Voarjaarsinkopen stimuleerden om zetten in de detailhandel. Samenkomst Zeeuwse oud-strijders te Goes. Overeenstemming tussen republikeinen en B. F. 0. Moet Rome onverdraagzaam zp De geschiedenis van Hajong Poetih, het witte hert. Hij sneuvelde in de strijd tegen de Jappen Naar het Plaatje. PLOUVIER heelt DE schoenen. FEUILLETON EDNA EARL Maandag 20 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In en door elke oorlog' ontstaan duizenden raadsels en gehei men. Er zijn vliegtuigen, die opstijgen; duikboten, die uitvaren en die nooit terugkeren. Misschien is het vliegtuig in brokken ge slagen op de rotsen van een ontoegankelijk bergland. Misschien I verwondden hem en steeds zweeft de duikboot, als een stalen grafkist voor de ongelukkige droeg hg een van zijn handen bemanning, ergens in de wateren van een Oceaan. De Natuur ver bergt het vaak zo goed, dat niemand het ooit te weten zal komen, I STEEDS ONTSNAPTE HIJ. j Talloze malen werd hij om singeld, maar iedere keer lukte ihet hem te ontsnappen. De wil de vluchten door doornachtig 'struikgewas en de cactussen en Zo zijn er duizenden myste- Ook hier werden zij door de in verband. In deze tijd ont stond de bijnaam, de EREnaam: Majong Poetih, hem door de Sassaks gegeven. Het Witte <ju J i wun. iitvz iri.iuv.ii 1.1J uuui viv ries. Soms betreffen ze het doen i bevolking vriendelijk ontvangen. Hert, dat zich niet liet vangen en laten van een enkel mens, Nadat zij gegeten hadden en waarvan verteld werd, dat 't taais dit verhaal van een Australiër, die in 1945 weken lang rondzwierf in het Zuidelijk bergland van Lombok, totdat hij, evenals zijn kameraad, de dood vond door een Jappen- kogel. Met welk doel kwam hij? Waarom bleef hij nog met een man achter, toen d^ overige mannen van zijn groep vertrok ken? Waarom kwam er voor hem geen hulp? Er is niets anders dan 't ver haal van zijn komst, zijn zwer ven en zijn dood legden zy zich te slapen. Veor-'zirii onzichtbaar kon maken, al de oudste voelde zich moe enZelfs de bijgelovige Jappen wa- zwak. De jongste kon, ondanks zijn vermoeidheid, de slaap niet [ren benauwd voor hem. Het schijnt voorgekomen een te vatten, en ging in de omgeving i zUn> .dat een goedgewapende wat wandelen. Gelukkig toeval JaP zich achter de rug van een of vermoedde hij onraad en wil- Sassak verborg, toen hij de de hij poolshoogte gaan nemen? Australiër ontmoette, die als enig wapen toch slechts een re volver droeg. HET EINDE Het redde beter is 't rekte zijn leven. De Jappen arriveer den nog dezelfde nacht en scho ten zijn kameraad, die hij niet tijdig kon waarschuwen in de slaap dood. De jongste vluchtte alleen'ten, verzwakt door onvoldoende I College van algemeen bestuur van Curagao dient ontslag in. Gistermiddag hebben de leden van het college van algemeen bestuur da Costa Gomez, Beau- jon, Eman, Newton en Romer de gouverneur medegedeeld, dat zij, gezien de huidige omstan digheden, in het landsbelang hebben besloten af te treden en dat zij mitsdien om ontslag ver zochten. Aangaande de ontslagaanvrage dient de adviesraad te werden gehoord. De aftredende leden zijn bereid op diens verzoek met de gouverneur te blijven medewerken zolang de opvol gers nog niet ziji benoemd en beëdigd. In verband met de interim regeling is gouverneur Peters reeds geruime tijd van plan naar Nederland te gaan, doch hij heeft zijn voornemen nog niet uitgevoerd als gevolg van de politieke verwikkelingen. Een datum voor zijn vertrek is nog niet vastgesteld. WEINIG .AANTREKKE LIJK LAND. Het meest Zuidelijke deel van Lombok is een weinig aantrek kelijk land. Het is waarvan alleen de Maredje in het Westen tot bo ven zevenhonderd meter reikt. De hoogte, van de meeste andere toppen varieert van twee- tot vierhonderd meter Een van de weinige wegen, die naar de Zuidkust voert is die van Sengkol, een kleine plaats op de grens van het berg land en de vruchtbare sawah- vlakte van Midden-Lombok, naar Koeta aan de mooie Ajang- baai. Het is een weg, waarin het regenwater diepe gaten en kleine beddingen heeft uitge sleten; steil rijzend en dalend, en geflankeerd door de mon- tongs, ronde bergmassieven, die vooral begroeid zijn met een haast ondoordringbaar, stekelig struikgewas. De weinige mensen, die men hier ontmoet, beantwoorden een vraag in het Maleis met een reeks onbegrijpelijke klanken. verder. Toen begon de periode van minstenS vier weken, waarin hij, opgejaagd door de Jappen, die ook de bevolking mobiliseerden, aaiuicik. door Zuid-Lombok heen en heTólan'rl i weer zwierf. Hij werd gesigna- Roennene leerd in Poetjoet, Sengkol, Ma- - rang en tal van andere ver spreid liggende plaatsen. Zelfs in Djrowaroe over de grens van Oost-Lombok, hemelsbreed een zestigtal kilometers van de plaats van de landing. Zijn op treden tegenover de bevolking was uiterst correct en getuigde van een zeer hoog moreel. Als de bevolking hem voedsel had gegeven, ried hij hen aan de Jappen te waarschuwen, opdat zij niet gestraft zouden kunnen worden voor zwijgen over zijn aanwezigheid. Toch kwam het einde. Uitge put door 't voortdurend vluch- !ten, voedsel ging het Witte Hert naar de kpg. Siloengbelanak, 'n plaats in de buurt van de lan ding. Misschien koesterde hij hoop alsnog opgehaald te worden. Maar de Japanse kustwacht zag hem 's avonds op het strand en schoot, waarna hij waarschijn lijk uit vrees, terugging naar de overige Jappen in het dorp. De Australiër was geraakt. Gewond kroop hij in het struik gewas, dat langs de kust groei de. Niemand zal ooit weten hoe hij deze nacht heeft doorge bracht, luisterend naar de golf slag van de Indische Oceaan en wetend, dat zijn einde was ge komen. De volgende morgen vonden de Jappen hem en schoten hem op het strand dood E.n overzicht der oiverse branches. van 50 pCt. De gemiddelde op brengst per paar schoeisel be droeg in de middenstandszaken Het door het Economisch Insti- in April f 14.06 En er is geen ander geluid dan tuut voor de Middenstand gepu- De reeds hierboven vermelde het aanhoudend siirnen van de bliceerde cijfermateriaal betref- gunstig op het omzetverloop in- fende het omzetverloop in de de- werkende factoren deden ook tailhandel wjjst uit, dat in vrijwel de omzetten in het brood krekels. Ook hier heeft de Australiër gezworven. Majong Poetih, het Witte Hert, noemen de Sassaks hem. Generaal-majoor Sitzen was aanwezig. Velen hebben Vrijdagavond de koude getrotseerd om de door de Bond van Oud Strijders georga niseerde concert- en filmavond bü te wonen in de tuin van het Schut tershof te Goes. Men kon op deze avond niet al leen een zeer goed, door de staf- muziek der stoottroepen uit Den Bosch ten gehore gebracht, con cert beluisteren en een door de legerfilm- en fotodienst gebrach te film bezichtigen, doch tevens kennis nemen van wat de Bond van Oud Strijders beoogt. Gen. Majoor J. A. Sitzen, be velhebber Derde Militaire Gewest, die met andere autoriteiten van zijn belangstelling blijk gaf, heeft een toespraak gehouden, waarin LXXXH. i. Wie Zeeland wil leren kennen, heel Zeeland, moet wel eens van de grote wegen afwijken en „ongebaande" wegen of eigen gekozen paden gaan. Dat onder vond ik een paar weken geleden, toen ik met grote laarzen aan en met het oudste pak, dat er- hun belastingen betalen, zaken doen met timmerman, smid of wagenmaker. In de oostelijke hoek werd een haventje gemaakt, vooral te gebruiken voor het vervoer van de landbouwproducten. Enkele huizenblokken werden gens op een vliering hing te be- j gebouwd, eerst twee blokken schimmelen,, een echt Zeeuwse van 3 arbeiderswoningen bij de wandeling maakte naar het westelijke zeedijk, later een „Plaatje". Zo wordt het in :1e grote landbouwschuur en bij het EEN VLIEGTUIG LANDDE. Voorjaar 1945: toen het einde van de oorlog nu slechts een kwestie was van maanden, landde voor de Zuidkust van de woeste Westelijke schiereiland een watervliegtuig. Een Austra lische partij ging, onopgemerkt door de Jappen, per rubberboot aan land. Later, misschien nog dezelfde dag; werd de partij weer opge haald, maar twee man bleven achter. Was dit opzet? Of het gevolg van een verkeerde be grepen afspraak? In ieder geval: ïij bleven. Hun positie was moeilijk. Zij spraken slechts gebrekkig Ma leis dat de ontwikkelde Sas saks van dit deel niet kennen enJappen waren er op Lombok genoeg. Zij kwamen echter veilig aan in Pengantap, eveneens op de Zuidkust van het schiereiland, waar zij de bevolking, die hen aanzag voor orang Belanda (Ne derlanders) werden geholpen. Zij spanden een antenne voor hun radio of zij met enig station verbinding hebben ge had, is niet bekend en kregen een aantal helpers. Op de een of andere manier kregen de Jappen lucht van hun aanwezigheid. Het schijnt, dat zij op twee helpers een ra- tionblikje aantroffen, dat af komstig was van de voedsel voorraad van de Australiërs. De Jappen begonnen hun jacht. in net Brood- en alle branches in April J.I. hogere banketbakkersbedrijf stijgen, omzetten werden behaald dan in De banketbakkers boekten een de voorafgaande maand. Het na- omzetvermeerdering van ruim deren van de zomer en het in deze 21 pCt. maand vallen van Pasen beïnvloed Ongunstig bleef de situatie in den het omzetverloop gunstig, de detailhandel in aardappelen, Voorts dient rekening te worden groenten en fruit, waar de om- gehouden met het feit, dat in zetten in April j.l. ruim 11 pCt April vijf Zaterdagen voorkwa- lager waren dan in de overeen- men. komstige maand van 1948. Uit een nadere beschouwing Een grotere verkoop van eie- van de door het Economisch In- ren en room deed de omzetten stituut voor de Middenstand in de detailhandel in zuivel- gepubliceerde gegevens blijkt producten verder oplopen, het volgende: Al stegen ook in de detailhan- In het kruideniersbedrijf ste- del in glas, aardewerk, porce- gen de omzetten in de deelne- lein en huishoudelijke artikelen mende middenstandszaken ten de omzetten een weinig, toch opzichte van Maart met 7 pCt. kon in deze branche niet wor- De verhoging van het vlees- den gesproken van een belang- rantsoen per 8 April oefende 'n rijke verbetering. Vooral de 1 gunstige invloed uit op het om- omzetten in luxe artikelen, zetverloop in het slagersbedrijf. speelgoed en electrische artike- j Overigens was dit slechts een len ontwikkelden zich niet in tijdelijke opleving, aangezien op gunstige zin. In glas, aardewerk 22 April andermaal tot rant- en porcelein werden belangrijk soenverlaging werd overgegaan, hogere omzetten genoteerd dan In de detailhandel in textiel- in Maart, waren werd een belangrijke om-In de detailhandel in tabaks- zetstijging genoteerd, onder fabrikaten bracht het feit, dat meer, tengevolge van het per 28 April geldig verklaren van 45 nieuwe textielpunten. Toch wer den niet in alle aan de omzet- statistiek medewerkende onder nemingen hogere boekt dan in de met ingang van 8 April de rant soenen op het oude peil werden gebracht een aantrekken van de omzetten met zich. Voorts werkte een grotere verkoop van omzetten ge- sigaren en Volksherstelsigaret- voorafgaande ten stimulerend op het omzet- maand. Bij 32 pCt viel namelijk verloop, een teruggang waar te nemen. Over het geheel genomen kon de omzetontwikkeling in de tot deze branche behorende speci aalzaken gunstig worden ge noemd. In de dameshoedenza- Reeds in de voorafgaande maanden was waar te hemen, dat in de detailhandel in meu belen en aanverwante artikelen ten opzichte van de overeen komstige maanden van 1948 ken bedroeg de omzet het twee- enige omzetdaling is ingetreden, voudige van die in Maart, waar- Hoewel in April de omzetten door een gedeelte van de ten opliepen, waren zij ook in deze opzichte van 't voorgaande jaar verkregen achterstand werd in gelopen. Slechts in de wolzaken was sprake van een belangrijke EEN JACHT OP MENSEN. De Australiërs hadden inmid dels de dessa met een aantal dragers verlaten, maar reeds bij omzetdaling, het eerste contact vluchtte de Voor het eerst in 1949 lagen kleine colonne uiteen en wer- de geldomzetten in de detail den enige dragers gepaft. Later I handel in schoeisel hoger dan werden zij naar Soerabaja ge- 'de gemiddelde maandomzet van transporteerd, waar enkelen 1941. Ten opzichte van Maart hunner hun moed om de Jap- werd een omzetstijging geboekt 26 pCt. pen te trotseren met de dood moesten bekopen. De Austra liërs slaagden erin te ontkomen en vonden onderdak in de dessa Tampa, enige tientallen kilome ters naar het Oosten gelegen. maand lager dan in April 1948. Sterk daalden de omzetten in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken, hetgeen echter in verband met de zeer gunstige omzetontwik keling in Maart j.l. geen verba zing behoeft te wekken. De da ling bedroeg ten opzichte van de voorafgaande maand ruim (Ingez. mededeling, advert.) volksmond altijd genoemd, maar de officiële naam is Calandpol- der. De Oranjeplaat. 'kWil eerst in het kort iets over de geschiedenis vertellen, met enkele jaartallen die u ook weer gauw moogt verge ten erbij. Ten noorden van de tegen woordige Sloedam lag ongeveer een eeuw geleden in het Sloe een grote zandplaat, die steeds hoger werd en gedeeltelijk be groeid raakte. Deze plaat met schor behoorde aan het Rijk en werd in 1846 gekocht door Dirk Dronkers, een aannemer van openbare werken te Middelburg, voor f 4500. U moet u voorstel len, dat de Sloedam in die tijd nog niet bestond, het was de zelfde heer Dronkers, die er veel toe heeft bijgedragen om een Zeeuwse spoorlijn te doen aan leggen, waarvoor een dam in het Sloe werd gelegd, maar dit was pas in 1872. Deze opwas in het Sloe kreeg de naam van Öranjeplaat, er te genover bij Arnemuiden ligt de Oranjepolder; de oude liefde der Zeeuwen voor het vorstenhuis blijkt ook uit de namen, die aan nieuwe polders gegeven werden, zoals we zien. De Bastiaan de Langepolder. Na de koop van de Oranje plaat zit de heer Dronkers ech ter niet stil, hij vraagt toestem ming om een gedeelte van deze schor te mogen bedijken, en zijn verzoek wordt ingewilligd. Reeds het volgend jaar wordt het noordwestelijk gedeelte ingepol derd, waardoor een oppervlakte van 67 H.A. 170 gemeten) nieuwe grond aan de provincie Zeeland wordt toegevoegd. De nieuwe zeedijk rondom de pol der had eèn lengte van ruim 3 K.M. Deze nieuwe polder werd genoemd Bastiaan de Lange polder naar een Veerse admi raal van deze naam. Deze werd op de plaats van de nieuwe in dijking in 1572 door vier Spaan se schepen aangevallen en zijn schip geënterd. Inplaats van zich over te geven, stak hij de lont in het kruit en vloog met zijn schip en de vijandelijke schepen in de lucht. De nieuwe polder werd bij de gemeente Arnemuiden gevoegd, die het dichtstbij lag en waar heen men bij ieder getij kon overvaren. De toekomstige be woners moesten immers een plaats hebben, waar de geboorte van nieuwe „poldergasten" moest aangegeven worden, waar ze hun doden konden begraven, Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 56) o— „U vergist u ten enen male, meneer Leigh, als u meent, dat u ooit meer voor mij kunt zijn dan een gewaardeerde vriend. Het doet mij zeer leed, genood zaakt te zijn u pijn te doen en u teleurstelling te moeten ver oorzaken, maar ik zou u nog meer dan mijzelf onrecht doen, als ik u in twijfel liet omtrent mijn gevoelens voor u. Ik houd van uw gezelschap, ik bewonder u in menig opzicht en u heeft mijn volle vertrouwen en hoog ste achting, maar het is onmo gelijk dat ik ooit uw vrouw zou kunnen zijn." „Waarom onmogelijk?" „Omdat ik u nooit zou kun nen liefhebben, zoals ik meen, dat ik de man zou moeten lief hebben met wien ik zou moeten trouwen." „Mijn lieve Edna, beantwoordt mü één vraag eerlijk en open hartig. Is er iemand, die je meer bemint dan mij?" „Staat meneer Murray tussen jouw hart en het mijne?" „O, neen, meneer Leigh!" t op vele punten overeenkomst en „Dan wil ik de hoop niet op-vind ik het prettig af en toe met geven om je liefde te winnen.! u te praten, toch kan ik u niet Als je hart vrij is, dan zal het eens van mij zijn! O, Edna, waarom kun je mij niet lief hebben? Ik zou je heel gelukkig maken. Het huis van mijn lieve ling zou alles bevatten wat lief de en rijkdom zou kunnen ver liefhebben, zoals u verwacht, „O. Edna, je bent wreed." „Neem mij niet kwalijk als ik zo schijnt te zijn en geloof mij, als ik u verzeker, dat hetmij meer verdriet doet dit alles te zeggen dan om het aan te ho- schaffen. Niet een van je wen-'ren. Geen vrouw moest ooit sen zou onvervuld blijven." „Ik ben in staat voor mijzelf genwoordigheid en liefde een tehuis te verdienen en denk volkomen onontbeerlijk er niet aan daarvoor te trou wen/' J trouwen met een man, wiens te- niet zijn voor de vrede van haar geest en hart. Als ik mijzelf beproef „O, je trots is je enig gebrek: in dit opzicht tegenover u, dan en die zal ons beiden veel ver-ontdek ik. dat mijn zielerust niet driet doen, vrees ik. Edna, ik weet hoe fijngevoelig je bent en hoe diep je gewond bent door de kwaadsprekerij van een paar ongemanierde babbelkousen. Ik weet, waarom je onze gezamen lijke Hebreeuwse lessen opgaf en alleen de wens om jouw ge voelens te sparen, weerhield er mij van om die ellendige klets kousen te behandelen naar zij verdienen. Maar wreek hun be ledigingen niet op mij. Omdat zij jou onedele motieven durf den toe te schrijven, sluit daar om je hart niet voor mij en wei ger mij niet het voorrecht je ge lukkig te maken." „Meneer Leigh, u bent niet onontbeerlijk voor mijn gelua. Al heeft onze smaak en aanleg afhankelijk is van u. En of schoon u misschien geen war mer vriend bezit dan mij, moet ik u zeggen, dat het volkomen nutteloos is om te hopen, dat ik u ooit zal liefhebben, zoals u verlangt. Het spijt mij, dat ik het niet kan en als ik mijn hart kon dwingen door mijn wil, dan zou ik trachten uw genegenheid te beantwoorden, daar ik zo vol komen en dankbaar waardeer wat u mij aanbiedt. U strekt uw hand uit tot een arm meisje van onbekende afkomst. Uit liefda digheid opgenomen een meisje door uw familie en vrien den beschouwd als een brutala indringster in aristocratische kringen en met een edele groot moedigheid, waarvoor ik u al tijd dankbaar zal blijven, zegt gij: kom, neem mijn naam, deel mijn fortuin, hul je in de man tel mijner liefde en wees geluk kig! O, meneer Leigh, God weet, dat ik wilde, dat ik u kon lief hebben, zoals u verdient! Dank baarheid en waardering beplei ten uw zaak, maar het is on mogelijk voor mij ooit uw vrouw te worden." Haar ogen waren vol tranen, terwijl zij opzag naar zijn knap gelaat, tot nu toe zo vrolijk en i vriendelijk, maar nu overscha- I duwd door een uitdrukking van droeve teleurstelling. En plotse- ling met haar beide handen te zijne omvattend, boog zij zich voorover en drukte die aan haar lippen. Zjjn gelaat vertrok pijnlijk, toen hij zei: „Ofschoon je wei gert mij enige aanmoediging fe geven, kun je toch de hoop niet vernietigen, dat mijn liefde na verloop van tijd de jouwe kan wekken. Je bent erg jong en kent nog nauwelijks je eigen hart en mijn onveranderlijke standvastige liefde zal in de ko mende jaren het pleit winnen. Ik zal geduldig zijn en zo lang je Edna Earl bent, zolang als je meesteres blijft over je eigen hart, zolang zal ik de enige hoop blijven koesteren, die mijn toe komst verlicht haventje een complex van drie en een van twee woningen. Na deze inpoldering breidden de schorren ten zuiden zich steeds meer uit en in 1856 vroe gen de heer Dronkers en zijn mede-eigenaar de heer Fock op nieuw concessie aan om de nieuwe schorren eveneens te mogen inpolderen. Dit werk heb ben ze zelf niet meer gedaan. Na ontvangen toestemming van het Rijk hebben ze de Oranjeplaat met de Bastiaan de Langepolder verkocht aan de heer Thomaes, grondeigenaar te Biervliet, voor ongeveer f72.000. De Calandpolder. Het volgend jaar (1857) gaat de nieuwe eienaar er toe over de aangegroeide schorren te be dijken, wat hem de som van eveneens f72.000 kostte. Veel voorspoed heeft de heer Tho maes niet, want al in het na jaar van hetzelfde jaar veroor zaken de stormen een schade aan de nieuwe dijk van f30.000 en het volgend jaar moet hij op nieuw f 25.000 besteden aan her stel van de dijken. Het werd dus een dure pol der! Bovendien vielen de oogsten de eerste jaren niet mee, later werd het beter, maar de nieuwe grond was geen bijzon der vette en vruchtbare, maar lichte (zandige) klei. Deze tweede polder van de Oranjeplaat werd genoemd Ca landpolder naar de toenmalige hoofd-ingenieur van de Water staat, Abraham Caland, een Westkappelaar van geboorte. -Hij was ongeveer even groot (63 H.A.) als de Bastiaan dc Langepolder, de dijk er omheen had een lengte van 3% K.M. Vlak bij de scheidingsdijk met de Bastiaan de Langepolder werd een herenhuis en een grote boerderij met twee landbouw- schuren, een varkenshok en een kippenhok gebouwd. En dit is nu het „Plaatje" waar ik in het begin van dit ar tikel over sprak en waarvan ik een volgende keer nog een en ander wil vertellen. L. v. W, hij Zeeland dank bracht voor het geen geleden werd tijdens de oor log. In een krachtig getuigenis gaf hij een helder overzicht over hetgeen ons land na de 10e Mei 1940 meemaakte. Generaal Majoor J. Dwars, voorzitter van het hoofdbestuur van de Bond van Oud Strijders, sprak onder het motto „Elk sol daat, goed Zeeuws goed rond, be hoort thuis in onze bond", een krachtig propagandawoord. Na de doelstellingen van de Bond te hebben uiteengezet, welke in nau we samenwerking met de vereni ging „Ereschuld en Dankbaarheid" de belangen van de invalide oud strijders en hun eventuele nage laten betrekkingen behartigt, richtte hij zich in 't bijzonder tot de Zeeuwse 'oud-strijders. „Waar wij samen hebben gestreden met de wapens in de hand toen harde noodzakelijkheid ons opriep om onze vrijheid te verdedigen, daar moeten wij het thans ais onze sol- datenplicht beschouwen om teza men de vreedzame strijd te voe ren voor de verwezenlijking van de schone doelstellingen van onze bond", aldus Gen. Majoor Dwars. Hij verzocht hen zich aan te melden ais lid door een brief kaart te schrijven aan de se cretaris van de Bond, de heer W. A. Linnebank, Paulus Pot terstraat 2 te Hengelo. Tenslotte dankte Gen. Majoor Dwars allen, die hun medewer king aan de avond hebben ver leend, waarvan in het bijzonder de legerfilm- en fotodienst onder leiding van kapitein Kooistra. „We hebben een schuld te ver effenen", aldus sprak ds W. Odé, voorzitter van „Ereschuld en Dankbaarheid", afdeling Zeeuwse eilanden, die na een treffend woord opriep een collecte te steu nen waarvan de opbrengst be stemd was voor „Ereschuld en Dankbaarheid". Mocht het concert zéér goed geslaagd genoemd worden, de ver toonde films waren het niet min der. Niet alleen kregen de toeschou wers een buitengewoon goede re portage van de begrafenis van Ge neraal Spoor te zien, de film „Slag om Zeeland" welke door de goede montage ieders bewonde ring. Aan het slot werd medegedeeld, dat de gehouden collecte f 126.22 had opgebracht en werd de heer Branldenburg, directeur van het Schuttershof, een woord van lof gebracht voor zijn werk. „DE WAARHEID". Een kat die in het nauw zit ik kom alweer bij een kat te recht maakt rare sprongen. Dat blijkt momenteel bij de communisten. Zij hebben de vorige week bij de raadsverkiezingen lelijk klop gehad. In 23 gemeenten gingen van de 71 zetels niet minder dan 33 verloren. Voor „De Waarheid" het or gaan dat de lezers naar waar heid moet voorlichten, maar dat alleen de waarheid mag spreken als dit in 't belang van het com munisme kan worden geacht, een lastig geval. De redactie heeft er dit op gevonden dat zij een vergelij king maakt met de kamerver kiezingen van 1948, toen de Stalinisten ook al zware klap pen hadden te incasseren. Er is dan ook wel enige achteruitgang maar toch niet zo verbijsterend als nu het geval was. Dat in één dag 33 zetels ver loren gingen mogen de lezers niet weten. Zij worden met hier en daar enige achteruitgang" in slaap gesust. Maar al is „De Waarheid" nog zo snel, de waarheid achter haald haar wel. Zelfs bij de communisten. Emigratie van gedemobili seerde militairen naar Australië Te Camberra wordt binnen kort verwacht dc heer H. A. van Luyk, hoofdcommies van h-t rijksarbeidsbureau, die naar Australië gaat voor besprekin gen met de Australische rege ring betreffende de massa-emi- gratie van gedemobiliseerde Ne derlandse militairen uit Indone sië. Naar Aneta vernam, steJt minister Callwell op een derge lijke immigratie bijzonder veel prijs, doch een definitieve over eenkomst terzake is eerst moge lijk na vaststelling van de massa-demobilisatie in Indone sië en wanneer de belemmerin gen, die de Nederlandse scheep vaart van Australische zijde on dervindt, zullen zijn opgeheven, zodat vervoer met Nederlandse schepen mogelijk wordt. Op 65-jarige leeftijd is te 's- Gravenhage plotseling overleden mr dr J. Wijnveldt, advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad der Ne derlanden. accoord van RoyenRoem, doch volgens de delegaties van Suma tra bestaat er voor deze gebieden geen bezwaar lid te zijn van d8 B.F.O. Dit is de kern van de re soluties die tegen niemand gericht zijn. De betrokken T.B.A.-gebie- den kunnen niet in eeuwigdurende staat van oorlog worden gelaten. Hij drong aan op aanneming van de resoluties en verklaarde met nadruk, dat Sumatra volledig achter deze resoluties staat en bereid is alle consequenties daar van te aanvaarden. Sumatra geeft zich nog niet gewonnen. Tot tweemaal toe verzocht de voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid de Tweede in de Zaterdag gehouden openbare vergadering van de B.F.O., aan de delegaties van Sumatra ermede accoord te gaan, dat de behandeling van de resoluties van de tweede confe rentie van Sumatra zou worden uitgesteld, zulks In verband met de omstandigheid, dat tijdens de Vrijdag te Bangka gehouden be sprekingen tussen de leiders van de deelstaten en de republikeinen resultaten zjjn geboekt, waardoor de resoluties van de tweede con ferentie van Sumatra waarschijn lijk door de feiten zijn achter haald. Het voorstel tot uitstel vond in de vergadering geen weerklank, waarop Sultan Hamid de verte genwoordiger van Oost Sumatra, Dhamrah, in de gelegenheid stel de repliek te geven op de alge mene beschouwing over de reso luties. Hij ging uitvoerig in op de positie van de z.g. T.B.A.-gebie- den (gebieden waar „territoriale bestuursadviseurs" optreden), die streven naar een eigen status. De ontwikkeling werd geremd door 't Onlangs heeft, naar de ,,N. R. Crt." meldt, te Witmar- sum een belangrijke conferen- N.-Amerika en Canada, staan te dien aanzien vóór bij hun ge loofsgenoten in de zuidelijke tie plaats gevonden over de landen, die deze zaken nog niet vraag, of de rooms-katholieke Nederlanders onverdraagzaam zijn op grond van hun geloof. Dat deze vraag, die dikwijls openlijk, maar vaker bedekte- lyk gesteld wordt, geen zinloze vraag is, blijkt wel uit de be richten, die ons uit Spanje en enkele Z.-Amerikaanse landen zo principieel kunnen zien, on danks het algemeen wel aan vaarde principe, dat onder dwang de waarheid niet aan vaard kan worden. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat een rooms katholiek krach tens zijn kerkvisie moet vast houden aan de mening, dat an- bereiken, terwijl ook nog ge- dersgezinden dwalen. Maar dit wezen kan worden op uitingen van rooms katholieken, die dui delijk aangeven, dat verdraag zaamheid slechts geëist wordt zolang er een rooms katholieke minderheid is. De conferentie werd bijge woond door een aantal refor matorische en katholieke gees telijken en een aantal „leken" van beide groepen. Voorzitter was pater A. van Straaten van het Augustijnerklooster te Wit- tunistische overwegingen, maar marsum, dat gastvrijheid ver- omdat het Evangelie verbiedt, leende. Leider der discussie was met andere dan geestelijke wa- mag er niet toe leiden ook niet in een staat, waarin de overgrote meerderheid rooms katholiek is dat de overheid zich zou lenen, met machtsmid delen de „dwalenden" te belem meren in de private en open bare uitoefening van hun gods dienstige overtuiging, in het recht op vrij onderwijs, propa ganda en faire polemiek. En dit alles niet op grond van oppor- dr H. van der Linde, de schrij ver van Rome en de Una Sanc- ta, thans secretaris van de Ne derlandse oecumenische raad. De vraag over de verdraag zaamheid spitste zich toe op de indertijd door mr Stufkens ge stelde vraag „of het rooms-ka- tholicisme naar zijn we zen de mogelijkheid mag aan vaarden door middel van de staat door directe of indirecte dwang (school, huwelijksslui ting,'enz.) volksdelen (-deeltjes) onder zijn invloed te brengen, die zich daartoe andere niet be schikbaar zouden stellen". Deze vraag nu werd met een principieel neen beantwoord. De rooms katholieken in Neder (Wordt vervolgd.) land, maar ook in W.-Europa, penen van tuigen. de waarheid te ge- Dit klinkt geruststellend. Maar afdoende is het hier ge geven antwoord toch niet. Wij herinneren ons, hoe on langs een vooraanstaande rooms katholieke figuur zich in de zelfde verdraagzame geest uit sprak. Evenwel met deze toevoeging, dat dit zijn persoonlij k e mening was en dat hij bereid was zijn uitspraak te herroepen zodra dit van hogerhand ver langd mocht worden. Eerst als de Kerk officieel heeft gesproken, weten we welk standpunt Rome te dezer zake inneemt. Raad van Katwijk sinds 1946 verkeerd samengesteld. Eerst thans is aan het licht gekomen, dat in 1946 in Kat wijk een fout is gemaakt bij da berekening van de samenstel ling van de gemeenteraad. Ten gevolge van zeer bijzondere om standigheden had naar het schijnt aan de Christelijk-Histo- rische Unie in Katwijk aan Zee een extra zetel moeten worden toegekend, krachtens een wets artikel, dat slechts uiterst zel den van toepassing is Dit arti kel zegt, dat aan een partij, die de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen heeft gekregen, bij de zetelverdeling een zetel extra toegekend moet worden, wanneer volgens de normale berekening deze lijst niet »een absolute zetelmeerder heid' werkregen heeft. Dit nu is het geval geweest in Katwijk, tengevolge waarvan gedurende de afgelopen drie jaar ten onrechte een lid van de K.V.P. zitting heeft gehad, ter wijl de C.H.U. met een zetel minder dan waarop zij recht had, genoegen heeft genomen. Voor zover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit ge bied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan. Van de gang naar de straat. Te Wassenaar zaten er drie dames in de oude raad. De „Nieuwe Haagse Crt." meldt, dat twee van deze dames, n.l. mevr. Van der Goes van Naters, de echtgenote van de fractielei der der P. v. d. A. in de Tweede Kamer, en mevr. Niemeer, zich enige maanden geleden fel ver zet hebben tegen invoering van het ambtsgebed in de raad. Ze zeiden op de gang te zul len gaan staan als er gebeden werd en zij hebben dit inderdaad ook gedaan. Nu staan de dames niet meer op de gang, ze staan zelfs buiten de raad; beide zijn bij de verkiezing van Woensdag j.l. gewipt. Arrestaties in Hongarije? Het Joegoslavische blad .Glas" verklaart, dat in Hongarije 20 hoge ambtenaren zijn gearres teerd, die sympathiserenden wa ren met de uit de partij gestoten minister van buitenlandse za ken, Laszlo Rajk. Volgens het blad worden verdere arrestaties verricht en zou dit grote onte vredenheid onder de arbeider* veroorzaken.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2