rovincie^m Zeeuwse wijkverpleegsters kwamen bijeen in Goes. Ged. Staten stellen calamiteusver- klaring Wilhelminapolder (Z.-B.) voor. KIR&fMlÊ Meer dan treurig. „Ik vraag slechts." De beste propagandistes voor het Groene-Kruis werk. Dijkval van 9 Met 1943 was oorzaak. Provincie wil f 25.000 bij dragen aan „Het Vi'üe van Sluis". Zaterdag 11 Juni 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 >Ieer dan treurig is hetgeen tijdens de Pinksterdagen op de nieuwe ferryboot tussen Vlissin- gen en Breskens, de „Koningin Juliana", is gebeurd. Het publiek is die dagen als een wildeman opgetreden en heeft op meer dan ergerlijke wijze huis gehouden. Hoe groot de aangebrachte schade is, valt moeilijk te zeggen. Verschillende zaken zijn niet te herstellen. Enige voorbeelden van het vandalisme volgen hier. Op diverse plaatsen heeft men zich niet ontzien met een mes in het hout en in de railing zijn naam te krassen. Aan het dek werd een tafel, die met schroeven was vastgezet, finaal losgerukt. Met de deuren werd zo geslagen, dat vele geheel werden ontzet. van diverse plaatsen is de verf er at door stoten enz. In de W.C.'s werd zo lang met het druKpedaal voor de water spoeling „gespeeld", dat op een gegeven ogenblik er geen zoet waier meer was. tianken werden beschadigd, doornat men er doodleuk bovenop ging staan. Zo zouden we nog even kunnen doorgaan. Maar het is meer dan genoeg, om een indruk te geven van de meer dan schandelijke wijze, waarop het pubhek zich heelt gedragen. Het leek werkelijk meer op een kudde vee, dan op een verzameling redelijke wezens, Men vergat geneel, dat de „Ko ningin Julianaeen vervoermiddel ls en geen gelegenheid om te spelevaren en daarbij zijn slecht ste Hartstochten bot te vieren. r-r komt nog iets bij: Men heelt n.l. ook op een ongehoorde wijze het verkeer in de war ge schopt. Het was te verwachten, dat er een massaal vervoer zou zijn met deze dagen. Dat is ge bleken. Et werden op beide Pink sterdagen meer dan 40.000 passa giers overgezet, ruim 1.200 auto's en i uim 00 bussen. mar wat hebben honderden geuuan? Doodleuk wat heen en weer gevaren, soms wel drie- of vier Keer. Er moeten vaarten ge weest zijn, dat 600 mensen als schapen bleven hangen aan boord. Velen van hen hadden hun fiets ergens neergezet. Er waren soms lüoo rijwielen aan boord. Een goedkope en ideale fietsenberg plaats, dachten ze blijkbaar. Maar dat de fietsen lelijk in de weg stonden voor de auto's, die het schip moesten op- en afrijden, mocht niet hinderen. Toen het bootpersoneel ruimte moest ma ken en een aantal fietsen in Bres kens van boord zette was Leiden helemaal in last. Want de mensen, die in Vlissingen hun fiets wilden hebben, kwamen tot de ontdek king, dat die in Breskens stond! Een onbeschoft en brutaal optre den tegen het personeel dat deze dagen meer dan zijn uiterste krachten gaf, volgde. Na deze opsomming van wan daden behoeven wij weinig com mentaar te geven. Wij wisten al leen niet, dat het Zeeuwse publiek zulke meer dan onfatsoenlijke eigenschappen bezat. Dat is een openbaring. Begrijpt men dan niet, dat men op deze manier uiteindelijk aan het korste eind trekt? De veren op de Wester Schelde zijn vrij, maar het zou ons volstrekt niet verwonderen, dat, wanneer dit soort dingen zich herhaalt, het straks klaar zal zijn met het gratis vervoer. Dan heeft Zeeland dat aan zichzelf te wijten en dan moeten de goeden het met de kwaden bekopen. Of tegen dit vandalisme geen maatregelen getroffen worden Het zal, bij herhaling, zeker nodig zijn. Een Zeeuwse autoriteit maakte deze opmerking: „Het is eigenlijk nodig op feestdagen als die vvjj achter de rug hebben achter elke passagier een politieagent te zetten of achter elke 25 passa giers een rechercheur!" Dit zou alleen veel kosten, maar men begrijpe toch, dat bij een bovenomschreven wijze van handelen door het publiek, maat regelen niet achterwege kunnen blijven. Bezoek aan Frankrijk. Werd vorig jaar onze provincie bezocht door een aantal Franse landbouwers, thans zullen een aantal Zeeuwse landbouwers, waarvan velen met hun echtge noten een vijfdaags bezoek gaan brengen aan Frankrijk. De reis wordt gemaakt per autobus onder auspiciën van de Z.L.M. 25j zullen worden onderge bracht bij Franse boeren in het Departemeftt Seine et Loire. De deelnemers komen voor het grootste deel van Schouwen en Duiveland. Vertrek 9 Juni, Ook mosselzaadval op de Grevelingen. Schreven wij deze week, dat op de Waddenzee mosselzaadval 1949 was geconstateerd, thans kan het zelfde ook worden bericht van de Grevelingen. In de nabijheid van het gehucht De Osse werd op de kustwerken en op daar aanwezige mosselper celen, nieuwe zaadval geconsta teerd. Kreeftenvisserij heeft last van inktvissen. Evenals op de Ooster-Schelde blijken op de Grevelingen buiten gewoon veel inktvissen (hier ook zeekatten genoemd) voor te ko men. De kreeftenvisserij, die daarvan veel schade ondervindt heeft door de geringe vangsten weinig meer te betekenen. Algemene jaarlijkse vergadering Groene Kruis. De algemene jaarlijkse verga dering van het Groene Kruis, af deling Zeeland, wordt dit jaar, zoals reeds werd gemeld, te 's-Heer Arendskerke gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de plaatselijke af deling en wel op Zaterdag 13 Juni a.s. Om 10 uur 's morgens heeft een officiële ontvangst plaats van het hoofdbestuur door het gemeentebestuur op het gemeen tehuis. De vergadering zelf wordt ge houden in het verenigingsge bouw. In deze vergadering zal de secretaris-generaal van net Groene Kruis te Utrecht, Dr G. H. Ch. Cath, spreken over het onderwerp: „De taak van het Groene Kruis in deze tijd en in de toekomst". Voorts staan als punten op het programma: bestuursverkiezin gen, pensionnering wijkverpleeg sters en mededelingen over stichting van wijkgebouwen. Zoutelande verwacht een druk seizoen. Het kan deze zomer druk worden in Zoutelande. Alle pen sions zijn hoofdzakelijk voor de maand Augustus volgeboekt. Alleen voor Juli zijn er nog plaatsen beschikbaar. Wel kan men nog in Zoutelande terecht, wanneer men wil beschikken over gemeubileerde kamers. Ook aan het badstrand begint weer een zomerse bedrijvigheid te heersen. In tegenstelling met andere jaren heeft men op het eerste strand zo weinig mogelijk houten strandhuisjes geplaatst in verband met de zeer onple zierige ervaringen, die de eige naars hebben opgedaan tijdens de storm van verleden jaar, toen vele huisjes werden vernield. Over het algemeen genomen kan het voor Zoutelande een goed seizoen worden. Noodbrug in de weg KoudekerkeBiggekerke verdwijnt. Men is momenteel druk bezig met het maken van een nieuwe duiker in de weg tussen Koude kerke en Biggekerke. Door de Duitsers was destijds een tank gracht gegraven, terwijl een hou ten noodbrug, die bovendien nog zeer smal was, voor het verkeer was gelegd. Men heeft nu een begin ge maakt met het heien van beton nen palen, terwijl de noodbrug enigszins is verlegd om het ver keer niet te belemmeren. Geluk kig zal ook dit aandenken uit do bezetting nu spoedig zijn ver dwenen. Pletterij te Middelburg gaat verdwijnen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de Pletterij te Middelburg, die een onder deel van de N.V. The Vitrite Works is en aan de Schoorsteen- vegerssingel is gevestigd, bin nenkort grotendeels zal worden opgeheven. Voor de afvloeiing van het overbodig geworden personeel is een soepele regeling getroffen, zodat het weinig moeilijkheden zal ondervinden. Het is nog niet bekend wat er met de bedrijfsgebouwen en ma chines zal gebeuren. Provinciale weg WalsooordenKruisweg wordt in onderhoud door Hontenisse overgenomen. Ged. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld om de onder houdsplicht van de Provinciale weg WalsoordenKruisweg, die thans bij de Provincie berust, over te dragen aan de gemeen te Hontenisse. B. en W. van Hontenisse heb ben zich reeds bereid verklaard deze weg in onderhoud over te nemen, indien de provincie van haar kant bereid is de kosten van reconstructie voor haar re kening te nemen. Deze kosten worden geschat op f 72.665.26. Ged. Staten achten deze voorwaarden aannemelijk en billijk en zij stellen daarom voor aldus te besluiten. Bezoldiging provinciaal personeel. Ged. Staten van Zeeland heb ben de Prov. Staten doen toe komen een voorstel tot herzie ning van de bezoldiging van het provinciaal personeel. Zij mer ken in hun toelichting o.m., opdat het wel vanzelf spreekt, dal in deze tijd de provinciale beznldi- jging zich dient te richten naar de rijksregeling. Er is overleg met andere provincies gepleegd en ook de organisaties in het provinciaal georganiseerd over leg zijn in deze besprekingen i betrokken. VLISSINGEN. Beroep aangenomen. Ds A. Verschoor te Santpoort heeft het beroep naar de Geref. dngez. mededeling, advert.; (4mifrln Zönnebruin Jluiuau- Crèm. .0 oil. Voor het eerst sinds 1732 huwelijksinzegening in Boyl. Gisteren werd in de Ned Herv. Kerk in het Zuid-Friese plaatsje Boyl het huwelijk ingezegend van Grietje van Riesen en Ruud de Vries. Voor Boyl betekent deze inze gening een hele gebeurtenis, want noch de kerkelijke archieven, noch de plaatselijke overlevering ge tuigen ervan, dat ooit sinds om streeks 1750 in dit kerkje een huwelijk is voltrokken. De laatste huwelijksvoltrekking, waarover nog gegevens bestaan n.l. op het rijksarchief te Leeuwarden - was in 1732. Bommen op Sjanghai. Sjanghai schijnt, voor het eerst sedert de bezetting.door de com munisten, het doelwit te zijn ge weest van een luchtaanval. Gis termorgen werd namelijk een krachtige ontploffing gehoord na dat een enkele niet-geïdentificeer- de vliegmachine in de buurt van de internationale luchthaven Loenhoea had rondgekruist. Amphibisch oefenkamp voor mariniers op Texel. Ten behoeve van de maritieme opleiding van personeel van het korps mariniers zal ter plaatse van het voormalige marine vlieg kamp „De Mok" op Texel een voorlopig nog provisorisch-amphi- bisch oefenkamp worden inge richt. Hier zullen de mariniers ge legenheid krijgen zich te bekwa men in het uitvoeren van lan dingsoperaties en al wat daarmee samen hangt. Ook zal er in de vrije uren gelegenheid bestaan om de watersport te beoefenen. De Zeeuwse wijkverpleegstersdag, gisteren te Goes gehouden, onder auspiciën van de Prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis, mag uitstekend geslaagd genoemd worden. De zusters, in dienst van het Groene Kruis werkzaam, hebben nameiyk ruimschoots van gedachten kunnen wisselen over de diverse problemen, die zich by hun geenszins gemakkelyke taak, voordoen, en daarmede is het onderling contact ten zeerste ver stevigd. De voorzitter van de Prov. Fuikschot uit Goes, die het con- Vereniging, Jhr. R. J. H. Q. tact belichtte, dat zij geregeld Röell van Haamstede, die de onderhoudt met Centraal Bu- bijeenkomst opende en die er reau van het Groene Kruis te op wees, dat de Vereniging met j Utrecht. Ook zij gaf vele aar- haar 70 afdelingen en 38500 dige en nuttige aanwijzingen en leden de grootste organisatie in wekte alle aanwezigen op, de Zeeland genoemd mag worden, werden dan ook zeer vele proble men voorgelegd, die hij echter op voortreffelijke wqze behandelde. Voordat men aan de vragen toekwam, wees spr. erop, dat het Groene Kruis in de toekomst een zeer belangrijke taak wacht. jaarvergadering te 's-Heer Arendskerke bij te wonen. Tot slot van de morgenver gadering werd een demonstratie gegeven met Linido-ziekenhuis- meubilair, welk systeem berust op een vlechtwerk van rubber stroken, gespannen om een fra- De zedelijke en hygiënische i me van naadloze stalen buizen, verzorging van de bevolking LEZING Dr FELS. eist de grootste aandacht, zei hij. Dr K. Pels, district-schoolarts te Terneuzen, sprak in de mid- SALARIS EN PENSIOEN. Ook het moeilijke punt, de salariëring en pensioenering van dagvergadering over „Het op groeiende kind". Uitvoerig en duidelijk belichtte hij de nieuwe de wijkverpleegsters werd door 1 inzichten in de kleuterpsycho- hem besproken, waarmede hij logie. en hiervan vooral de geeste- direct een stroom van vragen i lijko zijde van het vraagstuk, afdamde. Dr Pels besprak allereerst de Er wordt allerwege gezocht twee levensuitingen uit de naar middelen om aan aller eerste periode (d.i. de periode verlangen te voldoen. Het beste die ligt tussen de eerste zou zijn een landelijk fonds teschreeuw en de eerste stap), stichten met premievorming enz. n.l. de impulsieve en de reac- doch tot op heden heeft de m\- tive levensuitingen. Voorts de nister nog geen medewerking verleend, zodat dit nog afwach ten blijft. Vooral voor de oudere zus ters is de toestand moeilijk. kleuterleeftijd, welke hij ver deelde in 3 momenten, n.l. het uitdrukkingsmoment, het sociale en het z.g. intentionele moment waarin het praten dat het kind Men poogt thans deze problemen heeft geleerd, spreken wordt en gezamenlijk te regelen met an- het phonetische spraakvermogen dere provincies. j wordt gevormd. Op de grote jaarvergadering! Tenslotte belichtte spr. de so- van het Groene Kruis te 's-Heer"ale4 verhoudingen van de Arendskerke op 18 Juni zal dit kleuterleeftijd, zoals de koppig- alles uitvoerig besproken worden. gpefeVO€ Tenslotte dankte Jhr. Röell Na zijn interessante causerie op geestige wijze de wijkver- j konden de dames vragen stellen pleegsters, die hij de beste pro- en tevens kennis maken met de pagandisten van het Groene 1 heer J. R. v. d. Borgh, inspec- Kruis noemde, voor hun mooie teur v. d. volksgezondheid in werk dat zij verrichten in het Zeeland. belang van de Zeeuwse bevol-1 De vergadering eindigde met king. een gezamenlijke wandeling naar Na Jhr Röell ;prak de dis- café „de Tol" in Kloetinge, trict huisbezoekster, Zr. J. waar thee werd gebruikt. Kerk alhier aangenomen. Ds Verschoor is op 8 Dec. 1912 ge boren. Op 21 Juli 1940 werd hij te St. Pancras in het ambt be vestigd. Hij vertrok vandaar naar Santpoort op 31 Maart 1946. KRONINGEN. Jaarvergadering Ziekenhuis- verpleging. Woensdagavond hield de afd. Kruiningen-Hansweert van de Vereniging voor Ziekenhuisver- pleging haar jaarvergadering in het Zondagsschoolgebouw. De voorzitter, de heer Job Sinke, betreurde het in zijn openings woord, dat niet meerdere leden aanwezig waren. Uit de notulen en het jaarverslag van de secr., de heer F. Vermeulen, bleek een achteruitgang van het ledenaan tal door de verplichte loonver zekering. De penningmeester, de heer M. Baveco, deed rekening en verantwoording over 1948 en zei, dat van de 1795 leden f 8489,94 aan contributie werd ontvangen. Daar sedert 1941 geen ledenvergadering gehouden was trad het gehele bestuur af. Het nieuwe bestuur is als volgt sa mengesteld: J. Sinke (voorz.), J. de Jonge (vice-voorz.), I. Ver meulen (secr.), M. Baveco en J. P. Theenaart, penningm., resp, voor Kruiningen en Hansweert. NW- EN ST. JOOSLAND. Agenda Raadsvergadering. De Raad van Nieuw- en Sint Joosland hoopt Maandagmiddag en avond 13 Juni a.s. in openbare vergadering bijeen te komen. Be langrijke agendapunten zullen ter tafel komen, w.o. wijziging der begrotingen 1948 en 1949; jaar- wedderegeling ontvanger; ver plichtstelling aansluiting ophaal dienst van huisvuil; instructies voor de secreatris en ontvanger request inzake onderhoudswerk der gemeente; verzekering tegen brandschade van de bijzondere school; jaarwedderegeling ambte naren ter secretarie; aanschaffing foto's Koninklijk gezin; aankoop of huur grond van Mr Evers in zake sportterrein; voorstel ont eigening van grond van mevr. Hamel voor de riolering en ver huur van de in aanbouw zijnde 14 woningwetwoningen. Ringrydery. Op 3de Pinksterdag werd de traditionele ringrijderij te paard gehouden, waaraan door 23 rijders werd deelgenomen. Dit jaar was het wat bijzonders en meteen een jubileum, door voor de 125e maal de ring gereden werd. De volle dige uitslag was als volgt: De drie wisselbekers werden ge wonnen door Jan Jeras, Jac. de Klerk en P. Hoebeke. Er werden 32 ronden gereden. 1. Jac. de Klerk 24 r.; 2. L. F. Polderdijk 16 r.; 3. P. Pleijte 14 r.; 4. P. Hoe beke 13 r.; 5. L. de Voogd 12 r.; 6. P. Meijer 10 r.; 7. C. A. Polder dijk 10 r.; 8. Jan de Visser Pzn. 9 r.; 9. Jan Jeras 9 r.; 10. Jan Knuijt 8 r.; 11. P. Adriaanse 8 r.; 12. J. v. Waarde 8 r.; 13. P. Baas Izn. 8 r.; 14. P. Baas Jzn. 7 r.; 15. C. Baas Izn. 7 r.; 16. J. de Visser 7 r.; 18. P. de Klerk 6 r.; 19. N. de Kater 6 r.; 20. A. Jeras 5 r.; 21. F. Ringelberg 3 r; 22. G. Reijnoudt 1 r. en 23. P. Cevaal 1 r. De meeste volgringen behaal de Jac. de Klerk met 14 stuks. De extra prijzen waren voor P. Pleijte, Jan Knuijt en Jan Jeras. De pollepel werd gewonnen door C. A. Polderdijk. ARN EMUIDEN. Uitslag ringrydery „ln Galop' 1. C. v. Sorge 19 ringen; 2. P. Brasser 18 r.; 3. L. P. Brasser 14 r.; 4. A. Brasser 13 r.; 5. J. A. Nijsse 10 r.; 6. J. Tramper 8 r.; 7. A. v. Dalen 8 r.; 8. D. Dijke 8 r.; 9. C. v. Belzen 7 r.; 10. P. Tramper Az. 7 r.; 11. W. Duvekot 7 r.; 12. L. v. Belzen Lz. 6 r.; 13 L. Scheele 6 r.; 14. B. de Nooijer 6 r.; 15. J. Goedegebure 5 r.; 16. C. Crucq 5 r.; 17. J. Dijke 4 r.; 18. M. Scheele 3 r.; 19. J. Crucq 2 r.; 20. P. de Nooijer 1 r. De beker van de burgemees ter werd gewonnen door P. Bras ser. De beker van de Wed. de Jong te Goes door H. v. Dalen met resp. 7 en 4 ringen van de 8, De prijs van de Ambachtsheer Jhr Rademaker-Schorer van Nieuwerkerk viel ten deel aan P. Brasser te Kieverskerke, de me daille van de heer J. J. Huissen viel ten deel aan C. v. Sorgen, die tevens de pollepel won. In totaal werden 34 beurten gereden. AAGTEKERKE. Geitenkeuring. De vereniging tot verbetering van het Geitenras heeft haar jaarlijkse keuring gehouden. Aan gevoerd werden 23 dieren. Groep lammeren: 1ste prijs W. Wisse; 2e pr. F. Kodde; 3e en 4e pr. dezelfde. Groep éénjarige: lste pr. Jac. de Visser Pz.; 2e pr. F. Kodde; 3e pr. G. Krijger; 4e pr. J. van Keulen. Groep tweejarige: le pr. Joh. Vos. Deze geit werd ingeschre ven in het P.V. Stamboek; 2e pr. F. Kodde. Groep driejarige: le pr. C. Blaas; 2e pr. G. Krijger; 3e pr. I. van Eijzeren; 4e pr. A. Pro voost; 5e pr. Johs. Wijkhuijs. Groep Stamboekgeiten: le pr. C. Blaas; 2e pr. Jan van Eijze ren; 3e pr. Jan van Eijzeren; 4e pr. F. Kodde. Het was een goed geslaagde keuring, hoewel het aantal aan gevoerde dieren groter had kun nen zijn. SOUBURG. Succes voor „Con Amore". Het dameszangkoor „Con Amore", directeur de heer Van Duijvenvoorde, behaalde op tweede Pinksterdag op het na tionaal muziek- en zangconcours te Oudewater in de 3e afdeling de le en in de erewedstrijd een 3e prijs. Voor directeur en leden een mooi succes. RETRANCHEMENT. De heer Visser geen organist meer. Ruim 20 jaar bespeelde de heer W. Visser uit Sluis het orgel der Ned. Herv. Kerk te Retranche- ment. Thans heeft hij ontslag genomen. In de laatstgehouden kerkdienst dankte ds Barnouw Op 3 Mei 1948 besloten de inge landen van de Wilhelminapolder (Z.-B.) de Prov. Staten van Zee land te verzoeken de polder cala- miteus te verklaren. Ged. Staten hebben thans, 11a een diepgaand onderzoek, de Prov. Staten liet voorstel gedaan dit verzoek in te willigen. Zij delen ter motivering van hun voorstel o.m. mede, dat de besturen der aan de Wilhelmina polder grenzende polders en wa terschappen geen bezwaren heb ben ingediend tegen deze calami- teusverklaring. Wel merkten zij op, dat naar hun inzicht de Wil helminapolder na de dijkval in 1943 het dijkgeschot onmiddellijk had behoren te verhogen. Een zo danig peil zou dan zijn bereikt, dat een reserve voor ev. calami teiten had kunnen worden ge vormd. Ged. Staten delen evenwel mede, dat het dijkgeschot snel en met grote sprongen omhoog is ge gaan (van f6.— per ha. in 1942- 1943 tot f70.per ha. thans), zodat het verwijt liet voldoende gerechtvaardigd is Voor het geval Prov. Staten met het voorstel tot inwilliging van het verzoek accoord gaan, hebben Ged. Staten een bijzonder reglement bijgevoegd voor het alsdan op te richten waterschap. Hiertegen zijn bezwaren inge diend door de besturen van de De Perponcher-polder, het Water schap Goessche-c.a. en de Wilhel minapolder (Z.-B.). Laatstge noemde polder heeft voor de zee wering een drietal geldleningen aangegaan, n.l. van 4 ton, van f 125.000 en van f 740.000.—. BEZWAREN. Het bezwaar van de Wilhel minapolder richt zich tegen de naam „Waterkering van de cala- miteuze polder Oost-Beveland en Wilhelmina (Zuid-Beveland)" die van de De Perponcherpolder en het Waterschap Gaessche-c.a. tegen de vertegenwoordiging van polder en waterschap in de dijk- raad. Ged. Staten antwoorden op die bezwaren, dat het steeds gebrui kelijk is geweest, dat, wanneer twee of meer polders tot één wa terkering worden verenigd, ge sproken wordt van „de waterke ring van de calamiteuze polders", gevolgd door de naam van de be trekken polders. In het aanvankelijk ontwerp hadden Ged. Staten zich de samenstelliiig van de dijkraad als I volgt gedacht: 10 vertegenwoor digers van de calamiteuze Wilhel minapolder (Z.-B.), 2 van de cal. I Oost-Bevelandpolder, 2 van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke", 2 van het waterschap Goessche-c.a. en de De Perponcherpolder, 1 van de Heerenpolder en 1 van de Oost- j Nieuwlandpolder. Zij hebben er I echter geen overwegend bezwaar i tegen, wanneer van de De Per- 1 poncherpolder een eigen zetel in de dijkraad wordt toegekend, ter- j wij. het ook geen bedenking ont- moet, wanneer aan het water schap Goessche-c.a. in de dijkraad twee eigen zetels toegekend wor den. Aan „De Breede Watering etc" dienen dan echter drie i.p.v. twee zetels te u arden toegekend, terwijl ook het aantal vertegen woordigers van de cal. Oost-Beve landpolder eveneens van 2 op 3 ware te brengen. VAL KWAM ONVERWACHT. In het verslag van Ged. Staten over het verzoek tot calamiteus- verklaring delen zij mede, dat op 9 Mei 1943 een grote oever- en dijkval ontstond onmiddellijk be- zuidoosten het Goesse Sas. Deze val kwam geheel onverwacht, daar de onderzeese oever van het dijkvak in de tien voorafgaande jaren geen belangrijke wijzigingen in ongunstige zin vertoonde. In de jaren 19431944 tot en met 1946- 1947 werd als gevolg van deze dijkval f 933493,39 uitgegeven. En in de dienstjaren 1947-1948 en 1948-1949 totaal f 1.079.902. Het reservefonds van f73.600. werd geliquideerd. Voor het nor- j male onderhoud werden steeds de nodige bedragen uitgetrokken. De 1 ingelanden hebben voor de in standhouding der zeewering en aanleg, uitbreiding en instand houding van de oeververdediging steeds verricht wat nodig was. i Van verwaarlozing der zeewering en oeververdediging is geen sprake geweest. Met de ruim één 1 millioen is, voor onderzeese oever verdediging, nog slechts een ge deelte van het nodige gefinan cierd. De totale kosten kunnen geraamd worden op f 2.500.000. Ged. Staten concluderen dan ook, dat buiten toedoen van het polderbestuur financiële moeilqk- heden van ernstige aard zijn ont staan en dat dekking van de drin gend nodige zeer hoge uitgaven door verhoging van het dijkge schot niet meer mogelijk is. de vertrekkende organist namens de kerkeraad, de kerkvoogdij en de gemeente. THOLEN. Memento mort. Woensdagavond j.l. is de wed. P. van AsChristiaanse, terwijl zij buiten de zonneblinden sloot plotseling ineengezakt. De ijlings geroepen geneesheer constateer de een hartverlamming. ST. ANNALAND. Zilveren jubileum. Vandaag is het 25 jaar gele den, dat de heer M. van Dijke bij notaris A. J. Bierens in dienst trad. De heer van Dijke is tevens, sinds verscheidene jaren gemeente-ontvanger. Door zijn hulpvaardigheid is hij in St. An- naland geen onbekende en heeft hij zich vele vrienden verwor ven zowel in- als buiten de ge meente. Gemeenteraad. WAARDE. Begroting gewijzigd. Dinsdag kwam de raad in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. C. van Burg. Tot lid van de commissie van woningwetruimte werd gekozen de heer H. Schrier Jr in plaats van de heer M. A. van Weele, die zijn benoeming niet aannam. Het enige punt op de agenda was wijziging begroting. De be groting 1949 was door Ged. Sta ten niet aanvaard, omdat f 36.000 bezuinigd moest worden. Om de begroting toch sluitend te krijgen werd besloten om de bouw van een Brandweer kazerne een jaar uit te stellen, evenals het aanschaffen van een nieuwe lijk wagen. Ook mede door enkele geldleningen de aflossingen met een aantal jaren te verlengen kon men aan het bedrag komen, dat werd voorgeschreven. Ook de be groting 1948 onderging een kleine wijziging. B. en W. werden gemachtigd een kasgeldlening aan te gaan, groot f90.000. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken. Uitslag wedvlucht St. Quintin, op 4 Juni 1949. De eerste tien winnaars wa ren: 1, 2. J. M. Kloet, Brouwers haven; 3, 9. G. Flikweert, Zon- nemaire; 4. M. H. C. Akkerdaas, Noordgouwe; 5. J. Verwijs, Zie- rikzee; 6. C. v. d. Welle, Zierik- zee; 7. P. Pimmelaar, Brouwers haven; 8, 10. P. v. d. Welle, Zie- rikzee. Afdeling Junioren. 1,4. L. v. Popering, Nieuwer kerk; 2, 3, 7, 8. C. v. Schelven, Zierikzee; 5, 9. T. Hort, Renes- se; 6. S. Wandel, Nieuwerkerk. WAARDE. De postduivenvereniging „De Scheldevliegers" hield een wed vlucht van St. Quintin. De uitslag was: 1. W. Krijnsen; 2 K. G. Louisse; 3, 4 P. Sonke; 5, 8 Gebr. Kopmels; 6 A. Waterman; 7, 9 K. Kamp. BORSSELE. „De Scheldevliegers" hielden een wedvlucht vanuit St. Quintin; af stand 185 K.M. Er werd gelost om 11 u. 10. Aankomst eerste prijswinnende duif 13.12.33 uur, aankomst laatste duif 13.31.17 u. Uitslag: Gebr. Nieuwenhuize 1, 13, 18; P. Deurloo 2, 3, 6, 11, 1 14, 19; W. A. Huizen 4, 8, 16; Iz. i Verheijke 5, 7, 10; A. Heerenthals 9; J. Duijnkerke 12; N. Meulen- berg 15; Job de Smidt 17, 20; J. Witte 21. ANNA JACOBAPOLDER. Zaterdag j.l. hield de P.V. „Nooit Gedacht" een wedvlucht vanuit St. Quintin (Fr.). De af stand was 208 K.M. en de uit slag luidt: J. Wisse 1 en 2; M. A. Neele 3, 7 en 8 en le overduif; J. Zuidweg 4; C. v. d. Reest 5; Th. v. d. Sluis 6. De duiven werden gelost om 11.10 uur; de eerste duif was om 1.32 uur binnen. vim VACANTIE. Vacantie en verkiezingen vor men in meer dan één opzicht een tegenstelling. Met vacantie-gaan is een zaak van GENOT; het naar de stem bus gaan behoort het ook te zijn, maar het is toch in de eerste plaats een PLICHT. Het ongeluk wil, dat de ver kiezingen voor meerderen in ds vacantietijd vallen en dat we dus krijgen, wel niet een conflict van plichten, maar een conflict tussen plicht en genot. Nu behoeft dit niet zo te zijn. Vacanties komen maar niet zo uit de lucht vallen en de ver kiezingsdatum wordt weken van te voren bekend gemaakt. Toch leert de practijk, dat zich hier moeilijkheden voordoen. In 1946 misten de A.R. in Rot terdam hun zesde raadszetel, dank zij de vacantiegangers en te Goes had in datzelfde jaar de K.V.P. een zetel meer gehad als de kiezers-met-vacantie op het appèl waren geweest. Voor de betrokken partijen een hard gelag. Maar niet minder voor de be trokken kiezers voorzover zij ernst maken met de zaak. Me dunkt hun vacantiegenot moet, toen zij dit hoorden radi caal vergald zijn. Ik wens alle lezers een pret tige vacantie. We mogen 't zien als een geschenk Gods. Maar ik hoop ook, dat zij, ge steld voor de keus, vacantie- GENOT-stemPLICHT, het geen ogenblik moeilijk zullen hebben. DUIVENSPORT KAPELLE. Uitslag van de wedvlucht vanaf Corbeil, georganiseerd door de Postduivenvereniging Oost West Thuis Best" te Ka- pelle: 1. W. C. Hundersmarck; 2. P. Butler; 3, 8, 14 P. van der Vliet; 4 P. Bruinzeel; 5, 7, 11 A. Blok; 9, 12 M. Eversdijk; 10 F. Hundersmarck; 13 M. Gijzel. Wedvlucht vanaf Orleans: 1 M. J. Nelisse; 2, 8, 11 P. van der Vliet; 3 M. Eversdijk; 4, 6, 9 Joh. Nijssen; 5 P. Butler; 7 P. Bruin zeel; 10 M. Gijzel; 12 A. van Driel. WOLPHAARTSDIJK. Wedvlucht „Blauwe Doffer". "Wedvlucht op 4 Juni vanuit St Quintin (Fr.) afstand 180 km; gelost 11 uur; eerste duif 1 uur 20 min.; prijzen als volgt: Joh. Westveer 1 en 20; J. de Jager 2, 3, 6 en 8; J. Verstelle 4; A. J. Walhout 5, 10, 26 en 27; C. v. d. Velde 7; G. van Strien 9, 13 en 14; Adrie Eggebeen 11, 22 en 24; J. Eggebeen 12, 15, 18 en 19; P. Houtekamer 16; L. Pieterse 17 en 28; P. van Loo 21; I. Boer 23; F. Ossewaarde 25. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oost- en Mid- woud, A. N. v. d. Kreeke te Tiel; te PurmerlandDen Up, E. A. Cremer, cand. te Arnhem; te Meerkerk, J. Koele te Dirksland; te Gaast-Ferwoude, D. J. Spa- ling, cand. te Heemstede; te Om men, J. N. de Ruiter te Sneek. Geref. Kerken. Beroepen te Barneveld, A. Brouwer te Soestdijk; te Wester- lee, S. Boersma, evang. pred. te Delfzijl; te Hilversum, N. B. Knoppers te Htrdenberg. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vlissingen, A. Verschoor te Santpoort; naar Avereest, G. Visser te Haas trecht; naar Rijsoord, H. J. Knauff te Leksmond; naar Sib- culo-Kloosterhaar, K. A. Schip pers, cand. te Olst, die bedankte voor Onnen en Hasselt-Rouveen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Hogezand, J. F. de Weger te Deventer. Ds E. B. Couvee. Bij K.B. is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nas- sau, Ds E. B. Couvee, em. pred. der Ned. Herv. Gem. te Utrecht. In de vergadering van de Geref. Mannenbond (Art. 31 K.O.) is ds Visee te Kampen opgetreden op een wijze, die naar het ons voor komt, niet door de beugel kan. Dat hij grote bezwaren heeft tegen tal van Chr. Scholen, het C.N.V. en de N.C.R.V., is zijn recht. Zoals het ook zijn recht is die bezwaren in het licht te stel len en zijn hoorders tegen z.i. dreigende gevaren te waarschu wen. Maar tegen de wjjze waarop hy dit deed, moeten wij toch wel ern stig bezwaar maken. Bij de beantwoording van ge stelde vragen, zei ds Visee, spre kende over het C.N.V., volgens 'n breed verslag in de N. Pr. Gr. Crt. o.m.: „Is het niet eigenlijk zo, dat w« toch heel vaak in de vakbeweging niet in de eerste plaats om de ere Gods worstelen, doeh wel gepro beerd hebben op een Christelijke manier schatten te vergaderen. Ik beschuldig niemand, stel alleen de vraag". Verder merkte hu o.m. sp, dat he. z.i. eis is, om waar mogelijk, vrijgemaakte scholen te stichten, „Is dit niet mogelijk, dan zende men zijn kinderen naar de beste school en dan kan het in dat ge val wel eens mogelijk zijn, dat deze school niet de Gereformeerde of Christelijke school is, waarmee ik natuurlijk weer niet zeggen wil dat de openbare altijd beter is dan de Christelijke". Wij hebben enkele woorden onderstreept. Ds Visee beschuldigt niemand, hij vraagt slechts, „hij wil niet zeggen", maar intussen is hij be zig te insinueren en te suggereren op een wyze, die niet door de beu gel kan. In 1941 werd uit een 76-tal polders en waterschappen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen ge vormd het waterschap „Het Vrije van Sluis". Het nieuw gevormde waterschap kreeg reeds vrij spoedig met moeilijkheden te kampen. De grootste moeilijk heid was wel, dat men de zee wering. die voor de oorlog in een vrij behoorlijke staat verkeerde, moest verwaarlozen, doordat de bezetter de toegang daartoe on mogelijk maakte. Na de bevrij ding bleek, dat de zeewering niet dan met zeer hoge kosten, mede tengevolge van de plaats gehad hebbende oorlogshande lingen, weer in een behoorlijke staat zou kunnen worden ge bracht. Ook het herstel en het op peil brengen van het wegen net is nodig. Hoewel vermoede lijk een zeker percentage als oorlogsschade zal worden ver goed, zullen toch niet onbelang rijke bedragen voor rekening van het waterschap zelf komen. Bovendien zijn enorme bedragen nodig voor de uitvoering van een nieuw ontwateringsplan. In verband met de grote, door de oorlog geleden schade, is de draagkracht van dit deel van de provincie echter belangrijk af genomen en heeft het water schap zich dan ook tot het Rijk gewend om een financiële bij drage. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft inmid dels daarvoor een bedrag van f 200.000 uitgetrokken. De minister stelde aan subsidie de voorwaarde, dat het dijkgeschot van f 14 op f22 per H.A. zou worden gebracht. Aan deze voorwaarde is inmiddels reeds meer dan voldaan, daar het dijkgeschot is verhoogd tot f 26. Daarnevens werd door de minister de voorwaarde gesteld, dat de Provincie een bijdrage zou verlenen, gelijk aan de helft van het Rijkssubsidie, dus f 100.000 groot. Ged. Staten zijn echter van mening, dat, gezien de de plorabele toestand van de pro vinciale financiën, een derge lijke uitgave niet verantwoord zou zijn en zij stellen daarom voor om de provinciale bijdrage te bepalen op f 25.000.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2