Waarschijnlijk op 20 Juni republikeins bestuur te Djogja. L NIEUWS Wysjinsky wil vredesverdrag voor Duitsland. Directeuren van Gemeentewerken bezochten Walcheren. Bezorgdheid voor financiële toekomst der N.V. P.Z.E.M. En toch Zending Ook de West kan deelnemen aan tafelconferentie. Verliezen in Indonesië. i Pesinflo neemt onverzoenlijke houding aan. Na een jaar vertrek bezettingslegers. Vlissingse koopman bedreigd met startpistool. Motie van wantrouwen Staten van Guracao. Winstuitkering van 5 pCt voorgesteld. De aardbeien... en wat ze kosten. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD ïe jaargang No. 1275 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zaterdag 11 juni 1949 Op- en ondergang van Zon en Maan. Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Zondag: Zon op 4.20 u., onder 20.59 u. Maan op 23.22 u., onder 4.58 u. Hoogwater op Zondag 12 Juni: Vlissingen: 2.34 u. 2.13 m., 14.57 U. 2.12 m. Terneuzen: 3.04 u. 2.33 m., 15.30 u. 2.30 m. Wemeldinge: 4.25 u. 1.76 m., 16.53 u. 1.72 m. E Na al de verschuivingen der laatste jaren staan wij voor een geheel ander beeld der vol kerenwereld. En tóch, na al die geweldige veranderingen door de uitbar- tmgen van een ontembaar na tionalisme in de Oosterse we reld, blijft nog steeds de zen dingsopdracht van kracht. En het Evangelie van Jezus Chris tus staat nog onveranderd met de reddende hand voor allen, die de drang naar de hoogste vrij heid kennen. Met bange zorg zien wij op verren afstand, hoe het zen dingswerk in Azië wordt be dreigd door de wassende invloed van het Communisme. Niet lang zal het meer duren Of wij moeten rekenen met een Communistisch Oost-Azië, waar- In overal de jonge generaties worden getraind naar de begin selen van Moskou. Die vloed komt op en is niet meer te stuiten. China is er wel dra door overstroomd. Indo- China volgt. Malakka en Burma ontkomen er niet aan. Japan wordt er na zijn grote neder laag door overrompeld. Indone sië staat op vele plaatsen er voor open, omdat de hier en daar opgeworpen dammen niet Sterk genoeg zijn de komende vloed te keren. Zal de Christelijke zending zich in de komende jaren kunnen handhaven, nu de situatie zo radicaal veranderd is? Amerika twijfelt er aan en heeft de zendingsarbeiders uit China teruggeroepen, omdat hun leven er niet veilig is en de Amerikaanse vlag hen niet lan ger beschermen kan. En ondanks deze nijpende toe stand willen vele zendingsmen sen op hun post blijven, omdat zij vrezen dat met hun evacua tie ook de geregelde prediking van het^ Evangelie verdwijnen zou. Niet alleen de Evangeliepre diking, maar ook het onderwijs, de medische verzorging en de maatschappelijke voorlichting zouden dan tot een minimum worden teruggebracht. Val de Zending met een nieu- we werkmethode, los van enige invloed en bescherming ener Westerse legering haar roeping kunnen vervullen? Men spreekt ervan, dat de zendingsmogelijkheden zullen blijven, wanneer de arbeid zal geschieden volgens het type van de eerste eenvoudige pioniers, die niet het stempel droegen van een Westerse suprematie. Dan zou het Apostolaat weer duidelijk naar voren komen, waaraan het Pinksterfeest ons dezer dagen heeft herinnerd Vanuit Jeruzalem begon de grote Inzet en met opoffering van heel veel trokken de Apos telen de wijde wereld in. Zij konden sinds de machtige erva ring van Pinksteren niet anders. Het lekenapostolaat zou er hen toe gedwongen hebben. De kruisbanier moest overal worden geplant. In hun Handelingen en Brie ven vinden wij de elementaire Zendingstheorie en de gezonde zendingspractijk, ontmoeten wij jonge kerken, die ras komen tot algehele zelfstandigheid en toch de eenheid onder elkander trach ten te beleven en te bewaren, waarbij de moedergemeente te Jeruzalem niet vergeten werd. T T it grote dankbaarheid aan die eerste getuigen en aan allen die in de loop der eeuwen door de Pinkstergeest werden aangevuurd en in de gehoor zaamheid des geloofs de Blijde Boodschap naar andere oorden brachten, hebben wij het zen dingswerk voort te zetten. Uit ootmoedige dankbaarheid aan de barmhartige God, die ons de roeping gaf de geestelijke zegeningen, die wij zelf mogen genieten, aan anderen door te geven, zal de Christelijke kerk steeds weer wegen zoeken voor het vervullen van haar zendings roeping. Juist in de nu totaal andere wereld van het Oosten is de voortzetting van het zendings werk een zaak van heel gewone eerlijkheid en trouw. De Pinkstergeest spoort de ge meente er toe aan, om het gees telijk bezit in Christus, dat geen valutadaling kent, steeds op nieuw in omloop te brengen. Trouw tegenover Christus, trouw tegenover de pioniers onzer zen- dingsvelden, gebiedt ons voort te gaan. Zij, die jaren geleden het zen dingswerk opnieuw organiseer den, begonnen er mee in de ver wachting dat het nooit meer zou worden losgelaten, totdat de vol heid der heidenen zou zijn in gegaan. f7 en veranderde wereld in het Oosten! Maar nog steeds hetzelfde Evangelie en hetzelfde zendings bevel. Het moet worden volbracht, opnieuw geïnspireerd door dankbaarheid, liefde en trouw. De realiteit van Pinksteren zegt ons dat het kan, want het ge loof kan ook nu nog bergen ver zetten. v D,C, Heer der Zending kfaard biervoor garant ver- G-J. K. De Chinese regering treft inder haast voorbereidingen om Kanton haar tweede hoofdstad binnen twee maanden te ontruimen. VERKLARINGEN VAN Dr VAN ROYEN EN MOH. ROEM: Do voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr van Royen, heeft verklaard, dat aan de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja twee voorwaarden moeten voorafgaan, n.l. evacuatie van de burgerpersonen en het vinden van een „formule" voor het bevel tot het staken van het vuren. Dr van Royen hoopte, dat te gen het eind van deze week een vorm zal kunnen worden gevon den voor dit bevel.'Daarna zouden de Nederlandse troepen onmiddel lijk worden teruggetrokken, waar voor tenminste een week nodig is. Naar verwacht wordt zal dan de terugkeer van de republikeinse re gering op 20 Juni kunnen plaats vinden. Voorts zei dr an Royen, dat er geen enkele grond is voor de be richten als zou Je terugkeer van de republikeinse regering niet de ze maand kunnen geschieden. De Rondetafelconferentie zal zo spoedig mogelijk worden ge- i houden zei dr van Royen. Hij j hoopte, dat na de terugkeer van de republikeinse regering en na dat de overeenkomst zou zijn I goedgekeurd door het republikein- se parlement, de „richtdatum" 15 Juli kan zijn. Naar de mening van dr van Royen is het vraagstuk van deel neming door Suriname en de Ne derlandse Antillen aan de Ronde tafelconferentie niet een punt waarvan reeds kan worden vast gesteld dat deze gebieden zullen deelnemen met stemrecht; hun deelname is echter natuurlijk. Ze zouden bijv. kunnen deelne men als adviseurs of waarnemers. Voor de Rondetafelconferentie plaats vindt zullen geen debatten in de Veiligheidsraad over de In donesische kwestie plaats hebben, meende dr van Royen. En na de overdracht van de souvereiniteit zal de Indonesische kwestie van de agenda van de Veiligheidsraad afgevoerd worden. Dan zou Indo nesië mogelijk ook lid van de V.N. kunnen worden. Dr van Royen verklaarde voorts, dat het vraagstuk van de keuze van de staatsvorm of de staatkundige organisatie van enige gebiedsdeel gezamenlijk zou Aansporing tot voortzetting van het terzet. De Pesindo, de Republikeinse partij der socialistische jonge ren, welke deel uitmaakte van Sjarifoeddins' Front Demokrasi Rakjat, heeft o.a. te Solo pam fletten verspreid waarin wordt verklaard, dat zij niet kan in stemmen met de verklaringen van 3e heren van Royen en Roem en dat zij het staken van het vu-v ren als voorwaarde onaanvaard baar acht. De Pesindo verwerpt de verklaringen van Royen- Rum en spoort leger, arbeiders, boeren, scholieren en alle pa triotten aan, om een sterke een heid te vormen tot voortzetting van het verzet. Alle „republi keinse getrouwen" dienen „zich voor te bereiden op een langdu rige worsteling tegen de impe rialisten". moeten worden behandeld onder internationale controle. MOH. ROEM. De voorzitter van de republi keinse delegatie, Molt. Roem noemde eveneens 20 Juni als da tum voor de overneming van het bestuur over het gebied van Djog ja door de sultan, waarna nog vijf tot zeven dagen nodig zouden zijn voor de ontvangst van de republi keinse leiders. Roem zei, dat het uitstel van de terugkeer te wijten is aan de evacuatie van Djogja en de terug trekking van de Nederlandse troe pen. Hij zeide voorts, dat het de wens is van de republiek, dat de Inter-Indonesische Conferentie (als voorbereiding op de R.T.C.) te Djogja zal worden gehouden. Na de terugkeer van de republi keinse regering in Djogja zal de republiek de Indonesische natio nalistische leiders voor deze con ferentie naar Djogja uitnodigen. Over de besprekingen gaf Roem als zijn mening te kennen, dat de ze niet teleurstellend zijn geweest en de vertraging in de besprekin gen het gevolg zijn geweest van de onvoorziene evacuatie van Djogja en de incidenten aldaar. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen In Indonesië z\jn gerap porteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 4 Mei 1949: sold. Ie kl. A. KLOOSTER uit Nieuw Beerta. Gesneuveld 8 Mei 1949: mar. 2e kl. C. S. A. DAMHUIS uit Weesperkarspel. Gesneuveld 22 Mei 1949: sold. W. A. BUI- TING uit Didam; kapt. E. ROE RING uit Surrey (Engeland) sold. R. TALSTRA uit Tietjerk- steradeel; korp. L. H. J. TUEN- TER uit Versseveld; se.g. majoor F. H. IJSPAARD uit Amsterdam- C. Gesneuveld 23 Mei 1949: sold. H. J. M. VAN DER AVORT uit Rotterdam; sold. L. M. MIERIS uit Utrecht. Gesneuveld 24 Mei 1949: sold. A. W. KOOKEN uit Budel. Gesneuveld 25 Mei 1949: sold. Ie kl. P. STOK uit Baren- dreeht. Gesneuveld 26 Mei 1949: sold. G. VAN AARDEREN uit Sneek. Gesneuveld 27 Mei 1949: sold. Ie kl. J. E. VAN PETTEN i uit Amsterdam-C. Gesneuveld 28 I Mei 1949: sold. T. C. VAN BEEK uit Nieuwkoop; sold. T. GOLVER- DINGEN uit Hardinxveld. Ge sneuveld 29 Mei 1949: sold. G. J. J. COUWENBERGH uit Heerlen; korp. A. L. SJOUKEN uit 's-Gra- venhage. Jhr Tjarda van Starkenborgh naar Nederland. De oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, Jhr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, en zijn echtgenote bevinden zich aan boord van de „Nieuw- Amsterdam", die vandaag uit New-York naar Nederland ver trekt. Voor de zeventiende maal z\jn de vier ministers van buiten landse zaken nn in Parjjs bijeengeweest. Op de conferentie van gisteren kwam Wysjinsky onverwacht met het voorstel, dat de ministers een vredesverdrag voor Duitsland zouden ontwerpen en binnen een jaar na sluiting van het verdrag alle bezettingstroepen uit Duitsland vertrokken zouden zjjn. Over dit nieuwe voorstel viel vanzelfsprekend een en ander te zeggen. „Kopers" verdwenen met sigaretten. De Vlissingse politie heeft in samenwerking met de rijksrecher che en de rijkspolitie van St. Lau rens een roofoverval tot klaar heid gebracht, waarbij aan een Vlissingse koopman een aantal Amerikaanse sigaretten werd ont stolen ter waarde van ongeveer f 1600.—. Enkele weken geleden trachtte deze Vlissingse zakenman aan twee personen dit te verkopen. Men kwam overeen, dat de twee adspirant-kopers 's avonds met het benodigde geld in het pakhuis van de koopman zouden komen, 's Avonds verliep aa.. rankelijk al les volgens de plannen, maar toen het op betalen aankwam stak een van de „kopers" de hand in zijn binnenzak en trok in plaats van zijn portefeuille een revolver. De eigenaar van het vuurwapen dwong de ontstelde koopman met zijn handen omhoog tegen de muur te gaan staan, waarna beide he ren er met het geld en de siga retten per auto van door gingen. De teleurgestelde koopman durf de niet naar de politie, omdat hij zoals later Heek voor de sigaretten geen invoerrechten had betaald. Vorige week hoorde de Vlissingse politie enige geruchten over de roofoverval en zij wist de gedupeerde koopman op te spo ren. Deze vertelde alles. Na een nauwkeurig onderzoek werden te Middelburg en St. Lau rens twee personen gearresteerd, ene zekere A. en O. Hoewel deze mannen eerst halsstarrig ontken den bekenden >i tenslotte de overval gepleegd te hebben. Het bleek, dat de revolver, waarmede zij de koopman hedreigd hadden, slechts een startpistool was. IQ Typische Russische gewooonte Dat Cl Russen soms eigenaar dige gewoonten hebben mag als bekend worden verondersteld. Gisteren werd tijdens de bijeen komst van de vier ministers te Parijs dit weer eens bevestigd. Toen Wysjinsky met zijn voor st ter tafel kwam ging .de woordvoerder van de Russische delegatie direct de zaal uit om het de journalisten te gaan ver tellen. Hij bleef hen zo op de hoog te houden van de conferentie en vergat vooral niet uit te laten ko men, hoe Wysjinsky eigenlijk de enige is van de grote vier, die re kening houdt met de belangen van Duitsland! Acheson oefende sterke critiek op Wysjinsky's voorstel en ver klaarde zich tegenstander van het bespreken van een vredesverdrag met Duitsland alvorens de grote vier het erover eens waren met wat voor een soort Duitsland zij een vredesverdrag zouden moeten sluiten. Bovendien achtte hij het eei. tijdsverspüling voor de minis ters om de. procedure voor de voorbereiding van een vredesver drag te bespreken en hij stelde voor, dat de plaatsvervangers de ze kwestie zullen analyseren. Hij zou het voorstel echter wel be studeren. GEEN PROPAGANDA. Bevin protesteerde tegen de overmaat ego en deugd, die de Sowjet-Unie aan haarzelf alleen toekent. „Wij zijn hier om vrede te maken", zei hij, „en geen pro paganda. Onze motieven zijn op recht en wij wensen, dat zij dui delijk begrepen worden. Wij wil len geen overeenkomsten met voetangels en klemmen. Wij wil len Duitse eenheid en geen voor gewende eenheid, waarachter een Duitsland, verdeeld door zone- barrieres, schuil gaat". Schuman, die zich eveneens bereid verklaarde Wysjinsky's voorstel in studie te nemen, stel de voor, dat de plaatsvervangende ministers het orstel eerst in studie zullen nemen. Hiertoe werd besloten. Teneinde de wrijving te beëin digen tussen de statenleden van de Nederlandse Antillen en de re gering van dr Da Costa Gomez, hebben vier statenleden gisteren een motie van wantrouwen tegen de regering ingediend. In de motie wordt o.m. gezegd, dat de partij-politieke belangen bij het kabinet zwaarder hebben ge wogen dan het algemeen belang. Een der ondertekenaars wees op de „fascistische" neigingen van dr Da Costa Gomez en vond dat „de ze pestilentie moest worden uit l geroeid". De motie werd aange- I nomen met negen stemmen tegen zes stemmen. De oppositie vertrok toen en zal nu de beslissing van het be stuur afwachten. fa#è>05SE><&5&<Sü5X&se><a#5><as:ö>^<a#E><aJ=6><feS5>«#ê>«s^>«sS5><as^><^ Die, dient u-ati ^'A.Ld-A^ülha. 1 heeft gehoord van de moord op Piet Relief en zijn gezel- (F len, die op verraderlijke wij'e werden afgeslacht door de Zoeloe-koning Dingaan, ter- wijl men met meer of min- A dere belangstelling meege- leefd heeft in of als men tot de jongere generatie be hoort gehoord heeft van de strijd van de Boeren tegen de Engelsen in twee oorlogen. Door latere berichtgeving is men er vertrouwd mee ge raakt, dat Zuid-Afrika goud A en diamanten produceert, dat X men er maar naar toe behoeft a te gaan om spoedig rijk te worden, kortom, dat het een X land is van melk en honig. 8? De werkelijkheid is geheel anders. Harder. (P Over die harde tverkelijk- y heid gaat onze speciale cor- A respondent J. J. Th. de Kok g) in Johannesburg U wekelijks a vertellen in een artikelenserie welke hij noemde: Die Stem X van Suid-Afrika. VS <t<255c><a;^><S5?0><&fc>'a?5><ai:5><a^v><!>^:s><as:5><a5^6><ii?c> De Nederlanders, die nooit in Zuid-Afrika geweest zijn, hebben er veelal een vaag begrip over. Op zijn hoogst heeft men in zijn jeugd de vaak boeiende jongensboeken van Penning en anderen ge lezen, waardoor men zich de Boeren denkt als gigantische kerels, die altijd met hun Mauser rondlopen en breed gerande hoeden dragen, men Ged. Staten van Zeeland heb ben de Prov. Staten overgelegd het verslag over 1948, de balans per 81 December 1948 en de ver lies- en winstrekening over dat jaar, van de N.V. Prov. Zeeuwse Eiectriciteitsmaatschappij. Daaruit blijkt, dat de financiële resultaten aanmerkelijk minder gunstig v ij Ti dan het jaar daar voor. Weliswaar stegen de ontvang sten in vergelijking met 1947 van f 3.947.267,33 tot f4.733.375,37, dus met f 786.108,04 of met rond 20 pet., maar daartegenover ste gen de lasten van f3.321.283,50 tot f 4.423.604,46, dus met f 1.102.320,96 of met rond 33 pet. Het waren vooral de salarisver hogingen, hogere brandstofkos ten, omzetbelasting en toene ming van interest tengevolge van vergroting van de lenings schuld, welke deze stijging van de uitgaven veroorzaakten, ter wijl op de oorlogsschade f 300.000 werd afgeboekt. De cijfers geven steun aan de bezorgdheid voor de toekomst, welke reeds in het vorige ver slag werd uitgesproken: zo lang de fiscus belangrijke bedragen ook aan de openbare nutsbedrij ven blijft onttrekken, terwijl de kapitaalslasten tengevolge van de noodzakelijke en boven dien zeer kostbare investerin gen blijven stijgen, zal het zaak zijn het bedrijf financieel sterk te maken, zover de resultaten dit toelaten. Dit betekent dus, dat wel een dividend van 6 op de aandelen gewettigd is, maar dat verder de winst zoveel mogelijk zonder be paalde bestemming ln het bedrijf moet worden gelaten. VIJF PROCENT DIVIDEND. Voorgesteld wordt 5 dividend te verlenen en evenals vorige ja ren het fonds voor onrendabele uitbreidingen met f 100.000.te doteren, waardoor dit f 263.921,51 zal belopen en van het restant van de winst ad f 159.770,91 een ton toe te voegen aan de egalisa tiereserve en f 59.770,91 aan het reservefonds. In het verslag van de Raad van Bestuur wordt voorts gememo reerd het aftreden als voorzitter van jhr mr J. W. Quarles van Uf- ford en het optreden van jhr mr A. F. C. de Casembroot, alsmede het overlijden van de directeur, de heer J. Slooves. Medegedeeld wordt, dat ten laste der exploitatie een bedrag van f 74.258,40 is gebracht wegens terugbetaling van het nog reste rende deel van de bijdragen des tijds verleend in de kosten van aanleg van ondergrondse netten. Voor de nieuws centrale Zee land te Vlissnigen en de bouw van de geprojecteerde 50- en 10 kV- verbindingen waren eind 1948 cre- dieten verleend tot een totaal be drag van twaalf millioen gulden. Besloten werd o.m. tot het ver lenen van opdrachten voor de le vering van turbines en ketels. Met de Comp. Néerl. de l'Azote werd overeenstemming verkregen t.a.v de levering van energie uit haar centrale te Sluiskil aan de P.Z.E.M. JAARVERSLAG WND. DIRECTEUR. Uit het jaarverslag van de waarnemend directeur, ir H. Everwijn, blijkt o.m., dat er in 1948 484 personen in dienst waren van de P.Z.E.M. Van de kolen- transportinrichting werd het maximale gevergd, doch evenzeer van de tremmers. In totaal werd in 1948 door de centrale Vlissin gen bruto opgewekt 32.037.547 kWh, in 1947 25.454,998 kWh. Het totale kolenverbruik bedroeg in 1948 21.970.631 l.g. Het totale stoomverbruik in kg. 182.509.850. De hoogste dagproductie was op 20 December en wel 132.155 kWh. Het aantal bruto opgewekte kWh te Westdorpe bedroeg 18.103.800, in 1947 14.215.600. Hier bedroeg het totale kolenver bruik 16.242.660 kg. en het totale stoomverbruik was 118.016.000 kg. Voor de voorziening van Schou- wen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland werd van de P.N.E.M. ingekocht 7.360.541 kWh. In de ondergrondse netten kwam 24 maal storing voor en in de bovengrondse netten 46 maal. Een groot aantal transfov- matorstations werd gebouwd of uitgebreid. De gezamenlijke ca paciteit der P.Z.E.M.-distributie- transformatoren was 25.773 kWh. In totaal zijn Xans 863 garantielijnen gebouwd. ÏX_t aan tal geplaatste meters bij detail verbruikers steeg van 3473 tot 59.891 op 31 Dec. 1948. Er wer den in 1948 3449 nieuwe aanslui tingen tot stand gebracht. Het aantal afnemers volgens lichtta- rief daalde van 23.135 tot 19.654 en de categorie afnemers vol gens vastrechttarief steeg van 29.075 tot 35.710. Het totale ver bruik der afnemers volgens licht- en vastrechttarief beliep rond 22.543.000 kWh. en volgens vastrechttarief 19.676.000 kWh. Aan de gemeente Middelburg werden 4.262.275 kWh. geleverd, aan grootverbruikers rond 15.998.000 kWh. De regeringsmaatregelen, die dit seizoen voor de aanvoer van aardbeien zullen gelden, zijn be kend geworden. Tuinders wor den verplicht alle aardbeien zonder dop aan de industrie te leveren. Hiervoor zullen zij een prijs van f 0.80 per kg of twee gulden voor een slof van twee en een halve kilo ontvangen. De fabrikanten verlangen vruchten zonder dop, omdat in de praktijk is gebleken, dat, indien doppen mee ingepulpt worden, dit een onaangename smaak aan de jam geeft. Drie op één dag. Behalve de twee spirfires is Donderdag nog een derde mili tair vliegtuig neergestort. Van een fire-fly van de ma rine luchtvaartdienst, die om streeks half vier opsteeg van het vliegveld Valkenburg, sloeg n.l. vlak na de start de motor af. De piloot, de lt. vlieger derde klasse W. Duinker, trachtte in een duinpan op het terrein der duinwaterleiding een noodlan ding te maken, doch het vlieg tuig werd daarbij zwaar be schadigd.' De piloot en de tweede inzit tende, de sergeant-vliegtuig- maker A. A. M. Rietveld, kre gen slechts onbeduidende ver wondingen. Collecte voor Nieuw Walcheren en Molencomité. De jaarljjkse bijeenkomst van directeuren van gemeentewerken in Nederland, die Donderdag in Vlissingen was begonnen is giste ren te Middelburg voortgezet. Na een'bezoek aan het stadhuis-, de abdij- en kerkrestauratie werd tenslotte nog een bezoek aan Vee- re gebracht. In de morgenvergadering, welke in het Schuttershof plaats vond werd tot voorzitter gekozen ir van Bruggen uit Rotterdam, die in de ze lunctie ir Maas uit Haarlem opvolgt. Verder werden als bestuursle den gekozen de heren Bronkhorst uit Utrecht en de heer Maas uit Emmen, terwijl besloten werd de volgende jaarvergadering in Em men te houden. Tijdens deze bij eenkomst werd door de directeur van gemeentewerken te Middel burg de heer A. W. J. Matthijssen een lezing gehouden over de Zeeuwse hoofdstad, waarin hij een beschrijving gaf van de toestand voor de vernieling en van de we deropbouw. ONTVANGST GEMEENTE BESTUUR. In de Sociëteit de Vergenoeging werden de heren ontvangen door het gemeentebestuur van Middel burg, waar ze werden toegespro ken door wethouder J. W. Köge- ler, wegens afwezigheid van de burgemeester. Spr. stelde het op hoge prijs, dat men had besloten de reünie voor 1949 op Walcheren te houden en daarbij een kijkje te nemen in de zo zwaar getroffen Zeeuwse hoofdstad. De wnd. voor zitter ir de Jong, dankte het ge meentebestuur voor de ontvangst en sprak de hoop uit, dat Middel burg weer spoedig geheel zou zijn herbouwd. Hierna werd het Go- thisehe stadhuis bezichtigd, waar bij o.m. de gerestaureerde raad- j zaal, burgerzaal en Vleeshal wer den bezichtigd o.l.v. ir A. de Steur en de architect M. J. J. van Be- veren. DE ABDIJ. Aan de koffietafel heeft de heer van de Akker nog het woord ge voerd en er daarbij op gewezen, dat het gezelschap door middel van een collecte een bijdrage zou kunnen leveren aan de wederop bouw van Walcheren. Op voorstel van de heer Kögeler werd de op brengst, f 82.50, verdeeld, over de Stichting Nieuw Walcheren en. het Middelburgse Molencomité.' Hierna werd de Abdij en de res tauratie der Niéuwe en Koorkerk in ogenschouw genomen, waarbij o.m. voorlichting werd gegeven door ir H. de Luss. net de Sablo- nière. Tenslotte ertrok het gezel schap met twee bussen naar Vea- re, waar het enige tijd verbleef om het stadje te bezichtigen. Vijftiende eeuws schilderwerk ontdekt. Bij het onlpleisteren van een oude muur in een particuliere wo ning te Elburg kwam schilder werk, voorstellende enige heili gen, voor de dag. Naar een toevallig ter plaatse aanwezige deskundige verzekerde, is dit schilderwerk uit de 15e eeuw. Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. De jaarvergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps bond zal op 23 Juli te Breskens worden gehouden. Ir E. Kuiper uit Harlingen zal'spreken over de toepassing van asphalt bij de aan leg van de nieuwe Noorderhaven- dam te Harlingen. Na een ge meenschappelijke koffiemaaltijd volgt een rijtoer door West Zeeuwsch Vlaanderen waarbij waarschijnlijk een bezoek aan het Zwin zal worden gebracht. Opheffing tabaksdistributie in zicht. Naar het A.N.P. verneemt, wordt binnenkort een sigaretten- productie verwacht, die een voor ziening van ongeveer 3% rant soen per week mogelijk zal ma ken. Hieruit valt af te leiden, dat gestreefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar een opheffing van de rantsoene ring van tabaksartikelen. Omtrent een datum is echter nog niets te zeggen. Gemeenteraadsverkiezing Oudelande. P. v. d. Arbeid 87 stemmen (1 zetel): K.V.P. 54 stemmen (1 ze tel) C.H.U. 131 stemmen (2 ze tels) A.R. Partij 97 st. (2 zetels) V.V.D. 84 stemmen (1 zetel). Bij deze verkiezing kwam de P. v. d. A. voor het eerst met een eigen lijst uit. Zij behaalde 1 ze tel ten koste van V.V.D. Als nieuwelingen komen in de raad Joh. Harthoorn (P. v. d. A.) eh C. Baard (C.H.). Nu doet zich echter nog de omstandigheid voor dat deze raadsleden zwagers van elkaar zijn. In de e.k. raadsver gadering zal bij stemming moeten worden uitgewezen wie van deze zwagers kan blijven zitten. Geslaagd voor handwerk- examen aan de Chr. Kweek school. Voor 't examen in Nuttige Handwerken slaagden zeven van de acht cursisten, n.l. de dames W. J. Balkenende, Kapelle; C. J. F. Duijnhouwer, Goes; C. J. Fraanje, Lewedorp; F. A. Groot Nibbelink, Grijpskerke; E. M. de Krijger, Zaamslag; N. Sohier, Vlissingen en G. J. Timmermans, Middelburg, allen leerlingen van de Christelijke ^Kweekschool te Middelburg. Het bezit van een vierling is niet altijd even prettig. De vrouw van een Z. Afrikaanse naturel is met haar vierling gevlucht in een zendingsstation, omdat haar stam de vierling als een verzameling gedrochten beschouwt, die niet te lang moeten leven. Tja, het kan wonderlijk gaan op ons wereldje. In de Lier bracht een zeug 16 biggen ter wereld. De achtste was een wonderlijk schepsel met twee koppen, dat niet wist welke kop het achterna moest lopen. Het beestje leefde slechts enkele da gen. Mevrouw Soekarno een knappe jongedame heeft een gilletje gegeven toen bij haar in de tuin een handgranaat gegooid werd. Het ding ontplofte echter niet en werd door Nederlandse militairen weggehaald. Zij be schermen ook Soekarno's vrouw. In de Oude Singel te Schoon hoven is het lijkje van een pas geboren jongetje gevonden, met aali een der beentjes een stuk ijzer gebonden om het te laten zinken. Gistermiddag is te Maastricht een herdenkingsdienst gehouden voor ds W. Bax, emeri tus-predikant van de Ned. Her vormde gemeente aldaar. Si- grid Undset, de bekende Noorse schrijfster is gisteren te Oslo op 67-jarige leeftijd gestorven. Tot gisteren hebben stakers het hoofd kantoor van de Berlijnse spoor wegen belegerd. Thans zijn ze in gerukt en men wil proberen nu het spoorverkeer weer op gang te helpen. Prof. Klemperer uit Halle in de Russische zone van Duitsland, heeft in een rede ge zegd, dat Rusland sinds kort ook atoombommen maakt. Elke bom beschouwt hij echter als een be wijs van de vredeswil van de Sowjets. Hervormd kerkelijk bureau te Middelburg. Naar wij vernemen zal de Ned. Hervormde Kerk te Middelburg met ingang van 1 Juli a.s. een kerkelijk bureau stichten, dat ge vestigd zal worden in het kerke lijk centrum aan het Koorkerk hof, Binnenkort volgen nadere mededelingen over dit bureau, dat het eerste zal zijn van de Her vormde gemeenten in Zeeland. Dirigent van Middelburgs' „Onda" gehuldigd. Gisteravond heeft de Christe lijke muziekvereniging „Oefening na de arbeid" haar directeur, de heer J. C. F. van Kamer een se renade gebracht, in verband met het feit, dat „Onda" onder zijn leiding op het muziekconcours te Oostkapelle een eerste prijs be haalde. De voorzitter, de heer W, Maas sprak de dirigent toe, waar na in de tuin voor zijn woning een concert werd gegeven. Op de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging voor E.H.B.O. die gisteren te Almelo gehouden werd is tot hoofdbe stuurslid voor het district Zee land herkozen de heer C. Vader te Vlissingen. Aan Notaris D. C. van Wer- kum te Heinkenszand, is bij Kon. Besluit op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn ambt. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met van 't Westen uit toenemende bewol king. Veranderlijke wind; gema tigde temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1