Zuid-Afrika biedt de emigranten nog goede kansen. jjrownrijjjBÊfgr Tuin- en landbouw bieden onbegrensde mogelijkheden. Europese federatie is mogelijk eu gewenst, zegt dr Bruins Slot. EDNA EARL Extra-toelagen voor de opleiding tot onderwijzer. Wie wordt minister van Binnenlandse Zaken? Een prima auto-monteur is een witte raaf. 00 Nieuw eierexportsysteem in de maak. Woensdag 15 Juni 1949 I De desbetreffende instanties van Nederlandse en Zuid-Afri- 1 kaanse zijde, gevestigd te Den Haag, kunnen hieromtrent volle dige inlichtingen geven. i EERST ALLEEN DE MANNEN. Eén ding is echter zeker. De mannen dienen zo mogelijk eerst Het kan nooit kwaad de hand in eigen boezem te steken. Wij alleen te komen. Iedereen heeft Nederlanders zijn critische, soms zeer lastige mensen. Als zo- nu eenmaal een kortere of lan- danlg staan wij in andere landen en zeker in Zuid-Afrika be- gere aanlooptijd nodig om te kenfl. Men heeft echter respect voor onze activiteit, onze werk- paard te komen. lust, onze vakbekwaamheid en ons aanpassingsvermogen. Van- Men moet aan het land wen- daar dat de Nederlanders gewilde immigranten zijn. i nen, aan de totaal verschillende Vooral de kwestie van het aanpassingsvermogen is buitenge- levensomstandigheden, andere woon belangrijk. Een gevolg van het goede aanpassingsvermo- werkmethoden, terwijl het groot gen an onze landgenoten is dan ook, dat zij na een langere of ste probleem de huisvesting is. kortere aanloopstijd vrijwel zonder uitzondering succes hebben Een man alleen kan gemakkeijk in het nieuwe land. Ik heb rondgetrokken in haast alle landen van Europa, in de Verenigde Staten, in Canada, in de belangrijkste landen van Afrika en vrijwel overal heb ik landgenoten aangetroffen, die het vaderland verlaten hadden om aiders een bestaan te zoeken. De grootste contingenten Ne derlanders heb ik aanvankelijk ontmoet in de Verenigde Staten an Canada. Over het algemeen hadden zij een goed bestaan ge vonden. Wat Zuid-Afrika betreft, kan men echter gerust zeggen, dat zij meer dan een goed be staan hebben veroverd. Het is niet overdreven te zeggen, dat een grote groep op zijn minst genomen volgens Afrikaanse be grippen tot de kleine kapitalisten behoren. Dit succes van de Nederlan ders in Zuid-Afrika is misschien wel toe te schrijven aan het bij zondere type mensen, dat hier naar toe kwam en wel in de ja ren, kort voor de laatste wereld oorlog. Grote contingenten bouw vakarbeiders, die toen in de slappe tijd in Nederland geen werk konden vinden, trokken naar Zuid-Afrika en slaagden hier over het algemeen wel. Ve len van hen zijn nu welgestelde, zelfstandige aannemers of bou wers, anderen weer zijn voorlie den of „managers" bij grote on dernemingen, terwijl degenen, die arbeiders zijn gebleven door de uitermate goede lonen en hun zuinigheid en vlijt eveneens een goed bestaan hebben gevonden. SLAPTE IN HET BOUW BEDRIJF. Het is nu in het bouwbedrijf beslist slap, vooral wat betreft het bouwen van huizen. De gro tere constructies vinden nog steeds voortgang, zij het ook, dat er symptomen aanwezig zijn, die eveneens wijzen op een „slump". Zuid-Afrika zou Zuid-Afrika ech ter niet zijn, als niet op korte termijn deze slapte zou kunnen omslaan in een kolassale bedrij vigheid. Albaanse vice-premier terechtgesteld. Kotsji Dzodze, vroeger vice- premier en minister van Bin- nenlandsche Zaken van Albanië, is Zaterdag te middernacht door de kogel terechtgesteld, aldus een communiqué van het Alba nese departement van Binnen landse Zaken, dat door radio- Tirana bekend gemaakt werd. Dzodze en Pandi Kristoe, voormalig hoofd van het polit bureau der Albanese communis tische partij, werden in een ge heim proces voor het opperste gerechtshof te Tirana respectie velijk tot de doodstraf en 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens samenwerking met maar schalk Tito van Joego-Slavië. Zij waren beiden in October vorig jaar uit de communisti sche partij gezet, omdat zjj „de voornaamste werktuigen van Joego-Slavië in Albanië" waren onderdak vinden. Met vrouw en I kinderen wordt het echter direct Candidaat-emigranten in de aj bijzonder moeilijk. Langzaam-aan-staking van Londens spoorwegpersoneel. Gedelegeerden van 60.000 man Londens spoorwegpersoneel be sloten gisteren om op 4 Juli een langzaam-aan-staking te begin nen als onderhandelingen over een loonsverhoging van 10 shil lings per week niet worden hervat. De secretaris van de Londen- se vakverenigingsafdeling ver klaarde, dat na 18 maanden na tionalisatie geld „overal" aan vermorst werd, terwijl de arbei ders gebrek leden. bouwvakken moeten dus even voorzichtig zijn, ofschoon goede krachten wel werk zullen krij gen. Uitermate goede kansen heb ben nog steeds zij, die technisch goed geschoold zijn. Een werke lijk prima auto-monteur in een garage is nog steeds een witte raaf. Die Stem van Suid-Afrika TUIN- EN LANDBOUW. Dan bieden tuin- en landbouw nog onbegrensde mogelijkheden, want dit dunbevolkte land een land zo groot als Europa zonder Rusland heeft nog grond te over, welke in cultuur gebracht moet worden, ook al zijn er bij zondere moeilijkheden te over- Als de man hier alleen komt en een beetje gewend is, kan hij rustig uitzien naar behoorlijke huisvesting voor zijn gezin. Zo dra hij die gevonden heeft, kan hij zijn gezin laten overkomen. Men voorkomt dan veel teleur stellingen. Als de vrouw zich on gelukkig voelt, omdat zij in ver gelijking met Nederland in de huisvesting achteruit gegaan is, heeft de man het dubbel zwaar. Op de eigenaardige problemen verbonden aan de huisvesting in j dit land hoop ik nog nader te- rug te komen. Ik meende de lezers een uit eenzetting in deze vorm te moe ten geven, omdat het probleem van emigratie uit Nederland in verband met de zeer snel groei ende bevolking zeer actueel is. Zij, die nog het oude pioniers- bloed in zich voelen, die niet bang zijn voor hard werken en beginmoeilijkheden, komen naar Zuid-Afrika, want zij zullen niet alleen de taak van de regering in hun eigen land (Nederland) verlichten, maar zij zullen te- winnen in verband met water- vens een welkome versterking schaarste, gebrek aan „native la- zijn van het blanke element, dat bour", e.d. Zuid-Afrika zo zeer nodig heeft. (Van onze Utrechtse correspondent) De in antirevolutionnaire kring gevormde studiegroep van in ternationale vragen, welke vorig najaar voor het eerst bijeen kwam, heeft Zaterdag te Baarn een tweede conferentie belegd. Ditmaal ging de discussie over het federalisme. Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid der Tweede Kamer, leidde een bespreking in over het Europees federalisme. Tijdsgebrek was oorzaak, dat van een bespreking over het wereldtéderalisme, waarover mevr. prof. dr G. H. J. van der Molen een inleiding zou geven, naar een volgende bijeenkomst werd verschoven. Een federatie is een publiek- Wij staan voor d'e keus: óf West- rechtelijke gemeenschap, waarin Europa wordt een bruggehoofd zelfstandige staten ten aanzien van Amerika, óf het wordt ge- van bepaalde delen van de over- i russificeerd en daarna gesloopt, heidstaak ondergeschikt worden. Is een Europese federatie ge- Aldus de heer Bruins Slot. De j oorloofd? Ook hierop gaf de ["J spreker een bevestigend ant woord. Wij laten ons ouderwetse nationale bestaan min of meer los. Wat men vroeger in Den Haag besliste, zal dan bij voor beeld in Straatsburg worden uit gemaakt. Daartegenover krijgen we ook iets, namelijk een grotere machtsvorming. Een moeilijk heid blijkt het souvereiniteits- vraagstuk. Het zal zaak zijn hier een splitsing tussen nationale en internationale souvereiniteit te weeg te brengen. In de Europese federatie behoort Nederland zijn constitutionele monarchie te be houden. Aan de machtsvorming wordt al gewerkt, het militair samen gaan zegt genoeg. Maar ook ver der wijzen Benelux, Marshall hulp en Raad van Europa er al op, dat we in een pr-ae-federale tijd leven. Wij mogen een federatie niet als een toren van Babel be schouwen (gelijk sommige uto pisten doen). Wij moeten de fe- kerk en door de christelijke cul- j deratie als een mogelijkheid zien tuur. Er is heden in Europa nog om als groep, als staat, Gods een geestelijk erfdeel, zij het als Woord tot gelding te brengen in mengsel van humanistische en de wereld. idee der federatie werd na de oorlog zo actueel door de geble ken noodzakelijkheid van het scheppen van internationale bin dingen en door het falen der volkenrechtelijke organisatie. Ik vind de Europese federatie wel ideaal, verklaarde de heer Bruins Slot. Alleen moeten we ons realiseren, dat de federatie een symptoom van onze armoe de is. Omdat het ons niet lukte een deugdelijke volkenrechtelij ke organisatie tot stand te bren gen (de volkenbond mislukte, de Uno faalde). Welnu, als het niet kan in de weg der gerechtigheid, dan moet het maar in de weg van de macht. Is een Europese federatie mo gelijk? Dr Bruins Slot stelde vast, dat een federatie een staat moet wezen. Maar dat is slechts bereikbaar wanneer de landen niet alleen een aardrijkskundig doch vooral een cultureel begrip vormen. Europa voldoet aan de ze laatste voorwaarde. Door de christelijke tendenties. Daarom, aldus dr Bruins Slot, geloof ik in een federatie van Europa. De federatie is ook mogelijk door de relativering van het nationa lisme. Want voor overheersing van het nationalisme voelen wij niets, de strijd tegen de totali taire staat bewijst dat. GEEN TOREN VAN BABEL. Is een Europese federatie no dig? Ja, meende dr Bruins Slot. Anders kan 'Europa niet voort bestaan en zal het zijn taak in de wereld niet kunnen vervullen. Waneer de federatie nodig, mo gelijk en geoorloofd is, dan is zij ook gewenst. Hier ligt in be langrijke mate een taak der christelijke politiek. Wij hebben altijd geleefd in de sfeer der va derlandse geschiedenis, wij zul len ons, zonder verwaarlozing der Nederlandse historie, meer in de algemene geschiedenis moe ten begeven. Europa zij ons ideaal! Enige uren werden gewijd aan de discussie over deze uiteenzet ting. ZEEUWSCH DAGBLAD Een mededeling in de „Maas bode", dat de P. y. d. A. in het kabinet zou hebben getracht mr In 't Veld, de minister van We deropbouw, naar voren te schui ven als minister van Binnenl. Zaken, werd door „Het Vrije Volk" en door mr v. d. Goes van Naters, tegengesproken. De „Maasbode" houdt echter de juistheid van de gedane me dedeling staande en meent dat de stellige tegenspraken er al leen maar op wijzen, dat de po ging van de P. v. d. A.-ministers in het kabinet op een mislukking is uitgelopen en de suggestie van deze zijde vastberaden is afge wezen. Wat trouwens begrijpe lijk is. De K.V.P.-ministers in het ka binet zullen er weinig voor voe len en zij zouden partijpolitiek gesproken ook niet wensen, de verantwoordelijkheid voor de leiding van O.G. wederom op zich te nemen en tegelijkertijd een belangrijk ministerie als Bin nenlandse Zaken los te laten. Aldus bezien mag men uit deze tegenspraak de gevolgtrekking maken, dat voor Binnenlandse Zaken wederom een katholiek als minister zal worden aangezocht. Intussen is zie le pag. de benoeming van Mr v. Maar- seveen tot minister van O. G. een feit geworden. Maar de vraag wie hem aan Binnenl. Zaken zal opvolgen is nog niet beantwoord. Wij blijven afwachten. Pagina 2 Heffing per kip? (Van onze Haagse redacteur) Het systeem van de eierexport- zegels, dat in Januari van dit jaar heeft ingevoerd, dreigt moeilijkheden te veroorzaken. Het is n.l. gebleken, dat velen, die over voeder op het eigen be drijf beschikken, geen prijs stel len op een voedertoewijzing voor hun kippen. Een toewijzing, krijgt men indien men het ver eiste aantal eieren voor de ex port levert. De Stichting voor de Landbouw heeft naar wij ver nemen thans een nieuw voorstel bij het Ministerie van het Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening ingediend. Dit voorstel behelst de oprichting van een fonds, waaruit het verschil tus sen de buitenlandse en de bin nenlandse prijs kan worden bij gepast. De fonds zou gevormd moeten worden door de opleg ging van een heffing per kip, gebaseerd op de registratie van Maart dit jaar. Om deze maat regel het gewenste effect te doen soreren zouden zij, die zich aan deze ontheffing wilden onttrek ken gevoelig getroffen moeten worden door hen voor 1950 uit te sluiten van de kuikentoewij zing en door hun een verbod op te leggen van het houden van meer dan tien kippen. Dit voor stel van de Stichting is met de Overheid besproken, die het voor advies naar het Bedrijfschap heeft doorgezonden. Uiteindelijk is besloten aan de Minister voor te stellen, dat aan elke pluimveehouder voor elke kip, die aanwezig was bij de re gistratie van 6 Maart j.l., een heffing in één keer zal worden opgelegd ten bate van het fonds voor de eierexport. Van deze verplichting kan ontheffing wor den verleend indien de pluim veehouder voor elke periode het vereiste aantal exportzegels heeft ingeleverd bij de Plaatselijke bureauhouder. Indien een pluim veehouder geen exportzegels heeft gekocht en ook niet blijft kopen, is hij verplicht de heffing geheel te voldoen. Daarnaast heeft de Stichting de wens uitgesproken, dat er een einde gemaakt zou worden aan de speculaties met de exportze gels. Zij acht het daarom ge wenst, dat elke vier weken de prijs van de zegels uniform voor het gehele land door het Bedrijf schap wordt vastgesteld. Verwacht mag worden, dat de Overheid thans op korte termijn haar beslissing zal nemen. Het is slechts de vraag of dit voor stel passend kan worden ge maakt in de bestaande verorde ningen. FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 52) Murray lachte weer, sloeg een taptoe met zijn vork op de rand van zijn bord, stond op en ging weg. Mevrouw Murray zuchtte zwaar en Edna vroeg: „Wanneer verwacht u uw nicht?" „Overmorgen. Ik heb haar in geen jaren gezien, maar men zegt, dat ze heel bekoorlijk is en zelfs Norman, die haar in Europa ontmoette, zegt, dat zij mooi is. Zoals je hoorde, vroe- ker kibbelden ze verwoed en h j kreeg een onredelijke afkeer van haar. Maar ik hoop, dat alle jeugdherinneringen verdwijnen zullen, als ze elkaar beter leren kennen. Lieve kind, ik heb ver schillende bezigheden vandaag en moet op jop rekenen, om het in orde brengen van Estelle's kamer te regelen. Zij krijgt de kamer naast de jouwe. Zorg, dat alles in orde is. Je weet dat Ha- gar ziek is en de andere meis jes zijn zorgeloos." Medelijden rr t juffrouw Har- dings verdriet deed Edna haar kamer met nog meer zorg dan anders inrichten en het feit, dat er een onherstelbare vete be stond tussen de vreemdelinge en Norman, gaf haar hoop, dat /ij een geestverwant zou vinden in de bezoekster, d'e verwacht werd. Op de middag van haar aan komst stond Edna voorover ge bogen om iets van haar gezicht te zien en toen zij haar langa rouwsluier terugsloeg, voor de hartelijke begroeting van haar tante, was Edng's eerste indruk: „Wat is zij mooi en wat ziet zij er gebiedend uit!" Maar enige minuten later, toen mevrouw Murray haar voorstelde en de trotse schitte rende, onrustige ogen van juf frouw Harding op Edna's ge zicht neerzagen, ging Edna on willekeurig achteruit en huiver de, want een onbedriegelijk in stinctief gevoel zei haar, dat zij nooit vriendinnen zouden wor den. Estelle Harding was niet jong meer; de jaren hadden haar uiterlijk iets hards gegeven, en een zekere kalmte en beslist heid. Haar gezicht was altijd vriendelijk en nooit zou men daaruit haar gevoelens kunnen lezen. Zij leek verrassend veel op mevrouw Murray, en toch wa ren de ljjnen van haar geziekt geheel anders. Zij keek Edua koud, bijna streng aan, meer ou derzoekend dan beleefd en ze zei: „Ik wist niet tante Ellen, dat u logé's had." „Ik heb op 't ogenblik geen logé, lieveling. Edna woont hier. Herinner je je niet een van mijn brieven, waarin ik schreef over dat kind, dat bij het spoorweg ongeluk gewond was?" „Zeker. Ik verwachtte een kind te zien en zeker geen vol wassen vrouw." „Voor mij is zij slechts een kind. Maar ga mee naar je ka mer. Je zult wel vermoeid zijn van de reis." Toen zij de zitkamer verlie ten, bleef Edna in één van de hoeken van de ^ofa zitten, te leurgesteld en bedroefd. „Zij mag mij niet, dat is heel duidelijk. Maar ik houd even min van haar. Zij is mooi en slank, maar volstrekt harteloos." Dat was de conclusie van Ed na's eerste kennismaking met Estelle en zij nam een boek om het kleine voorval te vergeten. Zij las tot de dames terugkwa men en bij het vuur gingen zit- te*n. „Schaam je, Norman, om al de inwoners van ons plaatsje belachelijk te maken!" zei zijn moeder en schudde haar vinger naar hem. Estelle lachte en haalde de schouders op. „Mijn arme neef! Hoe beklaag ik jou en de ove rige heren der schepping hier omringd te zijn door zulk een stel blauwkousen." „Geloof my, zelfs hun scha duw is even blauw als de gril lige schaduwen op de sneeuw gebergten van IJsland en dat waren precies grote donkere inktvlekken. Als de astronomi sche veronderstelling juist is, dat er sterren zijn met een blauwachtige glans, dan hangt er zeker een hele verzameling boven onze streek, waardoor de kleur van onze vrouwen ver klaard zou zijn." „Je kunt er zeker van zijn Norman, dat van nu af ik al mijn best zal doen, om het a-b-c weer te vergeten, uit vrees van hier ook blauw te worden. Juf frouw E#rl, kent u Hebreeuws?" „O, neen, ik ben nog maar pas begonnen het te leren." „Estelle, je weet het nog niet, maar dat is hier tegenwoordig het algemeen en meest in de mode zijnde amusement. Jonge dames en jonge mannen slaan de handen ineen over een He breeuwse spraakleer om elkaar wederzijds te helpen en te be wonderen. Het is werkelijk roe rend en je kunt je voorstellen op welk een verheven peil de jeugd hier staat. Zjj kennen geen hoger genot dan samen de diepzinnigste vraagstukken te bestuderen. Werkelijk, ik be treur het, dat in mijn tijd de jonge dames ons niet ook ge zelschap hielden bij onze studie. Maar wij moesten het maar al leen opknappen." (Wordt vervolgd.) PRINS BERNHARD ONTHULDE GEDENKPLAAT. Z.K.H. Prins Bernhardt onthulde aan boord van Hr. Ms. oorlogs schip „Soemba" een gedenkplaat, als dank voor hetgeen dit schip in de oorlogsjaren heeft gepresteerd. Zijn adjudant, Luitenant ter Zee eerste klasse F. Steinmetz, deed hetzelfde aan boorrd van de „Flores". Z.K.H. Prins Bemhard tijdens de onthulling. Regering besloot: De regering heeft besloten een aantal extra toelagen voor de opleiding tot onderwijzer be schikbaar te stellen. Deze toe lagen, welke niet behoeven te worden terugbetaald, zijn be stemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die een Gymna sium, een H.B.S. met vijfjarige cursus, een Handelsschool met vijfjarige cursus of een Middel bare meisjesschool volledig en met goed gevolg hebben door lopen en die tot dusverre geen kweekschool bezochten m.i.v. 1 September a.s. in de derde klasse van een dergelijke (vier leerjaren tellende) school willen aanvangen om zich te be kwamen voor het onderwijzers ambt. De grootte der toelagen is af hankelijk van de financiële draagkracht der ouders of ver zorgers, het maximum bedraagt f 300 's jaars. Bovendien wordt een beperkt aantal toelagen van maximaal f 800 's jaars beschik baar gesteld voor hen, die op een zodanige afstand van de door hen gewenste kweekschool wonen, dat zij gedwongen zijn elders in pension te gaan Dé helft van deze laatste toelagen moet later worden terugbetaald. Indien de toelage minder dan Heftige gevechten in Italië. Tussen stakers en politie. Politie, gesteund door. Cara binieri, heeft te Crevalcore in de provincie Bologna een vuurge vecht geleverd met naar schat ting 2000 stakende landarbei ders, die een boerderij hadden omsingeld. De stakers waren met automatische wapens en jachtgeweren gewapend en had den tevoren een 20-tal niet- stakers aangevallen, die daarop hun toevlucht in de boerderij hadden gezocht. Elf personen werden gewond alvorens de aanvallers aftrok ken. Er werden 48 arrestaties verricht. Korte Berichten. De twee-jarige Ernestina Zonne wonende in de Willem Beukelsz- straat te Vlaardingen, is bij het spelen op de binnenplaats van haar ouderlijke woning in een on bewaakt ogenblik in een tobbe met kokend zeepsopwater geval len en overleden. De voorzitter van de E. V. C„ Blokzijl, heeft hoger beroep aan getekend tegen het vonnis f 1000,boete, subs. 2 maanden van de Amsterdamse politie rechter, wegens het beschikken over een bedrag van 400.0000 fr., ten behoeve van Franse stakende mijnwerkers. De twee verraders van de Stjj- kelgroep, W. S. van Dam en J. van Wezel uit 's-Gravenhage, te gen wien 14 dagen geleden de doodstraf werd geëist, zijn giste ren veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf. De 11-jarige Chr. J. Hjjnen uit de Kampeerstraat te Rotterdam, is gisteren op de Marathonweg, waar ze de macht over het stuur van haar fiets verloor, door een vrachtauto aangereden en gedood. Bjj een vechtpartij kreeg de 25-jarige M. van den B. te R'dam het zo benauwd, dat hjj dwars door een spiegelruit van een café sprong en in het buffet terecht kwam, waarvan de ruit eveneens sneuvelde. Meteen was hij weer weg, maar de politie heeft hem later toch kunnen grijpen, want hij heeft een uitgebreid strafre gister. Volgens Drew Pearson staan de Sowjetrussische regering en het regiem van de Chinese commu nisten „zeer verbeten" tegenover elkaar. Mao Tse-toena de Chinese communistische leider, aldus schrijft Pearson, is bitter anti- russisch geworden. Meer dan duizend bij de ver schillende vakverenigingen aan gesloten Franse spoorwegarbei ders hebben het werk in de werk plaatsen van de spoorwegen te Montigny-Lez-Metz neergelegd, uit protest tegen het ontslag van 40 losse arbeiders. De zeven pro-Italiaanse partij en, die de terugkeer van Triest tot Italië voorstaan, hebben 63 procent van de stemmen verkre gen bij de gemeenteraadsverkie zingen, die gisteren zijn gehouden, aldus de officiële cijfers. In Noord-Italie is een uitge strekt olieveld ontdekt. Het petroleumveld is gelegen te Cortemaggiore, in de provincie Piacenza. Boringen hebben op verscheidene plaatsen uitstekende resultaten opgeleverd. De vrije verkiezingen. Volgens „Der Tag" (Britse licentie), zijn in de Sowjet-zone alleen al te Cottbus in verband met het hoge percentage „neen"-stemmen bij de verkiezingen van verleden maand voor het „Volkscongres" 21 per sonen gearresteerd, f 600 bedraagt, zodat de helft kleiner is dan f 300, wordt laatst genoemd bedrag als het niet te rug te betalen gedeelte be schouwd. De leerlingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn, ongeacht de grootte daarvan, vrijgesteld van het betalen van schoolgeld, boeken cn leermid delen blijven voor eigen reke ning. De regeling der aanvragen is in handen van het bureau voor Rijksstudietoelagen van het mi nisterie van Onderwijs, K. en W. Zeeslag bij Hoek van Holland. Er is een zeeslag geleverd in de monding van de Nieu we Waterweg. Een school zee bliek raakte daar slaags met een armada makrelen. De zee blieken, die zagen dat ze het onderspit zouden moeten del ven verzonnen daarom een krijgslist. Omdat ze zo klein zijn kun nen ze zich gemakkelijk in zeer ondiep water bewegen en daarom vluchtten ze in allerijl in de richting van het strand. De makrelen zagen in haar blinde woede het gevaar niet, zwommen achter de blieken aan, maar raakten vast aan het strand en ver loren zo de slag. De kampeer ders van Hoek van Holland hadden slechts te scheppen en zijn op de vleesloze dag gis teren rijkelijk van vis voor zien. Het aantal vissen dat ze konden bemachtigen liep in de duizenden. Natuurlijk zijn er onder de bliekjes ook slachtoffers te betreuren, maar de meesten zijn ontko men en zwemmen nu met op geheven kop als overwinnaar rond. vim VOLKSGEZONDHEID. Een tentoonstelling van wer ken van de schilder Kees van Dongen te Rotterdam, heeft tot veel rumoer aanleiding gege ven. Verschillende werken waren n.l. van die aard, dat een deel van het publiek er aanstoot aan nam. Terwijl aan de andere kant, van ongezonde belangstel ling van de zijde van een deel van het publiek kon worden ge sproken. Dit heeft het college van B. én W. aanleiding gegeven een twaalftal schilderijen te doen verwijderen. Maar nu is Leiden in last. In sommige kringen is men hoogst verontwaardigd. De kunst is in gevaar! Overdreven angst meent de „N. R. Crt." en een schromelijke miskenning van de geestelijke gezondheid van de burgerij. En het „Alg. Dagbl." pakt gewel dig uit tegen de mensen van de nachtschuit, die van kunst geen verstand hebben. Ik heb bedoelde stukken niet gezien en ben dus niet tot oorde len in staat. Maar als ik zie hóe Kees van Dongen geprezen wordt als „een brutale levensgenieter", dan lijkt the het optreden van B. en W. niet zo kwaad. Er wordt veel gedaan voor de volksgezondheid. Maar de gees telijke gezondheid van ons volk is toch ook niet zonder beteke nis.' (Ingez. mededeling, advert.) Begin de dag met IVO KOL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Letterkundige M. J. Leendertse overleden. In Calvariënberg te Maastricht is in de leeftijd Van 48 jaar over leden de heer M. J. Leendertse uit Rozendaal (G.). Hij was vo rige week bij het Limburgse dorp Heer tengevolge van een auto ongeluk ernstig gewond geraakt. Op deze wijze is wel zeer on verwachts aan een inderdaad buitengewoon rusteloos en over bezet leven een einde gekomen. De heer Leendertse heeft in verschillende opzichten een op merkelijke activiteit ontplooid. Hoofd ener school te Rozendaal, heeft hij in het land naam ge maakt als bekwaam letterkundi ge. Op tal van Oranje-avonden en op bondsdagen was hij een spreker, naar wie gaarne en met aandacht werd geluisterd. Aan niet minder dan vier verzamel werken, uitgegeven bij hoogtij dagen van het Kon. Huis ver leende hij zijn medewerking. 15 nieuwe woningen voor Zierikzee. YERSEKE. Van slipperplaat worden selielpeii gevist. Het gemeentebestuur van Zie-De scheipenzuiger „Marie" uit nkzee heeft besloten tot Jiet^bou-pen grjej js te Yerseke gearri- wen van 15 nieuwe woningen, die op 30 Mei j.l. werden besteed. Besproken werd de bezuiniging van het gasbedrijf. Met recht een duister punt, daar hierdoor een gedeelte der stad zonder verlich ting komt te zitten. Ook de kademuren vormen problemen. Thans zal echter wor den begonnen met het herstel van 80 m. Hiermede is een bedrag ge moeid van f76.460. Het ouderwets costuum, dat B. en W. gedurende de feestdagen zullen dragen kost ongeveer 50 gulden. Met de heer Abeleven zal één en ander worden besproken. VLISSINGEN. Is hier iets van U bij? De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: zwarte damesporte- monnaie, gummi-bal; ceintuur; muziekstuk; sleutels met etui; glacé handschoen; kinderschoen tje; broche; damesrijwiel; kin- derportemonnaie en diverse sleutels. Inlichtingen zijn aan zijn bu reau te bekomen betreffende de adressen van hen, die voorwer pen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben geno men. GOES. Afscheid van de heer J. Laport. Maandagavond waren bestuur en personeel van de Chr. Ulo en de besturen van de Chr. Lagere- en Bewaarschool samengekomen in de bewaarschool om officiëel afscheid te nemen van de heer Laport bestuurslid van de Schoolverenigingen. De heer E. van der Zee, die de leiding had op deze avond, zeide in een toespraak de heer Laport dank voor zijn arbeid gedurende 25 jaar in het belang van de scholen verricht en bood hem namens het bestuur een schilderstuk aan. Mevrouw Laport ontving uit zijn handen een fraaie bloemenmand. Reeds eerder ontving de heer Laport als waardering voor zijn arbeid van het bestuur van de Lagere school enkele delen van de Winkler Prins encyclopaedic en van het personeel van de Lagere en Bewaarschool enkele boek werken. De heer H. C. van Donk sprak nog als hoofd van de Christe lijke Ulo en bood hem een boekwerk aan. De heer Laport dankte be wogen voor deze bljj ken van waardering. veerd voor het zuigen van schel pen op de Slipperplaat. Grote hoeveelheden worden naar de slik- malerijen gebracht, vanwaar ze als gruis naar verschillende lan den verzonden worden. GRIJPSKERKE. Veekeuring. De uitslag van de veekeuring is als volgt: Stieren: Adema 27 van de Stie renver. Grijpskerke 1ste prijs; Wilson van L. Vos 2de prijs. lste kalfskoeien: 1. Trijntje van Jac. Geschiere 82 p.; 2. Flora van W. de Wolf 80 p.; 3. Lucie van G. Geertse 79 p.; 4. Nellie van Jac. Geschiere 78 p.; 5. Frida van J. J. Dingemanse 78 p. 2e kalfskoeien: 1. Koosje van L. Louwerse Jz. 80 p.; 2. Jopie van Gebr. Groenenberg 79 p.; 3. Nellie van I. J. Cevaal 78 p.; 4. Bles van S. J. Matthijse 78 p.; 5. Pietje van K. Poppe 78 p. 3e kalfskoeien: 1. Saar van W» de Wolf 81 p.; 2. Maartebloem van K. Poppe 79 p.; 3. Klara van J. J. Dingemanse 79 p.; 4. Emma van S. J. Matthijsse 78 p.; 5. Bertha van J. L. Cevaal 78 p.; 6. Loekie van Jac. Geschiere 78 p.; 7. Leentje van Gebr. Groenen berg 78 p. Vierde kalfskoeien: 1. Beatrix van K. Poppe 82% p.; 2. Teekje van L. J. Bierens 82% p.; 3. Jan- ke 3 van K. Poppe 81 p.; 4. Vera van J. J. Dingemanse 80 p.; 5. Rona van J. I. Cevaal 80 p.; 6. Haan van Jac. Geschiere 79 p.; 7. Boukje van J. J. Dingemanse 78 p.; 8. Koudemer van K. Poppe 78 p. Oudere koeien: 1. Lize van L. J. Bierens 83 p.; 2. Mina van W. de Wolf 83 p.; 3. Brunette van L. J. Bierens 81 p.; 4. Herhardeke van L. J. Bierens 81 p.; 5. Klaasje II van Abr. Mai jaars 79 p.; 6. Siepy van Gebr. Groenenberg 78 p.; 7. Sophie van K. Poppe 78 p.; 8. Anna 40 van K. Poppe 78 p.; 9. Harmke van Abr. Maljaars 78 P- Kampioenen: 1. Lize van L. J. Bierens (prijs Melkfabriek); 2. Treijntje van Jac. Geschiere (prijs Coöp. Eiland Walcheren). Kalfvaarzen: 1. Margriet van K. Poppe; 2. Sipke van K. Poppe. ARNEMUIDEN. Brand. In de nr.cht van Zaterdag op Zondag werd brand ontdekt in de kleermakerswerkplaats van de heer Groenendijk. Het ge bouwtje gelegen aan de Zuid- wal brandde van binnen geheel uit. Ook de inventaris ging ver loren. De oorzaak is onbekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2