Katholieken komen drie zetels te kort L om beslissende stappen t.a.v. Koningskwestie te nemen. NIEUWS Nederlandse boomkwekers congresseren té Goes. Drukke dagen voor Zeeland. EXTRA BOUWVOLUME VOOR HERBOUW VAN MIDDELBURGS BINNENSTAD. Afgelopen seizoen gunstiger dan verwacht werd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koning Leopold bUjft voorlopig nog in Zwitserland. tijdens Berlünse spoorweg staking. De Zeeuwse stadskernen Nederlanders gaan haren in Turkije aanleggen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1289 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 28 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 7.25 u., onder 23.34 u. Hoogwater op Woensdag 29 Juni: Vlissingen: 3.52 u. 2.09 m., 16.07 u. 1.99 m. Terneuzen: 4.22 u. 2.27 m., 16.39 u. 2.17 m. Wemeldinge: 5.38 u. 1.80 m., 17.50 u. 1.65 m. Zierikzee: 5.26 u. 1.54 m., 17.42 u. 1.30 m. Zeeland is deze week in trek. In onze provincie zullen in de komende dagen n.l. twee grote, landelijke vergaderingen of conferenties worden gehou den. Wij achten dat bijzonder verheugend. De tijd ligt achter ons, dat Zeeland niet aan bod kwam uit hoofde van haar ex centrische. ligging. Grote groe pen mensen, die hun belangen en hun ideeën gingen bespreken in samenkomsten van hun orga nisaties, konden hier niet worden ontvangen, zo beweerde men dikwijls en meestal liet men het er dan ook maar bij. Dan werd altijd een der grote steden in het land gekozen en naar het Zui den wilde of durfde men niet afzakken. Verheugend is daarom thans deze komst van vele honderden naar Zeeland, omdat daaruit blijkt, dat de Zeeuwse organi serende organisaties resultaat zien op hun pogingen. Het is ons bekend, dat zij de grootst mogelijke moeite hebben gedaan in onze provincie deze landelijke hoogtijdagen te organiseren. In de eerste plaats willen wij de aandacht vestigen op de bondsdagen, die de C.B.T.B. te Middelburg deze week houdt. Vanavond is het de huishoude lijke vergadering, morgen de dag met sprekers en overmor gen de excursie naar Zeéuwsch- Vlaanderen. Een hartelijk woord van welkom aan de honderden land- en tuinbouwers uit het gehele land bij hun komst naar Zeeland mag niet ontbreken. De C.B.T.B. vertoont een lofwaardi ge activiteit, niet in het minst in Zeeland, en het is verblijdend, dat dit jaar onze provincie voor deze bondsdagen is uitgekozen. Dat is .grotendeels ook te dan ken aan het initiatief van het provinciaal bestuur van de C.B.T.B. Ongetwijfeld zal, bij de officiële toespraken en redevoe ringen, gelegenheid worden ge vonden om iets te vertellen van het agrarische leven in onze pro vincie en over de moeilijkheden, die hier vaak zo groot zijn ten gevolge van de verwoestingen, die de oorlog teweeg bracht. Dat is altijd goed, want het blijkt steeds weer, dat zeer velen bui ten Zeeland heel weinig afweten van wat er hier leeft, van de zorgen, van de wensen, maar ook van het sterke geloof, dat zovele agrariërs in staat stelt de moeilijkheden het hoofd te bie den en te overwinnen. "P r is echter nog een tweede belangrijke samenkomst, n.l. de algemene vergadering van de Nea. Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Hier komen, mag men gerustt zeggen, de kop stukken van het Nederlandse bedrijfsleven. Ruim 200 promi nente persoonlijkheden, van wie zeer velen sleutelposities in het economische 'leven van ons land innemen, zullen Donderdag zich gaan verdiepen in de vele en velerlei vraagstukken, waarvoor de Benelux-samenwerking ons land stelt. Het belooft een zeer belangrijke dag te worden. Voor Zeeland is zeker niet minder van' betekenis de uitgebreide excursie, die de deelnemers aan de vergadering de volgende dag zullen maken naar O.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het stemt tot grote voldoening, dat het Departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat de organisatie van deze verga dering op zich heeft genomen, er in is geslaagd, deze excursie aan het programma toe te voe gen. Hier is een prachtige ge legenheid te tonen, wat Zeeuwsch-Vlaanderen biedt, ook aan verdere industrialisatie- mogelijkheden. Zo worden het drukke dagen voor Zeeland. Dagen, die ook resultaten kunnen opleveren De Zeeuwen zullen zich zonder enige twijfel goede gastheren en gastvrouwen tonen. Het zal de gasten aan niets ontbreken. Drukke dagen worden het ook voor de journalisten. Zij zullen onder hoge druk moeten wer ken. Maar zij doen het graag in het belang van Zeeland! Ernstige aanrijding bij Goes. Gistermiddag is op de Patijn- weg bij Goes, de heer K. uit Goes in botsing gekomen met de mo torrijder L., eveneens uit Goes. De heer K., die zijn auto stalt bij garage de Jonge op de Patijn- weg wilde, komende uit de stad links afslaan, de garage in. De heer L., die uit de richting Kapelle kwam liep een ernstige beenbreuk op, terwijl zijn duo passagier eveneens ernstig werd gewond. Opname in het Gasthuis Oostwal bleek gewenst. De heer K. kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd flink beschadigd. De „Koningin Juliana" in de mist. De overtocht duurde vier uur. De Koningin Julinana, die gis termiddag om half twee uit Vlis singen vertrok, is, doordat het schip in een plotseling opkomende mistbank geraakte, pas om half zes in Breskens gearriveerd. De mistbank, die blijkbaar de gehele Westerschelde bedekte en die ont stond door het plotseling tempe ratuurverschil tussen water en lucht, noopte de kapitein de an kers te laten zakken Wanneer het schip eenmaal M radar aan boord zal hebben en Kamer van afgevaardigden de volstrekte meerderheid te behalen, bestaat hiertoe goede hoop welke noodzakelijk is voor het doen van beslissende stappen om zal men van een dergelijk opont houd geen last meer hebben. Een lid van het secretariaat in Zwitserland van Koning Leopold verklaarde gisteravond tegenover Reuter: „Het is hoogst onwaar schijnlijk, dat de koning een ver klaring omtrent het resultaat der Belgische verkiezingen zal afleg gen. Zijne Majesteit is thans niet voornemens uit Zwitserland te DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Uit de gisteravond laat bekendgemaakte resultaten der Belgische verkiezingen blijkt, dat hoewel de Katholieken de Christelijke Volkspartij bij de verkleznigen voor de Kamer en voor de Senaat winsten hebben behaald, zij er niet lil geslaagd zijn in de Kamer van afgevaardigden de volstrekte meerderhi welke noodzakelijk is voor het doen van beslissen tot een oplossing van de Koningskwestie te komen. DE EINDUITSLAG. De vier grote partijen in de nieuwe Belgische Kamer, die thans 212 zetels zal tellen tegen 202 in 1946, zijn als volgt vertegenwoordigd. Zetels 1949 1946 vertrekken". HET DUURDE WEL LANG. Zelden in de geschiedenis van België heeft men zolang moeten wachten op de definitieve resul taten van een verkiezing als dit maal het geval is geweest en pas tegen 20 uur gisteravond was de officieuse uitslag van de Kamer bekend. Twee onbekende factoren in C.V.P. (Katholieken) 104 92 Socialisten 66 69 Liberalen 30 17 Communisten 12 23 Voor de Senaat gelden de volgende cijfers. C.V.P54 51 Socialisten 33 34 Liberalen 14 4 Communisten 5 11 Verdachten diefstal uit geschenkzendingen vrijgesproken. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft V. Venema en diens doch ter, uit Eemnes, vrijgesproken van de hun ten .laste gelegde diefstal uit geschenkzendingen van militairen uit Indonesië naar familie in Nederland. Minstens 4000 kg. zouden zij zich daaruit hebben toegeëigend. De offioier van justitie van de Amsterdamse rechtbank was in beroep gekomen van het vrij sprekend vonnis dat deze recht bank op 30 Aug. 1948 velde. De procureur-fiscaal eiste op 9 Juli j.l. tegen V. 1 jaar en! iwee uiiueK-eiiue lav-iuim dull j.l. tegen v. jaar en deze verkiezingen, nl. de verho-1 SCDftQB V3D 1 fflllliOGH Ü13FK tegen de dochter 9 maanden ge- ging van het aantal zetels op grond van de volkstelling en de invoering van het stemrecht voor de Belgische vrouwen hebben ten gunste van de Christelijke Volks partij gewerkt, die haar zetels in de Kamer zag stijgen van 92 tot 103. Het meest opvallende bij deze verkiezingen was wel de specta culaire vooruitgang der liberalen, die hun aantal zetels in de Kamer zagen oplopen van 17 tot 30 en hiermede vrijwel op hetzelfde ni veau staan als in 1939 toen zij 31 zetels hadden. Ook de achteruit gang van de Communisten van 23 op 12 zetels is zeer in het oog springend. Verwacht wordt dat de Prins- Regent een lid van de C.V.P. zal gelasten met het samenstellen van 'n nieuwe regering. Zjjn taak zal niet gemakkelijk zjjn daar er tussen Katholieken en Socialis ten grote tweespalt heerst over de Koningskwestie, het onderwijs vraagstuk en de economische po litiek. Of de nieuwe regering tweeledig of drieledig zal worden Is op het ogenblik nog niet te voorspellen, doch men meent wel licht, dat de Liberalen na deze grote overwinning niet langer in do oppositie willen blijven en deel willen uitmaken van het nieuwe Kabinet. Hij 'vergat te tellen Dat de landelijke uitslagen zo laat waren kwam, omdat gisteravond de uitslagen van de provincie Brabant nog steeds niet bekend waren. Later bleek, dat deze vertra ging te wijten was aan het feit, dat de voorzitter van het stem bureau te Schaerbeek de stem men had vergeten te tellen....!'. De onder Sowjet-Russische auspiciën tot vangenisstraf. Zeeuwen op de thuisreis. stand Vrije Duitse Vakbond heeft de stakende anti-communistische spoorwegarbeiders verzekerd, dat er geen repressaillemaatre- gelen tegen hen genomen zou den worden. De bond waar schuwde echter door middel van zijn officiële orgaafi „Neues Deutschland", dat acties moedwillige vernieling spoorwegeigendom en diefstal van geld, gereedschappen en le vensmiddelen tijdens de staking niet ongestraft zouden blijven. Ook onwettige inneming van functies zou niet getolereerd worden en eveneens strafbaar zijn. Er zou onderscheid gemaakt moeten worden tussen degenen, die de staking begonnen en de genen, die misbruikt werden. Hét met Russische vergunning verschijnende liberaal-democra tische blad „Berliner Montag" Met het troepentransportsehip „Kota Inten", dat 15" Juni van gekomen Tandjong Priok vertrok en ver- t moedelijk 13 Juli te Rotterdam zal aankomen, zijn de volgende Zeeuwen op dethuisreis: C. M. .Dekker, Kloetinge; J. Geleedst en P. J. van 't West einde te Heinkenszand; A. Ver- mue, Nisse; A. J. de Pau en J. S. Martens te Koewacht; C. S. als de visser, Eliewoutsdijk; A. H. van Lagendijk, Krabbendijke; A. J. v. d. Repe, Oudelande; J. G. Slimmen, Middelburg; K. de Visser, Yerseke; W. Kerkhove te Terneuzen en H. Rijk, Nieuw dorp; J. R. Biesbroeck, Hulst; W. J. F. Broekeart en P. A. Neve te Hontenisse; J. Colijn, L. P. v. As, H. N. Nelissen, J. .de Back en G. G. Tempelaars, allen te Goes; J. Dekker, Oostkapelle; R. R. Dierikx, Schoondijke; G. A. Ferket, Steen; M. C. de Jonge, Kortgene; A. Th. de Fouw, Co- lijnsplaat; A. W. Louret, Cad- Rulnt 1 millioen extra voor herbouw. Naar wij vernemen heeft de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting aan diverse Zeeuwse gemeenten een extra bouwvolume toegekend voor de wederopbouw van de door de oorlog vernietigde of zeer beschadigde stadskernen. Deze toewijzing geschiedt in guldens, hetgeen steeds liet geval is, wanneer (zoals hier) uit de sector handel en verkeer wordt toegewezen. Het totale bedrag van deze extra toewijzing is f 1.107.200. Van dit bedrag krijgt Middelburg, zoals wij elders op deze pagina mededelen, f 500.000.Cadzand krijgt voor de herbouw van de kern een bedrag van f 80.000. Oostburg f 300.000.Sluis f 102.000.Vlissingen f 45.200. en Breskens f 80.000. Deze toewijzingen zullen wor den gerealiseerd door de bouw van bedrijfspanden van enige om vang, juist de panden, waaraan genoemde plaatsen zo'n dringende behoefte hebben. Zij vallen dus niet onder het normale woning contingent, dat in kubieke meters wordt toegekend. Uiteraard betekent deze toewij zing niet, dat nu de getroffen bin nensteden volledig kunnen worden herbouwd. Men beeijfere slechts de kosten van één behoorlijk be drijfspand. Toch is het een stap in de goede richting en uit de be slissing van minister in 't Veld blijkt in ieder geval, dat de drin gende verzoeken uit Zeeland, als mede de vragen van Baron van der Feltz, bij hem het onderwerp van ernstige overweging zijn ge weest. schatte de tijdens de staking aan Z£md. j M' Ro'oze en J. Nieu- spoorweginstallaties aangerichte schade op 1 millioen mark. Een Britse militaire woordvoerder zeide, dat de Britse militaire po litie in een toestand van paraat heid gesteld was in verband met de voor heden bepaalde terug keer van de stakers naar hun werk. Ook de Amerikaanse mi litaire politie en gendarmerie zouden paraat zijn. Z. K. H. PRINS BERNHARD viert morgen zijn 38ste verjaardag. Een foto van Prins Bernhard in de uniform van Admiraal der Koninklijke Nederlandse Marine. DE BILT ZEGT: Zonnig weer. Droog en zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. In het binnen land warm maar plaatselijk in de kustgebieden iets koeler bij wind van zee. wenhuysen te Kruiningen; Zoetbrood, Sirjansland. De directie van de Ned. Mij. voor Havenwerken N.V. te Am sterdam heeft in Turkije een con tract gesloten voor de aanleg van Huwelijksvoltrekking op een haveninstallaties te Zonguldak nnerafietafel i aan de kust van de Zwarte Zee- u, J *-1 -J Het bouwen van de nieuwe haven, Te Ashland (Pennsylvame) is die moet- dienen als exporthaven een huwelijk voltrokken, terwijl van Turkse steenkool uit het mijn de bruidegom op een operatietafel ggjjjgd via de Zwarte Zee naar de lag. Hoewei hij bij een vechtpartijjrggisghe Zee, kal vier jaar in be- een messteek had opgelopen, gjag nemen- pe kosten zullen be stond hij er op, dat het huwelijkdragen 25.000.000 Turkse ponden, op de vastgestelde tijd zou wor- j j_jet project zal gedeeltelijk door den voltrokken. De leiding van schenkingen krachtens de Mar- het ziekenhuis bood de operatie- shall-huln worden gefinancierd, kamer aan voor de plechtigheid, Groente-export naar Duits land begint morgen weer. Naar het A.N.P. verneemt wordt de groente-export naar Duitsland met ingang van mor gen hervat. Zoals het A.N.P. reeds Vrijdag meldde zal voortaan tot 1 Augustus voor 250.000 dollar per week kunnen worden geëxporteerd. Donder dagmorgen zullen de eerste auto's en tremen met groenten de Duitse grens weer overgaan. omdat dit „de rustigste plek van het ziekenhuis" was. shall-hulp worden gefinancierd. Dit is het eerste na-oorlogse werk van de Maatschappij in Tur- Veere wordt aantrekkelijker. Nieuwe bestemming voor Schotse buizen. De zgn. Schotse huizen te Veere het aan het rijk behorend pand „Het Lammetje" en het pand „In de Struys" zullen, daar de vorige bewoonster van „In de Struys", de Engelse mejuffrouw Oakes, dit gebouw met inventaris aan de staat der Nederlanden heeft ge schonken,samen zo gerestaureerd en ingericht kunnen worden, dat zij aan bezienswaardigheid aan merkelijk winnen. De gemeente Veere heeft daar- Een raadsvergadering met presentjes, WATERVOORZIENING PRECAIR? De Middelburgse gemeenteraad kreeg gistermiddag een tweetal presentjes te accepteren. By de aanvang van de vergadering, deelde de burgemeester, jlir mr W. C. Sandberg tot Essenburg, mede, dat de minister van wederopbouw en volkshuisvesting een extra bouw volume voor de -erbouw van de binnenstad heeft beschikbaar ge steld tot een bedrag van f 500.000.Verder kon worden meege deeld, dat de Stichting „Nieuw Walcheren" voor de beplanting van „Toorenvlledt" een bedrag van f 10.000.heeft geschonken. Beide mededelingen werden door de raadsleden met grote instemming ontvangen. voor het oorlogsmonument zei de heer Hoek, dat in het voorstel niet terug te vinden waren de op merkingen, die de raadsleden des tijds bij de voorbespreking maak ten. Het monument voldeed niet geheel aan zijn verwachtingen. Hij werd goedgekeurd. De heer J. S. j hoopte, dat een groot deel der Hoek (A.R.) stemde tegen. Hij kosten door de burgerij zal wor- was van mening, dat was afgewe- iden bijeengebracht. Wethouder J Prijsvraag voor opschrift Oorlogsmonument. Achtereenvolgens passeerde een zestal begrotingswijzigingen de hamer, waarna de jaarwedderege- ling voor gemeente-ontvangers ken van de landelijke regeling. De burgemeester deelde mede, dat een afwijking van de landelijke regeling is toegelaten en ook door G.ö. wordt getolereerd. Een crediet werd verleend van W. Kögeler was het'' niet met de heer Hoek eens. Hij vond, dat men in dit beeld kan terugvinden de ellende, die Middelburg heeft doorgemaakt het beeld zal n.l. voorstellen een manspersoon, die f 3700.voor verbetering van de met zijn voeten in het vuur staat dienstwoning bij het waterleiding- en de handen ten hemel heft, zo- bedrijf te Oranjezon. Na enige dat ramp en bevrijding symbo- opmerkingen werd ook het crediet I lisch worden voorgesteld. De bur- kije. De Turken bleken algehele j toe haar medewerking togezegd. Overtollig fruit wordt niet meer vernietigd. Het Centraal Bureau voor de Amerikaanse, tuinbouwveilingen en de N.F.O.Itallaanse en hebben besloten het overtolligj 8en' fruit, dat op de veilingen zal wor den doorgedraaid voor vernieti ging te behoeden door het ont werpen van een lage minimum prijs voor appelen van goede kwa liteit. Men wil dan de doorge draaide appelen overnemen voor het fabriceren van appelsap. Aan de voorgestelde minimum prijs regeling zal een verbod van kroet- aanvoer naar de veilingen ver honden worden. waardering te hebben voor het Nederlandse aanbod, dat geaccep teerd werd na bestudering van Engelse. Franse, Deense aanbiedin- Alle 7000 bootwerkers van de koninklijke havens, de grootste van Londen zullen vandaag het'keer ongetwijfeld ten goede zal werk neerleggen. - komen. Zij zal een belangrijke collectie porselein, benevens een aantal voorwerpen, die tot dusver in een z.g. oudheidkamer in het stadhuis zeer slecht tot hun recht kwamen, in bruikleen geven. Op deze wijze zal zonder veel kosten Veere een aantrekkelijkheid rijker worden, wat aan het vreemdelingenver- van f 4156.verleend voor het herstel van de kanaalboorden, die in onderhoud zijn bij de gemeente. Bij de vaststelling van de ver ordening voor de huisnummering wees de heer A. J. Schot (S.G.P.) op de tot verwarring leidende nummering van de huizén in Zanddorp. Tevens werd een tien tal credieten verleend, nil. één van f7.00.voor het herstel van de voorm. Centrale Keuken op het Molenwater, één van f 1079.10 voor de aanschaf van brandblus- apparaten en één van f 2000. voor de revisie van de riolering van de Lageweg. OORLOGSMONUMENT. Bij het voorstel tot het verlenen van een crediet van f 15.000. gemeester kon meedelen, dat niet zoals eerst was gemeend, dit beeld een naaktfiguur zou worden, waartegen bezwaren waren ge rezen, doch dat een andere oplos sing was gevonden. Deze mede deling deed de heer Schot over zijn destijds geopperde bezwaren heenstappen en zijn stem aan dit HAZENJACHT VAN 1 NOVEM BER TOT 31 DECEMBER. De jacht op hazen op Walche ren zal dit jaar geopend zijn van 1 November tot en met 31 Dec. In de rest van de provincie is de jacht geopend vanat 1 October, De K.L.M. ramp te Bari. Men is er thans in geslaagd de plaats waar het wrak zich be vindt, waarin zich nog steeds de stoffelijke overschotten van 10 personen moeten bevinden, vast te stellen. De reeds geborgen overledenen zullen Woensdag naar Nederland worden overgebracht. EXCURSIES NAAR KWEKERIJEN. Boomkwekers uit alle delen van het land waren gisteren naar Goes gekomen om daar de eerste dag van dë drie Nationale boom- kwekersdagen in Zeeland bjj te wonen. Deze boomkwekers, allen lid van de Nederlandse Bond, werden, met verschillende auto riteiten, verwelkomd aan een ge meenschappelijke maaltijd in de „Prins van Oranje". Na deze maaltijd waarop de al- Valse bankbiljetten in Washington achterhaald. De Amerikaanse geheime dienst heeft in een zakenpand in het zelfde blok waarin het hoofdbu reau van de Wereldbank is ge lgen, niet ver van het Witte Huis, valse bankbiljetten in beslag ge- gemene voorzitter de heer R. nomen, die een gefingeerde waar de van 100.000 dollar vertegen woordigden. Vier mannen en een vrouw werdn gearresteerd. Man, die complot tgen Hitier verijdelde, vrijgesproken. De vroegere generaal van de „Wehrmacht", Karl Rehmer, die thans metselaar is en die op 22 Juli 1944 met zijn troepen te Berlijn de samenzweerders tegen Hitier onschadelijk maakte, is door een zuiveringshof in de. buurt van Oldenburg, vrijgesproken. Buisman het welkomstwoord uit sprak, werd een excursie gemaakt naar enkele kwekerijen op Zuid- Beveland, waaronder „'Zeeiands Proeftuin". Ook werd de dijkval bij het Goese Sas bezichtigd.. Vooral de Limburgers vonden het prachtige uitzicht over de brede Schelde uniek. Des avonds verenigde men zich weer aan een maaltijd, ditmaal in Hotel „De Korenbeurs". Hier za ten mede aan burgemeester mr W. C. ten Kate van Gops en de Aan tafel werd het woord ge voerd door de heer Buisman, burg. ten Kate, ir. A. W. v. d. Plassche en de heer K. T. Bakker, secre taris van de als gastvrouwe op tredende Zeeuwse afdeling. Na mens deze afdeling dankte hij voor de grote opkomst en zeide, dat er weer moeilijke jaren zullen komen voor de boomkwekers. Dan zal een goede onderlinge sa menwerking nodig zijn. Hij zegde de heren Drijfhout en de Jong dank voor het voorbereiden van deze boomkwekersdagen. Nog enkele anderen voerden het woord, terwijl de rij besloten werd met een geestige speech van de Bondssecretaris, mr Brander horst. DE ALGEMENE VERGADERING. De avond was reeds gevorderd eer men weer bijeen was. in de Prins van Oranje, voor de alge mene vergadering Hier gaven de voorzitter en de secretaris een overzicht van het geen in het afgelopen seizoen tot stand kwam. Zij maakten verschil- De 23-jarige Pool Prokop, die op 2 Oct. j.l. zijn vriend uit min- nennijd met een mes neerstak is veroordeeld tot vier jftar gevan genisstraf. Bij het vertrek van het s.s. Kronenburg van Muller en Co. is gisteren te Amsterdam de 51-jarige Rotterdamse stoker J. Klyve over boord geslagen en verdronken. Zaterdagnacht ver dween spoorloos de 25 jarige Am sterdamse agent H. Gisteravond kwam hij zijn posthuis, waar hij vanochtend in dienst moest tre den, binnen. Hij was volkomen afwezig en kon zich niet meer herinneren wat er met hem ge- het afgelopen jaar was bevredi gender dan verwacht werd. De heer Buisman wees er ook op, dat alleen door een krachtige samenwerking een behoorlijke toekomst mogelijk is en noemde het' economisch herstel van Duits land voor ons land van uitzonder lijk belang. DE EXPORT. Volgens de agenda zouden deze avond ir. W. van Soest en dr RA. J. Verhage, voorzitter van het Be- schied was. Men vermoedt thans, drijfschap voor sierteeltproducten, dat hij, daar hij lange tijd in refereren. Wegens tijdsgebrek i Dachau heeft gezeten, van streek kwam echter alleen de laatsteis gebracht door de Zaterdag aan het woord. Dr Verhage sprak overvliegende bommenwerpers. over „de ontwikkeling van onze Gisteravond is op de Rijksstraat- handelspolitiek en de invloed weg Amsterdam-Amersfoort een daarvan op de boomkwekerijen. auto met een man, drie dames en Engeland is het belangrijkste af- twee kinderen in botsing geko- zetgebied voor boomkwekerij- J men met een tegenligger. De auto producten. De Britten zouden wel werd gegrepen en sloeg over de meer willen importeren, maar dekop. De bestuurder liep ernstige Engelse regering laat dit niet toe hoofdwonden op en de anderen om de eigen kwekers te. bescher- waren eveneens gewond. Opname men. Spr. gaf een zeer uitvoerige van allen in het ziekenhuis bleek uiteenzetting over de na de oor- noodzakelijk. - H. M. de Koningin log begonnen handelsbesprekingen en Z. K. H. de Prins der Neder- met Duitsland, die thans reeds landen hebben de regering in ken- enig resultaat opleveren. Na de nis gesteld van hun voornemen voorbesprekingen met de Duitsehet Koninklijk Paleis aan het instanties, zullen in Juli weer of- Noordeinde niet meer ais woon- voorstel geven. Verder wilde men weten, wat er met de steenhopen gebeurt bij de Nieuwe Kerk en de Statenzaal. Volgens de burge meester zijn echter reeds onder handelingen gaande om deze tijdig opgeruimd te krijgen. De heer G. H. Luyendijk (C.H.) wees er nog op, dat een ernstig beroep op de burgerij zal moeten worden gedaan om bij te dragen in de kosten. Mevr. de Vlieger deed tenslotte een suggestie, die door B. en W. werd overgenomen, n.l. dat op korte termijn een prijs vraag zal worden uitgeschreven tot het maken van een opschrift, daar B. en W. niet tot een aan vaardbare oplossing konden ko men. Tenslotte werd een wijziging in de salarisverordening vastgesteld en werd besloten 960 vierk. M. van het Industrieterrein over te dragen aan de fa. Polak, nadat één en ander in besloten zitting ter sprake was geweest. DE WATERVOORZIENING. Bij de rondvraag vroeg de heer M. Wattel (A.R.) naar de bestem ming van het pand hoek Veerse- singel-Jac. Catsstraat. Wethouder Kögeler kon slechts mededelen, dat de onderhandelingen hierover waren afgebroken. De heer L. J. Breel (Arb.) vroeg naar de cokes leverantie door de gemeente aan Zeeuwsclj Vlaanderen met het oog op de voorziening van de stad in de komende winter. Er wordt vol doende cokes in voorraad gehou den om de behoefte van de be woners te voorzien. Ir. M. de Vink (Arb.) bracht de watervoorziening ter sprake, evenals mevr. de Vlieger. Weth. van 't Westende kon echter alleen mededelen, dat de watervoorzie ning indien het droge weer aanhoudt zeer précair zal wor den. Wat nu echter bespaard wordt, kan deze zomer goed wor den gebruikt. Ir. de Vink achtte verbetering van de wateraanvoer uit Brabant, beter dan een voor ziening aan het pompstation te Oranjezon, doch de lieer van 't Westende bestreed dit, daar naar zi. de leiding voor het water uit Brabant binnenkort zal worden uitgebreid met een paralelleiding. j Tenslotte bracht mr P. van Em- pel (C.H.) 'hulde aan de burge meester voor zijn bemoeienis voor het naar Middelburg komen van de tentoonstelling van Kees van I Dongen en vroeg de heer Luyen dijk, of afbraak van de resten der voorm. Meelfabriek kon worden tegemoet gezien, wat echter niet kon worden toegezegd. directeur van de tuinbouw ir. A. lende opmerkingen aangaande de \v. v. d. Plassche. I toekomst. De gang van zaken in ficiële besprekingen over de ex port plaats vinden. Heel wat moeilijkheden moesten en moeten hierbij overwonnen worden, maar er is in elk geval een vriendschap pelijke sfeer geschapen. Dr Ver hage liet nog verscheidene andere landen de revue passeren, o.a. Scandinavië. palcis te gebruiken. Bij de sol daat V. uit Rotterdam heeft zich Zaterdag toen hij met verlof was een lichte nekkramp geopenbaard. Zijn kamer in de Cort Heijliger- kazerne te Bergen op Zoom is af gescheiden en de overige op deze kamer gelegen militairen zijn in quarantaine. Districtsvergadering Centraal Bureau. Maandagmiddag vergaderde ia de „Prins van Oranje" te Goes de Ring Goes van Coöp. Aankoop- verenigingen. Na de opening door de voorzit ter, de heer J. F. Brooymans te St. Annaiand en nadat de huis houdelijke zaken waren afgedaan, kreeg Mr A. C. F. Hendrikse, ad junct-directeur van „Centraal Bureau" te Rotterdam het woord. Hij behandelde het onderwerp: „Algemene zaken betreffende de landbouwcoöperatie". In zijn redevoering besprak hij de verschillende organisatorische vragen, die momenteel in de land bouwcoöperaties aan de orde zijn. Op deze rede volgde een geani- meerde bespreking. Onder dank aan Mr Hendrikse werd deze goed bezochte vergadering door de voorzitter gesloten. In verband met het instructieve karakter ligt het in het voorne men om meer van deze vergade ringen te organiseren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1