Irovinti^fe/»® KORi Het ïnosselseizoen is weer afgelopen. Pennevnichten Strjjdkrachtenprogramma voor Indonesië gewijzigd. j la gt de echte „madonna der rotsen" in Londen? van VAN BERGEN. Van Bergen's eerste treinreis. Sportnieuws. van een Soldaat Vertegenwoordigers der Deelstaten naar Djogja? Officiële Publicaties. Leestafel. SCHEEPSTIJDINGEN. KERK EN ZENDING. Burgerlijke Stand. Maandag 20 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Proefvelden op Schouwen en Duiveland. In de nabijheid van het zie kenhuis te Noordgouwe ligt het proefveld van de Stichting „Scheldemonden". Dit proefveld heeft een oppervlakte van 15 ge meten en is beteeld met de grof ste tot de fijnste gewassen. Hon derden bordjes met opschriften melden de aard en het soort van het gewas, waarmede de proe ven worden verricht, van sui kerbieten tot spinazie en kervel toe. Diverse soorten vlas, w.o. zgn. „olievlas" (een nieuw sorti ment) geven een beeld van dit voor land- en tuinbouw zo be langrijke werk. Ook aan de on kruid-, trip- en ziektebestrijding is volle aandacht besteed. Teneinde te komen tot de uiterste selectie van land- en tuinbouwzaden en tot het nemen van proeven voor de bebouwing en bemesting is door genoemde Stichting te Bruinisse een boer derij aangekocht met 30 bunder bouw- en weiland. Voor land- en tuinbouwers is een excursie naar deze proefvel den zeker de moeite waard. Vlissingen moet zich bij gemeenschappelijke regeling voor slachthuis aansluiten. Men zal zich herinneren, dat het vorige jaar de Vlissingse raad unaniem van mening was, dat het onjuist zou zijn Vlissin gen op te nemen in de regeling van het gemeenschappelijke ge bruik van het slachthuis te Mid delburg door alle gemeenten op Walcheren. B. en W. hadden daaromtrent een uitvoerig rap port ingediend, dat voorstelde niet toe te treden tot de rege ling,- welk voorstel door de raad word aanvaard. De bezwaren zijn toen ter kennis gebracht van Ged. Sta ten. Deze hebben thans B. en W. van Vlissingen medegedeeld, dat de minister van Binnen landse Zaken van oordeel is, dat een spoedige totstandkoming van deze gemeenschappelijke regeling gewenst is. Namens de minister dringen G.S. er thans op aan, over deze regeling in overleg te treden. Indien deze regeling niet vóór 15 Juli tot stand is gekomen, zal tot op legging van een gemeenschap pehjke regeling worden over gegaan. B. en W. schrijven, dat zij hun bezwaren onverkort hand haven, doch niettemin voorstel len hen te machtigen met de overige gemeentebesturen op Walcheren in overleg te treden, opdat kan worden voldaan aan de door G.S. namens de minis ter verstrekte opdracht. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. Op het Politiebureau te Mid delburg zijn de volgende gevon den voorwerpen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur terug te be komen. Verschillende huissleutels, ket ting van vrachtauto, portemon- naie, mantelceintuur, hondenpen ning, stuk van een lasbrander, nikkelen fluit, schoudertas, zonne bril, dameshandschoen. Op ons bureau Korte Noordstr. 35 ligt een lijst ter inzage van ge vonden voorwerpen, welke door particulieren in bewaring worden gehouden. GOES. Voorstellen Gemeenteraad. In de vorige raadsvergadering werd besloten aan de heer A. C. Murman een stukje grond te ver kopen ter grootte van 16 m-\, welke grond geheel wordt inge sloten door percelen van de*heer Murman a. d. Patijnweg. Tegen een beperkende bepaling werd door de heer M. bezwaar ge maakt, welk bezwaar B. en W. Aan de leiding van het radio programma voor de Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië, is gebleken, dat de verjaars- en per- Sinds de oprichting in 1848soonlijke groeten buitengewoon heeft men het zonder speelplaats j populair zijn. Daarom is besloten, moeten doen en werd in de z.g. deze groeten in de dagelijkse drie speelschool gespeeld. Gewond door val. Een twee-jarig kind van D. v. B. kwam toen het viel, op een punt van een hek terecht, met als gevolg, dat het een gapende hoofdwonde opliep, welke door Dr v. d. Moer werd verbonden. THOLEN. Ernstige berichten. De familie's van Splunter Blaas en Goedegeburen—Quist, ontvingen Donderdag j.L een te legram uit Indonesië, waarin me degedeeld werd, dat Luit. v. Splunter een kogel in de nek had gekregen en ernstig gewond was en Goedegeburen een ernstige hoofdverwonding had opgelopen bij een auto-ongeval. Vrijdagmorgen ontving de fam. v. Splunter een telegram van de veldprediker ds Kramer, dat de toestand van hun zoon niet le vensgevaarlijk is, doch dat de kogel nog niet verwijderd is. HAAMSTEDE. Gemeenteraad. Er zullen vijf woningen gebouwd worden. In de vorige week gehouden terd naar uitzendingen uit dorp, raadsvergadering onder voorzit- streek of stad, waaraan ouders terschap van burgemeester Jhr. °f vrienden en bekenden meewer- kwartier tot de hoofdschotel van het Strjjdkrachtenprogramma te maken. Daaromheen gegroepeerd zullen dan de uitzendingen komen die burgerrecht verworven heb ben. Groeten zullen voortaan uit sluitend van vooraf gemaakte gramofoonplaten worden uitge zonden. Bedrijven, thuisfronten, de band NederlandIndonesië, vakverenigingen, bedrijven, scho len, sportclubs en verenigingen zullen nauwer bij de uitzendingen worden betrokken. Men wil nog sterker dan voorheen aan de sol daten overzee het gevoel geven, alsof ze weer even thuis zijn ge weest. Speciale zorg zal worden besteed aan uitzendingen met de regionale uitzendingen Noord en Zuid en aan andere streekuitzen- dingen. Men zal zoveel mogelijk proberen ouders, verdere familie, vrienden en bedrijfsgenoten van de jongens overzee bij de uitzen dingen te betrekken. Het is de programmaleiding op gevallen, dank zij vele brieven uit Nederland en van militairen ginds dat de groeten, de kerkdiensten en de amusementsprogramma's buitengewoon op prijs worden ge steld. Met graagte wordt geluis terd naar uitzendingen uit dorp, Roëll, werd medegedeeld, dat ver moedelijk in September a.s. de nieuwe luidklok afgeleverd zal worden. Een verzoek om subsidie voor de Nuts-uitleenbibliotheeK werd in gewilligd. Over een eventuële massa-door- lichting, waarover in vorige ver gaderingen gesproken was, deelde de voorzitter mede, dat deze zaak met verschillende instanties is besproken. Kruisverenigingen en de Prov. T.B.C.-bestrijdingsvereni- ging werken samen om een toe stel voor dit doel aan te schaffen. Op voorstel van de heer J. C. den Boer sprak de raad uit, de T.B.C.- bestrijding zoveel mogelijk te zullen bevorderen. Vervolgens werd de heer W. M. Kloet, die in de plaats van de heer A. v. Nieuwenhuize (P.v.d.A.) tot raadslid benoemd is, geïnstalleerd. Hierna volgde stemming over het voorstel tot ijsverkoop op Zondag, waarover een vorige maal de stemmen staakten. Thans werd besloten ijsverkoop toe te staan in de Kloosterweg en in de West straat. Nadat de jaarwedderegeling voor de gemeente-ontvanger was goedgekeurd, zeide de voorzitter, dat op de plaats van de oude ba rakken, vier nieuwe woningen gebouwd kunnen worden. De eigenaar wil op gunstige voorwaarden grond en alles wat er bij behoort overdoen aan de ge meente. De raad besloot hiertoe, hoewel enkele bezwaren inzake 't verkeer werden gemaakt. De voorzitter zei, hoe B. en W. zich de verkeersregeling hebben ingedacht en deelde mee, dat op de hoek van de Ooststraat no, een vijfde woning gebouwd zal worden. 21 Juni zal de openbare aanbesteding plaats vinden van de vijf woningen, waarmede de raad volkomen accoord kon gaan. Vervolgens keurde de raad een plan voor de beplanting rondom de Plompe Toren, goed. De kosten kunnen gedekt worden uit reeds aanwezige gelden. Tot onderwijzeres aan de O.L. school werd benoemd mej. Drie sen uit Zeist. Een voorstel tot aangaan kas geldlening van f 25.000.werd goedgekeurd, evenals een verzoek van de Chr. school om gelden voor de aanschaffing van meubilair en een door B. en W. opgestelde re geling met de heer P. Pleune voor verbreding van een weg. In principe besloot de raad deel te nemen aan de stichting School- ken. De sport is op Maandag een onmisbaar onderdeel van het pro gramma. de heer Goudzwaard zei de voor zitter, dat de golfbreker nog deze zomer aangebracht zal worden in de haven. Aan de hand van en.'ele vor- beelden in de gemeente, hield ten slotte de heer J. C. de Bruine een warm pleidooi voor het aansteiien van een gezinsverzorgster. Weth. den Boer was het hiermede eens, maar tot nu toe heeft geen enkel meisje zich aangemeld om hier voor te worden opgeleid. Kunstvrienden zijn in grote getale naar de „National Gal lery" getogen, om te zien of het schoonmaken en restaureren van de „Madonna der Rotsen" licht had gebracht in één van de grote strijdvragen op kunst historisch gebied. Kunstkenners hebben, na de beschouwing van het schilderij, verklaard, dat er geen twijfel bestond, dat de Londense „Ma donna van de Rotsen" het echte werk van Leonardo da Vinei was, wat Parijs er dan ook over mocht denken. Want ook het Louvre te Parijs heeft een „Ma donna van de Rotsen" van da Vinei, het grote Italiaanse genie der Renaissance. Jarenlang heb ben experts discussie gevoerd, welk van beide schilderijen nu het authentieke was. Het schoonmaken van het Londense doek heeft geen grote bijzonderheden aan het licht ge bracht, maar enige merkwaar dige veranderingen aan de lin kerhand van de maagd wegge nomen, die blijkbaar door een latere schilder waren aange bracht. Ook zijn daarbij vele details op de achtergrond aan het licht gekomen. Het schilderij is nooit afge maakt. Da Vinei kreeg er in 1483 de opdracht voor en het werd in 1499 in onvoltooide toe stand afgeleverd aan de kerk van Saint Francesci Grande. In 1506 werd het weer aan da Vinei ter hand gesteld om het af te maken. De niet ongegrond voorkomt, waar- tandverzorging; waarschijnlijk om zij voorstellen bedoelde be- j kan in 1950 de behandeling dei- paling te laten vervallen. 1ste klassen beginnen. B. en W. stellen voor aan De raad besloot mee te werken, de heer T. Stok eervol ontslag te als het vrijwillig samenwonen verlenen als onderwijzer aan de door een kleine verbouwing mo- Burgem. van Dusseldorpschool, gelijk wordt, wegens benoeming aan een j Bij de rondvraag deelde de U.L.O. school te Sliedrecht. voorzitter mede, n.a.v. vragen van B. en W. stellen voor, terde heer Slager, hoe het met de verbetering van de Agnesgang een ruiling van grond aan te gaan met de heer P. Louisse, te gen een vergoeding van f 100. Door Ged. Staten is een nieuwe regeling ontworpen voor de jaarwedden van de gemeente ontvangers, waarover het oordeel van de gemeenteraad wordt ge vraagd. B. en W. stellen voor met deze regeling accoord te gaan, metj dien verstande dat deze gemeen-1 te wordt geplaatst 'niet in de 9e maar in de 10e klasse. De jaar wedde zal dan bedragen f 4600 re n. en f5500 max. ELLEWOUTSDIJK. Ongeluk. wegen rond de vuurtoren is ge steld. Voorts vroeg de heer Slager spoed te maken met het sport terrein, dat de samenwerkende scholen zullen kunnen gaan ge bruiken. De heer J. C. den Boer vroeg maatregelen tegen het hinderen van het verkeer door de jeugd op de hoek KloosterwegNoordstr. DUIVENSPORT BORSSELE. Wedvlucht. „Scheldevliegers" hielden een wedvlucht vanuit Noyen. Afstand 216 km. Gelost 10.45. Aankomst le duif 13.57.36. Laatste duif 14.39.53. De uitsla gen zijn als volgt: J. Duynkerke 1, 2, 3, 7, 8, 11 en 12; M. Wiskerke 4; Gebr. Nieuwenhuize 5 en 18; P. Deurloo 6, 9 en 19; A. Heerenthals 10; Gebr. Quist 13 en 17; W. A. Huizen 14; S. Kooy 15; N. Meu- lenberg 16; M. Welleman 20; Iz. Verheijke 22. STAVENISSE. Wedvlucht P.V. „De Vale Doffer". De P.V. „De Vale Doffer" hield op 11 Juni een wedvlucht van Tilburg. 70 duiven werden om 2 uur gelost. Aankomst eerste duif 2.45 uur, laatste prijswinnende duif 3.50 u. De uitslag was: D. Dorst 1 en 4; J. van Dalsen 2; C. Stoel 3; M. Steendijk 5; P. van de Reest 6; L. van 't Veer 7 en 12; C. Moerland 8 en 22; L. Potappel 9. H. van Eenennaam 10 en 19; M. Moerland 11 en 15; M. Oostdijk 13 en 23; J. Moerland 14; M. Potappel 16 en 21; J. Vermaas 17, 18 en 24; II. Neele 20. //N In antwoord op een vraag vanMiddelburg. Te Zuiddorpe wordt Dinsdag a.s. een wielerwedstrijd voor nieuwelingen verreden met deel name van de beste renners uit Nederland en België. Ook vele Zeeuwen doen mee. Te Krabbendijke werden voor de lichting 1949 (tweede helft) 9 personen voor de militaire dienst gekeurd. Op Maandag 4 Juli a.s. zal de gemengde reisvereniging te Zon- nemaire een reis ondernemen naar Arnhem en omstreken. Vermoe delijk zal de trip over een deel van de Veluwe gaan. De heer Jac. Nijsse, Wemeldin- ge, thans brugknecht op de Post- brug, is benoemd tot sluisknecht te Hansweert. Tot onderwijzer in vaste dienst is m.i.v. 23 Augustus a.s. be noemd aan de Christelijke School te Almkerk (hoofd de heer A. Mol) de heer J. v. d. Driest te Over 't algemeen geen reden tot ontevredenheid. Op 15 Juni j.l. is het oester- Bij het laden van hooi kwam seizoen weer afgesloten. De oes- L. Oosthoek, van de wagen te terexporteurs hebben nu rust tot vallen waarbij hij zo ongelukkig 15 Augustus of 1 September a.s., terecht kwam, dat hij een been j wanneer nieuwe vis in de oester brak. komt en de vraag uit binnen- en Dr Folmer, die spoedig ter buitenland begint. Over het al- plaatse was, achtte opname in gemeen was er het afgelopen sei- het ziekenhuis te Goes noodza- zoen geen reden tot ontevreden- kelijk. BORSSELE. Benoeming onderwijzeres. ring van ifTunT wlrd'meT^"^ ""ok Ingeland'bfantwooïS: om te water gebracht te worden als „collecteur", om oesterbroed te vangen. De verwachting is, dat ruim 3.000.000 pannen zullen wor den uitgezet. Ook voor de mossel schelpen wórdt gezorgd. Naast de mosselkokerijen zorgt de commis sie van oesterkwekers voor de im port van Deense mosselschelpen, die met kustvaarders aangebracht worden en door de kraan op een terrein te Wemeldinge worden gelost. De prijs is dit jaar f 7. miades, nog meer oesters verzon- per kubieke meter voor de Zeeuw den dan het vorige seizoen. België se schelpen en voor de Deense nog duurder. KREEFTEN. heid. Er zijn ondanks alle jeri- vol ontslag verleend als onder wijzeres aan de O.L. school, we gens benoeming te Vlissingen, in gaande 1 September a.s. Tot haar opvolgster werd be noemd mej. A. C. Tielrooij uit Vlissingen. ARNEMUIDEN. Speelterrein voor de Bewaar school. Het bestuur der Chr. Bewaar school heeft een stuk grond gren is dan ook bij diverse exporteurs in Holland en bij sommige belang hebbenden in Engeland een stre ven merkbaar, de oesterhandel De vangst van kreeften is nu ver gedaan en aangenomen mag worden, dat de eindsom der prijzen die de kreeften opbrachten, niet los van alle banden te maken. Ofhet peil van 't vorig jaar zal be dit zal gaan en of dit zal voldoen I reiken. Zo werd vorige week op aan alle verlangeps, is nog een de veiling nog geen 100 kg aange- vraag. De panneboeren zijn nu al aar dig opgeschoten met hun werk en z:'f. die de dijken van Burenpolder en Molenpolder te Yerseke van buiten en van binnen bekijken, zend aan de school aangekocht zien lange rijen en strepen witge- om dit te bestemmen voor speel- j kalkte dakpannen uitstaan, die terrein. wachten op het juiste ogenblik voerd, die een prijs opbrachten van f 10.90 per kg„ een kleine f 3.— duurder dan 14 dagen ge leden. Het voorgaande seizoen was de gemiddelde prijs dichtbij de f 17.per kg. Het zal nog 14 dagen duren en dan is het seizoen weer afgelopen. 1 Juli is de offi ciële sluitingstijd. Het Intereuropese betalings verkeer. Naar uit officiële bron wordt vernomen heeft de Belgische eerste minister Spaak, presi dent van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, besloten op Donderdag 23 Juni te Brussel een verga dering te beleggen van de „groep van 4", die door de con sultatieve commissie van de O.E.E.S. te Parijs ermede belast is voorstellen te doen, ter ver nieuwing van het Intereuropese betalingsaccoord, dat op 1 Juli a.s. van kracht moet worden. Verwacht wordt, dat men tij dens de conferentie van Don derdag a.s. er in zal slagen een definitieve tekst op te stellen. Deze tekst zal in de plenaire vergadering van het ministeriële comité der O.E.E.S. op 29 Juni te Parijs worden onderzocht. I «AVI "i'ëa- „,lh), *- 61. Wat waren ze boos op Van Bergen! De kleine opschepper met zijn snor schudde zijn vuist vlak voor Van Bergen's gezicht. „Zeg, lelijkerd!" schreeuwde hij, „waarom heb je de trein niet op tijd gestopt? Jij bent de schuld van alles!" „Heus, heren", zei Van Bergen, „ik heb mijn best gedaan om de trein tot staan te brengen, maar Ze lieten hem niet uitpraten. Ze scholden hem uit voor alles wat lelijk en slecht was. 62. Van Bergen maakte maar gauw dat hij wegkwam. „Ach", zuchtte hij onder 't lopen, „wat zijn mensen toch ondankbare schepsels! 'k Heb van daag zó mijn best gedaan en wat is mijn loon? Scheldwoorden, anders niet. Komaan, ik ga naar huis!" Hij had nog niet ver gelopen of hij keerde zich nog eenmaal om. Daar zag hij de verongelukte trein En toen hij verder ging ontmoette hij telkens mensen die naar het terrein van de ramp gingen zien. POST VOOR DE KOTA INTEN. Aan de opvarenden van het troepentransportschip „Kota Inten", op weg van Indonesië naar Rotterdam kan te Port Said post uitgereikt worden, mits deze uiterlijk op 26 Juni op de bus wordt gedaan. Te Nijmegen (Klokkenberg) slaagde voor de acte L.O. de heer N. J. Boon Czn. uit St. Laurens. Door leden van de afd. Schou wen Westhoek der C.J.B.T.G. werd het proefveld „Schelde monden" gelegen in de gemeente Noordgouwe bezichtigd. De zomeravond-competitie. In de ontmoeting „Focus"- C.O.A.K. II, welke Vrijdagavond plaats had, moest eerstgenoemd elftal het onderspit delven. C.O.A.K. behaalde met 61 de overwinning. Tevens kwam C.O.A.K. I uit tegen het Loodswezen, doch hier hadden de militairen klaarblijke lijk meer moeite. Aan het einde van deze wedstrijd was de stand 33. Dit is de eerste maal, dat een elftal van de C.O.A.K. gelijk speelt, terwijl zij nog geen enkele nederlaag hebben geledén. TOEPASSING VUURKRACHT. Een soldaat is niets zonder wapen, een wapen niets zonder patrooneen patroon niets zon der doel en een doel is niets wanneer men niet weet waar het zich bevindt. Hierop is het gehele prin cipe van de lessen Toepassing Vuurkracht gebaseerd. De kunst is de doelen op te sporen, hun afstand te bepalen en ze te kun nen aanduiden. Er zit echter meer aan vast dan men opper vlakkig zou vermoeden, want er bestaat, (men heeft het al in de vorige schetsjes kunnen ont dekken), nog zoiets als camou flage, en de tegenstander is niet zo gek of hij weet wel wat ca moufleren betekent. Daarom moeten we allemaal experts worden in het waarnemen en afstandschotten. Het begint theoretisch met de elementaire vaktechnische be grippen en wordt langzamerhand afgewisseld met het in praktijk brengen van het bestudeerde. Zo komt het peloton op ze kere dag in een terrein ie staan waar allerlei soorten poppen in de struikenzijn verstopt. Bin nen bepaalde tijd moet dan een zeker aantal poppen ontdekt en opgespoord worden. Evenzo gaat het met het afstandschotten. Rode vlaggen geven verschil lende afstanden aan die reeds tevoren zijn uitgemeten maar nu geschat moeten worden. Als dit goed verloopt en de verschil lende factoren die op het schat ten betrekking hebben nog eens zijn besproken komt de tijd, dat men zelfstandig moet gaan waarnemen en de afstanden vast leggen op kaartjes, die later worden gecontroleerd. Al doende leert men; en zoals alles in dienst als een legkaart in elkaar past komen deze din gen ook weer te pas bij een vak dat de volgende keer onze aan dacht zal vragen, namelijk het KAART-LEZEN. Mr Tadjoeddin Noor, voor zitter van de commissie voor ontvangst van de republikeinse regering in Djogja, heeft ver klaard: „Het is niet uitgesloten, dat de vertegenwoordigers van de deelstaten zullen worden uitgenodigd naar Djogja te ko men, indien de aankomst van Soekarno en Hatta een feit is.". Hij Voegde hieraan toe, dat het immers in de bedoeling ligt *zo spoedig mogelijk een inter-In- donesisch gesprek te houden. Hij deelde verder mede, dat op het vliegveld Magoewo het gezel schap van Bangka zal worden ontvangen door vertegenwoor digers van de centrale regering van het daerahbestuur, de T.N.I., het K.N.I.P., de politie en het secretariaat van staat. Daarna zal Soekarno in zijn paleis re cipiëren, waarbij de president en vice-president Hatta belang rijke redevoeringen zullen uit spreken. Aan binnenlandse en buitenlandse correspondenten zal gelegenheid worden gegeven het gezelschap van Ban|ka af te halen. Op de vraag wanneer de formele overdracht zal plaats vinden antwoordde de vice- voorzitter van het comité, Ki Hadjar Dewantoro, dat dit in ieder geval zou zijn voor het begin van de vastenmaand, d.i. voor 27 Juni. Bom in bioscoopzaal te Rome ontploft. Onbekenden hebben een bom geworpen in een bioscoopzaal van de Italiaanse hoofdstad, waar de anti-Russische film „Het IJzeren Gordijn" vertoond werd. Een politieagent, die de bom voor de- ontploffing op de straat trachtte te werpen, is zwaar gewond. Van de toe schouwers, die in paniekstem ming de zaal verlieten, is nie mand gewond. Onlusten gevreesd in Zuid-Parijs. In de buurt van Rue d'Orle- ans, in het zuiden van Parijs, zijn sterke afdelingen politie ge concentreerd omdat men onlus ten vreest naar aanleiding van de omdoping van de Rue d'Or- leans naar generaal Leclerc. Pierre de Gaulle, voorzitter van de Parijse gemeenteraad, heeft de president, Auriol, niet uit genodigd doch wel zijn broer, generaal de Gaulle. De com7 munisten noemen zulks een be lediging van de vierde repu bliek en hebben een demonstra tie georganiseerd. De minister van binnenlandse zaken heeft geweigerd zowel de plechtigheid als de communistische demon stratie af te lasten. Leclerc dreef in 1944 de Duitsers uit Parijs. Zijn weduwe zal bij de plechtigheid aanwe zig zijn. Kantonrechter Tholen. P. M. PI. moest Vrijdag voor de Kantonrechter komen, omdat hij zender wettig bewijs van B. en W. te Oud Vossemeer aldaar een wo ning had betrokken, f 10.- of 5 d. C. N. te Tholen had met een wagen zonder licht gereden, waarvan het gevolg was, dat hij door de auto van de KI. aangere den werd. f 6.of 3 d. H. A. J. te Poortvliet had met zijn auto de wagen van de R. aan gereden. f 15.of 8 d. B. K. te St. Annaland had van een minderjarige 3 kg loden pijp gekocht, f 10.of 8 d. J. A. O. te St. Maartensdijk had zonder vergunning met een auto op Zondag gereden. Zijn fiets was stuk en toen was hij per auto naar de kerk gegaan, was zijn verweer. flO.— of 8 d. J. K. P. N. te Stavenisse had zonder vergunning van B. en W. een woning in gebruik genomen. Nu heeft hij een vergunning ge kregen voor deze woning, f 5.of 3 d. De eigenaar van deze woning, L. H„ werd, omdat hij de woning zonder vergunning van B. en W. aan N. had afgestaan, wel schul dig verklaard, maar kreeg geen straf. Het huis stond 2 jaar leeg en niemand wilde erin, omdat het buiten de gemeente ligt. Boven dien had H. gedacht hierdoor er ger in het gezin van N. te kunnen voorkomen. W. H. L. te Poortvliet, een huisvader van 8 kinderen en een zwakke vrouw, had zijn elf-jarig dochtertje twee maanden uit school gehouden, omdat hij geen huishoudelijke hulp kon krijgen. f4.— of 3 d. M. P. E. reed met een vracht auto met aanhangwagen zonder vergunning om vracht te vervoe ren. f 25.— of 10 d. I. A. H. te Poortvliet had de politieverordening aldaar over treden, door zijn duiven tussen 15 Maart en 15 Mei te laten uitvlie gen. Boete f3.of 2 i Middelburg. De voorzitter van het Hoofd stembureau tevens voorzitter van het Centraal Stem bureau ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat op Vrydag 24 Juni a.s. te 10 uur in de Burgemeesters kamer een zitting zal worden gehouden tot vaststelling van de uitkomst der op 22 Juni 1949 te houden stemming, terwyl te 10.15 uur een zittinfg zal worden ge houden ter vaststelling van de uitslag der verkiezing van de leden van de Gemeenteraad. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg* brengen ter openbare kennis, dat door A. C. H. v. d. Driest te Middelburg ontheffing is ver zocht van de bepalingen van artikel 26, lid 3 van de gemeentelijke bouwverorde ning, betreffende Overschrijding van de achtergevelrooilijn ten aanzien van een te verbouwen werkplaats aan de Heren straat 12. Het verzoek ligt voor een ieder ter in zage ter gemeente-secretarie van 16 Juni tot en met 30 Juni 1949. Religieus besef en Chris telijk geloof door Prof. Dr J. H. Bavinck. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. In dit boek behandelt Prof. Bavinck een belangrijk en actu eel onderwerp. Een onderwerp dat gerekend kan worden, tot die groep van problemen, waarmee de West-Eurepese wereld in deze na-oorlogsjaren in bijzondere mate te worstelen heeft. „Het gaat aldus de schrij ver over deze kwestie, of er zekere verbindingslijnen bestaan tussen het vage én algemene re ligieuze besef, dat als een soort fluidum het menselijk denken en zoeken doortrekt, en het Christelijk geloof, dat in de ge schiedenis van ons werelddeel zulk een gewichtige rol gespeeld heeft. Hoe moeten wij die twee grootheden, het religieus besef en het Christelijk geloof zien? Zijn ze bondgenoten, zijn ze in hun diepste wezen -verwant, lo pen ze op elkaar uit? Of zijn ze toch eigenlijk verbeten tegen standers, die elkaar niet verdra gen kunnen?" Op deze vraag wordt hier een antwoord gegeven. En het is een duidelijk ant woord. Na een brede uiteenzetting, komt prof. Bavinck tot deze con clusie: „Het Christelijk geloof (is) een zich voortdurend afduwen tegen het religieus besef, het is een permanent neen-zeggen tegen het religieus besef. Dat geschiedt in de enkele gelovige, het ge schiedt ook massaal in de Kerk. De Kerk heeft in haar open baring van het Christelijk geloof van den beginne aan last gehad van religieus besefDat is de dramatische betekenis van de Kerkgeschiedenis. Zij is een on ophoudelijk verworden en weer opnieuw worden van de Kerk, ze is in de woorden formatie, defor matie en nooit eindigende refor matie begrepen. Christelijk ge loof en religieus besef wonen in één woning, maar het zjjn, of althans het behóren te zijn, ver beten vijanden. Het Christelijk geloof wordt hoe langer hoe meer geloof, naarmate het zich meer en grondiger distancieert van het religieus besef, en zich gewonnen geeft aan het evange lie." SCHrXDE-VAART Hansweert 17 Juni 1949, gepasseerd voor 4 uur. CORATI, Touw; WESTKUST, den Bc/er; EXPRESS 31, Grootveld; MAR- COTE, Zaman; MENTOR, Schmaly; BORLEAN, Latt; ISALA 1, Bokslag; EMMA, van Grol; AMSTEL 8, Heyboer; PALOMA, Maas; GERJO, Dubbelman; TIME IS MONEY, Visser; VADER LAND, Canon; WEST-FRIESLAND, de Braber; GERMANIA, Visser; RIVAL, van Oosten; ONDERNEMING, v. d. Klooster; BIRSFELDEN, Verstratcn; AUSTRALIA, v. de Beemt; VIVAT, Wagenmaker; JANNIGJE, van Drira- melen; LUCIA, Stoop; HAVIK, Meeuw visser; GLECONEAN, Jorens; FIOD, Houtermans; FIAT, Steenbergen; WAY A WAYA, Bernard; TWEE GEBROE DERS. CleefLEENTJE, van IJzerloo; EN AVANT, Maas; NIETS BESTEN DIG, van Berchem, allen naar België; WIEMA, Belster, Denemarken; INGO- NA. Broeders; BAST. ADRIANA, Vis ser; LUCTOR, v. d. Adel; SIRIUS, Ak kermans; SÏRIUS, Sloots, allen naar Rotterdam; GUINEA, Blokland, Straats burg; EXPRESS 27, Blom; MARTHA HELENA, Pik; WAADT, de Kok; TES- SIN, Steffen; DIAVOLEZZA, Fortman; NESKA 1, v. d. Berg; NESKA 3, Staal; NESKA 4, Blom, allen naar Basel; ZEE- LANDS LUISTER 2, Dane, Delft; HENDR. JOHANNA, Kricsels; AURO- RE, Gras; PRESTO, Schram; MAR. FORLU, Marz, allen naar Straatsburg; S.B. 5910, PraetRHONE, de Meyer; BERTUS, Breur; MARGARETE, van Neyenhof; HASPENGOUW, de Wachter, allen naar DuitslandVERTROUWEN, Theunisse; ONRUST, Schram, beide Dordrecht; ONDERNEMING, de Waal, Werkendam; MACHTEN STEEN 17, Doorns, Oudezeug; AGGI, Pasveer, Am sterdam; RIO, de Looff, Zutfen; COR, Kerpel, Leiden; LEENDERT, van Pelt, CLASINA, van Pelt, beide Straatsburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortgene, A. J. v. d. Ham te Hansweert; te Fut ten, H. Jonker te Bodegraven. Aangenomen naar Hooger- smilde, D. J. Spaling, cand. te Heemstede; te Amsterdam-Wa- tergraafsmeer (vac. H. A. Vis ser), H, Aalbers te Vlissingen. Bedankt voor Kruiningen, G. IJzerman te Badhoevedorp; i aor Terhorne en voor Gaast-Fer- woude, D. J. Spaling, cand. te Heemstede; voor Ommen, J. N. de Ruiter te Sneek. Geref. Kerken. Beroepen te Schagen, A. Wier- singa, cand. te Baarn; te Vinke- veen, S. Boersma te Delfzijl. Aangenomen naar Heinkens- zand, G. N. Lammens, cand. te Den Haag, die bedankte voor Beetgum, Den Bommel, Melis sant, Eefde-Gorsel, 's-Graven- moer, Hantum, Hoek van Hol land, Holwerd, Medemblik, Min- nertsga, Molenaarsgraaf-Brand wijk, Montfoort, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Oegstgeest-Morsch- Rijndijk, Oostvoorne (evang.), Valkenburg (Z.-H.), Wieringen en Wilnis; naar Almelo, G. Smeenk te Breda. Legerpredikanten naar Indië. Er hopen weer een tiental predikanten naar Indië te ver trekken om daar als legerpredi- kant werkzaam te zijn. Op 3 Juli vertrekt ds C. L. Verbaas, Ned. Herv. pred. te Sneek; op 5 Aug. ds G. den Boer, Ned. Herv. pred. te Waarde en ds G. F. WEMELDINGE. Gehuwd: M. Dekker, 45 j. en J. Felius, 40 j.; J. de Schipper, 33 j. én J. L. Dekker, 29 j. ZIERIKZEE. Geboren: Jan W.. z. v. J. M. van de Velde en M. Steenepoorte; Machiel J., z. v. B. B. C. Landegent en H. A Schipper. Gehuwd: S. C. van den Berg, 34 j. en A. P. Aalbregtse, 27 j.( J. C. Faber, 30 j. en J. A. van IJsseldijk, 26 j.; A. Tromper, 36 j. en L. M. Eikema, 25 j. Overleden: M. P. Fiere, 85 j., eehtg. van L. C. Quist; H. Bui tenhuis, 78 j., eehtg. van A. Ver meulen. ST. ANNALAND. Geboren: Cornelia A., d. v. L. C. Vroegop en M. J. den Engelsman; te Rot terdam, Andrina S., d. v. W. C. v. d. Boogaart en S. A. Fase. Gehuwd: J. Polderman, 20 j. en M. Westdorp, 24 j.; A. W. Keur, 27 j. en C. W. M. v. d. Werf, 24 j.; W. Moerland, 25 j. en C. L. A. van Poortvliet, 21 j.; A. D. Goedegebuure, 32 j. en C. Lanooy, 22 j.; J. J. van Gorsel, 26 j. en A. A. Keur, 20 j. Overleden: te Bergen op Zoom, F. Goedegebuure, 76 j., ongeh.; Th. Kurvink, 69 j., wednr. van C. Elenbaas. TERNEUZEN. Geboren: Jo hanna M. E. d. v. P. Koster en C. Huijssen; Jan z. v. A. Pijpe- link en J. de Kraker; Maria M. S. d. v. O. van Zetten en C. M. Andriessen; Yolanda I. J. M. d. v. A. F. M. Smits en G. M. Ver- helst; Willem z. v. P. A. de Zeeuw en E. Kaijser. Gehuwd: A. van Doorn, 43 jr te Vogelwaarde en J. C. Leunis, 34 jr; K. A. Hamelink, 24 jr en W. C. Vinke, 18 jr. Overleden: J. P. Kolijn, 78 jr wed v. C. van Wijck; H. L. de Regt, 67 jr eehtg. v. L. Zegers; J. A. Adriaansen, 64 jr eehtg. v. C. C. Dees. AXEL. Geboren: Magdalena J., d. v. J. Verstraten en J. Ver gouwe; Franciscus R. M., z. v. A. H. de Bock en A. C. Seghers; Jan H., z. v. D. Draaijer en G. J. Beemsterboer. Ondertrouwd: J. C. Oostdijk, 23 j. en A. W. van Driel, 23 j.; C. G. Heerkens, 28 j. en M. Don- ze, 20 j.; A. J. Verpoorte, 27 j. en E. A. Dieleman, 25 j. Gehuwd: F. Wijnacker, 28 j. en W. C. Loman, 22 j.; R. L. Kersbulck, 25 j. en M. M. van de Vijver, 23 j.; F. Verheezen, 44 j. en W. E. Verhoef, 41 j.; Th. E. M. Braeckman, 44 j. en G. Vogelaere, 32 j.; A. Verberk- moes, 27 j. en G. Hamelink, 27 j.; J. de Kraker, 30 j. en J. de Kra ker, 24 j.; I. van Hoven, 32 j. en M. J. Walhout, 25 j.; J. Verpoor te, 29 j. en P. G. Scheele, 21 j. Overleden: L. van Hoeve, 59 j„ eehtg. van J. van Hoeve. Overgaauw, Ned. Herv. pred. te Schore; op 17 Aug. ds C. Ch. v. d. Flier, Ned. Herv. pred. te Le- melerveld en ds W. F. v. Brus sel, Geref. pred. te Zoutkamp; op 2 Sept. ds G. de Roest, Ned. Herv. pred. te Steenwijk; op 16 Sept. ds G. Nutbey, Ned. Herv. pred. te Wilhelminadorp, en ds H. de Noo, Ned. Herv. pred. te Tweede Exloërmond. Verder hebben zich beschik baar gesteld Ds A. Sluiter, Ned. Herv. pred. te Honselersdijk en ds D. C. van Wijngaarden te IJmuiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3