Berlijnse spoorwegstaking duurt voort. L NIEUWS Spoorwegmannen hebben geen ver' trouwen in Russische beloften. Zomerzitting der Provinciale Staten geopend. Vernieuwing van bet Hoger Onderwijs. Zeeland verzamelplaats van tuber culeus rundvee. Ministeriële bezwaren tegen Beplan- tingsverordening Zeeland. Ministers in Parüs ïtt blijft van wat per luchtbrug, geheime zitting byeen.den aangevoerd. Mr Van Maarseveen Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duur van herhalingsoefenin gen waarschijnlijk drie weken. Baron v. d. Feltz stelt vragen aan Gedeputeerde Staten. naar Overzeese Gebiedsdelen. Nieuwe wet zeer gewenst geacht. Verordening op de invoer dringend gewenst. Twee doden bij drie verkeersongevallen. tussen GeiStaten en minister van Binnenlandse Zaken. SNIPPER Ex-politieke gevangenen Bijeen in Apeldoorn. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1278 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 15 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u. Maan op 0.37 u., onder 10.03 u. Hoogwater op Donderdag 16 Juni. Vlissingen: 5.49 u. 1.85 m., 18.04 u. 1.62 m. Terneuzen: 6.19 u. 2.03 m., 18.37 u. 1.81 m. Wemeldinge: 7.29 u. 1.63 m., 19.49 u. 1.34 m. Met overgrote meerderheid hebben de West-Berlijnse spoor wegmannen bij stemming besloten hun staking, die reeds 25 dagen geduurd heeft en het treinverkeer in de stad heeft lam gelegd, voort te zetten. De einduitslagen van alle 12 steradistricten tonen aan, dat 2085 stakers weer aan het werk willen, terwijl 12.626 mannen de staking willen voortzetten. Veiligheid der stakers onzeker, onvoldoende zijn. „Wij kunnen niet van de stakers verwachten, Volgens officieuze schatting dat zij het werk zullen hervat- bracht 90 procent van de stakers ten> zoiang 2ij voor hun veilig- zijn stem uit. De voorzitter van keid vrezen." Bracht betreurde het, dat als gevolg van de staking het inter zonale 'treinverkeer bemoeilijkt blijft. Het voortduren van de staking - vrachtwagen en schip kan wor- en dit is alleen maar een nieu we uitvlucht. Ik verwacht nooit dat de Russen hun beloften lan ger houden dan hun past. Sinds mijn bespreking met generaal Kwasjnin op Vrijdag zijn nieu we orders binnengekomen van Wysjinsky of het Kremlin. De stemming heeft bewezen, dat de Ugo (niet-communistische vak vereniging) geen marionet is." Komt er een Katholieke H.B.S. in Goes? Er bestaan plannen om een Katholieke Hogere Burgerschool in het gebied boven de Wester- Schelde in Zeeland te vestigen. Er is een commissie gevormd, die de plannen zal bestuderen. Als plaats van bestemming wordt aan Goes gedacht, maar daaromtrent wordt nog een rap port uitgebracht. het stakende vakverbond, Heinz Bracht, verklaarde, dat de sta king zal worden voortgezet, om dat de Russische waarborgen Zondag werd het Oostenrijkse vredesverdrag besproken. Op verzoek van Wysjinsky kwamen de ministers in Parijs gisteren in geheime zitting bij een. Waarnemers nemen aan dat toen het verslag van de econo mische deskundigen te Berlijn is besproken. Men neemt aan, dat deze des kundigen, ofschoon geen over eenstemming werd bereikt, vol doende hebben bereikt om een gemeenschappelijke order aan Berlijn uit te vaardigen voor het herstel van handel en vervoer. De Sowjet-Russische afgevaardigde zou zich echter niet vast heb ben willen leggen op een schrif telijke garantie van het recht tot toegang tot Berlijn. De Parijse pers meent, dat de drie Westelijke ministers Zon dagavond aan Wysjinsky een gemeenschappelijk plan voor Duitsland zouden hebben voor gelegd, waarin zou zijn voorzien in toekomstige viermogend- heden-besprekingen en geleide lijke hervatting van de handel tussen Oost en West in Duits land. Naar uit gezaghebbende kringen werd vernomen zou Wysjinsky gisteren op deze voor stellen hebben geantwoord. Gedurende de conferentie had Wysjinsky nog een telefonisch onderhoud met Moskou. Waarnemers geloven dat de resultaten van de thans gehou den geheime zittingen beslissen zullen of de conferentie zal ein digen zonder enige overeen stemming inzake Duitsland, of dat er een pact in beperkte zin zal worden gesloten voor de regeling van de toestand in Ber de BRITSE CRITIEK OP DE RUSSEN. De Britse commandant te Ber lijn, Gen.-maj. Bourne, heeft de Sowjet-autoriteiten er van be schuldigd, dat zij „om politieke redenen" de spoorwegstaking wensen te verlengen. Bournes zeide, dat de verklaringen van de onder Sowjet-toezicht staan de radio en pers het vertrouwen van de stakers in de authentici teit van de garantie tegen re presailles had vernietigd. De leiding van de spoorwegen en generaal Kwasjnin, hoofd van de afdeling vervoer van het Russische militaire bestuur, had den deze verklaringen niet tegengesproken. De Amerikaan se commandant, generaal How- ley, heeft meegedeeld, dat de drie Westelijke commandanten te Berlijn morgenochtend zullen vergaderen ter bespreking van de toestand, die voortvloeit uit het besluit van de stakers". „De Russen hebben de blok kade eenvoudig niet opgeheven Naar aanleiding van berichten, als zouden de herhalingsoefenin gen voor uit Indonesië gerepa trieerde militairen zes weken duren, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze oefenin gen waarschijnlijk niet langer dan drie weken zullen duren. Een week zou voldoende zijn voor een noodzakelijk geachte mobilisatie-oefening, terwijl ver der één a twee weken gemoeid zjjn met een oefening in groot verband, waarmee de militairen I in Indonesië uit de aard der zaak Van de gevel van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, wapperde gistermorgen voor de eerste maal de Provinciale vlag, ten teken, dat de zomerzitting van de Provinciale Staten weer was begonnen. Aan het einde van de openingsbijeenkomst zjjn door nir. W. F. E. Baron v. d. Vcltz vragen aan G.S. gesteld, l.v.m. het gebeurde op de „Koningin Juliana" tijdens de Pinksterdagen. Beheer Binnenlandse Zaken tijdelijk aan mr v. Schaik opgedragen. Dezer dagen is, aldus deelt de R.V.D. in een officieel communi qué mede, de benoeming te ver wachten van de minister van Binnenlandse Zaken en minister j van Overzeese Gebiedsdelen a.i„ j mr J. H. van Maarseveen, tot mi- nister van Overzeese Gebiedsde- len Aan het begin van de verga- enige discussie deed Dhr. de Ca- H.M. de Koningin zal de ml- derinS sprak de Commissaris der sembroot het voorstel, dat elke j Koningin jhr. mr. A. F. C. de afdeling deze aangelegenheid zou Casembroot woorden ter nage- bezien en eventueel een extra dachtenis van het overleden sta-1 vergadering zou beleggen voor 't tenlid de heer J. v. d. Peyl, die behandelen der nagekomen stuk- slechts zeer kort lid is geweest ken. Hiermee ging men accoord, van dit college. Hierna werden de geloofsbrie ven van het nieuwe statenlid, de heer J. D. Haak, die de plaats van de heer Van der Peyl voor. de V.V.D. gaat innemen, onder- 1 zocht en goedgekeurd. Daar het I nister zonder portefeuille, R. H. van Schaik t ij tl e 1 ij k het beheer opdragen van het depar tement van Binnenlandse Zaken. Het ligt in het voornemen van de minister van Overzeese Ge biedsdelen zeer spoedig naar In donesië te vertrekken, ten einde zich op verschillend gebied een algemene indruk te kunnen vor men. De minister zonder portefeuille de heer L. Götzen, zal tijdens de afwezigheid van minister van Maarseveen als minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. op treden. De reis van minister van Maar seveen naar Indonesië zal de eer ste reis van deze minister naar de overzeese gebiedsdelen zijn. HOUT UIT HET ZWARTE WOUD VOOR NEDERLAND. Nederlandse houthakkers vellen in het Zwarte Woud de bomen, welke voor Nederland zijn bestemd. De stammen worden met Nederlandse vrachtauto's naar Karlsruhe gebracht en daar over geladen in Nederlandse Rijnschepen, die het hout naar ons land brengen. Tijdens het overladen van de boomstammen uit de vrachtwagens in de schepen in Karlsruhe. Do staatscommissie tot reorga- worden gehonoreerd. Door o.m. de nisatie van het hoger onderwijs, rangen gewoon hoogleraar, toege- heeft gistermiddag, na in totaal voegd hoogleraar, buitengewcon- 354 maal te hebben vergaderd, en gasthoogleraar in de wet op de minister van O., K. en W„ te nemen, zou aan deze eis worden prof. dr F. J. Th. Rutten, het rap- voldaan. port aangeboden inzake de ver-j Over enige tijd zal bovenge- nieuwing van het lager onderwijs noemd rapport bij de staatsdruk- aan de Nederlandse Universitei- kerü het licht zien. ten en hogescholen, Saboteert Nederland de Benelux? Volgens „La Libre Belgique" zouden de werkzaamheden met betrekking tot de voor-unie der Benelux allerminst vlot verlo- De commissie heeft zich bera den over een aantal vragen, waaronder die, in hoeverre reor ganisatie en vernieuwing behoren te worden aangebracht in de op leiding, examens en promoties, opdat deze in overeenstemming worden gebracht met de eisen van pen en zou er zelfs een crisis Ernstig ongeval te Weesperkarspel. Gisternacht heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan bij de familie Van Hagen te Wees perkarspel. De heer Van H., die een zand- en grinthandei heeft, woont met zijn gezin tijdelijk in een oude schuur, in afwachting van een nieuwe woonark. Plotse ling stortte gisternacht een muurvan G.S. Spr. vond bijval bij de nieuwe benoemde lid afwezig was kon de beëdiging niet plaats heb ben. Het verzoek van de Bond van Ned. Overheidspersoneel om over te gaan tot vaststelling van een vaeantietoesiag voor het prov. personeel, werd voor kennisgeving aangenomen, nadat de Commissa ris had medegedeeld, dat wanneer het gratificatiebesluit voor het Rijkspersoneel zou zijn afgekon digd, dit ook van toepassing zou kunnen worden verklaard voor 't provinciaal personeel. Tenslotte werd tot buitengewoon lid van G.S. benoemd de heer D. Kodde te Zoutelande. PROTEST. De heer A. C. de Baare (arb.) protesteerde vervolgens tegen de late toezending van de voorstellen in, waaraan tegen de buiten zijde zand en grint was gestort. Aan de binnenzijde bevonden zich de slaapplaatsen van het gezin. Het driejarig dochtertje werd door het vallende gesteen te op slag gedood en de heer Van H. zelf moest met een ver brijzeld been in het Diacones- senhuis worden opgenomen. De overige gezinsleden kregen geen letsel. heer Kodde (S.G.P.), die 'n extra vergadering wenselijk achtte, waardoor men langer tijd had voor de bestudering. De Commis saris zei, dat hij de vraag had verwacht, doch de belangrijkheid van de laatgekomen stukken was van die aard, dat uitstel tot de winterzitting ongewenst voor kwam. De heer de Baare wilde echter de behandeling wel uit- steil en tot de winterzitting. Na waarna werd meegedeeld, dat het verzoek van het bestuur der C.B. T.B. in Zeeland om ten behoeve van de exploitatie van de op te richten Chr. Landbouwwinter- school te Middelburg een jaarlijk se subsidie toe te kennen over eenkomende met 25 van de salarissen van de vaste leraren en personeel, in handen was ge steld van G.S. ter bestudering. (Vervolg pag. 3 kolom 5.) Het Prov. handeTtu^en'ofst-Duitsïand enSeen «varing hebben opgedaan de Westelijke zones. j De herhalingsoefeningen voor kader zullen waarschijnlijk van Volgens Franse berichten zou iets langere duur zijn. op de geheime zitting van Zon- Ten aanzien van deze kwestie dag hoofdzakelijk het Oosten- wordt er aan herinnerd, dat de rijkse vredesverdrag zijn bespro- oproeping van de lichtingen ken. Het schijnt dat er een la411944 niet voor bedoelde compromis-voorstel in bespre king is geweest, waar volgens de Westelijke Mogendheden de Russische aanspraak op 150 mill, dollar Duits bezit in Oostenrijk zouden erkennen in ruil voor Russische onthouding van steun aan de territoriale eisen van Joego-Slavië. herhalingsoefeningen in de wetenschap en maatschappij. De commissie is van mening, dat niet zal kunnen worden vol staan met het aanbrengen van wijzigingen in de bestaande hoger onderwijswet, maar dat het ge wenst is dat een geheel nieuwe wet tot stand komt. Deze wet zou moeten bevatten: a. een algemeen deel, inhouden de bepalingen, waaromtrent voor alle universiteiten een uniforme regeling mogelijk en wenselijk wordt geacht; b. een bijzonder deel, omvatten- bestaan in de ideeën, die aan de Belgisch-Nederlands-Luxem burgse economische unie ten grondslag liggen. Naar het blad betoogt, blijkt Nederland niet besloten die maatregelen te ne men, welke een evenwicht in de handelsbalans en.een bevrijding van zijn economie moeten ver zekeren. Hieruit vloeit voort, dat er weinig hoop bestaat dat Nederland op korte termijn er in zal slagen zijn munt om- wisselbaar te maken en de in voervergunningen af te schaf- bestuur der Stichting Duiveland een «duidelijk voor- Gezondheidsdienst voor beeld is hoe erg besmet de in- Gisteravond had op de grot» verkeersweg AmsterdamDen Haag, bij het viaduct van de Vijfhuizerverkeersweg een ver keersongeval plaats. Met grote snelheid reden hier een perso nenauto en een vrachtauto op elkaar. Bij de botsing werd de personenauto vrijwel geheel ver nield. De bestuurder werd op slag gedood, terwijl de drie an dere inzittenden ernstig werden gewond. De chauffeur van de vrachtwagen kwam er goed af. Gistermorgen heeft een diesel- electrisehe trein op een onbe waakte overweg, even voorbij het station Meppel een met ste nen geladen vrachtauto aan gereden. De chauffeur werd uit de cabine geslingerd, doch liep geen letsel op. De inzittenden van de stuurcabine van de die sel moesten echter met snij branders worden bevrijd uit de geheel ingedrukte cabine. Bei den waren zeer ernstig gewond. Door onbekende oorzaak reed gistermiddag een personenauto in de Singel te Amsterdam. Hoe wel gedurende een uur werd gepoogd om de inzittende door kunstmatige ademhaling weer bij te brengen, mocht dit geen resultaat opleveren. Dieren in Zeeland te Goes heeft1 voer kan zijn. Door de aanvoer plaats kan worden gesteld, daar j de een aantal hoofdstukken, die fen. De besprekingen, die op 2 1 irv rfrtm a am ifaüarli a"a aIL ka4**alririm ty Vl akkam am aam /1ai« Tumi 4 a li u ^.1. -.1 - deze lichtingen een volledige opleiding van minstens een jaar zouden moeten ontvangen, waar toe naast de opleiding der gewone lichting door gebrek aan kader en opleidingscapaci teit geen mogelijkheid bestaat. Hoek. uiLg. swuimen iaiU. Uii- de heren Alb. de Cierck en E. geldige stemmen 59. 1. Lijst P. van de Walle. o' 1.Ar «I'm 2.,?etr'Sil Serooskerke (Sch.). Uitgebr. 2. lyst V.V.D. 287 St., 1 z.; 3. lijst stemmen 138. Ongeldige stem- st„ 1 z.; 4. lijs C.H. men j. lijst P. v. d. A. 41 stemmen, 2 zetels; 2. lijst ge- comb. V.V.D.C.H. 87 St., 5 z. Gekozen: lijst 1 M. Geluk en J. J. Kloet. Lijst 2 J. Klompe, C. Berrevoets, A. J. Oossen, P. Berrevoets en M. J. Bouwman (nieuw). Niet in de raad terug de heer J. C. Berrevoets (P. v. d. A.). elk betrekking hebben op een der hieronder genoemde typen van universiteiten. Indien namelijk de adviezen van de commissie zullen worden ge volgd zal de mogelijkheid bestaan, dat in ons land vier verschillende typen van universiteiten voorko men, t.w. de zelfstandig verklaar de (openbare) universiteit, de rijksuniversiteit, de gemeentelijke Juni te Brussel zyn gehouden, zouden in dit opzicht een vol ledige teleurstelling gebleken zijn. A.R. 230 309 st., 2 z.; 5. lijst S.G.P. 246' st„ 1 z. Gekozen: lyst 1 J. den Hamer en L. Dieleman; lijst 2 D. W. F. Kayser; lijst 3 P. Scheele Azn; lijst 4 L. M. Jansen en J. P. I Vergouwe; lyst 5 D. Tollenaar. Niet in de raad terug: D. Haak (V.V.D.). Nieuw lid C.H.: J. P.] Vergouwe. De raad heeft dus een ver- r schuiving gemaakt van links1 naar rechts. St.-Annaland. Uitgebr. stem men 1340. Ongeldige stemmen 56. 1. Lijst Geluk 350 stemmen, 2 zetels; 2. lijst A.R., C.H. enj S.G.P. 598 st., 3 z.; 3. lijst P. v. Pmnpinipöl mpninrfCVPPQPhil tingen in Zeeland zou belemme- d. a. 92 st.. o z.; 4. ïyst Arbei- rrmeipieei meningsverscmi ren_ Hij achtte de Drocedure tot De republikeinse terugkeer naar Djocja. In een te Djocja gehouden persconferentie heeft de Sultan universiteit en de bijzondere uni- jvan Djocja verklaard, dat zijn versiteit. (bezoek aan Batavia en Bangka De commissie heeft zich voorts bevredigend was. Vermoedelijk beraden over doelstelling en taak 2al deze week bekend worden van de universiteit welke definitie de thans bestaande definitie van „Hoger onderwijs" moet vervan gen. Wat betreft de hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf, adviseert de commissie aan de thans bestaande rangen enkele toe te voegen, opdat elke functie met de daarbij passende rang kan wanneer de overdracht van het bestuur zal geschieden. De over komst van Sukarno, Hatta en andere prominenten naar Djoc ja zal waarschijnlijk geschieden twee of drie dagen na de for mele overdracht. Deze overkomst hangt voornamelijk af van de toestand in de residentie Djoc- jakarta. de Prov. Staten dringend ver zocht bij verordening enige na der omschreven bepalingen vast te stellen in het belang van de t.b.c.-bestrijding onder het rund vee. De grote verbetering, die ont stond, doordat het vorige jaar voor geheel Zeeland de t.b.c.- bestrijding onder het rundvee verplichtend werd gesteld, wordt helaas grotendeels teniet ge daan, doordat de invoer van tu berculeus rundvee van buiten de provincie, vooral uit Noord en Zuid-Holland, ongestoord voortgaat en de reageerders vrijelijk onder de veehouders worden verhandeld. Zeeland is daardoor een verzamelplaats ge worden van tuberculeus rund vee. Dat daardoor, vooral i.v.m. de export, aanzienlijke economische schade wordt toegebracht en de volksgezondheid wordt bedreigd (volgens deskundigen zijn 11.4 pet van de gevallen van t.b.c. bij de mens van bovine oor sprong) spreekt wel vanzelf. Ged. Staten delen dan ook als hun mening mede, dat alleen gezond rundvee in Zeeland moet worden ingevoerd en dat zij daarom de steun van het Pro vinciaal Bestuur willen ver lenen. In het verzoek van de Stich ting wordt er o.m. nog op ge wezen, dat het eiland Schouwen- derspartij 244 st., 2 z. Gekozen: lijst 1 A. C. Geluk en J. L. Goedegebuure; lijst 2 J. A. den Engelsman, G. Goede- gebuure en Jac. Moerland; lijst s.op December 1947 4 T. J. Stols en C. Ridderhof. stelden de Prov. Staten van Zee- Niet in de raad terug: J. de Beplantingsverordening Bruine. In diens plaats komt G. Zeeland vast. Deze werd een Goedegebuure week later aan de minister van binnenlandse zaken gezonden, de beslissing voor onbepaalde tijd (bij Kon. Besluit) verdaagd. Eerst op 18 October 1948 kre si:: b z-1 5. lijst Matthijs 282 st., 2 z. n v i ti n i ,1«vet vciviutuwaicii, juch tui- A.Gedke0ZÖf m P20lHP0v! ^11 respondentie volgde, die gedeel- Goore planting over te gaan. Hij achtte het juister, dat het aanbrengen van beplanting aan de goedkeu ring van G. S. wordt onderwor pen. Schadelijke beplanting kunnen die dan weigeren. Voorts - vroeg hij zich af, of wel voldoen- ren. Hy achtte de procedure totde rekening is gehouden met het- verkrijgen van de vereiste plant_ en pootrecht. Ook een .be- beplantingsyergunmng zeer ge- roepsrecht tegen de beslissingen AATYlMIlAflOrn AM nil iitoc nAM #T van G. S., dat niet in de ver pen werden opgenomen, worden gedenatureerd. Zij willen de Prov. Staten wèl voorstellen in van vee na de inundatie heeft- dit eiland momenteel de meeste tuberculose van geheel Zeeland. Ter illustratie worden nog en kele voorbeelden gegeven. Een consumptiemelker op Noord- Beveland had vijf open lijders. Het bleek echter, dat deze man in het najaar welbewust drie tuberculeuze dieren had gekocht. Ook een consumptiemelker op Zuid-Beveland kocht twee koei en, terwijl hij wist, dat ze t.b.c. hadden. Verzocht wordt te bepalen, dat het rundvee, dat aan de Zeeuwse veehouders wordt ver kocht, voorzien moet zijn van een verklaring, dat het dier t.b.c.-vry is, welke verklaring steunt op het stalonderzoek van de gehele koppel. Er zijn twee uitzonderingen mogelijk, n.l. voor het jongvee en het mest- vee. Dit laatste dient echter ge- isoleerd te worden gehouden. Een goede tijding voor het rijkspersoneel: Dit jaar zal voor hen dezelfde regeling gelden betreffende de gratificaties als voorgaande jaren. «- In Amster dam kwamen gisteren twee plat te blauwe doosjes van 1015 cm aan, die een waarde van 6 mill, gulden bevatten. Het wa ren inzendingen voor de Inter nationale diamantententoonstel ling, die in Amsterdam wordt de verordening het plant- engehouden. Pech had die rij- pootrecht te erkennen, maar met wieldief in Amsterdam gisteren, de nodige restricties. V at net dje j uist een fiets wegnam van beroepsrecht betreft: er zijn tegen het hek van het Sarphati- Gisteren werd in Apeldoorn het jaarlijkse congres geopend van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd). In zijn openingsrede deelde de algemene voorzitter mede, dat d.d. 10 Juni de koninklijke goed keuring op de statuten is ver kregen. Verder sprak hy over de uitstoting der communisten uit de vereniging. De uitsluiting der communisten noemde h(j een hard besluit, maar onver mijdelijk. Immers, de reden van hei verzet is geweest de liefde voor Vorstin en vaderland, voor de vrijheid en de democratische rechten. Daarvoor hebben wij gevochten en door de communis ten in onze vereniging te hand haven zouden wij dat alles in de steek laten, aldus spr. Ern stig 'betreurde spr. het besluit der regering, het opsporingswerk stop te zetten, evenals het laten vervallen van het z.g. radio appèl. Later werd het congres officiëel door het Apeldoornse gemeentebestuur ontvangen. Aan de Loolaan werd een twee tal kransen gelegd aan de voet van het monument. Ds J. Over- duin uit Amsterdam ging voor in een herdenkingsdienst, die gehouden werd in de Grote Kerk en die o.a. werd bijgewoond door de Commissaris der Ko ningin in Gelderland. compliceerd en hij was bang, dat de verordening meer t.b.v. agrarische belangen dan van de landschapsverzorging zou wor den gehanteerd. Hij drong aan op vereenvoudiging van de pro cedure. Koewacht. Uitg. stemmen 1184. Ongeldige stemmen 77. 1. lijst Polspoel 325 stemmen, 2 zetels; 2. lijst van der Goore 220 st., 2 Y' v-'/Hfl ^7 ft'' n i' Ren Ged- staten bericht, welke [nen, met name de gemeentebe- ïyst ae ocnepper oi su, v nu precies de bezwaren tegen'sturen noch de belangstelling deze verordening waren. Een cor- noch de kennis kan worden ver wacht, weke vereist is om bij de i telijk tot genoegdoening van de uitvoering dezer verordening te minister leidde, anderdeels ech- ter niet. Thans stellen Ged. Staten de Prov. Staten voor de gewijzigde Beplantingsverordening Zeeland goed te keuren. en P. Baert; lijst 3 R. Janssens; lijst 5 A. Matthijs ert J. Martens. Niet in de raad terug: W. Bod- daert, J. Baert, A. Ingels, B. de Gronckel en E. v. d. Vijver. Overslag: Uitg. stemmen 141. Ongeldige stemmen 4. 1. lijst J. de Cock 116 stemmen, 6 zetels; 2. lyst Uyttendaele 21 st., 1 z. Gekozen werden de heren: lyst 1 J. de Cock, P. van Her- mon, J. F. de Nijs, Ach. de Cierck, J. J. de Cierck en P. d'Hont. Juist daarom, zo schreef hij, is dit zo moeilijk, omdat Zeeland sterk agrarisch georiënteerd is en derhalve van de lagere orga- geraken tot verrijking en ver fraaiing van het landschap. ordening werd opgenomen, acht te hij zeer gewenst. En ook zou •hij de Rijkswegen buiten deze verordening willen laten. Die liggen buiten de bevoegdheden van G. S. HET ANTWOORD. Op 24 December 1948 hébben G. S. de minister van binnen landse zaken geantwoord. En kele wijzigingen zullen,zij aan brengen, althans voorstellen aan de Prov. Staten, maar tegen an dere onderdelen hebben zij be zwaar. De mening, dat de beplantings verordening de totstandkoming van beplantingen zou belemme ren, kunnen zij niet delen. De opzet der verordening en de taak der beplantingscomraissie is juist het stimuleren van het aan brengen van beplantingen. meer verordeningen, die geen beroepsrecht kennen. Bovendien hebben de Prov. Staten dit niet nodig geacht. Van betekenis is hier, dat over alle aanvragen een deskundige beplantingscom missie beslist. Bereid zijn G. S. te bevorderen, dat de Rijkswe park, terwijl de eigenaresse toe keek. In het plaatsje Djangka bij Panariekan is een fabriek opgericht, die levertraan zal be reiden uit haaien. Voor de rechtbank te Almelo werd gis teren 8 jaar gevangenisstraf ge- NOG MEER BEZWAREN. Het bleek, dat ook de minister van verkeer en waterstaat grote bezwaren had tegen goedkeu- Uit de brief van de ministerring der verordening. Volgens van binnenlandse zaken van 18 hem hoorden sommige bepaiin- October 1948 blijkt, dat de mi- gen niet thuis in deze verorde- nister van landbouw geen be- ning, maar in het reglement op zwaren had tegen de goedkeu-de wegen en voetpaden in Zee- ring. De minister van onder- j land. Hij vreesde, dat de psy- wijs, kunsten en wetenschappen chologische werking van net echter des te meer. Hij was n.l.'verbod om beplanting aan te L(jst 2 de heer G. de ia Ruelle. van mening, dat de verordening brengen zal zijn, dat weinig nei- en het zou, wanneer daarin be- Niet m de raad keren terugde totstandkoming van beplan- ging zal worden getoond tot oe- palingen over andere onderwar Ook het bezwaar van de ge compliceerdheid der procedure onderschrijven zij niet. Het reglement op de wegen en voet paden is van andere strekking eist tegen een moderne rover gen met onder de verordening 1 hoofdman. Hij had in Twente 'n vallen. ware roversbende georganiseerd, Op 29 April j.l. kwam weer die gedurende enkele jaren bericht van binnenlandse zaken.Twente afstroopte. Met hem Daarin wilde de minister, datstonden nog 8 anderen terecht. de verordening voor vijf jaar De Belgische loodsen in Vlis- - zou worden vastgesteld. In een singen zijn in „Uniformstaking" j l Middelburg een on- brief van 13 Mei j.l. echter ma-gegaan Omdat zij een door het ken G. S. daartegen zeer prm- Belgische departement toegezeg Komt Koning Leopold voor de verkiezingen naar België? Volgens het socialistische blad „Le Peuple" doet in Konings gezinde kringen te Brussel het gerucht de ronde, dat zich even voor de verkiezingen een ge beurtenis zou voordoen, die een zeer gunstige invloed zou uit oefenen op de verkiezingsresul taten der Katholieke Volkspartij. Het blad herinnert er aan, dat 't „van groot belang is, dat Koning Leopold voor de verkiezingen naar België terugkeert, ten einde er voor te zorgen, dat de C.V.P. de absolute meerderheid behaalt". Ongeval te Middelburg. Gistermiddag had op de Pot- cipiële bezwaren.. Zij schrijven: „De wenselijkheid van het voortbestaan ener verordening de uniformtoelage niet ontvan gen, hebben zij hun uniformen in de kast gehangen. Ongeveer een millioen Franse regerings- wordt beoordeeld door de Prov. ambtenaren gaan vandaag voor Staten en niet door het centrale gezag. Vaststelling voor een be paald aantal jaren op aandrang van de minister staat gelijk met goedkeuring voor een bepaald aantal jaren. En daartegen richt zich juist het bezwaar. Dit is volgens de gangbare opvattingen ontoelaatbaar." Voorts stuit het ook op grote practische bezwaren. Deze minis teriële wens accepteren G.S. dan ook volstrekt niet. 24 uur in staking als protest tegen vertraging bij de herzie ning der saiarissenschalen. De Finse regering kreeg gisteren in het parlement een meerder heid van 2 stemmen bij een stemming over een motie van wantrouwen. By Sundsval in Zweden heeft men een vliegen de kat geschoten. Het dier had twee goed ontwikkelde vleugels, terwijl zich aan de poten veren van de Middelburgse melkslijter P. van K. naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Van K. raakte, toen een vrachtauto van een der bodediensten vanuit de Schuifeistraat de Potten- markt opreed, bekneld tussen de auto en de muur. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. DE BILT ZEGT: Tamelijk koel. Overwegend droog weer met wisselende bewoking. Zwakke tot matige, en in de middag nu en dan vrij krachtige Noorde- bevonden. Het dier wordt thans iijke wind. Aanhoudend tamelijk door de zoölogen onderzocht. koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1