie op Rtuk van het sluitend maken der betalingsbalans. Ongctwjjfeld is de laatste tier jaren onder zeer ongunstige omstandigheden veel bereikt. Namens de regering bracht hjj ondernemers en arbel- te voeren en mede te helpen het ders dank voor hun prestatie, tekort op de betalingsbalans te Toch is er altjjd nog een tekort doen verdwijnen. van 1.2 milliard op de betalings- Aan het diner sprak voorts de balans, welk tekort wordt gedekt Commissaris der Koningin, die in door de Marshall-hulp. Wjj heb- een pittige speech erop wees, dat ben daarvoor een conventionele, de Economische Benelux moeilijk maar in de eerste plaats een mo- te realiseren is, maar dat de rele verplichting. Daarvan moet vriendschappelijke Benelux Tot onze spijt kunnen wij'1 weddenschappen op de paarden- Het vraagstuk Kerk en Israël, geen versla" "even van de wedrennen te Parijs is gister teter sprake gebracht door een middagvergaderin", aangezien Wenen aan het licht gekomen, i schrijven van de Gen. Synode, en de copy ldervan "voor de zo- Twee personen, die voorzien wa-ingeleid door Ds M. Enker, had veelste maal, bij de spoorwegen ren van ontvangsttoestellen van I de volle belangstelling der verga- in het ongerede is geraakt." het leSer vingen de uitslagen te dering. Werd in 1940 door de Sy- I Parijs op en konden op het win- node over Israël in een boodschap nende paard wedden, voordat het aan de Kerk nog vanuit de barm- nieuwsbureau de officiële uitsla- hartigheid gesproken, het spreken, gen had ontvangen. dat nu in de vergadering ligt, is ons volk nog veel meer doordron- thans in Zeeland springlevend is. gen zjjn. Voor meer dan de helft Ook voerden het woord ir. van komt dit tekort neer op crediet- Nijmegen—Schonegevel, ir M, de verlening aan Indonesië. Deze j Vink, voorzitter van het departe- schuld heeft een aflopend karak- ment Zeeland en ir Bogaerdt, ter. De Nederlandse schatkist be- j burgemeester van Domburg, taalt thans enorme bedragen voor wat Nederland tijdens de bezet- f ting aan schulden maakte. Dit /Jji ILeJlótü-tlCl lï&t niet. onkracht in Nederland. „Parijs een Russisch succes" althans volgens Wysjlnskl. In de Prawda en Izwestia van gisteren is een interview met Wysjinski gepubliceerd over de conferentie van de ministers van Tj_ buitenlandse zaken der Grote t Tl4/, Dnsnln TJi Kiiilrf d n 4" ZOMERTIJD - HOOITIJD. schept koopkracht in Nederland. Volgens de minister is de verhou ding tussen inkomsten en uit gaven in het laatste half jaar zo danig, dat er van geen inflatoire werking gesproken kan worden. Er is echter nog een teveel aan koopkracht in ons land. Het restant van de 1.2 milliard moet digheid van hand en oog (door worden overbrugd en dit probleem handenarbeid b.v.), opdat deze beter instrumenten zullen zijn van de menselijke geest, is een zaak van groot gewicht. De karaktervorming door het kweken van verantwoordelijk heidsbesef, het oefenen van de wil, het bijbrengen van begrip voor het doen en het zjjn van anderen, is in deze tijd dringend nodig. En als, van christelijk standpunt gezien, noodzakelijke grondslag daarvan, de leiding van het geloofsleven. De opvoering van het ontwik kelingspeil van ons volk en de versteviging van onze „volks kracht" (die er door Gods ge nade nog is, al is ze aan 't ver slappen) is een hoogst gewenste zaak voor de toekomst. Tenslotte: de velerlei diffe rentiatie, die bij het v.g.l.o. mo gelijk wordt, in verband b.v. ook met de behoeften van een bepaalde streek, is een zeer aan trekkelijke zijde van 't ontwerp. 1_J et ontwerp kan, wet gewor- 1 den, een belangrijke ver betering brengen in ons volks onderwijs. Mits de nationale armoede een flinke uitvoering niet onmoge- ljjk maakt. Want dan krijgt men weer het gesukkel van enkele jaren geleden, ergerlijker ge dachtenis! En laten we ook bedenken, dat een wet geen kracht heeft, tenzij Gods Geest er door kan en wil werken. Er liggen in het ontwerp mooie mogelijkheden voor 't christelijk onderwijs. Maar alleen onder Gods zegen. En die mogen we vragen, als we in Gods wegen willen gaan, d.i. niet arbeiden in eigen kracht. Bij de Heer, de Drieënige, is de kracht, de liefde en de geest drift te vinden voor de zware taak, die de christelijke school oplegt, vooral in deze tijd. M. H. is niet gemakkelijk op te lossen. Wanneer de regering de subsidies opheft, zal rrien niet kunnen ont komen aan verhoging van het kostenpeil. Het is, aldus spreker, van groot belang dat wij onze in- MIN. LIEFTINCK: .er is nog altijd een tekort. Zij was een Zweedse dame en kwam met een D.C. 6 van de „Scandinavian Airlines System" uit Teheran op Schip hol aan. Haar medereizigers dronken daar, alvorens de reis naar Kopenhagen voort te zet ten, rustig een kopje koffie. Zij niet. Zij dwaalde onrustig door het K.L.M.-restaurant, schoot iemand aan, vroeg iets, haalde verwonderd de schou ders op en drentelde verder; moedeloos. Toen kwam het meisje van de Scandinavische luchtvaart Maatschappij voor bij. „Is U Zweedse? vroeg de dame. „Nee, Noorse", luidde het antwoord. „Maar wij Zweden en Noren kunnen elkaar toch best ver staan?" Het meisje keek wat vreemd op, want dat is een bekend feit. „Vroeger kon ik Denen ook uitstekend verstaan", zei de dame, „maar wat ze hier voor Deens dialect spreken, weet ik niet!" Toen ging het meisje een lampje op. „U bent hier ook niet in Kopenhagen, we zijn nog maar pas in Amsterdam". Twee uur later zat ze ln het restaurant op de Deense lucht haven Kastrup en kon ze iedereen verstaan. Vier te Parijs. Hieruit blijkt, dat de krachtige Russische houding de Westelijken gedwongen heeft hun politieke lijn te wijzigen, die bestond in het streven naar een regeling van de Duitse kwesties zonder Rusland. Volgens Wysjinski zal het in de toekomst nodig zijn wederzijds zekere concessies te doen, die in overeenstemming zijn met de principes van Potsdam. Een Britse woordvoerder was het roerend eens met de verkla ring van Wysjinski wat betreft de noodzakelijkheid van wederzijdse 1 concessies in de toekomst, j j. Russen houden auto's aan. Russische wachten bij de Ha- melin-brug in de omstreken van Berlijn hebben gisteren een tach- tigtal vrachtauto's met voedings middelen uit West-Duitsland aan- gehouden. Een ander twintigtal auto's werd naar de Sowjetzöne gediri geerd. De Russen verklaarden, dat de papieren van de auto's niet in orde waren, ofschoon de auto's bij een andere Russische controlepost namelijk te Helmstedt, wel wer den doorgelaten. Geval van nekkramp in Marine-opleidingskamp. In verband met een geconsta teerd geval van nekkramp in het Marine-opleidingskamp te Hilver sum wordt dit kamp thans in qua rantaine gehouden. Ouders en fa- milieleden van de bemanning (je jjrjngbesturen en de adviseurs, moeten er dus op rekenen, dat zij alsmede mr E. Knijlman, secre- hun zoons of echtgenoten a.s. Za-1 taris van het Landbouwcomité in terdag er. Zondag niet zahen zien. he( stadhuis officieel ontvangen Voorlopig zal t.m. Maandag 4 Juli werden door het gemeentebestuur, geen persoonlijk contact met de Hier sprak de loco-burgemeester, bemanning van het kamp moge- j wethouder C. v. d. Berge, in de BEGROETINGSSAMEN KOMST TE UTRECHT. De jubileumherdenking van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat vandaag 40 jaar bestaat, is gisteren Ingeluid met een begroe- tingssamenkomst in liet gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht, waarheen des middags uit het gehele land afgevaardig den waren getogen en gisteravond voortgezet met een dankstond in de Buurkerk. Voor deze dankstond, die door lijk zijn. In verband hiermede zal dus ook de ouderdag, die op 4 Juli zou worden gehouden, niet door kunnen gaan. Utrecht's grootste kerkgebouw: de Buurkerk. Na gebed, schriftlezing, orgel spel, koor en samenzang, spraken ds H. J. F. Wesseldijk en prof. dr G. B. Brillenburg Wurth achter eenvolgens over het C.N.V. in het verleden en in de toekomst. De Wesseldijk stelde de beteke nis van de dankstond in het licht en sprak een woord van bezinning i op het geloof. Een wereld zonder geloof en zonder Evangelie is ver loren. „Ik ben de weg en de waar heid en het leven. Zonder Mij is de minister van oorlog, mr F. W. Seen zegen te vinden". Uit dit Schokking werd bijgewoond, was denken is de Christelijke Vakbe- (Zie voor het eerste artikel de belangstelling zo groot, dat degeboren, aldus spreker. BRITSE NOTA AAN SOWJET- UNIE. Engeland heeft in een nota de Sowjet-Unie verzocht haar weige ring te herzien om samen te wer ken inzake de beweerde schending der vredesverdragen door Roeme nië, Hongarije en Bulgarije. JOURNALIST VEROORDEELD. De Haagse journalist L. de R., die geweigerd had voor de rech- tercommissaris als getuige de bron van één zijner berichten te noemen, is door de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag ver oordeeld tot f50 subs. 10 dagen. over dit onderwerp „Zeeuwsch Domkerk te klein bleek en de Dagblad" van Vrijdag 24 Juni j.Ldienst gehouden moest worden in Wat gaat er met de boterprijs gebeuren? (Van onze parlementaire redacteur.) Bij de aanvang der vergadering heeft de Tweede Kamer gister middag het wetsontwerp Ver plichte verzekering van werkne mers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid Wij mogen dankbaar zijn voor wat het C.N.V. heeft mogen doen en heeft weten te bereiken in de 40 jaar van zijn bestaan. De ar beid van het C.N.V., dat veel heeft gedaan tegen de vervlak king van het Evangelie, heeft vrucht gedragen. Prof. Brillenburg Wurth zeide in zijn rede, dat het C.N.V. in de minder dan ooit kan Zijn taak, die terprijskwestie, waarover bijna elke afgevaardigde het woord voerde. In zijn antwoord zeide minister toekomst Mansholt dat er thans zoveel worden gemist, boter wordt geproduceerd, dat,1 steeds een principieel karakter zal als de overheid de productie niet blijven dragen, is niet geëindigd, afneemt, de prijs ongetwijfeld zal Het C.N.V. staat voor de precaire dalen. Zij heeft dan ook een basis roeping het juiste antwoord aan in de markt gelegd. Het verschil het communisme te geven, waar i tussen de prijs voor de melk ter achter een heimwee staat naar (Werkloosheidswet) goedgekeurd verwerking van kaas en boter vrijheid uit onderdrukking. Het aiet 72 tegen 7 stemmen (C.P.N.achtte hij niet groot en een af- C.N.V. moet de uitweg wijzen en S.G.P.). j wijking van 6/10 cent per liter naar de waarachtige vervulling. 1:;I' Het gaat niet om onze persoonlijke Judith Coplon, voormalig amb- tenaresse van het Amerikaanse ministerie van Justitie, werd gis teren schuldig bevonden aan het Sowjet-Unie. Het verzoek van de heer Wage-niet ondragelijk. naar om vragen te mogen richten aan de regering over eventuele plannen tot devaluatie van de gul den is afgewezen met 64—6 stem men. De heer Droessen (K.V.P.) wassociale en economische belangen, met deze mededeling geenszins te-1 maar wij moeten strijden voor een vreden. Hij diende daarom een1 meer rechtvaardige en humanere motie in, mede ondertekend door samenleving en voor de waarach- de A.R., C.H. en V.V.D. om de tige broederschap onder de men- inleveringsprijs van de boter te sen. Met deze gedachte moet het verhogen. I C.N.V. zijn werk verrichten en De stemming over deze motie daarmede bouwen aan een ware t„ vt„t w.jj zal plaats vinden op Dinsdag a.s. maatschappelijke orde, zo eindig- J S?" Dan 2al ook over de begroting ge- de prof. Brillenburg zijn toe stelling stond ongetwijfeld de bo- stemd worden. spraak. Hierna heeft de Kamer zich en kele uren bezig gehouden met de begroting voor 1949 van het Land- bouwegaiisatiefonds. Djogja' is door de Nederlandse troepen geheel volgens de opge stelde plannen en zonder inciden ten ontruimd. De troepen zijn te Medari aangekomen. De wegtrekkende Nederlandse troepen werden op een afstand van ca. 300 meter gevolgd door manschappen van de T.N.I. Volgens mededelingen van mili taire waarnemers was de sultan, na contact verkregen te hebben met T.N.I.-troepen, gekleed in khaki-uniform met de onder scheidingstekenen van republi keins generaal. De stad bood een dode aanblik, alle winkels wa ren gesloten. U.N.C.I. waarnemer getuige van wreedheden in Indonesië. William H. Newton schrijft in Gekozen weiden tot leden van het Prov. Kerkbestuur: Ds S. J. Hartjes en ouderling T. Broerse, terwijl de aftredende leden van het Class. Bestuur Ds P. J. F. van Voorst Vader, Jhr Mr T. A. J. W. Schorer, Ds L. H. W. Theunissen werden herkozen. Tot secundi-leden werden geko zen: Ds A. de Vries en ouderling pelijke en sociale hulp aan gezin- Everaars, en voor het Classicaal nen. Ook voor dit plan was de Bestuur Ds J. C. Sickesz, J. Jon- aandacht groot, alsook in instem- ker, Ds L. D. van Dyl, Ds W. B. ming van de vergadering. A. Smits en L. de Voogd. Ds L. i De voorstellen van de Generale H. W. Theunissen werd herkozen Synode, waarover het oordeel dei- als quaestor der Classis, als zijn Kerk gevraagd werd konden secundus Ds F. Don. i goedkeuring van de vergadering De heer H. d'Olivat, secr. van wegdragen, behalve, dat de ver- de Raad van Bijstand van het gadering bleef bij haar vorig jaar Prov. Kerkbestuur sprak in de genomen besluit en adviseerde de morgenvergadering over zijn bijdrage aan de Gen. Kas vast te o.m.: voor examen scheikundig werk, hetgeen de volle aandacht stellen op f 1.voor elk belijdend ingenieur A. P. Bisschop en P. J. van de vergadering had. lidmaat der Kerk. Het voorstel M. Speckens te Vlissingen. Met betrekking tot het vraag- tot instelling van een theologisch Voor het prop. examen natuur- stuk van een eventuele herziening Seminarium, waar theol. studen- kundig ingenieur D. J. v. Ooijen van de Psalmbundel, werd de ten een laatste vooropleiding tot en J. H. v. d. Ven te Middelburg, wens uitgesproken, dat de Herv. het ambt zullen ontvangen, kon Kerk in dezen zo veel mogelijk de geen _instemming der vergadering Kerken verkrijgen. De vergadering had bezwaar tegen de kosten, die dit plan met zich bracht, alsmede te gen het feit, dat de bedoelingen met het leerplan volkomen open lag en er geen enkele aanwijzing was in welke richting dit geleid zou worden. GOES. De vergadering te Goes stond onder leiding van Ds J. H. Boer- iijst. Tot primus-lid van de Generale Synode werd benoemd mr J. Se- pers te Goes, tot tertius-lid van de Generale Synode de heer Is raël te Ellewoutsdijk. Tot praeses van het Classicaal Bestuur Ds A. Postma te Kamperland, tot asses sor van dit bestuur Dr W. Oost te Wemeldinge. Herbenoemd werden als leden van het Classicaal Bestuur Ds A. Postma, secundus Ds H. M. Stra- ting, Ds J. H. Renting, secundus Ds W. A. Vrijlandt, de heer C. K. Maartense, secundus de heer J. Wabeke. Tot quaestor van het Classicaal Bestuur tevens werd benoemd Ds J. H. Renting te Heinkenszand, secundus Ds J. A. v. d. Ham te Hansvveert, die werd aangewezen ais secundus scriba. Voorts werden gekozen als se cundus leden om onmiddellijk op te treden Ds E. J. P. Jebbink, Kapelle, Dr H. R. J. Reijenga, Yerseke en de heer D. Vleugel te Wolphaartsdijk. Als afgevaardigden naar het college van Commissarissen voor het Protestants Sanatorium in het Zuiden werden aangewezen de heren A. J. van Heel en K. T. Bakker te Goes, als leden van de Classicale Zendingscommissie de heren C. Philipse te 's-Heer Arendskerke en C. J. de Jonge. Alle voorgestelde reglements wijzigingen werden aanvaard, waaronder ook die, welke een se- minaire opleiding van vier maan den voor de Evangelie-dienaren met zich mee zal brengen. Voorts werd ook hier door de heer H. d'Olivat, secretaris van de Provinciale Commissie van Bij stand gesproken over het toekom stige werk van deze commissie. De heer I. v. d. Graaff, ouderling afgevaardigde naar de Generale Synode deelde een en ander mede over hetgeen in de laatst gehou den Synodevergadering werd be handeld. ZIERIKZEE. Door de Classis Zierikzee wer den benoemd: Als primus afgevaardigde ter Synode Ds M. G. Westerhof te Nieuwerkerk, sec. Ds G. H. J. Marsman, ais sec. lid pred. Prov. Kerkbestuur Ds H. Cramer; als primus lid ouderling Prov. Kerk bestuur T. Broere; als secundus P. K. M. Krijger; als primus lid pre dikant Cl. B. Ds G. H. J. Mars man, secundus Ds H. Cramer; als primus lid predikant Cl. B. Ds J. v. d. Vliet, secundus Ds B. G. A. van der Wiel; als primus lid ouderling Cl. B. M. Krijgèr, se cundus J. van den Ouden; als sec. lid pred. Class."Bestuur Ds R. C. van Putten; als sec. lid pred. Cl. Bestuur Ds G. E. Huizing; als sec. lid ouderling Cl. B. D. J. Braai, als sec. lid predikant Ds Enklaar; als praeses Cl. B. Ds G. H. J. Marsman; als sec. Scriba Ds E. S. de Lint, St. Philipsland; als quaestor Cl. Bestuur Ds A. N. Pijnacker Hordijk; secundus Ds E. S. de Lint; als assessor Cl. Be stuur Ds Koreman; als lid van de Class. Zendingscommissie Ds Eckenhousen; ais gedelegeerde voor het Protestants Sanatorium in oprichting de doktoren van den Hoorn uit Zierikzee en Braber uit Dreischor. In de namiddagvergadering heeft de heer d'Olivat ook hier het woord gevoerd. Verder werd door zuster Sy- branda, sociaal werkster voor Schouwen een uiteenzetting van de taak van de sociale werksters gege\;en. Kring Tholen 105 jaar. Tholen is drie dagen in feest roes. Een feest, dat deze Oude Zeeuwse stad bezorgd is door de Zeeuwse Landbouwmaatsehappij, die dit jaar haar zomervergade ring te Tholen houdt. Gisteravond begon het al toen het hoofdbestuur van de Z.L.M. houden en nog verstevigd moet worden, aldus Ir Geuze. Ondertussen was het muziek gezelschap „Concordia" aan ko men marcheren en enkele ogen blikken later maakten de Z.L.M.- ers met de muziek voorop een rondgang door de stad. Voordat men in Tholen aan kwam, had men per auto een rondrit over St. Philipsland ge maakt. De dag van gisteren was echter maar voorspel, vandaag is het de grote dag voor Tholen. plaats van burgemeester v. d. Hoeven die ongesteld is een welkomstwoord. Hij zei, dat het Tholen ten zeerste verblijdde toen de Z.L.M. bekend maakte hier haar landbouwdagen te willen houden. Hij achtte voor de Z.L.M. een belangrijke taak weggelegd en wenste de maatschappij tenslotte Gods zegen toe. Kring Tholen 105 jaar. De voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, dankte wethouder v. d. Berge en het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst en de medewerking bij het voorbereiden van de Landbouwdagen. Dat deed Op de „Kedoe" het oudste schip van de Rotterdamse Lloyd is in voile zee muiterij uigebroken, waarbij niet minder dan zestien slachtoffers zijn gevallen. Er be vonden zich n.l. 71 apen voor de diergaarde „Blijdorp" aan boord, die onder elkaar ruzie kregen en een formele slag hebben geleverd. Gistermiddag is in Schevenin- gen bij het baden in zee de 19- jarige filmoperateur Z. uit Den daarna ook de vice-voorzitter jvan i Haag verdronken. De algemene de kring Tholen, de heer C. J. J. Kooyman. Ir Geuze bracht nog in herinne ring, dat de kring Tholen dit jaar 105 jaar bestaat en het deze maand een eeuw geleden is, dat in Tholen de eerste algemene ver gadering van de Z.L.M. gehouden werd. In de loop der jaren is er Taxicentrale in Den Haag gaat vijftig wagens en een ambulance met mobilofoon uitrusten. Volgens het A.N.P. een Europese primeur. Wie met het m.s. „Oranje", dat 4 Juli van Amsterdam vertrekt, post naar Indië wil sturen, moet vandaag de brief in de bus doen. De Kaiser Frazer fabriek bedrijven van spionnage voor de een band gekomen tussen Tholen Rotterdam, de enigste in Europa CrtUr-iftf TTwin J_ f7 T IJ J' L -i .1 en de Z.L.M., een band, die be een bericht in het World Tele gram, dat verscheidene weken ge leden een Nederlandse patrouille van 4 man in de rimboe in een hinderlaag viel nabij Kota Gedé. Twee uur later vond een Ameri kaanse waarnemer van de U.N. C.I. drie van hen. Hij deelde hier omtrent mede: „Wij vonden drie soldaten, zij waren in de maag doorstoken met puntige bamboe stokken, die door de rug naar buiten kwamen. Hun gezichten waren gestriemd. Wij konden niet het lichaam van de vierde sol daat vinden, doch wel diens neus". De republikeinen ontkennen hardnekkig, dat hun troepen der gelijke wreedheden begaan. produceert thans tien wagens per dag. Wist U, dat het glas voor deze wagens uit Sas van Gent wordt betrokken? John Lewis, het hoofd van de „United Mine Workers", heeft wat water in zijn stakingswijn gegoten. In plaats van de traditionele politiek van „geen contract, geen werk" te volgen, heeft hij thans de arbei ders in de bruinkolenmijnen be volen drie dagen in de week te werken. De voorzitter van de Australische mijnwerkersbond heeft een dreigbrief ontvangen, waarin hij met de dood wordt be dreigd. ais hij geen eind maakt aan de mijnwerkersstaking. Nog een stakingsbericht. Het houdt niet op. Bootwerkers in Londen zullen vandaag proberen de stakingen uit te breiden langs de oevers van de Theems. Ook de arbeiders bij zeven van Londens grootste electriciteitscentrales hebben met staking gedreigd Dat w is propaganda van de Nederlan-waardoor de Engelse hoofdstad in ders", zeiden zij. het donker zal konten te zitten. Na een onderbreking van 41 dagen tengevolge van de spoor wegstaking in West-Berlijn is he denmorgen vroeg de volledige dienst op de Beriijnse boven grondse spoorweg hervat. DE BILT ZEGT: Weinig wiml. Half tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen W. en N. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1