Wordt regeling voor Berlijn gebaseerd op wederzijdse tolerantie Kapper Zeyger laat het er niet bü zitten L Russische voorstellen propaganda. Handboogsociëteit „Jacoba van Reieren" bestond 100 jaar. „Ziekenhuisverpleging'' vergaderde Goes. te T™ *K~. itóssi»*"-» Chr. Hist. Unie hield toogdag te Middelburg. HIEIIWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND nog steeds geen schot in parijse conferentie. Trein ontspoort te Hilversum Einde Berlpse Spoorwegstaking in zicht. Uitkeringen gebracht op f 5.25 per dag. Dorpsautoriteiten iieipen het raadsel oplossen. Ir. T. Michielsen benoemd tot directeur van de P.Z.E.M. Men neemt de proef op de som. Komt liet wetsontwerp Materiëls Oorlogsschade nog deze zomer in behandeling? SNIPPER Gornelissen en Dekker wonnen Ronde van Kloetinge. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1276 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG IS JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u. Maan op u., onder 7.27 u. Hoogwater op Dinsdag 14 Juni: Vlissingen: 4.14 u. 2.00 m., 16.30 u. 1.86 m. Terneuzen: 4.44 u. 2.17 m., 17.00 u. 2.03 m. Wemeidinge: 6.00 u. 1.70 m., 18.19 u. 1.50 m. De 4 ministers te Parijs zullen vandaag weer aanvangeii bij punt 1 van de agenda: De Duitse eenheid. Wysjinsky zou hier over thans enkele nieuwe dingen hebben te zeggen. Waar nemers te Parijs verwachten, dat op een aantal officieuze be sprekingen plannen zouden zijn gemaakt om in Berlijn een op wederzijdse tolerantie gebaseerde regeling te bereiken. Ministers voerden officieuze besprekingen. De vergadering van de vier ministers van Buitenlandse Za ken is gisteren in een geheime bijeenkomst voortgezet ofh, zo als waarnemers menen, de za kelijke bespreking van een plan voor een regeling te Berlijn te hervatten. Na de besloten vergadering, die anderhalf uur duurde, werd bekend gemaakt, dat de minis ters Dinsdag opnieuw bijeen zullen komen. De officiële reden voor de besloten zitting, die be gon na een open debat van vier uur en een kwartier, was, dat de ministers de procedure voor vandaag wilden bespreken. Waarnemers ter conferentie verklaarden echter in toenemen de mate tot de overtuiging te geraken, dat achter de klaarblij kelijke besluiteloosheid van de gisteren gehouden open verga dering plannen zijn gemaakt om 'in Berlijn een regeling te be reiken, gebaseerd op wederzijdse tolerantie. De verrassende loop van de vergadering volgt op een aan tal officieuze particuliere be sprekingen tussen alle vier mi nisters. NOG GEEN BESLISSING OVER VREDESVERDRAG. Na de open vergadering maak te een Sowjet-Russische woord voerder bekend, dat er geen beslissing was genomen over Wysjinsky's voorstel om een Zwitsers dorp afgebrand. In de nacht- van Zaterdag op Zondag is het op zestienhonderd meter boven de zeespiegel ge legen bergdorp Selva, aan de Oostelijke rand van de Oberal- pas in het kanton Graubuenden, geheel afgebrand. De brand ont stond in de late avond in een van de vijftien woonhuizen van het dorp. Het vuur werd zo danig door de krachtige wind aangewakkerd, dat reeds na een half uur het gehele dorp in lichte laaie stond. De uit hun slaap opgeschikte bewoners kon den slechts het vege lijf redden. Van de ongeveer honderdvijftig inwoners bekwam niemand let sel doch al hun have en vee vredesverdrag voor Duitsland te werd een prooi der vlammen. ontwerpen. De ministers werden het er over eens, dat men over het Duitse vredesverdrag was uitgepraat. In de kringen der Britse de legatie werd vernomen, dat de ministers in de open vergadering hadden besloten, dat zij van daag zouden terugkeren tot de bespreking van punt één der agenda: De Duitse eenheid, daar Wysjinsky had verklaard, dat hij hierover enkele nieuwe din gen had te zeggen. Wysjinsky antwoordde op de critiek der Westelijke ministers op zijn voorstel inzake een ont werp-vredesverdrag voor Duits land, nadat de Westelijke minis ters hun bezwaren er tegen had den herhaald. Bevin had verklaard, dat men niet kon denken aan het terug trekken van troepen uit Duits land, voordat er voldoende waarborgen waren tegen her nieuwde Duitse agressie. Acheson achtte de Russische voorstellen voor het terugtrek ken van de bezettingstroepen uit Duitsland „wreed en mislei dend", omdat zij de indruk wek ten, dat de bezetting eerder zou kunnen eindigen dan de Russen wilden. Concours slaagde uitstekend. Zaterdagmiddag hield de Kon. Handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" te Goes een concours ter gelegenheid van haar 100- jarig bestaan. Uit alle streken van Zeeland waren de boogschutters naar Goes gekomen en de voorzitter, mr Kegge, kon in zijn openings woord 24 sociëteiten, waaronder uit Beigië, met in totaal 137 schutters, waaronder 2 dames, welkom heten. In het bijzonder heette hij welkom Burgemeester W. C. ten Kate en de bescherm heer Notaris P. Pilaar. Ovezande. Mees vogels (6) met medail le: P. Voet. Kloosterzande. Liggende wip: Hoofdvogel met medaille (aan geboden door „Zeeuwsch Dag blad", GoeslA. Sorber, Goes; 1ste zijvogel met medaille (aangebo den door Th. Roovers, Middel burg): L. de Haes, Goes; 2de zij- vogel met medaille (aangeboden door de heer Zwartepoorte, Goes): A. Sorber,Goes na loting. 1ste Hoofdkal met medaille (aangeboden door Corn, van Strien te Goes): A. van Stel, Kapelle; 2e hoofdkal met me daille (aangeboden door Firma Groente-export naar Duitsland stopgezet. Naar het A.N.P. verneemt is de Nederlandse export van groenten naar Duitsland met ingang van Maandag 13 Juni stopgezet. Na uitvoerige beraadslagingen is men hiertoe overgegaan, om dat het tot heden beschikbare contingent van drie millioen dollar is uitgeput. Onderhande lingen hebben tot dusver nog niet tot goedkeuring van een nieuw contingent geleid. Voor lopig worden geen uitvoermach- tigingen afgegeven. I De sneltrein uit het Noorden, I die omstreeks 12 uur het station Hilversum passeerde, is door tot nu toe onbekende oorzaak uit de rails gelopen. De locomotief werd voor een groot deel ver nield, terwijl alle tien de wa gons zwaar werden beschadigd. Wonder boven wonder hebben zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voorgedaan. De ma chinist en de stoker liepen ver wondingen op en een der pas sagiers kreeg een lichte hoofd wonde. Vanzelfsprekend was de op winding onder de overigens niet talrijke reizigers zeer hevig. Hun letsel bleef evenwel beperkt tot enkele builen en schrammen. De materiële schade daarentegen is bijzonder groot. Nederlands sportvliegtuig verongelukt. Zaterdagavond heeft een Ne derlandse „Super Cruiser" een noodlanding bij Lens moeten maken. De bestuurder, de heer P. van der Drift uit Voorburg, brak een been en liep andere blessures op. Zijn passagiers, de medicus N. Versteeg en diens echtgenote uit Nootdorp, werden licht gewond. Het sportvliegtuig werd zwaar beschadigd. Kloetinge brengt f 625.60 bijeen voor het Rode Kruis. Donderdagavond werd op het gemeentehuis te Kloetinge de slotvergadering gehouden van de Rode-Kruis-actie. De heer J. A. Blok meldde, dat er een bedrag van f 625,60 was verzameld. Burgemeester H. N. Schimmel- penninck van der Oye sprak er zijn trots over uit dat Kloetinge zo spontaan heeft gereageerd op de oproep voor steun aan het Rode Kruis. Morgen stemmen de sraKers machtigd boven de 60 pet van het loon, die het spoorwegbestuur in Westelijke marken wil uit- over de opheffing der staking. Willi Kreikemeyer, directeur van het onder Sowjet-Russische controle staande spoorweg- bestuur te Berlijn, heeft Zater dagavond een beroep gedaan op de Westelijke spoorwegarbeiders, het werk te hervatten. Hij be loofde, dat geen represaille maatregelen zouden worden ge nomen en herhaalde zijn aan bod, 60 pet van hun loon in Westelijke marken uit te be talen. Generaal-Majoor Frank How- ley, de Amerikaanse comman dant van Berlijn, heeft in een brief aan de onafhankelijke vak- verenigingsbond (Ugo), die drie weken geleden het ^ein gaf tot de staking der spoorweglieden in West-Berlijn er mede namens al"U5Ilauei de drie Westelijke commandan- stakmgshoofdkwartier ten op aangedringen, dat de sta- gecteeia. kers de door de onder Sowjet- Russische controle staande spoor wegleiding aangeboden voor waarden aanvaarden. De Weste lijke commandanten hebben de West-Berlijnse autoriteiten ge betalen, 15 pet der verdiende Oostelijke Marken in Westelijke Marken om te zetten in de ver houding van één tegen één, zo dat alle West-Berlijnse spoor wegarbeiders er van verzekerd zullen zijn minstens 75 pet van hun loon in Westelijke Marken te ontvangen. Het hooidbestuur van de Ugo en van de bij de Ugo aangeslo ten spoormannenvakverbond heeft zich uitgesproken voor hervatting van het werk op de door Howley genoemde voor waarden. De stemming over het al dan niet hervatten van het werk op de genoemde voorwaarden zal worden gehouden op Dinsdag 14 Juni, aldus is nader door het mede- Ds v. tl. Made deed intredfe Nieuwdorp. Onder voorzitterschap van de heer Mr Dr Mes uit Heinkens- zand hield de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging op Z.- en N.-Bevelanu Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Goes haar algemene vergadering. De secretaris, de heer A. de Lange, bracht het jaarverslag over 1948 uit, waarin hij zijn Voor de Ned. Herv. Gemeente [blijdschap uitsprak over de goe- van 's-Heerenhoek, Nieuwdorp de samenwerking, die hier be en Lewedorp was het gisteren staat tussen het Alg. Zieken- een blijde dag. Na een betrek- i fonds en de Vereniging voor kelijk korte vacature kreeg deze I Ziekenhuisverpleging. Genoemd fonds heeft al zijn verzekerden bij de Vereniging herverzekerd voor wat ziekenhuisverpleging gemeente in cand. A. P. v. d Made van Raamsdonkveer weer een eigen predikant. In de morgendienst werd ds betreft, v. d. Made bevestigd door ds I De toekomst is voor vereni- Oost van Wemeidinge. Dezegjngen als deze onzeker. Spr. wfvs no«r aanleiding van Watth' I kon er echter op wijzen, dat de 7 T 'vereniging, dank zij het gevoer- de middagdienst deed ds de voorzichtige beheer, gezond v. d. Made zijn intrede. Hij had js en 0ver een behoorlijke re- tot tekst voor zijn predicatie ge- serve beschikt. in drie jaar is kozen 1 Cor. 123—24, waarde uitkering per verpleegdag met 90 pet en die voor bij staat: Doch wij prediken een gekruisigde Christus, voor Joden een aanstoot, voor de Grieken een dwaasheid, maar voor de ge roepenen, Joden zowel als Grie ken, prediken wij Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods. Na zijn predicatie werd de nieuwe predikant namens de burgerlijke gemeente Arendskerke welkom door de heer Hommes, wnd. burgemeester, die eveneens sprak namens de Geref. Kerk. Namens kerkeraad, kerkvoog- komende kosten in zes jaar met 75 pet verhoogd, terwijl de con tributie voor de vereniging in deze periode slechts met 40 pet gestegen is. Het is het ernstig streven van het Bestuur om de uitkeringen zo hoog mogelijk op te voeren. Tot spijt van het Be s-Heer stuur waren de specialisten niet geheten bereid in 1948 een overeenkomst met de vereniging inzake de ta rieven te sluiten. Per 1 Jan. 1949 bedroeg het Antal leden van de A-verzeke- dij en gemeente sprak de con-1 ring 24052, van de B-verzeke- sulent, Ds Renting van Hein- kenszand. In zijn dankwoord tot de ver schillende sprekers e.a. memo reerde ds v. d. Made, dat het juist 32 jaar geleden was, dat de eerste steen van het kerk gebouw te Nieuwdorp werd ge legd. Aan deze dienst werd mee gewerkt door het kerkkoor. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Tholen (2e pr. pl.), E. R. Damsté te Groot- Ammers. ring 1711, van de Aanvullende verzekering 3387 en van het Sanatoriumfonds 1338. De aftredende bestuursleden de heren J. L. J. Bruijnzeel te Wissenkerke, C. Douw te Oude- lande, A. de Lange en J. S. Visscher te Goes werden her kozen, terwijl in de plaats van de heer I. Groenewegen te Hoe- dekenskerke, die niet herkies baar was, als lid der controle commissie werd gekozen de heer G. Dees te Waarde. De uitkeringen werden met ingang van 1 April 1949 met Hij zeide er trots op te zljn, datwoutsayk de boogschutterssport, die een geoefend oog, stalen spieren en een groot concentratievermogen eist, thans nog zo populair is in Goes. Het ware te wensen, dat ook lste ünderkal met doos siga ren: H. A. Rijk, Ovezande; 2de onderkal met doos sigaren: J. Smallegange, Ellewoutsdijk na loting. lste Klep met medaille (aan kenszand; 2de klep met medaille (aangeboden door Bierbrouwerij 3 Hoefijzers): Jac. van Zweeden, Goes; 3de klep: K. Esselinge, Kloosterzande. Meeste kleine vogels met me daille (aangeboden door de heer Rijn, Goes: Chr. Vergouwe, Sas van Gent. de jongeren meer belangstelling do^ a9,osielI ?rn zouden gaan tonen voor deze L Bak.HeirL- sport. Notaris Pilaar bood eveneens zijn beste wensen aan. Ook de Bond van Handboog- schutterijen op Zuid-Beveland bood bij monde van haar voor zitter, de heer J. de Beste uit Oudelande, haar beste wensen aan. Deze deelde nog mede, dat de bond ongeveer midden Augustus zal deelnemen aan een interna tionale wedstrijd te Brussel, waar schutters uit België, Neder land en Frankrijk elkaar zullen bekampen, terwijl over deel neming aan de Olympische Spe len contact zal worden opgeno men met het N.O.C. Na dit min of meer officiële gedeelte nam de schutterskoning de leiding op zich, werden de pezen gespannen en snorden de' pijlen naar de vogels. Reeds bij een der eerste schoten viel de hoofdvogel, getroffen door een waar meesterschot van J. de Beste te Oudelande. De uitslagen waren: Staanüe Wip: Hoofdvogel met beker en me daille: J. de Beste, Oudelande; le zijvogel met medaille: G. van Gave, Sas van Gent; 2e zijvogel met medaille: J. F. Steyaard, St.-Jansteen; 3e zijvogel met me daille: C. Goense, 's-Heerenhoek; j 4e zijvogel met medaille: A. de Jonge, Ovezande; le kal. met medaille: E. Rentmeester, Ove-™k^eer ean ^gelijke bij Geref. organisten uit Zeeland bijeen. Onder leiding van de waar nemend voorzitter, de heer Barth te Nieuwdorp, kwamen de Gereformeerde organisten uit Zeeland Zaterdagmiddag in de Geref. Kerk te Goes bijeen. In zijn openingswoord richtte de heer Barth woorden van deelneming tot de heer Remeijn- se, wiens zoon in Indië kort geleden is gevallen. In het bij zonder heette hij welkom de Bondsvoorzitter, de heer Van Dijke. Na het afdoen van enkele huishoudelijke zaken werd een voorstel aangenomen, om bij voldoende deelname een excursie te houden naar Maassluis, waar een orgel zal worden bezocht. Opgave kan geschieden bij de heer Barth te Nieuwdorp. Hierna luisterden de aanwezi gen naar orgelspel van de heer de Meij. Een critische bespre king van het ten gehore ge hore gebrachte volgde. Tenslotte sprak de Bonds voorzitter enige woorden, waar na hij voorging in dankgebed. SCHEERMESSEN-MYSTERIE TE ARNEMUIDEN f 1.— per verpleegdag verhoogd en alzo gebracht op maximaal f 5.25 voor volwassenen en voor kinderen beneden 10 jaar op max. f4.30 p. d. (voor de B- verzekering op max. f 7.25 p. d.). De contributie voor 1949 zal niet worden verhoogd (de hogere uit gaaf zal worden gedekt uit het winstsaldo 1948 en zo nodig uit de reserve), maar het Bestuur ontving machtiging om de con tributie met ingang van 1 Jan. 1950 met 1 cent per week voor de A-verzekering en met 2 cent per week voor de B-verzekering te verhogen. Hierna hield de heer Dr M. Russchen, medisch adviseur van de Ned. Sanatorium-verzekering, een causerie over; „De tubercu lose en de Sanatoriumverple- ging". In de Vrijdag j.l. gehouden algemene vergadering van aan- d eelhouders der N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij is benoemd tot directeur, als opvolger van wijlen de heer J. Slooves, ir T. Michielsen, chef van de eleetrotechnische afde ling van de N.V. te Velsen. Deze benoeming zal per 1 Augustus a.s. ingaan. Ir Michielsen werd in 1906 te Arnhem geboren. Hij bezocht het gymnasium te Den Haag en stu deerde daarna aan de Tchnische Hogeschool te Delft, waar hij in 1931 het diploma van electro- technisch ingenieur behaalde. In datzelfde jaar nog trad hij in dienst van liet Centraal Bu reau van de Ver. van Directeu ren van Electriciteitsbedrijven te Arnhem. Hij bleef in deze functie werkzaam tot 1938, in welk jaar hij werd benoemd aan de eleetrotechnische afdeling van de Hoogovens te Velsen. Ir Michielsen is voorts lid van het Nederlandse Electriciteits- comité. Hij is gehuwd en heeft vijf kinderen. Momenteel woont hij in Santpoort. Als kapper A. Zeyger uit Arnemuiden in zijn zaak staat en uit het raam kijkt, ziet hij de markt. Daarop spelen joelende kinderen. Die snappen niets van kapper Zeyger's zorgen. Want die heeft hij. Wat zoudt ge doen lezer, vragen we in alle gemoede, als U, als kapper, met een mes staat te werken dat U een avond tevoren nog vlijmscherp heeft gemaakt en plotseling bemerkt, dat het net zo veel baard van Uw klanten wegneemt als ware het een kachelhoutje? hem liggen en terwijl die jongen zo staat te ploeteren, voel ik opeens, hoe ook bij mij het mes, zonder te sche ren over de stoppels begint te glijden." Waarlij ke verbazing stond op 's kappers gelaat, toen hij ons uitlegde hoe ze die dag hebben staan modderen. Hoe hij mes na mes opnieuw aanzettend, terwijl de knecht inzeepte, steeds maar bemerkte, dat het voor niets was. DE PROEF OP DE SOM. De kapper laat het er niet bij zitten en vier personen uit het dorp (waaronder de burgemees ter, de opperwachtmeester van de rijkspolitie en de hoofdonder wijzer, hebben zich bereid ver- 's kappers instrumentarium weer weigert, zal men, in tegenwoor digheid van genoemde personen, de verzegelde messen te voor schijn halen. „En dan, meneer, zullen we weten of ik fanta seer", zegt de kapper. Wat er verteld wordt van messen in gummilaarzen of mes- I sen, die op het postkantoor zijn 1 opgeborgen is „flauwe kul". Ze kiaard hem behulpzaam te zijn vertellen wel meer. Mijn vrouw een proef te nemen. Twee van zou het eten niet meer gaar hen, die steeds een eigen mesl kunnen krijgen en er zouden mee van huis brengen en de dingen verdwijnen in huis. We zijn kapper Zeyger op gaan zoeken. Hij hielp net de laatste scheerklant weg. Baas Zeyger is géén fantast. Luister naar zijn verhaal. Vorig jaar November is het begonnen. De knecht Victor bemerkte het eerst, dat zijn mes haperde. Nu zetten' de meeste kappers, als ze zoiets merken, zo'n mes aan op het leer. „Ik doe dat nooit", zegt kapper Zeyger, „want ik heb altijd scherpe messen in voorraad. Ik gaf Victor dus een ander mes. Dat weigerde ook." „Ik dacht, het zal wel aan Op Zaterdag te Middelburg gehouden Toogdag van de Chris- telijk-Historische Unie op Walcheren heeft het Zeeuwse Twee de Kamerlid mr W. F. E. Baron van der Feltz op een vraag van de heer C. Langebcke te Gapinge geantwoord, dat dezer dagen de laatste bespreking zal worden gehouden tussen de minister en de commissie van rapporteurs, terwijl de minister aan hem zou hebben toegezegd, dat het wetsontwerp materiële oorlogs schade nog vóór het zomerreces in de Kamer behandeld zou worden. Telegrammen aan H. M. de wijsheid en kracht schenke de Koningin en Ministerraad. om in dit moeilijke tijdsgewricht De voorzitter van de Toogdag- commissie, de heer W. Sanderse, sprak in de middagvergadering een openingswoord, waarbij hij zei, dat de toogdag 1948 zeer goed was geslaagd, zodat men kwestie in de Kamer was de uit- C.H.U. vallen. Er is de verdeeld- spraak van spr.: „We horen er held in de C.H.U., die tot uit- altijd van als de kogel al door de kerk is!" Mr Schmal wees er verder op, dat de C.H.U.-fractie vrij staat t.o.v. het huidige Kabinet, daar men niet heeft gevraagd om een zetel in de regering. We worden jmet de dag critischer, zo zei de heer Schmal en de maat raakt vol. Juist gezien van de regering vond spr. de benoeming van de zande; 2e kal met medaille: J. eenkomst wilde omdat toogdagen organiseren, noodzakelijk van Doorn, Ellewoutsdijk en G. Provoost, Gent (B.) (met medail- ter„ poging der activiteit le na kampen gewonnen door De voorzitter wees verder op het G. Provoost); 3e kal met me- z,oeke" naar samenwerking om. daille: Chr. Vergouwe Sas vandoor de gecombineerde candida- Gent; 4e kal nmt rrmdailfe: e! I terdÜsten C.H.U./A.R. in diver- van Jole, Kloosterzande; 5e kal j se ®emeen met medaille: M. v. d. Bliek, Er werd besloten een telegram St.-Jansteen; 6e kal met medail- aan H. M. de Koningin te zen- Ie: P. van Campen, St.-Jan- den met de volgende inhoud: stenen; le klep met medaille: j „De Walcherse leden van de C.H.U. op hun toogdag in ver gadering te Middelburg bijeen, hebben behoefte Uwe Majesteit in het eerste jaar Harer regering hun gevoelens van eerbiedige trouw aan te bieden. Zij bidden Uwe Majesteit toe, dat God Haar Haar zware taak temidden van Haar volk te vervullen. VRAGEN VAN DE DAG. Over de vragen van de dag sprak vervolgens mr dr J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer. Spr. besprak eerst het samengaan met de A.R. op tal van plaatsen. De heer Schmal was van mening, dat waar nodig tot samenwerking kan worden besloten en dat men niet altijd en overal „neen" moet zeggen Wat treft drukking kwam in „De Neder lander". De uitspraken van dit blad werden niet gedekt door de C.H.U. en er is thans een botsing tussen de mening van Groen van Prinsterer en de Sa- vornin Lohman, aldus spr.. Ver der zei prof. Van Niftrik, dat het uittreden van Van Walsum c.s. tot gevolg heeft gehad, dat spanningen zijn verdwenen, en heer Lovink. Tenslotte behan- dat men zich in de C.H.U. ge- delde de heer Schmal het Atlan tisch pact en de raad van Europa We kunnen niet afzij dig si aan, aldus spr. en we zul len met troffel en zwaard mee moeten helpen bij de opbouw van Europa, zo besloot spr. Tal van vragen werden beantwoord, terwijl na de hierboven geci teerde uitspraak van baron v. d. Feltz een telegram naar de mi nisterraad werd gezonden van de volgende inhoud: TELEGRAM. De C.H.U. Walcheren in Toog dag bijeen herinnert de regering aan de bijzondere toestand, waarin Walcheren verkeert, door een opeenstapeling van oorlogs- en bezettingsschaden en bepleit met de meeste nadruk de raadsverkiezingen be-1 voor Walcherens oorlogsschade zei spr. dat de uitslagen een bijzondere regeling te tref- aie reeds bekend zijn, hem tot fen, daar de herverkaveling in G. Provoost, Gent (B.); 2e klep met medaille: Jacob Vermeulen Heinkenszand; 3e klep met me daille: Ko de Baar, Ovezande* 4e klep: C. van Gink, Oude- lande; 5e klep; iz. Slabbekoorn, Goes; 6e klep, A. Boonman, tevredenheid stemmen. Bij de Indonesische kwestie stond spr. langer stil. Hij zei, dat er geen eenstemmigheid heerst in de C.H.U. over de te volgen gedragslijn De heer Schmal zag met bezorgdheid, hoe de regering steeds meer op het hellend vlak komt. Typerend het schadeherstel onvoldoende is en voor de steden in het ge heel niet voorziet. ONZE TAAK NU. Over het onderwerp „Onze taak nu" sprak in de avond- bijeenkomst prof. dr G. C. van Niftrik. Spr. schetste eerst een voor cie behandeling van de aantal schaduwen, die over de zellig „onder ons" ging gevoelen. Prof. van Niftrik wees er op, dat men in de C.H.U. niet pre cies weet wat men wil met de betrekking tot de Indonesische kwestie. Tenslotte besprak spr. de verhouding tot de Herv. Kerk waarbij hij de tegenstelling doorbraakantithese uiteen zette. Na deze schaduwen, zei spr., dat de C.H.U. geen kerke lijk gebonden politiek wenste en bovendien ook geen theolo gische gebonden politiek noch aan Kuyper noch aan Karl Barth. Het gaat er in de Unie niet om, dat onze haan koning zal kraaien, aldCtS prof. Van Niftrik, doch we moeten biddend zoeken naar ue weg, die God ons op het politiek erf leidt. Spr. wees er voorts op, dat men een geloofsgemeenschap moet hebben, wil men de moeilijk heden te boven kunnen komen. Tenslotte zei spr., dat e tus sen doorbraak en antithese een derde weg is, n.l. die in ge bondenheid aan Jezus Christus, waardoor men tot nieuwe bezie ling zal komen en waardoor twee anderen, die steeds met een mes uit de zaak geschoren worden, zullen Dinsdag met deze messen, die dan vlijmscherp zul len zijn, behandeld worden. Deze messen zal men dan ver zegelen en ze opbergen in een verzegeld kastje. De eerste de beste keer, dat tevens alle schaduwen zullen wijken. Ook prof. van Niftrik getreden, moest tal van vragen van de voor vandaag wel* genoeg van. vele aanwezigen beantwoorden. Van Snipper-Nieuws dan. Op 19 Juni wordt in de haven van Rotterdam het troepen transportschip „Waterman" ver wacht. Dit schip is het eerste, waarmee na de hervatting der repatriëring gesloten onderdelen worden gerepatriëerd. In het Wylermeer (op gecorrigeerd ge bied bij Nijmegen) zijn gisteren drie jongens verdronken. Gis termiddag ontstond brand in een grote boerderij bij Grave. Daar geen water beschikbaar was, brandde het gebouw geheel uit. De gehele inboedel en enkele stuks vee gingen verloren. Zaterdag is het 5000 ste schip van dit jaar in de Rotterdamse haven aangekomen. He't 5000ste in 1948 kwam op 14 Augustus aan. Doordat kinderen op de rails speelden kwam Zaterdag morgen een 9-jarig kind bij De venter onder een uit Zutphen komende trein. Het was op slag dood. A.s. Vrijdag zullen H. M. de Koningin en Prins Bernhard een officiëel bezoek brengen aan Utrecht. Op de Duitse Oost- Friese eilanden zijn grote aan tallen coloradokevers aange spoeld. De bekende Ameri kaanse negerzanger Paul Robe son zingt op het ogenblik in Moskou. - Uit Kanton wordt gemeld, dat het nieuwe Chinese Kabinet van Maarschalk Yen Hsi Sjan is goedgekeurd. Alle Noorse officieren zijn door het Noorse opperbevel gewaar schuwd tegen mogelijke activi teit van vijfde colonnes. In de nabijheid van Kratau werd vo rige week een communistische vergadering verstoord. Drie communistische leiders werden neergeschoten. De stakende havenarbeiders van Liverpool hebben besloten weer aan het werk te gaan. Ook het locomo- tiefpersoneel te Huil gaat Zon dag weer normaal aan het werk. - Uit het museum van de Pa rijse politieprefectuur is een ver zameling historische documenten verdwenen, betrekking hebben de op de Franse revolutie. Mevr. Lucy Jane Blevins te Harlan (Kentuchy) kan er maar niet genoeg van krijgen. Op 89- jarige leeftijd is zij voor de zevende maal in het huwelijk Wij hebben er echter „Ik laat praten." de mensen maar Onder flinke belangstelling werd Zaterdag de Ronde van Kloetinge verreden voor ama teurs en nieuwelingen over resp. 40 en 100 km. Bij de nieuwelin gen die 16 ronden moesten rij den, kregen de Zeeuwen Boo gaard, Melio, Stox, Moerdijk e.a. reeds spoedig flinke achterstand terwijl Bakker opgaf en Van Wel door een valpartij achterop raakte. Verhoeven waagde een ontsnapping maar zijn sprong was tekort om succes te boeken. Nadat enkele favorieten als Hui zen en Voorting wegens pech van het toneel verdwenen wa ren begon zich een kopgroep te vormen met alle favorieten w.o. de Zeeuwen Oosthoek en de Waal. De eindsprint gaf de vol gende uitslag: 1. Cornelisse (Am sterdam), in 1 uur 3 min. 2. Verhoeven (Overschie). 3. De Waal (Kloosterzande). 4. Bras- pennninx (Zundert). 5. Haze- winkel (Haren). 6. (Steenbergen). 7. ('s-Heerenhoek). 8. (Breda). 9. Van (Breda). 10. Goossens (Zundert). Om drie uur werd het start schot voor de amateurs gelost. Een grote groep bleef lange tijd gesloten bijeen w.o. de Zeeuwen Kloosterman, Van 't Westeinde en Huizen. Laatstgenoemde moest door een valpartij op geven. Nadat eerst Dekker ont snapt was voegden zich later v. d. Veeken en Van Elderen bij hem en dit trio bleef op kop tot in de laatste ronde, toen het peloton met Geluk, Verwij me ren en de leiders bereikte. Een eindsprint moest de beslissing brengen. De uitslag was: 1. Dekker (Eindhoven) in 2 uur 35 min.; 2. v. d. Veeken (St.-Willebrord). 3. Geluk (Rotterdam). 4. v. d. iLnden (Helmond). 5. Verwijme- ren (Terheijden). 6. De Rooij (Willebrord). 7. Drost (Haar lem); 8. Pauwels (Kieldrecht). 9. Van Elderen (Eindhoven). 10. Peijaart (Rotterdam). Kardux Oosthoek Konings Ninatten Australische natuurkundigen zullen experimenten beginnen om een kunstmatig poollicht te maken, dat de lucht „als een tweede maan" zal verlichten. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewoking. Half- tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen. Zwak ken tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1