Hoe de treinontsporing te Hilversum geschiedde. De Veilingsvereniging „St-Annaland" beleefde een goed jaar. Kapel!» krijgt een nieuw wykgebouw annex badhuis. Mosselkwekers bespraken leverings voorwaarden voor komende seizoen. Middelburg gaat 40 montagewoningen bouwen. Vlissingse Schoolvereniging in eigen schoolgebouw. Gehele trein hegon te slingeren. EDNA EARL „Sowjets zetten aan tot wanorde en geweld." Voor het eerst in het bestaan jaren moeilijkheden zijn ontstaan een omzet van een millioen. Er is nu weer een regellng> „Algemeen Yissersbelang" te Bruinisse vergaderde. Ruim anderhalf millioen verlies op de Stoomboot' diensten in 1948. Verbetering van kleedkamers op het sportterrein. Aarde van de Grebbeberg naar Vlissingen. Tweede Finse school geopend Dinsdag 14 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ooggetuigen vertelden. Reizigers werden in de coupé s betreuren waren. Alleen de ma- heen en weer geworpen. Wanneer men de ravage ziet, die de treinontsporing te Hilver sum heceft teweeggebracht, valt het moeilijk te begrijpen, dat er slechts enkele licht gewonden zijn. De eerste aanbljk deed dan ook een verschrikkelijk ongeluk ver moeden. De grote locomotief was omgeslagen. De voorste assen van het onderstel waren meters ver De kolonisatie van Nieuw- Boterbereiding niet meer Guinea. lonend door exportmaatregclen Enige tijd geleden hebben de Op de jaarvergadering van de Groter Nederland Actie en de Alg. Ned. Zuivelbond, welke in Vereniging kolonisatie Nieuw- Utrecht is gehouden, zeide de Guinea een oproep geplaatst voor secretaris, de heer J. A. Geluk, allen, die plannen koesterden te dat 1948 een goed melkjaar was. zijner tijd naar Nieuw-Guinea te De gemiddelde opbrengst per koe gaan. Door het departement van was 3340 kg, tegen 3600 kg voor sociale zaken, afd. transmigratie de oorlog. Het gemiddelde vetge- en migratie, werden formulieren halte van de melk stijgt nog chinist en de stoker, die uit deverspreid om een overzicht te steeds en kwam met 3.54 pet be zwaar gehavende cabine moesten verkrijgen van de personen, die langrijk boven de laatste jaren graag naar Nieuw-Guinea willen uit. Intussen is een ernstige vertrekken. De voorzitter van de moeilijkheid ontstaan bij de uit- vereniging kolonisatie Nieuw-Gui- werking van de maatregelen i.v.m. nea, afdeling Soerabaja, heeft de nieuwe exportregeling. De be thans aan een correspondent van treffende boeren moeten thans Aneta medegedeeld, dat de be-genoegen nemen met een melk- langstelling de stoutste verwach- prijs, die cent beneden de richt- tingen overtreft, aangezien ruim prijs ligt. Bovendien is er een worden bevrijd, hadden bloedende verwondingen, resp. aan benen en hoofd opgelopen. Zij werden met een passagier, die een lichte hoofdwonde had, naar de R. K. ziekenverpleging vervoerd. Onmiddellijk werden maatrege len getroffen om de vuren van de locomotief te doven en de stoom uit de ketel te laten ontsnappen. Uiteraard was de verwarring weggevlogen en de cabine werd I direct na het ongeluk groot, doch verwrongen. Het gehele gevaarte I van een paniek was geen sprake. boorde zich naast de rails in de grond. Het eerste rijtuig, ont spoord en scheef hangend, bleef san de locomotief bevestigd. Daarna kwam, met een gaping van een tiental meters, de rest van de trein, een negental wagens, schots en scheef hangend naar beide kanten, alle uit de omge bogen rails gesprongen. Stukken rails en annex ander ijzer, brokken en splinters hout vlogen naar alle richtingen. Di verse sporen met vele wissels werden verwrongen. Ooggetuigen en reizigers uit de verongelukte trein vertelden het volgende: de stoom-sneltrein uit het noorden, die van Amersfoort tonder verdere stopplaatsen naar Amsterdam reed, naderde op de normale tijd, even voor midder nacht, Hilversum. Daar, op het uitgebreide emplacement met zijn vele wissels, begon de gehele trein plotseling te slingeren, eerst ln lichte mate, maar enkele se conden later zeer hevig. De rei- ligerg werden van de ene kant van de coupé naar de andere ge worpen. Even later kwam de trein onder luid geraas tot stilstand, Juist ter hoogte van het tweede perron. De machinist had, zoals gebruikelijk, vóór het passeren van het station, waar niet gestopt zou worden vaart geminderd.. HULP SNELDE %OE. Onmiddellijk na het ongeluk snelde van alle kanten hulp toe. Verschillende coupédeuren waren opengeslagen en enkele passagiers jvaren naar buiten geslingerd, doch doordat de wagons in hun Wankele houding bleven staan, kwamen de reizigers er met lichte kwetsuren af. Alle passagiers de trein was gelukkig niet druk bezet sprongen uit de coupé's. Èen ijlings in de gehele trein in gesteld onderzoek wees spoedig uit, dat er geen slachtoffers te OENERAAL MAC ARTHUR: Generaal Dou glas Mac Arthur, de geallieerde op perbevelhebber in Japan, heeft de Sowjet-Unie er van beschuldigd^ dat zij aanzet tot „wanorde en ge weld in een an ders ordelijke Japanse samen leving". Hij "antwoordde op een brief vafi luitenant-generaal De- rafjanko, het Russische lid van de geallieerde raad voor Japan, die protesteerde tegen „de on derdrukking van de vakbewe ging ln Tokio door de Japanse politie". Genoemde brief had in de eerste plaats tot doel, aldus ge neraal Mac Arthur, onverant woordelijke en ongedisciplineer de minderheden in Japan aan te zetten tot geweld en verzet tegen de Japanse regering, het geen leidde tot verwafring en onrust onder de massa van de Japanse bevolking. In de twee de plaats was het de bedoeling van de brief te camoufleren, dat de Sowjets in gebreke zijn ge bleven zich te houden aan het internationaal recht en de speci fieke overeenkomsten van Pots dam wat betreft het doen te rugkeren van ruim 400.000 Ja- Ïianse burgers naar hun vader end. De Japanse arbeiders, aldus Mac Arthur, genieten rechten, vrijheden en bescherming, die grotendeels onbekend zijn aan de volken van de Sowjet-Unie. 9000 formulieren alleen al door de afdeling Soerabaja op verzoek van de aanvragers waren ver stuurd, waarvan reeds meer dan de helft ingevuld was terugont vangen. Menige reiziger, die uit de trein was gevlucht, had zijn bagage achtergelaten. Later werd alles bijeengezocht en toen de reizigers van de eerste schrik bekomen waren, werden zij met een speci ale trein naar Amsterdam ver voerd. Ook de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, kwam tezamen met verscheidene ambtenaren van zijn staf, de ravage in ogenschouw nemen. Bij het aanbreken van de dag bleek eerst duidelijk, dat de schade zeer groot was. Niet alleen de locomotief en de min of meer beschadigde wagons betekenen i een grote schadepost, ernstiger is, I T dat op het emplacement een aan-1 Gngez. mededeling, advert.) tal vitale sporen zware schade Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn opliepen, doordat reeksen dwars- Cnyfi|QlQ||M liggers werden ontzet en rails 3> M Im W f I K I Ijl verwrongen en verbogen werden. Pijnverdnjver bij uitnemendheid KWARTIERMEESTER GENERAAL K.L. Bij K.B. is met ingang van 27 Mei 1949 de luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson, eervol ontheven van zijn functie van kwartier meester-generaal der K. Land macht. Tot kwartiermeester-generaal der K. Landmacht is benoemd de generaal-majoor J. H. Droste, zulks onder gelijktijdige eervolle overschot aan ondermelk. Ver schillende sprekers, die namens de zuivelbonden spraken, vreesden voor de boterfabrieken grote moeilijkheden. De FNZ heeft zich tot de minister gewend om de maatregelen verbeterd te krijgen. Vlucht van communisten uit Amerika. De Amerikaanse Procureur- Generaal, Tom Clark, heeft ver klaard, dat buitenlandse commu nisten de Verenigde Staten aan het ontvluchten zijn en dat het aantal nog in het land aanwezige communisten bijna een derde minder is dan het totaal van 1946. ontheffing van zijn functie van c. sous-chef van de generale staf. Staking in Amerikaanse mijnen rond de heffing op de eerstelingen. De 18e algemene jaarvergade- waardoor >/2 cent per kg wordt politie met stenen bekogelden, is ring van de Veilingsverenigingingehouden van alle vóór 16 Juli ook een staker gedood. „Sint Annaland en Omgeving", geveilde of te veilen aardappelen. werd door 121 leden bezocht. De !s het overbodig, dan wordt het SOLEX-FIETSTOCHTEN. Meer dan 450.000 arbeiders van de Amerikaanse steenkolenmijnen zijn gisteren, op de oproep van John Lewis, de voorzitter van de United Mineworkers, een staking van een week begonnen, de tweede van dit jaar in de betrokken in dustrie. Twee doden bij botsingen in Italië. In San Giovanni is een stakende landarbeider doodgeschoten bij 'n botsing met niet-stakers. Een tweede staker werd ernstig ge wond. Bij Brescia, waar stakers de voorzitter, de heer J. F. Brooy- mans, wees op het bijzonder re sultaat, dat werd bereikt, doordat voor de eerste maal in de Vei lingsgeschiedenis een omzet is overschreden van een millioen gulden. Het ledental bedraagt thans 372. Hij wees op het onbe vredigend verloop van de export in het vorig seizoen en op de ver schillende oorzaken, waarom de afzet stagneerde. Na de notulen werd de rekening en balans besproken. De rekening geeft aan beide zijden een totaal- post van f 1.065.329,87, met een winstsaldo van f 12.49. De balans f 98.872,21 met een reservepost van 11.240,In zijn jaarverslag wees de administrateur met vol doening op de hoge omzet. Hij later terugbetaald. D(J yyy t(J Breda heeft het Indien de prijzen vóór die datum initiatief genomen tot het orga- abnormaal laag worden, zal uit1 niseren van fietstochten door het hierdoor gevormde fonds zo-Brabant op Solex-rijwielen. Op 26 danig worden bijgepast, dat men Juni wordt voor de eerste tocht aan de kostprijs komt. Een be- voor Midden-Brabant te Breda scherming dus tegen te lage prij- gestart. Het volgende jaar denkt zen. Hierna sloot de voorzitter de men een drie-daagse tocht te or- goedgeslaagde vergadering. ganiseren, Piannen zijn ruim opgezet. De plannen van de vereniging „Wijkverpleging" te Kapelle meende voorts, dat de vereniging v00r (je bouw van een Wijkge- dankbaar mocht zijn voor het bouw, dat tevens als badhuis schuifbare wand geplaatst wor den, waardoor het mogelijk zal zijn om beide ruimten als een geheel te gebruiken, vooral met het oog op verschillende cursus door het bestuur gedane voorstel, I doën Viin thnn<Tïn èên 'sen' ,?-oals ?'v' e'd" omtrent levprine- van nien aan "lenst zal uoen, zijntnans m een waarby een kamer te klem zou Duitsland ..T6 .Sf.T°.r. e'd.Sla_!UÏÏ...Iin z«n. deze opschuifbare wand Als bestuurslid werd herkozen de heer C. J. J. Kooyman. Als lid van de financiële Commissie kwam in de plaats van de heer M. Lig- tendag, de heer Jb. Moerland Czn Besloten werd het entréegeld a f 2,50 te handhaven, terwijl het bestuur machtiging vraagt, de provisie naar goeddunken vast te stellen, intussen hopend, dat dit ongewijzigd kan blijven. UITBREIDING VEILINGSGEBOUW. De bespreking over een even tuele uitbreiding van het veilings gebouw of de aankoop van een bestaand gebouw, merkte de voor zitter op, dat men dit nog wel niet direct van plan is, maar dat het bestuur wel graag machtiging van de leden zou ontvangen, wan neer eventueel een geschikt pand vrij kwam. Omtrent uitbreiding van het bestaand gebouw zou men eens een plan kunnen laten op maken, maar indien daartoe een definitief plan komt van het be stuur, wordt dat eerst ter Alge mene Vergadering voorgelegd. De aanwezigen gingen hiermede ac- coord. Ook het voorstel om 5000 kisten te kopen werd goedge keurd. Door een reglement, goed gekeurd door vrijwel alle .veilin gen in het Westen, zijn de kopers verplicht hun kisten binnen 7 da gen terug in te leveren. Omtrent de vroege aardappelen deelde voorbereiding, dat men binnen- een )deale oplossing, kort tot aanbesteding hoopt te Verder zijn nog een badkamer, kunnen overgaan. (tevens polikliniek en het maga- De plannen zijn ruim opgezet en pas wanneer het gebouw zijn plaats gevonden zal hebben in Kapelle zal blijken welk een vooruitgang een goed geoutilleerd wijkgebouw betekent en in welk een behoefte een dergelijk ge bouw voorziet in een gemeente als Kapelle is. We waren een dezer dagen in staat kennis te nemen van de piannen, die mén betreffende dit gebouw hoopt te verwezenlijken en wij kunnen onze lezers hier over het volgende meedelen. Daar het wijkgebouw dienst zal doen als consultatiebureau, is hiermee bij de grootte van de wachtkamer rekening gehouden. Men wil deze zo groot maken, dat daarin 15 kinderwagens een plaats zullen kunnen vinden. Naar de ene zijde heeft men vanuit de wachtkamer toegang tot de kleedruimte, waar de ge legenheid zal zijn zich voor te bereiden op het doktersonder- zoek. Grenzend aan deze kleed ruimte zal dan de dokterskamer zijn. Deze dokterskamer zal te vens dienstbaar gemaakt worden aan de Schooltandverzorging. In het Kapelse wijkgebouw zal t.z.t. ook de schoolarts de gele genheid vinden om zijn werk te doen. Tussen de kleedruimte en de voorzitter nog mede, dat vorige de dokterskamer zal een op zijn. Boven het wijkgebouw zal dan de zusterswoning zijn. Vanuit de wachtkamer zal men eveneens toegang hebben tot het badhuis. Men zal begin nen met 10 douchecellen. Wan neer dit in de practijk niet vol doende mocht blijken, dan is aan de achterzijde nog gelegenheid tot uitbreiding. Daar de vereiste goedkeuringen inmiddels reeds zijn verkregen, staat niets meer de verwezenlijking van deze plannen in de weg. DIMITROF OVERLEDEN? In een bericht uit Adrianopel in Turkije, gepubliceerd in de „Daily Telegraph", wordt gezinspeeld op het mogelijk overlijden van Geor- gi Dimitrof, de Bulgaarse minis ter-president. Volgens de laatste berichten verbleef Dimitrof in de Sowjet-Unie voor behandeling van een leverkwaal. Internationale bakkers-tentoon stelling. Van 17 Juni tot 26 Juni wordt te Breda in „Concordia" een in ternationale tentoonstelling van broobbakkerij, banketbakkerij, kokerij en aanverwante vakken gehouden. FEUILLETON Naar hel Amerikaans door BESSY KIVING 51) o— „Meneer Leigh is in de spreek kamer en vraagt naar juffrouw Edna." Verwonderd, besluiteloos en half boos keek Edna naar de rode kolen; na een korte stilte, glimlachte meneer Murray tn keek haar aan. „Laat ik je asjeblieft niet op houden en wees verzekerd, dat lk je besluit wel begrijp. Je hebt jezelf in een ondroordringbare ïwijgzaamheid teruggetrokken •n je banier uitgehangen met! het opschrift „Kruidje-roer-me- niet". Haal je banier maar weer in. Ik zal je niet belegeren, noch bestormen. Goeden morgen. Laat De Guérin maar op tafel liggen;' het boek is na vandaag tot je ^beschikking. Hij stak een sigaar aan en rij ging naar de spreekkamer. Toen ïij de deur achter zich sloot, lachte hij en mompelde enige Onverstaanbare woorden. HOOFDSTUK XIII. De komst van Estelle. Edna had haar lievelingsplan Om schrijfster te worden aange grepen met een volharding, die al het andere verdrong en hoe wel verlegenheid en een grote angst voor mislukking haar weerhielden om van haar voor nemen te spreken, zelfs tegen haar hoog vereerde leermeester, zo bleef zij het denkbeeld toch in het geheim koesteren en peinsde zij over een middel om te slagen. Het schitterend doel, dat haar voor ogen stond om een be kwame en graag-gelezen schrijf ster te worden, scheen in haar eigen ogen bijna even heerlijk en even onbereikbaar, als de eeuwige en onbewoonbare Hi- malaja-top voor het een of an dere Thibetaanse kind. Er waren tijden, dat de pre tentie om binnen te dringen in de kring der letterkundigen, haar onvergefelijk aanmatigend en vermetel leek. Wat kon zij, die zelf nog struikelde over liet a-b-c van de wetenschap en kunst, geven aan haar geslacht om het te veredelen en te ver heffen? Was zij, een onwetend en onervaren meisje, waardig om bekleed te worden met de mantel, die zo koninklijk door andere dienaren der letterkun de werd gedragen? Ernstig en biddend overwoog zij haar plan en toen zij einde- lijk besloten had een poging te wagen, keek zij vol vertrouwen op naar God om hulp en ging daarna ijverig aan haar werk. Haar hoge opvatting van haar roeping maakte, dat zij niet zou rusten, eer elk boek van haar hand zó was, dat het de lezer gelukkiger of wijzer, geduldiger of hoopvoller moest maken. Zij wilde bovendien met de groot ste nauwkeurigheid te werk gaan en legde zich ijverig toe op de taak om uit verschillende bronnen de gegevens na te vor sen, die zij nodig had voor het werk, dat zij van plan was te schrijven. Het letterkundig plan, dat zij gemaakt had was werkelijk eer zuchtig voor een meisje van nauwelijks achttien jaar! Op een morgen in Maart, toen Edna de ontbijtkamer binnen kwam, zag zij dat mevrouw Mur ray buitengewoon ernstig keek. Zij zag een open brief op tafel liggen en raadde daardoor de oorzaak van de veranderde uit drukking op haar gezicht. Een ogenblik na het binnentreden van meneer Murray zei zijn moe der: „Norman, de brief van je nicht Estelle brengt slecht nieuws. Haar vader is dood; de nalaten schap is heel gering; en zij komt bij ons wonen." „Dan zal 't niet lang duren' of ik zit in Hammersfest bij de middernachtzon! Ik zou wel eens willen weten wie haar uitno digde?" „Denk er aan, dat zij de doch ter is van mijn zuster; zij heeft geen ander tehuis, en het is heel natuurlijk, dat ze bjj mij komt, haar naaste familie, om liefde en bescherming." „Schrijf haar per kerende post, dat u haar graag ieder jaar drie duizend gulden wilt geven, on der voorwaarde, dat ze ergens anders gaat wonen." „Onmogelijk. Ik kan haar niet zo diep beledigen." „U denkt zeker, dat ze veel van ons beiden houdt?" „Zeker, Norman. We hebben alle reden dat te geloven." Norman leunde achterover in zjjn stoel en lachte spottend. „Ik zou het heus wel eens leuk vinden te stuiten op iets, dat uw wonderbaarlijke en on eindige goedgelovigheid over trof. Als Estelle Harding een lid van ons gezin wordt, pak ik mijn koffer en ga naar Tromsö! Zij komt hier ongevraagd en zij zal spoedig blijken een bron van voortdurende twist te zijn. Ik wil graag m'n fortuin met haar delen, maar ik zou nog liever een maand lang door het rampzalige district Constantinopel zwerven, dan haar hier te zien. U pro beerde het, toen zij nog een kind was en we vochten en kibbelden onophoudelijk. We beginnen na tuurlijk direct de strijd weer!" „Maar mijn lieve jongen, er zijn rechten, die voortspruiten uit natuurlijke banden en die men niet kan miskennen. Die arme Estelle is wanhopig en heeft recht op onze genegenheid en liefde." „Arme Estelle! Ze is niet haif zo beklagenswaardig als wij, die haar gezelschap te genieten krij gen." (Wordt vervolgd.) De mosselkwekers, aangeslo ten bij de vereniging Algemeen Vissersbelang, hebben de voor waarden besproken waarop in het seizoen 1949/1950 mosselen zullen kunnen worden geleverd, zoals die door het Aan- en Ver koopkantoor zijn voorgesteld. Overeenstemming kon alleen worden bereikt, door de toezeg ging van levering van een uit stekende kwaliteit. Het staat echter te bezien, of de opvoe ring van de kwaliteitseisen ten slotte niet zal gaan ten koste van een aantal kwekers, die door allerlei oorzaken, niet in staat zijn de verlangde kwaliteit te leveren temeer daar Denemar ken aan de markt komt met een kwaliteit, die wat grote en v:s- gewicht betreft weinig onder doet voor de beste Zeeuwse soorten. Mosselen die door de hande laar nogmoeten worden „ge schoond" zullen bij aflevering door de kwekers 12 pet. z.g. losse tarra mogen bevatten. Mosselen die als „ruw" zullen worden doorgeleverd, mogen echter slechts 8 pet. tarra bevatten. Te gen deze kwaliteitseis bleek weinig bezwaar te bestaan. BEZWAAR TEGEN VISGEWICHT. Wel had men bezwaar tegen een voorstel betreffende het visgewicht. Het mengen van mosselen van 18 kg. met 50 pet. van 14 kg., waardoor het ge middelde visgewicht dus 16 kg. wordt zou men willen verbie den, daar de koper zich op hst standpunt stelt, dat mosselen van 14 kg. niet aan de eisen voldoen, dus in het geheel niet in de partij mogen voorkomen. In verband hiermee werd be sloten voor te stellen, dat deze eis vervalt en dat mosselen met een visgewicht van'I6 kg. zonder meer zullen moeten worden ge accepteerd, waarbij nauwkeurig zal moeten worden vastgesteld, wat in deze voorwaarde ver staan wordt onder „ondeugde lijke vis". Een percentage van 10 pet. ondeugdelijke vis, waarop een overigens 16 kg. wegende partij zou kunnen worden afgekeurd, wil men in elk geval gesteld zien op minimum 15 pet. Ook wil men vrij zijn in het gebruik van een molen om mos selen van schelpen te zuiveren. Iedere kweker moet vrij zijn ter schoning van zijn product die maatregelen te nemen, die hij zelf nodig en dienstig acht. Er zullen dit seizoen drie kwaliteiten zijn, A, B. en B extra. PRIJSVERLAGING. Er viel niet te ontkomen aan een prijsverlaging, speciaal wat machinaal geschoonde mosselen betreft, doch deze prijsverlaging kon tot een minimum worden beperkt. Besloten werd de mos selen op verschillende leverings- plaatsen in België te offreren. Hierdoor zal de prijsverlaging niet groter zijn dan pl.m. 15 cent per ton. De kwekers blijven dezelfde prijs ontvangen bij af levering als tot dusver. Alleen zal de uitkering uit het kwekers fonds wat lager zijn dan nu ieder jaar het geval is. Bij de rondvraag werd o.m. voorgesteld, dat aan de Inspec teur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District vragen zullen worden gesteld over het feit, dat de mosselkwekersfirma Van Hurk te Harlingen mosselzaad vist op de Waddenzee, op een tijd, dat dit voor anderen ver- boden is. Ook zal worden ver zocht het vrije gedeelte van de j Waddenzee, waar het gehele jaar mag worden gevist, te vergro ten ten behoeve van de beroeps- mosselzaadvissers. HONDERDJARIGE TE ROOSENDAAL. Roosendaal's oudste inwoner, de heer P. Bartelen, hoopt op 28 Juli a.s. honderd jaar te worden. Er is al 'n huldigingscomité ge vormd, dat grootse feestelijkheden voorbereidt. Een brug van elf km lang voor de helft over volle zee zal worden gebouwd om de stad Kalmar met het Zweedse eiland öland, over het Kalmar Sont, te verbinden aldus meldt radio Stockholm. De kosten zullen naar schatting meer dan twee millioen gulden bedragen. De Amerikaanse commentator Drew Pearson heeft Zaterdag in I een radiocommentaar verklaard, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson,1 tracht een nieuwe bijeenkomst I van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te arrangeren, en wel in1 September te New York. LASTEN DRAGEN. Sommige partijen zijn er op uit, heel het leven te doen be heersen door de staat en haar organen, de ambtenaren. Hun ideaal is, dat de mensen heel hun leven „van de wieg tot het graf" door wat men dan noemt, de gemeenschap, zullen worden verzorgd. Een gevaarlijk systeem, waar tegen met name van Christelijk standpunt niet genoeg kan worden gewaarschuwd. Maar we dienen hierbij wel ta verstaan, dat we met onze cri- tiek, hoe gezond overigens ook, niet kunnen volstaan. Daarmee worden tenslotte zij die hu'p nodig hebben niet geholpen. Daaraan dacht ik toen ik en kele mededelingen las omtrent het van het Chr. Nat. Vakver bond uitgaande fonds „Draagt Elkanders Lasten". Dit fonds, dat nu al 30 jaar bestaat, en dat ten doel heeft de bestrijding der tuberculose en de bevordering der volksge zondheid, heeft prachtig werk gedaan. Ik geef hier enkele cijfers over 1948. Er werden in dit jaar 1554 patiënten geholpen; de uitgaven hiervoor bedroegen f 353.000. Voor santoriumverpleging werd uitbetaald f 89.000 en voor extra-voeding f 134.000. Sprekende cijfers! Van gezond inzicht en Chris telijke daadkracht. Ged. Staten hebben de Prov. Staten doen toekomen de jaar stukken van de Prov. Stoom bootdiensten in Zeeland over 1948. Het boekjaar sluit met een verlies van f 1.585.459, 19, waar in is begrepen een exploitatie verlies van f82.374,40 voor de diensten, welke geheel voor rekening der Provincie komen. De balans per 31 December 1948 sluit met een telling van f 10.222.738,82. De bijdragen van het Rijk voor de diensten Vlis- singenBreskens, Terneuzen— Hoedekenskerke en Kruiningen- Perkpolder bedroegen in totaal f 1.503.084,79 en de bijdragen van de Provincie voor de dien sten ZierikzeeKatse Veer en KortgeneWolphaartsdijk resp. f65.809,65 en f 16.712,29. Het voordelige saldo van de dienst VeereKamperland was f 147,54 Hier volgen de nadelige saldi der expolitatie van de verschil lende veren: VlissingenBres kens f 391.054,97, Terneuzen Hoedekenskerke f 216.111,45, KruiningenPerkp. f 732.351,71, ZierikzeeKatse Veer f 65.809,65 en KortgeneWolphaartsdijk f 16.712,29. Uit de vervoersoverzichten 1948 blijkt, dat in totaal werden vervoerd 2.688.398 personen, van wie werd ontvangen (alleen over de Ooster-Schelde) een be drag van f 177.758.80. JMet de ontvangsten van abonnementen etc. was de totale ontvangst f 184.455,31. Er werden 194.134 personenauto's overgezet en 144.594 vrachtauto's. Hiervoor werd ontvangen een bedrag van f40.733,27. Voor het vervoer van goederen en vee waren de ont vangsten f 39.536,05 en voor dat van rijwielen f 13.670,60. Met de post diversen bedragen de totale ontvangsten f 294.398,06. De boekwaarde der schepen bedroeg per 31 December j.l. f390.239,70, die der aanlegplaat sen f91.000,en die der ge bouwen f 128.054,33. Het voormalige „theehuis" van Hitler op de berg Kehlstein, nabij Berchtesgaden (Beieren), is gis teren als Amerikaans restaurant geopend. Maandag a.s. zal de raad der gemeente Middelburg bijeenkomen waarbjj zal wordengesproken over de bouw van 40 montage- woningen, die vermoedelijk aan de Veerseweg worden gebouwd. Ver- der komt op de agenda voor het! voorstel tot verbetering van de kleedkamers op het Gemeentelijk: sportterrein. De 40 montagewoningen wer- den destijds bij de verdeling I van het bouwvolume 1949 aan Middelburg toegewezen en er werd direct overwogen i.v.m. het kleine aantal hiervan duplexwo- ningen te maken. De architect E. F. Groosman heeft een schets- plan ingediend, dat inmiddels is aanvaard, terwijl de woningen zullen worden gebouwd volgens het systeem Muys en de Win ter. Het ligt in de bedoeling om deze woningen te bouwen aan sluitend aan de 22 woningen, die aan de Veerseweg worden gebouwd. De grond, waarop de woningen worden gebouwd, is ten dele reeds eigendom van de gemeente en in een ander voor stel wordt voorgesteld een stuk grond ter grootte van 3 H.A., 35 A. en 60 c.A. tegen een prijs van f 16.780, verhoogd met een ver goeding voor de verkopers wegens juist getroffen voorzieningen van f 327,20. De montage-woningen zullen gebouwd worden als woning wetwoningen en de totale bouw kosten worden geraamd op f598.019,02, terwijl de grond- kosten met inbegrip van het bouwrijp maken op f 66.066,17 worden geschat. De stichtingskosten zullen dus een bedrag van f 665.000 belo pen. Verder is gebleken, dat bij zondere voorzieningen ten be-1 hoeve van de fundering dienen) te worden getroffen, waarvoor een bedrag van f 38.080 nodig is. Er wordt van de raad een cre- niet gevraagd van f 703.000. De kleedkamers. Voor de herstellingen, die moeten worden aangebracht aan de kleedkamers van het ge meentelijk sportterrein stellen B. en W. voor een crediet te ver lenen van f 8964. Tenslotte wordt nog voorge steld aan de heer J. Muller, hoofdboekhouder van de ge meentebedrijven om gezond heidsredenen op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen tegen 1 Juli a.s. In deze raadszitting zal de heer C. A. Minderhout, die de heer J. Goedbloed voor de P. v. d. A. gaat vervangen, wor den geïnstalleerd. Het Nationaal Verbond van verminkte en invalide soldaten in België, dat rond 100.000 leden telt, viert deze maand zijn 30- jarig bestaan. In het kader hier van zullen verschillende plech tigheden plaats vinden. Op 18 Juni zal de Prins Albert des morgens op de rede van Vlissingen aantomen met aan toord ongeveer 600 Belgische oudstrijders en oorlogsinvaliden. Een deputatie hiervan zal hul Je brengen aan de Nederlandse ge vallenen van de jongste oorlog door het leggen van een krans aan de voet van het standbeeld van de Ruyter. Hierbij zal door de voorzitter van genoemd Bel gisch verbond, door de burge meester van Vlissingen en door de burgemeester van Rhenen het woord gevoerd worden, waarbij laatst genoemde aarde zal aan bieden van het slagveld op da Grebbeberg. Deze aarde zal mee genomen worden aan boord. Dan zal de urn, waarin inmiddels aarde uit Nederland, Luxemburg Frankrijk, België en Engeland is verzameld uit plaatsen, waar in deze vijf landen de oorlog het felst heeft gewoed, aan de gol ven worden toevertrouwd. Za terdagmiddag werd op het Wes telijk uitzicht van de Grebbeberg bij Rhenen als inleiding van de ze plechtigheden door de burge meester van Rhenen, Jhr. mr L. Bos Ridder van Rosenthal in te genwoordigheid van talrijke autoriteiten, een urn met aarde gevuld. Voor het eerst sedert de op richting in 1921, heeft de Vlis singse schoolvereniging thans een eigen schoolgebouw. Het is de tweede Finse school, die gister morgen namens het gemeentebe- s! iur door de burgemeester mr. B. Koiff, officieel aan het school bestuur werd overgedragen. Burgemeester Kolff zei in zijn openingswoord, dat in 1942 het gebouw aan de Hendrikstraat, w—r de school destijds was on dergebracht, werd verwoest, waarop een zwervend en gesplitst bestaan is gevolgd. Spr. prees de leerkrachten, die zich door de moeilijkheden hebben heen gesla gen. Wat de Finse school betreft: de plaatsing van deze school heeft het gemeentebestuur heel wat hoofdbrekens gekost. Eerst was gedacht aan de Keldermansstraat, l toen aan de Schuitvlotgracht en tenslotte is zij thans aan de Rem-1 brandtlaan geplaatst. Spr. bracht j dank aan ir Witteveen, de advi- i seur bij de regering, aan de in specteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, aan de architect de heer Lorentzius en aan de aan nemer N.V. Panagro, die ook hier een vlaggestok met vlag aanbood. Mr Kolff wees er nog op, dat een stuk grond bij de school aan de schoolvereniging is verhuurd, voor de aanleg van schooltuintjes. Thans echter, zo vervolgde de! burgemeester, na de opening van vier scholen sedert Pasen van dit jaar, gaat het gemeentebestuur in deze aangelegenheden op reces en we hopen met September op- nieuw voort te gaan met het ope- nen van scholen, zjj het in niet zo'n snel tempo als tot nu toe. Spr. sprak woorden van waarde ring voor al het onderwijzend per soneel in Vlissingen en hü was er verheugd over, dat er zo'n goede staf van mensen beschikbaar is, die met elkaar trachten de jeugd weer op het goede pad te bren gen. Na de officiële overdracht sprak de wethouder van Onder wijs, de heer W. Poppe, die de taa'e volharding en het lankmoe dig geduld roemde van het school bestuur in het zoeken naar een oplossing voor de huisvesting van hun school. Spr. sprak de hoop uit, dat men de school zal stuk gebruiken in dienst van het kind en hij dankte tenslotte de afdeling Vlissingen van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, die de school lange tijd heeft gehuisvest. Als voorzit ter van»het schoolbe,stuur sprak vervolgens ir A. Wiebes, die er op wees, dat gebleken is in de afgelopen jaren, dat de bevolking van Vlissingen i .lioefte heeft aan dit type school, dat speciaal wil opleiden voor het M.O. enV.H.O. Hij prees de kwaliteiten van het gebouw en bracht het gemeente bestuur dank. De inspecteur van het L.U., de heer Leenhouts, merkte op, dat er ruim 20 scholen in zijn inspectie waren, die geheel vernield zijn, doch hij was verheugd, dat er veel verbetering tot stand is gekomen. Als hoold der school dankte de heer L. de Kloe het gemeentebe stuur en de collega's van het Openbaar Onderwijs voor de me dewerking bij de huisvesting. Hij wees er nog op, dat er nog geen lokaal is, waar de jongens han denarbeid kunnen verrichten, ter wijl ook nog een fietsenbergplaats ontbreekt. De genodigden, w.o. de heer A.Schout, lid van G.S., be zichtigden hierna het gebouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2