Qrovinci^M "KORT GELD en GOED. Groente-export Duitsland stopgezet. VAN BERGEN. Van Bergen's eerste treinreis. Koperen Brniloftsvieriny Koninklijk Echtpaar. Dinsdag 14 juni .1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Uitslag V.E.V.-examen. 1 Aan het examen ter verkrij ging van het V.E.V.-diploma ad- spirant, welke in April gehouden werd, namen 12 cursisten deel van de opleidingscursus, welke de afgelopen winter aan de Am bachtsschool te Goes gegeven werd. Tien cursisten slaagden volledig. De namen der cursisten zijn: J. C. Kosten, Hansweert; L. A. Lous, Oudelande; J. J. Meulen- berg, VVissekerke; A. Meyers, Goes; J. C. Ruster, Goes; A. M. Slotboom, 's-Gravenpolder; J. M. Timmerman. Yerske; J. van de Velde, Wolfaartsdijk; P. H. de Vos, 's-Herenhoek; L. H. van der Weele, Kortgene. Kanaal door Walcheren. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de scheep vaart door de Buitenkeersluis te Vlissingen gestremd zal zijn van des Zondags 26 Juni 1949 te 14 uur tot des Zaterdags 2 Juli 1949 te 16 uur of zoveel korter of lan ger als de aan de sluis te ver richten werkzaamheden zullen toestaan of vergen. Egel op Schouwen gesignaleerd. Een egel is op Schouwen Duiveland een zeldzame ver schijning. Toch ontdekte men te Bruinisse deze vreemde gast. Echter juist te laat om te voor komen, dat het door één der mes sen van de maaimachine dodelijk werd getroffen. De mosselaanvoer. Door het Aan- en Verkoop kantoor van Mosselen te Bergen op Zoom worden de mosselkwe kers thans in de gelegenheid ge steld een monster aan te bieden van de door hen te leveren con sumptiemosselen. Uit het vrije gebied van de Waddenzee werden hier aange voerd 250 tonnen mosselzaad. MIDDELBURG. Nat. Reclasseringscollecte. Zaterdag a.s. zal de Nationale Reclasseringscollecte weer wor den gehouden. Vanaf gisteravond is er bij de heer J. Peek op de Nieuwe Burg een tentoonstelling van de voor werpen, die zijn vervaardigd in het Huis van Bewaring te Mid delburg, waarvoor de directeur alle medewerking heeft gegeven. De Nationale Reclasseringsdag wordt georganiseerd ten behoeve van reclasseringsinstellingen van alle gezindten en het plaatselijke comité, dat bestaat uit vertegen woordigers van alle richtingen, doet een beroep op alle Middel burgers een reeds vóór Zaterdag bezorgd envelopje gereed te leg gen, nadat men, hetgeen men missen kan voor deze hoogst be langrijke reclasseringsarbeid, er in heeft gestopt. VLISSINGEN. Openbare Leeszaal. In de maand Mei werden uit geleend 1322 Ned. romans, 112 romans in vreemde talen, 555 stu die boeken en 355 kinderboeken (totaal 2344). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 265 mannen en 34 vrouwen; de jeugdleeszaal door 95 jongens en 66 meisjes. WEMELDINGE. Ned. Herv. Kerkkoor gaf uitvoering. Voor een tamelijk gevulde Kerk zong Zaterdagavond het Herv. Kerkkoor in samenwerking met het Kinderkoor, beide onder leiding van de heer Jan Kouse maker. Het Kinderkoor zong op niet onverdienstelijke wijze de can tate „De schoonste Feestdag" van groot f 2000.tot oprichting van een verenigingsgebouw al hier. Al eerder was voor dit doel f 4000.ontvangen. De burge meester dankte het bestuur der stichting hartelijk voor deze mooie gift. De adoptie. Mr en Mrs Butte, vertegen woordigers van het uitvoerend comité uit Columbus (Ohio) tot adoptie van Ritthem, bezochten deze gemeente. Na een hartelijke ontvangst werd een rondgang door het dorp gemaakt. Coloradokevers aangespoeld. Deze week spoelden bij de Zuidersluis een zeer groot aantal coloradokevers aan. Schoolkinde ren gingen dadelijk de kevers vangen. Eén jongen was er, die alleen reeds 1080 kevers ving in enkele uren. De Plantenziektenkundige dienst heeft zich van de toestand ter plaatse op de hoogte gesteld. DOMBURG. Apollo" gaf een concert en kreeg een gift. Ter gelegenheid van het succes behaald op het concours te Oost- kapelle op 2e Pinkstedag, heeft het fanfarecorps „Apollo", o.l.v. dirigent de heer P. H. Broerse van Vlissingen, Zaterdag een con cert gegeven. Na de pauze kwa men de gelukwensen los. De voor zitter, de heer W. Brand, zeide dat hij het succes toeschreef aan de handigheid van de muzikanten, de goede geest in het corps en de grote deskundigheid van de diri gent. Namens gemeentebestuur en burgerij wenste de burgemeester, Jhr Ir H. L. Boogaart, de vereni ging en haar dirigent van harte geluk. Hij sprak de wens uit, dat het bereikte artistieke peil be houden zou blijven, ja zelfs zo mogelijk nog zou kunnen worden opgevoerd. Hij bood de vereniging ais blijk van waardering een en veloppe met inhoud aan. De voorzitter dankte de burge meester voor de gelukwensen en de aangeboden gift. Hierna werd het concert dat weer op hoog peil stond voort- Crgzgt. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering Coöperatieve Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleen bank „Colijnsplaat" heeft thans haar 33ste jaarvergadering in café „Zeelandia" gehouden. De voorzitter, de heer M. de Bruijne, deelde mede, dat het ledental per 31 December 1948 302 bedroeg. Het aantal spaar rekeningen bedroeg 1211, rekening couranthouders 164 en voorschot ten 17. De rekening sloot met eindtel- lingen van f 5.229.640,55. De winst lans met f 903.262,72. De winst bedroeg f 3004,80, welke bij de gewone reserve zal worden ge voegd. De heer A. van der Zande werd benoemd tot lid van de Raad van Toezicht; de heer M. de Bruijne werd tot bestuurslid ge kozen. KAMPERLAND. Vergadering C.B.T.B. Donderdagavond vergaderde de Afd. Noord Bev. van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Gemeentegebouw alhier. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld verkreeg de Weled. Heer Buwalda, van Wissekerke het woord, Inleider had als onderwerp ge kozen: Grondonderzoek en Be mesting. In een wel doordachte rede behandelde de heer Buwal da zeer duidelijk de noodzakelijk heid van het grondonderzoek, naar de verschillende stoffen als Kali, Phosfaten en Kalk, om als basis voor bemesting in de grond aanwezig moeten zijn, voor een De heer C. van 't Leven te Kruiningen, werkzaam bij de fa Van der Peyl aldaar, geboren te Bruinisse, slaagde dezer dagen voor het diploma assistent calcu lator vanwege het Bedrijfschap in de Grafische Vakken. In de deze week gehouden ver gadering van de kiesvereniging Gemeentebelang" te Tholen, werden naast het bestaande be stuur tot bestuursleden gekozen de heren dr Looysen, A. J. Wage- maker en A. Goedemondt. Opbrengst van de Roode Kruis collecte te Ovezand» was f 279.38. De nummering der candidaten- lijsten voor de op 22 Juni a.s. te Wissekerke te houden gemeente raadsverkiezing is als volgt: nr. 1 Gemeentebelangen; nr. 2 St. Ger. Partij; nr. 3 Anti Rev. Partij; nr. 4 C.H.U. De Rode Kruis collecte bracht in Stavenisse op f330.15. De landbouwvereniging „Een dracht Bindt" te St Maartensdijk maakte vorige week een ex -ursie naar Zeeuwsch Vlaanderen. Er werden enkele boerderijen en fa brieken bezocht. Cath. v. Rennes. De kleine so-1 gunstige plantenontwikkeling. listjes deden flink hun best, hoe-1 Bodemkartering, een probleem pas in opkomst iaat ons zien, de meer of mindere doorlaatbaarheid van de bodem en bouwvoor, wel ke onderzocht wordt om ook de gewenste plantontwikkeling te verkrijgen. Door de Bedrjjfsvoor- wel een ademtekort geen zeld zaamheid was. Daarna kwam het Kerkkoor op het podium en bracht ons de cantate „Ruth de Moabitische" van Isaac Andrew voor koor en solisten. Wat het koor betreft, mag ge- j lichting worden daar ook nutti zegd worden, dat er flink gestu- ge adviezen verstrekt, deerd is, doch dat door het over- grote deel der zangers tg weinig STAVENISSE. aandacht wordt besteed aan de af- Heryk maten en gewichten, werking. De sopranen tonen wat1 De herijk van maten en ge- erg schel en de tenoren moeten wichten zal in deze gemeente voorzichtig zijn, daar zij gevaar- plaats vinden op Woensdag 15 lijk dicht bij de ruwe kant ko- j Juni in een lokaal der o.l. school men. Het moet steeds „zingen"van 1012 uur en 1316 uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergeijk (N.Br.) A. J. Oostenrijk, cand. te Drie bergen; te Ter Aar, A. Luteyn te Loenen aan de Vecht; te Hoo gersmilde, D. J. Spaling Jzn., cand. te Heemstede. Aangenomen naar Zevenhui zen (Gr.), H. Vuurmans, Ind. pred. met verlof te Utrecht. Bedankt voor Rijssen (vac. W. L. Mulder), J. Zwijnenburg te Huizen (N.H.). Geref. Kerken. Tweetal te Assen, Y. Feenstra te Augustinusga en J. van Har- melen te Garijp. Beroepen te Marknesse, K. Runia, cand. te Leeuwarden; te Sellingen, H. Botma te Emmer Erfscheidenveen. Aangenomen naar Wagenbor gen, W. H. Wamsteker te Blok zijl; naar Hogezand-Sappemeer, S. G. Bloem te Hoogkerk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Haren, H. A, Stel te Bolnes-Slikkerveer. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Zwijndrecht, N de Jong te Middelharnis. Opnieuw beroepbaar. Naar wij vernemen is ds H. K. v. Wingerden te Delft 17 Juni a.s. opnieuw beroepbaar als pre dikant in de Ned. Herv. Kerk Generate Synode Geref. Kerken. De Part. Synode der Gerei. Kerken van Drenthe heeft naar de Gen. Synode afgevaardigd Ds D. Scheele te Assen en Ds Y. K. Vellenga te Meppel en de ouderlingen J. Kalt eren te Eem- ster en J. N. Kuik te Assen. Die van Friesland-Zuid Ds E. N. van Loo te Snéek en Ds W. Wiersma te Oudega (Sm.) en da ouderlingen G. Jouwsma te Op penhuizen en Ds G. M. van Ren nes te Beetsterzwaag. Van Overijssel Ds H. A. Mun- nik te Zwolle en Ds E. I. F. Na- wijn te Kampen en de ouderlin gen R. Bosnia te Rijssen en M. Oegema te IJsselhuiden. Van Gelderland Ds J. R. Goris te Apeldoorn en Ds J. v. Herk- sen te Ermelo en de ouderlingen P. Offringa te Nijmegen en K. Keekstra te Wezep. Van Zuid-Holland-Zuid, Ds C B. Bavinck te Brussel en Ds F. C. Meyster te Rotterdam en de ouderlingen L. van Rij te Rot terdam en C. Zwaan te Meche- len. Generale Synode Geref. Gemeenten. De Generale Synode der Gere.f Gemeenten zal naar wij verne men 28 en 29 Juni a.s. te Utrecht in het kerkgebouw in de Booth- Grote partijen naar de mest vaalt. De snelle uitputting van het dollarcontingent is oorzaak ge worden, dat de uitvoer van groenten naar Duitsland met in gang van gisteren tot nader or der is stilgelegd. Een afnemer van ruim 900 ton groenten per dag is daardoor uitgevallen, hetgeen op dit hoog tepunt van het seizoen een cata strofe betekent voor de econo- misch-zwakkere koude grond- tuinders. Massale hoeveelheden sla, spinazie, spitkool, savoye- kool, komkommers en mindere soorten bloemkool zullen de ko mende dagen worden doorge draaid. Naar schatting zullen iedere dag tot 600.000 kilo kostelijke groenten naar de mestvaalt ver dwijnen. Dat is genoeg om vier tot vijf millioen Nederlanders dagelijks van groente te voor zien. Hoewel in de afgelopen week nog een aanvullend contract voor levering van een millioen dollar aan groente werd uitge put, zet de regering met kracht haar onderhandelingen met Duit se instanties en de Amerikaanse bezettingsautoriteiten voort, ten einde wederom een aanvullend contract te verkrijgen. Men verwacht, dat een gedeel te van de enorme groente-over schotten ten dele door de con- servenfabrieken zullen worden afgenomen, vooral nu de-prijzen naar beneden gaan. Grote par tijen bloemkool zullen worden ingezouten. Een exporteur heeft op eigen initiatief voor de ko mende vijf dagen een contract tot levering van anderhalf milli oen bloemkolen aan Tsjechoslo- wakije kunnen afsluiten. Zo hoopt men de goede bloemkool voorlopig nog van de mestvaalt redden. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen zoekt naarstig naar nog andere export mogelijkheden. De hoop is daar bij gevestigd op de Scandinavi sche landen. Gezegd moet worden, dat voor al de tuinders met de vroege kas- groenten, behoorlijk van het af gelopen exportcontract hebben geprofiteerd. Zij hebben fantas tische prijzen gemaakt. Zelden zijn groenten zo duur verkocht. Hetgeen tot gevolg had, dat het dollarcontingent ruim zes weken te vroeg was verbruikt. De dui zenden tuinders echter, die het van de grote vloed producten van de koude grond moeten hebben, staan er nu naast en kunnen van de kostbare dollars niet meer profiteren. Ook de vooruitzichten van de export van vroege aardappelen naar Duitsland zijn zeer slecht. Hiervoor is een contingent van een millioen dollar nodig. De Duitsers zitten zelf met grote overschotten oude en nieuwe aardappelen. straat worden gehouden. Aan de avond van 28 Juni a.s. zal een ure des gebeds gehouden wor den waafin zal voorgaan ds A. de Blois te Rotterdam-Zuid. Toradja-Bijbel. Aneta seint uit Makassar, dat een vertaling van het Nieuwe Testament in' de taal der Torad- ja's is gereed gekomen. Zij is van de hand van de bejaarde taalge leerde dr Van der Veen, die haar uit de oorspronkelijke Griekse tekst samen stelde. Hjj is thans bezig aan een vertaling van het Oude Testament uit het He breeuws. Voor de oorlog had dr Van der Veen een groot deel van een spraakkunst van deze taal gereed, doch deze is in de oorlog verloren gegaan. De Zweedse regering heeft on geveer 60.000 gulden uitgetrokken voor atoomonderzoek. blijven! Een slordigheidje, dat ook ver holpen kan worden is, dat de inzetten te aarzelend zijn. Eerst vaak halverwege een regel kreeg men de volle koorklank te ho ren. Deze kleinigheden in aanmer king genomen, kan het koor ech ter op een goed geslaagde avond THOLEN. Veiling woonhuizen. Ten overstaan van notaris D. v. d. Velde alhier, werd Vrijdag avond j.l. in de zaal van de heer Engelvaart publiek geveild een 5-tal woonhuizen, staande te Tholen. Voor de erven wijlen J. Voor terugzien, mede door de goede j dijk, een huis aan de Venkei- zang van de solisten, waarvan I straat, koper voor f3000.— Jac (zonder de anderen tekort te j Vos, Tholen. doen) de tenor dhr v. Belois in j Idem .een woonhuis aan de het bijzonder een woord van Bebouwden Dam, koper Jac Vos waardering verdient voor de voor f 1500. vaak uitstekende vertolking van 1 Voor de erven wijlen mej. Ver zijn niet grote, doch dankbare partij. Jammer was, dat de stem van de bassoiist zich niet aan paste' bij die van de sopraan mej. Schrijver, waardoor het duet couteren een woonhuis aan de Oud-Vosmeersepoort, koper Matth. Roggeband, Tholen, voor f 4800.—. Een woonhuis idem aan de Vossemeerpoort, koper G. A. de Ruth-Boaz niet geheel tot zijn Hond, Tholen, voor f5250.—. recht kwam, wat temeer uit- Alle percelen werden gegund, kwam, nadat het duet sopraan1 Voor de heer J. Tazelaar te en alt (schoon vijge en olijfboom j Stavenisse een woonhuis aan de bloeien) op zo uitnemende wijze Oudelandsestraat, hoogste bieder was vertolkt de heer Jac. Deurloo, niet ge- De directeur kan echter -met gund. zijn koor op een prachtige avond terugzien. De orgel- en pianobegeleiding berustte bij de heren Dekker en de Kok. RITTHEM. Hulpactie Scheldemonden, Dezer dagen bezocht het be- »tLful; van de Stichting Hulpactie ocneldemonden deze gemeente. Na verwelkomd te zijn door dé Burgemeester, overhandigde de voorzitter der stichting, de heer H. D. van Delden een cheque. Woensdagavond is de dienst- I plichtige W. van Stel Jacz., na jeen verblijf van ruim twee jaar, 'uit Indonesië gezond en wel te Wemeldinge teruggekeerd. De buurt had voor deze blijde thuiskomst de vlag uitgestoken. KORFBAL. Wedstrgdprogramma voor Zaterdag 18 Juni. Ie kl.: Togo I- Madjoe I; Vol hardingSeolto. Gezien de laatste uitslagen van Togo ligt een overwinning voor Madjoe in de lijn der verwachtin gen. De wedstrijd Volharding— Seolto kan een kleine overwinning geven voor de thuisclub, de ploe gen zijn anders wel aan elkaar gewaagd. 2e k.: S.S.S.Zeelandia; Tjoba IEendracht; Swift IIScampo- lo. 3e kl. A: VitesseTop; Storm vogelsTogo II. 2e kl. B: SinotoElto; Dios Scampolo H; de PoelVios H. 3e kl. C: ZuidzandeMadjoe II; K.W.B.—Fortuna. Adspiranten: Zeelandia adsp. Seolto adsp.; Swift-adsp.V.K.V. adsp. SeoltoSwift I 16. Hoewel Swift verschillende ge- ruotineerde krachten miste, werd te 's-H.Arendskerke toch een grote overwinning behaald. Swift pakte de zaken stevig aan, en had na 25 minuten de score reeds tot 04 opgevoerd. Seolto pakte nu de zaken stevig aan, en hoewel Swift zich voldoende kansen wist te scheppen, was het schieten, evenals bij Seolto slecht, en had mej. W. Adriaansen lange tijd nodig, eer een harer schoten doel trof (05), waarmee de rust aan- irak. Seolto stelde alle pogingen in het werk na de rust tot doel punten te komen, en het gelukte mevr. Jansen de eer te redden. (15). Ook Swift ging het nog eens proheren, en met een listig doorbraak je bracht Eiff de stand op 1—6, waarmee het eind van deze prettig gespeelde wedstrijd kwam. Uitslagen 11 Juni. Ie kl.: LuctorVolharding 2 0; Vios IMadjoe I 14; Togo I B.K.C. 34; Seolto—Swift I 1 6. 2e kl.: Zeelandia—Olympia 3 3; Scampolo IV.K.V. 61; SSS ITjoba I 50. 3e kl. A: Vopo-Swift 3 21; TopTogo II 02. 3e kl. B: SinotoDios niet bek. Vios IIElto 14. 9. Adspiranten: VopoSwift 0 DAMMEN. ANNA JACOBAPOLDER. Vrijdagavond speelde de dam club alhier tegen de club van Steenbergen. De uitslag was als volgt: A. GoudzwaardJ. Jonkers 02; J. GoudzwaardP. de Weert 20; C. v. d. VeldeG. Helmons 20; W. ten HoveJ. v. d. Kasteele 11; L. v. d. Vel deF. de Bruijn 20; J. van Dijk H. IJzermans 20; A. van DijkM. v. d. Branden 02; Joh. v. d. VeldeJ. van Nispen 20; L. BolierC. Hoendervangers 2M. A. NeeleG. van Ham 02; L. BolierJ. van Meel 20. De stand was dus 157 in het voordeel van de Polderse dam club. In deze club spelen 4 schooljongens mee tussen de 10 en 13 jaar, waarvan er 2 hebben gewonnen, 1 remise en 1 verlo ren. Een van deze jongens is zelfs kampioen van de eerste af deling. KOUDEKERKE. Simultaan-Damwedstrijd. De damclub „Lammerenburg", van de Vereniging Culturele Be- j langen „Lammerenburg" V.C.B. I te Koudekerke, heeft de heer C. J. de Zeeuw uit Rotterdam uit genodigd een simultaan-damwed- strijd te houden in de wederop- bouwcantine aan de Vlissingsestr. op Woensdag a.s., des avonds te half acht. Dammers uit Koude kerke buiten deze club en van omliggende gemeenten zijn harte lijk welkom, doch worden ver zocht zo mogelijk voor borden en schijven te zorgen. De heer De Zeeuw zal ongeveer tegen 30 bor den spelen. van 53. De boer sjokte weg en Van Bergen stond op om weer op stap te gaan. Hij nam de dode kip op. „Dat is een zwaar beestje", mompelde hij. „Een lekker hapje voor Grietje en mij. Van avond, als ik thuis ben, ga ik hem plukken en dan eten we morgen kippensoep". Van Bergen stapte nu tamelijk vlug voort. Zijn rug was niet meer zo pijnlijk en de dui zeligheid was ook over. Op eens hoorde hij voetstappen achter zich. 54. Een man greep hem bij een arm en zei: „Ha! Daar heb ik je! Jij bent die vent van de locomotief!" „Wat wenst U, meneer?" vroeg Van Bergen verbaasd. „Jij bent die vent van de locomotief!" her haalde de ander. „Inderdaad", zei Van Bergen, „die vent ben ik. Maar wat bedoelt U eigenlijk?" „Kijk", zei de man, en hij trok Van Ber gen mee naar een huis, „jij bent met je razen de locomotief over mijn erf gereden." „Is dat zo erg?" vroeg Van Bergen'. Bisschop Dibelius afgezet? Volgens de Volkskrant is de Prot. bisschop van Berlijn, dr Dibelius, afgezet, omdat hij een „onstandvastig karakter" heeft. Dit werd medegedeeld door de on der Russisch toezicht staande Berüjnse radio. Het ontslag is een gevolg van een moedige brief, waarin de bisschop protesteerde tegen de onderdrukking van de godsdienst in de Oostelijke zone en het optreden van de Sowjet- politie vergeleek met Gestapo- manieren. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Jo- han F., z. v. C. A. v. Dierendonck en M. de Jonge; Bauke Th., z. v. S. v. Hulst en P. Mulder; Adrl ana W. A., d. v. E. J. Gelderman en C. Th. Nieuwenhuijs; Jan A., z. v. C. Kollaart en M. Tietz; Willem, z. v. L. de Bruijn en P. M. Hendriks; Izaak, z. v. E. Pie- terse en A. de Voogd; Lena E., d. v. A. P. Wouters en W. v. d. Bosse. Overleden: A. Looijse, 82 j., wed. van P. Koster; E. van der Steen, 83 j., ongeh. z.; C. de Rid der, 71 j., wed. van J. M. Wijk huisen; J. van Wijck, 68 j., geh. met C. A. Geelhoedt; A. van Schaik, 50 j.', geh. met M. A. Ke telaars; A. Ilmer, 72 j., geh. met T. den Engelsman; P. C. Kris- talijn, 89 j„ wed. van C. Lan- geraad; J. J. Tevel, 46 j., wed. van W. J. Damen. Gehuwd: H. Stroo, 28 j. en J. M. Rijkse, 26 j.; J. van Loo, 31 j. en C. van den Berg, 23 j. Politierechter te Middelburg. Ter zitting van 10 Juni 1949 werden de volgende personen veroordeeld: L. C. W. te Krabbendijke, had in Mei 1949 in een ketelhuis werkzaamheden laten verrichten zonder in het bezit te zijn van een rijks vergunning daartoe, f 150.of 50 dagen. E. F. v. H., echtg. van L. J. te Middelburg, had 3 zilverbons van fl.weggenomen. 1 week ge vangenisstraf. J. M. S„ G. v. d. V. en F. H. B. allen wonende te Goes, hadden in Januari 1949 te Kloetinge een loden buis weggenomen. Ieder f 25.of 10 dagen. J. A. S. te Goes, had van de opbrengst van bovenbedoelde f 2.als geschenk aangenomen, terwijl hij wist dat deze door misdrijf was verkregen, f 10. of 5 dagen. A. L. te Hoedekenskerke had een portemonnaie weggenomen. 1 maand gevangenisstraf. J. S. W. te Vlissingen had een door hem gehuurd rijwiel be leend voor f 20.bovendien had hy ui een door hem be woond huis een deur en een schutting weggenomen en opge stookt. Eis 4 maanden gevange nisstraf. Uitspraak: Schriftelijk vonnis over 8 dagen. N. F. te Wemeldinge, werd we gens vernieling van een ruit ver oordeeld tot f30.of 10 dagen. P. J. R. S. te Middelburg had zich te verantwoorden wegens verduistering. 14 dagen gevan genisstraf. L. A. G. te St. Laurens had een agent van politie een trap tegen zijn wang gegeven, waardoor deze bloedend werd verwond. 10 dagen gevangenisstraf. D. J. P. te Oud-Vossemeer had een door A. N. de B. door mis drijf verkregen horloge uit winst bejag verkocht. Wegens heling veroordeeld tot f 60.- - of 30 da gen. G. v. d. L. te Middelburg had enige door A. N. de B. door dief stal verkregen horloges uit winstbejag bewaard of verbor gen. f 60.of 30 dagen. B. J. V. te Yerseke werd we gens belediging veroordeeld tot f 15.of 10 dagen. L. P. d. P. te Serooskerke had te Vrouwenpolder Iemand mis handeld door hem met een fles te slaan. 14 dagen gevangenis straf yoorw. proeftijd 2 jaar en f 25.of 10 dagen. W. J. S. te Middelburg had een portemonnaie weggenomen, f75 of 25 dagen en 14 dagen gevan genisstraf voorw. proeftijd 2 jaar. J. A. G. te Middelburg had in een cel van- het politiebureau een closet stukgeslagen, f 30.of 5 dagen. A. v. H. en G. H. beiden te Goes hadden een hoeveelheid bloemen weggenomen uit het ge meentelijke plantsoen. Dit kost te hun ieder f 20.of 10 dagen. J. C. S. te Middelburg, thans gedetineerd, nam op 22 Mei 1949 een rijwiel weg, toebehorende aan C. Wielemaker. Eis: 9 maan den gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar met de voor waarde dat verdachte zich ont houdt van cafébezoek. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar met on der toezichtstelling Reclasse- ringsverg. en met verbod dat verdachte cafe's bezoekt. FINANCIËLE RUBRIEK. Vooral in middenstandskringen wordt luid verkondigd, dat de koopkracht in Nederland sterk afneemt. Een stelling, waarmede wij het volkomen eens zijn en waarop we reeds eerder in deze kolommen hebben gewezen. We rjden daarop dan ook niet meer teruggekomen zijn, als we onlangs de mening niet hadden horen verkondigen, dat de verminderde zwarte handel daaraan niet vreemd is. Nu op enkele uitzonderingen na weer alle producten op normale wijze te koop zijn, behoeft men daarvoor geen zwarte prijzen meer te betalen en geloven wij in derdaad, dat de zwarte handel in Nederland beduidend is ingekrom pen en minder zwarte winsten worden gemaakt. Feiten waarover we ons alleen maar kunnen ver heugen. Maar dat daardoor de koopkracht sterk 'is afgenomen, geloven wij niet. Daarvoor gelden andere factoren. Het moge waar zijn, dat zij die zwarte winsten maken hun geld gemakkelijk uit geven, wij geloven niet, dat deze lieden de koopkracht zo sterk hebben beinvioed. Evenmin werd de koopkracht gestimuleerd door hen, die zwarte prijzen hebben be taald. Integendeel, nu we voor onze producten geen zwarte prij zen meer hebben te betalen en dus voor een zelfde hoeveelheid geld meer goederen kunnen krij gen, zou dit de koopkracht moeten bevorderen. Vooral omdat we nog aan veel goederen gebrek hebben aanvulling linnenkast, meubi lair, huishoudelijk gerief enz. zou er van een verminderde omzet bij de Middenstand geen sprake loeten zijn. O.i. moet de vermin derde koopkracht worden geweten aan het feit, dat de prijzen der goederen nog te hoog liggen. De koopkracht zal ongetwijfeld weer stijgen, als de goederenprijzen zullen dalen. Op meer dan één wijze kan 'n daling der goederen- prijzen worden bereikt, o.a. door een verminderde Overheidsbe moeienis, waardoor een duur amb tenarencorps kan worden inge krompen, dat weer zal leiden tot belangrijke kostenbesparing. Ver heugend is het in dit verband te vernemen, dat het in de bedoeling van de Minister van Economische Zaken ligt, om nog in de loop van dit jaar het straffe ingrijpen van overheidswege op te heffen en dat de dure „geleide economie" zal plaats maken voor de z.g. „ge richte economie", een veel mildere vorm van regeringsbemoeienis. —0— Nog steeds stelt men op het Damrak de vraag, of er devaluatie zal komen of niet. Ongetwijfeld heeft Nederland daar geen belang bij, maar het kan door maatre gelen in andere landen daartoe wel eens gedwongen worden. De positie van het Engelse pond is heel slecht. In Amerika zijn velen van gevoelen, dat hét pond ster ling binnen twee of drie maanden met 20 a 30 zal moeten deva lueren. En welke invloed zal deze devaluatie die door de Engelse Minister van Financiën ten stel ligste .wordt tegengesproken hebben op de Nederlandse gulden en de Belgische franc? In een bevredigende oplossing van het grote Indonesische pro bleem heeft men op de beurs nog niet veel vertrouwen. Nu de re publiek wederom in Djogja aan het bewind is, naar eigen inzicht en believen geld mag uitgeven en leningen mag aangaan, desnoods op kosten van federaal Indonesië, en dit zeer waarschijnlijk ook zal doen -de Philippijnen bieden al millioenen pesos aan zal het zeer de vraag zijn of dit binnen afzienbare tijd niet tot een nieuwe geldsanering zal moeten leiden. Wij geloven, dat men vooralsnog beter doet eerst de ontwikkeling der dingen af te wachten, alvorens men zich voor Indische waarden gaat interesseren. Etsen van Rembrandt gestolen. Uit het museum te Princeton werden 3 etsen van Rembrandt en een pentekening van Degas 1 gestolen met een totale waards van 16.800 dollar. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 13 Juni 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 100 100 Kon. Boot 125# 125# Nederland 1947 97# Kcm. Kaketvaart 147 Nederland 1937 97# 97# Ned. Scheepv. Unie 159# 156# 146# Dolarlening 1947 105# 104# Rott. Lloyd 145# Invest. Certificaten 97# 97# Stoomv. Mij. Ned. 158# 157 Nederland 1962-64 ex. 98# 98# H. V. A. 149# 146 Dito cum 98# 98# Java Cult. 80 79 Nederland N. W. S. 80# 80# N. I. S. U. 88# Spaaroertificaten 101# 101# Vorstenlanden 39# 39# Indië 1937 A 95# 95# Deli Bat. Mij. 126# 123# Grootboek 1946 97# 977# Deli Mij. 146# 143# Kol. Bank 79# 78 Senembah 126# 126 Ned. Ind. Handelsbank 108# 108 Muller Co. 158# 158 Ned. Handel My. 153# 152 Amsterd. Bank 158 156# A. K. U. 165# 164 Bank Unie 180 180 Berghs Jurgens 285 286# Cert. Javasche Bank 188 186 v. Berkel Patent 108 Herstelbank Pr. 97# Calvé Delft 149# 143# Ned. Ind. Esc. Mij. 93# 94# Centrale Suiker Rotterd. Bank 167 166 Fokker 143# Twentscke Bank 162# Gelder Zonen 147# 146 Anaconda Copper 26# Kon. Hoogovens 179 178 Bethl. Steel Lever Br. Unilever 254# 249# Chrysler Nod. Ford 265 263# Gen. Motore 54 Ned. Kabelfabriek Intern. Nickel 27 Philips' Gloeilampen 227# 225# Kennecott 43# 43# Wilton 164# 162 Rep. Steel Billiton I rubr. 437 433 U. S. Steel 63 Billiton II rubr. 335 330 Cities Service 44# Dordtsche Petr. 268# 266 North American 17# Kon. Olie 292# 288# Cont. Oil Amsterdam Rubber 132# 130 Midcont. Oil 39# Bandar Rubber 123# 122 "Philips Oil 54# Deli Bat. Rubber 94# 91 Shell Union 32# 31# Kindeng Letnboe 73 Tidewater 21 Oost Java Rubber 51 51 Baltimore 7# De Oostkust Miss K. Texas - Serbadjadi 51 51 New York Centr. 8# Holl. Am. Lijn 145# 145# Pennsylvania 13# Java-China-Japanlijn 146# 145# Op 7 Juli a.s. zal het 12% jaar geleden zijn dat onze Konin gin met Prins Bernhard in het huwelijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard zal iedere Nederlander, arm of rijk, in staat dienen te worden gesteld in deze bruiloftsviering, vrijwel zonder financieel bezwaar, aandeel te hebben. Door medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezen lijkt. Knip onderstaand formulier uit en beplak de daarvoor aan gewezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent en ten hoogste één gulden. Vul "Uw naam en adres in en werp het formulier zonder en veloppe in de brievenbus. Ruimte voor het plakken van postzegels. Afzender: Aan Naam: I het Comité Koperen ij™. Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar. WoonPL: Drie Hoekjes 3, Prov.: 's-Gravenhage.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3