Nederland had weinig belangstelling voor Srovinii^gp» Op 5 Juli keert de republikeinse regering terug naar Djogja. Cursus verlichtingstechniek in Zeeland geëindigd. 23 slachtoffers van gelndentiticeerd. Polder Walcheren moet nieuwe voor zieningen treffen aan de Westkappelse zeedijk. EDNA EARL illi lo Gllllyl ttllC Gull yililula men naar het voorbeeld van het Waarom de Grote Trek begon Woensdag komt minister Van Maarseveen naar Nederland terug. Berging nog steeds belem merd door woelige zee. FEUILLETON Beroep van Berg verworpen. H.B.8. uit Wageningen was de gast van „Achilles' Dinsdag 28 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Lf |1 k TMl\j n het midden liggen. De Boeren wa-' LiYl I LrA I i I K d ren wel bijzonder vryheidslievend, 1 somtijds tot in het eigengereide toe, de Engelsen wilden het ge- lf|] ir» aminratio QQ11 flHtlcf heIe staatsbestel te snel hervor- moederland. De andere blanke bevolkingsgroep in Zuid-Afrika wordt ge- Deze en andere oorzaken deden vormd door degenen, die als huistaal Engels spreken, derhalve de aen grote groep Boeren besluiten afstammelingen van de eerste Engelse kolonisten, van latere lm- kolonie te verlaten en hun ge- migranten van Engelse stam, kortom alle mensen, die in Zuid- 'uk meer naar het boorden Afrika „gesettled" /.jjn en die tot de Engelse groep gerekend willen derhalve het binnenland in te beproeven. Als men Zuid-Afrika kent dit uitgestrekte, wijde land, met enor me bergen en bergketens, gewel dige droge vlakten en dikwyis een verlatenheid, die beklemmend kan zijn terwyi men zich de moder ne wegen wegdenkt en daarvoor in de plaats stelt de vechtlustige en bloeddorstige Zoeloe's en aller lei soorten gevaarlijke wilde die ren, dan kan men zich enigszins voorstellen, zelfs indien men niet over een gl te grote fantasie be schikt, welk een heroïsche pres taties de Voortrekkers hebben ge leverd. Het is een gebeurtenis, waagdig te dienen als onderwerp voor een Epos. Wat was de oorzaak, dat deze mensen zulke grote prestaties konden leveren en zulke ver schrikkelijke ontberingen zonder morren konden accepteren? Het antwoord kan kort zjjn. Zij had den een onverwoestbaar Godsver trouwen, terwijl de Bijbel him steun was in de moeilijke ogen blikken, die zelfs bjj de geestelijk sterkste mensen 'oorkomen. worden. Zij worden betiteld met de naam „South-Africans". Ik heb eigenlijk nooit geweten, uit welke opmerking dan ook kunnen vast stellen, dat zij een fijnere nuancering kennen, die erop duidt, dat de één meer recht heeft zich een „real South-African" te noemen tlan de ander. Engelse emigranten naar Zuid- Afrika Zy vestigden zich in hoofdzaak in het gebied, waar thans Port Elizabeth en East- London zijn, terwijl de kolonisatie van Natal eveneens voor het grootste deel een Engelse aange legenheid was. Dit is evenwel te begrijpen, want de Afrikaner is meer in het land geworteld dan de South-Afri can. Dit is natuuriyk bedoeld in algemene zin. Er zijn n.l. nog een massa's South-Africans, wier fa milies al generaties in Zuid-Afri- ka verbiyven, die als zy over En geland spreken, het kortweg over „home" hebben. Dit komt bij de Afrikaners niet voor. Hun thuis is Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaan se dichter, Jan F. E. Celliers, zegt ha het tweede couplet van zijn Unie-lied „Daar is vir ons maar éne tuis ons skoon Suid-Afrika. Hier sal ons haar 'n tempel stig waar vrijheid woon, waar vrede [lig bereid, in grote en kleine plig, haar lief en leed te dra." Wy Nederlanders mogen met ^cht trots zijn op onze voorvade ren. Vooral in de Gouden Eeuw waren wy groot in alles, waarin een klein land slechts groot kon zijn. En rekening houdende met de geleverde prestaties mag ge rust gezegd worden, dat wy met deze opmerking aan de bescheiden kant zyn. De koene zeelieden zwierven in hun notedoppen - althans vol gens moderne begrippen over alle zeeën der wereld. Zy ontdek ten gehele continenten, stichtten nederzettingen en legden de basis voor tenminste één wereldrijk. De kooplieden in Nederland hielden de touwtjes in handen, die ge spannen waren over de gehele we reld. Jammer is echter, dat de aanvankelijke basis van dit alles slechts winstbejag was. Wy, hun nageslacht, zouden hen nog dank baarder zyn geweest, indien zy •en beetje meer rekening gehou den hadden met een vrij verwy- derde toekomst. Indien wij ons bepalen tot In- dië en Zuid-Afrika en dus Noord- en Zuid-Amerika, Austra lië, etc. vergeten, waar onze voor vaderen eveneens vaste voet had den mogen wy vaststellen, dat iy uitsluitend belangstelling had den voor Zuid-Afrika, omdat zij •r via het verse vlees en de over vloedige groenten van de Kaap beter op konden rekenen de schat ten uit Indië veilig in Holland te krijgen. NEDERLAND LIET VER STEK GAAN. Zonder tekort te doen aan de belangrijkheid van Indië voor Ne derland in het verleden en het heden, moet het echter voor elk weldenkend mens duidelijk zyn, dat Zuid-Afrika als „whitemen's country" (d.i. een land, waar blanke mensen krachtens de kli- matologr-che omstandigheden ge makkelijk kunnen wonen en kolo niseren) veel belangrijker ware geweest om bijzondere aandacht aan te besteden dan Indië. Welk een prachtig gebied zou Nederland niet in Zuid-Afrika hebben gehad om het surplus vande steeds, zeer snel groeiende bevolking te spuien? Het is waar, momenteel vinden nog steeds veel Nederlan ders een welkom tehuis in Zuid- Afrika, maar nu is het een gunst, terwijl het anders eefl recht ge weest was. Hoewel het jammer is, dat Ne derland niet meer aandacht ge schonken heeft aan Zuid-Afrika, heeft het geen zin na te kaarten. Gedane zaken nemen geen keer. BOEREN VOELDEN ZICH NIET GELUKKIG. Met dit al ben ik geheel van mijn chapiter afgedwaald. Keren wy terug tot de geschiedenis van dit schone land. De Kaap was dus onder Engelse heerschappij geko men. Aanvankelijk kwamen er wat Engelse ambtenaren. Eerst in 1820 kwamen er grotere groepen Die Stem van Suid-Afrika (V) Wy weten allemaal, dat de Boe ren zich niet onverdeeld gelukkig gevoelden onder de Engere heer schappij. Wy zuilen ons niet al te zeer verdiepen in de oorzaken. Zo als altijd zal de waarheid wel in Sultan van Djogja verklaart: Indien de situatie het toelaat, Djogja spreken. De avondklok zal zal de sultan S Juli een telegram na de overdracht gehandhaafd naar Bangka en Batavia sturen blijven. voor de overkomst van de Repu blikeinse regering naar Djogja. Indien dit doorgang vindt, wórdt de Republikeinse regering op 5 Juli verwacht. Aldus deelde de sultan van Djogja exclusief aan Aneta mede. Hij zeide, dat Dinsdagmiddag om 12 uur de overdracht van de civiele diensten geschiedt. Woens dagmiddag volgt de ontruiming van de stad door de Nederlandse troepen en Donderdagmiddag de officiële overdracht van de resi dentie Djogja aan de sultan. Pas na deze overdracht mögen roodwitte vlaggen gehesen wor den. Donderdagmiddag zal de sultan een verklaring uitgeven en die dag om 20.00 uur Indonesische stan dard-time zal hij voor Radio- Minister Van Maarseveen keert Woensdag naar Nederland terug. Zaterdagmorgen bezocht hy te Batavia een legeronderdeel van 115 R.I., dat uit Djogja was gekomen en thans op het punt staat naar Nederland te vertrek ken. In Buitenzorg werd hij ont vangen in de officiersmess van het paleis aldaar. Op weg naar het buitenverblijf te Tjipanas, waar Minister Van Maarseveen dit weekeind te gast was van de hoge vertegenwoordiger van de kroon, stopte hij by verschillende onderdelen. Aan de vooravond van zyn ver trek zullen de H.V.K. en mevrouw Lovink een receptie houden ten paleize Koningsplein. In een bekendmaking van kolo nel van Langen Wordt o.m. gezegd dat in de stadsgedeelten, zolang deze nog onder Nederlands gezag staan, het op 29 Juni aan ieder verboden is zich buitenshuis te begeven. Dit geldt niet voor de militaire waarnemers, Nederland se militairen, Nederlandse be- stuursfunctionarissen en personen, die door kolonel van Langen ge machtigd zyn. Beneluxtentoonstelling te Gent. Op 1631 Juli zal te Gent een Benelux-tentoonstelling worden gehouden over het technisch on derwijs in België en Nederland. Hierover zal dr M. Grijpdofick, inspecteur voor sociale en cultu rele aangelegenheden in de pro vincie Oost Vlaanderen, Donder dag a.s. te Middelburg op een persconferentie nadere mededelin gen verstrekken. Droogte in de V.S. Te New York heerst nu al der tig dagen droogte. Het strand van Long Island is overstroomd met badgasten en auto's. Deskundigen menen, dat de oogst verloren is als het niet spoedig gaat regenen. De temperatuur te Washington is 37 graden. Phoenix, in de woestijn van Arizona, registreerde een temperatuur van 39 graden. Nederland, Frank- DE AFBRAAK. De afbraak in Indië is nu in volle gang. Onze troepen zijn, nadat ze daar eerst de orde en de rust hebben hersteld en nadat alles- voor de ontvangst ran Soekarno gereed is gemaakt, begonnen Djogja te ontruimen. Guerilla-benden, die van Nc- rijk en België nemen delandse zijde van wapens zijn deel aan de luchtver-voorzien, nemen hun plaats in. dedigingsoefening, Op een vraag aan Kolonel van „Foil" genoemd, die Langen hoe de stemming bij de beoogt verdediging van1 Nederlandse soldaten is, luidde Engeland tegen lucht- Let antivoord: aanvallen. Jagers en j)e manschappen zijn down luchtafweergeschut I en gedeprimeerd. Zij 'begrijpen moeten de verdediging dat dit politiek is, maar zij be- vormen tegen aanval-grijpen niet, welke politiek len door bommenwer-(jit is." pers. jij geloof, dat de kolonel zich Naast Engelse bom- i vergist. menwerpers zijn er ook „Superforts" uit de Verenigde Staten. De Nederlandse luchtmacht neemt deel aan deze achtdaagse luchtmanoeuvres met straaljagers van het 323ste eskader. Boven: leden van de Nederlandse lucht macht op Thorney Is land, terwijl zij in structies krijgen van hun commanderende officier. Onder: de Nederland se straaljagers, in li nies opgesteld op Thorney Island tij dens de luchtmanoeu vres van de Westerse Unie. Reeds deze winter worden resultaten verwacht. Dank zy de vooruitziende blik van vele installateurs en het per soneel van de P.E.Z.E.M. is Zee land op verlichtingsteehnisch ge bied weer belangrijk vooruit ge gaan. Ongeveer een jaar geleden be gonnen met een practijkcursus voor verlichtingsdeskundigen te Middelburg, Goes en Terneuzen, Alle soorten verlichtingen van fa brieken, kantoren, winkels, ver keerswegen, terreinen, lichtrecla mes en woonhuizen (zowel bin- nens- als buitenhuis), werden uit voerig besproken, berekend en toegelicht door de heer Schoffel- weer van het Lichttechnisch Bu reau van Philips te Eindhoven, waarbij het aesthetisch en decora tieve aspect van de kunstmatige verlichting niet buiten beschou wing werd gelaten. Deze cu'tsüs zal in de a.s. win ter reeds vruchten in diverse ste den en dorpen kunnen afwerpen in de vorm van goede en doelma tige etalage-, winkel-, woonhuis- en fabrieksverlichting, welke ver lichting dan met de erkende ver- lichtingsdeskundige installateurs in Zeeland kan worden aangelegd Aan het eind van de cursus De Nederlandse en Italiaanse commissies van onderzoek naar de vliegtuigramp bij Bari, tussen welke commissies een K.L*M*~dienst Batavia-Djogja gestaakt samenwerking bestaat, zetten hun morgen van Batavia naar Djogja werkzaamheden «stelselmatiir vloog, is om 12.30 uur van het we"szaaml"!<1en stelselmatig vliegveld Maguwo teruggekeerd, waarna de K.L.M. de dienst op voort. Tot dusverre zijn de po gingen tot berging van de wrak- Dlogir v^rlopTg" staakt'van de 1 st»kke» mislukt tengevolge van Zijde der K.L M. kon men niet I <e woehge zee; mededelen, wanneer de dienst op tle weersomstandigheden zich Djogja hervat zal worden, Na- I gunst,ger aanzien voor de berging. mens de voorlopige federale rege ring heeft ir Warners de directie Van de 33 inzittenden van het vliegtuig zyn 23 stoffelijke over- van het intercontinentaal bedrijf schotten geborgen en geïdentifi- van de K.L.M. gecondoleerd metceerd, n.l. de heer M. S. Broos, de vliegramp van de „Roermond".mevr. A. Broos-Mul, baby, H. Generaal Engles betuigde deel- Broos, de heer W. van Hasselt, neming namens de Zeven-Decem- mevr. C. H. van Hasselt-Weber, van Dort, mevr. M. F. van Dort- van Abcoude, dr ir A. G. A. Iden- burg, mevr. H. Esser-Schiebel, Robert Douglas Esser, Irene Ce cilia Esser, mevr. J. C. C. Meel- huyzen-Vanson, de heer S. K. van 't Hof, mevr. E. van 't Hof-Dyk- nauwe stra, de heer F. G. Dikkers, vlie ger 2e klas J. Tuyt, stewardesse C. A. Timmermans, steward P. J. van Overbeek, alsmede van vier Egyptische passagiers. Men verwacht, dat binnen en kele dagen de stoffelijke over schotten per vliegtuig naar Ne derland resp. Egypte zullen wor den overgebracht. Van tien in zittenden is het stoffelijk over schot tot dusverre niet geborgen, n.l. van de 15-jarige zoon van de familie Van Dort, van één Egyp tische passagier en van 8 leden der bemanning. ber-di visie. J. G. van Hasselt, de heer W. J. deelneming als ik u zeg, dat zy i voortspruit uit het vernederen- de bewifstzijn van te hebben ont dekt, dat niet alle vrouwen zulke gewetenloze schepsels zijn, als ik had gedacht. Sta mij toe u te troosten mot de verzekering, dat de strijd I door u met buitengewone be- liendigheid is geleverd. U heeft j een kennis van zaken en een in- „Dan voor het eerst in mijnzicht in het karakter van uw te leven, ben ik er in geslaagd degenstandster ten toon gespreid, menselijke natuur te belasteren, i die u het recht geven op een wat mij tot dusver geheel on- hoge plaats onder de moderne Naar het Amerikaans door BESSY KIVINC, 63) houdt, zal ik mij niet vernede ren myn lippen op dit punt te genover haar te openen." „Vrouwen ontwikkelen steeds zulk een bewonderenswaardige scherzinnigheid in het lezen van eikaars beweegredenen, dat ik zou denken, dat Estelle's ver stand wel een toverwoord zou bedenken om de gesloten kamer van Edna's hart te openen en een voldoende verklaring van haar onbegrijpelijk gedrag zou vinden." Murray nam zyn nicht bij de mogelijk scheen. Ik vraag ver-1 krijgskundigen. En u heeft de hand en trok haar naast zich op ontschuldiging aan myn ras! Enj troost te weten, dat u op vol- zy weigert beslist zich te ver-komen onwetenschappelijke wijze kopen? Ik ben alleronaange-1 bent verslagen en in strijd met naamst gestoord in mijn lieve-elke regel en elk grondbeginsel lingstheorieën omtrent de gesie-ivan oorlog voeren. Deze jonge, pen, lynxachtige zelfzucht van j onbegrijpelijke, vrouwelijke Na- vrouwen. En dat door dit won-poleon staat voor niets'. Geloof I in het werk stelt om zich te ver- derlyke, onbegrijpelijke kind! mij [kopen tegen een veel hogere de sofa. „De verklaring is heel een voudig, mijn waarde cynicus. Edna kan gemakkelijk Gordon Leigh's aanbod van de hand wijzen, als zij verwacht en alles Wel, ik zou myn halve land goed verwed hebben op Gor don's kansen, want zyn knap gelaat, bijgestaan door zulke on vergelijkelijke bondgenoten, als myn moeder hier en het onfeil bare, wyze orakel in de pasto rie, vormden een drievoudig verbond, dat krachtiger en on- overwinnelyker was dan ooit in de geschiedenis is gekend. Ik meende, dat het meisje niets was dan leem in de handen van hu welijksmakelaars en dat het He breeuwse krijgsplan zeker zou gelukken! Ontvang, geliefde moeder, mijn meest hartelyke deelne ming in uw onverwachte neder laag. U zult /oi.er wel niet twij felen aan de oprechtheid myner „Houdt op, Norman! Ik wil i som, dan hij kan bieden." niets meer horen over deze el- Terwijl juffrouw Harding lendige geschiedenis. Edna isdeze woorden uitte, wendde mc- heel stijfhoofdig en buitenge-vrouw Murray zich snel om, woon ondankbaar na alles wat, ten einde de uitwerking daar- ik in haar belang heb gedaan van te.zien. en van nu af zal ik mij niet be-1 Neef en nicht keken elkander kommeren om haar toekomst. strak aan en Norman Arthur Als zij er de voorkeur aan1 lachte bitter, terwyl hij Estelle's geeft door het leven te sukke- J hand streek en zei: „Bravo! Ge len als onderwijzeres, dan zal bruik een dief om een dief te ik haar zeker aanraden zo gauw j vangen!" Ik wist wel, dat je de mogelijk te beginnen, want als zy zo geheel kan buiten mijn raad, dan heeft zij mijn bescher ming ook niet meer nodig." „Heeft u met haar gesproken over deze vreemde geestelijke afwijking?" spijker op de kop zou slaan! Maar wie is die man, die haar schrijft vanuit New York? Dit is al de tweede brief die ik van het postkantoor heb gehaald en 'wie zegt, hoe vaak er zulke brieven voor haar komen. Want „Neen. Zij kent mijn wensen de beide keren dat ik mij zelf ea nu zy daarmee geen rekening de moeite heb gegeven naar het postkantoor te rijden, heb ik daar een brief voor haar gevon den met hetzelfde handschrift. Hij haalde een brief uit de zak en legde die op zijn knie en terwyl Estelle er naar keek en daarop met een uitdrukking van niet-begrijpen opzag 'naar het eveneens nieuwsgierige gelaat van haar tante, streek meneer Murray met zijn hand over zijn ogen om hun ondeugende flik kering te verbergen. „Geef mij de brief, Norman; het is mijn plicht hem te lezen, want zo lang zij onder mijn be scherming is, heeft zy geen recht een geheime corresponden tie met vreemden te voeren." „Neem mij niet kwalijk, als ik uw recht om haar brieven te openen betwist. Het is noch uw zaak, noch de mijne om haar voor te schrijven met wien zij al of niet zal corresponderen, nu zij niet meer een kind is. U her innert >.zich ongetwijfeld, dat ik u tegen haar heb gewaarschuwd vanaf het eerste ogenblik, dat ik haar had gezien en voorspel de, dat u in zak en as uw lief dadige lichtgelovigheid zou be treuren? Ik voorspelde u toen, dat zij zou blijken een dievegge te zijn en u zwoer, dat zij een heilige was! Maar niettemin, ik ben niet van plan nu tegen het allerlaatste nog een spion te worden en u te helpen in het verheven en eerzame werk om brieven te onderscheppen van haar verre vriend." (Wordt vervolgd.) I werd een examen afgenomen door een commissie bestaande uit de heren Ir Kalff (hoofd Lichttechn. Bureau van Philips) Zwierstra (architect te Eindhoven) en J. F. Favie (Lichttechnisch adviseur te Amsterdam) DE GESLAAGDEN. Onderstaande personen slaag den voor het examen: H. A, van Iwaarden; G. Pieper; J. J. Pieper; M. Sonke te Krabbendyke. M. J. Geluk en W. J. de Groene te We- meldinge. J. Waterman en A. Schrier te Waarde. H. Kok; L. P. van Oeveren en J. Maas te Yer- seke. H. J. Colijn te Kloetinge. C. Ligthart-Schenk te Kruiningen. A. J. Ie Clercq en W. Hemelaar te Hansweert. P. de Jonge en J. Wondergem te Lewedorp. J. La- bruyere te Arnemuiden. G. Kik te Nieuwland. Mej. R. Bolier; de heer J. v. d. Aa; J. Adriaansen; G. Eykelenboom; A. Geensen; J. Mennes; P. Boone; F. Hoorn; L. Kunst en A. Louwerse te Middel burg. G. v .d. Bosch; I. M. v. d. Berg; M. v. d. Berg; P. J. Caste- leyn; A .C. Willemsen en S. Lni- ders te Vlissingen. M. v. d. Berg; L. Vuyk; J. Vader; A. Colijn; C. Mol en H. Visser te Goes. G. Koo- gers en C. Mol te Oudelande. H. van Antwerpen te 's-Heer Arends- kerke. J. van Willigen van Strien et Kapelle. C. W. Leynse te Zou- telande. A. Jelema; C. van Rotten Gent. P. Polspoel te St Jansteen. A. E. A. Velleman te Hoek. A. L. de Kort te Hulst. P. E." de Broek te Sluis. Amerikaanse toeristen worden gewaarschuwd. Volgens Drew Pearson heeft de „American Automobile Associa tion" Amerikaanse toeristen de raad gegeven „voorzichtig" te zyn in hun optreden tegenover vrou wen in andere landen. „Wat in Amerika als een onschuldig grapje zou worden opgevat, kan in an dere landen volkomen taboe zijn", Onze mannen hebben de zaak heel goed door. Zij begrijpen opperbest, dat het een politiek is van de aller slechtste soort. Dat de offers door onze solda ten gebracht, vergeefs zijn ge weest. Dat de goedwillende be volking het slachtoffer wordt, van een verderfelijke politiek. Geen wonder, dat onze man nen down zijn en gedeprimeerd. De Bijzondere Raad van Cas satie deed uitspraak in de zaak van de 42-jarige Karl Peter Berg, tijdens de bezetting commandant van het concentratiekamp Amers foort. Dit werd door de Raad verworpen. De door het Amster damse bijzondere hof opgelegde doodstraf werd in het arrest van de Raad een gerechtvaardigde straf genoemd omdat B. het leven van honderden gevangenen in Amersfoort tot een voortdurende kwelling heeft gemaakt en boven dien nog schuldig is aan het af slachten van Russische krijgsge vangenen en andere afschuwelijke moorden. De raad had nog geen eind beslissing genomen in de zaak tegen Joseph Johann Kotalla, een berucht kampbewaarder in Amersfoort. Alvorens de straf maat definitief vast te stellen het Amsterdamse Byzondere Hof heeft requirant destijds tot de doodstraf veroordeeld achtte de Raad het gewenst een psychi atrisch rapport te laten uitbren- aldus zou de club in één van haar geboden voor goede manieren" gen. De zaak werd derhalve voor verklaard hebben. onbepaalde tijd geschorst. Zaterdag arriveerden te Middel burg de leden van de Gymnastiek vereniging „H.B.S." uit Wagenin gen, bij wie „Achilles" vorig jaar op bezoek geweest is. Nu kwam H.B.S., mèt haar Signaal-afdeling, een tegenbezoek brengen. De voorzitter van Achilles, de heer K. de Vries, sprak de gas ten in het Schuttershof, waar zij stuur, dat vertegenwoordigd was door de Wethouders A. J. Beren pas, L. J. van 't Westende en L. J. Geers. Spr. memoreerde Achil- le's bezoek aan Wageningen en zei verheugd te zijn thans aan H.B.S. gastvrijheid te kunnen ver lenen. Wethouder L. J. van 't Westen- de sprak daarna enkele woorden, waarin hij zei, dat de jonge Sig naal-afdeling van de gasten reeds veel presteert. Namens H.B.S. spraken de he ren E. v. d. Aa en A. Wielemaker en P; Maranus te Domburg. M. J.om circa 1 uur aankwamen, toe (egn Óud-Middelburger) die dank Roelse te Westkapelle. A. de Lig- j en heette hen iumtelykwelkom brachten voor de hartelyke ont- ny te Oostkapelle. D. J. Kesteloo in Zeeland s hoofdstad. Hy sprak - te Gapinge. J .Lauwers; F. v. ,d Velde; J. P. Tazelaar; J. Fran cois; Th. de Vos en H. Voorhans te Terneuzen. P. Millenaar; J. de Kleyn en A. Leenhouts te Sluis kil. A. C. Risseeuw en D. C. Kay- zer te Zaamslag. J. P. van Sor- gen te IJzendijke. K. Hamelinck; H. Vervaert; S. Brevet te Sas van de hoop uit dat zij een prettige tijd zouden hebben. Na een korte rust hadden zij zich om kwart voor vier weer verzameld, om een mars door de stad te maken. Op de Dam, waar Achilles zich bij H.B.S. voegde, stelde de heer K. de Vries de logerende vereni ging voor aan het gemeentebe Wordt er een asfalt installatie aangeschaft? Zaterdagmorgen zal zoals ge meld, het Polderbestuur van Wal cheren in een spoedeisende ver gadering te Middelburg bijeenko men. Aan de orde komt een voor stel een crediet van f 565.000. te verlenen voor liet treffen van verdere voorzieningen aan de Westkappelse zeedijk en de aan schaf van een asfaltlnstallatie, waarvoor een bedrag van f 15.000 benodigd Is. Bij de stormvloed van 1 Maart j.l. is gebleken, dat het oude ge deelte van de Westkapelse zeedijk tussen de dijkpalen 7 en Sp. 2 op verschillende plaatsen niet vol doende hoog is opgetrokken om het water te keren. Kwamen er vroeger slechts kleine hoeveelhe den water over de dijk bij storm weer, thans echter hebben grote overvloeiiingen plaats gehad, waardoor ernstige ontgrondingen zijn ontstaan in de kruin en het rinnenbeloop en eveneens in het onverdedigde gedeelte van het buitenbeloop, waarby' bovendien de daarvoor gelegen steenstrook langiijk werd beschadigd. De hogere golfoploop is ten dele ioe te schrijven aan de buitengewoon zware storm, maar is ongetwijfeld mede een gevolg van de wijziging in vorm en hoedanigheid, welke De voorzieningen. De te treffen voorzieningen zijn de volgende. In de eerste plaats dient een golfbrekende muur te worden gebouwd, in aansluiting op de muur, die in 1948 werd ge maakt, terwijl verder de keerka- de zal moeten worden verhoogd. Tevens moeten voorzieningen wor den getroffen aan de betonglooi- ing van het buitenbeloop, waartoe een gedeelte puinasfaltglooiing moet worden opgeruimd. De kos ten worden geraamd op rond f 565.000.waarby de waarde vangst en de overweldigende be langstelling. H.B.S. had, na kennismaking met Achilles, de wens te kennen gegeven, eveneens een Signaal afdeling te bezitten. Vooral door de hulp van onze Middelburgse vrienden, aldus de heer Wielema ker, is het oprichten ervan moge lijk geworden. Na enkele pittige marsen en een défilé langs de autoriteiten trok de gehele stoet naar het woonhuis van de heer J. A. Bal, de direc teur-secretaris van „Achilles", waar hem en zijn echtgenote een serenade werd gebracht ter gele genheid van hun 35-jarig huwe lijksfeest. Namens 'het bestuur van beide verenigingen werden bloemen aangeboden. FEESTAVOND, 's Avonds kwamen leden en ge nodigden in het Schuttershof bij een. Het gemeente-bestuur was weer vertegenwoordigd door de heren A. J. Berenpas, L. J. van 't Westende en L. J. Geers, wier belangstelling, naar de heer K. de Vries in zijn openingswoord zei, zeer op prijs gesteld werd. De heer P. Kooman liet in een korte toespraak uitkomen, dat het de bedoeling van Achilles is, dat haar Signaal-afdeling door de hulp van van de ter beschikking van de'iMiddelburgs burgerij aan nieuwe aannemer te stellen materialen is inbegrepen. Daar hier nog sprake is van het voortgaande herstel van de oude zeedijk, zal het rijk het grootste deel van deze kosten dragen, doch er komt nog een be drag van ongeveer f 80.000.— ten laste van de Polder. Ten einde de raden en commis sarissen in de gelegenheid te stel len de in uitvoering te nemen wer ken te bezichtigen, zal op Vrijdag 1 Juli a.s. een rondgang worden gemaakt over de dijk, waarbij des kundige voorlichting wordt gege ven. Asfaltlnstallatie. Het dagelijks bestuur heeft ver der van de ingenieur van de Pol der een voorstel overgenomen om over te gaan tot aankoop van een asfaltinstallatie met een kleding geholpen wordt, voor welk doel later op de avond reeds een verloting gehouden werd. Het programma, dat muziek van beide Signaal afdelingen en turndemonstraties vermeldde, viel zeer in de smaak. Vooral de oefe ningen aan de ringen en op de brug hadden de algemene belang stelling. H.B.S. bracht, by monde van de heer A. Wielemaker, dank aan het bestuur van Achilles, voor al les wat het voor de Wageningers had gedaan en bood hun een blijk van waardering aan. EINDEXAMEN R.H.B.S. TE MIDDELBURG. Voor het eindexamen van de afd. B. van de R.H.B.S. te Mid delburg slaagden vorige week: P. capaciteit van 800 kilogram. De kosten van deze installatie wor- Barendse, mej. L. Berdinis van den op f15.000.geraamd. TotBerlekom, R. Blaauw, F. Bogaert, het buitenbeloop by de door denu toe werd een dergelijke instal-D. Dronkers,D. van 't Hof, A. Dienst Droogmaking Walcheren uitgevoerde werken heeft gekre gen. Er zullen thans dan ook af doende maatregelen moeten wor den genomen, die spoedig zullen moeten worden uitgevoerd, wil men aanzienlijke schaden en niet denkbeeldige gevaren in het ko mende winterseizoen naar mense lijke bêrekening kunnen voorko men. iatie gehuurd. In verbandKampfraath, mej. W. Maljers, H. met de te treffen voorzieningen, het feit, dat op ruimere schaaj van asfaltbitumen gebruik wordt gemaakt, en de huur van de ma chine grote bedragen vordert, heeft het dag. bestuur besloten voor te stellen zelf een installatie aan te schaffen. Het is geble ken, dat een dergelijke machine ook inderdaad te koop is. de Rijk, mej. E. Zandee, allen te Middelburg, J. van Hercules, Vlis singen, W. Kraamer, St. Laurens, mej. N. Vos, Arnemuiden. Afge wezen 2 candidaten, teruggetrok ken één candidaat. De geslaagden maakten Zater dagmiddag met een Jan-Plaisier een tochtje door de stad. (vervolg op pag. 3.),

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2