Ministers in Parijs bereiken beperkte overeenkomst. Nationale kampioenen op Trekpaarden tentoonstelling komen uit Zeeland. Ir A. J. Heken, de sehrik van Schouwen, moest zich verantwoorden. L NIEUWS Overeenstemming over Oostenrijks vredesverdrag. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen in Zeeland. Nico van Annie en Duchesse van 't kerkje favoriet. Ontslagen Haagse burgemeester be schuldigd van deviezenovertreding. Er werd 12 jaar tegen hein geëist. Gemeenteraads- i Vrij roken per 1 Juli. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ue meuwe bonnen. Privé-secretaris van oplichting en verduistering. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1279 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA DONDERDAG 16 JUNI 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr'W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u. Maan op 0.49 u., onder 11.16 u. Hoogwater op Vrijdag 17 Juni. Vlissingen: 6.36 u. 1.73 m„ 18.49 u. 1.48 m. Terneuzen: 7.04 u. 1.92 m., 19.21 u. 1.69 in. Wemeldinge: 8.12 u. 1.56 m„ 20.29 u. 1.26 m. Zierikzee: 7.56 u. 1.34 m., 20.07 u. 1.04 m. PARIJSE CONFERENTIE NADERT EINDE. '"Terwijl wij dit -I meerdere gemeenten de ver kiezingen voor de gemeenteraden weer achter de rug. Maar er zijn andere, w.o. Middelburg, Vlissin gen en Goes, waar de stemming nog moet plaats hebben. Het loont dus nog wel de moei te bij de betekenis van de ver kiezingen nog een ogenblik stil te staan. Van groot belang moet worden geacht, dat de gemeente, die een eigen plaats heeft in ons staats bestel, haar taak volgens eigen aard en roeping, op de meest juiste wijze vervult. De plaats en de taak van de gemeenteraad is een andere, dan die van Staten en Kamers. een hervatting van het beraad der vier ministers in September te Washington. De zitting van wacht wordt, beslissend zijni voor de raad, of het de minis ters inderdaad gelukken zal als nog enkele posten te schrijven op de debetzijde van de balans dezer conferentie en daarmee het voornaamste doel te berei ken: het intact houden van het orgaan van de „raad van minis- vandaag zal, naar stellig ver- ters van buitenlandse zaken" Na de bijeenkomst van gisteren van de vier ministers te Parijs werd uit bevoegde Franse bron vernomen, dat het thans zeker is, dat de Berlijnse blokkade niet zal worden hersteld, terwijl verder het contact tussen de vier ministers een perma nent karakter zal dragen. Het vredesverdrag met Oostenrijk zou zo ver zijn gevorderd, dat het binnenkort kan worden ge tekend. De Franse woordvoerder zeide, dat de vergadering van vandaag „in Principe" de laatste vergaderfing zou zijn. In de gemeente staat de be- y «alt Hp hpeljoeiniT zittingen in de olie-industrie en volkmg het dichtst bij de mannen YdlMaag Vdlt DB UiJblliibMg de Donauseheepvaart en ander zijds de Sowjet-Russische onder steuning van aanspraken van Belgrado op Zuid-Karinthië zou doen vervallen. Schuman sprak er van, dat een definitief accoord voor Sep tember zal kunnen worden be reikt. Ook ten aanzien van „wa penstilstand" in de koude oorlog die haar belangen hebben te be- De vier ministers hebben hun hartigen. geheime beraadslagingen op- Men zou dus mogen verwachten nieuw op verzoek van Wysjinski als althans de democratie uitgesteld. Volgens mededeling Iets betekent dat dit ook bij van de zijde der Franse delega-- de gemeentepolitiek tot uiting tie heeft de Sowjet-Russische zou komen. In de practijk is dit echter als regel niet het geval. Een groot deel van de burgers tonen voor de samenstelling en 't werk van de ge meenteraad, wanneer althans hun eigen persoonlijk belang niet in de knoei dreigt te komen -be trekkelijk weinig belangstelling. Voor een deel is dit misschien hieraan toe te schrijven, dat de macht van de gemeenteraden steeds meer beknot is. Niet ge heel ten onrechte werd onlangs de opmerking gemaakt, dat 'n raads lid van een noodlijdende gemeente zich meestal voelt als een Rijks daglid onder de regering van Hit- Ier, die alleen maar ja, had te knikken. tor ae gemeemerauen behoort v dit 'n reden temeer te zijn, om door het voeren van een verstan dige financiële politiek, te doen wat mogelijk is, om de gemeente lijke zelfstandigheid te bewaren. De gemeenteraad mag zich niet van zijn plaats laten dringen. Maar aan de andere kant moet hij ook niet buiten zijn eigen ter rein gaan en niet proberen te doen wat tot de taak van de ker ken of het particulier initiatief behoort. Wat dit betreft, moet de politiek van de Partij van de Arbeid principieel worden weer staan. De eigen aard der gemeente dient niet alleen gezien te wor den in tegenstelling tot Rijk en Provincie, maar ook ten aanzien minister dit verzoek om uitstel gemotiveerd met de mededeling, dat hij nog bericht van zijn re gering wachtte inzake kwesties, die thans bij de raad in studie zijn. Het is nog onzeker, of de ministers hun besprekingen morgen kunnen beëindigen ten einde Bevin en Schuman de ge legenheid te geven Vrijdag aan wezig te zijn te Luxemburg voor de bijeenkomst van de Weste lijke Unie. Insiders achten het moeilijk in te zien, hoe de conferentie beëindigd kan worden op een zodanig tijdstip, dat geen uitstel van Luxemburg nodig zal zijn. Ofschoon vandaag weer een be sloten zitting zal worden gehou den en de periode van „hande len" dus nog niet voorbij schijnt, heeft de loop van zaken toch het vertrouwen versterkt, dat de ministers kans zullen zien tot een zeer beperkte overeenkomst te komen. HET VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. Het communiqué schijnt de opgedoken berichten te bevesti gen, volgens welke deze over eenkomst ook Oostenrijk zou omvatten. Ingewijde kringen nemen aan, dat de ministers in zake het lang omstreden Oosten rijkse verdrag bezig zijn zich te verenigen op een zeer alge mene basis, die enerzijds de Russen enigszins tegemoet komt van de afzonderlijke burgers en in hun eisen inzake Duitse be de maatschappelijke verbanden als school en bedrijf. In het oog moet worden gehou den, dat het van het grootste be lang is dat de ontwikkeling van het bedrijfsleven, dat aan vele Kominform-bijeenkomst beëindigd. ■Naar Reuter uit Warschau handen werk en brood verschaft, verneemt, is de derde Komin- wordt gestimuleerd. D e gemeenteraad die aan het form-bij eenkomst thans beëin digd. Het doel van deze bijeen- komst sou geweest zijn, om op hoofd der gemeente staat, verzoek van6 Moskou ^ancties te heeft voorts te bedenken, dat zy t ff t Tito Verder ZQU_ er als overheid is, bij de grat.e den Duftsland> Griekenland, Gezond gemeentebeleid is niet fhina en de-godsdienstkwesties anders dan het dienen van God op het terrein der gemeente. Een goede volbrenging van de taak der gemeente, met betrek king tot de handhaving van de openbare orde en goede zeden, de bevordering van de Zondagsrust, het tot stand brengen van voor zieningen op het gebied van on derwijs, volksgezondheid, woning bouw, arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel en zoveel meer, staat in nauw verband met de levensbeschouwing waaruit de raadsleden leven. Daarom Js ook b(] ile gemeente raadsverkiezingen, het beginsel beslissend. geldig van 19 Juni t/m. 2 Juli. Voedingsmiddelenkaarten 905: 181 VI. (A, B, D): 100 gr. vlees. 182 VI. (A, B): 300 gr. vlees. 183 VI. (D): 100 gr. vlees. 185 Alg. (A, B, D): 250 gr. boter, margarine of vet. 186 Alg. (A, B): 500 gr. boter, margarine of vet. 187 Alg. (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 188 Alg. (A, B): 125 gr. koffie. 192 Alg. (B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 194 Alg. (D): 250 gr. boter, mar garine of vet. 195 Alg. (D): 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Tabakskaarten 903: 88 Tabak (QA)2 rants, sigaret ten of kerftabak. 90 Tabak (QC): 2 rants, sigaret ten of kerftabak. Van de bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 907 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn de bonnen geldig, gemerkt met de letter Q. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Juni worden gebruikt. De bonnen 168, 169, 170, 171, 173, 176, 177, 178 en 179 alge meen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden. in Oost-Europa besproken zijn. Men beschouwt Malenkof, de plaatsvervangend voorzitter van de Russische ministerraad als de waarschijnlijke opvolger van Zjdanof, de geestelijke vader van de Kominform. Krijgt Joego-Slavië een Amerikaanse lening? DE TAAL DER NUCHTERE CIJFERS. Het getal tussen de haakjes geeft het aantal zetels aan. Brouwershaven. Uitg. st. 710, ongeldige st. 27. Lijst 1 P. v. d. A. 315 (3), lijst 2 A.R. 191 (2) lijst 3 Priem 46 lijst 4 Gem. Belang 131 (2). Gekozen lijst 1: J. Dekker, P. de Moor Cz. en A. Duynhouwer. I Lijst 2: R. J. v. d. Wekken en jC. W. den Boer. Lijst 4: H. Moelker en O. van Nieuwen- huize. Dreischor. Uitg. st. 673, ongeld. st. 17. Lijst 1 P. v. d. A. 259 (3), 2. C.H.U. 169 (2); 3. Vrijz. kies- ver. 201 (2). Gekozen: 1. J. v. d. Doe, J. C. de Bil en M. W. Hoogstrate; 2. J. J. Klaasse en J. M. den Boer; 3. J. P. Eijke en P. Klompe. Heinkenszand: Uitg. st. 1143, waarvan 12 ongeldig. Lijst 1: K.V.P. 543 (3); 2. Gem. Belang 445 (3); 3. A.R. 143 (1). Gekozen: 1. A. Simonse, A. v. Leeuwen en H. Vermue; 2. C. - - - Ch^ in Duitsland heeft Schuman's De prachtige zwartschimmel van de heer C. A. Dekker uit Axel, Dellebeke, C. Nijsse en C. verklaring de barometer der die gisteren op de Nationale Trekpaardtentoonstelling in 's-Her- Cappon; 3. M. C. de Leeuw. conferentie een stuk vooruit ge holpen. Men verwacht evenwel niet, dat ook in deze de minis ters een gedetailleerde oplossing zullen uitwerken. Zowel ten aanzien van Oostenrijk als van Duitsland neemt men aan, dat zij slechts een brede lijn zullen trekken, waarlangs onderge schikten zullen moeten trachten tot een overeenkomst in bijzon derheden te komen. IN SEPTEMBER IN WASHINGTON. „Le Monde", dat goede rela ties met Quay Dorsay pleegt te onderhouden, spreekt reeds van togenbosch, tot Nationaal kampioenhengst 1949 werd uitgeroepen I Ierseke. Geldige st. 2520. Lijst Herkeuring afgekeurde artsen en tandartsen. (Van onze eigen verslaggever.) Duizenden waren er gisteren getuige van, dat op de Nationale Paardententoonstelling te 's-Hertogenbosch, de hengst Nico van r, j rr. T, Annie, van de heer C. A. Dekker uit Axel, door de jury aan- Bij de Tweede Kamer is mge- gewezen werd tot Nationaal kampioen 1949 en dat Duchesse diend een wetsontwerp tot her keuring van afgekeurden. Bij de voorgestelde voorziening heeft de regering allereerst op het oog de artsen en tandartsen. De herkeuring geldt voorname lijk voor de lichtingen ouder dan die van 1941. Het is de bedoeling gelegenheid tot herkeuring open te stellen tot ongeveer de normale leeftijdsgrens, die er bestaat voor de dienstplichtigen met de rang van officier, dus tot omstreeks 45 jaar. van 't Kerkje van de heer W. de Feijter Joh.zn uit Waterland- kerkje, Nationaal kampioene der merriën werd. Twee Zeeuwse paarden kampioen! Was het een wonder, dat het enthousiasme van de vele aanwezige Zeeuwse paardenliefhebbers geen gren zen kende?! De zeventiende Nationale twee Zeeuwse paarden nationaal Paardententoonstelling, die Dins dag en Woensdag in de mach tige hallen van de Bossche vee- markt plaats vond, heeft ook dit jaar grote overwinningen ge bracht aan de Zeeuwse deel nemers. Wa.nt niet alleen, dat De strafrechtelijke zijde van de deviezenzaak van de ontslagen Haagse burgemeester, mr W. A. J. Visser en diens, eveneens ontslagen, privé-secretaris, de referendaris drs W. Bos is gisteren belicht door de procureur-generaal te Den Haag, mr J. Versteeg. Volgens „Le Monde" bestude ren Dean Acheson en andere vooraanstaande Amerikanen te Parijs de voorwaarden onder welke aan Joego-Slavië een lening zou kunnen worden ver strekt. „Om redenen van hoge diplomatie is het aannemelijk, dat Joego-Slavië voldoende in economisch opzicht gesteund zal worden." Deze verklaarde, dat drs B. ge weten heeft, dat het vermo gen van een industriëel, Bonte uit Zeist, een verzwegen bestand deel in Zwitserse francs bij de „Schweizerische Creditenstalt" te Zürich lag. Aangezien Bonte N.S.B.-er was stond hij onder be heer, welk beheer in handen was gelegd van drs B. De beheerder had geld in Nederland nodig. Hij gaf een cheque van 50.000 Zwit serse francs af op naam van mr V. In Maart 1948 is de familie V. met drs B. naar Zürich ge vlogen. De cheque werd geïnd en nadien werd een deel ervan in Nederlandse munt en dollars om gezet. Mr V. behield 10.000 Zwit serse francs en liet die bjj ge noemde bank op zijn naam zet- van f 10.000 aan drs B. overhan digd om aan Bonte te geven. Bonte echter klaagt, dat hij dit geld niet ontvangen heeft en drs Bos houdt vol, dat het is uit betaald. Op de terugreis uit Zwitserland zijn voor Bonte 15.000 gulden en 500 dollars meegesmokkeld. Dit geld is aan hem uitbetaald. Drs B. behield ook geld in Zwitser land, waarvoor geen tegenwaarde zou zijn gegeven. Bij de huidige stand van zaken wil men aan mr V. overtreding van de deviezenvoorschriften ten laste leggen, aan drs B. boven dien oplichting en verduistering, omdat hij aan Bonte bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan kampioen werden, ook vele an dere prijzen bleken bestemd voor paarden uit onze provincie, Bij de voorkeuringen, die Dinsdag gehouden werden ver wierven maar liefst achttien Zeeuwse paarden een eerste prijs in vijf-en-twintig verschil lende categorieën! Negen kre gen een tweede prijs. EERSTE PRIJZEN. Een le prijs kregen de vol gende hengsten: Nico van Annie van C. A. Dekker Czn te Axel; Nico v. d. Heibloem van J. C. J. v. d. Velde te Kamperland en W. de Buck te Meliskerke; Nico van Ella van D. A. Tim merman te Kattendijke; Herseur van Alstein van P. J. Boënne te Graauw; Edelman van Veld zicht van Joh. de Feijter Joh.zn te Schoondijke en Lambiek van St.-Kruis van M. d'Hoore te Sluis. In de verschillende cate gorieën merriën werden de vol gende eerste prijzen behaald; Bianca van Nico van A. Serra- rens te Ossenisse; Duchesse van 't Kerkje van W. de Feijter Joh.zn te Waterlandkerkje; Mon- na van Montain van A. J. Sa- loméVerhage te Groede; Irma van Clairon van Gebr. van Mol te Graauw; Udine van Kruinin- gen van C. Mesu te Nw- en St.- Joosland; Olga van den Melo van C. SteijaertLasschaert te Graauw; Jenny van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; Isa- belle van A. J. Verdurmen te Kloosterzande; Caroline van den ten. Hij heeft een tegenwaarde en geld zou hebben onthouden. Melo van C. SteijaertPlas- Iloken was gevreesd, geminacht en gehaat op Schouwen en Dui- veland. Altijd leunde hij tegen Münzer, Korte en andere Duitsers. HU was een toegewijde handlanger van de vijand en daarbij een pias, een ijdeltuit en een opschepper. Allerlei onheil stichtte hij en lijj deed het met plezier, met een satanische grijnslach. Hij maakte misbruik van zjjn machtspositie. Bjjna alle N.S.B.-ertjes van dit eiland werden door hem op de verkeerde weg gedreven. Hjj be leefde de twijfelachtige eer, dat op hem een lied werd gemaakt, \vaarln»hem na de bevrijding allerlei minder aangename dingen werden verweten. van doorgravingen in dijken tot het doorlaten van water. In deze zaak werden negen ge tuigen gehoord. GETUIGENVERHOOR. De chirurg H. Aiis, voorheen te Noordgouwe, verklaarde, dat hij van evacuatie naar Noordgouwe was teruggekeerd en daar een dijk had doorgestoken om het wa- DE WERKGEVER PASSERE GEEN OUDERE ARBEIDS KRACHTEN. Met instemming en medewer king van de regering hebben de Stichtmg van de Arbeid en de directeur-generaal van het Rijks bureau een dringend appel ge richt tot de werkgevers in Ne derland om de sollicitaties van de oudere arbeidskrachten niet terzijde te leggen. Aan de andere kant moet wor den gezegd, dat de schade ten gevolge van de inundatie van het eiland groter zou zijn geweest, in dien Ilcken niet de opdrachten had uitgevoerd en zij het zelf hadden gedaan. Gezien dit alles eis ik een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. Deze woorden sprak gistermor gen de proc.-fisc. van de Zeeuw se Kamer van het Haagse Bijzon dere Gerechtshof tijdens zijn re quisitoir tegen de 47-jarige ir. Arnoidus J. Ilcken, voormalig in genieur bij het waterschap „Schouwen-Duiveland", toen hij te Zierikzee op de op één na laatste zitting terechtstond. TENLASTELEGGING. Hem werd tenlaste gelegd, in 1942 te zijn toegetreden tot de Nederlandse S.S. en in April 1945 te Meppel tot de Waffen S.S. luitenant der Marechaussee J. Schaap had medegedeeld, dat wachtmeester A. de Jong naar de Engelse zender had geluisterd en dat diens vrouw de Zondagsschool kinderen Oranjeliedjes had leren zingen. Aan Schaap zou Ilcken hebben opgedragen deze mede delingen door te geven aan de S.D. De volgens de dagvaarding voor naamste beschuldiging luidde, dat hij van Februari—September '44 de nodige maatregelen heeft ge- Münzer c.s. Deze getuige was niet gekend in de voorgenomen inun datiemaatregelen. Dat was beslo ten in een vergadering in Februari 1944 te Zierikzee met dijkgraven en opzichters der polders. Ilcken trad hier als tolk voor de Duit sers op. Ir Swaters had de indruk dat Ilcken zijn werk met een ze ker enthousiasme had gedaan. sehaert te Graauw; Evina van Catharinahoek van Wed. Jac. de Feijter te Boschkapelle en Nico- line van A. WisseVogelaar te Nw- en St.-Joosland. Tenslotte verwierf ook de fokgroep van Stallen de Dobbelaere een eerste prijs. Gistermorgen werden de eer ste- en tweede prijzen-winaars, hengsten en merriën, nogmaals gekeurd. Nu voor het aanwijzen van de Nationale kampioenen 1949. Voor het zover was werden nog enkele andere keuringen gehouden, waarbij in de catego rie hengsten met de beste af stammelingen de Limburgers met Nico van Melo de eerste prijs behaalden. In de categorie loten van vier merriën, ging de eerste prijs naar Stallen de Dob belaere met Hirondelle, Freule, Lea en Ida en naar L. Brugge- man uit Graauw en A. J. Sa- lomé uit Groede met resp. Jesse van Solon en Bea van Clairon; Suzet van Graauw en Irma van Clairon. Toen begon de strijd om het kampioenschap van Nederland in 1949. DE KAMPIOENEN. Achter elkaar verscheen het achttal voor de jury; de eerste en tweede prijs-winnaars. Eerst de hengsten. Er heerste spanning onder de duizenden op de tribune en rond het veld, een spanning, die zich ontlaadde in een daverend ap plaus toen Nico van Annie Na tionaal kampioen werd. Reserve-kampioen werd Her seur van Ploegshof, eig. W. Th. Janssen te Gassel. Dus een Zeeuwse kampioen en een Brabantse reserve. Vervolgens kwamen de mer riën aan de beurt. Die waren er heel wat meer dan hengsten, n.l. zeventien. Maar ook hier wist de jury de beste te vinden. Duchesse van 't Kerkje werd kampioen en Astrid van Weel reserve-kampioen. Een Zeeuwse kampioen en een Zuid-Holland se reserve. Aanvulling volgt morgen. 1 Gem. Belang 327 (1); 2. S.G.P. 534 (2); 3. C.H.U. 558 (3); 4. P. v. d. A. 629 (3); 5. A.R. 472(2). Gekozen: 1. J. Pruis; 2. M. Buteyn en J. Koster; 3. P. de Koeijer, M. C. Eckhardt en P. J. Dominicus; 4. C. Pekaar, A. P. Zandee en D. van Boven; 5. A. J. Koppe en J. C. Sinke. Kapelle: Uitgebr. st 2217, waarvan 34 ongeldig. Lijst 1 C.H.U. 624 (3); 2. P. v. d. A. 398 (2); 3. S.G.P. 228 (1); 4. K.V.P. 39 5. lijst Schore 272 (1); -6. V.V.D. 281 (2); 7. A.R. 341 (2). Gekozen: 1. B. de Jager Mzn, L. de Koeijer en L. van Wel; 2. C. Tramper en A. de Neef (ver liest 1 zetel aan V.V.D.)3. A. de Waard Gzn; 5. C. Goud; 6. A. J. van Liere en F. van Hoorn; 7. Balkenende en J. de Jager. Meliskerke: Uitgebr. stemmen 333 waarvan 5 ongeldig. Lijst 1 S.G.P. 169 (4); 2. A.R. 117 (2); 3. C.H.U. 42 (1). Gekozen: 1. Jac. Franke, J. de Korte, A. de Visser en A. Pro voost; 2. W. de Buck en L. Matthijsse; 3. K. R. Dekker. Noordgouwe. Totaal uitgebr. stemmen 506, waarvan 19 on geldig. Lijst 1 V.V.D. 118 (2); 2. Gecomb. A.R.—C.H.—S.G.P. 196 (3); 3. P. v. d. A. 173 (2). Uosterland. Uitgebr. st. 979, waarvan 39 ongeldig. Lijst 1 Gem. Belang 145 (1); 2. P. v. d. A. 157 (1); 3. S.G.P. 269 (2); 4. Gecomb. A.R.—C.H. 235 (2); 5. V.V.D. 132 (1). Gekozen: 1. A. v. d. Maas; 2. F. Koster; 3. M. G. Bij de Vaata en D. Bouwman; 4. A. Stoutjes- dijk en J. J. G. Brouwer; 5. C. M. Zeyler. Niet in de raad terug Johs. Hage (P. v. d. A.). Ovezande. Uitgebr. st. 754, waarvan 33 ongeldig. Lijst 1 K.V.P. 582 (6); 2. Prot. groep W. A. Mo. 139 (1). Gekozen: 1. J. Oostdijk, M. J. de Jonge, Jac. de Winter, L. Boonman, W. Remijn en K. L. v. Steenbergen; 2. W. A. Mol. Poortvliet. Uitgebr. st. 911, waarvan 51 ongeldig. Lijst 1 Gem. Bel. 375 (3); 2. A.R. 222 (2); 3. S.G.P. 263 (2). Gekozen: 1. J. J. v. d. Hekke, P. J. Vroegop en E. G. W. A. de Graaf f; 2. G. K. J. Krijger en G. K. Krijger; 3. M. C. van Ast en P. J. van Houdt. Stavenisse. Uitgebr. st. 807, waarvan 77 ongeldig. Lijst 1 gecomb. rechts 179 (2); 2. lijst Tazelaar 220 (2); 3. P. v. d. A. 140 (1); 4. S.G.P. 211 (2). Gekozen: 1. J. W. v. d. Slikke en C. L. Potappel; 2. A. J. J. Tazelaar en L. Hage Lz.; 3. A. v. 'tVeer; 4. I. de Vos en J. Hage Iz. St.-Maartensdijk. Uitgebr. st. 1428, 'waarvan 50 ongeldig. Lijst 1. Rechtse partij 639 (3); 2. Gem. Belang 227 (1); 3. P. v. d. A. 512 (3). Gekozen: 1. M. J. Langejan, M. L. Koopman en A. P. Geluk; 2. A. L. Hage; 3. A. P. Bout, A. J. op den Brouw en Nath. de Viet. Zierikzee. Uitgebr. st. 3739, waarvan 86 ongeldig. Lijst 1 P. v. d. A. 1124 (4); 2. A.R. 843 (3); 3. V.V.D. 436 (2); 4. C.H. 439 (2); 5. K.V.P. 413 (1); 6. Alg. Bel. 159 -7. Vrije Middenst. 326 (1). Gekozen: 1., R. Gerritsen, C. Hoek, J. C. Linders en J. Cats- hoek; 2. A. M. den Boer, M. Goudswaard en J. W. v. d. Doel; 3. M. du Croo en A. J. van Leeuwen; 4. A. Groenendijk en G. van Duijn; 5. J. Simmers; 7. W. P. Brouwer. Gistëravond werd het Holland festival geopend. In Amsterdam werd de Opera „Manon" opge- Deze getuige was van mening voerd, terwijl in Scheveningen dat de Duitsers het zonder de het residentie-orkest een concert hulp van ncken hadden gekund, gaf. - In 23 gemeenten boven -r_ maar dat dan de schade veel gro-20.000 inwoners werden gisteren terpeil te verlagen. Twee en een j tcr zou ZÜ" geweest. Het aan- gemeenteraadsverkiezingen ge- halve maand kon hij nog blijven. Toen bedreigde Ilcken hem met Vught. Dat laatste ontkende Ilc ken. Het voormalige hoofd van de P.R.A. op Schouwen deelde mede, dat Ilcken toegegeven had, dat hij zich driemaal voor het Oostfront had opgegeven, doch om redenen van leeftijd was afgekeurd. Mus- sert verweet hij, dat die zich niet opgaf. Wachtmeester de Jong beves tigde in grote trekken wat in de tenlastelegging stond. Hij moest evacueren, maar is ondergedoken. Gelukkig was de S.D. al van Schouwen weg. Ex-opperluitenant Schaap ver telde, dat Ilcken niet tevreden brengen der stortebedden en het houden. Het algemene beeld van dichtmetselen der gemalen moestde uitslagen toont, dat de Chris- als een Nederlands belang worden telijke partijen terrein wonnen, gezien, daar zonder deze voorzie-de K.V.P. en de V.V.D. even- ningen een veel groter gedeelte eens, de P. v. d. A. ongeveer zou zijn ondergelopen. gelijk bleef en de communisten Het bleek, dat Ilcken in een zeer fe, teffgUeIStlllTTJ? uitvnerioe brief aan de waai-ne hulzen Cbij Enkhuizen) moest uitvoerige bnel aan de waai ne- 0m een zetel worden geloot, daar nomen om het grootste deel vanwas met de voorgestelde maat- Schouwen en Duiveland te inun-1 regelen tegen de Jong. Hij wilde deren, nadat de Duitsers daartoe 1 zelf naar de S.D. hadden besloten. Deze maatrege len bestonden in het nazien der sluizen, het zo nodig uitbreiden der binnendijkse stortebedden door middel van steenbestortin- gen, het instrueren van het wa- terstaatspersoneel, hoe het water moest worden ingelaten en het WAT Ir. SWATERS MEDEDEELDE. De verklaring van ir H. D. J. Swaters, destijds ingenieur van de Prov. Waterstaat op Schouwen- Duiveland en belast met het toe zicht op het 'waterstaatkundige dichtmetselen van de gemalen te beleid der polders, was verreweg Voorts, dat hij in Augustus '441 Vianen, Stevenssluis, Drieschor het belangrijkst. Hij wist, dat te Zierikzee aan de N.S.B.-opper- en Flaauwers, alsmede het maken Ilcken geregeld contact had met ting komen we terug. mend Commissaris der Provincie verantwoording had afgelegd van hetgeen hij had gedaan op het ei land. Het was de indruk van ir. Swaters, dat llckens bedoeling persé niet was geweest het water zo hoog mogelijk op te voeren Een bezoek, dat ir. Swaters nog in Utrecht aflegde, teneinde inun datie te voorkomen, had geen re sultaat De getuige L. A. Verdoorn, wa terbouwkundig opzichter, vertel de, dat de Duitsers een verkeers weg wilden aanleggen van Zierik zee naar Zijpe. Zij moesten daar voor dijken doorbreken. Wanneer hij de Duitsers er voor waar schuwde, zeiden ze hem, het met Ilcken te zullen bespreken. Later kwamen zij soms terug met de mededeling dat Ilcken het goecï vond. Op het verdere verloop der zit- de K.V.P. en de lijst van de Chr. party en elk 871 stemmen be haalden. In Rotterdam "Werd gisteren het lijkje van een 8-ja- rig jongetje opgehaald. Hij werd sinds Vrijdag vermist. 25 spij belende schoolkinderen werden gisteren door de Rotterdamse politie opgepakt. De omstreken van Dinant (Z.O. België) worden momenteel geteisterd door een veldmuizenplaag. De oogst lijdt grote schade door deze vraat zuchtige diertjes. Naar zij be weren hebben de Russen een nieuw runderras gefokt, dat uit stekend geschikt is voor het poolgebied. De ambtenaren- staking in Frankrijk blijkt slechts gedeeltelijk geslaagd. De meeste ambtenaren waren nor maal aan het werk. Naar uit Essen wordt gemeld gaat de ont manteling van Duitse fabrieken thans ongehinderd voort. De Munck niet tegen Finland. In het Nederlands elftal zijn door de keuzecommissie op het laatste ogenblik nieuwe wijzi gingen gebracht. In doel heeft men Saris ge plaatst in plaats van de Munck, terwijl Everse Van Bun zal ver vangen. De leden van de keuzecommis sie hebben gemeend ook Saris en Everse een kans te moeten geven, aangezien de krachten met resp. de Munck en van Bun weinig uiteen lopen. De ontmoeting zal worden ge leid door de Noorse scheids rechter !Nordboe. Tabaksbonnen van de baan. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat hij in ver band met een ruimere aanvoer van grondstoffen en een daar-- mede gepaard gaande uitbreiding van de productie-mogelijkheden besloten heelt met ingang van 1 Juli a.s. de distributie van ta baksproducten op te heffen. Teneinde de opheffing van de ze rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmati ge voorziening na 1 Juli te ver zekeren, is het noodzakelijk, dat een ieder zicli tot 1 Juli a.s. slipt aan de bestaande distributie voorschriften houdt. DE ólLT ZEGT: Vrij koel. Bijna overal droog en koel weer. Wisselende bewolking, meest matige Noordelijke tot Noordoostelyke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1