Een belangrijke stap vooruit in de ont wikkeling van de fruitteelt op Schouwen. De onderwijzers en het C. N. V. Nederlandse landbouwer krijgt steeds meer oog voor de ruilverkaveling. Eenheid bjj Chr. Onderwijs broodnodig. Bond van Geref. Meisjesverenigingen. Commissaris der Koningin opende fruitsorteer- en pakstation te Haamstede. Uit öe A.-R. partij. E D NA EARL „U hoort hli ons", zei de heer,d ÜSSSÜ Ruppert. De ontwikkeling van de S!PÏÏ»™«d «.aS S cultuurtechniek. Nu nog hopeloze verscheiden heid. Bondsdag door ongeveor 12000 meisjes bezocht. Monster van Storsjö weer gezien. Vrijdag 10 Juni 1949 r- ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Woensdag werd het fruit-, sorteer- en pakstation van de C'oöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-IIollandse Eilanden" te Haamstede, officieel in gebruik genomen. Dit gebouw, dat afmetingen heeft van 38 bij 15 meter, zal voorzeker zijn invloed ten goede doen gelden op de ontwikkeling van de tuinbouw op Schouwen. Bij deze opening, die verricht werd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, waren o.a. aanwezig het voltallige bestuur en de Raad van Toezicht van de Veiling, de colleges B. en W. van Haamstede, Burgh en Renes- se, de Rijkstuinbouwconsulent, Ir W. van Soest, en- het afde lingsbestuur Haamstede van de Veiling. DE OPENING, kwekers. Toch zal de tuinbouw De heer C. van Driel, voorzit- moeten voortvaren, en zal-zij ter van de Veiling, die allen ook in Schouwen, in een hope welkom heette, noemde de ope- ^jk niet te verre toekomst lot ning van het station een mijl- uitbouw moeten komen. Hij paal in de geschiedenis van de droeg daarna het gebouw over «treek en de veiling. Op de lang- ln de zor8 van het afdehngsbe- Jarige samenwerking tussen de stuur van Haamstede, veiling te Rotterdam en Schoj- De voorzitter van de afdeling, wen werd het gebouw gegrond- de heer van Toledo, aan- vest. Wat in 25 jaren van sa- vaardde daarna namens de al- menwerking gegroeid is, mag ge-deling het gebouw. Hij zeide, dat zien worden. Na de oorlog zocht "e huidige toestand van samen- het bestuur van de veiling naar werking gebaseerd is op weder- middelen om de ontwikkelingzlJds vertrouwen, van de streek te stimuleren en; GELUKWENSEN, men kwam tot de conclusie, dat men een sorteer- en .pakstation' De Commissaris der Koningin moest bouwen, vertelde de heer in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de van Driel. Terwijl daarop de mu- Casembroot, merkte bij zijn ge- zickvereniging „Witte van lukwens op, dat elke provincie Haamstede" het Wilhelmus streeft naar uitbreiding van de «peelde knipte de Commissaris werkgelegenheid van de zich der Koningin het lint door en steeds uitbreidende bevolking, was de officiële opening een feit. Industrialisatie brengt steeds De heer Hogeweg, directeur zekere gevaren met zich mee, van de veiling te Rotterdam, zei.uitbreiding van de fruitteelt en dat ongeveer veertig jaar gele- ook de opening van dit station den het allereerste contact tot wordt door het Provinciaal Be stand kwam tussen de Rotter- stuur ten zeerste toegejuicht, damse veiling en Schouwen. On- Ook bij de verdeling van het danks vele moeilijkheden en te- aanwezige bouwvolume zal met leurstellingen kwam toch als de belangen van de tuinbouw re- loon van de samenwerking de kening worden gehouden, ontwikkeling van het eiland, j De burgemeester van Haam- waarin ook de R.T.M. haar aan- stede, jhr R. J. H. Q. Roëll, uitte deel had door de ontsluiting diezich in waarderende woorden zij mogelijk maakte. De heer voor deze stap van decentralisa- Hogeweg noemde de kop van tie in een tijd van centralisatie. Schouwen de tuin "van Zeeland Er is concurrentie te verwachten waarvan de betekenis niet te en daarom zal men er naar moe- onderschatten is. Schouwen ten streven om steeds zo goed droeg in sterke mate bij tot de mogelijk fruit te leveren. Hij ontwikkeling van de Rotterdam- sprak de hoop uit, dat in Haam- »e veiling, thans komt meer dan stede in de toekomst ook nog if, pet. van de omzet van de vei- eens een koelloods zou verrij- ling van Schouwen, terwijl dit zen, en dat ook ln het belang fruit een voorbeeld is voor andere van da. tuinbouw spoedige voort- (Van onze Utrechtse correspondent) Op het voortgezette congres van de Vereniging van Chris telijke Onderwijzers te Utrecht, heeft men breedvoerig gediscus sieerd over de plaats en taak van de Christelijke onderwijzer ill de hedendaagse maatschappij, zulks naar aanleiding van een referaat van de heer P. Jouwsma te Enschedé. De heer Jouwsma stelde voor op, dat de onderwijzer die zich bewust wordt van zijn sociale taak, onmogelijk binnen de vier kantoorbe dienden en dienstmeisjes zich scharen achter de vanen der christelijke vakbeweging, waar om zouden de onderwijzers dat dan niet doen? U hoort bij ons, zei de heer Ruppert, want ook voor onderwijzers geldt deze roeping in het gemeenschaps leven. De heer Kruithof, oud-voor zitter van het C.N.V., die na mens de Christelijke Psycholo gische Centrale voor School en Beroep het congres bijwoonde, onderstreepte de woorden van de heer Ruppert. Daarna kwam de heer Jouws ma met zijn repliek. Hij moest wel optornen tegen een stroom gang zou worden gemaakt met de aanleg van het vliegveld. Hij bracht hulde aan de pioniers, wier werk dit alles ten gevolge had. De rijkstuinbouwconsulent, Ir W. van Soest, wees vervol gens op de goede werking, die bet veilingswezen heeft op het peil van het fruit. Hij zegde zijn volle medewerking toe bij de verdere ontwikkeling en deed een beroep op de aanwezigen medewerking te verlenen bij de verdere ontwikkeling van „Zet land's Proeftuin". De afdelingsvoorzitter, de heer H. van Toledo, bood daarna een klok aan, terwijl door de heer K. J. Dambruin namens het bestuur der vereniging tot be vordering van het tuinbouwon- derwijs op Schouwen en Duive- land een mededelingenbord aan geboden. werd. De massamoord bij Katyn. Men verwacht, dat bij het pro ces tegen vijf Polen wegens col- loboratie, dat te Krakau is be gonnen, licht gebracht wordt in 't mysterie van de massamoord op Poolse officieren bij Katyn. URANIUM GEEN OORLOGSMATERIAAL. Een Amerikaans gerechtshof heeft te Frankfort negen Duit sers vrijgesproken, die in het bezit waren van een blok van 2300 gram zuiver uranium. Zij waren beschuldigd in het bezit van oorlogsmateriaal te zijn. De rechter oordeelde echter, dat uranium als zodanig geen oor logsmateriaal was. Man door trein gegrepen en gedood. Gistermorgen is de 51-jarige sigarenmaker A. W. uit Breda op de overweg te Atterlaken onder Leur door een passerende personentrein gegrepen en ge dood. schoolmuren blijven lean. Hij wil van opposanten maar het was deelnemen aan het sociale leven, hem een vreugde, zeide hij, dat In de practijk zou de onderwij zer dan jaarlijks de ouders van alle kinderen in zijn klas moe ten opzoeken. De band tussen gezin cn school dient zo hecht 1 wijzer, mogelijk te zijn. Vooral in de grote steden moet men alles doen om de kinderen zo lang nu eens duidelijk naar voren was gekomen wat er bij de le den leefde ten aanzien van de sociale roeping van de onder- AFSCHEID A. VAN ANDEL. Er waren nog enkele sprekers mogelijk binnen de schoolkring van buiten de vereniging. Eerst te houden. Door geregeld huis- j de burgemeester van Utrecht, bezoek bindt men de jongeren Jhr Mr C. J. A. de Ranitz, die nog lang na het verlaten der hoopte dat de 96-jarige orga- school aan de bewarende invloed nisatie over vier jaar haar van de onderwijskring. [eeuwfeest zou vieren in Utrecht, Als laatste punt noemde de waar zij ook werd opgericht 'gelijk werd. In dit verband werd Ruilverkaveling'. Het is een woord, dat in de Nederlandse landbouw van grote betekenis is geworden. De versnippering van het bezit nam hand over hand toe en landbouwers, die hun grond op meer dan tien verschillende plaatsen in een polder hadden, waren lang geen enkelingen meer. Deze toestan den werden schier onhoudbaar en hier en daar stak men de hoofden bij elkaar en besloot tot ruilverkaveling. Langzaam maar zeker ontwik kelde zich in ons land de cul tuurtechniek, die omvat de wer ken, die leiden tot -een blijvend hogere gebruikswaarde van de voor cultuur bestemde gronden. Cultuurtechnische werken zijn niet van vandaag of gisteren, doch bestaan reeds jaren. Het betrof hier echter een zuiver particuliere zaak en daarom kwamen alleen die werken tot uitvoering, waarvan de uitvoe ringskosten lager waren dan het te verwachten rendement voor de eigenaar. Zo kwamen o.m. de droogmakerijen tot stand, zo ging men landaanwinnen in Zeeland, Holland en Groningen en in dit kader werd ook het hoogveen, dat was afgegraven, ontgonnen tot dalgrond,, terwijl de Ned. Heide-Mij zich belastte met de heide-ontginningen. HET RIJK GREEP IN. Door de gewijzigde economi sche, sociale en politieke inzich ten kwam na de eerste wereld oorlog het nationaal belang van deze werken meer en meer naar voren en er kwamen? tal van wettelijke bepalingen tot stand, die uitvoering wilden bevorderen door middel van Rijksbijdragen, waarbij tevens de werkverrui ming een grote rol speelde. Zo werd in 1919 een staatscommis sie ingesteld, die van advies moest dienen bij het verlenen van Rijksbijdragen voor cultuur technische werken. Vervolgens kwam er in 1921 een wijziging in de Onteigeningswet, die aan rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, die werkzaam waren in het belang van de verhoging van de opbrengst van gronden, een eenvoudige onteigenings procedure bood, waardoor ruim 25.000 ha in cultuur konden wor den gebracht. Verder kwam er in 1923 een aanvulling op de Waterstaats wet van 1900, zodat uitvoering Van waterbeheerswerken door publiekrechtelijke lichamen mo- verschillende percelen werden teruggebracht tot 216 percelen. Tenslotte kwam in 1924 de Ruil- verkavelingswet tot stand, waar in in 1938 enkele belangrijke wijzigingen zijn aangebracht. In 1948 werd door de Cultuurtech nische Dienst aan subsidie toe gezegd een bedrag van f 20.619.000.—. Hoezeer de wijziging in de wet van 1938 in een behoefte voorzag bleek wel uit de cijfers van vóór dat jaar en daarna. Tot 1937 waren aangevraagd 57 objecten met een totaal opper vlakte van 22.879 ha. Hiervan vervielen 20 objecten, terwijl 8673 ha gereed was en nog 1306 in uitvoering. Tot 1941 waren deze cijfers opgelopen tot 219 objecten, waarvoor ruilverkave ling was aangevraagd met een oppervlakte van 177.248 ha. Het aantal vervallen objecten be droeg tot die datum 31, terwijl 17.367 ha gereed was en 34.693 nog in uitvoering. Tenslotte wa ren eind 1946 318 objecten aan gevraagd met 321.673 ha, waar van 40 objecten vervielen, 29.091 ha gereed was en 33.033 ha nog in uitvoering. IN ZEELAND. Ook in Zeeland begreep men, dat ruilverkaveling in menige polder een noodzakelijkheid was, in verband met de grote bezitsspreiding. De eerste polder die de stap waagde, was de Ser Pauluspolder nabij Stoppeldijk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men in 1938 reeds besloot de ruilverkaveling toe te passen. Het tweede object, dat in '41 werd aangevraagd, was het ge bied rondom Kruiningen, waar men thans bijna gereed is met de ruilverkaveling van deKrui- ninger en Olzenderpolder en waarover wij gisteren uitvoerig schreven. Over de Ser Paulus polder volgt morgen een artikel. (Van onze Utrechtse correspondent.) Bijna een eeuw lang komt een groot deel van het onder wijzend personeel aan prote stants-christelijke scholen in de Pinksterweek bijeen. Ook dit maal was dal het geval, op de 96ste algemene vergadering van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers, te Utrecht ge houden. De heer A. van Andel, voorzitter van deze vereniging, gewaagde in zijn openingswoord van zijn aftreden als voorzitter, dat op deze vergadering zou ge schieden. Als vanzelf maakte hij enkele opmerkingen over de periode van dertien jaar, die nu achter de rug ligt. Drie tijd perken onderscheidde de heer Van Andel. Eerst de vooroorlogse tijd, die hem nu zoet en burger lijk voorkwam. Dan de oorlogs jaren, die de mooiste periode vormden. Tot slot het tijdsbestek 19451949; de vereniging was geen onberoerd eiland in de wereldzee. Voor hoofdbestuurs leden is die periode meer dan zwaar en vermoeiend geweest. Wie kon er goed doen? De een was te geavanceerd, de ander te conservatief. Voor het heden geldt: weest verdraagzaam jegens elkander. Laten de Hervormde en Gere formeerde broeders toch zoeken naar wat bindt, zei de heer Van Andel. Maakt niet uw visie tot d e visie. Tegenover de eenheid welke in roomse en neutrale kringen openbaar komt, vertoont het christelijk onderwijs een hopeloze verdeeldheid. Gelukkig worden er samensprekingen ge houden tussen de negen christe lijke onderwijsorganisaties; nog deze maand zijn de resultaten van die samensprekingen te verwachten. Inzonderheid met het oog op de niet te vermijden nieuwe schoolstrijd is samenbinding van alle voorstanders van vrij chris telijk onderwijs noodzakelijk. Natuurlijk heeft de Christe lijke Onderwijzersvereniging wel haar bindingen met andere or ganisaties. Ook in de Algemene Onderwijsfederatie (A.N.O.F.). Maar er moet in het eigen bloc een sterkere band bestaan. De heer Van Andel betreurde het vooral, dat er zo weinig contact is met Christelijk Volksonder wijs. BEZORGDHEID. Komende tot de zaken van materiële aard, verklaarde de voorzitter, dat hij met bezorgd heid vervuld was over de ge- pensionneerden. In de toekomst zal er even hard gewerkt moe ten worden voor deze groep als voor het tegenwoordige arbei dende geslacht. Rechtsherstel van gepensionneerde collega's is eis. Een andere categorie die be langstelling behoeft, is het corps onderwijzeressen boven 60 jaar. De vereniging ijvert voor facul tatieve pensionnering van deze dames op 55-jarige leeftijd en gedwongen pensionnering op 60 heer Jouwsma de aansluiting bij het Christelijk Nationaal Vak verbond, die hij gewenst en toe te juichen achtte. M. RUPPERT. Daar de vereniging op haar congres ook het C.N.V. had ge nodigd, gebeurde het dat in de Dan dr H. Wesselings namens o.m. een subsidie van f 1.378.000 het departement van onderwijs. I toegezegd in 1948 voor de in Tot slot ds 'A. de Lang uit Brus- i Zeeland in uitvoering zijnde sel als vertegenwoordiger van werken, het Protestants onderwijs in Vlaanderen. Ds H. A. L. van der Linden hield de opwekkende rede van „Pinksterstrijd- en overwin- RUIL VERKAVELING. Voor een wettelijke regeling dag weerklonk. De bondspresidente stelde de thans veel gestelde vraag: I „Heeft het leven nog zin?" Zij De Bond van Meisjesverenigin-jwees er °P> dat er een geslacht gen op G.G. grondslag heeft te opgroeit, dat deze vraag niet meer Leeuwarden zijn 28ste bondsdag1 stelt en het in ongebonden vrij -i hoi/4 nn ï*v hot niolloon "zoolrt gehouden. Er was voor deze bijeenkomst een enorme belangstelling. Onge veer 1200Ö bondsleden waren naar Leeuwarden gekomen, waar in negen verschillende gebouwen vergaderd werd heid en in het „nu" alleen zoekt, waarbij God onttroond wordt". Maai- het leven heeft zeker nog zin. Want Christus heeft ons te ruggebracht in de gemeenschap met God. Het voorstel telegrammen te zenden aan H.M. koningin Juliana jaar. Voor de heren kunnen ho gere leeftijden gelden. Bezorgdheid bestaat eveneens over de kleinen, die ln 1952 zes jaar worden en voor wie het de vraag is of er voldoende ruimte en krachten zijn om ze op te leiden. Dat de salarissen allang een bron van zorg zijn, weety ieder een. Men verwacht dat de be sprekingen met de regering weldra worden hervat. De heer Van Andel zeide te hopen, dat de strubbeling weldra tot het verleden behoort. Is het nodig, dat we als chris telijke onderwijzers in het Chris telijk Nationaal Vakverbond treden? Deze vraag, aldus de voorzitter, kunnen we niet on middellijk beantwoorden. Voor lopig heeft de vereniging deel genomen aan oriënterende be sprekingen, vrijblijvend. Het is overigens zeker, dat een onder wijzer niet afzijdig van het so ciale leven kan staan. V.G.L.O. NODIG. De heer P. van Nes, hoofd inspecteur van het lager onder wijs, gaf op de eerste zittingsdag een verhandeling over de plaats en toekomst van het Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs. De spreker achtte het V.G.L.O. een schoolvorm, die onmisbaar is. Vooral wanneer men let op de toenemende industrialisatie. Degenen, die de Uloschool toch niet tot het einde wensen af te lopen en ook allen, die met een lagere school genoegen wil len nemen, horen thuis bij het V.G.L.O. Want de lagere school, die de principiële vorming ver zorgt, verdient dringend voort zetting ten behoeve van de jon geren van twaalf tot vijftien jaar. Wanneer we deze jeugd kunnen vasthouden op een mo ment, waarop zij geestelijke en zedelyke leiding behoeft, dan mogen we dat niet nalaten, be toogde de heer Van Nes. Bij de discussie over dit onder werp kwamen tal van sprekers op het podium. Menigeen be streed de opvattingen van de referent, die zich allerminst uit het veld liet slaan, maar die vol energie het V.G.L.O.-systeem propageerde. Na een periode van een jaar is het monster van het in Zwe den gelegen Storsjö-meer ge zien, zo verklaarde radio Stock holm gisteren. De passagiers en de piloot van een vliegboot, zagen kort nadat het vliegtuig in de lucht was aan de oppervlakte een vis- achtig begroeid, merkwaardig vervormd monster van ongeveer dertig meter lengte. De be schrijvingen van de passagiers kwamen overeen met de noti ties in het logboek van de pi loot. Vervalste luchtvaartberichten. By Wellington (Nieuw-Zee- land) is een 18-jarige gearre steerd, die bekend heeft met be hulp van een legerzendapparaat valse luchtvaartberichten voor vliegtuigen en vliegvelden de aether ingezonden te hebben. Men moest tengevolge van het uitzenden van deze boodschap pen zelfs overgaan tot het aan nemen van een code. Smokkelaar doodgeschoten. Ambtenaren van de douane troffen in de verboden grens strook bij Nieuw-Schoonebeek (Drente) twee smokkelaars aan. Na sommatie nam het tweetal de vlucht, waarna de ambtena ren enige schoten losten. Een der smokkelaars werd getroffen en overleed later in het zieken huis te Coevorden. De tweede vi/m PERSOONSBEWIJS. Wat ijkt het al weer lang geleden dat we voortdurend met de door de bezetters inge voerde persoonsbewijzen teer den lastig gevallen. En wat ligt al weer ver ach ter ons de tijd, dat er op grote schaal geknoeid werd met de bewijzen die vaak het tegendeel bewezen van wat er mee be wezen moest worden. Toch een van de Kamer leden heeft daarop de aandacht gevestigd wordt door de dienst der Rijkspostspaarbank het persoonsbewijs nog steeds als primair legimitatiebeioijs ge ëist. Dat lijkt me. als ik denk wat er in vele gevallen met de niets- bewijzende bewijzen gebeurd is, niet zonder gevaar. En ook niet billijk, nu talrijke Nederlanders zulk een bewijs niet meer bezitten, of waarvan de geldigheid omdat het ouder is dan vijf jaar t's vervallen. Een soort legimitatiebewijs schijnt me niet ongewenst en in sommige gevallen zelfs onmis baar. Maar laat het dan zijh- een bewijs dat werkelijk betekenis heeft en van „vreemde smet ten" vrij. In een de vorige week gehou den vergadering heeft het Cen traal Comité van Antirevolution- naire Kiesverenigingen beslo ten op grond van ingekomen verzoeken een commissie te benoemen, welker taak het zal zijn de verschillende bezwaren, ingebracht tegen de artikelen 1 tot en met 5 van het Program van Beginselen in overweging te nemen en daarover aan het Centraal Comité rapport uit te brengen. De samenstelling dezer com missie is overgelaten aan het Moderamen. Voorts besloot het Centraal Comité in principe een „college van advies" in het leven te roe pen, hetwelk het Centraal Co mité van advies zou dienen om trent bepaalde politieke vraag stukken. In de volgende verga dering van het Centraal Comité zal nader worden gehandeld over de samenstelling van dit college. Proces tegen bewaaksters van kamp Ravensbriick. Te Rastatt in de Franse zone van Duitsland is het proces be gonnen tegen 13 bewaaksters van het beruchte concentratie kamp Ravensbriick Slechts 2 van haar, Ruth Schumann en Hildegard Glimpel, gaven toe schuldig te zijn aan het mis handelen van gevangenen. De overigen achtten zich onschul dig. De olievoorziening van Australië. De Australische minister president, Chifley, heeft giste ren in het huis van afgevaardig den verklaard, dat Australië's pogingen om oliehoudende ter reinen te verwerven in Indone sië en het Midden-Oosten, zijn mislukt. inDhet°°Beursgebouw' 'waaddeen'Z.K.H."Prire Bemha^ioMe smokkelaar wist te ontsnappen, bondspresidente, Mej. F. Jansen uit een enthousiast gezongen van Beek, de leiding had en waar „Wilhelmus". behalve de burgemeester van 1° deze morgenvergadering. MEVR. LOVINK NAAR INDONESIË. Mevrouw Lovink, echtgenote van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, zal naar wij ver nemen, op 20 Juni per K.L.M. naar Indonesië vertrekken. Politieke gevangenen te Soerabaja ontvlucht. Uit de gevangenis te Soera baja zijn 40 politieke gevange nen ontsnapt. Zij overvielen drie gewapende bewakers en namen hun wapens mee Leeuwarden, ook de officiële af- gevaardigden aanwezig waren. was reeds herhaaldelijk gepleit. rij der vijftien debaters ook de ning". (De Markenwet 1886 gaf een heer M. Ruppert, voorzitter van De heer J. van Bennekom, wettelijke regeling voor verde- het Vakverbond, plaats nam. j vice-voorzitter van de vereni- ling van de grond in gemeen- En terwijl menige spreker er ging sprak in hartelijke be-schappelijk bezit, waardoor in nadrukkelijk op wees, dat de woordingen de scheidende voor- Drente 130.000 ha kon worden -i„- „„„„I,prees hem om|verdeeld en ontgonnen. Ruiling van 'n betere gebruiksindeling Onder hen waren afgevaardigden uit Zuid-Afrika, Duitsland en Flongarije. In haar openingswoord heeft de kwestie der aansluiting nog zitter toe. helemaal niet aan de orde is of zijn liefde voor" de eenheid" dat deze aansluiting ongewenst waarvan hij getuigde. Met en- moet worden geacht, zette de kele woorden dankte de heer heer Ruppert simpelweg uiteen Van Andel voor deze speech, hoe de zaken precies liggen. waarna hij het congres sloot. van gronden bleef echter geheel en al op basis van vrijwilligheid. Zo werd in 1916 geheel vrijwil lig tot verkaveling van de Balla- waarin de oud-bondspresidente mevr. C. H. van Alkemade-Kwak- kelstein uit Rotterdam een refe raat hield over „Jij en ik", was het een bijzonder moment, toen de enige nog in leven zijnde doch- J.11 uuur upuiingouuuiu t va*- bondspresidente, mej. Jansen van; ter ^fn wijlen dr A. Kuyper mej. Beek er haar dankbaarheid enC. Ch. E. Kuyper, het bondsbe- blijdschap over uitgesproken, datstuur aanbood een portret van ditmaal de bondsdag weer in i haar vader, nog van diens hand- Frieslands hoofdstad werd gehöu- tekening voorzien, welk geschenk 1 den, waar 25 jaar geleden voor de eerste maal het bondslied „Daar klinkt een lied vol levensdrang" mer Mieden op Ameland over- op de eerste Leeuwarder bonds- FEUILLETON I verdwijnen in een rivier." mens tot hogere ontwikkeling Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 48) „Neen, meneer, ik wil wel ge- komt en het kwade steeds meer raden worden. Waartegen meent naar de achtergrond wordt ge- u mij te moeten waarschuwen?"I dreven. „De leegheid van het leven, deZelfs al was de wereld geheel dwaasheid van je wensen, de verzonken in zonde en gods trouweloosheid van de mense- dienstloosheid wat zij, Gode lijke natuur, die jij nu nog zo zij dank, niet is dan nog zou hoog acht. Zo zeker als je nu jeeen voorbeeld van Gods genade vertrouwen stelt in de adel der als meneer Hammond, met zijn mensheid, zo zeker zul je eens grote volharding in de Christe- tot de ervaring komen, dat zij lijke liefde en barmhartigheid en even verraderlijk en boosaardig zijn zelfopoffering en onbaat- is, als Paola Orsini, die zijn zuchtigheid in staat moeten zijn vrouw Isabella de Medici tedermensenhaters als u te overtui En terwijl het eentonige ruisen waarschuwt voor huilen de stormen en gezonken sche pen, glimlacht het kind en luis tert, kijkt slechts naar de rood- in zijn armen nam en terwijl hij 1 gen van de mogelijkheid van een achtige glans van het ruisende haar aan zijn hart drukte, haar oprecht leven voor God door da! die gelegenheid gebruik om je al paleis en hoort slechts die to- een touw om de hals wond en1 kracht van het Christelijk ge-1 mijn snode zonden, de misdrij- een dringend handgebaar en keek hem boos en verontwaar digd aan. „Ik bezit zijn genegenheid en zijn voorbede niet en begeer ze ook niet." „Meneer, u weet, dat u het niet verdient, maar ik kan u ver zekeren, dat hij u toch lief heeft en voor u bidt." „Hoe weet jij dat alles?" „Bij toeval, toen hij, verrast en bedroefd was over uw ver trek voor die lange reis naar het Oosten." Hij maakte natuurlijk van vermuziek van de zee en de lucht betrekt, de winden begin nen stormen, omdat zij ver woesten willen, en de grote diepte gaapt vreselijk; de zee brult ln moordlust om slacht offers. Golven rollen over het tere paleis en voeren het mee en terwijl 't kind nog luistert naar 't geluid van de zee, wordt het opgenomen en weggedreven zinkt het kind naar een laat ste, eeuwige rustplaats tussen de paarlemoeren schelpen! Zo stop jij, Edna, je oren dicht by 't gedruis der schelpen en mijn waarschuwingen vallen als sneeuwvlokken, die smelten en loof." „Bah! Spaar mij dat! Het ver wondert me niets, dat zo'n jong onervaren ding, als jij bent, mis leid wordt door dat vertoon van haar wurgde.' „Ik weet meneer, dat de mens van nature zwak, zelfzuchtig en zondig is dat zulke valse, wrede monsters de geschiedboe- ken van ons voorgeslacht met rechtzinnigheid en zweert bij die bloed bevlekt hebben, die de grijze Tartuffe, die schijnheilige stroom van de tijd nooit zal kun- wolf, Allan Hammond." nen uitwissen. Maar de wet van „Zwijg, meneer Murray! U het evenwicht geldt hier even- j zult niet in mijn tegenwoordig- goed als elders en daarnaast i heid met zulke woorden spreken naar een woeste oceaan, voort-i staan edele, verheven heldenfi- over iemand waarvan ik zoveel gestuwd met bijna menselijke j guren. Ik geloof, dat de mense- J houd en die ik hoogacht boven berekening; en stom van angst lijke natuur een eigenaardigalle mensen! Hoe durft u kwaad mengsel is van boosheid en zon- te spreken van die edele chris- de en de overblijfsels van zijn ten die u dagelijks in gebed op- hogere oorsprong. Een waarach- draagt tot God om vergeving en tig, doorleefd christendom is vrede? O! hoe ondankbaar bent tenslotte het enige, dat iemands i u en hoe onwaardig zijn liefde leven en karakter verheft en. en gebeden!" veredelt, zodat het goede in de I Zij had hen onderbroken met ven en dwaasheden uit mijn jeugd te vertellen en mijn „Neen, meneer, hij vertelde mij niets, behalve dat u niet meer zo van hem hield als in uw jeugd; dat u van hem vervreemd was; en toen weende hij en zei: „Ik houd toch nog van hem en ik zal bidden voor hem, zolang als ik leef." „Onmogelijk! Je kunt mij niet bedriegen! Heel diep in zijn hart haat en vervloekt hij mij. Zelfs een broedende duif ach kom! Allan Hammond is maar een mens en het zou onnatuurlijk zijn totaal onmogelijk, dat hij nog goed dacht over zijn oud leerling. Onmogelijk!" (Wordt vervolgd.) door de bondspresidente dankbaar werd aanvaard. Leeuwardens burgemeester, mr v. d. Meulen, riep de bondsvrien- dinnen een hartelijk en gastvrij welkom toe en maande tot samen binding met de andere groepen der Ned. jeugd, die uit een ander beginsel leven. Een novum op deze bondsdag was, dat in ieder der middagver gaderingen een Prot. Chr. ver pleegster gelegenheid kreeg ln een korte toespraak een beroep te doen op de Geref. meisjes om zich j* te geven voov het zo mooie en zegenrijke werk der verpleegsters dat aan toegewijde krachten zo zeer behoefte heeft. In het Beursgebouw had de bondspresidente 's middags de ge legenheid de zieke bondsleden op hun ziekbed toe te spreken, daar het eerste gedeelte dezer middag vergadering door de N.C.R.V. werd uitgezonden. Prof. Zuidema hield een refe raat over: „De navolging van Christus", welke ook per radio werd uitgezonden. Een gemeenschappelijk appèl der duizenden Geref. meisjes, na afloop der middagvergaderingen op het IJsclubterrein, onder lei ding van de heer H. Algra, voor zitter van de Bond van J.V. op G.G., heeft de eenheid van de bond op schitterende wijze gedemon streerd. In de Dinsdag gehouden huis houdelijke vergadering is besloten dat de volgende Bondsdag in 1950 op Pinkster Maandag te Den Haag, zal worden gehouden. Een bulldog van standing, Georgian Suniiower geheten, Beleefde een avontuur, om nooit te vergeten! Want wat' organiseerde de Society in Londen? ,Een societyshow, speciaal (hm!) voor honden. Ook Georgian was met baas naar die show geweest En viel haast'om van dorst, dat arme beest. Omdat hij een bulldog van standing was, Dronk hij het water gewoonlijk per glas. Op logge poten en met de tong uit de bek Kwam hij bij 't glas en dacht: „hé, ben ik gek. Het ijskoude water, zijn vurigste verlangen Was door een heel klein katertje vervangen. Wat was hij bedroefd, maar daar hij van standing was, Maakte hij geen scène tegen dat beest in het glas. Georgian's baas prees de brave hond. En, omdat hij met van Alphen vond Dat de beloning dient te volgen op de deugd, (Speciaal wanneer het beesten geldt en jeugd) Gaf hij Georgian water en zei: „Hier, drink maar op" Georgian dronk, maar met droeve gedachten in de kop. Het smaakte hem niet zoals uit zijn eigen glas, Maar hij liet niets blijken, omdat hy van standing was.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2