Liberalen boeken overweldigend succes Westerschelde toneel van grote ramp L LAATSTE NIEUWS. Dank zij hun verkiezingsleus BURGERS VAN BAR1 BRENGEN OMGEKOMENEN HULDE. MIDDELBURG IS EEN SPORTVELD RIJKER. Angstwekkend ronkten bommen werpers boven Nederland. Massale Roode-Kruis-oefening. NIEUWS Oorzaak van ramp oog steeds onbekend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND COMMUNISTEN VERLIEZEN DE HELFT VAN HUN ZETELS. i.egering Spaak treedt af. Berlljnse spoorwegstaking eindigt morgen. „BATTLE OF BRITAIN'' BEZORGDE VELEN ANGSTIGE UREN Op 23 Juli SNIPPER ZMDZANDE KREEG NIEUW RAADHUIS. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1288 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 27 Jl'NI 1949 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en liaan. Dinsdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 5.58 u., onder 23.13 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Juni: Vlissingen: 3.09 u. 2.04 m., 15.29 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.37 u. 2.24 m. 16.02 u. 2.18 m. Wemeldinge: 4.54 u. 1.78 m., 17.20 u. 1.68 m. Zierikzee: 4.42 u. 1.52 m., 17.05 u. 1.42 m. Vijf en een ha lf millioen JBelgen trekken naar de stembus. Waar het om gaat De twee partijen van de af tredende coalitie-regering zijn hpt oneens over de „Konings kwestie". De Rooms-Katholie- ken willen de verbannen Ko ning Leopold II terug op de troon, de Socialisten willen af treden van Leopold ten gunste van zijn 18-jarige zoon en erf genaam Prins Boudewijn. De Communisten staan hierin aan de zijde van de Socialisten. De Liberalen zijn het niet eens over deze kwestie. Verder wil len de Katholieken belasting verlaging, de Socialisten strijd tegen de werkloosheid, de Li beralen 25 belastingverla ging en de Communisten, zoals gewoonlijk, bevrijding van het volk van „de slavernij der Ame! anse kapitalisten, de ge volgen van het plan-Marshall en het Atlantisch verdrag". Zesentwintig uur levend begraven. Donderdagmiddag kwam het 7- jarig pleegzoontje van de familie Houwers op de Haart bij Aalten tegen 4 uur uit school. Het trok thuis andere kleren en zeide naar het hooiland te willen gaan, waar andere leden van het gezin bezig waren met het binnenhalen van het hooi. Het kind kwam echter niet op het hooiland aan en 's avonds kwam het niet thuis. De rijkspo litie te Aalten werd in het geval gemengd en er werd ijverig ge speurd, zelfs met een politiehond uit Borculo, doch het kind bleef onvindbaar. Vrijdagavond werd het kind te ruggevonden in een kist, welke in de wagenloods achter het huis stond. Spelenderwijs was het knaapje in deze kist terecht ge komen en beklemd geraakt tussen het deksel en een zich in de kist bevindend schot. Het kwam van lieverleden zo vast te zitten, dat het niet meer kon schreeuwen. Na 26 uur werd het uit zijn be narde positie verlost. Enkele uren later speelde het weer. Gisteren z\jn vijf en een hall millioen Belgische kiezers naar de stembus getogen om, voor de tweede maal na de oorlog, hun ver tegenwoordigers voor Kamer, Senaat en Provincieraden te kiezen. Van deze vijf en een half millioen bestond de helft uit vrouwen, die voor het eerst in een algemene verkiezing een woordje mochten meespreken. En hoewel hedennacht de uitslagen nog niet volledig bekend waren, bleek toch wel, dat de verkiezingen voor de Libe ralen een grote overwinning betekenden en voor de Communisten een echec. Ook de Socialisten boeken een, rij het kleine achteruitgang en de C.V.P., de Christelijke volkspartij stond te middernacht nog ver van de volstrekte meerderheid van stemmen van 107 zetels, waarin Zij In haar verkiezingspropaganda zinspeelde. Was de verkiezingen, a, verkiezingscampagne In O s t v 1 a a nd: r rustig, de stemming was het even- Socialisten 22 tegen 26 m L)4fa pene Alleen in Ostende vond een Communisten 1 tegen 3, C.v.P. oo zetels tegen 53; Liberalen 14 tegen 8. eens. Alleen in Ostende vond een kleine botsing plaats tussen So cialisten en Communisten, welk incident echter afliep met een paar fikse blauwe ogen. Het aantal zetels van Senaat en Kamer is uitgebreid. De Ka mer die 202 leden telde krijgt er nu 212 en de Senaat is van 167 tot 175 leden toegenomen van wie er 106 moesten worden gekozen. In 1946 was de verhouding, in procenten uitgedrukt Christelijke volkspartij 42.6; Socialisten 31.5; Liberalen 8.9 en Communisten 12.7. De Communisten stonden te middernacht al met een achter uitgang van gemiddeld 50 procent geboekstaafd. Dat de Liberalen zo'n winst geboekt hebben schijnt voornamelijk aan de door hen be loofde belastingverlaging van 25 procent te liggen. We laten hier enkele uitslagen volgen om althans een klein beeld te geven van de verschuivingen welke zich voordoen. Stoffelijke resten gevonden bij kamp Vught. Bij graafwerkzaamheden voor het aanleggen van een gasleiding is men in de omgeving van het voormalige concentratiekamp j Vught gestoten op een aantal stoffelijke resten. Men heeft hier zeer waarschijnlijk te doen met slachtoffers der Duitse terreur. De dienst identificatie en berging van lijken is inmiddels gewaar schuwd. Onderzocht wordt, of nog meer overblijfselen aanwezig zijn. In Limburg: Socialisten 6 tegen 0; Communisten 0 tegen 0; C.V.P. 48 tegen 49; Liberalen 6 tegen 0. In 1946 verkreeg de gezamen lijke Liberaal-socialistische lijst 11 zetels. Voor Luxemburg was de uitslag: Socialisten 8 zetels, tegen 3; Communisten 0 tegen 3; C.V.P. 33 tegen 31 en Liberalen 9 tegen 3 Het zitting hebbende Belgische Kabinet heert hedenochtend, na een korte bijeenkomst, besloten heden zijn ontslag bij Prins- Regent Karei in te dienen. Deze verklaring werd door minister president Spaak afgelegd, die hieraan nog toevoegde dat op de leider van de Christelijke Volks partij een beroep zou worden ge daan om een nieuwe regering te vormen. De Christelijke Volkspartij, die reeds tijdens de jongste, in België gehouden verkiezingen, als de sterkste partij uit de bus kwam, ziet haar positie blijkbaar, als re- sultaat van de gisteren gehouden verkiezingen nog versterkt, al zijn de definitieve verkiezingsuislagen nog niet bekend. Premier Spaak verklaarde dat de taak, om het minister-presi- I dentschap en de functie van mi nister van Buitenlandse Zaken in zyn persoon te verenigen, hem te zwaar wordt. Hjj zal slechts de HUZAREN MAKEN EEN EIGEN „FLAT". In Pengalengan ligt een deta chement van het lste Regiment Huzaren van Boreel, dat daar de thee- en kinalanden, waar West-Java zo rijk aan is, onder controle houdt. Uit de vier kale muren hebben de huzaren Kager uit Texel, van der Graaf uit Rotterdam en Ammelrooy een huis gefabriceerd, dat volgens hun zeggen „beroerder kon" Natuurlijk kreeg deze „flat" ook een eigen naam: „Het vergietje'. West-Berlijns Vakbondbestuur aecoord met voorwaarden door Westelijke commandanten gesteld Het bestuur van de stakende West-Berlijnse spoorwegvakbond heeft gisteren eenstemmig beslo ten, dat de stakers morgen het werk zullen hervatten. Dit besluit werd genomen, na dat de Westelijke commandanten de Westelijke gemeente-autoritei ten hadden gemachtigd er voor te zorgen, dat de spoormannen de komende drie maanden hun loon voor 100 %~in Westmarken ont vangen. Stakers, die morgen het werk niet hebben hervat, zullen geen uitkering meer ontvangen. Te Den Haag is Zaterdag in de leeftijd van 53 jaar overleden Ge neraal Majoor A. C. de Ruyter Districtssamenkomst „Jonge Kerk" te Ellewoutsdijk. Als eerste in de reeks die het district Goes van de „Jonge Kerk" organiseert, werd Zaterdagmid dag een districtssamenkomst ge houden' te Ellewoutsdijk. De sa menkomst werd geopend door Ds Gisteren werd het dodenhuis, waarin de stoffelijke resten van 23 .}an .'S~H£,££ Abtskerke. omgekomenen bij de ramp van de „Roermond" liggen, voor het feid'ng van Wika de Zeeuw publiek geopend. Vissers en andere burgers van Bari liepen in j Goes werden daarna door een stilte langs de doodkisten. Velen onder hen hadden het ongeluk |f,Ioep van JonSe Kerk uit zien gebeuren. Zij brachten vele bloemen mee, waarmede zj) de kis- ten bedekten. De identificatie van de 23 verongelukten is thans voltooid. Des morgens mislukten de pogingen van de duikers, om de romp van i het toestel te vinden wederom. Naar men meent, bevinden zich nog de lichamen van tien personen in het wrak. Een Italiaans-Nederlandse com missie van onderzoek is gisteren begonnen met het schiften van de mededelingen van honderden oog getuigen van de ramp met de „Roermond". Politie en functio narissen van de maatschappij be gonnen de opgehaalde bagage van de slachtoffers te sorteren en in OP WEG NAAR HUIS GEDOOD. Zaterdagmiddag is de heer J. Koppejan, vroeger wonende te Goes, thans te Terneuzen, rijden de per motorrijwiel op weg naar huis, te Terhole (Z.-Vlaanderen) in botsing gekomen met een te pakken voor verzending naar i vrachtwagen van de A.T.O. Het de verwanten. Bij vrijwel elk pak slachtoffer, dat vrijwel onmiddel- bevond zich een foto-album en eenHik overleed, was pas deze winter aantal kleine geschenkpakjes, die gehuwd, uit Indonesië waren meegenomen voor uitdeling in Nederland. Er waren ook schoolrapporten van Te Tel Aviv is in een kist as twee "kinderen "de "veerden iari =e aanSekomen die de stoffelijke res- Robert en de twaalfjarige Eileen ten vertegenwoordigt van 200.000 komst van de Jonge Kerk - - in Oostenrijk door de nazi s ge-pJaats hebben op Zaterdag 9 Juli dode Joden. I te Kruiningen. gedemonstreerd. Deze volksdan sen vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak en brachten ver scheidene van de aanwezigen er toe om mee te doen. De Strating gaf hierna een uit eenzetting over doel, streven en werkwijze van de Jonge Kerk. De toneelgroep uit Goes voerde het lekenspel „Mensen onderweg" op, dat de gelijkenis van de Barm hartige Samaritaan uitbeeldt. Na onder leiding van Wika de Zeeuw nog volkszang beoefend te hebben werd een kampvuur ontstoken, waarbij door de lieer Alewijn uit Goes enkele gedichten werden ge declameerd. Ds Zunneberg sloot tenslotte deze zeer geslaagde samenkomst met een ernstig opwekkend slot woord. De volgende districtssamen- zal Esser, die met hun moeder, me vrouw Helmi Esser omkwamen. In de koffer van mevrouw Esser bevond zich een ingelijste brief, waarin beschreven stond hoe haar echtgenoot, Hans Esser, van de Nederlandse Marine, drie jaar ge leden de dood vond. Volgens de bij het onderzoek betrokkenen zal het misschien on mogelijk zijn tot een verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wanneer men er niet in slaagt het afgebroken staartstuk van het vliegtuig te vinden. Een der functionarissen zeide, dat op sommige slachtoffers sporen van verbranding worden waargeno men. *t Zand liet het er niet bij zitten. portefeuille van Buitenlandse Za- vaIl stevenlnck, lid van het hoog SPAAK. Geen premier meer.. MANOEUVRES IN ENGELAND BEGONNEN. Wanneer de lichten in Nederland al weer niet meer dan vier jaar waren ontstoken, had men zich Zaterdagavond in vele delen van het land kunnen wanen in de donkere dagen, toen geallieerde en Duitse luchtvloten ons luchtruim doorkruisten. Het doffe monotone gezoem, dat do meesten onzer nimmer zullen vergeten, was ge durende lange tjjd niet van de lucht en klonk nu in vredestijd des te angstwekkender, omdat de vliegtuigen, die vrij grote hoogte over ons land vlogen, geen enkel licht voerden. Op een gegeven moment waren alle telefoonlijnen van het A.N.P. onafgebroken in gesprek, omdat de redacteur, die deze Zaterdag avond dienst deed, een bombarde ment van vragen moest verwer ken van vele landgenoten, die door het motorengeronk verontrust. RIJKSLUCHTVAARTDIENST WIST VAN NIETS. ken blijven begeren, Spaak verklaarde verder nog te hopen Woensdag a.s. naar Parijs te kunnen vertrekken, teneinde aldaar de bijeenkomst van de or ganisatie voor het Europese eco nomische herstel te kunnen bij wonen. Algemeen is men van oordeel, dat de samenstelling van de nieu we regering verre van gemakke lijk zal zijn, daar de toekomstige partners zich accoord zullen moe ten verklaren inzake de Konings kwestie en betreffende de struc tuurhervormingen. militair gerechtshof en oud-com mandant van de Kon. Ned. Bri gade „Prinses Irene". WESTKAPPELSE ZEEDIJK MOET VERSTEVIGD WORDEN. Zaterdagmorgen zal het polder bestuur van Walcheren bijeenko men teneinde een voorstel te be spreken om een crediet van f 565.000 te verlenen voor het treffen van verdere voorzieningen aan de Westkappelse zeedijk en de aanschaf van een asfalt instal latie. Het oude gedeelte van de dijk is op verschillende plaatsen te laag gebleken om het bij storm opstuwende water te keren. Wij komen hier morgen uitvoerig op terug. 't Zandse junioren en een elftal van de H.B.S. De eersten verloren met 50. Het eerste elftal S.V.Z. Middelburg is Zaterdag weer won daarentegen van de Ned. een sportveld rijker geworden. Er Heide Mij. met 20. is al veel gedebatteerd over het Het tweede elftal van 't Zand, tekort aan sportvelden, doch de dat tegeh Supporters IX speelde, buurtvereniging 't Zand met haar verloor de wedstrijd met 51. bloeiende sportclub S.V.Z. zette Voordat de wedstrijd van S.V.Z. I door en heeft nu een eigen veld tegen de Heide Mij. begon, wer- aan de Lageweg, dat door de wet- den namens de organisatoren van houder de heer L. J. van 't West-1 de Zomeravondvoetbalcompetitie ende werd geopend. bloemen aangeboden, waarna de Voordat de opening plaats vond, I ^eer Jacobsen de aftrap verricht- sprak de heer B. Jacobsen als Ie. Ook de Supporters schonken voorzitter van de buurtvereniging bloemen voor hun wedstrijd een een kort welkomstwoord, en hees aanvang nam. Voor de bezoekende hij de verenigingsvlag, waarna wethouder van 't Westende het lint door knipte en aldus de offi ciële opening verrichtte. Vooraf zei de wethouder, dat 't Zand ten voorbeeld gesteld kan worden voor geheel Middelburg. De wedstrijden. Als eerste wedstrijd op het nieuwe terrein werd een voetbal wedstrijd ges'peeld tussen de HET WRAK VAN DE „PRINSES ASTRID". De duikers, die nogmaals ge poogd hebben de lijken van 5 le den der bemanning, die zich nog in de machinekamer van de „Prinses Astrid" bevinden te ber gen, hebben hun werk weer moeten staken. De Rijksluchtvaartdienst op Schiphol was weliswaar ook op merkzaam gemaakt op de vlieg- tuigenstroom, doch officieel wist „Zijn het de Russen?" vroeg een iang niet zekere stem en hjj voegde er aan toe „vtant dan zet ik mijn boot binnen vijf minuten onder stoom". Wat is dat voor flauwekul bo ven me hoofd?" vroeg een volgen waren de belastingbetaler uit Diemen. „Maak nou geen gijntjes" zei een sonore stem aan de andere kant van de lijn, „is er soms heibel?" Maar er was geen heibel alleen beleefde Engeland zijn tweede „battle of britain" en Nederland werd als aanvlieggebied voor uit Duitsland komende machines ge- bruikt. Voor vele Nederlanders toren op het vliegveld was ook was het echter niet „hun mooiste geen enkele mededeling over de uur- overtrekkende machines ontvan gen, noch had men op enigerlei; wijze contact met de toestellen Wegens Kominformactiviteit zijn volgens Anton Biber, lid van het Kroatische politieke bureau sinds November bijna 600 leden uit de Kroatische communistische partij gestoten. gehad. Het was bekend, dat er in en rondom Groot-Brittannië lueht- manoeuvres werden gehouden, doch volgens de bezetting van de verkeerstoren op Schiphol was bericht ontvangen, dat deze oefe ningen zich niet verder dan 100 mjil van de Britse kust zouden uitstrekken. Naarmate het geronk sterker werd, zwol het geluid van de rin kelende telefoons op het redactie- bureau aan, waar telexisten en Zaterdagmiddag is te Zuidzar.de loopjongens er aan té pas moesten 'n. tegenwoordigheid van de Com- komen om de verontruste iandge- missaris der Koningin, Jhr Mr A. Angstige seconden voor B.B.C. correspondent. De luchtmanoeuvres waar aan R.A.F.-toestellen, in Groot- Brittannië gestationneerde Amerikaanse Superforten en een groep Nederlandse meteors deelnemen, zijn Zaterdagmid dag begonnen. Deze ma noeuvres dragen de code-naam „exercise foil". De eerste dag voerden Ame rikaanse vliegende reuzenfor- ten een schjjnaanval op Liver pool en daarna op Leeds uit. Tevens werden luchtraids op Londen uitgevoerd. Hierbij ge raakte een vliegend Fort, met een B.B.C.-correspondent aan boord, in moeilijkheden. De motoren trilden los en de cor respondent en een deel van de bemanning sprongen met be hulp van valschermen uit het toestel, dat op 10.000 M. hoog te vloog. De B.B.C. man heeft hierbij een aantal zeer angstige seconden moeten doorleven daar zijn parachute zich pas op een hoogte van 3000 meter opende. De overige leden van de be manning slaagden er in met het vliegtuig behouden te landen. De morgen van de 23ste Juli zal de Westerschelde, voor Fort Rammekens het toneel van een grote ramp zijn. Een der boten van de Prov. Stoombootdiensten zal dan op een mijn lopen en 120 passagiers zullen in levensgevaar verkeren. Er zal echter redding opdagen. Minstens 500 mensen van Roode Kruis-afdelingen, de ge neeskundige diensten van de Kon. Marine en de Landmacht, de E.H.B.O. en Reddingsbrigades zullen in actie komen om de passa giers, die te water zijn geraakt te redden en de gewonden van boord te halen en te verzorgen. Proeve van samenwerking tussen instanties. passagiers, waaronder zich ver scheidene „gewonden" bevinden, moeten zo spoedig mogelijk ge- Dit werd ons Zaterdag op een holpen worden. Daartoe zal een persconferentie medegedeeld. Niet schip van de Marine - waarschijn- door een waarzegster maar door lijk de „Soemba" - direct op de dr G. Sissingh de kring-commis saris van het Roode Kruis "te Vlis- „getroffen" boot afstomen en Jantjes met een paar motorsloe< singen. De scheepsramp is maar pen en een 20-tal rubberbootjes, „spel" dat echter dient om de zullen de passagiers van boord hulpverleningsdiensten van ver- j halen. Twintig van hen worden schillende instanties een oefening dan aan boord van de „Soemba" te bezorgen, die een unicum voor gebracht en in Vlissingen aan de ons land genoemd mag worden.wal gezet, waar een afdeling van Een oefening, die tevens een be- het Roode Kruis hen zal opvan- wjjs zal vormen voor de samen werking tussen het Roode Kruis en de E.H.B.O. in Zeeland de Reddingsbrigades uit Vlissingen, Middelburg en Souburg en de ge neeskundige diensten van Land en Zeemacht. ZO ECHT MOGELIJK. Natuurlijk zal de „mijnramp" met de speciaal daarvoor be schikbaar gestelde boot, zo echt mogelijk moeten zijn en met een gen. Het grootste deel van de passa giers zal, evenals de tewatei' ge raakten, bij Rammekens aan de wal gebracht en per brancard naar Fort Rammekens getrans porteerd worden. Hier zullen ze verpleegd worden. Alle „patiënten" zullen een kaartje by zich dragen, waarop de verschijnselen vermeld staan, die zich by hen „voordoen". De I majoor van Helden. Dit is een moeilijke taak omdat slechts één richtingsverkeer mogelijk zal zijn op de smalle wegen. Om de zaak toch goed te laten marcheren, zal men gebruik maken van walkie- talkies. Er worden telefoonleidingen aangelegd en er zal een radiover binding zijn van de „getroffen" boot, via' het Fort Rammekens en het D.U.W.-kamp naar het nood ziekenhuis in Koudekerke. Vanzelfsprekend zullen heel wat autoriteiten, onder wie ook de Lt.-generaal van het Ned. Roode Kruis, deze grootscheepse oefening mee maken; ook het pu bliek zal een en ander kunnen volgen. Na afloop van de oefening, die een hele dag in beslag zal nemen, zullen alle medewerkers op de Boulevards in Vlissingen defi leren. Tenslotte deelde dr Sissingh nog mede, dat wegens de aanwezig heid van Kathy-mijnen een oefe ning in Zeeuwsch-Vlaanderen, waaraan ook het Belgische Roode Kruis mee zou doen, niet kan doorgaan. elftallen was een herinnerings- plakkette beschikbaar gesteld. In de avonduren werd onder grote belangstelling een gecostu- meerde voetbalwedstrijd gespeeld, waarbij bakker Roelse een tul band voor het winnende elftal en een krentenbrood voor het Ver liezende elftal beschikbaar had gesteld. Verder werden drie prij zen toegekend aan de aardigst ge- costumeerde voetballers. De prij zen vielen ten deel aan: 1. de heren Kruft en Griep, 2. de heer Polderman, 3. de heer de Graaf. Zowel 's middags als 's avonds was er muziek op het terrein. Uitstekend geslaagd muziek feest van Excelsior te Kloe tinge. Het muziekfeest van de muziek vereniging Excelsior, Zaterdag gehouden ter gelegenheid van liet 50-jarig bestaan dezer vereniging, mag uitstekend geslaagd heten. Om half twee des middags vond de ontvangst plaatk op liet ge meentehuis van het ere-comilé en de voorzitters en directeuren der deelnemende verenigingen. Daarna maakten de deelnemen de verenigingen: Ons Genoegen (Kapelle), Oefening en Uitspan ning (Kattendijke), Euterpe (Heinkenszand) Euphonia en Ho sanna beiden uit Goes en tevens de jubilerende vereniging een mu zikale rondwandeling door de ge meente voorafgegaan door drie open landouwers waarin de leden van het ere-comité en het bestuur van Excelsior hadden plaatsgeno men. Hierna volgden concerten op de tent door alle verenigingen. Mocht de belangstelling voor deze concerten zeer groot ge noemd worden, het jubileumcon cert des avonds gegeven door het stafmuziekcorps van de Amster damse politie o.l.v. kapelmeester J. K. Pinkse, op een weiland in het Noordeinde, trok vele hon derden belangstellenden uit ge heel Zeeland. De stilte tijdens het concert en het enthousiaste applaus er na, was wel een bewijs hoe zeer men •mvgciijiY luv/cicn tii zm-i. «ii uiu ZJUit Uil IICII ..VUUruUL'Il JLFe tt" c* A ~v- flinke knal gepaard gaan. Aanmedici en helpers kunnen dan zelf Pa?h|L, ?n Mexico ffetei=tetriSrw 1 ,werkeliik uitstekende concert boord van het schip bevinden zich 120 „passagiers" (goede zwem mers overigens) waarvan een aantal te water zal raken. De red dingsbrigades moeten deze zwem- menden naar de wal brengen, waar ze opgevangen worden door de Roode Kruishelpsters en E.H. B.O.-ers. De nog aan boord zijnde ven zijn voorganger, thans burge- gemeenschap vormt en daar is in noten op hun gemak te stellen. i' ei: mijnheer uit Haarlem, die kennelijk leider was van een meis jesinternaat, vond het onverant woordelijk, dat dergelijke zwer men bommenwerpers maar on aangekondigd boven ons land kennen vliegen en ai zijn meisjes, a:e toch al zo n ellendige tijd in de oorlog achter de rug hadden," de angst op het lijf konden jageh. Een Amsterdamse huismoeder viueg met ongeruste stem om raad. Ze was alleen thuis met haar twee kinderen. Een rasechte F. C. de Casembroot feestelijk het nieuwe raadhuis in gebruik genomen. Zuidzande heeft een zware tol moeten betalen, aldus burgemees ter D. M. Vermet toen hij de tal rijke aanwezigen, w.o. de burge meesters der omliggende gemeen ten verwelkomde. Burgemeester Vermet releveer de de vele moeilijkheden, die men heeft moeten overwinnen eer het zover was en bracht hulde aan de inwoners van het dorp, die allen meester te Dubbeldam. Met er kentelijkheid sprak de burge meester over het werk van het HARK-comité uit Kamerik dat o.m. 2000 gulden bijeenbracht voor de inrichting van de raads zaal. Hij eindigde met de wens, dat Zuidzande zeker sprake van, vond hij. De heer M. D. A. Glerum, hoofd ingenieur-directeur van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland sprak met bewondering over de wijze waarop men het ge meentehuis tot centrum gemaakt vaststellen waaraan de „patiënt' lijdt. Op advies van de doktoren zul len de ernstig gewonden door de geneeskundige dienst van de Landmacht die een heel kam pement in de buurt zal hebben per auto naar een te Koudekerke gevestigd noodhospitaal vervoerd worden, waar Roode Kruis-help- sters hen zullen verplegen. In dit noodhospitaal zal een volledige chirurgische alsmede een „shock- ploeg" aanwezig zijn. Nadat de heer F. A. van Rose- velt, burgemeester van Schoon- Mokummer vertelde "dat hThüS 5° zeer h"K' l Toegewerkt aan I was, hersteld. Dat burgemeester aan .L"0 Jïst de verwezemijKing van de plan-Vermet van een zelfstandig Zuid de arbeid ra het nieuwe gemeente- heeft van het wederopbouwplan. huis zou mogen strekken tot wel- zijn van een zelfstandig Zuidzan de. Hierna bezichtigden de geno digden, w.o. de oudste inwoner van de gemeente de heer Zuydweg het nieuwe raadhuis. De Commissaris der Koningin, die hierna het woord voerde zeide getroffen te zijn door de goede sfeer die er in Zuidzande heerste en die tot uiting kwam in het feit, dat men pas het raadhuis is gaan bouwen, nadat het gehele dorp aan het klaverjassen was. „Ge- nen loof me, de vrouwe zijn in de kei der gekrope meneer VEEL TE REGELEN. Het is begrijpelijk, dat niet al les zo vlot zal gaan als men wel denkt en dr Breda Vriesman uit Terneuzen, die de algehele leiding heeft wegens ziekte van dr Bloos uit Souburg, de commandant van het Roode Kruis voor Zeeland, zal Pachuca in Mexico geteisterd. De enorme watermassa's sleurden auto's mee en overstroomden ver scheidene wijken. In een politie bureau verdronken 9 gevangenen. Het totaal aantal slachtoffers be draagt 50 doden en 200 gewonden. Te Las Palmas vreest men een uitbarsting van de vulkaan Pa- lada. Onderaards gerommel doet zich horen en de wijnoogst van twee dorpen is door asregen ver nield. Men is thans met evacuatie begonnen. De president van de wist te waarderen. De initiatief nemers niets dan lof daarvoor. De einduitslag der Belgische provinciale verkiezingen. De einduitslag der verkiezingen Zuid Koreaanse républiek Kim Ko j voor de Belgische provinciale ra- is gisterochtend door een man in i den. luidt als volgt: uniform van 2e luitenant van het Zuid Koreaanse leger vermoord. De moordenaar is gearresteerd. Socialisten 201 (225) Communisten 35 (58). j Christelijke Volkspartij 355 (344) Aan de Italiaanse Rivièra heeft Liberalen 102 (48) men geraamten gevonden van, naar men door het vinden van wapens veronderstelt, Saraceense en andere onafhanke lijke partijen 2 (21) De tussen haakjes geplaatste dijke en Mr K. Hoekzema, bur- misschien nog wel eens uitroepenj gemeest,er van Oostburg geluk wensen hadden uitgebracht sprak pirateh uit 1542. De politie cijfers geven de aantallen zetels in de Franse sector van Berlijnweer, welke door de betrokken zande had gesproken kon hij be- Ook dankte hij dr-Risseeuw en grijpen. Voorwaarde hiervoor is, de heer Beelaerts van Emmicho-Jdat een gemeente een levende Jhr Beelaerts van Emmichoven. Hij overhandigde burgemeester Vermet twee tinnen asbakken en een tinnen inktstel. Nadat burge meester Vermet woorden van dank had gesproken bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen in caté Witte en kon de bevoking het nieuwe raadhuis bewonderen. De Kon. muziekvereniging Ve ronica uit Zuidzande gaf aan het geheel een feestelijk tintje. Wat zijn we begonnen. Maar hij redde gisteren een Pool uit han-partijen tijdens de in 1946 gehou- weet, evengoed als dr Sissingh, i den van enkele Russen, w.o. een j den verkiezingen werden behaald, die het initiatief nam tot deze majoor, die de Pool wilden ont- massale oeleking, dat het nodigvoeren. De Franse gendarmen is, om te weten op wie men bij hebben thans de Russen gearres- een echte ramp kan rekenen en j teerd. In Noorwegen is de welke fouten voorkomen kunnendistributie van benzine opgeheven, worden. De leiding over de Roode Zaterdag werd te Dinteloord de Kruishelpsters heeft mevr. van eerste Steen gelegd voor een Heel van Dissel te Goes, over denieuw koelhuis van de Coöp. Vei- Reddingbrigades de heer Gillissen 1 lingsver. „De Westhoek". De ca- uit Vlissingen, over de geneeskun- paciteit van het koelhuis bedraagt dige troepen van de Landmacht 135.000 veilingskisten. Zaterdag overste v. d. Vegte. De regeling is in Etten de eerste vliegtocht van het verkeer is in handen vanboven Nederland herdacht DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Droog weer met veranderlijke bewolking en op verscheidene plaatsen, voornamelijk in het mid den en Zuiden van het land, pe rioden met zonneschijn. Af en toe matige, overigens meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noordwest en West. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1