KORT Geref. Jeugdverenigingen hielden landdag te Oustburg. Door trein overreden en gedood. VAN BERGEN. Lezers grijpen naar de pen. PROVINCIENIEUWS Van Bergen de schatgraver. Zuivering in de S. E. D. op komst. Dinsdag 28 Jun: 1949- ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). Zaterdagmorgen heeft zich bij de onbewaakte overweg bij het z.g. Zwartewegje te Kruinin- gen een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij de 70-jarige J. Bauer uit Kruiningen om het leven ls gekomen. B. werd aan gereden door een personentrein, komende uit de richting Vlis- singen. De man moet op slag dood zjjn geweest. De machinist heeft niets bemerkt. Over de oorzaak is niets bekend. Jaarvergadering Bond van veehandelaren in Goes. Woensdag 6 en Donderdag 7 Juli zal in Goes de algemene ledenvergadering van de Neder landse Bond van Veehandelaren plaats vinden. De afdeling Zee land vaq de Bond treedt als gastvrouwe op en de voorzitter van deze afdeling, de heer C. Noorthoek, zal de gasten ver welkomen. Na afhandeling van verschillende huishoudelijke za ken, zal door dr J. Buter, secre taris der onderbedrijfsgroep „Groothandel Voedselvoorziening en aanverwante gebieden" een inleiding gehouden worden over „de nieuwe bedrijfsorganisatie en de veehandel". Ook zal nog gerefereerd wor den over „Het belang van de romende Economische Unie met België en Luxemburg voor de handel in vee". Woensdagmiddag zal voor de dames een rijtoer georganiseerd worden door Walcheren, waarbij een bezoek aan Veere, Middel burg en Vlissingen gebracht zal worden, 's Avonds zal in de Prins van Oranje een gezellige samen komst plaats vinden. Donderdag zullen de dames et rijtoer door Zuid-Beveland maken. „Afd. Zeeland van Kerkvoog dijen in de Ned. Herv. Kerk' te Goes vergaderden. Op de algem. ledenvergadering van de afd. Zeeland van kerk voogden in de Ned. Herv. Kerk zijn de aftredende bestuursleden de heren A. C. Burger, L. J. van Vessem, A. A. Schuit, J. Koene en D. J. Braai bij acclamatie her kozen. Voorts heeft men op deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer Krijger en waar Ds Metselaar een wijdings woord sprak, van gedachten ge wisseld over „Stormbrand" de vereniging waarbij kerkgebouwen en pastorieën collectief tegen brand en stormschade kunnen worden verzekeard. Over het al gemeen was men van mening dat aansluiting wel gewenst is. Eveneens besprak men de pen sionnering van Emerituspredikan ten en predikantsweduwen, die nog onder een oude regeling val len, verder het in de nieuwe kerk orde voorgestelde ambt van ouderling-kerkvoogd, terwijl ten slotte besloten werd het Hoofd bestuur te verzoeken aan te drin gen op een spoedige herziening van de tegenwoordige salarisrege ling voor predikanten. De vergadering die door een vijftigtal kerkvoogden werd be zocht, werd door de heer Mol, lid van het hoofdbestuur, met gebed gesloten. Automobilisten opgepast! Van de zijde der binnenschippers wordt geklaagd over het gedrag van sommige automobilisten, die verblindend licht voeren. Het is n.l. voor de binnenschip pers zeer hinderlijk, dat over een autoweg langs een kanaal een auto rijdt, die verblindend licht voert. Schijnbaar hebben deze automobilisten in het geheel geen oog voor de moeilijkheden, die de binnenschippers hiervan ondervin den. Laten autobestuurders er rekening mee houden, dat een varend schip niet zo vlug kan stoppen als een auto en er bij ver blinding dus een grote kans be staat voor een aanvaring met an dere schepen of met de wal. Een tegenkomend schip is te herken nen aan een rood en groen licht met in het midden een wit licht. Ringrijderij te Gapinge. Zaterdagmiddag werd op de weide van de heer M. Goedbloed de jaarlijkse ringrijderij te Ga pinge gehouden. De uitslag hier van luidde: 1. B. Arendse, 26 r.; 2. Jac. Goedbloed, 19 r.; 3. Jac. Pouwer, 19 r.; 4. P. Langebeeke Pzn., 19 r.; 5. A. de Nood, 19 r.; 6. A. Lan gebeeke Czn., 18 r.; 7. J. Louwer- se Wzn., 15 r.; 8. W. Vos, 15 r.; 9. A. Goedbloed, 15 r.; 10. C. Lan gebeeke Pzn., 14 r.; 11. C. Lan gebeeke Czn., 13 r.; 12. A. de Nooyer, 13 r.; 13. P. Langebeeke Czn., 10 r.; 14. Jac. Langebeeke, 9 r.; 15. Jac. Louwerse Jzn., 8 r.; 16. P. Dieleman, 6 r.; 17. H. Lou; werse Wzn.,*3 r. Extra prijzen werden toegekend aan: 1. Vac. Pouwer; 2. A. Langebee ke Czn.; -3. A. de Nood; 4. W. Vos; 5. C. Langebeeke Czn.; 6. P. Lan gebeeke Pzn.; 7. B. Arendse; 8. A. de Nooyer. De beker van de burgemeester werd gewonnen door C. Lange beeke Pzn. en de beker van de fa. de Wed. de Jongh door P. Diele man. De prijs van Mag. Sierkunst ging naar A. de Nooyer en de prijs van M. Luteyn naar Jac. Goed bloed. Tenslotte werd de prijs, die beschikbaar was gesteld voor hem, die de meeste volgringen wist te steken gewonnen door B. Arend se, die het tot 18 ringen bracht, terwijl de pollepel ditmaal werd gewonnen door A. Goedbloed. Jongensdag te Zoutelande. Zaterdag werd door de ring Walcheren van het C.J.M.V. voor het Jongenswerk een Jon gensdag gehouden op het strand tussen Zoutelande en Westka- pelle. Ondanks het feit, dat er niet zoveel jongens waren opge komen als andere jaren wel het geval was, is deze dag buiten gewoon geslaagd, mede dank zij het prachtige weer. Om ongeveer half drie werd de jongensdag geopend door de voorzitter van de ring Walche ren, de heer Th. Wijtman. Na dat velen van de gelegenheid gebruik hadden gemaakt om eerst wat te zwemmen, kwamen daarna de andere spelen aan de beurt. Er was hindernislopen, hardlopen en een poortjesspel. Na de prijsuitreiking werd ie dag besloten met een kort woord door de heer Schoenmakers uit Zoutelande. Nieuwdorpers kregen ongewenst bezoek. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben enkele inwoners van de Nieuwe-West-Kraaiert- polder te Nieuwdorp bezoek ge had van een hond, die nogal wat herinneringen aan zijn bezoek achterliet. Bij de heer S. werd een 25-tal konijnen gedood, ter wijl de heer H. een kloek met kuikens doodgebeten vond. Ver der werden bij een andere heer S. nog een zestal konijnen dood gemaakt. Daar slechts één per soon de hond heeft gezien en bij een maagonderzoek van deze hond geen resten werden aange troffen, zal er voor de gedu peerden weinig kans op schade vergoeding bestaan. Aangezien iets dergelijks in deze omgeving nog al eens voorkomt zouden de konijnenhouders er verstandig aan doen hun hokken wat hogei- van de grond te plaatsen. Motorongeval te Ovezande. Gisteren vond op de Groene- dijk te Ovezande een ernstig ongeval plaats. De aannemer, de heer v. d. Poel uit Oudelande, reed met zijn motor tegen de vrachtauto van de heer Ver- schuure uit Goes. De heer v. d. Poel verloor hierbij een arm en een been. Dokter Folmer uit Driewegen was spoedig ter plaatse en deed het slachtoffer naar het zieken huis te Goes vervoeren. De politie onderzoekt de schuldvraag. Bijzonder Gerechtshof voor Zeeland per 1 Juli a.s. opgeheven. Morgen zal, zoals wij enige tijd geleden reeds meldden, de laatste zitting worden gehou den van de Zeeuwse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, welke zitting te Middelburg zal worden gehou den en die gewijd zal zijn aan de zaak Jan Dekker. Met ingang van 1 Juli a.s. zal deze Zeeuwse Kamer worden opgeheven. Op de laatste zitting zal dit feit worden gememoreerd door de voorzitter van het Hof, mr J. H. F. Bloemers, en de procureur-fiscaal, jhr mr H. H. G. Verspeyck. Het is niet meer mogelijk ge bleken op deze zitting ook de zaak tegen de voormalige Duitse Fachberater van het Arbeids bureau te Middelburg, Hans Mittelstenscheidt, te behandelen. Deze zaak zal als eerste in behandeling worden genomen door-de Bijzondere Strafkamer van de Arrondissementsrecht- [zongen o.l.v. de heer J. de iFeijter te Sluis. Na de pauze sprak de heer J. Hommes te Nieuwdorp over: „Jeugd marcheert". Spr. schetste de benauwing van onze tijd in het leven der volken en de toe nemende wereldgelijkvormig heid en losbandigheid ook in onze kringen. Bij de roeping ten opzichte van de Geref. jeugd waarschuwde hij voor in plaats van marcheren, te retireren of zelfs te capituleren. Ernstig drong spr. aan op bestudering en beleving der A.R. beginselen. Tenslotte eindigde hij met een krachtige peroratie: „Nooit kan 't geloof te veel verwachten, Komt reisgenoten 't hoofd om hoog. Na een opwekkend slotwoord door de Kringpresidente der M.V., mej. F. Oostdijk, bij ont stentenis van ds D. van de Meu- len te Aardenburg en een dank woord van de voorzitter, werd gemeenschappelijk gezongen: „Dankt, dankt nu allen God" en eindigde de heer Hommes met dankgebed. Zaterdagmiddag werd te Oost burg een landdag gehouden op het terrein van de heer M. J. de Bruijne, gelegen in de Grote Henricuspolder en georganiseerd door de Ring van J. V. en Kring van M.V. op Geref. Grondslag in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter van de Ring, de heer L. A. Rouw van Zaamslag opende na samenzang van Psalm 89:1 en 8 met Gebed en Schrift lezing. Na een kort welkomst en openingswoord sprak Ds J. C. J. Kuiper van Den Haag over: „De Jeugd moet nu kiezen". nreker begon met de opmer king of de Geref. jeugd niet reeds gekozen had en wees in een boei ende toespraak hoe dit in een Schriftuurlijke levenshouding moet worden getoond. Hij wees verder op het Calvinistisch be ginsel dat alles vanuit een be paald middelpunt moet worden beheerst en dit de grote kracht van het jeugdwerk is wanneer .ewerkt wordt door het geloof in de Christus der Schriften. Hierna werden door de Chr. Tangvereniging S.D.G. te Oost burg toepasselijke liederen ge- bank te Middelburg, die belast wordt met de afdoening der nog lopende gevallen. Dit aantal is niet groot meer; zeker niet meer dan tien. De samenstelling van deze Bijzondere Strafkamer is nog niet bekend, evenmin als de datum, waarop Mittelstenscheidt zal voorkomen. KLOETINGE. Ouden van dagen gaan toeren. De Ouden van dagen uit deze gemeente zullen Zaterdag a.s. een autotocht maken naar Breda en omgeving. YERSEKE. Huls geramd. Zaterdagavond bij het passeren van een motor had een auto uit Zuid-Holland het ongeluk de voorgevel van het huis van de heer C. v. d. Plasse op de Dam te kraken. Er was materiële scha de. De politie maakte proces-ver baal op. Mosselschelpen uitgezaaid. Werden Vrijdag j.l. de eerste mosselschelpen uitgezaaid, de eerste pannen zullen vandaag wel volgen. De eerste 14 dagen zullen de panneboeren het zeer druk hebben. Meer werken dan slapen, 98 jaar. Mevr. de Wed. P. Bouterse Schrijver hoopt 6 Juli a.s. haar 98ste verjaardag te vieren. De oudste inwoonster van onze plaats, goed gezond, maar een beetje doof. Het zal haar die dag niet aan belangstelling ontbreken. NIEUWLAND. Rundveekeuring. Vorige week werd een rund veekeuring gehouden op de weide van de heer Jac. Francke Aangevoerd waren 1 stier, 18 koeien en 7 kalfvaarzen. Door de commissie bestaande uitda heren ir W. L. Harmsen, M. Kleinepier en R. van Waes wer den aan de aangevoerde dieren de volgende punten toegekend De stier Sophie's Adema van Jac. Francke behaalde een le prijs met 76,5 pnt. le kalfskoeien: 1. Ida van Joh Boone 78 pnt.; 2. Annie van Jac. Francke 77 pnt.; 3. Mina van C. A. Polderdijk 77 pnt.; 4. Koos van C. de Dreu 76 pnt.; 5. Ineke van P. de Visser Azn. 75 pnt.; 6, Gretha van E. Verlare 75 pnt.; 7. Ada van Jac. Francke 73 pnt 2e kalfskoeien: 1. Jenny van P. A. Kodde 79 pnt. (prijs van de Melkfabriek); 2. Augusta van C. A. Polderdijk 78 pnt. 3e kalfskoeien: 1. Bertha van C. A. Polderdijk 78 pnt.; 2. Mina van J. Poppe Azn. 77 pnt. 4e kalfskoeien: 1. Beatrix van C. Mesu 81 pnt. (prijs Coöp, Walcheren); 2. Gretha van Sam. Janse 78 pnt.; 4. Mietje van P de Visser Azn. 77 pnt. Oudere koeien: 1. Thea van Sam Janse 78 pnt.; 2. Alida van dezelfde eigenaar 76 pnt.; 3 Boerinne van C. Baas 75 pnt. Kalfvaarzen: 1 t.m. 4 van D, A. van Nieuwenhuyze; 5 van C. de Dreu; 6 en 7 "van A. J. de Jager. De kwaliteit van het vee kan hier nog zeer veel verbeterd worden en wel door in de eerste plaats gebruik te maken van goede stieren en in de tweede plaats door de koeien, die tot op heden nog niet werden ge controleerd, te laten controle ren. GAPINGE. Rundveekeuring. Op de jaarlijkse keuring van rundvee, die vorige week plaats vond werden aangevoerd 2 stieren, 36 koeien en 19 stuks jongvee. De keuringscommissie, bestaande uit de heren ir W. L. Harmsen, M. Kleinepier en C. Vercraeye kende het volgende aantal punten aan de dieren toe: Stieren: 1. Alex van Jac. Wat- tel kreeg een le prijs met 80 punt.; 2. Frans 25 van de Stie- renvereniging Gapinge behaalde ook een le prijs met 76,6 pnt, le kalfskoeien: 1. Jans van C. Langebeeke Jzn. 80 pnt.; 2. Jeltje van dezelfde eign. 79 pnt.; 3. Dina van W.»Louwerse 79 pnt.; 4. Chef 24 van C. Lange beeke Czn. 78 pnt.; 5. Wietske van P. Langebeeke 77% pnt.; 6. Dora van J. Louwerse Jzn 77 pnt. 7. Moortje van D. Coppoolse 77 pnt. Jac. Wattel 80 pnt.; 2. Grietje Wattel 80 pnt.; 2. Grietje 77 van W. Louwerse 77 pnt.; 3. Klaaske van C. Langebeeke Czn. 79 pnt.; 4. Juliana 14 van W. Louwerse 78% pnt.; 5. Free van J. Louwerse 77 pnt.; 6. Dirkje van Wed. P. Langebeeke 77 pnt.; 7. Betie van Jac. Wattel 76 pnt. 3e kalfskoeien: 1. Marja van W. z,^uwerse 80 pnt.; 2. Pietje van C. Wattel 78% pnt.; 3. Popje van D. Coppoolse 78 pnt.; 5. Ma rie van C. Wattel 77 pnt. 4e kalfskoeien: 1. Aaltje 6 van Sam. de Visser 82 pnt.; 2. Bertha V van C. Langebeeke Czn. 80 pnt.; 3. Reintje 39 B van Wed, C. Langebeeke 79 pnt.; 4. Dirkje van C. Wattel 79 pnt.; 5. Ietje 17 van J. Aarnoutse 78 pnt.; 6. Bles van C. Wattel 76 pnt. 5e kalfskoeien: 1. De Goede van M. Arendse 81 pnt. (prijs Melkfabriek); 2. Ybeltje van J Looise 80 pnt.; 3. Sjoerdjes Athleet van J. Louwerse Jzn. 79 pnt.; 4. Beske 8 van Wed. P Langebeeke 79 pnt.; 5. Bertha van J. Looise 78 pnt.; 6. Dora 12 van W. Louwerse 77 pnt. Oudere koeien: 1. Trijntje 35 van M. Arendse 82 pnt.; 2 Teusje Wassenaar van J. Joosse 81 pnt. (prijs Coöp. Eiland Wal cheren); 3. Wimpie van J. Aar noutse 80 pnt.; 4. Volkertje van J. Lampert SO pnt.; 5. Schuurmans Rooske van J. Joosse 79 pnt.: 6. Stella van W. Louwerse 77 pnt. Hoogdr. vaarzen: 1. Lena 23 van C. Langebeeke Jzn.; 2. Horst van J. A. Vos; 3. Mirza van J. Lampert; 4. Mina van J. Lou werse Jzn.; 5. Coba 6 van J. Looise. Drachtige vaarzen: 1. Bontje van M. Arendse; 2. Anna 34 van C. Langebeeke Czn.; 3. Gretha 6 van M. Arendse; 4. Roza van C. Langebeeke Jzn.;5. Anna 50 van C. Langebeeke Czn.; 6. Feba van M. Goedbloed; 7. Pukkie 20 van J. Louwerse Jzn.; 8. Tine van A. Looise; 9. Lutske 14 van J. Louwerse Jzn.; 10. Seyte 30 van W. Louwerse. Jonge vaarzen: 1. D. Cop poolse; 2. J. Louwerse Jzn; 3. J. Joosse; 4. Jac. Wattel. Het aangevoerde vee was over het algemeen van goede kwali teit. COLIJNSPLAAT. Vergadering N.CX.B. Zaterdagavond vergaderde de afdeling Colijnsplaat van de N.C.L.B. onder leiding van de vice-voorzitter Anth. Tazelaar. Nadat de secretaris de notulen had gelezen en de ingekomen stukken waren behandeld volg de een zeer uitgebreide bespre king over het bedrjjfspensioen voor de land- en tuinbouwarbei- ders. ST. ANNALAND. Naar Canada. Het gezin van M. K. Goud zwaard, bestaande uit zeven personen, is- Vrijdag j.l. naar Canada vertrokken. De woning van de heer Goudzwaard met schuren, erf en tuin zijn aange kocht door de veilingsvereni ging „St. Annaland" RETRANCHEMENT. Grenskantoor geopend. Het grenskantoor te Retran chement was tot nu toe gesloten zeer tot ongerief van de vele toeristen, die de Belgische en West-Zeeuws-Vlaamse kust be zochten. De gesloten periode zou tot 1 Juli a.s. duren. Reeds Zater dag j.l. is het grenskantoor ge opend, alsmede de hulppost te Cadzand-haven voor het strand- verkeer. Aan het strand te Cadzand is het op sommige dagen al flink druk. Eind vorige week kreeg men er bezoek van 900 scholie ren uit Brugge, allen per fiets, onder geleide der leraren. Ongeluk. De heer Van de Voorde raak te dezer dagen bekneld tussen een vrachtauto en een kippen hok, waarbij zijn sleutelbeen versplinterd werd. DUIVENSPORT. MIDDELBURG. Zaterdag organiseerde de Dui vensportvereniging „De Tele graaf" weer een prijsvlucht, dit keer met oude duiven, vanuit St. Denis (Fr.), over een afstand van ongeveer 300 km. De duiven werden 's morgens om acht uur gelost met N.O. wind. De eerste duif werd te Middelburg geconstateerd te 12.12.47 u., zodat de snelheid bedroeg 1189,70 m. per min. De laatste prijsduif kwam aan te 13.00.44 u. en noteerde 989.92 m. per min. De prijswinnaars wa ren: 1 en 4 M. Wattel, Middelburg; 2 Adr. van der Hooft, Veere; 3 J. A. Minneboo, Veere; 5 en 9 H. Verhage; 6 en 7 R. van Dir- ven, Middelburg; 8 A. Steketee, Souburg; 10 C. Schipper, Koude- kerke. /W -> Dinsdagmiddag om half vijf komt de gemeenteraad van Kloe- tinge in openbare vergadering bij een. De te St. Annaland gehouden collecte t.b.v. het Nederlandse Rode Kruis heeft opgebracht de som van f 377.19. Voor het examen Verlichtings kunde slaagde de heer C. Ligt- hart-Schenk te Kruiningen. -. De heren A. Geluk, J. J. Kra mer, L. J. van Vessem en J. van Elsacker, resp. president-kerk voogden en kerkelijk ontvanger, der Ned. Herv. Kerk te Tholen, hebben hun ontslag ingediend. Vanavond half acht komt de gemeenteraad van Vrouwenpolder bijeen te Gapinge. De colleste voor het Comité Nationaal Huldeblijk, heeft te St. Annaland f43,27 opgebracht. De heer J. P. van Wel te Nisse, heeft bedankt als bestuurslid van de wielersportvereniging „Zee- lands Hoop" te' Kloetinge. De heer J. Wattel te Seroos- kerke slaagde aan de Gemeente- Universitéit te Amsterdam voor het doctoraal examen aardrijks kunde. De collecte voor de reclasse ring te Retranchement bracht f 12.93 op. KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen, J. de Lange te Nunspeet; te Vlaardin- gen, J. v. Kuiken te Baarn; te Zonnemaire, M. J. van Wijck, cand. en hulppred. te Kats; te Hoogeveen, J. W. de Bruijn te Sprang; te Colijnsplaat, J. ±3. Weener te Heerjansdam. Aangenomen naar Spijk (Gr.) L. J. Prins te Nijehaske. Bedankt voor Breukelen (2e pr.p.), W. Sirag te Alblasserdam. Benoemd tot hulppred. te Goudswaard, H. v. Amstel, cand. te Huizen (N.H.). Geref. Kerken. Beroepen te Loppersum, W. Wiersma te Oudega-Smallinger- land; te Kommerzijl, J. Z. Potj ?r te Kollum. Aangenomen naar Barneveld, A. Brouwer te Soestdijk. Bedankt voor Appingedam, Y. Veenstra te Augustinusga; voor Zevenhuizen, J. Brouwer te Middelstum; voor Bunschoten- Spakenburg, Th. Boersma te Uit- huizermeeden. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen, J. C. Maris te Haarlem (N.). Bedankt voor Zierikzee (2e pred.pl.), Dr B. J. Oosterhoff te Utrecht-C. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Urk, W. H. de Boer te Stadskanaal-Pekel- derweg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam (C.) (vac. wijlen G. H. Kersten), M. van V»' 1. 't Was boeldag in Dertienhuizen. Van Bergen was er natuurlijk ook. Daar werden meubelen verkocht en een massa andere dingen. „Kijk, mensen!" riep de uitroeper, „twee prach tige oude boeken! Hun gewicht in goud waard!" Niemand zei een woord. Niemand had belang bij die oude boeken. Ja toch! „Een dubbeltje!" riep Van Bergen. „Een dubbeltje!" schreeuwde de uitroeper. „Niemand meer dan een dubbeltje? Niemand? Geluk er mee!" Van Bergen kreeg de boeken. 2. „Wat wil je met die ouwe boeken, Johan nes?" vroeg Grietje, toen Van Bergen thuis kwam. „Het vuur mee aanmaken", zei Van Bergen. „Ze kosten samen maar één dubbeltje." Maar eerst moest hij de boeken toch even ih- zien. Hij zette zich neer in de tuin, zo maar in 't gras en begon te lezen. „Wat lees je daar?" vroeg Grietje, even later. Van Bergen hoorde die vraag niet eens. Het oude boek had hem helemaal te pakken! Opeens sprong hij op. COMMISSIE RONDRITTEN OUDEN VAN DAGEN TE MIDDELBURG EXIT. De Commissie Rondritten Ouden van Dagen, bestaande uit de heren J. Verhage, P. de-Vos en J. Augustijn, schrijft ons: Het verheugde bovengenoemde Commissie enige maanden ge leden in de Prov. Dagbladen gelezen te hebben, dat U.V.V. in samenwerking met de diverse vrouwenorganisaties voor de Ouden van Dagen van Middel burg gezellige middagen zou or ganiseren teneinde hun enige ontspanning te bezorgen. De wethouder, de heer A. J. Beren pas, had bij de samenstelling van dqge organisatie reeds gewezen op het feit, dat er hier ter stede een Commissie bestaat, die elk jaar voor dé oudjes een rondrit organiseert. Op de gezellige bijeenkomst, welke werd gehouden in de can- tine van de Vitrite-Wox-ks werd aan de aanwezige oudjes mede deling gedaan dat er voor de volgende maand een tocht op het programma stond en thans is een publicatie verschenen, waarin een oproep tot de oudjes wordt gericht tot deelneming aan een kersentocht door Zuid- Beveland. Onze commissie gevoelt zich hierdoor van haar taak ontheven om voor de oudjes een rijtoer te organiseren, zoals zij dit reeds een 15-tal jaren heeft gedaan. Het komt haar niet wenselijk voor, dat rondritten met ouden van dagen nu en in de toekomst door twee afzonderlijk werken de organisaties worden behar tigd. Zij is thans nog in het bezit van een spaarbankboekje, waar op een saldo van f 126.02, welk bedrag zij gaarne ter beschik king zal stellen ten behoeve van deze oudjes en acht zich hier door verantwoord tegenover hen die haar finantiëel steunden, terwijl zij haar dank betuigt voor de in al die jaren onder vonden medewerking, zowel van autobezitters als van hen, die haar in natura steun verleen den teneinde deze tochten te doen slagen. (Door een misverstand werd bovenstaand stuk vorige week onvolledig onder stadsnieuws van Middelburg weex-gegeven. Red.) Japanse krijgsgevangenen keren communistisch geschoold terug. Ongeveer 2.000 Japanse krijgs gevangenen zijn, na een vei'blijf van vier jaar in Siberië, te Mai- zaroe gedebarkeerd onder het zingen van de Internationale. Het merendeel der gerepatri- eerden verklaarde gezworen te hebben, zich bij de coinmunistische partij van Japan aan te sluiten. „Wij hebben deze eed vrijwillig afgelegd en al de 95.000 Japan ners, dit dit jaar terug zuilen ke ren, zullen dit ook gedaan hebben, zo werd gezegd. De burgemeester van Naizaroe verklaarde, dat de repatrianten „heimelijk een geoefend commu nistisch jeugdkorps vormden". DE „VREEMDE" VONDST TE ZOUTELANDE. Een lezer uit Zoutelande schrijft: In uw dagblad van Donderdag 23 Juni las ik iets over „een vreemde vondst te Zoutelande". Dit is niet nieuw want in Januari 1946 werden deze fles sen met tractaten hier al ge vonden, door zeelieden van Engelse schepen overboord ge gooid. Dit is zendingswerk van de Printed Page Evangelistic Society te Belfast. Over geheel de wereld worden de tractaten verspreid. Zelf heb ik enige tijd correspondentie met de organisatie onderhouden en ook tractaten in het Hollands gekregen. Op 22 Jan. 1946 had men 1900 flessen met tractaten op deze wijze verzonden over alle zeeën der Wereld. Blok te Zeist; voor Tholen, J. G. Kersten, cand. te Rotterdam. Beroepbaarstelling in de Ned. Herv. Kerk. J. Fokkema, laatstelijk predi kant te Delft, J. C. Wolthers, laatstelijk te Putten, zijn be roepbaar gesteld en na gehouden coll. doctum door het prov. kerk bestuur van Utrecht, J. Haitsma, v.h. pred. van de Geref. Kerk te Noord-Scharwoude. Het recht tot bediening van woord en sacrament werd ver leend aan Ds P. Kamstra, zen dingspredikant met verlof, te Bolsward. Afscheid Ds F. W. J. v. d. Poel. Zondagmiddag nam Ds F. W. J. v. d. Poel, wegens bekomen emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Zierikzee. Z. Eerw. had tot tekst gekozen Ez. 33 33b. Hij wees er op, dat hij niet over zichzelf wilde spre ken maar over het fundament der gemeente Jezus Christus, die gis teren en heden dezelfde is en tot in eeuwigheid. Na de prediking volgden toe spraken tot de kerkeraad, de kerkvoogdij enz. Hij werd toege sproken namens de Ring door Ds Westerhof te Nieuwerkerk, na mens de vrijzinnigen op Schouwen en Duiveland door Ds Kramer te Renesse en namens kerkeraad en gemeente door ouderling A. Paauwe, op wiens verzoek gezon gen werd Ps. 1214. Dr Dibelius keert zich tegen dwang en geweld. Bisschop Dibelius, voorzitter van de Synode der Evangelische Kerk in Duitsland, heeft in een rede welke hij tijdens het week einde op een bijeenkomst in de Britse sector uitsprak, zich ge keerd tegen de dwang en h'et ge weld, die op het ogenblik in Oost- Duitsland en Oost-Europa be staan. „Het is thans reeds zo ver", aldus de bisschop, „dat wij in ie mands overtuiging niet meer ge loven kunnen, wanneqr hij er niet voor geleden heeft". De onder drukking van het geweten voerde naar knechtschap, die niet geduld kon worden. Een volk moest ook in knechtschap naar ware vrij heid streven om niet geestelijk, zedelijk en sociaal te verkomme ren. In een dergelijke situatie was werkelijk gezag nodig. Het moest echter van personen uitgaan, die vertrouwen en respect genoten. Volgens de onder Britse con trole staande „Socialdemokrat", heeft Franz Dahlem, een lid van het politieke bureau van de Duitse socialistische eenheidspartij, op een bijeenkomst, waarop Sowjet- russische officieren aanwezig wa ren, verklaard, dat „een scheu ring, in het bijzonder onder de leidende partijfunctionarissen, thans zo duidelijk is, dat het hoog tijd wordt voor een zuivering". Dahlem zou verder gezegd heb ben: „Wij staan thans voor een crisis, zoals de communistische partij van de Sowjet-Unie in haar eerste stadium heeft gekend. Één zelfde Trotskyistische situatie heeft zich ontwikkeld en vele leidei's van de socialistische een heidspartij zijn bang voor de toe komst". V eilingsberichten. De hout-situatie in Suriname. In een radio-uitzending van de Caraibische commissie werd Suriname genoemd als een voor beeld van de vorderingen in de industrialisatie van het Carai bische zeegebied. De bouw van een grote triplexfabriek in Su riname is voltooid eix er wordt thans triplex uitgevoerd naar Nederland. Sedert de oprichting van de fabriek is gebleken, dat de aanvoer van baboonhout, waarvan de productie in hoofd zaak afhankelijk is, niet zo over vloedig is als men aanvankelijk verwachtte. De regering van Suriname heeft dientengevolge verboden dit hout naar Neder land te verschepen, hoewel de uitvoer van baboonhoutblokken naar de Amerikaanse fineer- fabrieken blijft doorgaan. Ver leden jaar werden grote hoeveel heden uit hard hout vervaardig de dwarsliggers en palen voor de spoorwegen naar Nederland uitgevoerd. STAKING IN LONDENSE HAVEN. Meer dan duizend bootwerkers van de Londense havens zijn gis teren in staking gegaan uit pro test tegen wat door de stakende bemanningen van Canadese sche pen werd genoemd „verraad door de reders van de Vrijdag j.l. aan gekondigde overeenkomst". HET AMERIKAANSE SUPER FORT OP SCHIPHOL. Met een Dakota arriveerde gis termorgen van een luchtbasis in Engeland een motor voor het ge strande Superfort B 29 van de Amerikaanse luchtmacht, dat we gens motorstoring op de Amster damse luchthaven moest landen. De verwisseling van motor zal één dag in beslag nemen. GOES. Veiling van Maandag Fruit. Aax-dbeien: Madame Mou- tot 88102, Madame Lefebre 63 —78, Rode bessen 74108, Hol lander's 2985, Luikenaars 32 45, Meikersen 1455, Early Ri vers 54, Markiezen 5665, Brus selse Bruine 7183, Bruine Blanche 3943, alles per kg. Groenten: Komkommers IA 14—17, I 12—15, II 12, III 9—10, Bloemkool IA 1216, I 714, II 6-1-8, Kropsla 1%4, alles per stuk. Eerstelingen 8—9, id. drie lingen 67%, id. kriel 3%5, Doperwten 2953, Peulen 70 73, Tuinbonen 16*—24, Pootuien 14, Groene Savoye kool 614, Pos telein 1822, Rabarber 1618, Spinazie 912, alles per k.g. Kroten 711 per bos. Sportnieuws. KORFBAL. Swift ITogo I 31. Deze wedstrijd is vooral door Swift, hoewel een 3—1 overwin ning wei'd behaald, slecht ge speeld. De eerste minuten waren voor Togo, doch nadat het Swift middenvak zich wat had inge speeld, en de aanval goed voed de, bleek dit vak gevaarlijk, en wist Swift na 20 minuten spelen uit 2 mooie vrije kansen een 20 voorsprong door Rie Looise en Voogd te nemen. Na de wis seling kwam Togo goed opzet ten, Swift speelde slordig en na verkeerd uitwerken van Mej. van Belsen maakte Saman van onder korf 21, doch Swift nam nog voor de rust door Brugge- man een 31 voorsprong. Na de rust was het mooie er af. Vooral het aanvalsvak van de thuisclub was zeer onpx'oductif, dat van Togo wist zich weinig kansen te scheppen, en zo bleef, on danks een licht veldoverwicht van de thuisclub, de stand ongewij zigd. Programma voor Zaterdag 2 Juli 1949. le klasse: LuctorMadjoe I; VolhardingTogo; Swift I—B. K. C.; Vios I Seolto. In Terneuzen zal het vermoe delijk wel spannen, en zal Luctor op moeten passen. In Ierseke durven wij geen voorspelling doen, Swift zal wel van B.K.C. winnen, terwijl Seolto de puntjes wel uit Krabbendijke kan weg halen. 2e klasse: EendrachtScam- polo I; OlynxpiaV.K.V. (Zie vervolg pag. 4.) Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 27 Juni 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 100 100 Kon. Boot 122J4 122# Nederland 1947 98 97% Kon. Paketvaart 148 149 Nederland 1937 97% 97% Ned. Scheepv. Unit 161# 161# Dollarlening 1947 106# 10614 Rott. Llc/yd 146 147# Invest. Certificaten 97H 9814 Stoomv. Mij. Ned. 156*4 157 Nederland 1962-64 ex. 98% 98% 98% H. V. A. 158 159# 82# Dito cum. 98% Java Cult. 81# Nederland 1ST. W. S. 80# 80% I. S. U. 93# 42# 133% 93% 42# Spaarcertificaten 101# iin Vorstenlanden Jndië 1937 A 95% 95% Deli Bat. Mij. Grootboek 1946 97 97% JXcli Mij. 150# 149# Kol. Bank 80 81% Senerabah 136 138# Ned. Inó. Handelsbank 112# 112 Muller Co. 159 158 Ned. Handel Wij. 152 153 Amsterd. Bank 158# 158# A. K. U. 169 16914 Holl. Bank Unie 182# 182 Berghs Jurgens 309# 309'4 Gert. Javasche Bank 184 185 Van Berkei Patent 109 10814 Herstelbank Pr. 97# 97# Calvé Delft 151% 151% Ned. Ind. Esc. Mij. 98 98# Centrale Suiker 17014 Rotterd. Bank 167*4 167# 164# 26# Fokker 120 Twentsche Bank 163 Gelder Zonen 146 14514 Anaconda Copper 2654 Kon. Hoogovens 180 184 Beth. Steel 7254 72# Lever Br. Unilevt 262% 262 Chrysler Ned. Ford 262 267 Gen. Motors 55# Philips' Gloeilampen 231% 230# Intern. Nickel 27 27# Ned. Kabelfabriek 271 Kennecott 45# Wilton 152% 15214 Rep. Steel 17# Billiton Te rubr. U. S. Steel 64# Billiton lie rubr. 347 343*4 Cities Service 45# 45 Dordtsche Pejr. 278 281*4 North Am. 56# 17# Kon. Olie Amsterdam Rubber 299% 135% 303% Cont. Oil 13514 Midcont. OU Bandar Rubber 130 132 Philips Oil 53# Deli Bat. Rubber 97% 98 Shell Unipn 34% 34 Kindeng Lemboe 77 Tidewater Oc/st Java Rubber 5014 51 Baltimore De Oostkust 10114 10114 Miss K. Texas Scrbadjadi 5314 New York Centr. 9% Holt. Am. Lijn mi 145J4 Pennsylvania m 13M J ava-China J apaitlija 153#

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3