Indonesië wacht een zeer moeilijke tijd. L NIEUWS Overeenkomst practisch mislukt. Verzekering tegen werkloosheid Tweede Kamer ter sprake. in Onveiligheid op Java neemt toe. Oostenrijk krijgt zijn grenzen van 1938 terug. Vjjftig onverschrokken jonge kerels strijden tegen oorlogsinonsters. Oranje-elftal kwam, zag en overwon. Communistische verliezen. Schietpartijen in Djogja. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het vuren wordt niet ge staakt. Zondag wordt de conferentie voortgezet. Superioriteit werd uitgedrukt in 4-1. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1280 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 17 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 1.00 u., onder 12.27 u. Laatste Kwartier 13.29. Hoogwater Zaterdag 18 Juni: Vlissingen:. 7.26 u. 1.61 m., 19.39 u. 1.36 m. Terneuzen: 7.53 u. 1.84 m., 20.08 u. 1.60 m. Wemeldinge: 8.57 u. 1.51 m„ 21.12 u. 1.19 m. Zierikzee: 8.40. u. 1.31 m., 20.50 u. 1.00 m. Behalve in een groot aantal kleinere gemeenten hebben Woensdag in 23 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, de ver-j Het wordt meer en meer duidelijk, dat er een ernstige breuk kiezingen plaats gehad. bestaat tussen de Republikeinse leiders op Bangka en de nood- Grote verschuivingen dedenregering van Sjafruddin Prawiranegara. De leiders op Bangka zich daarbij niet voor, behalvehebben sterk aan gezag ingeboet. Er zijn verschillende groe- bij de communisten, maar daar peringen ontstaan met resp. sympathieën voor het regiem Su karnoHatta, voor Sjafruddin met aanhang en Tan Malaka. Het ernstigste verschijnsel hierbij is, dat Sjafruddin blijkbaar kan was het dan ook raak. De vrienden van Moskou ver loren in één slag niet minder rekenen op verreweg het grootste gedeelte van het overblijfsel ah 1 ate 1 van de Republikeinse strijdkrachten. Dit houdt in, dat een op roep tot het staken van het vuren vermoedelijk geen effect zal hebben, aldus schrijft het te Surabaja verschijnende blad „De Vrije Pers". dan 23 van de 71 in 1946 be haalde zetels. Nu zou men verwachten, dat dit verlies in de eerste plaats aan de Party v. d. Arbeid ten goede zou zijn gekomen, maar dit bleek niet het geval te zijn. Deze partij toch ging in genoem de gemeenten met een kwart procent vooruit, wat een winst „Zo zit men dan met drie pun- - r,-- i ten van de overeenkomst: a. de bracht^van l^zeteL^ Zy kwam terugkeer naar Djocja; b. het staken van het vuren en c. de "a van 172 op 173 zetels. Daarentegen maakte de V.V.D. Rondetafelconferentie. Punt een belangryke sprong vooruit. kan zonder meer worden uitge- Zy kwam van 32 op 50 zetels I voerd_ daar du afhankelijk is wat een winst betekent van 1 van de Nederlanders. Als men z even niet denkt aan de onver- Ook de Chr. Historischen brekelijke samenhang tussen de maakten goede zaken. Zy boek- j drje genoemde punten, kan de or stygen van 23 Rondetafelconferentie tot stand op 38 een winst van 10 zetels. De A.R. partij die enkele ze tels verloor aan de nieuw op komen. „De Vrye Pers" gelooft, dat by de groep SukarnoHatta be Vc«V-i? uP ze'e's' natief zou zijn, zich na de terug S.u.r. haar 2 zctGls - gerichte Geref. pol. partij ging reidheid tot medewerking aan- met 3 zetels vooruit, door te wezjg is ook al, omdat het alter- klimmen --afete 1 - terwijl de behield. Het meest op tredende feit bij deze ver en aan federale kant binnenkort zal moeten kiezen tussen twee dingen. Men kan zeggen, dat de drie punten van de overeenkomst onverbrekelijk met elkander zijn verbonden en dat, als een der punten niet wordt uitgevoerd, de overeenkomst dus van de baan is. Maar wie zal in regerings kringen ongelijk willen erkennen na de vele waarschuwingen ten aanzien van het fatale dezer overeenkomst? Wie vooral zal in Republikeinse kringen het open mislukking aandurven? Want wat zal er na de mislukking moeten gebeuren? Nog geen zorgen over afzet van tuinbouwproducten. In de laatste dagen heeft Tsjecho-Slowakye een vrij groot kwantum groenten afgenomen. Deze aankopen en de weersom- standigheden hebben bewerkstel- 1 1" crH Haf of 7ot on nrii7on van /Ho WAT NU TE DOEN? j ligd, dat afzet en prijzen van de De mogelijkheid bestaat dus I tuinbouwproducten, hoewel matig,' ook, dat men a en c uitvoert en vervolgens b^op een min of meer Spanning tussen lonen en prijzen een moeilijkheid. Thans is gepubliceerd het ver- symbolische wijze tot uitvoering brengt, b.v. door middel van de een of andere verklaring. Men zou dan kunnen zeggen, dat de overeenkomst is uitgevoerd en kunnen beginnen aan de Ronde tafelconferentie. Misschien dat men mede-daarom in Den Haag zo met data schermt. De schiet partijen zullen dan vermoedelijk onverminderd doorgaan, het aan tal slachtoffers zal even groot blijven, maar „officiéél" zou er dan niet meer worden gescho ten. Men zou de schietpartijen met de mantel der liefde willen bedekken. Helaas, dit is niet goed mogelijk. De kogels blijven even hard en de slachtoffers sneuvelen toch. Wij vrezen, dat we op dit punt een zeer moei lijke tijd tegemoet zullen gaan, en laag, over het algemeen niet hit ovê^ï tussen dé onbevredigd kunnen worden ge- ag van nel ove eg lussen ae noemd. Het doordraaien neemt regering en de Commissie uit de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot verplichte ver geen schrikbarende omvang aan. z"ek"^" y/n werkne^ers teKen Waar in de afgelopen maanden z®fg"?.gva"„^®™e™®rs„'tgf.n de opbrengst van tuinbouwpro-1 $£2^0^™ ducten op de Nederlandse veilin-j wllllge werKioosneia. gen goed is geweest, maakt men] Hierin komt vooral het vraag- zich op het ogenblik over de af-stuk van het verband tussen zet geen al te grote zorgen. deze verzekering en de lonen en keer te Djocja te oriënteren op Tan Malaka. Het is echter mo de voorgrond gelijk, dat de residentie Djocja- - karta eenvoudig door de coramu- kiezingen is wel, dat de com- nisten onder de voet wordt ge lopen. GEZAG VAN SUKARNO NIET GROOT GENOEG. lijk erkennen van een nieuwe aldus „De Vrije Pers" munistische partij een grote ne derlaag werd toegebracht. Wat in de kleinere gemeenten begon, zet zich hier voort. De vloedgolf van het communisme Wat punt b betreft, de moge- begint terug te lopen. De op- lijkheid tot staking van het mars van de satellieten van Sta-vuren kan men gerust afschrij- lin is voorlopig tot staan ge-ven. Het zal misschien worden afgekondigd, doch het gezag van SukarnoHatta is niet groot genoeg om inderdaad tot een staking der vijandelijkheden te komen. „De Vrije Pers" vreest der halve, dat men aan Nederlandse bracht. Voorlopig. Want wat nu ge beurde en zich naar te verwach ten valt de volgende week in de grote steden zal voortzetten, geeft geen waarborg voor de toe komst. Dat heeft de geschiedenis van het nationaal-socialisme in Duitsland wel zeer duidelijk ge leerd. Op een verpletterende nederlaag, volgde een beslis - sende overwinning. Dit was mogelijk, omdat het'der meest succesvolle vliegtui Duitse volk innerlijk door de gen, die de R.A.F. in oorlogs- revolutionaire theoriën was ver- tijd heeft gehad, zal uit de ope- giftigd. Het ziekteproces was ratieve dienst worden terug een ogenblik tot staan gebracht, I getrokken en nog slechts als les- maar het vergift werkte door vliegtuig worden gebruikt, al- tot het overgrote deel van het dus heeft het Britse ministerie De Beaufiqhter verlaat de R.A.F. De Bristol Beaufighter, De onveiligheid op Java is in verschillende gebieden in beden kelijke mate toegenomen. In som mige gevallen wordt de indruk gewekt, dat de terreur en de in -timidatie, waaraan de bevolking en met name het Indonesische bestuur blootstaan, een georgani seerd karakter dragen. volk verziekt was. Zo kan het ook hier gaan. En zo z a 1 het gaan, naar te vre zen staat, als het communisme niet principieel wordt verslagen. Als ons volk zich niet in gehoorzaamheid buigt voor God en Zijn Woord. van Luchtvaart meegedeeld. De Beaufighter, die vooral als nachtjager bekend was, werd beroemd, toen een vliegtuig van dit type in Juni 1942 laag over Parijs vloog en boven de Are de Tiromphe de tricolore uit wierp. In Djogja valt een zekere mate van spanning te merken als ge volg van schietpartijen, die meest 's nachts, doch soms ook over dag plaatsvinden. De activiteit van sluipschutters langs de weg van Djogja naar Magelang is toegenomen. In Solo gaan subversieve ele menten, die vaak communistisch georiënteerd zijn, voort met hun pogingen brand te stichten en gebouwen en instellingen te ver nietigen. Het is opvallend, dat het optreden van deze misdadi- eenigers de laatste tijd vaak gericht is tegen Arabieren. In het Semarangse nam het aantal gevallen van rampok en terreur toe evenals in Oost-Java. Nochtans acht men de toestand in het algemeen niet ongunstiger geworden. In West-Java werd de gunsti- Gistermiddag' zijn de -vier mi- den opdracht ontvangen per 1 nisters van Buitenlandse Zaken opnieuw bijeen gekomen. De middagzitting nam vijf uur en een kwartier in beslag. Laat in de avond kwamen zij wederom bijeen. Reuter meldt, dat Zondag wederom een ge heime zitting gehouden zal wor den, terwijl Maandag de minis ters in openbare vergadering bijeen zullen komen. In Franse kringen liet men zich zeer optimistisch uit. Men zeide, dat „definitieve overeen komst" bereikt was over een „werkovereenkomst" inzake de kwestie-Berlyn en de handel tussen Oost en West. Over het Oostenrijkse vredesverdrag zou den goede vorderingen gemaakt zijn en nog slechts punten van minder belang ter behandeling overblijven. Ingeval van over eenstemming zou volgens ge noemde kringen een communi qué worden uitgegeven, hetgeen echter niet verscheen. HET OOSTENRIJKSE VREDESVERDRAG. Volgens welingelichte kringen is reeds besloten, dat Oostenrijk de grenzen van 1938 zal herkrij gen. De plaatsvervangers zou- Film veroorzaakte krank zinnigheid. Een 52-jarige vrouw uit Luton (Engeland) is na het zien van de Amerikaanse füm „De Slan genkuil", die handelt over krank zinnigengestichten, in een der gelijke inrichting opgenomen. Haar man, een buschauffeur, verklaarde, dat de vrouw, na de rolprent in een Londense bioscoop gezien te hebben, „vreemd" begon te doen. Zij dacht dat haar man haar wilde vergiftigen en begon te gillen „als Virginia uit de film", die m „De Slangenkuil" een geestes zieke vrouw uitbeeldt. De pa tiënte wilde dat alles in huis geanalyseerd zou worden. De volgende dag is de vrouw in een ziekenhuis voor onderzoek op genomen en de dag daarop in een inrichting voor geestesziek ten als een vrijwillige patiënte. De film is nog niet in Luton uitgebracht. De echtgenoot heeft verklaard, dat de vrouw vol komen normaal was vóór zy de film zag en dat er geen krank zinnigheid in de familie voor komt. December een ontwerp-verdrag gereed te hebben. Een woord voerder der Franse delegatie zeide, dat het debat over de Sowjet-Russische aanspraken op Duitse activa in Oostenrijk nog niet beëindigd was. Maandagmiddag werd verno men, dat de ministers hun plaats vervangers in Berlijn opdracht hebben gegeven van hun collec tieve diensten gebruik te ma ken bij het zoeken van een op lossing voor de Berlynse spoor wegstaking. In de loop van de middag antwoordde sir Ivone Kirkpatrick, de Britse secreta ris-generaal van Buitenlandse Zaken, op de vraag of er over eenstemming was bereikt. „Er is altijd wel iets waarover men het eens wordt". Een Amerikaanse woordvoer der zeide na afloop van de zit ting, dat de bijeenkomst van Maandag de laatste van de con ferentie zou zijn. ge ontwikkeling enigszins geremd door subversieve acties. De Da- rul Islam oefent zware druk uit in het Oosten van Pasoendan, in het bijzonder in het Garoetse, waar kampongs werden leegge roofd en platgebrand. De Neder landse troepen brachten aan de ze groepen aanzienlijke verliezen toe. In Noord-Sumatra werden wa pens, munitie en radio-onderde len, afkomstig uit Atjeh en be stemd voor In Tapanuli opere rende strijdgroepen, in beslag genomen en in Djambi een on dergrondse groep onschadelijk gemaakt. •I I Soldaat bij oefening gedood. Bij een oefening op de Leus- derheide naby Amersfoort, is de 19-jarige soldaat Piet Panne keet uit Alkmaar, die diende bij het regiment Grenadiers te Amersfoort, door een z.g.n. losse oefenpatroon, die op 4 meters afstand van hem werd afgescho ten, in zijn buik geraakt. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis de Lichtenberg over gebracht. Enkele uren daarna is hij overleden. Fokkervliegtuig in Zweden neergestort. Een Nederlands één-motorig lesvliegtuig van dé N.V. Neder landse vliegtuigenfabriek Fok ker te Amsterdam, type S 11, dat ter beschikking van de Zweedse luchtmacht was gesteld, is in Zweden neergestort. Twee Zweedse piloten kwamen om het leven. Israëlisch-Syriche besprekingen hervat. Na het afbreken der wapen stilstandsbesprekingen, 'n maand geleden, zijn gedelegeerden van Israël en Syrië in niemandsland in Noord-Gallilea, bijeen geko men, om deze te hervatten. De gedelegeerden bespraken een nieuw voorstel van de vroegere bemiddelaar der V.N., dr Bun- che, om de betwiste gebieden in Noord-Palestina te demilitari seren Diamanttentoonstelling te Amsterdam geopend. Gouden medaille voor syndicaat. Gistermiddag is te Amsterdam de diamanttentoonstelling geo pend. Gistermorgen heeft de bur gemeester ten stadhuize de deel nemers aan deze tentoonstelling ontvangen. Burgemeester 'd Ailly die de gasten in het Engels toe sprak, zeide tot de vertegenwoor diger van het diamant syndicaat, dat het gemeentebestuur heeft besloten, aan dit syndicaat de gouden medaille van de stad Am sterdam toe te kennen. De opening geschiedde door de minister van economische zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink. BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN DIESELTREIN. Op de onbewaakte overweg te Lankhorst nabij Meppel in de spoorlijn MeppelZwolle is een vrachtauto uit Zwollerkerspel in botsing gekomen met een Dieseltrein GroningenDen Haag. De vrachtauto werd totaal vernield, de trein zwaar beschadigd. Zuiddorpe: Uitgebracht 494 geldige en 17 ongeldige stem men. Lijst 1 P. v. Dongen 156 st., 2 zetels; 2. R. A. D'Hert 137 st„ 2 i.; 3. K.V.P. 184 st., 3 z. (In 1946 waren er 2 lijsten n.l. DH eret met 5 zetels en die van de R. K. A r b. P a r t ij met 2 zetels.) Gekozen: Lijst 1. P. v. Don gen en J. A. Belaert; 2. R. A. D'Hert en E. de Mey; 3. A. G. J. van Wals, J. J. la Heyne en DE „KATHIE MINE PARTY" ZOEKT NAAR 10.000 MIJNEN. Dag in dag uit werken 50 onverschrokken jonge kerels langs het Noordzeestrand. Deze groep, de „Kathie Mine Party", een onderdeel van de mijnenopruimingsdienst „kamt" een strook van ongeveer 1 km. breedte uit, waarin de Duitsers de zoge naamde „Kathiemijnen", anti-invasiemijnen, legden. dan zou het stellig meermalen voorkomen, dat een vlet op een De Kathiemijn bestaat uit een betonnen blok dat een halve ton weegt. In het blok is een gat met een springlading en op het blok is een ijzeren driepoot ge zet, waarop de stoothoorn staat, die de lading in het blok tot ont springen moet brengen. De mijn is plus-minus 2 meter hoog. De Duitsers legden deze mijnen, die een onderdeel vormden van de anti-lnvasie-versperring, op een diepte van 4 tot 7 meter. Kort na de oorlog werd een begin gemaakt met het opruimen van deze gevaarlijke monsters, waarvan er ongeveer 10.000 langs de kust van Zeeuwsch-Vlaande- ren tot Ameland lagen. Met rubberboten en kikvorspakken. De K.M.P. maakt voor het rui men van de Khatiemijnen ge bruik van Amerikaanse rubber boten, die door hun elasticiteit geen invloed hebben op de stoot- mijn zou stoten, die soms vlak onder de oppervlakte van de zee liggen en vlet met bemanning zou onherroepelijk in de lucht vliegen. Van het strand varen twee rubberboten door de bran ding en keren na een kilometer terug. Beide boten hebben een sleeplijn, die verbonden met elas tische draad, over de bodem wordt gesleept. Alles wat de sleeplijn op de bodem van de zee ontmoet, wordt onmiddellijk ver ankerd met een boei. Zijn op een bepaald gedeelte een tiental boeien „uitgezet", dan komen de duikers in actie. De duiker onderzoekt waaruit de vangst bestaat. Blijkt het een Khatie-mijn te zijn, dan wordt een springlading van 20 kg. he- xonite naast de mijn gelegd, die door middel van een stroom stoot van een plaats op veilige geen mvioeu neooen op ue siuui- afstand wordt opgeblazen, hoorn. Werkte men met vletten België ratificeert het Atlantisch Pact. België heeft gisteren als der de land de ratificatie van het Noord-Atlantisch Pact op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gedepo neerd. Dit is reeds eerder ge daan door Canada (3 Mei) en Engeland (7 Juni). De V.S., Frankrijk, Nederland en Luxemburg moeten nog vol gen alvorens het verdrag van kracht wordt. Zondagsstaking bij Britse spoorwegen eindigt. De vertegenwoordigers van de Britse spoormannen, die vijf achtereenvolgende Zondagen ge staakt hebben, hebben besloten het komende weekeinde normaal door te werken. Zij dreigden echter hun sta king te zullen hervatten als de nieuwe dienstregelingen, die het onmogelijk maakt, dat locomo- tiefpersoneel elke nacht thuis door kan brengen, niet wordt gewijzigd. Later werd bekend gemaakt, dat de conferentie met kleine meerderheid besloot de vier jaar oude resolutie, dat zij in begin sel tegen alle nachtverblijf buitenshuis is, nietig te ver klaren. In een goed gespeelde wedstrijd heeft het Nederlands elftal zicli gisteravond superieur getoond boven het Finse nationale team. In de stand 41 drukten zij hun meerderheid uit. Gezien de grote veidmeerderheid, die de Oranjemannen gedurende de wedstrijd en vooral in de tweede helft demonstreerden, had de eindstand evengoed 71 of 81 kunnen zijn als 41. DE EERSTE HELFT. Het veld was door zware regens gedurende de laatste da gen moeilijk bespeelbaar en vooral voor de spelers, die zwaar van lichaamsbouw waren, lever de dit moeilijkheden op. De elf tallen speelden in de volgende opstelling: Finland. Doel: Sarnola. Achter: Martin en Myntti. Midden: Asikainen, Pylkkoe- nen en Ventjaervi. Voor: Lilja, Rytkoenen, Rue- nanen, Vaihela en Lentovirta. Nederland. Doel: Saris. Achter: Everse en Schljve- naar. Midden: Van Schijndel, Ter louw en De Vroet. Voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel, Wilkes en Clavan. Nadat het eerste halfuur ver lopen was, waarin men van weerskanten eikaars krachten gemeten had en reeds een Nederlands overwicht was ge bleken, kwam tenslotte even voor de rust het eerste doelpunt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte de debuterende midvoor Van Roessel onhoudbaar in. Oranje kreeg nog meer corners te nemen, doch deze werden niet benut. DE TWEEDE HELFT. Het tweede doelpunt was van Schaap uit een hoekschop. Door slecht schieten van de voorhoede waren enkele andere kansen reeds verloren gegaan. Deze hoekschop, de zevende in totaal, werd door Van der Tuyn uit stekend voorgezet en door een der achterspelers van Finland het veld ingekopt. Schaap kreeg de bal precies voor de voeten Ph. v. Pottelberghe. Niet terug keren: C. Braoke, lijst 1 van 1946; A. R. Kindt, P. A. C. M. v. Roemburg en B. G. H. Wilmer, allen lijst 2 van 1946. Kloetinge. Uitgebracht 993 geldige en 33 ongeldige stem men. Lijst 1. C.H.U. 364 st., 3 zetels (3); 2. P. v. d. A. 287 st., 2 z. (2); 3. V.V.D. 183 St., 1 z. (1); 4. A.R. 159 st., 1 z. (1). Gekozen: Lijst 1. J. Straub, C. Blommaard Pzn en D. Koster; 2. J. Leijs en D. Schipper; 3. J. Q. C. Lenshoek; 4. R. Buitenhuis. De raad blijft ongewijzigd. Axel. Uitgebracht 3557 geldi ge en 97 ongeldige stemmen. Lijst 1 A.R. 896 st., 3 zetels (4); 2. C.H. 887 st., 3 z. (3); 3. K.V.P. 427 St., 2 z. (2); 4. Alg. Belang 212 St., 1 z. (1); 5. S.G.P. 219 st., 1 z. (1); 6. P. v. d. A. 601 st., 2 z. (2); 7. Vrije Kath. 315 st., 1 z. (geen). Gekozen: Lijst 1. C. de Putter, J. Pijpelink en M. v. Doeselaar; 2. P. J. v. Bendeghem, W. de Feijter Wzn en P. A. Wonder- gem; 3. A. J. M. Kesbeke en R. van den Berg; 4. A. Scheele; 5. I. de Fey'ter; 6. C. v. Bende ghem en P. Hamelink; 7. E. M. Misseghers. Tussen de heren W. de Feijter (lijst 2) en I. de Feijter (lijst 5) moet geloot worden, daar zij broers zijn. In hun plaats staan resp. C. Hollebeke en J. Tolle naar. de prijzen ter sprake. In de com missie werd er op gewezen, dat door deze verzekering geen ver- laging in het reële loon van de werknemers gebracht mag wor- tden, terwijl doorberekening in de prijzen der producten onver mijdelijk zal zijn, wat weer con sequenties met zich mee zal brengen betreffende onze export mogelijkheden. Op een daartoe uit de com missie geplaatste opmerking, ant woordde de minister van Finan ciën, dat bij de komende alge hele herziening van de verzeke ringswetten, de vereveningshef fing, die 4Vz bedraagt, nader onder de loupe zal worden ge nomen. Deze herziening zal ech ter nooit ten koste mogen gaan van de sociale voorzieningen, die daaruit voor een groot ge deelte betaald worden. Met be trekking tot de verdeling van de kosten van de werkloosheids verzekering was de grote meer derheid van de commissie van mening, dat de ene helft der kosten gedragen moet worden door de overheid en de andere helft door werkgevers en werk nemers gezamenlijk. Wat betreft ae kostenverdeling der premie voor de wachtgeldregelingen waren enkele leden van mening dat het principieel onjuist zou zijn de werknemers daarin te laten meebetalen. De gedachte van het wetsontwerp is om na acht weken wachtgeld over te stappen naar de werkloosheids verzekering van 13 weken (waarop weer een sociale bij standsregeling volgt), terwijl tenslotte bij bijzonder zware werkloosheid een speciale rege ling mogelijk is. De bedoeling van de regering is voorts om een actieve politiek te voeren tegen de werkloosheid, o.m. door inschakeling van de D.U.W. Het inschakelen van de D.U.W. ondervond echter in de commis sie ernstige bezwaren. Doorbraak? „Het Vrije Volk" schreef dezer dagen een artikel, waarin be toogd werd dat de doorbraak in Zeeland wel degelijk is gelukt, zoals de feiten uitwijzen. Welnu we hebben nu de fei ten van een groot aantal verkie zingen, Volgens de „doorbrekers" zou er nu moeten zijn een sterke achteruitgang van de rechtse partijen ten bate van de P. v. d. A. De tot nu toe bekende Uit slagen wijzen echter in een an dere richting. De Anti-revolutionnairen heb ben inderdaad enige zetels ver loren, n.l. te Yerseke, Hoek, Meliskerke en Axel, maar de P. v. d. A. heeft hiervan niet geprofiteerd. De C.H. hebben te Hoek 2 zetels gewonnen en de S.G.P. is met 1 zetel vooruit gegaan, n.l. te Meliskerke. De P. v. d. A. daarentegen ging in totaal met 4 zetels achteruit. Geslaagd voor het examen handenarbeid. Voor het examen handen arbeid slaagden de volgend» leerlingen van de Chr. Kweek school te Middelburg, de dame? A. G. Antheunissse en G. J. Timmermans te Middelburg, W. J. Balkende te Kapelle, C. J. Fraanje te Lewedorp, F. A. Groot Nibbelink te Grijpskerke, E. M. de Krijger te Zaamslag, N. Sohier te Vlissingen en de heren J. W. Huybregtse t« Veere en W. G. de Vriend te Heinkenszand. en onhoudbaar schoot hij in. Na dit tweede doelpunt werd het Nederlandse overwicht zo groot, dat de middenlinie over 't mid denveld kwam, wat af en toe ook gevaren meebracht. Na ruim een half uur spelen in de tweede helft wist Van Roessel handig een Finse back te omspelen en vanaf ruim der tig meter wist hij juist via de binnenkant van de paal de bal in het net te doen belanden. In het laatste kwartier had Van Schijndel nog succes met een kopbal. Drie minuten voor het einde wisten de Finnen uit een doel- worsteling, door hun rechtsbui ten Rytkoenen een tegenpunt te scoren. DE SPELERS. Bij het Nederlandse elftal was zonder twijfel Van Schijndel de beste speler, hij kreeg de ere prijs der Finnen voor de beste persoonlijke prestatie. Direct na hem moet echter Van Roessel genoemd worden als een der beste spelers. De middenlinie was als geheel het beste deel van het Nederlandse elftal, hoe wel Terlouw door het vette ter rein niet zijn gewone spel kon ontplooien. Schijvenaar en Ever- se deden niet voor elkaar onder, terwijl de debuterende doelman Saris geen fout heeft gemaakt, coloradokeverbestrijding. Minister Stikker is gisteren in Luxemburg aangekomen voor de conferentie van minsters van Buitenlandse Zaken van de lan den, aangesloten bij het Pact van Brussel. De E.V.C. hééft een telegram gezonden aan de Zondagstakende Engelse spoor wegarbeiders, waarin sympathie wordt betuigd met de staking. - Woensdagmiddag is uit Tand jong Priok de „Kota Inten" ver trokken met aan boord repatri ërende militairen van de K.L., het K.N.I.L., de marine en ma riniers. Op 14 Juni werden de opgravingen van stoffelijke overschotten op het ereveld te Djocja voltooid. Op het ereveld te Semarang worden 77 militai ren en 10 leden der algemene politie herbegraven. Er heerst momenteel grote spanning tus sen Syrië en Irak. De Franse socialistische partij heeft een verzoek aan de Grote Vier ge richt betreffende Griekenland. In Transvaal wordt op grote schaal met handgranaten jacht gemaakt op nijlpaarden, die de oogst vernielen. Mej. A. M. Donne, een Engelse, is bang dat ze tengevolge van een ongeluk zal overschieten. Van de eige naars van de vrachtwagen, die haar aanreed, eist zij ruim 5400 Pond Sterling voor verminderde huwelijkskansen. - Een land bouwer in Rhodesia vist met kikvorsen aan een lijntje op krokodillen. Hij heeft geregeld beet. Het voormalige privé- jacht van Hitler is in New-York aangekomen. Garry Davis, wereldburger No. 1, kan zijn plan om de Engelsen uit een helicoptere toe te spreken, niet ten uitvoer brengen, daar het toestel moet deelnemen aan de Pseudo-jonkheer lichtte hotelhouder op. Door de politie van Vlissin gen is een 18-jarige manufactu- riersbediende uit Lisse aange houden. Deze jongeman had in Middelburg kennis gemaakt met een jongedame, aan wie hij zich voorstelde als Jhr de R. van V. De jongelui besloten het er een paar dagen van te nemen. In een hotel te Vlissingen reser veerde de jongeman op zijn adel lijke naam enkele kamers.Hier hebben de jongelui twee weken vertoefd. Zij bestelden diners van f 9.per persoon, waarbij ook sterke drank werd gedron ken. Toen het op betalen aan kwam, gaf de man zijn juiste naam op. Het bleek daarna, dat hij geen cent op zak had. Zijn enige bezittingen bestonden uit twee spoorkaartjes, een regen jas en een tandenborstel. De „jonkheer" is aan zijn ouders teruggegeven en de ad- spirant-jonkvrouwe heeft haar werkzaamheden als dienstbode hervat. Attentie Goese Ouden van Dagen!! Er is, zo vernamen wij, enig misverstand gerezen over de aangekondigde rijtoer voor Ouden van Dagen te Goes en wel in verband met de gemelde leeftijd van 65 jaar. Het is thans zo, dat, wanneer één der beide echtelieden 65 jaar is, het van zelfsprekend is dat beiden de tocht mede maken. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud weer. Droog en koud weer met tij delijk afnemende, doch over het algemeen veel bewolking. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1