rovintiffi»» B Prins Bernhard woont begin vloot- manoeuvres hg. si li Electrisch visnet? Verdere offers in Indië gerechtvaardigd Prins Bernhard woont duik proeven bü op Oosterschelde. 1948 was een goed jaar voor de Krabbendijkse veiling. VAN BERGEN. Van Bergen's eerste treinreis. Geloofsvervolgingen in Roemenië. Maandag 27 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In zijn kwaliteit van Inspec teur-Generaal der Koninklijke Landmacht zal Z.K.H. Prins Bernhard op Woensdag 13 Juli a s. een kort bezoek aan Wemel- dinge brengen. Z.K.H. zal vanaf het vliegveld Soesterberg naar het vliegveld Woensdrecht-Ho- gerheide vliegen. Vandaar zal hij dan per auto naar Wemel- dinge rijden. Om ongeveer 10 uur verwacht men de hoge gast aan de kleine sluis. Daar wordt een motorsloep ge reed gehouden, die de Prins aan boord van een onderzeeër zal brengen. Z.K.H. zal dan de ma noeuvres op de Schelde bijwo nen. Dit zullen vooral oefeningen betreffen met het z.g. Sehnör- kel-apparaat. Na. de oefeningen wordt de Prins weer aan de kleine sluis terugverwacht. Van daar weer per auto naar Woens- drecht-Hoogerheide, vanwaar de tocht per vliegtuig wordt voort gezet. In de eerste jaarvergadering van de Veilingsvereniging „Krabbendijke en Omstreken" in het nieuwe gebouw, zei de voor zitter, de heer W. C. v. d. Werff, dat zowel vereniging als telers kunnen terugzien op een goed jaar, behalve dan wat betreft de afzet van uien en wijnpeën, De heer v. d. Werff deelde voorts mede, dat met de Ned. Spoor wegen overeengekomen is, dat de veiling spooraansluiting krijgt en dat een fruit-sorteermachine van een nieuw type in bestelling Is. Ook deelde hij een en ander mede, over de plannen voor de bouw van een koelhuis. Na de jaarverslagen en enkele andere zaken, o.a. dat t.z.t. een voor stel voor het vormen van een bouwfonds zal worden gedaan, voor eventuele uitbreidingen, vond de bestuursverkiezing plaats. De heren Jac. v. Nieu- wenhuijse te Kruiningen en I. Ph. F. v. d. Plassche te Goes werden verkozen. In de plaats van de heer A. Dees uit Waarde, die vanaf de oprichting der vei ling in 1917 lid is geweest en benoemd werd tot erelid, werd gekozen de heer J. C. v. d. Ber ge uit Tholen, vertegenwoordi gende de bij de vereniging aan gesloten Thoolse telers. In 1948 was er een omzet van f2.129.477.37 en na de afschrij vingen kon een winst van f 4.718.88 geboekt worden. Nationale Reserve neemt deel aan. Eeuwfeesten te Zierikzee. Naar wij vernemen zal aan de festiviteiten welke ter gelegen heid van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee plaats vinden ook deelgenomen worden door de Nationale Reserve. Onder leiding van Overste de Feljter zal een peleton, gerecruteerd uit Schou wen-Duivelanders in het uniform van de Nat. Reserve enkele da gen optreden. Dit is de eerste maal, dat de Nat. Reserve in Zeeland in uni form naar buiten optreedt. MIDDELBURG. Molenwaterooncert. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern hard zal het stedelijk muziek corps Woensdagavond a.s. een concert geven op de muziektent op het Molenwater. Het pro gramma is ais volgt samenge steld: 1. Ik worstel en ontzwem, mars Joh. H. Caro; 2. Een volks feest, F. Jakma; 3. Lentedromen, Joh. Strausz; 4. Rendez-vous en een Polka; 5. Suite uit de ope rette Het vrolijke weeuwtje van Fr. Lehar. Na de pauze wordt gespeeld: 5 October 1946, mars Joh. H. Caro, Oranjetriomphmars, F. Bicknese; 8. Neerlandiafantasie, J. Bruske, Potpourri arr. A. J. Maas en Leve de vrijheid, mars van Joh. H. Caro. Zowel aan het begin als aan het eind van dit concert worden de volksliederen gespeeld. VLISSINGEN. Dierenbescherming. De afdeling Zeeland-Zuid van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren deelt mede, dat a.s. Dins dag 28 Juni Dierenarts J. P. Cop- poolse te Middelburg zijn weke lijks spreekuur begint in de kli niek aan de Kogelparkstraat, van 2—3. Heeft men jonge honden of kat ten, waar men zelf geen tehuis voor kan vinden, zodat ze afge maakt moeten worden om „over bevolking" te voorkomen, dan wordt men dringend verzocht de ze diertjes zo jong mogelijk bjj de heer Goethart, Marinestraat 9, of aan 't asyl te brengen. Houders van huisdieren, die hun dieren in de vacantie in 't asyl Willen onderbrengen, wordt erop gewezen, dat zieke dieren niet op genomen worden wegens besmet tingsgevaar. Men moet tijdig plaats bespreken in verband met de te verwachten drukte. Ontevreden leden van de stembureaux. in de raadsvergadering van Vrijdag j.l. bracht de heer M. J. van Poelje de gang van zaken op de stembureaux bij de jongste verkiezingen in discussie. De ver zorging van de leden van deze bureaux liet z.i. veel te wensen over. De heer J. L. de Wit was ook al ontevreden en merkte op, dat, wanneer het zo blijft, hij dit niet meer wenst te doen. De burge meester zal erop aandringen, dat bij een volgende gelegenheid beter voor de inwendige mens op de stembureaux (de leden althans!) zal worden gezorgd. GOES. Ouden van dagen genoten van rijtoer. Driehonderd Goese ouden van dagen hebben Vrijdag genoten van de door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilliger georganiseerde rij toer door Zuid-Beveland en Wal cheren. Het is een tocht geweest, die blijkens de glundere gezichten bij de terugkomst, best bevallen is. Zr Ouwehand heeft, eer van haar werk. Om kwart over één vertrok men uit Goes en reed door de zak van Zuid-Beveland via Middelburg naar Veere, waar men bij de Campveerse toren even uitstapte. In Oostkapelle konden zij, die over goede benen beschikten, door de manteling een wandeling naar Domburg maken. Hier was hotel Wilhelmina het volgende rust punt, waar een broodje werd ge nuttigd en waar de oudjes gezel lig werden bezig gehouden. De voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen, M. Goedhart sprak hier een propagandistisch woord je en dankte tevens B. en W. van Goes, die vertegenwoordigd waren door wethouder A. Buys en het raadslid de heer Haverhoek. „Laat het ontspanningsgebouw niet in het vergeetboek raken", was zijn verzoek. Om zes uur vertrok men via Westkapelle naar Vlissingen waar men nog even op de boulevard vertoefde. Om half negen keerde men terug. Vermoeid, maar uiterst voldaan. Verkiezingsuitslag. In de Zaterdag gehouden zit ting van het hoofdstembureau is de uitslag van de verkiezingen vastgesteld, als reeds in ons blad gepubliceerd. YERSEKE. Vergadering visserij vereniging. Donderdagavond vergaderde de visserijvereniging in de Oes- terbeurs onder voorzitterschap van de heer C. Pekaar. Ter sprake kwamen de qualiteils- eisen waaraan momenteel de le veranties moeten voldoen. Deze zijn, zeker voor de eerste maan den het seizoen, te hoog. Unaniem was' men van oordeel, dat de vraag voor België zeer goed is en dat kleinere mosselen dan de thans geleverde zeer ze ker zullen voldoen. Men merkte van verschillende jijden op, dat de eisen voor export wel erg hoog gesteld worden. Zo worden mosselen met een beetje „koud groen" al afgekeurd. Handelaren op België zouden de vrijheid moeten hebben om mosselen te kunnen ontvangen die ze zelf goed voor export achten, meen de men. De Belgen klagen ook steen en been. Ze willen meer mosse len hebben en krijgen slechts ongeveer de helft van 't bestelde. Het bestuur werd gemachtigd om naar het inkoopkantoor te Bergen op Zoom te gaan en deze klachten over te brengen en per soonlijk toe te lichten. De opmerking werd nog ge maakt waarom de conservenfa brikanten nog niet mogen be ginnen met de inleg van verse mosselen. De vraag is zeer goed Uit het verslag van de advies commissie blijkt, dat het afgelo pen seizoen 468.000 ton mosselen weggingen. BORSSELE. Wedvlucht. De „Scheldevliegers" hielden een wedvlucht vanuit Creil (Fr.) gelost 9.15 u. Eerste overduif 13.46.18 u., iaat- duif 14.43.56 u. Uitslag: J. Duynkerke 1, 3, 4, 9, 12, 13, 16; P. Deurloo 2, 5, 7, 14; Gebr. Nieuwenhuize 6; Iz. Verheijke 8; M. Welleman 10; Gebr. Zweemer 11, S. Kooy 15. Kampioen werden: 1. P. Deur loo H 47—431546 280 punten; 2. Iz. Verheyke H 48—946612 242 punten; 3. P. Deurloo H 48 436543 241 punten. NIEUWDORP. Vergadering N.C.L.B. De plaatselijke afdeling van de N.C.L.B. vergaderde o.l.v. de heer J. Traas. Namens het hoofdbestuur was de heer Vingerling aanwezig, die J een uiteenzetting gaf van de kort- geleden in werking getreden pen sioenregeling voor landarbeiders. Tevens werden de aanwezigen aangespoord tot activiteit, als ook tot het bezoeken der provinciale landdag op 28 dezer te Goes. HOEDEKENSKERKE. Haven wordt uitgebaggerd en hersteld. De haven bij de steiger, waar de Prov. boot aanlegt, wordt mo menteel weer eens flink uitgebag gerd. Dit werk wordt uitgevoerd door de aannemer Boltje te Zwolle. Men is thans bezig aan het her stel van de haven. Inplaats van houten beschoeiing brengt men van boven betonwering aan. Het werk wordt uitgevoerd door het j Aannemersbedrijt Zeeland te Mid delburg. Ook het havenplateau wordt opgeknapt VROUWENPOLDER. Geitenkeuring. Donderdagavond werd de jaar lijkse geitenkeuring gehouden bij de heer Jac. Louwerse. Aangevoerd werden 14 geiten en 4 lammeren. De prijzen werden als volgt toegekend: Lammeren le pr. P. Wondergem; 2e pr. P. Polderman J.z.; 2 eenjarige 1 pr. A. Asti 1 tweejarige pr. A Asti. 11 oudere le pr. P. Boone, 2e pr. J. Pleijte, 3e pr. J. de Voogd, 4e pr. C. Vermeulen, 5e pr. Jac. Geertse, 6e pr. P. Duvekot Wz. Een geit van J. Pleijte werd in Stamboek opgenomen. Nog geen afdeling voor „Vrederust". Don—-rdagavond sprak breeder Boon van „Vrederust', net doel was te komen tot oprichting van een afdeling voor „Vrederust". Er was echter zo weinig bezoek, dat di.t niet mogelijk was. Het is wel een treurig verschijn sel, dat er geen belangstelling is te vinden voor een instelling als „Vrederust". Alsnog zal getracht worden door persoonlijk contact iets te bereiken. SINT LAURENS. Verkiezingscuriositeiten. In Sint Laurens behaalden de Anti-Revolutionairen met 356 stemmen 3 zetels. De C.H. en Gemeentebelang met resp. 208 en 147, dus in to taal 355 stemmen, elk 2, is in to taal 4 zetels. Dus met 1 stem min der 1 zetel meer. De S.G.P. kwam ongeveer 11 stemmen tekort voor ?i van de kiesdeler, vermoedelijk doordat een iets groter aantal vrouwen zich van stemming onthield. Dit werd oorzaak dat op de lijst van Gemeentebelang werd gekozen een R.K. vrouw, vermoedelijk ge- candideerd om de stemmen van de R.K. te winnen, die vroeger meestal op de A.R. werden uitge bracht. Het merkwaardigste is echter wel, dat de Katholieken ongeveer 15 stemmen kunnen uitbrengen en Gemeentebelang had juist 15 stemmen op haar overschot meer dan de A.R. Dit illustreert wel duidelijk hoe het bij de verkiezingen op één stem kan aankomen. SOUBURG. Geitenkeuring. Vrijdagmorgen had de jaar lijkse geitenkeuring plaats ge organiseerd door de vereniging „Gemeenschappelijk Belang". Keurmeester was de heer Siete- ma. Van de 40 leden der ver eniging waren slechts drie leden met in totaal 11 dieren opgeko men. le prijs voor lammeren werd toegewezen aan H. Bassie; 2e pr. J. Meerman, Ritthemse- straat; 3e pr. J. C. Freekenhorst, N. Vliss.weg. 2-jarige geiten: le pr. J. C. Freekenhorst; 2e pr. H. Bassie. Van de 4-jarige en oudere geiten werden twee in het stam boek opgenomen. ARNEMUIDEN. Geitenkeuring. Onder leiding van de keur meesters W. Sietema en C. den Engelsen had alhier de geiten keuring plaats. De volgende prijzen werden in de afdeling lammeren behaald: A. Tramper le pr. Joh. de Voogd 2e pr. en J. Tramper Az. 3e pr. Een-jarige geiten: L. Klaasse, 2e pr. Twee-jarige geiten: J. Meer man, le pr. Drie-jarige geiten en ouder: G, de Nooijer le en 2e pr. De heren A. Tramper, J. Meer man en G. de Nooijer verwier ven diploma's. VEERE. Beiaardbespeling. Het programma voor de bei aardbespeling t.g.v. de inwijding van de gerestaureerde beiaard in de raadhuistoren te Veere op Woensdag a.s.' om drie uur, te ge ven door Ferd. Timmermans, stadsbeiaardier van Rotterdam en Schiedam luidt: 1. a. Wilhelmus van Nassouwe; b. Zeeuws volks lied, Jan Morks; 2. Drie Valerius- liederen: a. Danklied, b. Bede voor 't Vaderland, c. Lied van Bergen op Zoom. 3. Gavotte en double, W. de Fesch. 4. a. Een draaiersjongen, H. Hol, b. Naar zee, J. J. Viotta; c. De zilvervloot, J. J. Viotta. 5. Andante cantabile, Jef Denijn. Om acht uur speelt de heer Timmermans1. Praeludium (koekoek), M. van der Gheyn. 2. a. Wi Geuskens willen nu singen; b. Ghy heerscher van het Spaan- sche bloedig Ryck, J. K. Baustet- ter. 3 Menuet. 4. a. Hij die geen liedje zingen kan; b. Marleentje, E. Huliebsoeck. 5. Sonate nr. 3 (le deel) V. Nieolai. 6. a. Heer Jezus heeft een hof ken; b. Ghe- quetst ben ik van binnen; c. 1c seg adieu, Oud-Nederlandse liede ren. TERNEUZEN. Eindexamen Openb. Lyceum. Voor het aan het Openbaar Lyceum gehouden eindexamen voor de Afdeling H.B.S. B zijn geslaagd: A. E. H. Kalle, Sas van Gent; J. I. Leenhouts, Terneuzen; J. C. Meeusen, Terneuzen; A. P. Rie- mens, Hoek; A. Stoutjesdijk, Terneuzen; Ca Je Ta van de Velde, Biervliet; P. W. van de Velde, Zaamslag; G. P. Verlinde, Zaamslag (Reuzenhoek)J. de Visser, Axel; J. W. Westhoeve, Walsoorden. HAAMSTEDE. Spoedvergadering gemeenteraad. Donderdag j.l. kwam de raad in spoedvergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder M. den Boer. Allereerst werd de heer W. M. Kloet geïnstalleerd als raadslid in de plaats van de heer A. v. Nieu wenhuize. Vervolgens gaf de voor zitter zen uiteenzetting van de stand van zaken met betrekking tot de gehouden aanbesteding van vijf woningen. Ingeschreven werd door; fa. Geense en v. Driel f 42.400; fa. M. J. v. Werff f 51.000; fa. Daane f36.300; fa. Stouten f37.000; fa. M. den Engelsman f42.419; fa. Prinse f38.250; fa. W. J. v. d. Maas f42.395; fa. W. Giljamse f40.560; fa. Bijkerk f 40.980. Ter bespreking van een en an der ging de raad in besloten zit ting. Na heropening besloot men, behoudens enkele bepalingen, de laagste inschrijfster het werk te gunnen. ZIERIKZEE. Kanon uit Middelburg gearriveerd Vorige week arriveerde de Z.Z. 6 met één der kanonnen door Middelburg welwillend beschik baar gesteld ten behoeve van het eeuwfeest. Na gelost te zijn werd het gevaarte, dat plm. 1500 kg. weegt, in optocht (waaraan hon derden deelnamen) en voorafge gaan door het stedelijk muziek gezelschap vervoerd naar buiten de Z. Havenpoort, waar het op gepoetst zal worden. Wethoudersverkiezing A.R. Het bestuur van de Partij van de Arbeid, met raadsfractie en de raadsfractie van de A.R. heb ben, aldus het „Vrije Volk", be sloten elkaar bij het kiezen van wethouders voor de volgende periode te steunen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat er een wet houder van de P.v.d.A. en één van A.R. zal komen. Eveneens werden er verschil lende besluiten genomen tot het vertegenwoordigen van leden in de diverse commissies. De heer v. d. Doel, tot op he den wethouder voor de A.R., zal niet als zodanig terugkeren. In zijn plaats komt de heer De Boer van de A.R. Wethouder Gerritsen van de Partij v. d. Ar beid zal als eerste wethouder zitting nemen. Naar wij vernemen is dit be richt min of meer voorbarig, daar nog geen definitief besluit is genomen, RENESSE. •uahuizapjjaAspBBJaiuaauiao In verband met zwagerschap (Art. 24 Gemeentewet) was loting nodig tussen de heren H. de Fei- ter Szn (Vrijz. Kiesver.) en C. Dorreman (P. v. d. A.). De heer C. Dorreman werd benoemd ver klaard en voor de heer H. de Fei- ter komt in de plaats de heer R. H. Blom (no. 4 van de lijst). Dezer dagen maakte de land- bouwdorpsvereniging te Kruinin gen een autotocht naar Rotter dam. Men was daar de gast van het centraal bureau voor aankoop van landbouwwerktuigen en kunstmest. Vorige week vierde te Zierikzee het echtpaar W. Schop Jac.zn. het zilveren bruiloftsfeest. De leden der visserijver. „Helpt Elkander" gaven van hun belangstelling blijk door het uitsteken van vlaggen. Bij de nieuwbouw in de Konin gin Julianastraat te Hoedekens- kerke heeft men op de hoek van de Molenstraat een bloemperk aangelegd met in het midden het wapen der gemeente. Het werd aangelegd door de heer M. Hoek I van Dijke alhier. Voor het candidaatsexamen theologie slaagde de heer C. Boo- gaard te Hoedekenskerke. Ged. Staten hebben in begin sel besloten tot het aanstellen van een blinde telefoniste ter Provinciale Griffie van Zeeland, i De telefoonaparatuur moet in verband hiermede nog worden omgebouwd. Benoemd tot lerares aan de Landbouwhuishoudschool te Ter neuzen mej. C. Elenbaas te 's-Heer Arendskerke. De collecte voor een geschenk koperen bruiloft heeft te 's-H. Hendrikskinderen f 16.76 opge bracht en te Lewedorp f 40. Benoemd tot adjudant-commies ter secretarie te 's-Heer Arends kerke, de heer J. L. Brasser, thans werkzaam op de secretarie van O.- en W.-Souburg. De reisvereniging „De Groene- dijk" te Ovezande maakte een uit stapje naar Dinant en omgeving. Voor de betrekking van hoofd der Chr. School te Ovezande hebben zich vijf sollicitanten aan gemeld. Op uitnodiging van de Britse marine-autoriteiten zal Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de koninklijke marine het begin van de vlootmanoeuvres der Weste lijke Unie bijwonen. Op 3 Juli a.s. vliegt de Prins, vergezeld van zijn chef-staf, de luitenant ter zee eerste klasse T. W. T. baron van Boetzelaer en zijn adjudant luit. ter zee eerste klasse F. Steinmetz, met een Da kota van Soesterber naar 't vlieg veld Culdrose by Penzance, waar hij tegen tien uur zal landen. Daarna begeeft de Prins zich aan boord van Hr Ms „Tromp", die daar voor anker ligt, om de vlagofficieren van de vloot te ontmoeten. Hierby zullen o.m. tegenwoordig zijn veldmaarschalk Montgomery en admiral Sir Rho- deric Mc Grigor, commanderend admiraal van de homefleet. Per sloep begeeft de Prins zich dan naar het vlaggeschip van de vloot, de „Implacable", waar de Prins de operatie met de leiden de figuren van de vloot zal be spreken. De Prins blijft de gehele avond aan boord van het vlaggeschip, gebruikt hier ook het diner en brengt in een door admiraal Mc Grigor ter beschikking gestelde hut de nacht door. Om zeven uur des ochtens, na dat de Prins zich van boord heeft begeven, licht de vloot het anker. De Prins vliegt dan met zijn toe stel naar Portsmouth. Hier zal hij in het hoofdkwartier van de commandant van Portsmouth de aanvang van de operatie „Verity" gadeslaan op de z.g. „Plot", een enorme kaart, waarop de bewe gingen van de vloot door minia tuurmodellen worden uitgebeeld. De Prins zal hier geruime tyd verblijven, teneinde een juist in zicht te krijgen in de problemen, die zich bij een dergelijke opera tie kunnen voordoen. In de na middag vertrekt de Prins weer per vliegtuig naar Nederland. van 'h W 73. De machinist bleef natuurlijk by Sientje. Wat was die meid gelukkig toen ze haar zwarte Piet gezond en wel voor zich zag! Van Bergen nam de zak met kip en konijn weer op zijn rug. „Ga je mee, conducteur?" „Ja zeker", zei de conducteur. „We lopen een eind samen". En Van Bergen stak zijn pijp aan en de con ducteur zijn laatste sigaar. En de conducteur vroeg: „Zeg 'es, meneer, U gaat natuurlijk met de trein naar huis?" 74. „Nee, dank je", zei Van Bergen. „Mijn eerste treinreis is me slecht bevallen. Grietje, mijn vrouw, had vanmorgen wel gelijk toen ze zei: „Ga toch met de snik!" J Gezellig keuvelend kwamen ze spoedig bij de vaart. „Hé!" riep Van Bergen opeens, „daar zie ik de snik van Dertienhuizen! Hallo! schipper! Leg even aan, man! Ik vaar met je mee". De snik stuurde naar de kant en Van Bergen sprong aan boord. „Ha!" riep Van Bergen, „met de snik reis je veilig en goed! Vaarwel, conducteur!" NA DE VLIEGTUIGRAMP VAN DE „ROERMOND". Sleepboten en vaartuigen der Italiaanse marine voeren onmid dellijk na de ramp naar de plaats van het onheil. Wrakstukken van het verongelukte toestel worden door leden van een der reddingsploegen aan wal gebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen, te Katwijk aan Zee (vac. H. A. Jellema), J. Godt- help te Zwijndj'echt en (vac. 6e pred.pl., 2e maal), J. N. de Rui ter te Sneek; te Zwijndrecht, A. Makkenze te Tienhoven; te Til burg en Goirle, J. J. Goorhuis, voorg. Alg. Vrijz. Herv. Ver. te Groningen; te Kortgene, A. J. van den Ham te Hansweert. Aangenomen naar Nijmegen- Hees (3e pred.pl.), W. A. Poort te Vlijmen. Bedankt voor Rotterdam (vac. A. C. G. den Hertog), P. W. Spruijt te Leiden. Centrale Diaconale conferentie. De Centrale Diaconale Confe rentie van de Geref. Kerken in Nederland zal naar wij verne men Woensdag 17 Aug', a.s. te Zwolle onder presidium van dr J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, worden gehou den. Weer een drijvende mijn in het Kanaal-gebied. Alle schepen en navigatiedien sten aan de Kanaalkust van Frankrijk en België werden Vrijdagavond gewaarschuwd, dat een gevaarlijke mijn gemeld was tussen Oostende en Duinkerken. Gevreesd werd, dat de mijn met de vloed in de richting van Duinkerken zou drijven. De veer boot „Prins Phillipe" vertrok na deze berichten een half uur te laat uit'Oostende. Sedert Dinsdag de veerboot „Prinses Astrid" is gezonken, is dit de tweede drijvende mijn, die in het gebied Duinkerken— Oostende wordt gemeld. Volgens een zeeofficier van het comman do Boulogne wordt gemiddeld éénmaal per dag gemeld, dat buiten de Noordkust van Frank rijk een mijn drijft. Man overboord en verdronken Vrijdagavond is een lid van de bemanning van het Neder landse motorschip „Orelli", lig gend in de Coenhaven te Am sterdam, over boord geslagen en verdronken. Het is de 21- jarige M. S. Beekman uit Gou- tum (Fr.). PASSAGIERS EN TROEPEN SCHEPEN OP INDONESIë. GROTE BEER, A'dam-Java, p. 24 Finisterre. LANGKOEAS, R'dam-Java, p. 24 Malta. MA- DOERA, A'dam-Java, 24 te Ge nua. REMPANG, A'dam-Java, 25 te Belawan. SIBAJAK, Ba- tavia-R'dam, 24 v. Port Said. Volgens een bericht uit Frank fort van de JDaily Mail" hebben twee Duitsers een uitvinding ge daan, die het mogelijk maakt vissen van een vooraf bepaalde grootte aan te trekken, de vissen met een electrische schok te verdoven en hen in een net op te vangen. De uitvinders, Kreut- zer en Peglow, zouden met suc ces proeven hebben genomen. Volgens het blad kan de uit vinding ook gebruikt worden bij het vangen van walvissen. De Walvissen zouden in „verdoofde toestand" langszij gehaald kun nen worden om te beoordelen of zij wel of niet geschikt voor de vangst zijn. Bisschoppen worden gegeseld. De communistische regering van Roemenië heeft de Griekse kerk, welke de supprematie van de Paus erkent, verboden en de twee het meest op de voorgrond tredende bisschoppen van deze kerk laten geselen, aldus meldt A.P. uit Vaticaanstad. De andere vier bisschoppen van de Griekse kerk zijn geïn terneerd in een klooster van de Orthodoxe kerk, welke zich aan Moskou onderworpen heeft. Deze maatregelen werden ge nomen, nadat de regering de ge hele winter geprobeerd had, on der dwang de bisschoppen ver klaringen te doen ondertekenen, waarin stond, dat zij niet langer de supprematie van de Paus er kenden en waren toegetreden tot de Orthodoxe kerk. De bisschop pen weigerden te tekenen. Tevens werd bericht, dat drie van de vijf R.K. bisschoppen in Roemenië door de regering zijn „afgezet", terwijl de communis tische pers hevige aanvallen doet op de twee andere bis schoppen. Appelen van f 0.36 per stuk. De kweker Th. van Eist te Poeldijk voerde de eerste appe len aan. 36 stuks. Voor de groot ste ontving hij 36, voor de kleine 18 cent per stuk. Het betreft hier kasappelen. Zelfs voor het Westland ongewone product: abrikozen werden aangevoerd door A. W. ten Have, zij brach ten 7% cent per stuk op. Slachtoffer van de Stromboli. Signor Ludoviei Muratore, as sistent regisseur van de film, die Ingrid Bergman en de Ita liaanse producer Rossellini op de Stromboli maken, overleed dezer dagen ten gevolge" van een te grote inspanning en het in ademen van lavadampen. Muratore beklom de vulcaan om naar de lava te kijken, die bij een dezer dagen voorgeko men eruptie naar buiten was ge komen. Kort daarop overleed hij. 350.000 vluchtelingen naar West-Duitsland. De 11 West-Duitse premiers hebben opdracht gegeven tot het opstellen van plannen voor de ontvangst van nog 350.000 Duit se vluchtelingen uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Oost- Duitsland, zo heeft een woord voerder van de regering van Hessen medegedeeld. Inmiddels is het overbrengen van 300.000 vluchtelingen uit de Brits-Amerikaanse zone begon nen met het vertrek van 400 vluchtelingen uit Beieren. Van de 350.000 vluchtelingen zouden 60 procent naar de Franse zone gaar en de rest naar de Brits- Amerikaanse. Scherp protest van „Rijkseenheid". „Rijkseenheid" heeft opnieuw geprotesteerd tegen het Indone sische beleid onzer Regering. Het comité wijst er op, dat ar tikel 209 van de Grondwet van de Nederlands-Indonesische Unie waarborgen eist voor rechtsze kerheid, de fundamentele men senrechten en vrijheden en deug delijk bestuur. Deze waarborgen zijn door de verklaringen van dr Van Royen denkbeeldig ge worden. Laat men de Regering haar gang gaan, dan verdwijnt die Unie in rook. De Regering onderhandelt met Soekarno en Hatta over de voor waarden van de ontbinding van het Rijk, hoewel zij elke over eenkomst met die personen on mogelijk heeft genoemd en ter wijl zij de duizenden stukken, die bewijzen, dat de sluipmoor denaars onzer zonen in dienst zijn en onder bevel staan van de republiek, voor de Staten-Gene- raal geheim houdt. Een internationale commissie oefent de feitelijke macht uit in Indonesië. Deze nationale vernedering is het resultaat van de politiek der regering. Terecht mag ons volk zich afvragen of dit reeds ge brachte en nog te brengen offers aan personen en goederen recht vaardigt". HuuMtijfaktnaló De 82-jarige Jess Cook, die slechts één been heeft, zag er geen been in van zijn woon plaats Democrat naar het 25 K.M. verder gelegen White- burg te wandelen om voor de vierde maal in het huwelijk te treden. Na de plechtigheid wandelde hij met zijn 26- jarige vrouw terug naar De mocrat. (Ingez. mededeling, advert.) Rlieumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen won dermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samen gesteld uit die zes minerale zou ten, die het gestel nodig heeft om goed ts kunnen function- neren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen elke morgen na het opstaan, brengt gij het even wicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwek kende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurig heid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Het mysterie onzer afstamming. Tc Swartkrans, nabij Sterk- fotitein in. Transvaal, waar dr Robert Broom een skelet ont dekte, dat de „missing link" tus sen mens en aap zou moeten zijn, is een kaak gevonden, die waarschijnlijk van menselijke oorsprong is en, naar vermoed wordt, ongeveer 1.000.000 jaar oud zou zijn. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op het „Zeeuwsch Dagblad" abon neren, ontvangen de tot die datum verschij- f) n 1 T I O nende nummers U Rn I I U J. C. B. SIMONS Arts MIDDELBURG HEDEN AFWEZIG. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. Geboren René, z. v. J. Verstraeten en C. H. Griep;Jean P., z. v. A. Adamse en E. Jaspers; Marinus, z. v. J. Luik en A. Dees; Wilhelmina M., d. v. G. Dooms en J. van Drongelen; George G„ z. v. G. Tacq en C. G. Felisi; Lena J., d. v. M. J. van der Werf en H. de Braai; Elisabeth A., d. v. F. L. Rijnberg en A. C. Vermeu len; Johannes C., z. v. A. de Zeeuw en M. Maas. Gehuwd: R. D. Dieleman, 23 j. te Axel en M. K. Dooms, 17 j. Overleden; P. J. de Laat, 53 j., echtg. van F. S. van Landschoot.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3