GALA 'tfORT Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gem. te Middelburg heeft grote plannen. JHEE Z. L. M.-invasie in Tholen. É3B& PL0UVIER heelt DE schoenen. GEMEENTERADEN Niemeijer* PROVINCIENIEUWS VAN BERGEN. Van Bergen de schatgraver. Jonderdag 30 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Bouw van een Kerkcentrum tegenover de Nieuwe Kerk. Do Kerkvoogdij vau de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg heeft grote pionnen ontvouwd. De Oost kerk ls thans gereed, wat betreft de verwarming, een fietsenstalling ls aangekocht voor deze kerk, er bestaan plannen tot restauratie van de Engelse kerk en het ontwerp voor de Inrichting van de Nieuwe en Koorkerk ls goed gekeurd. Tenslotte 1» besloten om te komen tot de bouw van een geheel nieuw kerkcentrum, dat zal verrazen aan het eind van de Nieuwe Burg tegenover de ingang van de Nieuwe Kerk. Het eerste belangrijke plan, dat reeds Vrijdag 1 Juli wordt verwezenlijkt is de officiële ope ning van een kerkkantoor, dat zal worden gevestigd in het huidige Kerkcentrum, Koorkerkhof 16. Dit is de voorlopige verblijfplaats, want het ls de bedoeling, dat dit kantoor, waar de heer J. Minder- houd, secretaris-ontvanger van de Kerkvoogdij fijn dagtaak krijgt, straks wordt overgebracht nttar het nieuw te bouwen kerkcen trum. Voorlopig is dit kantoor open var f s uur 's mid dags. komt de kosterswoning, terwijl een tweede koster de woning aan het Koorkerkhof zal betrekken. Het gebouw aan het Koorkerkhof komt grotendeels ter beschikking voor het Jeugdwerk, terwijl er ook de catechisaties zullen wor den gegeven. De kerkvoogden stellen zich voor om in verband met de hoge kosten, die deels door de gemeente zelf moeten worden gedragen, een actie op touw te zetten om gelden in te zamelen. De Jonge Kerk heeft destijds al een plan ontworpen om gelden bij een te brengen. Men wees er in dit verband op, dat de Herv. Ge meente van Middelburg straks een rijk bezit heeft in de geheel HET KERKCENTRUM, gerestaureerde Nieuwe en Koor- Tenslotte de bouw van het kerk en daarom meenden de Kerkcentrum, een geheel nieuwkerkvoogden, dat een beroep op object. De Kerkvoogden hebben de gehele gemeente om gelden bij- n.l. juist op tijd kans gezien een een te brengen voor de bouw van stuk grond aan te kopen, gelegen j het Kerkcentrum zeker verant- tegenover de ingang van de Nieu-woord is. we Kerk aan het einde van de Wat de inkomsten van de Nieuwe Burg. Op dit terrein zal Kerkvoogdij van Middelburg be- een kerkcentrum verrijzen, dat treft kon men ons meedelen, dat plaats biedt aan de diverse tak- deze vrij stabiel zijn en zelfs iets ken van werk. Het was eerst de1 oplopen. Ook de collecten m de bedoeling om een groot gebouw kerk vertonen ern vrij regelmatig neer te zetten, waar ook de jeugd-j beeld en lopen ver het algemeen verenigingen een onderdak zouden j genomen niet terug, hebben, doch hiervan heeft men De benoeming ln vaste dienst van de heer Mlnderhoud Is moge lijk geworden, daar hij ook is be noemd tot tweede penningmeester van de Ver. Klnderzorg, zodat hp een dubbele taak toegewezen krijgt. DE OOSTKERK. De restauratie van de Oostkerk ls een langdurige geschiedenis geworden, doch meegedeeld kon worden, dat de verwarmingsinstal latie geheel gereed is. Het zal echter niet mogelijk zijn om de voetverwarming, die er steeds is geweest, gelijk te doen branden met de straalverwarming, die in het midden der kork is aange bracht. Wanneer beide soorten verwarming tegelijk zouden wor den gebruikt, dan zou er een nieuw transformatorhuisje moeten worden gebouwd, doch de kosten daarvan zijn zo hoog, dat dit voor de kerkvoogdij een onmogelijk heid is. De oplossing is thans ge vonden in het eerst branden van de voetverwarming, waarna tij dens de dienst de straalverwar ming dienst zal doen. Voor de restauratie van het or gel zal getracht worden de mede werking te verkrijgen van Monu mentenzorg, terwijl nog kon wor den meegedeeld, dat de heer Jan Rjjn thans definitief is benoemd tot hoofdorganist van de Herv. Kerk van Middelburg. Verder is er een >and tegenover de Oost- kerk aangekocht, dat na ontrui ming dienst zal kunnen doen als fietsenstalling en waar tevens, bij doopiliensten, de kinderwagens een plaats zullen vinden. DE ENGELSE KERK. Een andere kerk, die in het be zit is van de Kerkvoogdij is de Engelse Kerk in de Simpelhuis- straat. Dit is wel het zorgenkind van de heren kerkvoogden. Sedert 1941 bestaat een plan tot restau- "atie van dit kerkje, doch de ver- iere uitwerking er van, hangt nauw samen met de stadhuisbouw daar vlakbij. Men is stellig de me ning toegedaan, dat wanneer dit vriendelijke kerkje zal worden ge restaureerd, het een juweeltje zal worden. NIEUWE EN KOORKERK. Wat de Nieuwe en Koorkerk betreft is thans 'iet ontwerp voor het interieur goedgekeurd. De Nieuwe Kerk zal minimaal 800 zitplaatsen tellen en maximaal 1200 door het bijzetter. van stoe len en banken. Zoals bekend zal de Koorkerk straks worden gebruikt door de Yrijz. Hervormden voor hun dien sten. De kerk is daartoe voor 100 jaar verhuurd. De verwarming van de Nieuwe Kerk zal centraal worden geregeld vanuit de Abdij, terwijl het orgel als laatste ob ject ln de kerk zal worden aan gebracht. Wanneer de Nieuwe Kerk eenmaal klaar ls, zal /.ij een unicum zjjn onder de oude kerken van ons land, zowel door de in richting als door de centrale ver warming. (Ing-z. mededeling, advert.) afgezien. In het kerkcentrum zal nu worden ondergebracht het kantoor van de Kerkvoogdij, het secretariaat van de Prov. Com missie van Bijstand van de Herv. Kerk, terwijl er verder een kamer voor de Diaconie komt met op de tweede verdieping een zaal, die als vergaderruimte zal dienen en plaats biedt aan ongeveer 100 per sonen. Hier zal de Kerkeraad kun- vergaderen, de Hervormde Mannen- en Vrouwenorganisaties evenais de Jonge Kerk. Daarnaast (Ingez. mededeling, advert.) (Vervolg van pag. 2). Scholder blijft Burgemeester waarnemend burgemeester. Zoals wij in ons blad van gis teren reeds meldden is aan de burgemeester van Renesse, Noordwelle en Serooskerke (S.) op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Naar wij thans verne men is de heer Scholder in af wachting van een nader te nemen beslissing thans benoemd tot waarnemend burgemeester van deze gemeenten. Als zodanig werd hij Dinsdag iri Middelburg door de Commis saris der Koningin beëdigd. Werkverschaffing aan Zeeuwse blinden. Door gebrek aan grondstoffen, die slechts door inlevering van punten verkregen kunnen wor den, zag de Ver. tot Werkver schaffing aan Zeeuwse Blinden, zich genoodzaakt enige blinde vrouwen, die jarenlang breiwerk voor haar maakten (speciaal voor de verloting) te ontslaan, waar door deze mensen zeer gedupeerd werden. Het bestuur betreurt dit ten zeerste en vraagt nu de Zeeuwen afstand te doen van enige punten, teneinde wol en katoen aan te schaffen, opdat deze vrouwen weer aan werk geholpen kunnen worden. Het adres is Mevr. van der Kuip, Bogardstraat 27, Mid delburg. MIDDELBURG. Ver. voor Openbaar Kleuter onderwijs. In verband met het feit, dat de gemeenteraad in een van de laat ste vergaderingen niet wilde over gaan tot het stichten van een openbare kleuterschool aan 't Zand, heeft een aantal voor standers van dit onderwijs het initiatief genomen om een vereni- g.ng voor openbaar kleuteronder wijs te stichten. Geslaagd. Voor het vakexamen Sociale verzekering ingesteld door de Ra den van Arbeid en Rijksverzeke ringsbank slaagde deze. week de heren W. Geldof en W. de Wolf, betden ambtenaar van de Raad van Art-rid alhier. VLISSINGEN. Coöp. „De Broederband" vergaderde. Dinsdagavond hield de Coöp. De Broederband in Concordia te Vlis- singen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. de Bart, zei in zijn openingswoord dat de belangstelling van hoewel niet zo talrijke aanwezigen blijk gaf van medeleven met de coöperatie ve beweging, hetgeen uit de le vendige discussies welke deze avond gevoerd werden eveneens bleek. Vrijdag en Zaterdag beloven een paar drukke dagen te worden voor Tholen. Dan zal n.l. de Z.I..M. haar jaarlijkse algemene vergadering daar houden. Niet alleen het dorp Tholen, doch het gehele eiland zal in deie gebeurtenis worden betrokken, want de deelnemers zullen een rondrit over het gehele eiland ma ken, waarbij zij dan zullen kun nen opmerken, hoezeer Tholen ge leden heeft door de inundatie. Als opening van het geheel zal het hoofdbestuur Donderdagmid dag een voorvergadering houden in St. Philipsland en tevens een rondrit maken over dit schier eiland. Nadien, ongeveer zes uur, zal de burgemeester van Tholen, Mr A. J. van der Hoeven, het gezel schap officieel ontvangen. Om on-l geveer 7 uur zal het hoofdbestuur bij de muziek van Concordia een wandeling door het dorp maken. Vrijdag zal de grote dag zijn, dan worden de duizenden bezoe kers verwacht. De algemene ver gadering zal worden gehouden in de garage van de heer P. van de Zande en in hotel „Hof van Hol land". De beide zalen zullen door een luidsprekerinstallatie worden verbonden. Na de opening door de voorzitter, Ir M. A. Geuze uit Poortvliet en na afdoening- van de gebruikelijke agendapunten zal het woord gevoerd worden door Ir C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw, over het onderwerp „Bestaansmogelijkheden voor de Nederlandse boer en tuinder in het raam van de nieuwe land bouwpolitiek". Des middags zal er een rijtoer over het eiland zijn, waarin on geveer 150 auto's en 40 autobus sen zuilen meerijden. Ongeveer 2000 bezoekers zullen op deze ma nier de rijtoer meemaken. Ongeveer half vier zal de rijtoer eindigen op het terrein, waar de tentoonstelling van landbouw werktuigen wordt gehouden. Bo vendien zal hier een overzicht van de landbouw worden gegeven. Voor de te houden fokveedag zijn 145 nummers ingeschreven, terwijl 125 koudbloedpaarden bin nen de ring zullen verschijnen. Negen landelijke rijverenigin- gen zullen elkaar het provinciale kampioenschap betwisten, waar voor 46 paarden zijn ingeschre ven. Des avonds geeft Concordia een concert, terwijl de heer VV. Cor- nelisse een openluchtfilmvoorstel ling zal geven (o.a. zal worden vertoond de Z.L.M.-film 1948). De afd. Tholen en St. Philipsland van de Bond van Plattelandsvrouwen zal in de landbouwhuishoudschool aan de Bosstraat een tentoonstel ling bloemenschikken en hand werken houden. Naar aanleiding van het jaar verslag 47-48 werden vele vragen gesteld, welke een uitvoerige be spreking ten gevolge hadden. De agenda-punten van de na-vergade ring moesten daardoor in snel tempo worden afgehandeld. Het voorstel van het bestuur om het bedrijfsoverschot als volgt te verdelen: f1000.voor over- lijdensfonds leden bakkerij en winkels, f 1000.voor zieken fonds leden bakkerij en winkels en f6.578.07 reserve voor propa- ganda-doeleinden werd met één stem tegen aangenomen. Deze verdeling is toegepast, daar een dividend-uitkering van het over schot niet meer dan enkele dub beltjes per lid zal bedragen. Bij acclamatie werd vervolgens het bestuur herkozen. In de vaca ture van commissaris M. J. v. Poelje werd, zonder hoofdelijke stemming, de heer L. Priester be noemd. GOES. De Nytengo VII. Naar wij van het bestuur der Nijtengo vernemen loopt het met de inschrijvingen der standhou ders zo druk, dat men heeft moe ten besluiten een tweede tentoon stellingstent te plaatsen op het Schuttershofterrein. KATTENDIJKE. Geitenkeuring. Maandag had in Kattendijke een geitenkeuring plaats. De die ren van de volgende eigenaren werden bekroond. Lammeren: J. Ruissen. Een-jarige geiten: 1. F. Min naar, 2. G. Meulenberg. Oudere dieren: F. Minnaar. Stamboekdieren: J. Ruissen. Volgens de jury werd een zeer mooie collectie aangevoerd. WILHELMINADORP. Uitstapje Ouden van dagen. Maandag maakten de ouden van dagen uit Wilheiminadorp een uitstapje. Dit keer ging de reis naar Walcheren, waar een rondrit over het eiland werd ge maakt. Verschillende bezienswaardig heden, zoals de kerk te Veere werden bezichtigd. Zeer voldaan kwam men weer in Wilheimina dorp aan. KAPELLE. Grote aardbeienaanvoer aan de veiling. Door het warme weer van de laatste dagen rijpen de aard beien zeer snel af. Vooral Maan dagavond was er een drukke aanvoer aan de veiling alhier. De wagens stonden te wachten tot aan het stationsgebouw. Vele percelen hebben het door de aanhoudende droogte zwaar te verduren. WEMELDINGE. Lekkage. Het sleepschip „Dameo 3", lig gende in de buitenhaven te We- meldmge, kreeg Maandagmiddag lekkage in één der ruimen. Met de pompboot „Adja" is het bin nenstromende water uitgepompt, waarna het schip is gedicht en de reis kon worden voortgezet. NISSE. Reis Ouden van Dagen. Zaterdag j.l. hebben de Ouden van Dagen een reis gemaakt naar Breda, Tilburg en omstreken. Dit was de eerste maal, dat de ouden van dagen gezamenlijk een reis maakten. De commissieleden lie ten voor dit doel een lijst rond gaan waarop ruimschoots werd getekend. BORSSELE. Inwijding muziektent. Door het gemeentebestuur is op het fraaie dorpsplein een nieuwe muziektent geplaatst. Za terdag a.s. om half zeven zal bur gemeester Bax vanaf de tent een openingswoord spreken, waarna de plaatselijke muziek- en zang verenigingen uitvoeringen zuilen geven. SOUBURG. „Viyt en Volharding" ln actie. De fanfarever. „Vlijt en Vol harding" is voornemens voor aan koop van nieuwe inst.umenten een geldinzameling te houden. Ge dachtig aan het spreekwoord: Voor wat hoort wat, gaat de Ver. in de week van 39 Juli 's avonds door het dorp en zal dan mars- muziek iaten boren, de leden zul len dan in de straten waar zij doorkomen de enveloppen (met in houd natuurlijk) welke huis aan huis bezorgd zijn, ophalen. Da circulaires die naar zij hopen met aandacht door de ingezetenen ge lezen zijn geven een juiste weer gave van de stand van zaken be treffende de vereniging. Kerkeiyk leven in Amerika. Maandag 4 Juli a.s. wordt in de Geref. Kerk een samenkomst ge houden waar zal spreken Dr W. Haverkamp van Paterson, Ameri ka, over: Kerkelijk leven in Ame rika. Alle belangstellenden zijn welkom. ST. LAURENS. De torenklok. Vanaf Maandag tot en met gis teren is de nieuwe, 345 Vs kg. we gende nieuwe torenklok te be zichtigen geweest in het kerke- portaal van de Ned. Herv. Kerk. De klok draagt het opschrift Soli Deo Gloria. Het ligt nu in de be doeling om de klok op Dinsdag 12 Juli a.s. in gebruik te nemen, terwijl er dien avond en ook op Donderdag 14 Juli een zgn. Dank baarheidsavond zal plaats vinden. Deze bijeenkomsten worden ge heel verzorgd door de plaatselijke Hervormde verenigingen. De klok is gegoten door de fa. Gebr. van Bergen te Midwolda. ARNEMUIDEN. Ongeluk met zaagmachine. De scheepstimmerman A. L. werkzaam op de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, trof het ongeluk, dat hij met de zaag machine zodanig in aanraking kwam, dat zijn rechterhand zeer ernstig werd verminkt. ST. ANNALAND. Wyziging predikbeurten. De Kerkdienst van Vrijdag 1 Juli, waarin Ds Dieleman uit Borssele hoopt voor te gaan, be gint niet, zoals in de Predikbeur ten absusievelijk vermeld stond, om half 8, maar om half 7. Begroetingssamenkomst Jonge Kerk. De begroetingssamenkomst van de Jonge Hervormden, waarop al le jonge lidmaten uit de Ring Tholen zijn uitgenodigd en waar Ds W. van Griethuijsen iets over zijn werk in Indonesië zal ver tellen wordt i.v.m. verhindering van Ds van Griethuijsen niet, zo als aanvankelijk was vastgesteld op Maandag 4 Juli, maar op Don derdag 7 Juli, des avonds om half 8 in het Catechisatielokaal der Ned. Hèrv. Kerk gehouden. 's-HEERENHOEK. Uitslag handboogscliieten. Op 25 Juni werd t.g.v. het in- gebruiknemen van de nieuwe „Steug" een grote schietwedstrijd gehouden. Hieraan werd door 19 verenigingen deelgenomen met in totaal 133 schutters. De uitslag was: Hoofdvogel C. Louws, van Ede le Handboog, Oudelande; 1ste 'klep J. de Baar, van Willem Teil, Ovezande; 2de klep, C. Louws, v.n.; 3de klep P. v. Campen, van de Friezen, Graauw; 4de klep L. Meyaard, van Juliana, Oudelande; ode klep P. Stouthamer, van Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 1ste zij vogel J. Driedijk, van Doel naar Hoger, Wolf aartsdijk; 2de zijvogel P. Rentmeester, van Willem Teil, Ovezande; 1ste hoofdkal M. Rijk, van Spes Nostra, Ovezande; 2de hoofdkal P. Koens, van Soranus, Heinkenszand; kleine kal J. de Jonge Pz., van Willem Teil, Ove zande; kleine kal H. Rijk,, van Zeelandia, Ovezande. Hoogste aantal vogels (4) ge schoten door Jac. Smallegange van Zorgvliet, Ellewoutsdijk. Zaterdag a.s. zal „Ons Genoe gen" te Nisse bij gunstig weer, haar eerste zomerconcert geven op de muziektent. De heer J. Sinke te Kruiningen heeft, doordat hij van een ladder is gevallen, een been gebroken. Hij is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Te Amsterdam slaagde voor lerares costuumnaaien en -knip pen mej. A. v. d. Berg te Goes en voor coupeuse mej. I. Jobse te Middelburg, leerlingen van de Mode Academie de Leeuw van Rees te Middelburg. Op 14 Juli a.s. zullen de Ouden van Dagen uit Kapelle-Biezelinge een uitstapje maken naar Noord- Brabant. De heer A. van Dis, ambtenaar ter secretarie te Serooskerke (W) slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma Gemeente-Administra tie I. De in Grijpskerke gehouden collecte voor de Reclassering heeft opgebracht f 17.33, en die voor het 12%-jarig huwelijk van het Koninklijk Echtpaar f 25. De slachtoffers van de ramp van de „Roermond" zijn, voor zover de lijken geborgen konden loor den, vol piëteit opgebaard in een der kamers van het zieken huis in Bari. Personeel van de Italiaanse marine was belast me\ het overbrengen der kisten met stoffelijke omhulsels. van vt' 1 ,YV 3. „Nou moet je 'es horen Grietje! zei Van Bergen zacht, „ik lees hier in dit ouwe boek dat hier ergens een schat in de grond zit! Een ijzeren kistje met gouden munten!" „Och kom!" zei Grietje. „Ja, ja! 't Is echt waar! Dit boek is een ge schiedenis van Dertienhuizen zoals het vroeger was, wel drie honderd jaar geleden! Er stond hier toen een kasteel en daar woonde 'n schat rijke man. En toen werd het oorlog en toen stop te hij al zyn geld in de grond! Ik ga het zoeken, Grietje!" 4. Grietje haalde ongelovig haar schouders op, maar Van Bergen was zeker van zijn zaak. Hij las het nog wel tienmaal over in het oude boek. En toen wist hij 't heel zeker: het kasteel had gestaan op de plaats waar nu Van Bergen's tuin was! En daar zat de schat dus ook in de grond! 's Avonds toen het donker werd nam Van Bergen zijn schop en ging de tuin in. „Want", zei hij, „de buren hebben er niks mee te maken!" (Ingez. mededeling, advert.) XLOETINGE. Dinsdag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Koster. In de brief van de commissie van onderzoek over de gemeentereke ning werd o.m. gevraagd aan B. en W. om de voorkomende werk zaamheden onder de plaatselijke bouwpatroons zo veel mogelijk ge lijk te verdelen. Besloten werd om alle gekozen zeven nieuwe raadsleden toe te laten. Het voorstel om een stuk grond aan te kopen van het Bur gerlijk Armbestuur groot 11 are voor f 11000 werd aangenomen met de stemmen van de heren Schipper (P. v. d. A.) en Straub (C.H.) legen. Geprobeerd zal worden over eenkomsten te krijgen met de pl. aannemers voor de bouw van vier nieuwe woningen in de Prins Bernhardstraat. Wanneer dit niet lukt zullen andere aannemers worden ingeschakeld. De Raad gaf credieten van f 9000 en f 6000 voor de verbouwing van de kleu terschool. Deze school krijgi er o.a. een nieuw lokaal bij. In de vacant ie zal mets de werkzaam heden begonnen worden. De voorzitter deelde tenslotte nog mede dat alle ingezetenen die aangeslagen zijn voor de reini gingsdienst moeten betalen, ook dan wanneer van de dienst geen gebruik is gemaakt. BAARLAND. Subsidie voor de Bond tegen het vloeken. Maandag kwam de raad bij een. Ged. Staten verleenden goedkeuring voor een kasgeld lening van f 50.000. De voorzitter las een verslag van de commissie tot onteige ning van een perceel grond van de heer J. Ermerins, waaruit bleek, dat deze eigenaar nu f 2 per M2. ontvangt, terwijl in 1946 hem door de gemeente f 2,75 is geboden. Ingekomen was een verzoek om subsidie van de Ned. Bond tegen het vloeken. B. en W. stel den voor één cent per inwoner te verlenen. De heer de Vriend deelde dit standpunt niet. Hij merkte op, dat er ter plaatse een vloekverbod is ingevoerd, het geen hy voldoende achtte. De rest moet men maar overlaten aan de kerk. „Wanneer er straks voor alle geboden van de Wet een bond wordt opgericht, moe ten wij daar ook aan betalen. Aangezien er veel dingen in de gemeente zijn, waarvoor gezorgd moet worden, kan dat toch niet volgehouden worden", aldus spr. De voorzitter zette hier tegen over duidelijk uiteen wat deze Bond betekent en doet tegen het vloeken. De heren Murre en Elenbaas waren het hiermee volkomen eens en zeiden, dat op deze wijze meer gedaan wordt dan een vloekverbod uitwerkt. Met algemene stemmen werd het voorstel van B. en W. aange nomen voor 1949. Vervolgens werd de jaar wedde van de gemeentewerk man van f 1716 op f 1908 gebracht plus f 156 voor grafdelver en f 72 voor bode. Bij de rondvraag informeerde de heer Elenbaas of de onteige ning van de percelen grond voor de nieuw aan te leggen weg al in orde is. De voorzitter zei, dat nog met één eigenaar onder handeld wordt. De heer Murre informeerde naar een toegezeg de subsidie van f 88 voor de schoolkinderen op Koninginne- feest, waarvan slechts f 35 ont vangen is. De rest zal nog ver rekend worden, aldus de voor zitter. ARNEMUIDEN. In de gehouden vergadering van de gemeenteraad werd de wijziging in de begroting 1948 1949 goedgekeurd. Verschillende reclames op de reinigingsrech ten werden behandeld. Betreffende het adres van de bond tegen het vloeken stelden B. en W. voor aan deze bond geen subsidie toe te kennen. De heer B. J. Lasoe (A.R.) verde digde de aanvraag om een toe lage en wees op het nut van de bond. De heer v. d. Graaf (A.R.) stelde toen voor f 10 te geven. Dit voorstel werd met 7 tegen 2 st. verworpen. Alleen de twee A.R. leden stemden voor. Over het onderzoek naar de ge loofsbrieven werd door de com missie, bestaande uit de heren Lasoe en Joosse, gerapporteerd. Bij de rondvraag kwam het stratenplan ter sprake. Zodra de goedkeuring van het riool plan binnenkomt zullen de stra ten verbeterd worden. ZOUTELANDE. De heer Verhage 20 jaren lid van de raad. Donderdag vergaderde de raad onder voorzitterschap vein burge meester D. Kodde. De voorz. wenste de herbe noemden met die benoeming ge luk. Veel is er niet veranderd. Er is een mijlpaal die herdacht moet worden, n.l. het 20 jaren ge léden zitting nemen in de raad van de heer Verhage. 4 Juni 1929 is de heer Verhage lid van de raad geworden. Steeds is de per soonlijke verhouding goed geble ven en gaarne wil hij hem geluk wensen met de herdenking van dit feit. Een voorstel van B. en W. in zake de door Gedeputeerde Sta ten voorgestelde regeling van de jaarwedde*! van de gemeente ontvangers werd aangenomen. Een voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan een adres van de Stichting van door de watersnood getroffen grondge bruikers op Walcheren inzake de regeling van de oorlogsschade, werd eveneens aangenomen. De raad besloot voor de aan koop en inrichting van de Nood kerk tot verenigingsgebouw een geldlening aan te gaan, groot ten noogste f 8000. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van B. en W. om de Algemene Politieverordening aan te vullen met bepalingen inzake het storten van huisvuil en vuil en het uitvliegen van duiven. Het volgende irstel werd na discussie aangenomen: Het is verboden op of in de plaats door B. en W. voor het storten van huisvuil aangewezen, andere stoffen dan huisvuil te storten. Ook is het verboden bui ten de aangewezen stortplaats vuil of andere stoffen te werpen. Het is de eigenaren of houders, gedurende de tijd, door B. en W. bij openbare kennisgeving bekend gemaakt, verboden een of meer duiven te doen of te laten uit vliegen of enige handeling te ver richten waardoor een of meer dui ven kunnen uitvliegen. Met ingang van 16 Juli 1949 werd aan de heer Wierstra eer vol ontslag verleend wegens zijn benoeming tot adjunct commies le klasse te Vlissingen. Bij de rondvraag vroeg de heer de Visser of er reeds maatregelen zijn genomen tegen het onkruid dat op en aan de wegen groeit. De voorz. antwoordde, dat reeds de stof om het onkruid tè be sproeien aanwezig is. M»n wacht alleen op gunstig weer. De heer Verhage bracht de voorzitter dank voor zijn woor den b:j het begin der vergadering gesproken. De heer de Wolf zei, dat de begraafplaats in desolate staat van onderhoud verkeert. Het on derhoud laat veel te wensen over. De voorz. antwoordde, dat er een tekort is aan werkkrachten. GRIJPSKERKE. Secretaris vraagt ontslag. In de Dinsdag gehouden vol tallige vergadering van de ge meenteraad werd voorlezing ge daan van een ingekomen schijven van dé heer J. Jakobsen, gemeen te-secretaris, waarin hij wegens langdurige ongesteldheid ontslag wenste te nemen aïs secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand met ingang van 1 Aug. a.s. Op deze ontslagaanvrage zal nader worden teruggekomen. Vervolgens had het onderzoek plaats van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden op 22 Juni j.l. Door de voorzitter werd in de commissie voor dit on derzoek benoemd de heren P. Schoe en P. Ton; de heer Schoe verklaarde, dat alle stukken in orde zijn, doch aangezien artikel 23 van de gemeentewet zegt dat broeders niet tegelijk zitting mogen hebben in de raad, moet volgens artikel 24 van deze wet loting plaats vinden tussen de he ren A. W. en J. C. Cevaal. Na loting bleek de heer J. C. Cevaal te zijn gekozen. Op een verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods heiligen Naam om een jaarlijkse subsidie te mogen ontvangen, werd met algemene stemmen besloten tot wederop- zeggens een bedrag van f 10.— per jaar beschikbaar te stellen. Er werd besloten een gratifica tie ook in 1949 aan het secretarie- personeel te verlenen. Hierna volgde de behandeling van de gemeente-begroting voor 1949, welke voor de gewone dienst aan ontvangsten vermeldde 'n be drag van f 47.940.51, en aan uit gaven een bedrag van f 45.807.41. Batig slot f2.133.10. De kapitaaldienst werd vastge- SCHEEPSTIJDINGEN, AMSTELD1JK 29 te Manilla; AM- STELKERK 28 te Accra; AMSTELSTAD pass. 28 Aden; CHAM A (t) 29 te Toto verwachtCORYDA (t) 28 naar Berre teruggekeerd; C.ROOTE BEER, pass. 28 Malta; JAARSTROOM 28 te Tacoradi; HYDRA 28 van Funchal; LEOPOLDS- KERK 29 te Bombay verwachtLUNA, 29 te Hamburg verwacht; MAASLAND pass. 28 Ouessant; MATARAM 29 te BelawanMENTOR 28 te Antwerpen; ALAMAK 28 te Narvik; ALDABI 28 zd. van Las Palmas; ALDERAMIN 28 nog te Conakry; DRENTE pass. 28 Minicoy; KOTA INTEN pass. 28 PerimLANG- KOEAS pass. 28 Suez; ZEELAND pass. 28 Azoren. SCHKLDE-VAART Te Hanswcert gepasseerd 28 Juni 1949. INGOXA, Broeders; MARIE JEANNE DubbeldamGERDI, de Bot, allen naar Brussel; ST. ANTONIE, Magnus, naar HarenLISOMAR, v. Look, naar Pont Brule; NAUTILUS 4, Durinck, naar id.; VIHILA, Verdoom, "aar Waaien; JE AN, Beekman, naar RuysbroeckMAR- GARETHA, Neyenhof, naar Vilvoorde; HANDEL 3, Huisman; RUBENS, Ros; SB 1116, de Schepper; SB 5910, v. I'raet; ATLAS 6, Tegen; MASTWIJK, Kruizin- ga; SONICO, Hoek; ERICA, v. Ruys- seveld; DAMCO 3, Westtling; SB 3, de Rooy; WAESLAND, Janssens; THYS- STAD, Somers; MEZA, Zaman; JOIIAN Hartman; RT1R1NUNION 1, Carpcntier; PILLON, Vermeiren; ANSA, de Graaf; STORNO, Wagemaker; VOGEL, Griep; RIVAL, Kornet; MARMELSTE1N, Scnger, allen naar Antwerpen; WIPI, JiskootWILADCOR, de Been; ZEE- LAND'S LUISTER 2, Dane; BRAM 2, Kempeneeis; TOILER 2, Boot, allen naar R'damRICHEBOURG, August, naar DordrechtAZOLLA, de Leeuw v. Wee- nen, naar Arnhem; ATLANTA, de Vries naar IloogeveenFREDER1KA, Dijkman naar id.; GEERTJE, Hollebrandse, naar Zuilen; RENE 9, Cauwenbergh, naar VlaardingenRUDOLF, Verbunt, naar RossuniCOMUS, Olieslager, naar Lith; FATRIN Av. d. Rijken; FLORA, van OoyenFEL1C1ENNE, v. Loo; QUO VADIS, Fortuin; CONTACT, de Ruyter; POSEIDON 3, Specht, allen naar Duits and; NAVEXMOTOR 9, v. Damme, naar Basel; CFR 525, Sclmorr, naar id. Waterstanden. Keulen 140 0.04)Ruhrort 067 0.10)Lobith 937 (—0.07)Nijmegen 714 0.07); Anrhem 727 0.08); Eef- de 249 0.06)Deventer 163 0 06) Borghav.cn -1010 0.09)Belfeld 1090 (plus 0.04)Grave 269 (plus 0.06)Vrees wijk 0.24 0.2); Lith 0.25 (—0.22). V eilingsberichten. GOES. Veiling van 28 Juni. Fruit: Aardbeien 221,02, Fram bozen 5371, Rode Bessen 27 72, Kersen: Hollanders 2874, Luikenaars 3240, Meikersen 2158, Early Rivers 3265, Porceleinkersen 2936, Markie zen 6272, Brusselse Bruine 67 —83, Bruine Blanche 44, Spietjes 5658, Suikerkersen 39, Vroege Zwarte 5658, Vroege van Wer- der 61, alles per kg.; Perziken 312, Ganzeneieren 1820, Kal koeneieren 16, alles per stuk. Groenten: Komkommers IA 15 —16, id. I 13—15, id. II 11—12, id. Ill 810, Bloemkool IA 14 16, id. I 10—13, id. II 6—7, Krop sla V/23, alles per stuk; Eerste lingen 8, id. drielingen 4,57,5, id. kriel 2,54,5, Rabarber 16 18, Doperwten 3139, Peulen 4656, Groene kool 6, Pootuien 89, Dubb. Princessebonen 1,09 1,36, Snijbonen 1,02, Tuinbo nen 1724, Spitskool 7, Rode kool 17, Sjalotten 1,53, alles per kg.; Kroten 68, Radijs 8,5, Wortelen 714, alles per bos. KAPELLE. Veiling van 28 Juni. Kersen: Hollanders 53 80, Vroege v. Werder 53—79, Early Rivers 5581, Brusselse Bruine 6181, Meikersen 37 63, Markiezen 5980, J. M. O. Kersen 64, Suikerkersen 3847, Porceleinkersen 3149, Brume Blanche 4460, Vroege Witte 43, Waterloo 4249. Diversen: Ma dame Moutot 7293, id. Lefebre 27—63, Prolific 29—74, Jhr. v. Tets 49, Frambozen 1,521,56, Aardappelen 6,58,5, alles per kg.: Boskroten 3 per bos; Krop sla 1,5, Kaspruimen 1,54, Kas- perziken 49, alles per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 28 Juni. Rode Bessen Prolific 1981, Frambozen 71 per kg.; Vroege Aardappelen Eerstelin gen 8,90, Bintjes 8 per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling van 27 Juni. Eerstelingen 8,20, Drielin gen 35,30, Poters 3,205, Blauwputten 2324, Drielingen 12, Eigenheimers 9,60, Drielingen 3, Andijvie 16, Spitskool 12, Ra barber 1516, Peulen 4260, Tomaten 9095, Tuinbonen 21 24, Aardbeien 3571, Rode Bes sen 7378, Stamprincessen 136, j Postelein 1819, alles per 100 i kg.; Perziken 915, Komkom- i mers 621, Bloemkool 630, Krop 24, Bospeen 618, Bos kroten 24, alles per 100 stuks cn bos. steld op een bedrag aan ontvang sten en aan uitgaven van f 46.165.41. In de rondvraag merkte de heer Vlieger op, dat hij gaarne de Ho- gelandse- en Pekelingse weg die bijna onberijdbaar zijn geworden door de onmogelijk zware vrach ten van het puinrijden voor da aanleg van wogen en het grond- rijden voor de Westkappelse dijk, zou zien hersteld door de diensten welke voor deze schade verant woordelijk zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3