L Koninklijk paar betuigde deelneming met fam. Plesman. Provinciale Commissie van Bijstand in de Ned. Herv. Kerk geïnstalleerd. Garagehouder in Nieuwland aan aanslag ontkomen. Vermakelijkheidsbelasting op bals en danspartijen te Vlissingen van 50 op 35 pet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe concessies. Groot medeleven te Bari. ^e^tXi^kov^chot van 23 Sopboelis, de Griekse premier overleden. Vermoedelijke moordenaar van A. M. de Jong gearres teerd. Diploma-uitreiking Handels avondschool te Middelburg. Postduif waardeerde gast vrijheid. tfiet ontplofte handgranaat werd dader noodlottig. SNIPPER Uitgave .ting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, Jj. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Kort* Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redacti* 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1287 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 25 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.21 u„ onder 21.04 u. Maan op 3.36 u„ onder 22.00 u. Nieuwe Maan 11.02 u. Hoogwater op Zondag 26 Juni! Vlissingen: 1.41 u. 1.84 m., 14.05 u. 1.90 M. Terneuzen: 2.05 u. 2.03 m., 14.34 u. 2.09 m. Wemeldinge: 3.24 u. 1.61 m„ 15.53 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.12 u. 1.36 m., 15.39 u. 1.40 m. Met onze Indië-politiek ra ken we, zoals te voorzien was, steeds meer op drift. De Republiek speelt haar heil loze spel t8n koste van de Ne derlandse regering, die de lei ding finaal kwijt is. Alweer waren nieuwe conces sies noodzakelijk. Eerst heete het, dat het staken Namens h. M. de Koningin en der inzittenden van de „Roer- Prins Bernhard heeft de reserve mond" ligt opgebaard in de rouw- kapitein-vlieger Gerben Sonder- kamer van de begraafplaats te man deelneming betuigd met de Bari. In afwachting van de offi- slag, die de familie Plesraan heeft ciële passagierslijst heeft men van het vuren een der voor- getroffen de k.L.M. kwamen reeds negentien der slachtoffers waarden was voor de terugkeer vele telegrammen binnen van voorlopig geïdentificeerd. Be- van de republikeinse regering deelnemlng_ Zo 0,a. Van de minis- schrijvingen van sieraden, lidte- naar Djogja. i ter-president namens de regering, kens en gebitten van 11 der he- En dit was nu eens een voor-yan enkeje ministers, van de vig verminkte lichamen, die men waarde waarvan onder Amerikaanso ambassadeur e.a. in de „Roermond" aantrof, zijii geen beding zou wor- i telegrafisch naar het hoofdban den afgeweken. Wat dit betreft, De voorzitter van de Tv, eede toor van de K.L.M. overgeseind, kon er van enige concessie geen Kamer, Mr Kortenhorst, gaf opda^ verwanten aan de hand sprake zijn. eveneens uiting aan de deernis,hiervan mogelijk het stoffelijk Maar alweer bleek dit laatste die de Tweede Kamer gevoelde bij oversckot kunnen identificeren, woord toch niet het allerlaatste de ramp, die de K.L.M. trof. De j duikers hebben het onder woord te zijn. 1 minister van sociale zaken, de Z00-K j0t hedenmorgen moeten De Nederlandse delegatie is er heer Joekes, sloot zich namens des(.akeI1) daar zij het wrak niet te- na enig gepraat, met instemming regering hierbij aan. rug konden vinden, dat door de van de regering, mee accoord ge- De bevolking van Bari toont sterke str0ming van plaats is ver gaan, dat deze voorwaarde zou groot medeleven. Men^yoelt^deanderd. worden losgelaten. Zij stelde zich daarbij op het standpunt, dat het door de onwil van de republikeinse leiders om hierin mee te werken, niet anders kan. Het is volgens „Het Vrije Volk", dat van „verheu gend nieuws" meent te mogen spreken, voor de Nederlandse regering een moeilijk besluit ge weest, maar het is een ver standig besluit. Daardoor is het overleg aan een dodelijke droevige gebeurtenis persoonlijk aan, daar men van het verloop van de ramp ooggetuige is ge weest. Italiaanse vissers, die met hun vaartuigen de haven van Bari uitvoeren, wierpen kransen uit in de omgeving van de witte boei, die zacht heen en weer schommelt boven de plaats, waar het vlieg- prijs gegeven. En zo glijden we steeds ver der af. Van concessie tot concessie, tot uiteindelijk het doel van de republikeinen volkomen ls be reikt en Nederland met smaad en schande overladen, afdruipt. Tot grote schade van ons land. Maar vooral van dat deel der impasse ontkomen en is de kans xhemistocles Sophoelis, de dat de partijen de definitieve Briekse minister-president, ls op oplossing zullen bereiken, met Sop- MgS te dat^'y na de ministercrisis tot Heider te ontsnappen. Sinds- L.. dien was hij ondergedoken. Hij De opsporingsdienst politieke delinquenten van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft gistermiddag om 5 uur te Scheveningen gear resteerd Tony van Gogh, die ver dacht wordt tezamen met een ze kere Bernard eind 1944 de schrij ver A. M. de Jong te hebben ver moord. Van Gogh had kans gezien in Dit is de o..igekomen bemanning van de „Roermond". Bovenst2 rij van links naar rechts: J. Corn. Plesman, gezagvoerder; J. Tuyt, le piloot; J. van Kuyk, 2e piloot; Alb. G. Modard, 3e piloot; L. Post en J. Af. W. van Hout, radio-telegrafisten. Onderste r van links naar rechts: D. M. Grandia en J. A-,v. d. Meer, boordwerktuigkundigen; Mej. C.C. Timmerman, stewardess; J. Ross, steward-kok en P. J. O verb eek, steward. Hr Ms „Tromp" naar vlootmanoeuvres. De commandant zeemacht Ne derland, schout bij nacht J. J. L. Vrijdagavond vond de jaarlijkse nKAmlPrsrlinn wper aanvaardde 1 uie" Wd:s iliJ seuu«.c". (Ierland, SCttOUt DIJ nacnt J. J. J-. ^yuagttvunu >uuu uc jaauijhsc Hvee hartaanvallen kreetr over- verbleef het laatst in Schevemn- j Willinge, heeft zich gistermorgen diploma-uitreiking plaats aan de leed in zijn bureau gen' waar hij het ambt van een te Den Helder aan boord begeven leerlingen, die gaslaagd zjjn voor 1 z.g. thuiswerkende horlogemaker Ondanks zijn vergevorderde uitoefende, leeftijd bracht Sophoelis herhaal-Aanvankelijk bleef hij ontken de bezoeken aan het front, waar het Griekse leger zich tegen de Indische bevolking, dat op hetguerillastrijdkrachten verzet. Ver woord van de Nederlandse rege ring vertrouwde en dat niet kon vermoeden, dat deze haar plech tige beloften zou breken. NOODWET INDONESIË. Bevoegdheid aan de Kroon tot 1 Mei 1950. leden jaar maakte hij een grote reis zowel over land als in een torpedoboot. Sophoelis werd in 1861 in Va- thy, hoofdstad van Samos, gebo ren. Deze liberaal was vijf maal minister-president. Hij begon zijn politieke loopbaan als revolutio nair. Aan de vooravond van de Balkanoorlog leidde hij een op stand op Samos tegen het Otto- Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot maanse rijk. Toen de Turken hun wjjziglng van de noodwet Indone- troepen terugtrokken, riep Sop- slë, welk ontwerp ten doel heeft hoelis de vereniging van Samos de tijdsduur, waarin aan de Kroon met Griekenland uit. de bevoegdheid wordt verleend De voormalige Griekse premier, het bewind in Indonesië te doen Constantin Tsaldaris, die onder voeren overeenkomstig door de Sophoelis' minister van buiten- Kroon te treffen voorlopige maat- landse zaken was, is door koning regelen, te verlengen van 1 Juli Paul verzocht een nieuwe rege- 1949 tot 1 Mei 1950. I ring te vormen. nen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettings tijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkommando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waar van Hr. Ms. „Tromp". Deze oor- het examen drie- en vijf-jarige logsbodem neemt deel aan de cursus van de Handelsavondschool West-Europese manoevres in de te Middelburg, eerste helft van Juli en fungeert Daartoe waren het bestuur van als vlaggeschip van de C.Z. de Ver. voor Handelsonderwijs, de (Ned.). leraren en de geslaagden bijeen in Bestrijding aardappelmoeheid. Wie draagt de kosten? In de Eerste Kamer kwam schijnlijk aan diverse silbertanne-Donderdag aan de orde het wets- moorden meegedaan. Een gebeurtenis van grote betekenis, voor Zeeland. Gistermiddag had in de Maria Magdalenakerk te Goes de plech tige installatie plaats van de Provinciale Commissie van Bijstand in de Ned. Herv. Kerk. Ds A. W. M. Odé, voorzitter van het Pro vinciaal Kerkbestuur, las vooraf Mare. 13:28 tot het einde en zette daarna de betekenis van deze Commissie uiteen. De kerk mag de bediening des Woords niet beperken tot hen, die kunnen en willen luisteren. Zij heeft ook een roeping t.a.v. de buitenkerkelijken en de massa- jeugd. Ook is aan de kerken de dienst der barmhartigheid toever trouwd. Met name het diaconaat moet zich op brede basis stellen en heeft ook een taak in de ge zinsverzorging en wijkverpleging. In de apostolische visie heeft de kerk zich als kerk ontdekt ais de gemeente der Christ-gelovigen, die staan in de bewogenheid van het Evangelie. Het ontwerp voor de nieuwe Kerkorde laat ruimte voor de Provinciale Commissie van Bij stand, zodat de kerk als levend organisme beter kan functionne- ren. Het synodale werk wordt hierdoor gedecentraliseerd en de behoeften der streek worden he ter behartigd. Deze Prov. Commissie is de eerste in de Herv. Kerk en grijpt als zodanig vooruit op de nieuwe Kerkorde. Met een enkel woord richtte spreker zich tot de heer A. H. S. Stemerding, burgemees ter van Souburg, als voorzitter der Commissie en wenste hij de heer d'Olivat als reizend secreta ris Gods zegen toe op zijn arbeid 's-H. Hendrikskinderen; Mr H. B. Bouwman, Goes. Classis IJzendijke: D. M. Ver met, Zuidzande; Dr H. A. Bol land, Terneuzen; Ds A. Soete- kouw, Hontenisse. Classis Zierikzee: Ds A. N. Pijnacker-Hordijk, Zierikzee; Mr W. Nieuwenhuijsen, Zierikzee; A. A. van Eeten, Nieuwerkerk; Ir M. A. Geuze, Poortvliet. DE OPDRACHT. De taak der Commissie draagt een adviserend, coördinerend en stimulerend karakter. Zij moet aandacht schenken aan a. Vragen van geestelijke aard, die er" zijn in de Herv. Kerk in haar geheel voor zover deze di rect betrekking hebben op Zee land. b. Vragen van evangeiisatori- sche aard t.o.v. personen en groe pen, die aan de rand der kerk of daarbuiten staan en eveneens aan vragen met betrekking tot de geestelijke structuur en moeilijk heden in bepaalde streken van Zeeland. c. Vragen, die samenhangen met de verheffing van het protes tants bewustzijn en waar dit ver slapt, naar mogelijkheden te zoe ken om dit te verlevendigen in Een postduif van een lief hebber in een Duits plaatsje ten noorden van Brunswijk is naar huis teruggekeerd na een uitstapje naar Engeland, dat niet op het program had gestaan. Merf had de duif reeds op gegeven. Aan haar pootje was de volgende boodschap in het Engels beuestigd: „Fraulein Duif heeft een klein uitstapje naar Dover gemaakt, zonder paspoort. Zij kwam een slaap kamer binnenvliegen en wij voedden haar bij voor de te rugtocht. Voordat zij weg- ontwerp inzake de bestrijding van de aardappelmoeheid. één der lokalen van de school aan Donderdagnacht is de garagehouder AI. Kuzee en zjjn gezin uit Nieuwland bijna het slachtoffer geworden van 'n onzinnige daad van zijn dorpsgenoot L. Hoebeke. Deze heeft, om nog niet be- kende redenen, een Engelse handgranaat geworpen in de garage. de Dam, waar de gelukkigen hundeze granaat niet is ontploft is een groot geluk voor Kuzee, diploma ontvingen uit handen van rijn vrouw en zijn kind want zij slapen boven de garage. Voor de burgemeester, Jhr Mr W. C. de dader is het een ongeluk geworden want de geur van zjjn Sandberg tot Essenburg. handen aan de granaat heeft de politie met behulp van 'n speur- In zijn openingswoord zei de hond het overtuigende bewijs geleverd dat hij de aanslag pleeg- voorzitter de heer J. W. Kögelerj de. Hoebeke is dan ook gearresteerd, o.m. dat hij de afwezigheid van Om twee uur 's nachts moet de directeur, Air P. C. de Jonge,'U"1 Daarbij drong de heer Rip die reeds langdurig ongesteld is, Hoebeke met een valse sleutel (A.R.) er op aan, dat de contro- zeer betreurde, doch spr. deelde Éf ëarage zijn binnengedrongen, lerende ambtenaren op de juiste mede, dat hij goed vooruit gaat, 5001' h,et lawaal gewekt, keek wijze zullen optreden zonder de ZOdat hij waarschijnlijk m.i.v. Sep- Kuzee door het raam naar bui aanmatiging waarover men zo nu tember weer aan het werk kan ten c" h,9 J™" hoe en dan klachten verneemt. Hij in- i gaan_ spr. sprak de leerlingen toe ?aaij buiten tra9' Kuzee zag, dat formeerde wie eigenlijk de kosten en bracht hun een eresaluut voor i Hoebeke even links van de wo- van deze controle zal dragen. i de volhardine waarmee ze heb- nmg een sl§aret opstak waarna Minister M a n s h o 11 deelde bL gewfrk^De burgmeester zei hij verdween, mede, dat deze kosten gedeeltelijk vódr de uitreiking dat een mijl- Plotseling hoorde Kuzee glasgc- door de overheid gedragen wor den en wel door de Plantenziekte- kundige Dienst en gedeelte lijk door het bedrijfsleven, n.l. de Ned. Algemene Keuringsdienst. Van Dongen-expositie naar Middelburg. Van 16 tot en met 31 Juli zal in het stedelijk museum te Middel- vloog légde zij een ei in het burg een tentoonstelling worden bed". De postduif werd verschei dene weken geleden te Kas sei losgelaten, op een afstand van ongeveer 120 K.M. van huis. De eigenaar neemt aan, dat stormachtig weer de vo gel uit zijn koers heeft ge slagen. De Franse Nationale Vergade ring heeft bij handopsteken de militaire begroting voor 1949 goedgekeurd. De communisten stemden tegen en de Gaullisten hebben zich onthouden. De begro ting beloopt een bedrag van 517 milliard francs. gehouden van schilderijen van Kees van Dongen. De schilder heeft toegezegd tijdens deze expo sitie een bezoek aan de stad te brengen. De organisatie berust bij de Vereniging voor de Kunst, die er in geslaagd is de schilderijen voor Amsterdam te exposeren. Het bestuur van de Vereniging voor de Kunst heeft uit het werk van Van Dongen 25 doeken, in hoofdzaak portretten, uitgekozen. Het achtte het, gezien de instel ling van de Zeeuwse bevolking en de te Rotterdam gerezen moeilijk heden, minder gewenst de uit het Museum Boymans verwijderde werken te Middelburg te expose ren. paal in het leven van de geslaag-1 r™hel en een slag alsof er een den was bereikt en dat het diplo-s^een e 8araëe werd gewor- ma met de dag in waarde stijgt. pe"- IS ecb'?.r met naar be- Met een persoonlijk woord tot nacb)n gegaan. Wie schetst echter ieder der geslaagden vond daarna jun schrik, toen hij des ochtends, de uitreiking plaats. Mej. C. Tim- beneden komend, de Engelse mermans las hierna een telegram handgranaat zag liggen, voor, dat een woord van geluk- j Van een der deuren aan de ach- wens van mr de Jonge bevatte, terzijde van de garage was een De wnd. directeur, de heer G. rui_t kapot. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie die onder leiding van G. Poelman en mej. C .de Visser, Ritthem, afgewezen 2 candidaten. 5-j. cursus: mej. T. Ingelse, J. H. v. d. Linden en A. Joosse, allen te Middelburg, afgewezen 1 can- didaat. Komt er een vermalings inrichting voor huisvuil? in de provincie, daar hij geroepen 1 individueel en in organisatorisch is het werk uit te dragen. De heer i verband. Stemerding beantwoordde deze Vragen, die liggen op sociaal toespraak met een korte rede, en economisch terrein voor zover waarin hij dank bracht voor het in de Commissie gestelde vertrou wen en liet uitkomen, dat hij deze omvangrijke taak met een zekere huivering had aanvaard. Na gebed werd gezongen Ge zang 132 1, 2 en 6. Na de installatie volgde nog een nabespreking, waarin beslo ten werd op korte termijn een sectie te vormen voor het jeugd werk en de gezinszorg. A.s. Zon dag zal in de Oostkerk te Mid delburg dit symptoom van nieuw 'even kerkelijk worden herdacht. DE LEDEN VAN DE COMAIISSIE. De Commissie bestaat uit de volgende leden: A. H. S. Stemerding, Souburg, voorzitter; Jhr Mr T. A. J. W. Schorer, Middelburg, penning meester. Classis Middelburg: Mevr. G. Sickesz-Snijder, Vlissingen; Ds S. Hartjes, Vlissingen; Ds A. de. Vries, Middelburg. Classis Goes; C. Philipse, 's-H Arendskerke; Ds S. P. de Roos, deze het Hervormd kerkelijk le ven raken. e. Vragen .van culturele aard, zoals deze in Zeeland liggen en direct of indirect in verband staan met het leven der kerk. makelijkheidsbelasting. Het oor spronkelijke voorstel van B. en i W. was kort na de indiening reeds De Vlissingse raadsleden heb-gewijzigd, daar men in overleg ben gistermiddag langdurig gede- j met diverse exploitanten enkele batteerd over de verlaging van de onbillijkheden wilde vermijden, vermakelijkheidsbelasting. De De heer M. J. van Poelje vroeg heer M. J. van Poelje (Arb.) deed de belasting op boks- en wieler- tweemaal een voorstel, n.l. één j wedstrijden van 35 pet. te her tot verlaging van de belasting op 1 zien en te brengen op 20 pet. Ook bals en danspartijen van 50 pet.de heren J. P. Ventevogel (C.H.) tot 35 pot., en één om voor boks-1 en M. J. Corveleyn (K.V.P.) ver en wielerwedstrijden het pereen-1 klaarden voorstanders van het tage van 85 op 25 te brengen, j nadere voorstel te zijn en de laat- Beide voorstellen werden na ste spreker steunde het voorstel stemming aangenomen. Bij een voorstel tot wijziging van de verordening inzake de sa menstelling en werkzaamheden „7i i van de commissie van toezicht en Weer groenten naar Duitsland advies op het voikscredietwezen De adviescommissie voor de i.v.m. de oprichting van de Volks import, een instantie, waarin ge allieerde en Duitse handels- en bankdeskundigen vertegenwoor digd zijn, heeft haar goedkeuring gehecht aan de toewijzing van 250.000 dollar voor de aankoop van groenten uit Nederland in de week van 25 Juni tot 2 Juli. Volgens een woordvoerder van de J.E.I.A. verwacht men, dat eind volgende week overeenkom sten gesloten zullen worden tus sen West-Duitsland en Nederland over andere importen. Ziet A.N.P. verneemt, dat te Frankfort overeengekomen is een onmiddellijke t ijzing van 250.000 dollar pc week te be stemmen voor export van Neder landse groenten. credietbank vroeg de heer M. J. Corveleyn (K.V.P.) naar de mo gelijkheid om te komen tot een financieringsinstituut voor de middenstand. Volgens wethouder L. P. van Oorschot zal de nieuwe raad nog dit jaar een voorstel worden voorgelegd om te komen tot een credietbank in samenwer king met de middenstand. Een en ander is nog slechts kort in voor bereiding en ook B. en W. zullen dit plan nog moeten bestuderen, voordat een voorstel kan worden gedaan. VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Reeds lang was uitgezien naar een nieuwe verordening op de ver van de heer van Poelje. Wethou der W. Poppe zei daarna, dat de gemeente zich grote kosten ge troost voor de aanleg van sport velden en steun aan culturele doeleinden. Hij merkte op, dat boksen een sensatiesport is met een klein sportief element. Spr. wilde de sensatiesport het zwaarst belasten en hij gaf een overzicht van een enquête in vijftien ge meenten van dezelfde grootte als Vlissingen en waar b.v. wieler wedstrijden alle boven 20 pet. zijn belast. De heer Poppe zei tenslot te, dat wanneer men op het voor stel van de heer van Poelje in ging, men hetgeen van hoge cul turele en opvoedende waarde is en ook met 20 pet. is belast, ging gelijk stellen met sensatiesport. De heer van Poelje wijzigde daar na zijn voorstel en vroeg de boks en wielerwedstrijden met 25 pet. te belasten, terwijl hij namens de commissie van financiën voor stelde de bals en'danspartijen niet met 50 pet. te belasten, zoals tot W. Paap, zei, dat hij in de dertig jaar, dat hij aan de school ver bonden is, nog nooit zo'n goede klasse had meegemaakt. Eén der leerlingen der derde klas sprak woorden van dank tot bestuur, leraren en concierge, waarna de heer J. H. v. d. Linden, die op latere leeftijd nog is geslaagd voor het examen 5-j. cursus, namens zijn klassegenoten dankte. Ten slotte sprak de heer Kögeler woorden van dank aan de wnd. directeur en de leraren. Geslaagd zijn 3-j. cursus: P. Heeren, J. Geldof, J. Poppe, J. van Sluys en F. van Aartsen, Middel- burg; P. Duvekot, Arnemuiden, P. Volgens de Amerikaanse pubii- Joziasse, W. Joziasse en C. Louws, eist-radiocommentator Drew Serooskerke, L. Krijger, Melis- Pearson hebben de vier ministers kerke ,mej. L. Lorier en mej. J. vaa buitenlandse zaken te Parijs Timmermans, St. Laurens, mej. overleg gepleegd over het orga niseren van een „klein plan-Mars hall" voor de onder de invloed der S.U. staande Oost-Europese lan den. Truman heeft het Congres verzocht 45 millioen dollar toe te staan voor de hulpverlening aan Opperwachtmeester Van Burg uit St Laurens een onderzoek instel. nog toe het geval ls en ook weer door B. en W. werd voorgesteld, doch met 35 pet. De heer J. Ma rijs (A.R.) zei, dat het hem moeite gekost had zijn stem hier- de economisch minder ontwik voor te geven, doch daar deze 1 keide gebieden in de wereld. - De zaak gekoppeld is aan het belang Engelse bond van artsen heeft van de exploitatie van het Con- eenstemmig zich gekant tegen certgebouw wilde spr. voorstem- kosteloze medische verzorging men, waarmee ook zijn partjjge- van buitenlandse bezoekers, ter- noot de heer J. L. de Wit instem de. Burgem. Kolff zei hierna nog niets te gevoelen voor deze ver mindering. Bij het stemmen over de verla ging van 50 pet. tot 35 pet. stem den tenslotte alleen de wethou ders en de heer de Bart (Arb.) tegen, terwijl tegen de verlaging voor boks- en wielerwedstrijden stemden de A.R. en C.H. wijl Engelsen, die particulier een arts raadplegen, hiervan versto ken blijven. Hoffman heeft ver klaard, dat de E.C.A. de laatste drie maanden één milliard dollars moest lenen om de Marshallhulp na 3 April j.l. gaande te kunnen houden. Waarschijnlijk gaan Maandag a.s. 25.000 Belgische bouwvakarbeiders in staking, wanneer hun eisen tot loonsver- de. Inmiddels werd ook de Hulp» verleningsdienst gewaarschuwd. De politie vernam van Kuzeq dat hij Hoebeke bij de garag* had zien rondscharrelen en ver bood de laatste het dorp te ver laten. Omstreeks één uur gistermid dag was Nieuwland het toneel van een vreemde processie. Over een lengte van enkele honder den meters was de rijksweg af gezet en de bewoners van het dorp, waaronder die van enkel* ontruimde huizen keken in span ning toe toen de Hulpverlenings dienst, met de bolvormige granaat aan een lang touw achter zich aan slepende, de rijksweg volgend het kerkhof optrok. Op het kerkhof heeft men toen de proef op de som genomen teneinde de dader tot een be kentenis te krijgen. De speurhondgeleider de heer Hoogstraten uit Terneuzen was ter plaatse. Men heeft toen di verse kledingstukken neergelegd waaronder de pet van Hoebeke. Nadat men de hond aan de handgranaat had lucht gegeven Iliep het dier onmiddellijk naar de kleren toe en koos tot vijf- li I II UJ Q maal toe de Pet van Hoebeke uit. W I I II W u Hiermede was wel het bewij» 11 I L U II W geleverd De wachtende dorpsgenoten hoorden even later een luide ontploffing; de handgranaat werq door de Hulpverleningsdienst vernietigd. Hoebeke is hierop in arrest ge steld. Of hij bekend heeft kon men ons nog niet mededelen. Vast staat wel, dat de politie met da speurhond uitstekend werk ver richt heeft. Wat de drijfveer tot Hoebeke'» daad is geweest, is velen eeij raadsel. Of hier van persoonlijke wraakneming sprake is weet men evenmin. Wel schijnt het, dat Hoebeke in de garage iets uitgevoerd heeft met een gestalde auto. De politie tracht dit verder uit te zoeken. D„vnln), hoging niet worden ingewilligd. - KOJNDVRAAG. jje assistent-resident te Kediri, de Tijdens de rondvraag werd een heer P. Th. Feldbrugge, is bij door de heer H. van Rooyen (C. Blitar tijdens een overval gedood. H.) schriftelijk gestelde vraag Een bende van 15 man heeft over de eventuele opheffing van het hospitaal Modjonegoro over- de stortplaats voor huisvuil aan ^vallen en linnengoed en medicij- de Nieuwe Vlissingse weg door B. 'nen geroofd. - De treinverbindin- Sie 13 andere boeren wërden^voor en W. beantwoord. Dit college gen van Soerabaja met Malang gedragen Het is de bedoelin<* c at overweegt over te gaan tot heten Djember zijn sinds Dinsdag ge- deze boeren met hun 33 collega's plaatsen van een vermalingsin-1 stremd, daar terreurbenden de tezelfderiiid zullen vertrekken richting voor het huisvuil, dierails op diverse plaatsen hadden dienstbaar kan worden gemaakt opgebroken. In aanwezigheid Dertien boeren vielen af voor de N.O.P. Van de eerste groep Walcher- se boeren, die naar de Nooi d« Oost-Polder zullen vertrekken 1 .3 in totaal) zijn er 13 afgevallen, doordat 2*i zelf hebben bedankt of door de directie van de N.O.P, niet zijn geaccepteerd. In verband hiermede zullen door de Herverkavelingscommis- aan de compostering. B. en W. hebben zich reeds tot de minister van landbouw gewend met ver zoek om steun voor de stichting van een dergelijke inrichting. Ge antwoord werd, dat deze aangele genheid door de minister landelijk wordt bekeken en dat hierop zal worden teruggekomen. De bedoe ling is om de vermalingsinrichting t.z.t., Indien de financiering 'van dit plan tenminste mogelijk is, op het N.W. deel van het vliegveld te plaatsen. Hiertoe zijn door B. en W. onderhandelingen met Do meinen aangeknoopt. Op de overige vragen der raads leden komen we nog terug. van Prins Bernhard zal 14 Juli a.s. de K.M.A. te Breda plechtig worden heropend. Gistermiddag is mevr. Spoor uit Batavia op Schiphol teruggekeerd. De 25- jarige vuurwerkmaker A. Meer beek te Lelden, die tijdens een ex plosie ernstig werd gewond, is aan de bekomen verwondingen overleden. Een hevige brand legde gisteravond te Deil (G.) twee boerderijen in de as. Er kwam nog al wat vee om. WEER MOSSELEN IN HET ZUUR De mosselinleggerijen te Yer- seke mogen de 4e Juli hun cam pagne beginnen. Tevens komen hierdoor weer schelpen vrij voor de oestercultuur (broedval). extra-opbrengst van 5 millioen in beslag genomen sigaretten zal ge lijkelijk worden verdeeld tussen het Kon. Juliana Fonds en het Prins Bernhard Fonds. DE BILT ZEGT Aanhoudend droog weer. Droog weer met enkele over- De drijvende wolkenvelden en hier en daar perioden van zonneschijn. Zwakke to.t matige wind tussen Noord-Oost en Noord-West. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1