L Herhalingsoefeningen voor gedemobili- seerden. „Chief-president" van „Particulier- Initiatief op vrije voeten. Ondanks Duitse protesten wordt de ontmanteling voortgezet. De zending heeft meer geld nndig. NIEUWS Na driejaren doorbraak Minahasa wil zelfstandige deelstaat ^JSSrUSS'^. T koTfo™<r?'; Vergadering B. F. 0. uitgesteld. Zes weken weinig waarschijnlijk. Verdachte lichtte zün slachtoffers op voor f 36.000 -. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND fenawerd.p p(>,ltlfck gebied eenj „Twapro" zal deelnemen aan Ronde-Tafelconferentie. Jungle-drama aan boord van Belgisch schip. Leverworst veroorzaakt paratyphus. Zo kort mogelijke periode in 1950. Belgische troepen bezetten fabrieken. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1277 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 14 JUNI 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u. Maan op 0.20 u., onder 8.46 u. Hoogwater op Woensdag 15 Juni: Vlissingen: 5.01 u. 1.93 m., 17.16 u. 1.74 m. Terneuzen: 5.31 u. 2.10 m., 17.48 u. 1.92 m. Wemeldinge: 6.45 u. 1.66 m., 19.04 u. 1.43 m. tl et is nu ruim drie jaren ge- leden, dat de P. v. d. A. WfSl'fl Ril werd gesticht en dat de „door-i II UI UU11. Bestaande partijverhoudingen werden doorbroken- een partij °P het ogenblik vertoeft te Batavia een delegatie van het werd gesticht waarin revolu- icomit® „Ketanegaraan Minahasa", dat een omvorming beoogt tionair socialisten, die onder het van het gebiedsdeel Minahasa in de status van een deelstaat 7inepn van rtc Tntnrnatinnalpder te vormen Verenigde Staten van Indonesië. Het doel van het verblijf is, bij verschillende instanties inlichtingen in te win nen over de te volgen procedure. De delegatie Is Maandagmiddag door de hoge vertegenwoor diger van de Kroon gedurende een uur in audiëntie ontvangen. •cfcter de rode vlag marcheren, zich evengoed thuis moeten ge voelen, als de belijdende Chris tenen van welke richting dan ook,' De delegatie bestaat uit de plebisciet dient te worden ge- Een grote doorbraak is het )leren j Tulaar, voorzitter van houden' voor de aanneming van niet geworden. Wel is een kleinex.M., J. P. Mongula, G. C. Dim- de grondwet in het parlement, ^roep, ^die vroeger tot een Qder j pU(jus en J. Maweikere, voorzit- daar ?rot. Chr. partijen of de R.K. Staatspartij behoorden tot de nieuwe partij toegetreden, maar van een massale doorbraak is geen sprake geweest. Wat dit betreft, werden de verwachtingen van prof. Scher- merhorn e.a., die voor de P. v. d. A. op 40 a 50 zetels in de Tweede Kamer meenden te mo gen rekenen, wel bitter teleurge steld. Nu zegt dit op zichzelf nog niets. Een teer plantje kan uit groeien tot een machtige boom. Een beweging, klein begon nen, kan straks heel een volk beheersen. De vraag is slechts of de door braakpartij i n n e r 1 Ij k e le venskracht heeft. En dit blijkt juist niet het geval te zijn. T T it een onlangs verschenen publicatie waarin de voor naamste doorbraak-mannen aan het woord kwamen, is wel ge bleken, dat men het over de hoofdzaken waarom het bij de ter van „Twapro" (de twaalfde provincie). „K.M. baseert zich bij haar actie op artikel 4 van de overeenkomst van Linggad- jati, de regeling van Den Passar en het politieke manifest van de regering van Oost-Indonesië van April 1947", aldus deelde de heer Mongula mede. Hij zeide, dat K.M. zich gerechtigd acht, te ijveren voor de omvorming van een Daerah Minahasa als een deelstaat in de Verenigde Staten van Indonesië. VOLKSSTEMMING VOORGESTELD. Een belangrijke factor al dus het comité vormt de om standigheid, dat de Minahasers vrijwel in alle hoeken van In donesië hun middelen van be staan vinden, terwijl mag wor den gewezen op hun bijdrage tot de ontwikkeling van Indo nesië. K.M. wenst voor dit doel een plebisciet onder de ingeze tenen der Minahasa, onder neu traal toezicht. De leden der delegatie wezen immers een uittreding daarna niet meer mogelijk is. Tenslotte wordt uit Tomohon gemeld, dat de Twapro een bul letin heeft uitgegeven waarin wordt gemeld, dat het bestuur van Twapro van welingelichte zijde uit Den Haag heeft ver nomen, dat haar deelname aan de rondetafel-conferentie defini tief is. doorbraak gaat, in 't geheel niet er nog op, dat volgens hen het eens is. duidelijk te maken, dat de eon- regelen tegen Joego-SIavie. beginselen voor de- Verschillende leden van de Poolse regering menen, datde Kominform binnenkort voor de fessionele beginselen voor de oplossing van de grote politieke en maatschappelijke vraagstuk ken van geen betekenis zijn, derde maal bijeen zal komen. „Sedert de pacificatie in de Dit keer om concrete maatrege- schoolstryd aldus dr Banning jen tegen Joego-Slavië te be spreken, aldus wordt van offi- is er in onze politieke ge schiedenis geen enkel wezenfijk vraagstuk meer aan te wijzen, waarvoor de confessionele be ginselen een oplossing bieden.' anders oordeelt cieuze zijde te Warschau ver nomen. Wroclaw (het vroegere Bres- - I lau) wordt als een waarschyn- Geheel anders oordeelt dr lijke plaats van samenkomst ge- Dippel. noemd. Deze schrijver, het is bekend, Voor zover bekend, is de laat- staat sterk afwijzend tegenover ste bijeenkomst van de Komin- de Christelijke partijen. |f0rm in Juni 1948 in Roemenië Maar daartegenover stelt hij, gehouden. Na deze bijeenkomst dat geloof en politiek alles met werd de uitbanning van Joego- elkaar te maken hebben, en dat Slavië uit de Kominform bekend „doorbraak" juist daarin bestaat, dat christenen dat gaan inzien. Als dit niet wordt ingezien, dan vreest hij, dat de doorbraak van de P. -v. d. A. op een *nisluk- king zal uitlopen. Prof. Schermerhorn, de man van de fantasie, poneert nu de stelling, dat het niet waar is, dat eenheid van opvatting en in zicht de kracht van de P. v. d. A. uitmaken. TAe verdeeldheid die al meer aan de dag treedt en die, wanneer de Prot. Chr. „door brekers" meer ernst maken met hun Christelijk beginsel steeds meer aan de dag moet treden, zou dus een bewijs zijn van in nerlijke kracht. Een uitspraak, een fantasie rijk man als prof. Schermerhorn waardig. Maar in strijd met de werke lijkheid. Een bouwwerk waarvan het fundament niet in orde is, kan niet blijven bestaan. Evenmin als een huis dat tegen zichzelf verdeeld is. Dit mogen ook zij, die de door braak principieel veroordelen ter harte nemen. Nog geen uitnodiging tot deelneming aan besprekingen ontvangen. De voor heden vastgestelde ver gadering van de B.F.O., waarop de woordvoerders van Sumatra van repliek zouden dienen op de beschouwingen over de door de delegaties van Sumatra inge diende resoluties, is tot nader or der uitgesteld. Vandaag zal n.l. een vergade ring worden gehouden door de de- legatie-leiders ter bespreking van een aantal andere belangrijke zaken, waaronder deelneming aan de besprekingen door de B.F.O. Aneta's politieke correspondent verneemt, dat een offjpiële uit nodiging van de UNCI tot deel neming aan de besprekingen nog niet ontvangen is sedert Vrijdag in de formele bijeenkomst van de Nederlandse en de Republikeinse delegatie onder auspiciën van de UNCI de procedureregeling zo danig gewijzigd is, dat ook een vertegenwoordiger uit andere ge bieden dan de republiek kunnen worden uitgenodigd. Naar ver luidt houdt zulks verband met de samenstelling van de delegatie van de B.F.O., die voor de be sprekingen is aangewezen. In Rijnsburg (Z.-H.) zijn on geveer 60 gezinnen, ongeveer 300 personen omvattende, min of meer ernstig ziek geworden door het eten van leverworst. De worst is in beslag genomen en voor onderzoek doorgezon den. Men heeft te doen met een bacteriologische vergiftiging. De eindconclusie van het onder zoek, dat nog steeds gaande is, zal nader bekend gemaakt worden. Op last van de burgemeester zijn alle scholen in de gemeente gesloten ter voorkoming van besmetting. Vast is komen te staan, dat de personen, die door het eten van leverworst ziek zijn gewor den tengevolge van vergiftiging, paratyphus hebben. Hoewel het geen ernstige vorm van deze ziekte is, zo deelde de behande lende geneesheer mede, dient de uiterste voorzichtigheid in acht te worden genomen. Rusland wijst Westelijke protesten inzake vredes verdragen van de hand. Radio-Moskou heeft de inhoud van door de respectieve Sowjet- Een wilde jaguar, die aan ambassadeurs aan Engeland en boord van het Belgische schip Amerika overgemaakte nota be kend gemaakt met betrekking tot een bespreking tussen de hoofden van diplomatieke mis sies der „grote drie" over het nakomen der vredesverdragen door Hongarije, Roemenië en Bulgarije. De Sowjet-regering had de nota's, waarin de drie genoemde „Christian Scheid" naar Ant werpen werd gevoerd, gelukte het in volle zee uit zijn kooi te ontsnappen. Het beest hield net schip twee dagen onder zijn terreur voordat de bemanning erin slaagde het te doden. Eerst had men getracht de jaguar met stukken vlees te vergiftigen, doch het dier was niet honge- j landen beschuldigd worden van Lesvliegtuig maakte noodlanding. Gisteravond omstreeks zeven uur was de bestuurder van een lesvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool, komende van Ypen- burg, als gevolg van de dikke mist, verplicht een noodlanding te maken in een hooiland onder Vogelenzang. Het vliegtuig en de bestuur der, de leerling-vlieger A. W. Alings, brachten het er goed af. De meeste schade kreeg het hooiland, want door de grote belangstelling werd veel gras, dat weldra gemaaid zou worden, platgetrapt. Onlangs hebben de adjudant- generaal der Koninklijke Land macht, generaal-majoor mr W. J. deze mededeling is gewekt, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met gene raal mr H. J. Kruis, chef van de generale Staf. Men is geschrokken over deze zes weken, zeide generaal Kruis, van Dijk, en de directie voor de maar die schrik is ongemoti demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland, kolo nel G. Pruys, op een persconfe rentie, waar mededelingen om trent de repatriëring der troe pen in Indonesië werden gedaan, GIFT UIT KONINGIN JUL1ANAFONDS. Het Centraal Bureau en de centrale leiding van het Oranjc- °ok vragen beantwoord over de Groene Kruis, Bond van Pro- herhalingsoefeningen, welke de testants Christelijke Wijkverple- uit Indonesië komende militairen ging in Nederland, gevestigd te na 11110 demobilisatie zullen moe- 's-Gravenhage, ontving uit het jlen vogen. Koningin Julianafonds een giftIn verband met "de ongerust- van f 25.000. 1 heid, welke hier en daar door rig. Het had zich namelijk tij- 1 het niet-nakomen van de vredes dens de reis tegoed gedaan aan verdragen bestudeerd en uit de verscheidene apen en een aan tal zeldzame vogels, die even eens voor de Antwerpse dieren tuin bestemd waren. Moeilijkheden tussen Zwitserland en Roemenië. De Zwitserse gezant in Roe menië, Von Salis, is „voor over leg teruggeroepen" naar aanlei ding van de arrestatie der der tig Zwitserse burgers in Roe menië, zo wordt te Bern ver nomen. Tien der dertig gearresteerde Zwitsers worden nog vastgehou den. Zwitserse functionarissen te Bern verklaarden, dat de voormalige voorzitter van de Zwitserse vereniging in Roeme nië en de voormalige directeu- uitvoerige antwoorden der lan den was gebleken, dat de vredesverdragen nauwgezet na gekomen werden, met inbegrip van de clausules betreffende de garantie der menselijke en pri maire vrijheden. Engeland en Amerika hebben de drie landen ervan beschuldigd de clausules betreffende deze rechten niet te zijn nagekomen. De Rotterdamse heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen de „Chief-president" van „Particu lier-Initiatief", de 26-jarige R. Th. F. Lombert uit Maastricht. De officier van Justitie eiste ten slotte tegen verdachte een ge vangenisstraf van 12 maanden, waarvan 7 maanden voorwaar delijk en onder toezichtstelling van de reclassering. Op verzoek van de verdediger werd ver dachte onmiddellijk in vrijheid gesteld. OPLICHTING VOOR 36.000.—. Zoals bekend beoogde L. met Particulier-Initiatief het verrich ten van charitatieve werken op Driehonderd man gemaakt. In genoemde kringen meent men, dat eveneens de status van godsdienstige instellingen, in het bijzonder die der Rooms-Katho- lieke Kerk, en de economische positie van Oost-Europa voor het geval de conferentie te Pa rijs mislukt, ter sprake zullen komen. Een vooraanstaand politiek commentator maakte te War-' schau de opmerking „daar Wy-1 sjinsky er niet in geslaagd is de Westelijke mogendheden tot een compromis te brengen, is het' bijna zeker, dat de koude oor log zich in een vriezende oorlog zal ontwikkelen. Dit zou een bijeenkomst van de Kominform nodig maken om de opinies ach ter het yredesfront van de Sowjet-Unie te verzamelen". troepen, gewapend met machine- ren van Zwitserse bedrijven in geweren en tanks, hebben jgiste- Roemenië zich onder hen bevin den. Zij zeiden verder, dat meer dan honderd van de vierhonderd in Roemenië verblijvende Zwit sers twee jaar op uitreisvisa wachten. De Zwitserse regering overweegt represaille-maatrege len tegen Roemenen in Zwitser land te nemen. Hetzelfde. Nieuwe Russisch offensief in de Radio-oorlog. De Amerikaanse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Allen heeft te Washington ver klaard, dat de storing door de Sowjet-Unie van de Engelse en Amerikaanse uitzendingen naar dit land sterk is toengenomen. Hij verklaarde, dat de Sowjet- Russen snel gereageerd hebben om de maatregelen, die Enge land en Amerika tegen de sto ring hebben genomen, doeltref fend te maken. Ofschoon de Sowjets thans het genoegen smaken, dat de Stem van Amerika thans in de Sowjet-Unie welhaast onhoor baar is, onttrekt hun net van storingszenders zoveel technisch materiaal aan hun zendpoten- tiëel, dat zij verschillende uit zendingen naar het buitenland hebben moeten staken of ver hinderen. Ingrid Boettcher, program maleidster van Radio-Leipzig, is volgens de onder Britse controle staande „Telegraf" op staande voet ontslagen om dat zij na de uitzending van een propagandatekst voor de verkiezingen voor het „Duitse Volkscongres" in de Sowjet- zone, waarin de luisteraars op geroepen werden om „ja" te stemmen, een gramafoonplaat met de fox-trott „ja und nein, das kann dasselbe sein had laten draaien. Israëlisch protest tegen Britse levering van oorlogsmateriaal aan Arabië. ren op verzoek van de Britse autoriteiten de fabriek van synthetische benzine te Berg kammen "in het Ruhrgebied be zet, nadat de Duitse arbeiders de ontmantelingsploeg verhin derd hadden hun werk te doen. Men gelooft, dat de ontmante lingswerkzaamheden zouden beginnen. Intussen is in de „Gewerk- schaft Viktor" te Castrop Rauxel een staaldraadscherm om de te ontmantelen machines geplaatst, om de mannen van de ontman- teiingsploegen bij hun werk te beschermen. In een derde fabriek, de Para- fine-fabrieken te Dortmund, toonden de arbeiders zich zo vijandig, dat 15 man van de ontmantelingsploeg de fabriek verliet, en in de Synthetische- Benzinefabrieken van Krupp te Wanne dreef de zwijgende blik van de ai beiders een twintigtal ontmantelaars terug. Te Londen legde men er de Belgische nadruk op, dat het ontmante- lingsprogram voor verboden in dustrieën in de Britse zone on danks de Duitse protesten ten uitvoer zal worden gelegd. Volgens gezaghebbende bron liggen de plannen gereed om in de komende 12 maanden 9 fa brieken van synthetische ben zine te ontmantelen. rechtbank Curacao. Hij wist verschillende personen te bewegen tot afgifte van sommen gelds. Gisteren werden een vijftal getuigen gehoord. Uit deze ge tuigenverklaringen bleek, dat de Nederlandse Bank een bedrag van f 30.000.beschikbaar had gesteld, verdachte had gevraagd een bedrag van f 350.000.a f 400.000.beschikbaar te stel len. Verder bleek, dat Mr da Costa Gomez zich bij verschil lende gelegenheden zeer enthou siast heeft getoond over de plan nen van „Particulier Iniatief'. De verdachte verklaarde zelfs, dat Mr da Costa Gomez zijn plannen belangrijker vond dan de Ronde-Tafelconferentie. De Officier van Justitie, Mr C. W. Baron van Dedem, zei j in zijn requisitoir, dat er in to taal oplichting is gepleegd voor een bedrag van f 36.000.—. Hij noemde de verdachte een ge vaarlijk man met een ongebrei delde fantasie, hij maakt grote ongelukken en ziet dat zelfs niet eens in. Ook in zijn eigen be lang, behoor verdaehtet aldus de Officier, veroordeeld te wor den. Hij eiste 12 maanden ge vangenisstraf, waarvan 7 maan den voorwaardelijk, met onder toezichtstelling van de R.K. re classering en een psychiater. Nadat nog de verdediger het woord had gevoerd, deelde de voorzitter mede, dat de Recht bank, zij het met schroom, het In de oorlog produceerden vanmorgen deze fabrieken ongeveer de helft I verzoek van de verdediging tot van de door Duitsland gebruikte onmiddellijke invrijheidstelling Italiaanse overwinning bij verkiezingen in Triest. De officiële uitslagen van een kwart der uitgebrachte stemmen, die gisteravond zijn bekend ge- Israël heeft formeel bij de maakt, tonen, dat de Italianen Veiligheidsraad geprotesteerd bij de te Triëst gehouden ge meenteraadsverkiezingen 65 pro- benzine. Bijna de gehele pro ductie van synthetische benzine in Duitsland is als oorlogsmaat regel begonnen en zij wordt door Britse deskundigen volsla gen oneconomisch geacht. tegen de berichten, dat de Brit se regering voornemens is de wapenleveranties aan de Arabi sche staten te hervatten. De Israëlische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Eban, verklaarde in een brief tot de voorzitter van de Veiligheids raad, dat zijn regering niet ge loofde in het recht van een lid van de raad om unilateraal een vastgesteld beleid van de Ver enigde Naties te wijzigen. cent van de stemmen hebben behaald. De onafhankelijke partijen verkregen 11 procent en de communisten 20 procent. De pyo-kominform communisten behaalden slechts 85 stemmen. De Italiaanse candidaten, die zes partijen of groepen verte genwoordigen, zijn voorstanders van de terugkeer van de vrij staat Triëst naar Italië. Gemeenteraadsverkiezingen. Koewacht. Lijst Verspoor 326 v. d. Goore 222 Jansen 19S de Scheffer 87 Matthijs 79 Hoofdplaat. Kath. Arbeiders Partij 306 Prot. Kiezers 92 K.V.P219 Gekozen: Jac. Blakman, I. Heij- aard, G. de Smit, Fr. Dekker, Th. Willemsen, G. H. F. Marie— de Molen, P. Rijkaard. Aardenburg. K.V.P568 A.R. Partij 207 Tertewaagen 194 Groot Aardenburgs Belang 385 Lijst Wijsfeld 238 Buyck 136 de Kroock120 Gekozenen: Th. W. J. Lannoye, J. F. Rijkaard, C. A. Mandeoone, A. ParidaeuThologe, A. J. Catsman, C. Tertewaagen, Mevr. v. d. Broeckede Man, J. J. Ronseel, G. P. H. Wijsfeld, A. Blondeel, E. Buyck. had ingewilligd. Z.i. moest de verdachte zich beperken tot een eenvoudige werkkring waarin hij geen kwaad kan doen. Op 23 Juni a.s. zal de Recht bank uitspraak doen. Bij Benoemingen bij waterschappen. K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap Ellewouts- dijk A. J. Bruggeman te Oude- lande; tot gezworene van het waterschap Waarde J. J. van Maldegem te Waarde. Dr Beel klaagt „De ^Vaarheid' i 1t»ar„wii vernemen zal dr L J. M. Beel m verband met het artikel „Geruchten over dr §felL .voorkomend in „De Waarheid" van Zaterdag 11 Juni J.I., by de Officier van Justitie een aanklacht indienen. Alg. Zendingsvergadering in de Ned. Herv. Kerk te Goes. Gisteren vond in de Grote Kerk te Goes de Algemene Zen dingsvergadering plaats van de Classis Goes van de Ned. Herv. Kerk. Na de gebruikelijke opening, waarin de voorzitter der Classi- eale Zendingscommissie Ds J. Kluiver van 's-Gravenpolder een speciaal woord van welkom richtte tot dr W. F. Dankbaar, bracht ds W. L. Heymans van Oudelande verslag over het af gelopen jaar. Ds van Leeuwen, zo deelde hij mede, die als zendingspredikant in de plaats van ds de Bres is gekozen en die nog niet naar .„.0, Indië kan vertrekken wegens de waarin dan de zending een goe- I ^en waarvoor de zending zich politieke ontwikkeling aldaar, "e plaats wordt gegeven. 0p ;let ogenblik gesteld ziet. zal met de gemeenten in de clas-1 Uit het verslag van de pen- Na er op gewezen te hebben, sis contact aanknopen. Hierdoorningmeester, de heer C. Philipsedat het Christelijk zelfbewust- hoopt men het zendingswerk bleek, dat er een totaal van zijn van de Indische kerken zich MEER GELD NODIG. De secretaris besprak voorts de plannen om meer gelden voor de> zending byeen te zamelen. Deze plannen, die tijdens deze vergadering enige discussie uit lokten, moeten niet gezien wor den als een aanslag. Ze zijn zeker geen dwangmaatregelen. Hierop wees naderhand ook dr Dank baar nog. Deze merkte op, dat de 44 classes anderhalf millioen op moeten brengen met welk bedrag men heus nog niet alles doen kan wat eigenlijk gedaan dient te worden. T.a.v. de plannen genoemd door de secretaris inzake een zendingsdag merkte dr Dankbaar op, dat men hiervan beter een classicale kerkdag kan maken de heer Philipse een waarschu wend woord zeker op zijn plaats. Iederegemeente dient dit vraagstuk zeker te bespreken, vond hij. Hierna volgde candidaatstel- ling van twee tweetallen voor de Classicale Zendingscommis sie. In de vacature wegens pe riodiek aftreden van de heer C. Philipse: 1. de heer C. Phi lipse, 2. de heer D. Vleugel, Wolfaartsdijk. In de vacature C. J. de Jonge: 1. de heer C. J. de Jonge, 2. de heer B. de Jager, Kapelle. LEZING Dr DANKBAAR. Na dit huishoudelijke gedeel te sprak dr W. F. Dankbaar uit Oegstgeest over het zendings werk. Deze in Goes zo bekende spreker, die hiermee ds P. J. Mackaay, welke verhinderd was, verving, besprak de vraagstuk- kerken in Holland zich hun apostolische taak bewust worden. Spreker zag vyf soorten vraagstukken, die tot bespre king nopen. Allereerst die van Oecumeni sche aard. Hierbij moet voldaan worden aan de vraag van de Javaanse kerken om als Hol landse kerken van verschillende richting samen het zendingswerk ter hand te nemen. Voorts zijn daar de vraagstuk ken van Methodische aard o.m. de opleiding van de inlandse predikanten alsmede de lectuur- productie en -verspreiding, de vraagstukken van strategische Prins Bernhard heeft gister morgen gedenkplaten onthuld aan boord van de kanonneerboot „Soemba". Oud-airbornes, die deel hebben genomen aan de in vasie en aan de luchtlandingen bij Son, Nijmegen en Arnhem, zullen op 15 Juni een bezoek brengen aan Eindhoven. Naar het zich thans laat aanzien zul len op 9 Juli een onverwacht groot aantal motorrenners deel nemen aan de T.T.-races te As sen. Deze races zullen n.l. ook meetellen in de strijd om het wereldkampioenschap. De hoofdredacteur van „Merdeka" is gisteren geland op Schiphol. Hij is voornemens om in Neder land en in verschillende andere Europese landen contacten op te nemen met politieke partijen. De uitspraak van de Bijzon dere Raad van Cassatie tegen de commandant van het kamp te Amersfoort, Berg, die reeds ter dood was veroordeeld, is 14 dagen uitgesteld. Volgens de „News Chronicle" is thans ar cheologisch bewezen, dat het graf van de apostel Petrus zich onder de St. Pieterskerk te Rome bevindt. Na dit jaar mogen in Duitsland geen films meer van voor 1945 meer worden vertoond. De ex-keizer van Annam, Bao Dai, is gisteren in Saigon aan- om het bestuur van veerd. Er is nog geen definitieve beslissing genomen. En hij voeg de er aan toe, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de duur der herhalingsoefeningen zes weken zal worden. Sprekende over de noodzake lijkheid van deze oefeningen, merkte generaal Kruis op, dat de laatste jaren de aandacht er uitsluitend op gericht is geweest de soldaten gereed te maken voor hun taak over zee, terwijl aan de landstrijdkrachten ten behoeve van West-Europa wei nig is gedaan. Daar tegenover staat de verantwoordelijkheid der regering en der legerleiding om ervoor te zorgen, dat zo spoe dig mogelijk een toestand be reikt wordt, dat we voldoende geoefende troepen in Europa ter beschikking hebben. Er moet'iets gedaan worden en wel zo gauw mogelijk. Be stendiging van de huidige toe stand is niet verantwoord. „De legerleiding", zo voegde generaal Kruis hieraan toe, „be grijpt zeer wel, dat herhalings oefeningen onmiddellijk na te rugkomst der demobilisanten in ons land niet zeer geapprecieerd zodden worden en bovendien niet eens mogelijk zouden zijn." Op de vraag hoe hij zich het verloop dan voorstelde, ant woordde generaal Kruis: Aller eerst worden de terugkerende dienstplichtigen gedemobiliseerd en wordt hun de gelegenheid gegeven een plaats in de maat schappij terug te vinden. Mid delerwijl kunnen voorbereidin gen gemaakt worden om ze te de mobiliseren en ze dan later in de loop van 1950 -voor een zo kort mogelijke periode te laten opkomen. De gedachte gaat uit naar een zodanige periode, dat met medewerking van de werkgevers de betrokkenen daardoor in hun burgerwerkkring geen hin der zullen ondervinden. Het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950. De lichtingen 19411944 kun nen het huidige „hiaat" niet op vullen, daar een volledige op leiding van ten minste een jaar zouden moeten ontvangen, waar toe door gebrek aan kader en opleidingsgelegenheid geen mo gelijkheid bestaat. Wfj merken hierby op, dat ge neraal Dürst Britt, de oud-com mandant van de 7-December-di- visie in een bijeenkomst van „Ons Leger", verklaarde, dat x.t een week van intense training voldoende zou zyn. aard: van staatkundige aa?d en «<*omen van financiële aard. Had hij over op zlchJ te nemen - de moeilijkheden, wat deze laat-'De staklng van de havenarbel- ste vraagstukken betreft reeds Iders te Bristol duurt voort. Een steeds meer te stimuleren en hetf 30.313,22 aan inkomsten was zendingsbesef bij de gemeenten en aan uitgaven f 30.307,22. Daar te verdiepen. Inmiddels werdde inkomsten zijn teruggelopen ook de zendingsbrochure van ds en het zendingsbureau Oegst- de Bres verspreid. 'geest 50 pet meer vraagt, achtte sterk vergroot de grote Batak kerk breidde zich in de afge lopen jaren met meer dan 20 pet uit noemde spreker het van het grootste belang, dat de het een en ander doen uitkomen, hier bleek wel, dat er heel wat meer nodig is dan VA millioen gulden. Spreker wees dan ook op een actie die door leden van de Jonge Kerk te Leiden is in gezet en die zeer goed is ge slaagd. Op dr Dankbaar's referaat volgde een interessante bespre king. Hierna volgde sluiting. woordvoerder van de stakers verklaarde gistermorgen: De hervatting van het werk door de arbeiders te Liverpool zal ons niet in de war brengen. Volgens de Albanese radio stem de' bij de verkiezingen voor de dorps volkscommissies 99.1 pet van de kiezers op de communis ten. Een werkelijk ontroerende eenheid! 140 Belgische geleer den zullen 11 mill, francs mogen verdelen. Het Gocse wapen naar Den Doel. In het plaatsje Den Doel 'by Antwerpen werd vorig jaar een monument onthuld ter gedachte nis aan de gealliëerden, die daar het afweergeschut bedienden in de strijd tegen overvliegende V-l's. Op dit monument is reeds aangebracht het wapen van Den Doel, van Gent en een gealli eerd wapen. Op 2 Juli a.s. zal daarop, naar wij vernemen, ook het wapen van Goes worden aangebracht. Op die datum zal dit wapen, dat uit brons wordt vervaardigd, aangeboden worden door B. en W. van Goes, die vergezeld zullen worden door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, en het dagelijks bestuur van de V.V.V. Goes. By deze plechtigheid zal eveneens aanwezig zijn de Gouverneur van West-Vlaanderen, alsmede de Nederlandse ambassadeur in België, en waarschijnlijk de Britse ambassadeur. De reis zal vanuit Goes per autobus naar Hansweert gaan en vandaar per boot verder. Mis schien zal ook het Goese Pijper- corps de reis meemaken. Het Nederlandse elftal voor Helsinki opgesteld. Voor de wedstrijd tegen Fin land, welke Donderdagavond a.s. te Helsinki wordt gespeeld, is het Nederlands voetbalelftal alg volgt samengesteld: Doel: De Munck. Achter: Van Bun en Schijve- naar. Midden: Van Schjjndel, Ter louw en De Vroet. Voor: Van der Tuyn, Schaap, Van Roessel, Wilkes en Clavan. Timmermans is in dit elftal niet opgesteld omdat hij in ver band met een binnenkort af t« leggen belangrijk examen naar Nederland is teruggekeerd. Len stra is niet opgesteld omdat hy klaagde over pijn in zijn been, terwyl Brandes in vorm zeer achteruit is gegaan en daarom niet werd opgesteld. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer. Licht tot half bewolkt en over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Noordoost. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1