L Koninklijk echtpaar geestdriftig ont vangen in Utrecht. Gewonde militairen werden bezocht. Gevallen in Indonesië. Ontstemming bij de Middelburgse groentehandelaren. NIEUWS Prov. Vereniging „Het Groene Kruis" had een goed jaar. De voortreffelyken. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ittild UUii in Ranyo-on. Berichten over doordraaien sterk overdreven. Belgische ambtenaren legden werk een unr neer. Millioenen dollars voor economisch niet-ontwikkelde gebieden. SNIPPER In 1948 sloten zich 8 nieuwe afdelingen aan. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1281 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 18 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 1.09 u., onder 13.37 u. Hoogwater op Zondag 19 JunL Vlissingen: 8.22 u. 1.49 m., 20.36 u. 1.27 m. Terneuzen: 8.47 u. 1.72 m., 21.03 u. 1.49 m. Wemeldinge: 9.47 u. 1.43 m., 22.04 u. 1.13 m. Zierikzee: 9.32 u. 1.24 m., 21.41 u. 0.94 m. Van de wederopbouw weten we allen mee te spreken in deze tijd. Met name in de verwoeste ge bieden, ook in Zeeland. Het blijkt een moeilijk werk te zijn. Er is gebrek aan geld, aan ma terialen en aan arbeidskrachten. En dan ontbreekt het vaak aan de nodige medewerking. A/Tet deze bezwaren had ook Ne- hernia te kampen toen hij,' nu 2500 jaar geleden, uit de bal- lingschap naar Jeruzalem terug keerde. Het zag er daar droevig uit. Zoals het in onze tijd is gegaan bij de beschieting van steden en dorpen, zo was het ook in Jeru zalem. De tempel des Heeren was ver ontreinigd; de stad tot steenhopen gesteld. En er werd niets gedaan om de wederopbouw te bevorderen. Maar dan neemt Nehemia een kloek besluit. Eerst gaat hij zich, zoals dat in onze tijd heet, persoonlijk ter plaatse op de hoogte stellen. En dan laat hij een oproep uit gaan tot de bevolking om mee te werken aan de opbouw van Jeru- zalems muren, „opdat wij niet meer tot een versmaadheid zijn". De vijanden spotten met dit dwaze ondernemen van de ver achte Joden, maar dan luidt het antwoord: God van de hemel die| zal het ons doen gelukken en wijmeester de Ranitz een welkomst- Zijne knechten zullen ons opma- woord. ken en bouwen. i Na dit bezoek aan het stad- huis werd vertrokken voor een F) eze oproep van Nehemia vond rit door het noordelijke gedeel- weerklank bij het volk. te van de gemeente, met als Het volk verklaarde zich bereid voorlopig einddoel het militair aan de opbouw mee te werken, hospitaal. Gedurende deze rit En het waren niet maar enke- door de stad, die door enkele Ion, die „hun handen sterkten ten utrechtse volkswijken voerde, goede". „t i werd het Koninklijk echtpaar Uit een opsomming die Nehe- geestdriftig toegejuicht. HET BEZOEK AAN Met groot enthousiasme is het Koninklijk echtpaar, dat giste ren een officieel bezoek bracht aan de stad Utrecht, door de bevolking van het oude Sticht ontvangen. Overal wapperden de vlaggen en op verscheidene plaatsen waren versieringen aan gebracht, zodat de stad een feestelijk aanzien had gekregen. Van de zijde der burgerij werd langs de straten, die door de Koninklijke stoet gevolgd werd, zeer grote belangstelling ge toond. DE ONTVANGST, gekomen, waar de Koningin en Kort voor tien uur arriveerde de Prins enige ziekenzalen be- het hoge gezelschap. De ont- zochten, splitste het gezelschap vangst geschiedde door de Com- zich. De Koningin bozocht de missaris van de Koningin in de benedenverdieping met de chi- provincie Utrecht, de heer M. A. i rurgische afdeling, waar in Reinalda, door de burgemeester hoofdzaak gewonden uit Indone- van Utrecht, Jhr Mr C. J. A. de sië _worden verpleegd. H. M. Ranitz en de hoofdcommissaris van politie, de heer R. W. van Eijk. NAAR HET STADHUIS. Gedurende de rit luidden alle klokken van alle torens der stad. Op het Domplein werd namens de Koningin een krans gelegd bij het kortgeleden onthulde grote verzetsmonument. De gezamenlijke Utrechtse mannenkoren brachten op de stadhuisbrug de hoge gasten een zanghulde. toonde grote belangstelling, in- vele patiënten en naar de tijds duur door hen reeds in het hos pitaal doorgebracht. Ofschoon de voor dit bezoek toegemeten tijd eigenlijk te kort bleek, stond de Konigin er op alle afdelingen 1 die op haar programma voor kwamen, te bezoeken. Prins Bernhard werd rond geleid over de eerste étage, waar de interne zieken zijn opgeno men. Hier bezocht hij o.a. ver scheidene militairen, die met de Groote Beer zijn gerepatrieerd. Met velen hunner heeft de Prins zich onderhouden. Met één in het bijzonder: Bas van Wolfe- ren, geheel blind en zonder han den, als gevolg van het ontplof fen van een landmijn in de duinen. Dit bezoek, dat niet naliet grote indruk te maken, duurde een half uur, waarna de tocht door westelijk èn zuidelijk formeerde naar de toestand van Utrecht werd voortgezet. Het is vandaag precies 20 jaar geleden, dat de Veilingsgebou wen van de Coöp. Veilingsver. „Walcheren" te Middelburg of ficiéél werden geopend. De kleine steen met de datum 18 Juni 1929 herinnert aan dit feit. Tijdens de veiling van gistermiddag hebben we eens een kijkje genomen in de afmijnzaal en namen kennis van de ontstemming, die er heerst bij de groentenhan- delaren over de berichten, als zou Woensdag op de veiling in de Zeeuwse hoofdstad een grote partij groente zijn doorgedraaid. Er is in al de jaren, dat de 15 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesn. 22 Mei: serg. J. RIEM, afk. uit Rotterdam; sold. Ie kl. In de raadszaal sprak burge-fJ* M. A. TANKE, afk. uit Al melo. Gesn. 27 Mei: korp. P. C. VAN DE LINDELOOF, afk. uit Ouden bosch (N.-Br.). Gesn. 28 Mei: sold. J. VAN DER MEER, afk. uit Monster (Z.-H.). Gesn. 29 Mei: sold. M. JAN SEN, afk. uit Rotterdam. mia geeft, blijkt, dat meer dan 30 groepen, mensen uit de meest verschillende lagen en standen der bevolking aan het opbouw werk deelnamen. Daar waren de kooplieden, de zaflbereiders, de metselaars en timmerlieden, de goudsmeden en ook de priesters. Ook de vrouwen ontbraken niet op het appèl. Onder de arbeiders HET HOSPITAAL. Meer dan 200.000 Belgische Bij het militair hospitaal aan- ambtenaren hebben gistermor- gen tussen 10 en 11 uur het Schipbreukelingen moesten lwerk neergelegd om te protes- drie kwartier zwemmen. teren tegen de houding van de regering tot het vacantiegeld, Eergistermiddag strandde indat thans 500 francs bedraagt, het zgn. Krabbegat bij de vuur- De ambtenaren wensen echter toren te Haamstede een zeiljacht evenals dit in de particuliere was ook 'Sallum, overste van een1 bemand met twee personen, dat ondernemingen het geval is, een deel der stad, hij en zijne dochters, kort daarop zonk. Dit jacht was vierde gedeelte van hun maand- afkomstig uit Bergen op Zoom salaris als vacantiegeld. Deze A T aar er waren er ook, die zich en ging buitenom naar Brou- verhoging van de vacantieuit- afzijdig hielden. wershaven. De lichtwachter op kering zou echter neerkomen De voortreffelijken van de Te- de vuurtoren zag het ongelukop een. extra uitgave van de koïten, krijgen deze oneervolle gebeuren en waarschuwde Gesn. 30 Mei: serg. J. C. VAN DRONGELEN, afk. uit Breda; le It. H. J. GIEBEL, afk. uit Amsterdam-Z.; sold. J. HIN- DRIKS, afk. uit Heemstede; sold. A. P. STOOP, afk. uit Roozen- daal. Gesn. 31 Mei: sold, le kl. L. EELMAN, afk. uit Den Helder. Gesn. 1 Juni: sold, le kl. M. BRUINS, afk. uit Zwolle. Gesn. 2 Juni: wachtm. G. G. F. VAN TONGEREN, afk. uit Valkenswaard. Gesn. 3 Juni: serg. K. MOLLE- MA, afk. uit Ulrum; sold. F. J. M. VAN DE WOUW, afk. uit Tilburg. Gesn. 5 Juni: sold. W. J. H. ENGELEN, afk. uit Tilburg. Gesn. 6 Juni: wachtm. H. C. BAK, afk. uit Rotterdam; sold. W. P. J. CILLESSEN, afk. uit Groesbeek; sold. _H. H. LEVY, afk. uit Wassenaar; sold. M. M. G. RICHARD, afk. uit Zutfen. Kon. Nederl.-Indisch Leger: Gesn. 27 Mei: sold. 2e kl. GI A. L. KARELS, afk. uit 's-Gra- venhage. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse regering ALFRED VAN SPRANG. De minister-president van Birma, Thakin Nu, heeft een rede gehouden voor de be volking van Mandalay. Daar in heeft hij onder meer ge zegd: „Als ge de feiten onder de ogen ziet zult ge ontdek ken, dat onze onafhankelijk heid een werkelijkheid is. Hij is zo wezenlijk, dat de ver tegenwoordigers van Indo nesië en Viet Nam verklaard hebbendat hun grootste wens is eenzelfde onafhan kelijkheid te veroveren" On ze speciale verslaggever Al fred van Sprang, bevindt zich op het ogenblik in Bir ma. Ook hij heeft er de fei ten onder de ogen gezien. In enkele artikelen zal hij er een weergave van geven. veiling te Middelburg bestaat nog geen jaar voorgekomen, zo vertelde één der handelaren ons, dat er geen groenten zijn door gedraaid. Zo iets is logisch, im mers, wanneer meerdere telers met grote partijen op de veiling komen en er op dat moment weinig vraag is naar het be paalde product, loopt men de kans, dat er doorgedraaid wordt. Bovendien is het niets onge woons, dat groenten van min dere kwaliteit, bij voldoende aanbod van betere soorten, niet worden afgenomen door de handel. WAT ER GEBEURDE. Er is inderdaad Woensdag een kleine partij groente door gedraaid, die men schat op on geveer 200 kisten. Er werd ech ter geschreven over een contin gent van 450 kisten bloemkool, die naar de mestvaalt zouden zijn verhuisd en een partij sla. Ook gisteren kon men voor en kele partijen geen liefhebbers 1 vinden en zo iets is niets on gewoons. Doordraaien op grote schaal komt eerst dan voor, wanneer de prijzen aan de zeer lage kant zijn en wanneer men de vei- i lingsberichten van 13 Juni en en waarschuwde on- staatskas van 126 millioen franc vermelding, dat zij hun hals niet middellijk de reddingboot „Blan- en de regering heeft geweigerd u^. «meriKaanse regering ten dienste huns Heeren brachten, kenheim die in Veere gestati- 'aan de eisen van het staatsper- diizo"-derheden verstrekt 6=JA_, ,s ,J11£ De voortreffelijken. Dat zullen onneerd is. Ook de motorvlet soneel te voldoen De staking °ver werking van het pro- binatie C.H.U., A.R. en S.G.P. geweest zijn de door God bevoor- van de heer van der Est te Burg- wordt zowel door de Katholieke pyer,.?,nlng aan de g53 (jn 1946: 456); 2. P. v. d. rechten. De rijken en de intellec- sluis voer uit om te trachten de als socialistische vakbond ge- aoonomisch achterlijke gebieden Tholen. Uitgebracht 1722 geld. stemmen, 44 ongeld. Lijst 1 Ge meentebelang 546 (1946: 437); 2. R.K. 135 (137); 3. A.R. 219 (193); 4. C.H.U. 394 (430); 5. S.G.P. 428 (380). Gekozen: Lijst 1. J. M. Berre- voets, A. F. Goedemondt en A. J. A. Wagemaker (M. v. d. Zande keert niet terug); 2. M. Verduit; 3. H. Jansen; 4. C.H.U. B. J. v. Westen, J. Quist (nieuw) en J. Franke; 5. C. v. d. Berge, A. de Heer en A. A. de Hond. Bruinisse. Uitgebracht 1722 geld. st„ 44 ongeld. Lijst 1 com- tuelen. drenkelingen te redden, hetgeen steund. wereld. De Import- en Zij hadden 't allang door, dat geen resultaat had. Later bleek, Aan de één-uur staking namen po. tdank zal dit program fi- dit werk toch weinig betekende, dat de beide personen na drie ook de Belgische Spoorwegen nancieet steunen. Zij beschikt Zij hadden wel wat anders te kwartier gezwommen te hebben i eveneens deel. Om 10 uur pre-.®r!s over aen kapitaal van 900 Kolonel Delore pleegde zelfmoord. nwaiun gc£ w unuucii .v. utuumrcvciicciu ucci. v.,.i u m p- Kolonel Jean D el ore, die met het strand hadden bereikt waarlcies stopten alle treinen. De d<\Wanneer men 21 andere personen op 3 Juni zij door de heer M. W. Lande-reizigers arriveerden met een;.® n?5w.' pph .j\m °en doi~ j.l. werd gearresteerd wegens gent werden aangetroffen, die ze uur vertraging. worden on- een beweerde samenzwering te- Ook het onderwijzend perso- j d® V°™? 7®n buitengewone gen de Franse regering> |eeft neel staakte het werk geduren- millioen riolla? in zijn gevaneniscel zelfmoord de een uur doch bleef in de 808 millioen dollar beschikken. - - klasse-lokalen. De politie-agen- I Truman zou het congres ver ten vervulden hun dienst inge- jzoeke" e.®?. begrotingsbedrag volge een beslissing van het 17®" 48 millioen dollar uit te stakingscomité. Ook de trams kkfn PP1 .C P'SC. bulp te reden normaal. mee naar huis nam en van dro ge kleding voorzag. Een der bei de schipbreukelingen was er nog al slecht aan toe doordat hij veel water had binnengekregen doch knapte later weer op. Of het schip gelicht kan worden kon nog niet worden medegedeeld. doen. Hun „zaken" en hun studie of wat dan ook, lieten het niet toe, dat zij zich voor dit opbouwwerk beschikbaar stelden. Zij konden hun tijd beter gebruiken dan mee te werken aan de opbouw van Jeruzalem. ok nu nog kennen wij de voor- V-* treffelijken, die op de ach tergrond blijven. Zij denken er niet aan zich druk te maken over wat anderen oordelen dienst van God te zijn. Vergaderingen bezoeken zij niet. Aan daadwerkelijke actie nemen zij geen deel. Hun tijd is te kost baar. En dat temeer, omdat het vol strekt niet zeker is, dat zij die zich zo inspannen, dat doen ter- wille van de goede zaak. Wie weet hoeveel eigenbelang daarbij in het spel is. De voortreffelijken van de Te- koïten begrepen het best dat Ne hemia bezig was zich een positie te veroveren. En het eenvoudige volk was dom genoeg om zich voor zijn karretje te laten spannen. Maar zij zouden wijzer zijn. Zo gaat het ook nog in deze tijd. Een kleine contributie, of een gift voor een te voeren actie, nS°ja,edat kan^rMs':t dfn moet,'BEKUJWSE VERKEERSWEGEN LIGGEN WEER VERLATEN. nog bij door. 'Bij de Brandenburger Tor, die op de grens ligt van de Russische Staar verder basta. an Britse sector, is het onder getoone omstandigheden een drukte Zij hebben niet de minste be- van belang. Door de stakingen is het echter ook op dit drukke hoefte hun hals ten dienste van i verkeerspunt zo stil als in een klein dorpje op Zondag. de Nehemia 's te stellen. Alleen, bieden aan bovengenoemde ge bieden. Deskundigen zullen naar deze landen worden gezonden o.m. naar India, Brazilië, La- tijns-Amerika en de landen van het Verre Oosten, die niet onder communistische invloed en naar Afrika. Deze deskundigen zullen in nauwe betrekking staan met de regeringen van de betrokken landen en zullen de landbouw kundige en industriële plannen overmaken aan het centrale be stuur te Washington, dat de Amerikaanse maatschappijen hiervan in kennis zal stellen De particuliere ondernemin gen zullen contact opnemen met gepleegd. Delore was beschuldigd van „activiteit, die er op gericht was het Franse leger te demorali seren". A. 307 (208); 3. V.V.D. 395 (472). Gekozen: Lijst 1. K. Geluk, W. v. d. Berg en L. J. Hoogerheide; 2. J. Bal en H. Jumelet Jzn; 3. F. D. van Vessem en A. C. Ver spoor. (J. Goudswaard keert niet terug.) Scherpenisse. Uitgebracht 739 geld. st., 22 ong. Lijst 1 Gemeen te-belang 181 (in 1946: 345); 2. S.G.P. 310 (277); 3. Midden- standslijst 124; 4. Arbeiderslijst 102. Gekozen zijn C. G. Hartog en A. Hage (J. Tichem en W. L. Jansens keren niet terug); 2. Joh. v. d. Jagt, L. Bijnagte en P. M. v. d. Werf (A. C. Kievit keert niet terug); 3. D. Kleppe; 4. L. v. d. Werf. Aagtekerke. 1. Vrije lijst 53 st. (56 in 1946); 2. Herv. Kiesver. 123 (97); 3. S.G.P. 160 (142); 4. A.R. 53 (54). In de raad zijn gekozen: 1. S. de Visser Pzn; 2. P. de Visser Czn en A. Willemse; 3. W. de Visser, S. Wisse Pzn en Jac. Melse; 4. Jac. Moens Jzn. Er deden zich geen verschui vingen voor. Haamstede. Uitgebracht 1857 geld. st., 21 ongeld. Lijst 1 ge combineerd A.R,S.G.P. 201; 2. Van Nieuwenhuize 74; 3. V.V.D. 148; 4. P. V. d. A. 164; 5. C.H.U. 230. Gekozen zijn: 1. J. A. van Waveren en D. J. Goudzwaard; 3. T. L. Jonker en G. I. Boot; 4. J. C. de Bruine; 5. M. den Juni, resp. voorkomende in ons blad van 16 Juni en van vandaag, naleest, dan zai men zien, dat er nog steeds goede prijzen worden betaald voor de doorsnee kwaliteit groente. DE EXPORT. Het doordraaien van de groen ten in Middelburg zou een ge volg zijn van het stopzetten van de export, i.v.m. het uit-geput zijn van de dollarcontingent, dat beschikbaar was voor export naar Duitsland. De Veilingsver. „Walcheren" exporteert en voor al is er in de laatste weken sla naar Duitsland gegaan. Hoe ligt echter de algemene situatie. Naar men ons verzekerde, is de toestand zo, dat door de Wal- cherse tuinders ongeveer 80 van de consumptie, van de be volking van het eiland wordt gedekt, terwijl een kleine 20 moet worden ingevoerd van de centra in Holland. Geëxporteerd wordt hoofdzakelijk dan, als op 'n gegeven moment 'n zo grote hoe veelheid groente wordt aange voerd, dat 't aangeboden kwan tum niet door de bevolking kan worden geconsumeerd. Eerst dan wordt op g'ote schaal voor ex port gezorgd, waarmee de telers natuurlijk zeer gebaat zijn. De ontstemming van de han del richt zich vooral hiertegen, dat met de publicatie bij het publiek de mening is gewekt, dat ondanks het feit, dat moe der de vrouw voor een bloem kool nog een behoorlijke prijs moet betalen en ook de sla nog voor 5 cent per krop door de handel gisteren werd ingekocht, grote partijen groenten naar de mestvaalt zouden verhuizen. Hiervan is echter geen sprake. Het muziekfestival te Kloetinge. Zoals reeds eerder was ge staan meld wordt op Zaterdag 25 Juni fj;0gr' en p slager a.s. te Kloetinge een groot mu- ziekfestival gehouden in verband met het 50-jarig bestaan van de muziekvereniging „Excelsior" in September a.s. Naar wij verne men zal de officiële ontvangst van bestuursleden van diverse korpsen uit de, omgeving plaats vinden op het gemeentehuis om half twee. Daarna wordt tot Nederland heeft 35.000 ton half vier een muzikale rondwan- toegewezen gekregen. Dit 5=„ deling door het dorp gemaaktIS 8 5 kg per persoon. Voor de de Import- en Exportbank om waaraan meewerken de korpsenoorlog gebruikte Nederland 6 vast te stellen in welke mate van 's-Heer Arendskerke, Hein- g P,e.r Pers°on. - hronrlHo in I Iron 1 deze de handelsoperaties zal fi nancieren. 61 leden van de Britse Labour- partij worden Maandag in We nen verwacht. Zij zullen een tournee van drie weken door Oostenrijk ondernemen op uit nodiging van de Oostenrijkse socialistische partij, waarvan 70 ieden de vorige zomer Londen en Glasgow bezochten. Gisternacht kenszand, Wilhelminadorp, Ka- pelle, Wemeldinge, Hosanna uit Goes en Kloetinge. Dan volgen de concerten in de tent. Op het prachtig gelegen wei land van de heer C. van Iwaar- den in het Noordeinde zal dan 's avonds van half acht tot half tien het stafmuziekkorps van de Amsterdamse politie o.l.v. ka pelmeester J. K. Pinkse concer teren. vergisten I de Tekoiten zich. Het ging om het werk des Heeren. En daarom staan ze voor altijd gebrandmerkt in Nehemia 3 5. Do voortreffelijken! Franse ambtenaren ontslagen Vijftien hoge ambtenaren van Het zo pas verschenen jaar- verslag over 1948 van de Prov. de prefectuur van Versailles zijn Zee""se. Vereniging „Het Groe- op order van Armand Ziwes, ne Kru,s ?"aakt meldmg van prefect van het departement "n. °PSew:kt verenigingsleven. Seine et Oise, ontslagen wegens ®®1®I ®r^loten verem- deelneming aan de ambtenaren- gingen nam in 1948 met 8 toe, staking van 24 uur op Woensdag TlJnVzto ^gesToteS j.l., ondanks de waarschuwing toetraa- rl,ans z,Jn aangesloten der regering, ten. indien zij staak- met ongeveer Delegaties van Bangka teruggekeerd. Gisteravond is het vliegtuig met de Republikeinse delegatie en de federalisten van Bangka teruggekeerd. Het gezelschap had in de middag gezamenlijk met Sukarno en Hatta de lunch gebruikt. Omtrent het op Bangka besprokene werden geen ver klaringen afgelegd. Sultan Ha- mid II verklaarde, dat de be sprekingen in aangename sfeer verlopen waren. 70 verenigingen 37.700 leden. HET BESTUUR IN 1948. Door het bestuur werden in 1948 verschillende conferenties gevoerd met verschillende colle ges en autoriteiten, o.a. met Ged. Staten, Wit-Gele Kruis, in specteur der volksgezondheid e.a. In de vacature, ontstaan door het bedanken van dr Vaan drager te Domburg als bestuurs lid, werd voorzien door de ver kiezing dr G. F. Vaandrager, eveneens te Domburg. In de vacature van dr J. J. Gelderblom, die bedankte als vertegenwoor diger van de Vereniging tot be-; strijding van de T.B.C. in het hoofdbestuur, werd nog niet voorzien. De beide districts-huis- bezoeksters, de zusters J. Fuyk- schot en P. M. Hagens, zijn thans werkzaam voor het Groe ne Kruis. Zuster Fuykschot, woonachtig te Goes, heeft Zuid en Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St.-Philips- land tot werkterrein, terwijl zus ter Hagens, woonachtig te Oost en West-Souburg, werkt op Wal- cherij en in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Voor verschillende vereni gingen levert het nog steeds moeilijkheden op om een geheel constateert het bestuur, dat de kraamzorg zich nog steeds uit breidt. Naast Middelburg, Goes, Oostburg en Zierikzee is thans ook in Axel een centrum voor kraamzorg geopend. Verschillen de verenigingen hebben plannen tot stichting van een wijk- gebouw. Helaas bedraagt het aantal wijkgebouwen, waarvoor bouwvergunningen wordt ver leend, in totaal slechts 20 a 30. Het hoofdbestuur besloot, om uit de gift van H. M. de Konin gin, die speciaal voor kinder- hygiëne moest worden besteed, voor nieuw te stichten wijk gebouwen de inrichting van het consultatiebureau voor zuige lingen aan te bieden. Tezamen met het bestuur van het Wit-Gele Kruis werd ver zocht om een bijdrage uit de Provinciale kas en om de ge meentebesturen te willen toe- bevoegde wijkverpleegster aan staan de plaatselijke kruis te stellen. Het moeilijke vraag stuk van de pensionering van de wijkverpleegsters vond nog steeds geen bevredigende op lossing. Met VERDERE IN 1948. bijzondere ACTIVITEIT voldoening verenigingen te subsidiëren met een bedrag, gelijkstaande aan 50 van de door de leden be taalde contributie. Het bedrag, uit het dubbeltjesfonds f2666. ontvangen van de Alg. Ned. Vereniging te Utrecht, werd verdeeld onder een aantal door oorlogsgeweld getroffen vereni gingen. De rekening van ontvangsten en uitgaven over 1948 vertoont een nadelig saldo van f 1009.86. Voor contributies werd in 1948 brandde in Groningen een meu belopslagplaats uit. Het be stuur van de landbouwvakgroep besloot om per 1 Juli haar werk zaamheden te staken. Bij Pro- bolingo werd een Chinees bruids paar aangehouden door een gue- rillabende. De feestkledij van het bruidspaar werd in beslag genomen, zodat bruid en bruide gom genoodzaakt waren om in hun ondergoed de tocht te ver volgen. In Beieren werd bij het passeren van de Duits-Tsje- cho-Slowaakse grens een Neder landse vrachtauto aangehouden, die bij nader onderzoek een ver boden lading Spit-Fire-onderde- len bleek te bevatten. Schacht ontvangen f3866.20, als subsidie wll zich niet meer met politiek hrtt umr t— ir WA AT» voor het werk voor de kinder- hygiëne f8686.14, voor de kin- derhygiëne werd besteed in to taal een bedrag van f 8505.53, terwijl aan de commissie voor de hygiëne van het kind in Zee land f 500.subsidie werd ver leend. Het saldo per 1 Januari 1948 bedroeg f 17945.23. De begroting voor 1949 ver meldt aan de debetzijde een rijkssubsidie ten behoeve van de districtsdienst, groot f 10760.40. De creditzijde vermeldt o.a. de volgende posten: subsidie aan afdelingen voor de wijkverple ging f 1000.—, subsidie B.L.O. f 25, subsidie' aan de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland f 500.salarissen, sociale lasten, enz. districtshuis- bezoeksters f 10760.40. Vandaag wordt in 's-Heer Arendskerke de Algemene Ver gadering van de Vereniging ge houden. In Luxemburg heerst een muizenplaag. De oogst in de omgeying van Enlange werd grotendeels vernield. bemoeien. Dat verklaarde Hitiers minister van Financiën naar aanleiding van de verklaring van een Amerikaans functiona ris dat tegen een benoeming van hem tot minister van Eco nomische Zaken in de toekom stige bondsregering geen bezwa ren zouden bestaan. In War schau heeft zich een botsing voorgedaan tussen katholieken en communisten, toen commu nisten processies verstoorden. Engeland levert aan Frankrijk 100 vliegtuigen met straal aandrijving. 15.000 politie agenten uit geheel Frankrijk zijn naar Parijs overgebracht, om er vandaag tegen te waken, dat het niet tot relletjes komt tussen Gaullisten en linkse demon stranten. Communistische en neo-fascistische parlementsleden vertragen in Italië de ratificatie van het Atlantisch Pact. So- phoelis, de Griekse premier, heeft ten scherpste geprotesteerd tegen het verzoek van de Franse socialistische partij aan de Grote Vier, tot ingrijpen in Grieken land. Vlissingse Volkscredietbank geen afzonderlijke tak van dienst. Ged. Staten hebben B. en W. van Vlissingen bericht, dat zij tegen de oprichting van een ge meentelijke Volkscredietbank geen bezwaar hebben. Wél zijn G.S. van mening, dat de crediet- verstrekking gevoegelijk via in komst- en uitgaafposten van de begroting voor Maatschappelijk Hulpbetoon kan worden geadmi nistreerd en dat daarom de aan wijzing van de Volkscredietbank als tak van dienst dient te ver vallen. B. en W. stellen de raad voor hiermede accoord te gaan. Vlissingen krijgt over 1948 bijzondere rijksuitkering van 582.000. In een voorstel tot wijziging van de begroting voor 1948 delen B. en W. van Vlissingen de raad mede, dat de bijzondere uitkering voor dat jaar defini tief is bepaald op f 582.000. In de begroting was deze uit kering geraamd op f 643.450. Dekking moet thans worden ge zocht voor f 61.450.Dit wordt als volgt bereikt. I.v.m. de laat ste wijziging van de Pensioen wet kan een bedrag van f 23.733 worden afgevoerd.' Het overschot f 37.717.wordt gevonden door nadere raming van enige posten, waardoor het evenwicht in de begroting bewaard blijft. Inmiddels is ook de afrekening ontvangen van de uitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren t/m 1946, welke een batig slot oplevert van f 209.791. 50. 8 personen, onder wie een vrouw, zijn door een militaire rechtbank te Piraeus ter dood veroordeeld wegens „het vormen van communistische verdedi- gings- en sabotagegroepen". 4 anderen kregen levenslang en acht drie tot 15 jaar gevange nisstraf. DE BILT ZEGT: Aanhoudende toevoer van koude lucht. Over het algemeen veel be wolking maar overwegend droog weer. In het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige, ove rigens matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend koud. Nagekomen Advertentie Heden werd plotseling uit onze sector weg genomen, door een noodlottig ongeval, onze mede-collega en vriend PIETER VAN KEULEN, op de leeftijd van 57 jaar. Namens de Melkslijters van 't Zand: A. THEUNE. P. KOOLE. C. LOUWERSE. J. CORBIJN. Middelburg, 't Zand, 16 Juni 1949.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1