Resultaat Parijse conferentie gedoogt voorzichtig optimisme. L w ij zijn ook bij het verkiezings- werk afhankelijk van de ze gen des Heren. Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. GRATIS Middelburgse Raad besloot tot bouw van veertig montagewoningen. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND liochts houden! Sow jet niet gekant tegen West-Duitse staat. Vredesverdrag met Oostenrijk. Oorlogsvoorbereidingen tegen Tito? De vertraging van de Benelux-voorunie. Een groot aantal moet zich nog opgeven. Herderlijke brief van bisschop Beran wordt doodgezwegen. b™aiingSe?S!mDee SNIPPER Stichting „Z.^ch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1283 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 21 JUNI 1049 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op: 1.41 u., onder 17.15 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Juni. Vlissingen: 11.21 u. 1.52 m., 23.37 u. 1.42 ma Terneuzen: 11.42 u. 1.73 m., u. m. Wemeldinge: 0.08 u. 1.19 m., 12.45 u. 1.47 m. Zie- rikzee: 12.31 u. 1.27 m., u. ra. AT orgen Woensdag zullen in tal van gemeenten, ook in Zeeland, o.a. Middelburg, Vlissin gen en Terneuzen, de verkiezin gen voor de gemeenteraden wor den gehouden. Daarom nog éénmaal de waar schuwing om rechts te houden en te stemmen op één der Prot. Christelijke partijen. De leuze, waarmee de P.v.d.A. bij deze verkiezingen optrekt, is: Meer socialisten in de gemeente raad. Een gevaarlijk advies! Dat is gebleken in Amsterdam, waar de socialisten zonder enig bezwaar meehielpen communisti sche wethouders te kiezen en in de Provinciale Staten van Noord- Holland, waar met de communis ten werd samengewerkt' om een rechtse candidaat te weren en 'n communist als Gedeputeerde te kiezen; een communist, die zelfs na het gebeurde te Praag, tot vandaag de dag op zijn zetel ge handhaafd werd. aarom, in het belang van de betrokken gemeenten, maar ook in het belang van heel het land, niet méér, maar minder so cialisten In de gemeenteraad! En hun plaatsen bezet door candidaten van de rechtse par tijen, die principieel stelling ne men tegen de revolutie; die mede vooruit willen, maar dan in de goede richting, in gebondenheid aan Gods Woord. Wij wekken onze lezers op trouw te zijn in het gaan naar de stembus; trouw bij het invullen van het hokje op het stembiljet. De ervaring heeft ook bij deze verkiezingen al meer geleerd, dat het behoud of het verlies van een zetel van één stem kan afhangen. Eén kiezer, die niet behoorlijk zijn plicht vervult, kan oorzaak zijn, dat van één der rechtse par tijen eenv zetel verloren gaat. Een niet te dragen verantwoor delijkheid. Maar dat vermindert in niets onze verantwoordelijkheid. Daarom als één man meege werkt tot versterking van het rechtse element in de gemeente raden! Laatste bijeenkomst van de vier ministers. Gisteren zyn de vier ministers van buitenlandse zaken van En geland, Frankrijk, Amerika en Rusland voor het laatst bijeen geweest in het Palais Rose te Parijs. Eerst hebben zij in een be- het bewind in de oostelijke zone van Duitsland. Sehuman en an deren met hem, zijn er nu zeker van, dat de blokkade van Berlijn niet opnieuw zal worden inge steld. Hoe verheugend deze optimisti sche geluiden op zich zelf ook zijn, het zal nog moeten blijken of er geen voorbarige of zelfs verkeer- sloten vergadering een slotcommuniqué samengesteld, daarna is de conclusies uit Wysjinsky's zeer gesproken over een voorstel van Wysjinsky om voorbereidingen te overwegen tot een vredesverdrag voor Japan. Besloten werd langs diplomatieke weg deze besprekingen voort te zetten. Zisterdorf en 60 pet. van de Do- nau Scheepvaartmaatschappij. Oostenrijk is een voornaam punt op de agenda van de minis- Zelfs op deze laatste vergade- ters geweest jn het communique ring moest Wysjmsky nog met zeggen de ministers, dat Oosten iets bijzonders voor de dag ko- rij|s de slovenen en Kroaten in dat land moet beschermen. De ministers deelden mede, dat de grenzen van Oostenrijk dezelf- de zouden zijn als op 1 Januari 1938, dat Oostenrijk geen herstel- men. Want vlak vóór het slot communiqué de deur uitging om gepubliceerd te worden, wilde hij nog een en ander veranderd hebben in de overeenkomst aan- gaande Oostenrijk. Of het hem1 nog gelukt is, weten we niet,' maar volgens sommigen kwam hij net te laat met zUn verzoek. |b valuta, zes jaar In dit.slotcommuniqué delen de: lntBr) vier ministers mede, dat in Sep tember te New-York bekeken zal zorgvuldig geformuleerde woor den worden getrokken. Volgens de te Berlijn verschij nende „Sozial-Demokrat" zou in het gebied bij de Joegoslavische grens een bedrijvigheid heersen, die „doet denken aan militaire voorbereidingen". De berichten hieromtrent zijn afkomstig van 'n vooraanstaande functionaris van betalingen zou verrichten, en dat'bet Sowjetrussisch bestuur in de Sowjet-Unie 150 milliocn dol lar zou ontvangen in omwissel- te be talen. De voormalige Duitse eigen- worden wanneer ze weer bijeen dommen in Oostenrijk zullen Oos tenrijks bezit worden, met dien zullen komen. Voorts wordt ge- verstande dat de vier plaatsver. zegd, dat de vier mogendheden m ende ministers va£ buiten. Berlijn overleg zullen blijven pie-lan(£ zaken nader zuUen uitma_ gen en dat stappen zullen worden ken we]ke Duitse eigendoranlen genomen voor verbetering van de zldjen Worden overgedragen. handel tussen Oost en West. Joègo-Slavië zal het recht be-1 Burgas vijf Sowjetrussische sche- Ondanks het feit, dat de minis-ziUen al]een dg zich zijn pen met pantserwagens, geschut ters met in staat zijn geweest grondgebied bevindende Oosten- en munitie gelost zijn, hetgeen mtorocncTommiruT ro hopoitort tj 1 Duitsland, die een inspectiereis in de Balkan heeft gemaakt. Hij verklaarde, in Albanië in het grensgebied zeer veel Sowjet- Russische, Poolse en Hongaarse officieren te hebben aangetroffen. In de Albanese havens Durazzo en Valona zouden in de laatste tijd grote zendingen Sowjet-Rus- sische wapenen zijn aangekomen. Tussen 7 en 10 Juni zouden ook in de Bulgaarse havens Varna en overeenstemming te bereiken over de economische en politieke eenheid van Duitsland, zullen de ministers hun pogingen voortzet ten om deze eenheid te bewerk stelligen. Besloten is, dat vraagstukken van gemeenschappelijk belang rijkse bezittingen in beslag te ne-1 bestemd zou zijn voor een aanval men. op het regiem van Tito. Er zou den bewegingen plaats vinden COMMENTAAR. ;angS de Joegoslavische grens van In het communique worden nog internationale contingenten en meerdere zaken verduidelijkt,van de Duitse Griekenland-Bri- maar zoals minister Sehuman vangade. Frankrijk al zeide, is het thansVolgens de „Berliner Zeitung" met betrekking tot het bestuurduidelijk, dat de Russische minis- zou men verder op aanwijzing van van de vier Berlijnse sectoren ter op z'n zachtst gezegd, niet het Sowjetrussische militair be- zullen worden besproken, met het gekant is tegen een West-Duitse stuur begonnen zijn met het zen- doel het stadsleven, zoveel als regering, terwijl van de zijde der den van grotere vrijwilligers-con- doenlijk is, wederom in normale Westelijke mogendheden geen be- tingenten voor Griekenland uit de banen te leiden. zwaar zal worden gemaakt tegen Sowjetzone. Teneinde het verkeer van per- sonen en goederen tussen de oos- teiijke en de westelijke zones van Duitsland en tussen deze zones en Berlijn te bevorderen, alsmede ter stimulering van de doorvoer handel, zullen de bezettingsauto riteiten verplicht zijn de nodige maatregelen te nemen, opdat alle verkeer normaal zal functioneren. Voorts zullen de bezettings autoriteiten in Oost- en West- Duitsland er naar streven zo nauw mogelijke handelrelaties te onderhouden. De regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma, dr H. M. Hirschfeld, heeft gister morgen op een persconferentie meegedeeld, dat moeilijkheden vanwege het inter-Europese be talingsverkeer er oorzaak van waren, dat de z.g. voorunie van de Benelux niet voor 1 Juli a.s. zal zijn getekend. Het inter-Europese betalingsverkeer is n.l. van essen tieel belang voor het doorvoeren van de voorunie. De mogelijkheid bestaat echter dat op de Donder dag a.s. te Brussel te houden bij eenkomst van de ministers Spaak, Stafford Crips, Petsche en Harri- man in beginsel overeenstemming bereikt wordt over een nieuwe regeling betreffende het Europese betalingsverkeer. De technische regeling zal echter in geen geval voor 1 Juli a.s. gereed kunnen zijn. Deze moeilijkheden betref fende het Inter-Europese beta lingsverkeer zijn de enige moei lijkheden waarom de datum van 1 Juli niet kan worden gehand haafd. Wat de goederen betreft, welke tijdens de voorunie uit België in Nederland mogen worden inge voerd, worden thans besprekingen gevoerd over het opstellen van 'n concrete lijst van deze goederen. Het opmaken van deze lijst zal vermoedelijk iets langer duren dan aanvankelijk verwacht werd. Reeds verleden jaar hebben zich ruim 100.000 arbeiders vry- OOSTENRIJK.wiuis voor het Bedrijfspensioen- J fonds Met het verdrag voor Oosten- wordt een pensioen verstrekt, dat twee derde zal bedragen van het ouderdomspensioen, waarop zij recht zouden hebben gekregen als zij tot aan hun 65e jaar onafge broken hun premie hadden kun nen betalen. Het bedrijfspensioen- verstrekt verder aan de Onderscheidingen voor helden van de „De Ruyter". Negen onderscheidingen zijn af gekondigd, waarvan zeven pos- thuum, aan de opvarenden van de kruiser „De Ruyter", het vlagge- schip van Schout bij nacht Door man, 't welk zulk een heldhaftige strijd voerde. Wijlen kapt. luit. ter zee E. E. B. Lacomblé werd benoemd tot ridder in de Mil. Willemsorde 4e klasse; wijlen luit. ter zee le klasse A. P. L. de Gel der kreeg de Bronzen Leeuw evenals de nog in leven zijnde lt. ter zee le klasse A. A. M. van Rijsbergen. Het Bronzen Kruis werd posthuum uitgereikt aan de off. van gezondheid P. S. Walma v. d. Molen; de off. der M.S.D. A. Jansen; de maj. telegrafist P. J. Zegersde matroos-ziekenverple ger A. M. Moorman en aan de kwartiermeester M. Kempeners. Ook werd begiftigd met het Bron zen Kruis de nog in leven zijnde serg. machinist D. de Koster. Ha Tsiechischp VcilicrhpidsDoli-voordelen, die d&n Ruslsnd tie heeft de Room^Kathohe- z9n toegestaan, schijnen niet ge-, Zoals bekend is de wet van 17 ke priesters in het -ehele land nng: Rus]and maakte aanspraak Maart 1949, die de mogelijkheid doen weten dat de jongste her- op het voormalige Duitse bezit in i van verplichte deelneming in een derliike brief van de aartshis- °°stenrijk en zal nu waarschijn-bedrijfspensioenfonds inhoudt, op schob van PraégMgr Josef Be-! 1,jk ontvangen: 150 millioen dol-verzoek van de Stichting voor de ran, in de kerken niet mag wor- j *ar.' p(R- van de olievelden bij den voorgelezen of rondgegeven. fons voor de landbouw aangemeld. weduwen van hen, die bij hun Nu de deelneming verplicht is ge-overlijden in landbouwdienst wa- steld, zullen naar schattingren' „eSn direct ingaand pensioen h i van f 5 per week, dat eindigt bij 200.000 deelnemers m het fonds het bereiken van de 60-jarige moeten worden opgenomen, zodat leeftijd. Sterft de vader dan ont- rijk kon men te Parijs eindelijk gereed komen. Belangrijke voor uitgang kon echter worden ge boekt, omdat de Sowjet-Unie niet langer de Zuid-Slavische aanspra- ken op grenswijziging en herstel- zich nog een groot aantal moet vangen de kinderen tot hun 17e economi-aanmelden. Ondanks dit verbod is de brief toch in sommige kerken te Praag voorgelezen. In katholieke kringen beschouwt men het offensief van de vorige week tegen de bisschoppen als een definitieve breuk van de regering met de kerkelijke hiërarchie. Het grote publiek heeft alleen van ooggetuigen en uit buiten landse radio-uitzendingen kunnen vernemen van het optreden der politie in het aartbisschoppelijk paleis, van de veroordeling door de aartbisschop van de zogenaam de „katholieke actie" en van het incident van Zondag toen de aarts bisschop in de kathedraal door tegenstanders werd uitgejouwd. De Praagse pers en radio hebben tot nog toe niets over deze ge beurtenissen medegedeeld. De volkspartij en haar bladen hebben zich zonder reserve aan de zijde van de zogenaamde „ka tholieke actie" geplaatst tegen over de bisschoppen. Van je compagnon moet je het maar hebben! De politie van een bureau te Amsterdam werd gistermorgen te hulp geroepen bij een ruzie tussen twee compagnons. Het bo terde al geruime tijd niet tussen de heren en Zaterdag was een van hen, v. d. V., met de kas naar huis gegaan, zodat de ander de lonen niet had kunnen uitbetalen en ook zelf oevr geen geld kon beschikken. Deze wond zich hier nogal over op. v. d. V. heeft hem toen gedreigd zijn kantoor uit te slaan, waarop de andere een stuk Ijzer nam en v. d. V. een klap op het hoofd gaf, die vrij hard aan kwam en het slachtoffer in het Wilhelminagasthuis bracht. Later kon hij echter naar huis terugkeren. Tegen J. werd pro ces-verbaal opgemaakt. jaar f 1 per week, voor wezen be draagt de uitkering f2 per week. De premiebetaling is als volgt geregeld. Voor volwassen arbei ders bedraagt de premie f2.50 per week. De helft komt voor reke ning van de werkgevers, terwijl de andere helft door de arbeiders op arbeiders,1 moet worden betaald, zij het dan land en tuin- °°k van 1 Mei 1949 af verhoogd j met een bedrag ter grootte van hun aandeel in de premie. Landbouw thans voor de eerste maal toegepast werkzaam in de bouw. Het voornaamste doel van de regeling is een ouderdomspen sioen op 65-jarigen leeftijd, dat na tenminste 40 jaar premiebe taling f12 per week zal be dragen. Voor arbeiders, die de 65-jari- i Duitse politie heeft een me- ge leeftijd hebben bereikt, en dus nigte intellectuelen verspreid, geen 40 premiejaren kunnen heb-die het West-Berlijnse stadhuis ben, js een overgangsbepaling in waren binnengedrongen en „een het leven geroepen. De oudsten, dus zij die de 65-jarige leeftijd al dicht zijn genaderd, ontvangen een uitkering van f6 per week. Intellectuelen demonstreerden in Berlijn. De jongeren ontvangen meer naarmate zij nu nog verder van het 65e jaar af zijn. INVALIDITEIT. Ook aan degenen, die door in validiteit geheel of gedeeltelijk ongeschikt zijn om te werken, redelijke omwisselingskoers" voor hun inkomsten in Oost marken eisten. Onder de demonstranten, wier! te keren. Pogingen om hier werk aantal op 600 a 1000 wordt ge-- De terugkeer der republiek naar Djogja. De republikeinse delegatie is naar Bangka gegaan om de „finis hing touch" betreffende de terug keer naar Djogja te bespreken, zeide Moh. Roem op het vliegveld te Batavia na zijn terugkeer uit Bangka, waar de republikeinse delegatie besprekingen heeft ge voerd met Soekarno en Moh'. Hat- ta. Roem zei, dat zulks inhield, dat de mogelijkheid bestaat om uit de impasse aangaande het be vel tot staken van het vuren te geraken en dat over de voorwaar den voor de rondetafelconferentie overeenstemming wordt bereikt. Taxidief was onderduiker. Zoals bekend is Zaterdag avond een taxi te Amsterdam gestolen. Vijf minuten later was de taxi weer opgespoord en de dief, die dronken was, opgeslo ten in het hoofdbureau'van po litie. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze man een statenloze onderduiker was, die met de diefstal getracht heeft de aandacht op zich te vestigen. Rèeds ongeveer een jaar geleden was hij uit Nederland uitgewe zen. Enige tijd geleden zag hij echter kans clandestien de grens te passeren en in ons land terug BELGISCHE OUD-STRIJDERS TE VLISSINGEN. Vele honderden leden van het Belgische Verbond der ver minkte en invalide oud-strijders kwamen Zaterdagochtend met het m.s. „Prins Albert" te Vlissingen aan ter inleiding van een plechtigheid van oud-strijders der vijf landen van de Westerse Unie. Belgische en Luxemburgse oud-strijders legden kransen bij het standbeeld van Michiet Adriaansz. de Ruyter, teneijl de burgemeester van Rhenen, jhr Bosch Ridder van Rosenthal, een urn met aarde van de Grebbeberg naar Vlissingen bracht om deze aarde te zamen met aarde, afkomstig van Franse, Belgische, Luxemburgse en Engelse bodem nabij Ostende op plechtige wijze in zee te doen laten. Overzicht van de plech tigheid nabij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissingen. Aartsbisschop van Praag beschuldigd. In een gisteravond door de Tsjecho-Slowaakse regering uit gegeven verklaring wofdt Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, ervan beschuldigd mis- bruik te maken van godsdienstige plechtigheden om de regering aan te vallen. Volgens de verklaring ontmoet ten de opmerkingen van de aarts bisschop protest uit het midden der aanwezige gelovigen, die zijn I poging, de godsdienstplechtigheid te misbruiken voor politieke doel- einden, welke een tegen de staat gericht karakter droegen, veroor- deelden. Aldus dan de verklaring. schat, bevonden zich artsen, tandartsen, advocaten en schrij vers, die in Oost-Berlijn werken, doch in een van de westelijke of ondersteuning te krijgen, had den evenwel geen resultaat. Hij hoopte nu door een eenvoudig misdrijf in handen van de reclas sering te komen. De man heeft sectoren wonen. Zij slaagden er echter een zwaar strafregister, in het stadhuis enige tijd te „be- Hij zal Woensdag bij" Heerlen zetten". over de grens worden geleid, Kappers achten „Home-wave' schadelijk voor de gezondheid. Zoals bekend is onlangs de z.g. „Home wave", eeij permanent, welke de vrouw zich zonder me dewerking van haar kapper thuis zou kunnen aanleggen, op de markt verschenen. De vakgroep „kappersbedryven' heeft hierin aanleiding gevonden om in een circulaire te wijzen op de gevaren, welke verbonden zou den zijn aan de toepassing van „Home wave". In Frankrijk en Zwitserland is de „Home-wave" verboden, zegt de vakgroep. De gemeentelijke en provinciale keuringsdiensten in ons land heb ben echter geen bezwaren ge maakt tot het in de handel bren gen van die „Home-wave". Vol gens de firma is deze „Home- wave anders dan die in Frank rijk en Zwitserland. Zij, die zich van 1 Juli „Zeeuwsch Dagblad" abon neren, ontvangen de tot die met ingang a.s. op het datum verschij nende nummers Do Middelburgse gemeenteraad, dio gistermiddag bijeen kwam, heeft een crediet verleend van f 703.000 voor de bouw van 40 mon tagewoningen aan de Veerseweg. Tevens werd besloten om tot aan koop van de benodigde grond over to gaan. Ook het plan tot aanbouw van nieuwe kleedkamers op het Gem. Sportterrein, waarmee een bedrag van bijna f 9000 gemoeid Is, werd goedgekeurd. Zullen de schuttingen in de binnenstad gaan verdwijnen? Bij de aanvang der vergadering werd de heer C. A. Minderhout, die in plaats van de heer J. Goed- bloed voor de Party van de Ar beid in de raad zitting heeft ge nomen, geïnstalleerd, waarna het nieuwe lid werd benoemd in de commissie van Bijstand in de va cature Goedbloed. Aan de heer J. Muller werd op zyn verzoek om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als hoofdboekhou der by de gemeentebedrijven te gen 1 Juli a.s. SPORTTERREIN. Over de bouw van nieuwe kleedkamers op het Gem. Sport terrein waren de meningen enigs zins verdeeld. De heer A. J. Schot vond f 9000 voor dit doel wel wat veel, terwyi hy i.v.m. de Zondags heiliging aankondigde tegen het voorstel te zullen stemmen. Ook de heer M. Wattel (A.R.) vond het bedrag _aan de hoge kant en vroeg of hét hout van de afge broken noodwinkeis dienst kon doen, doch de wethouder van openbare werken zei, dat dit hout bezit is van enkele aannemers, die het destyds beschikbaar stel den. De heer B. A. Hesselink (V. V. D.) was het er mee eens, dat het bedrag vry hoog is, waarby' hy er op wees, dat er dan zelfs nog geen kapstokken zullen zijn. De heer J. S. Hoek (A.R.) vroeg of het hout van de noodwinkeis niet van de aannemers was over te nemen, doch de kwaliteit kwam de wethouder niet geschikt voor. De heer Luyendijk (C.H.) vroeg B. en W. met het oog op de dis cussie, huurverhoging voor ge bruik van het sportterrein te overwegen, zodat de kosten enigs zins bestreden worden. Dit werd toegezegd, waarna het voorstel met alleen de stem van de heer Schot tegen, werd aangenomen. WONINGBOUW. Nadat was besloten tot aan koop van de benodigde grond aan de Veerseweg, waartoe een cre diet werd verleend van f 17.107.20 van de 40 montagewoningen op RONDVRAAG, dit terrein. By de rondvraag bracht mevr. De heer Hoek was blij, dat ook de Vlieger (Arb.) de patates-fri- aan die zijde van de stad nieuweteskramen op de Markt ter spra- J ke d heer Luyendijk kwam hier- woningen worden gebouwd, doch hy vroeg of het de 'bedoeling is, dat ook langs de Veerseweg nog wordt gebouwd, daar de 40 wo ningen, wat meer achteraf komen te staan. Spr. vroeg ook of de bouw een bedrag "van f 16.000 per woning zou kosten. Wethouder van 't Westende zei hierop, dat inderdaad ook langs de Veerseweg zal worden gebouwd, waardoor de montagebouw kan worden geca moufleerd. Volgens spr. bedroe gen de kosten voor bouwrijp ma ken van de grond f59.598 en hy vond een bedrag van f16.000 per woning verantwoord. De heer I. van Loo vroeg of de gemeente- architect het plan niet had kun nen ontwerpen, hetgeen de wet houder ontkende. Nadat de wet houder van Financiën, de heer J. W. Kögeler een uiteenzetting had gegeven over de financiering, merkte de heer Hoek op, dat de woningen wel erg klein waren. Wethouder L. J. Geers zei hierop, dat er nog 180 trouwlustigen staan ingeschreven, die zo gedeel telik kunnen worden geholpen. Wethouder Kögeler deelde ver volgens nog mede, dat de huur plm. f 4 per week zal bedragen, waarop de heer Wattel vroeg of bij uitbreiding van de gezinnen, die er in zuilen worden gehuis vest, deze voorrang krijgen voor grotere woningen. Volgens wet houder Geers zal hiermee reke- werd gediscussieerd over de bouw I ning worden gehouden. op later terug en zei, dat het aan beveling verdiende papiermanden by deze kramen te plaatsen en de eigenaars te belasten het 'papier rond de kramen na sluitingstijd op te ruimen. Dit voorstel vond volledige instemming. Verder wees de heer .Luyendijk op de ontsierende schuttingen voor het stadhuis en de Nieuwe Kerk. Hy vroeg deze zo spoedig mogeiyk op te ruimen. Wethouder van 't Westende zei, dat de schutting voor het Stad huis eerst aan het eind van dit jaar zal verdwynen, doch dat reeds een aanschrijving was uit gegaan om de schutting bjj de Nieuwe Kerk te doen afbreken. De heer Hoek wees nog op de slordige afwerking van de trot toirs aan de Veersesingel en vroeg naar de trage gang van zaken by de woningbouw San de Hendrik straat. De heer Hesselink tenslot te wilde vrouwelijk advies inwin nen bij de inrichting van wonin gen en hy vroeg te onderzoeken of de klacht, dat de aannemers zouden zyn bekocht, toen ze hout afstonden voor de bouw van de noodwinkeis, omdat deze langer hadden geslaan dan vijf jaar ge grond is. De wethouder zei toe, waarschijniyk in de volgende raadsvergadering, die Maandag a.s. zal worden gehouden, hierop nader in te gaan. Vrouw tijdens ramenlappen naar beneden gestort. Een 23-jarige vrouw, die giste ren de keukenramen van haar woning in Amsterdam stond te lappen, raakte met haar been in de voor de vensterbank gespan nen waslijn verward en viel naar beneden. Zy is aan de opgelopen verwondingen overleden. Haar echtgenoot, die in de keuken stond en liet ongeluk zag gebeu ren, kon haar niet meer grypen. OOK PAARDEWORST OP DE BON. Het C. D. K. deelt mede, dat sinds 17 Juni ook snijworst, bo terhamworst en kookworst ver krijgbaar' zyn waarin overwegend paardevlees is vegjverkt. De hoe veelheid van deze artikelen, welke men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen, bedraagt: 150 gram paardesnijworst of 300 gram paardeboterhamworst of kookworst. Gemeenteraadsverkiezingen te Philippine. Aantal geldige stemmen 560, ongeldig 31. Lyst 1 (R.K. Midden stand) 287 4 zetels (in 1946 2 zetels). Lijst 2 R.K. arbeiders 273 3 zetels (1946 5 zetels). Gekozen zijn: Lijst 1 R. G. Barbé, J. L. Cornelis, P. A. Rammelo, M. P. Anthonissen. Lyst 2: F. A. G. Barbé, D. J. Hoefijzers en L. A. de Bock. Niet in de raad keren terug P. E. Wyne, M. J. Ploegaert en J. A. Brouwer. Nederlandse landbouw- attaché's naar Zeeland. Op 27 Juni a.s. komen alle in Europa gedetacheerde iandbouw- attaché's en de handelssecretaris te Cairo te Den Haag bijeen, om op de hoogte te worden gesteld van de nieuwste ontwikkelingen in de Nederlandse landbouw en agrarische problemen, die zich voordoen te bespreken. Van 28 Juni tot en met Juli is voor deze buitenlandse vertegen woordigers een excursie georga niseerd door Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Tijdens deze excursie worden de deelnemers in contact gebracht met vooraan staande figuren uit de landbouw en het agrarische bedrijfsleven en wordt ëen nader inzicht gegeven in enkele markante bedryfstak- ken in deze provincies. VRACHTAUTO VIEL VAN BRUG. Gisteravond reed een vracht wagen van de Philips over de noodbrug over het Beatrixkanaal te Eindhoven. Hij moest daar uit wijken voor een fietser en maak te daardoor zo'n ongelukkige be weging, dat hij door de leuning van de brug en 6 meter naar be neden schoot. De chauffeur, Mul der, verdronk. Een passagier werd gered. De nieuwe Zeevaartschool te Vlissingen. Nog dit jaar zal aanbesteed worden de bouw van een nieuwe Zeevaartschool te Vlissingen. Het ontwerp van Ir A. Rothuizen uit Middelburg, voorziet in een hoofd gebouw van twee verdiepingen, waarin een vertrek voor de direc teur, ruimte voor de administratie en een tekenzaal worden onder gebracht. Het eigenlijke school gebouw bestaat uit drie verdiepin gen, waarin 22 leslokalen zijn ge projecteerd. Dit grote aantal lo kalen is in de eerste plaats ver eist, omdat zoals men weet aan de „De Ruyterschool" een afde ling M.T.S. is verbonden. Boven dien neemt de belangstelling voor de cursussen, die opleiden voor de hogere koopvaardijrangen, toe. Op de eerste verdieping van het schoolgebouw zal voorts een bal kon komen voor hel doen van waarnemingen, terwijl een uit- kyktoren met vlaggemast het ge heel zal bekronen. Een strop hadden zes schepe lingen van de Engelse kustvaar der „Rose Marie", die Zondag de Amsterdamse haven binnenvoer. Toen ze n.l. 13.360 sigaretten en negen flessen jenever van boord gehaald hadden en in een taxi ge stopt, kwam de politie en nam alles mee. De ballonvaarders de heer en mevr. Boesman en de Vos-Klootwyk zijn per ballon over Oostem-yk naar Amerika getrok ken. Ze waren in Nijmegen opge stegen. We mogen er echter wel even bij vertellen, dat Ooslenryk en Amerika beide Limburgse plaatsjes zijn. Dit is het ver haal van een zeeman, die in Rot terdam vruchteloos naar zyn evenwicht zocht. Hij vleide zich daarby tegen een cafédeur, die tot zy'n onevenwichtige verbazing openschoot. Toen hij eenmaal half over de drempel lag, trok hy ook zijn andere helft naar binnen. Hy dronk f'.mk wat flessen leeg, maar snapte toch nog juist dat de in houd uit „prik-limonade" bestond. Wat hy niet begreep, was dat in- plaats van de kastelein, plotseling twee agenten achter de tapkast stonden. Groningen heeft een „natte" kermis, want de gemeen teraad heeft besloten het tapver- bod, dat sinds jaren gedurende de kermis gold, op te heffen. Het troepenschip „Grote Beer" zal op 22 Juni a.s. met militairen van de K.L. en de K.N.I.L. en Mari nemensen naar Indonesië vertrek ken. Het Reichswald brand weer. Weer is er moedwillig de brand ingestoken, maar nu om het vele afval op te ruimen. Tenslotte kunnen we mededelen, dat Prinses Wilhelmina gisteren geïnstalleerd is als ere-voorzitster van de Stichting 1940'45. Voorstellen aan de Vlissingse Gemeenteraad. l Naast de reeds eerder gepubli ceerde voorsteilen van B. en W. welke in de Vrijdag te houden gemeenteraadsvergadering van Vlissingen besproken zullen wor den, komt in behandeling een ver zoek van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam, om een jaariykse subsidie. Voorts een voorstel om dit jaar het ge- meentepersoneel, dat minder dan f 4560 verdient, een vacantieby- slag van 2 pet. van het loon te verlenen. De kosten hiervan wor den geraamd op ongeveer f 10.000. Dan wordt nog voorgesteld een definitieve geldlening van 800.000 gulden aan te gaan met de Rijks postspaarbank te Amsterdam voor de bouw van 48 duplexwo- ningen voor de woningbouwver eniging „St. Willibrord". De rente voor deze lening bedraagt 3 V* pet. Hoogstwaarschijnlijk zullen de 48 duplexwoningen 1 October a.s. worden opgeleverd. Opening gebouw Kamer van Koophandel uitgesteld. Na het afsluiten van de adver tentiepagina van heden, waarin een advertentie staat vermelden de, dat het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Middelburg Donderdag a.s. zou worden geopend, werd ons medegedeeld, dat deze opening door bijzondere omstandigheden niet kan doorgaan. DE BILT ZEGT Nog steeds noordeiyke winden. Overwegend droog weer met aanvankehjk veel en in de loop van de dag op de meeste plaat sen oplossende bewolking. Meest matige en in het noorden van het land nu en dan vry krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1