C.B.T.B.ers opgeroepen tot waakzaamheid. Tegen Jan Dekker wend 15 jaar geëist. m4< Sociale lasten mogen niet verhoogd worden. Oest-Zeeuwsch-Vlaanderen, bet eerste industriegebied van Zeeland. Verdachte wilde bestuursapparaat niet hervormen. edna earl Industrie-almanak van het E. T. I. verschenen. FEUILLETON Donderdag 30 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 CHR. VAN DEN HEUVEL IN OPENINGSREDE: Honderden C.B.T.B.-ers vulden gistermorgen de grote zaal van het Schuttershof te Middelburg, waar de 31ste jaarvergadering van de Bond werd gehouden. Vele genodigden waren aanwezig en met grote aandacht werd o.m. geluisterd naar de openings rede van de voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, die opriep tot waakzaamheid. De heer v. d. Heuvel begon 4* bijeenkomst met de verjaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard te memoreren, waarna een tele gram van gelukwens werd ver- ior.den, waarmee de aanwezigen met het zingen van het Wilhel mus instemden. De voorzitter heette hierna de vele gasten welkom, o.m. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr rar A. F. C. de Casembroot, de bur gemeester van Middelburg, jhr mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, die hij dank bracht voor de vele bemoeienissen van het gemeentebestuur bij de oprich ting van de Landbouwhuishoud- •n landbouwwinterschool. Ver der werden verwelkomd de ver tegenwoordigers van de Stich ting voor de Landbouw en dr W. P. E. Baron v. d. Feltz, die de Chr. Hist. Kamerfractie ver tegenwoordigde. Ook waren tal van afgevaardigden van zuster organisaties aanwezig. WELKOM NAMENS ZEELAND. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Putter, sprak hierna een deels proza ïsch, deels poëtisch welkomst woord namens alle Zeeuwse C.B.T.B.-ers. Spr. memoreerde de Bondsdag, die vorig jaar in Groningen werd gehouden en zei, dat dit de derde Bondsdag was, die in Zeeland werd ge organiseerd. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat men vele en goede indrukken uit Zeeland zou meenemen en hij besloot met het voorlezen van een in dichtvorm geschreven begroeting. DE VOORZITTER SPREEKT. Hierna hield de heer v. d. Heuvel de officiële openingsrede, die hij begon met te wijzen op de grote veranderingen op so ciaal gebied in de laatste vijftig jaar. Hjj herinnerde aan de uiterst slechte positie waarin o.m. de landarbeider verkeerde en «telde de vraag of men nu moest doorgaan op hetzelfde spoor, dat men de laatste jaren heeft ge volgd. Spr. zei, dat hij nog steeds voorstander was en dat altijd zal blijven van een bewust christelijk sociaal streven, doch hij wees er op, dat dit streven niet alleen inhoudt dat er voor de werknemer een goede positie moet worden geschapen. De hoofdzaak, aldus de voorzitter, is liet verheffen van het sociaal misdeelde en sociaal zwakke deel van ons volk. De heer v. d. Heuvel zei verder, dat men zich moet hoeden voor een ongezond conservatisme en hij waarschuw de ernstig tegen een manipu leren met op zichzelf nietszeg gende woorden. DE SOCIALE LASTEN. Spr. behandelde vervolgens de sociale lasten en hij vroeg zich af, of verdere verhoging daar van nog mogelijk was. De voor zitter meende dat ontkennend te moeten beantwoorden en hij vond de 40 van vandaag hoog genoeg en waarschuwde er voor, dat men verder zou willen sprin gen dan de economische stok lang is. Alleen dan was spr. voorstander van verhoging dei- lasten, wanneer zij in de prijzen zou kunnen worden verdiscon teerd! In dit verband zette de heer v. d. Heuvel uiteen, waarom de C.B.T.B. zich tegen de pensio nering van de kleine zelfstan digen heeft verklaard. Spr. zei, dat deze aangelegenheid opnieuw in de afdelingen onder de loupe zal moeten worden genomen. KLEINE BOEREN. Vervolgens stond spr. stil bjj het vraagstuk van de kleine boeren, dat naar zijn zeggen voor 1930 nauwelijks bestond, omdat deze mensen toen alle gelegenheid hadden de basis van hun bedrijf te verbreden. Als gedeeltelijke oplossing van dit vraagstuk zag spr. dan ook, dat alles zou moeten worden vrijgegeven, zodat de kleine boer de basis van zijn bedrijf opnieuw- zal kunnen verbreden. Men gaat er meestal van uit, dat Zeeland overwegend agra risch is en dus de industrie geen maatschappelijk terrein te doen kansen zou bieden. Reeds vaker plannen, de toewijzing van het «-=J- J - bouwvoulume of het handhaven kiezen voor de Chr. maatschap- schetsten wij hiervan de nade- pelijke organisatie. Genees uw üge gevolgen: bevolkings-af- medebelijders, luidde de oproep vloeiing en schade voor de i middenstand en vele andere be- I toch voortgang vindt, behalve in Zeeland, waar men nog ach- I terstaat bij de andere gewes- ,ten. De voorzitter was dankbaar gestemd dat men op het eind van dit jaar 90 Chr. Landbouw- en Landbouwhuishoudscholen zal bezitten, doch hij riep op tot grote -waakzaamheid, daar de erfvijand der zelfvoldaanheid op jde loer ligt. i Tenslotte prees de heer v. d. Heuvel de Zeeuwen voor hun ECONOMIE, vriendelijkheid en gastvrijheid Van de kleine boeren stapte en riep hij de Zeeuwse C.B.T.B.- de voorzitter over naar de eco- ers op, de voorstanders van Chr. nomie en besprak hij Marshall- politiek en school ook op het plan en Benelux. Op dit punt kwam ook de overheidsbemoei ing met het bedrijfsleven ter sprake en met een enkel voor beeld maakte spr. duidelijk, dat tot de overheidsbemoeiing alleen dan i n_ttig werk kan doen, wanneer geen andere uitweg meer moge- l - lijk is. van de gelegenheid gebruik de staatsrechtelijke eenheid als Als C.B.T.B., aldus de heer v. aanwezigen toe te spreken; jhr. uitgangspunt te nemen van be- d. Heuvel, hebben wij ook in de Casembroot beklom als eer- schouwingen over de beroeps dezen een opvoedende taak te ste het spreekgestoelte om te structuur. Het is immers moge- vervullen. Met grote nadruk zeggen: 't Is goed, dat u hier lijk, dat in zulk een gewest uit- zei spr. hierna, dat men zal eens komt kijken! Spr. dankte gesproken handels-, bestuurs- moeten blijven volhouden een allen, die destijds tijdens de eva- 0f indusriekernen aanwezig zijn krachtig prediken van het juiste cuatie van Zeeuwse boeren _en of kunnen worden gecreëerd, beginsel, dat hier inhoudt, dat tuinders naar buiten de provm- j Deze omstandigheid heeft het staat en maatschappij twee eie gastvrijheid hebben verleend Econ. Technologisch Instituut aparte delen zijn. We zullen en laij wees op_ de grote moei- voor Zeeland er toe bewogen, deze strijd niet winnen, zo ver- üjkheden waarin de Zeeuwse twee van die industrie-centra volgde de voorzitter, want de boer heeft verkeerd tijdens en ais uitgangspunt te nemen voor ontwikkeling van de wereld tl® oorlog. Het geloof echter, qq samenstelling van wat men gaat een heel andere kant op, aldus spr.,^ heeft de Walcheren- zou kunnen noemen een kleine doch de C.B.T.B. zal in deze se bevolking gesterkt, wereld moeten blijven staan Tenslotte spraken de burge als een monument van kracht meester van Middelburg, die in deze strijd. De deelnemers aan de jaarvergadering van de Ned. Mij van Nijverheid en Handel, die vandaag in Middelburg congresseren, maken morgen een excursie naar het industriegebied van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Men kan de betekenis van dit bezoek niet hoog genoeg aanslaan. Vele vooraanstaande bedrijfsmensen en overheidspersonen zullen met eigen ogen aanschouwen hoe be langrijk dit gebied in industrieel opzicht Is en daarmee zal een einde komen aan de onwetendheid van overig Nederland met betrekking tot dit „eiland". De ervaring heeft n.l. geleerd, dat op congressen, in de hogere bestuurscolleges en in bedrijfskrin- gen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen sterk wordt gebagatelliseerd. ding op grote schaal. Wellicht, dat dit zijn vruchten oplevert bij nieuwe industrie-vestigings- aanwezige Zeeuwen. TOESPRAKEN. van het vrije vervoer over de Schelde De cr.mmissr.ris van de Ko- roepen en bedrijven. Nu is het ningin voor Zeeland, Jhr. mr. A. F. de Case-norooc, schreef natuurlijk fout om een provin- Enkele genodigden maakten cie een min of meer toevallige iets vertelde van de totstandko ming van de Chr. Landbouw- WAAKZAAMHEID. huishoud- en Landbouwwinter- Aan het einde van zijn rede school, mr W. F. E. Baron v. d. besprak de heer v. d. Heuvel de Feltz en dp heren Van Maas positie van de Chr. Organisatie, tricht namens de Stichting voor Hei zei, dat de toename van le- de Landbouw en A. Vingerling den zij het in niet zo'n snel voor de Chr. Landarbeiders tempo als in de afgelopen jaren, bond. industrie-encyclopaedie. TERNEUZEN, SAS VAN GENT EN HULST. dan ook een opwekkend voor woord. De samensteller van het 56 bladzijden tellende en met kaarten en foto's geïllustreerde boekje, drs. M. C. Verburg. di recteur van het Econ. Technolo gisch Instituut voor Zeeland, vertelde ons, dat het verzamelen van de gegevens een zeer ple zierige bezigheid was geweest door de zonder uitzondering jo viale medewerking van gemeen tebesturen,. bedrijfsleven en cor poraties. INHOUD Ongeveer de helft van de pu blicatie wordt ingenomen door het adressenmatenaal van 86 bedrijven. Dit zijn de z.g. stu- vum RIJKDOM EN SCHOONHEID. Wie in deze heerlijke zomer- dopen Zeeland doorkruist moet strekt van de naam, de directie wel diep onder de indruk komen Bij deze indeling zijn dus de z.g. zuiver verzorgende bedrijven buiten beschouwing gelaten. De ervaring leert, dat de bedrijven van 10 arbeiders en meer zulk een karakter hebben, al moeten verdere maatstaven worden aangelegd om b.v. verzorgende bedrijven als aannemers te eli mineren. Van deze bedrijven zijn bovendien opgaven ver en de vervaardigde producten. BETEKENIS VAN DE INDUSTRIE. De verschillende industrieën verzorgen een naar verhouding van de zeldzame schoonheid en de ongewone rijkdom van onze provincie. Elk deel heeft weer zijn eigen schoon. Schouwen en Tholen zijn an- ,hoog percentage van de natio-J aers dan Zeeuwsch-Vlaanderen nale productie. De Spiegelglasfa- Walcheren heeft weer een ander briek te Sas van Gent produceert zelfs alle in ons land vervaardig- j de spiegelglas. De hoefijzerfi- briek in Rapenburg (Vogelwaar-; de) vervaardigt 40 pet. van onze hoefijzers. De vlasindustrie is voor 35 pet. in Oost Zeeuwsch- bouwbedrijven die weer een Vlaanderen geconcentreerd, de eigen karakter hebben en een klompen-industrie voor 20 pet. eigen taal spreken. En dair is De 1 Azote (Sluiskil) produceert het strand en de duinen die ook 25 pet. van de stikstofmeststof- weer een eigen bekoring hebben. fen in Nederland. Wanneer wij Maar 't is alles en tezamen nog vermelden de twee suiker- een beeld van rijke schoonheid karakter dan Zuid-Beveland. Welk een afwisseling biedt dit kleine landje. Daar zijn de machtige land- bouivbedrijven met hun wijde uitzichten en daar zijn de tuin- De kanaalstrook van Ternau- wende bedrijven, d.w.z. die be zen naar Sas van Gent en het drijven, ede uit Oost-Zeeuwsch- gebied van Hulst en omstreken, Vlaanderen „exporteren Deze zijn dermate belangrijk, dat een zaken brergei dus of deviezen ruime propaganda voor dit ge- of guldens van overig Neder bied geen luxe is. De almanak land binnen, die het mogelijk wil dan ook hieraan grote be- maken de goederen-importen kendheid geven door versprei- uit overig Nederland te betalen. GEVOLMACHTIGDE VAN DE LEIDER IN ZEELAND STOND TERECHT. Gisteren stond voor liet Bijzondere Gerechtshof te Middelburg1 terecht de 47-jarige Jan Adriaan Dekker, uit Goes, de vroegere gemachtigde van de leider der N.S.B. voor de provincie Zeeland. Als keurig gekleed heer, de actetas onder de arm, werd hij. om even half elf de grote rechtszaal, waar veel publieke belangstel ling was, binnengeleid. Tijdens het getuigenverhoor maakte htf doorlopend aantekeningen. In zjjn requisitoir zei de procureur-fiscaal dat hij een zware straf op haar plaats achtte: hy eiste 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het getuigenverhoor. de president, want anders hadden diverse klachten .zeer ernstige ge- De eerste getuige in deze zaak volgen kunnen hebben. De heer maken, want deze had de orga nisatie der formaties als W.A. etc. onder zich. Volgens ir Huijgen had Mussert, kort na de capitu latie, met Seys Inquart een over eenkomst gesloten, waarbij in el ke provincie een man uit de N.S.B. werd aangewezen voor het contact met de Beauftragte. In Zeeland werd dat Jan Dekker. Nu mocht de Beauftragte, ook weer op grond van de overeen komst Mussert-Seys Inquart, geen enkele mededeling van N.S.B zijde aan de Duitse politie door geven. Voorzover get. bekend was dit ook in geen enkele provincie gebeurd. De Beauftragte stelde zich garant, dat geen misbruik zou worden gemaakt. Tijdens de Meistaking van 1943 was de vroegere hoofdrechercheur Van der Schuur vertelde, dat hij van de P.R.A. te Goes, de heer G. zelfs enige malen opdrachten de Puyt. Hij had indertijd op ver- kreeg van Van Genechten, welke had Dekker naar Utrecht gebeld zoek van de proc. fiscaal in het opdrachten hij niet uitvoerde, i om Mussert te spreken. Deze was kamp Ellewoutsdijk, waar DekkerVerwonderd vroeg de verdediger, fr met> maar wel Huijgen. Dek was gedetineerd, een onderzoek mr h. M. van der Brugh te Am- vroeS Huijgen toen dringend ingesteld nhar diens houding te- sterdam: „Legde Van GenechtenMu.sscrt te verzoeken bij Scnmidt gt over zijn mede-gedetineerden, i zjch daar dan bij neer?" De proc. i te intervenieren, dat er toch geen Hij zou n.l. door zijn gesprekken fjsc., Jhr. mr Verspyck: „Nee, hij represailles zouden worden geno- een slechte invloed op deze men-1 had de gave om Van Genechten men- 00r Zeeland was dat bo- sen hebben uitgeoefend. Dekker Voor de gek te houden!" Op het vel?dlen m.et n°aig, want er was zelf vroeg tijdens het verhoor van 1 departement van juistitie verweet we'm8 aan de hand, aldus Dekker gisteren, wie de hoofdrechercheur: men dpze getuige eens, dat hij de Voorts vertelde ir Huijgen dat bedoeld had met die „intellectu-mensen, die hij moest horen, woor- d(; nazomer van 1940 Dekker elen", op wie hij, Dekker, invloed den in de mond legde, die hij zelf elendestien naal Beigie was ge- zou hebben uitgeoefend. graag horen wilde en die voor de weest, om daar besprekingen te De Middelburgse commissaris mensen ontlastend waren! voeren in verband met plannen van Belgische zijde om Zeeuwsch van politie, de heer M. A. Rene-1)0 ex-burgemeester van Goes, man, deelde mede, dat Dekker op c. E. P. Lenshoek, die als getui- 10 Mei 1940 was gearresteerd en ge optrad, deelde mede, dat Dek- naar het fort Ellewoutsdijk was her een eigen bureau had, waar gebracht. Het was hem bekend ane klachten terechtkwamen. Hij (de heer Reneman was destijds was het intermédiair tussen de inspecteur van politie te Goes), N.S.B. en Münzer. Geen enkele dat Dekker dikwijls bezoek kreeg N.S.B.-groepsleider mocht op van N.S.B.-kopstukken als Mus- amen houtje naar Münzer lopen. sen Dekiter en Münzer. Seys In- j. T\,4 Cnue Tv-, ,—0 -1 riiinrt vati daarin viin trpmpripr] An Vlaanderen bij België" te voegen. Mussert zou later tegen Huijgen gezegd hebben: „Het is aan Dek ker te danken, dat de annexatie niet is doorgegaan." Volgens Huijgen zouden er gro te moeilijkheden zijn geweest tus- sert en van Duitsers, o.a. Seys In quart en Münzer. Reeds kort na de capitulatie verd Dekker Ge machtigde van de Leider voor Zeeland. Even voor Dolle Dinsdag vertrok hjj, hetgeen hem door ve le andere N.S.B.'ers zeer kwalijk werd genomen. Compliment voor rechercheur. De oud-inspecteur-rechercheur P. v. d. Schuur te Middelburg was de man, die zeer veie klachten moest onderzoeken, die Dekker had ingediend over allerlei per- Er moest nu eenmaal regel en9uart 20U daarin 2«n gemengd en orde ziin1 1 dle zou tegen Mussert gezegd hebben: „Ik verlang, dat Dekker Voorts deelde Lenshoek mede, Zeeland verdwijnt." dat Dekker na het ontslag van Dekker zou hebben medege- burgemeester Ten Kate van Goes deeld aan Huijgen en Blokzijl, dat bjj hem erop had aangedrongen hij ertegen was in Zeeland bladen j zich als burgemeester beschik- Qp je heffen. Volgens ir Huijgens 1 baar te stellen. Eerst voelde Lens- was de Zeeuwse Stroom opgericht hoek daar niet voor, maar later door Mussert op voordracht van gaf hjj toe „zuiver in het belang Blokzijl, doch de proc. fisc. merk- van do beweging". te hierover op: „Dat is persé on- Getuigen a décharge. i j)e laatste twee getuigen a de- Als getuige a decharge werd charge waren K. A. Enkiaar (die gehoord de voormalige secretaris- verklaarde, dat Dekker sterk an- sonen in Zeeland. Hij deed dat op zulk een lofwaardige wijze, dat generaal der N.S.B., ir C. J. Huij- de president, mr Bloemers, hem gen, die o.m. verklaarde, dat Dek- nu complimenteerde met zijn ker met hem het meeste- te ma- voortreffelijke werk tijdens de ken had als leider der P.O., de bezetting. Daarvoor mag ook Jan PolitiekeOrganisatie. Met Van Dekker erg dankbaar zijn, aldus Geelkerken had hij veel minder te ti S.S. was en het N.S.B.-hoofd- kwartier vele moeilijkheden gaf) en ir W. L. Z. v. d. Vegte te El- speet, die inlichtingen verstrekte over Dekkers houding t.a.v. de annexatieplannen van België enz. dit voorstel, wil je, vooral wan- Bij een tweede lezing had iets schrijftafel zitten om nog eens Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 65) neer de bekoorlijkheden van Le eigenaardigs in haar stijl hem Bocage, de diepste indruk op je getroffen en bewogen haar ver maken. Denk er aan, dat je hier zoek nog eens in overweging te meesteres kunt worden op de nemen. Hij besloot haar te ver- dag, dat je met Clinton trouwt.zoeken het manuscript (voor zo- Maak, dat mijn moeder hem als ver het was geschreven) hem te zoon aanneemt, en mij laat gaan.zenden voor onderzoek. Als zij j Indien mijn voorwaarden niot het dadelijk opzond, zou het j royaal genoeg zijn, bespreek het hem nog bereiken eer hij zijn dan met Clinton, zodra je maag- huis verliet en zijn antwoord „Zeer waar, moeder, zijn aan- delijke terughoudendheid je dit gename en aanpassende natuur toestaat en stel mij in kennis doet hem grote aanspraak ma- met jullie ultimatum, want ik ken op uw genegenheid en wi- heb zo volkomen genoeg van tende, wat van hem wordt ver- dit akelige huis, dat ik het bijna wacht, zal hij zich beleefdelijk tot elke prijs bereid ben te ver tot haar meest trouwe vereer- laten. Daar komen de tirannen der verklaren vóór hij vieren- van de buurt aan, de nieuwe rij- twintig uur in huis is geweest, ken, je vrienden Montgomery's Nu, als zij hem wil aannemen'en de Hills. Ik zou nog liever dè als man en u wilt er slechts in smerigste Roodhuid de hand toestemmen om hem als uw drukken dan hen! Ik hoor rne- zoon te accepteren, dan verze- vrouw Montgomery vragen of ker ik u, dat ik hem gaarna al- ik thuis ben en de dames! Zeg les zal overdragen en voor mij- haar, dat ik in Spitsbergen ben zelf slechts een jaargeld behou- of in Tokio, waar ik zeker bin den voor mijn reisuitgaven. nen niet al te lange tijd hoop te Ik wil gaarna het landgoed tussen hen verdelen en mijzelf; voorgoed buiten het bereik stel len van een berisping over mijn geërfd goed humeur. Als jij, mijn dierbare nicht, Clinton maar kunt overhalen tot deze schikking voor jé eigen en mijn vervroegen. Allerlei heerlijke gevolgtrek kingen uit deze tweede brief makend en bevend van opwin ding en blijdschap, haastte Edna zich om haar manuscript klaar te maken voor onmiddellijke vei'zending. Zij wikkelde het zorgvuldig in dik papier, zij verzegelde het en schreef het adres en toen viel zij op haar knieën en met saamgeknepen handen rustend op het pakket, bad zij ernstig, heftig, dat Gods zegen het mocht vergezellen en haar pogingen zou kronen met heb gevoerd, zonder zelfs u op haar gemak de brief te le zen, die haar zo gelukkig had gemaakt. En juist toen zij hem weer had opgevouwen, trad me vrouw Murray dé kamer binnen en sloot de deur achter zich Haar gelaat was strak en bleek; zij liep op Edna toe, keek haar onderzoekend aan en haar stem was hard en koud, toen zij zei: „Ik wens de brief te zien, die je heden hebt ontvangen, daar het niet te pas komt, dat je zon der mijn voorkennis briefwisse ling houdt met een vreemdeling. Ik zou niet hebben kunnen ge loven, dat je je schuldig kon ma ken aan zulk een gedrag." „Het doet mij pijn, mevrouw Murray, dat u.ook maar voor een ogenblik heeft veronder steld, dat ik uw vertrouwen heb misbruikt. De aard van deze briefwisseling billijkt, dat ik die succes. Zij vertrouwde haar schat niet toe aan de handen van een be diende. maar zette haar hoed opvan het bekende tijdschrift, en liep naar de stad. Aan het postkantoor ontving zij een regu voor het pak, dat zijn." Terwijl de bezoekers in de salon werden gelaten, sprong Hij door het open raam op het ter ras en verdween. De inhoud van de onverwach te brief verrastte en verblijddezij als expresse-stuk verzond en Edna veel meer, dan zij zoude beambte verzekerde haar, dat moeders geluk, dan zal ik je hebben willen erkennen. Me-het nog met de avondtrein weg- steeds dankbaar blijven. Je zuit neer Manning schreef, dat hij ap ging. Met een zucht van verlich- voor mij zo het pad vrij maken het punt was om voor enige ting aanvaardde zij toen de te- voor een uitstapje naar Thibet weken op reis te gaan én hij rugweg. en Siberië, waarover ik reeds toevallig haar blief in handen Toen Edna weer op haar ka- lang loop te denken. Onthoud had gekregen. I mer kwam, ging z(j voor haar daarin te kennen. Deze brief is de tweede die ik ontvangen heb van meneer Manning, uitgever Het verhoor van Dekker Bij het verhoor van Dekker zelf nam de president eerst even de carrière in de N.S.B. van Dekker door. Hij was één der eerste N.S. B.'ers in Zeeland en hij bracht het, twijfelachtige eer, tot gemachtig de van Mussert. In de vooroor logse jaren was hij zelfs lid der Prov. Staten voor de N.S.B. Dekker gaf hetgeen hem in de dagvaarding ten laste was gelegd toe. Op een vraag van de presi dent, of hfj had voorgesteld anti- N.S.B. burgemeesters te ontslaan en hen le vervangen door nat. soc. burgemeesters, antwoordde hij, dat hierin Mussert de beslissing had. Proc. fisc.: „Wist die dan, of b.v. de burgemeesters van St. Laurens en Sehefpenisse anti N.S.B. waren?" Dekker: „Nee, dat wist ik in vele gevallen ook niet. Ik kende lien dikwijls niet eens. Maar ik kreeg mijn inlichtingen van groeps- en kringleiders en die gaf ik door aan Münzer en Mussert." Dekker ontkende daarna perti nent, dat het zijn bedoeling zou zijn geweest het Zeeuwse be stuursapparaat in nat. soc. geest te leiden of te hervormen en in verband daarmede niets dan N.S. S.-burgemeesters in Zeeland te doen benoemen. Krachtig ontkende Dekker, dal hij een brief aan de S.D. heeft geschreven over burgemeester van 't Hoff van St. Laurens. Altijd had hij zich verzet tegen de Duitse opvattingen, dat Neder landse aannemers, die voor de >w'ehrmacht werkten, „beschermd werden door Ausweise enz. iiij vond het meer dan erg, dat iemand, die b.v. f 5uu.voor net Duitse Rode Kruis gaf, niet naar Duitsland moest, terwijl een ar me drommel wel daarheen werd gestuurd. Eveneens ontkende Dekker, dat hij aan Staub, de Rolizei-Offizier van Münzer, in Mei 1943 verschei dene gevallen van staking heeft gemeld. Münzer had hem opge- oeld met de mededeling, dai er een algemene politieke staking was uitgebroken. Bij onderzoek was hem gebleken, dat daarvan geen sprake was. Hij had dat ïvxünzer verteld en gezegd, dat er niet de minste aanleiding was op te treden. Volgens Dekker was Zeeland de enige provincie, waar de zaak zó is geweest. Requisitoir van de Proc.- fiscaal. Jan Dekker zocht uitsluitend eigen belang en dat van de N.S. B. Het moet treurig zijn gesteld geweest met de N.S.B., dat zij een slecht werkgever en onbe trouwbaar fabrikant tot het hoog ste ambt in Zeeland riep. Dank zij het optreden van rechercheur F. v. d. Schuur heeft de aanbren- gerjj van de verdachte weinig slechte gevolgen gehad voor de slachtoffers. Spreker achtte alle feiten be wezen, behalve de aanklacht van verraad inzake de Meistaking. Als hoofd van politieke afdeling N.S.B. in Zeeland is verdachte verantwoordelijk voor hetgeen zjjn ondergeschikten deden. Een zware straf is op haar plaats. Spreker eiste vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzet ting uit de beide kiesrechten. fabrieken te Sas van Gent, die 11 pet. van de nationale produc tie verzorgen, de cokesfabrieken te Sluiskil, die 16 pet. van de cokesproducten (benzol enz.) voortbrengt, de meelfabriek te Sas van Gent, die heel Zeeland en West-Brabant voorziet en de stijfsel- en glucosefabriek, die o.m. bijna alle dextrose, een vierde van onze glucose en een vierde van onze keukenstroop maakt, terwijl tenslotte de textiel industrie vooral in Hulst, St.- Jansteen en Clinge (27 grote be drijven!) 6 pet. van onze textiel voortbrengt, dan mogen wij Oost en 't zingt alles de lof van de Schepper van hemel en aarde. Wie niet met gesloten ogen door 't leven gaat, moet daar van wel onder de indruk komen. De Heer is groot, een Heerlijk [God. Zijn handen hebben het droge geformeerd Wiens ook de zee is en de rivie- [ren, want Hij heeft ze gemaakt. gelijkheden van het Nijverheids onderwijs en een verzameling - - van belangrijke adressen ver- Zeeuwsch-Vlaanderen ongetwij- eenvoudigen het zoeken van in- feld beschouwen als eerste in-lichtingen en contacten door be- dustrie-gebied van Zeeland en langstellenden. als integraal bestanddeel van de Nederlandse volkshuishouding. In totaal werken in de in het adresboek vermelde industrieën rond 6000 arbeiders met als zwaartepunt Sas van Gent 2000) en Terneuzen 1250). DE GEMEENTEN. J HET BELGISCHE GEBIED. Uiteraard houdt, het industrie gebied niet halt aan de Neder landse grens. In de richting Gent strekt zich langs het ka naal een grote industrie-agglo meratie uit. Hieromtrent zijn. enkele staten in de gegevens op- Een opgave van al datgenegenomen, die een inzicht geven wat de industrie-gemeenten jn de aard van de gevestigde Terneuzen, Sas van Gent, Axel,industrieën. Het blijkt een dieht- Koewacht, St. Jansteen, Hulst bevolkt gebied te zijn met voor- en Clinge aan nieuwe vestigin- ai een omvangrijke textielnijver- gen te bieden hebben vormt het - heid. De agglomeratie Gent ai- tweede deel van dit boekwerkje, j ieen herbergt ruim 15 pet. van Het legt de nadruk op de ver- 1 de Belgische textielindustrie, heugende activiteit, die de ge-( Verder zijn er van belang de meentebesturen aan de dag leg- chemische, kledings- en papier gen. OVERIGE VESTIGINGS FACTOREN. Een korte analyse van de ver keerssituatie zowel wat betreft het kanaal, de spoorwegen als de overige vervoermiddelen, een overzicht over de problemen der arbeidsmarkt 2600 Belgen werken in Oost Zeeuwsch Vlaan deren), een opgave over de mo- nij verheid. Het is prettig te constateren, dat dezer dagen aller ogen zijn gericht op ons gewest. De Maat schappij van Nijverheid en Han del, departement Zeeland, zal ongetwijfeld eet van ziin werk hebben. De industrie-aimSiVMc van het E.T.I. zal de belang stelling in ruimere kring ver spreiden. MIDDELBURG. Politiemannen voetballen voor de N.I.W.I.N. Vrijdagavond, 1 Juli te acht, heeft een ontmoeting plaats tussen een elftal van de Middel burgse Politie-Brandweer en van V.B. De omstandigheid, dat ver schillende spelers ook in ander verband de voetbalsport beoefe nen doet een aantrekkelijke wed- half i strijd verwachten. De opbrengst komt ten goede aan dc N.I.W.I.N, voor de z.g. rimboe-kisten-aclie. Alleen al uit hoofde van het be de Kon. Marechaussee uit Bergen i oogde doel verdient het bezoeken op Zoom. Voor deze wedstrijd is dispensatie verleend door de K.N. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet, J. van Vliet te Heilouw; te Stavenissa, J. v. Drenth te Waverveen;; te Gouda, G. Boer te Putten; te Eyerland (Tex.), W. A. Soesan, cand. te Bilthoven; te Ommen, A. J. van Oost te Vriezenveen; te Utrecht, W. H. Kelder te Lei den. Bedankt voor Katwijk aan Zee, J. N. de Ruiter te Sneek; voor Jorwerd, J. Bosch, cand. te Amsterdam; voor Oude-Tonge, A. J. Timmer te Polsbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Drachten, H. v. Twillert te Wildervank; te IJs- selstein, P. v. d. Sluis te Dirks- horn; te Goënga, K. Runia, cand. te Leeuwarden. Aangenomen naar De Wiip (Gr.), F. H. Kamphuis te Wie rum. Bedankt voor Suameer, C. v. d. Boom te Berkum; voor Kla- zienaveen, Oenkerk. F. J. Scholten le hij werd geschreven als ant woord op een verzoek van mij in verband met een letterkun dige kwestie die niemand aan gaat, behalve mijzelf. Ik zal u de ondertekening laten zien; daar is zij Douglas C. Man ning. U kent zijn letterkundige reputatie en zijn hoge positie. (Wordt vervolgd.) Ds J. Fokkema. Terug naar de kansel. Ds J. Fokkema, voor de A.R. partij lid van de Tweede Ka mer,, stelt zich weer beroepbaar in de Nederl. Herv. Kerk. Be halve lid van de Tweede Kamer was hij ook nog voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Zaandam. Zijn gezondheidstoestand laat hem niet toe beide functies te blijven vervullen. Daarom heeft hij het besluit genomen, om zo dra hij een beroep heeft aange nomen, te bedanken als lid van de Tweede Kamer. Opvolger op de lijst van can- didaten is de heer G. Moll, voor zitter van de Bond van Chr. Bouwvakarbeiders tt Utrecht. van deze wedstrijd warme aanbe veling. Het Christelijk Fanfare Korps „ONDA" verleent mede werking. Naar wij vernemen zal de altrap verricht worden door de Wethouder van Sociale Zaken. Het strand van de Bevelanden komt steeds meer in trek. Strand en duinen te Kamper land gaan met de warme dagen steeds meer bezoekers trekken. Ook de Noord-Bevelanders zelf gaan dit stukje natuurschoon meer «'aarderen. De hoge vloed, die ook dit gedeelte van de kust teisterde, heeft het naar het noordwesten gelegen badstrand in sommige opzichten een ander aanzien gegeven dan vroe ger. Het strand is ruim en als men zich niet verder in zes waagt dan men staan kan be hoeft men voor de stroom geen angst te hebben. Ook het aan andere stranden in Zeeland nog bestaande gevaar van mijnen is hier niet aanwezig. Het badstrand is een kwar tier fietsen van Kamperland, doch voor kampeerders zijn de zgn. „grote duinen", die 1 km. verderop liggen beter geschikt. De ligging van duin en strand is werkelijk ideaal om er een week-end door te brengen. Re gelmatig ontmoet men er dan ook clubs van Noord- en Zuid- Beveland, die er voor enkele da gen hun bivak opgeslagen héb ben. Een 8-tal oude Duilse bun kers staan daartoe mede tot hun vrije beschikking. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Maarssen, C. v, d. Weele te Harderwijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Yerseke, Chr. v. Woestijne te Ridderkerk. Generale Synode Geref. Kerken. Door de Prov. Synode van Utrecht zijn benoemd tot afge vaardigden naar de Gen. Synode de predikanten ds H. W. H. v. Andel te Utrecht en ds W. Schouten le Zuilen en de ouder-j lingen C. Goote te Veenendaal en ds W. v. Dijk te Baambrugge. j Geref. Kerk (onderli. Art. 81 K.O.). Onder de Geref. Kerk (onderh. Art. 31 K.O.) te O.- en W.-Sou- burg ressorteert ook Vlissingen. In verband met het groeiend, aantal leden dezer kerk te Vlis-, j;mmennan uit Oud-Vossemeer; singen besloot de kerkeraad,al- die maakte een ledikant voor 180, daar ook diensten te gaan hou- zo ze; ^ij. den. De Raad van de Doopsge-i ,piet", zei verdachte, „ie liegt, zinde gemeente te Vlissingen dat -e een iedikant voor 80 kan was bereid de consistorie van maken Dat kan je hele familie zijn kerk daartoe beschikbaar te, en niemand in Vossemeer". stellen. Voorlopig worden alleen Dat was kras gezegd) maar middagdiensten gehouden en het maakte indruk, want de wel om 16 u. 30. Zondag 3 Juli rechter vond het prijsverschil hoopt ds G. Hagens van Kot- k t t k D vrij. terdam-Hillegersberg de eerste s dienst ta leiden. TUCHTRECHTER THOLEN. Van dure en goedkope ledikanten. M. D„ timmerman te Oud- Vossemeer, was voor de tuclp- rechter geroepen omdat hij te veel had berekend voor het ma ken van meubelen, 122 voor een ledikant was te duur, zei de 'rechter. M'n knecht heeft het gemaakt 'en ik mag toch uren en sociale lasten in rekening brengen, zei verongelijkt de timmerman. Er was een getuige. Ook een

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2