Volgende week moet definitieve opheffing Berlijnse blokkade zijn besproken. aft.» =;Fv» «F?Js&iSnStts, L Restitutie van oorlogsschade thans bijna voltooid. NIEUWS Kiesrecht. Wysjinsky gaf ten langen leste toe. Plnksterboodscbap van Prinses Wilhelinina. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gemeenteraadsverkiezingen. Herstelbetaling staat in geen enkele verhouding tot schade. OostenryK wordt weer zelfstandig. Koning George VI verjaarde. Motorstoring dwong Spitfires tot dalen. Rijk betaalde reeds 12 millioen aan herstel van Viissingen. SNIPPER Mr M. fydeinan burge meester van Westkapelle. Uitgave- Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Viissingen Walstraat 83, Tel 2754; Middelburg, Korte Nooidstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347, Terneuzen, Vlooswljkstraat, Telefoon 2052 ZFEUVVSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1274 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 10 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg: Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; II. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.20 u., onder 20.59 u. Maan op 22.31 u., onder 4.02 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Juni: Viissingen: 1.45 u. 2.18 m., 14.07 u. 2.20 m. Terneuzen: 2.14 u. 2.38 m., 14.41 u. 2.40 m. Wemeldinge: 3.36 u. 1.80 m., 16.05 u. 1.80 m. VIER MINISTERS TE PARIJS BESLUITEN: Het kiesrecht is een zaak van grote betekenis. Ongelukkig de volken en dat zijn er vele in dezs tijd waai dit recht wordt beknot. Wij hebben dan ook niets an ders dan scherpe critiek voor de zich noemende democratische regeringen die de kiezers dwin gen hun stem uit te brengen op een eenheidslijst en waar het onmogelijk wordt gemaakt zich door middel van zijn stembiljet in vrijheid uit te spreken. Dio critiek is gegrond en ge- zond I Maar. wat doeri wij nu zelf? Blijkt uit de wijze waarop wij van onze rechten gebruikt ma ken. onze dankbaarheid voor j het voorrecht dat wij in volle j vrijheid onze volksvertegen woordigers en onze gemeente lijke overheid kunnen kiezen? Zien wij en handelen we dienovereenkomstig het kies recht als een van Godswege op gelegde plicht? Jammer genoeg, moet in zeer vele gevallen, het antwoord ontkennend luiden. Er zijn duizenden kiezers, die alleen hun stem uitbrengen om dat ze door de wet naar de stembus worden gesleept. Hadden zij 't voor het zeg gen, dan bleven ze rustig thuis. Anderen gaan wel stemmen, maar zij laten niet na blijk te geven, dat de hele zaak hen koud laat. Zij „doen" niet aan politiek. Of je nu van de kat of van de kater gebeten wordt, is immers toch precies hetzelf de. En dan steken ze een sigaar op en zien met medelijden neer op hen die zo dwaas zijn zich druk te maken voor de verkie zingen. ue ministers van buitenlandse zaken hebben gistermiddag in het Palais Marbre Rose te Parijs, het Amerikaanse voorstel be sproken, de vier geallieerde militaire commandanten te Berlijn te verzoeken uiterlijk 13 Juni a.s. klaar te zijn met liun besprekingen over de „definitieve" opheffing van do Berlijnse blokkade. Wysjinsky was eerst tegen het voorstel, doch ten langen leste verklaarde hij het te zullen steunen. Het meest tastbare resultaat.Acheson, dat hij werkelijk geen kans zag hierover tot overeen- Het had heel wat voeten in de stemming te komen, omdat het aarde, eer Wysjinsky zover was, een langs elkaar heen praten dat hij instemde met het Ameri- blijft. Hij stelde daarom voor. over kaanse voorstel en dan eigenlijk te gaan tot het volgende agenda- nog gedeeltelijk. Aanvankelijk ver-punt; het voorbereiden van een wierp hij het hele voorstel zelfs j vredesverdrag met Duitsland, hij dat wanneer een der jjen kwam hier echter niet aan andere ministers instructies wilde zenden aan de militaire comman dant van zijn regering, deze dat zelf moest weten. Vervolgens verzocht de Russi sche minister het vraagstuk van de munteenheid voor Berlijn te bespreken, doch Acheson, die gis teren als voorzitter optrad, zei, dat eerst overeenstemming diende toe. Tijdens de discussies ver klaarde Wysjinsky opgewonden in het Russisch dat, indien de minis ters der Westelijke mogendheden weigerden de muntkwestie te be spreken, de bijeenkomst niet veel zin had en men even goed de con ferentie kon gaan opheffen. Toen de tolk dit punt in het En gels wilde weergeven, verzocht te worden bereikt over andere za- wysjinsky deze opmerking weg te ken. Wysjinsky beschuldigde daarop zijn collega's ervan, de muntkwestie niet te willen be spreken. SLECHT VERLOOP. Dit alles droeg er niet toe bij dat de conferentie van gisteren een vlot verloop had en sommigen spraken zelfs van „zeer slecht". Tenslotte stemde de Rus dan ge deeltelijk in met het door zijn col- En zo verzaken ze hun plicht lega Acheson gedane voorstel, dat en spelen ze in de kaart van de partijen die ons volk naar de ondergang trachten te voeren. Amsterdam, b.v. gaat diep ge bukt onder het rode juk. Niet omdat de meerderheid van de bevolking het optreden van de communisten on socialisten toejuicht, maar omdat een groot deel der kiezers weigert zich ook maar enige inspanning te getroosten. Laten wij het verstaan, dat kiesrecht betekent kiesplicht. Een plicht door God ons op de handen gelegd. Een plicht, die wij hebben te vervullen als dienst-van-God! Communisten krijgen klop. In meerdere plattelandsge meenten is de gemeenteraads verkiezing reeds achter de rug. Uit de tot nu toe gepubli ceerde uitslagen o.a. uit Noord- Holland blijkt, dat de commu nisten de wind niet in de zeilen hebben. Zij bo'eren overal ach teruit. De overige partijen ble ven vrywel gelijk. In Anna-Paulowna verloren de communisten een zetel aan de V.V.D., in Ilpendam aan de K.V.P., in St. Pancras aan de P. v. d. A., in Weesp een aan de A.R. en C.H. en een aan een wilde lijst, in Wieringerwaard aan de V.V.D. inhield dat de vier ministers aan de geallieerde militaire bevelheb bers te Berlijn gezamenlijk op dracht zouden geven, dat zij hun werkzaamheden met betrekking tot het opheffen van de blokkade van Berlijn uiterlijk 13 Juni a.s. voltooid moeten hebben en daar van dan een rapport moeten over handigen. Het bij verrassing aan het einde van de zitting ge dane Russische voorstel hield in, dat de ministers ieder afzonderlijk bovengenoemde opdracht aan de militaire bevelhebbers hunner re geringen te Berlijn zullen ver strekken. Dit voorstel van Wysjinsky werd door de drie andere ministers onmiddellijk aangenomen, zodat dit besluit het meest tastbare re sultaat is, dat sinds het begin der conferentie op 23 Mei j.l. is bereikt. WYSJINSKY OPGEWONDEN. Toen dit besluit dan genomen was begon Wysjinky weer over de muntkwestie. Ditmaal zei MINISTERS-WISSELING. Het „begeren" van de P. v. d. A. In verband met verschillende berichten, dat de Partij van de Arbeid de portefeuille van Binnenlandse Zaken begeert, merkt de R.K. „Volkskrant" op: „In bevoegde Haagse kringen hebben wij niet kunnen verne men, dat dit „begeren" van de Partij van de Arbeid, indien het zich al zeer levendig zou open baren, de grenzen der verwer kelijking nadert. Wij zouden daaraan op onze beurt durven toevoegen, dat Binnenlandse Zaken om niet onbegrijpelijke redenen een prestige- mlnisterie kan zijn voor de katholle- k e n". Calvinisme in Duitsland. Conferentie Geref. jeugdcentrum Het Geref. Jeugdcentrum or ganiseert van 28 Juni tot 2 Juli een conferentie te Burg-Stein- furt (Westfalen), waar het Ned. Kode Kruis een gebouw heeft, dat ter beschikking staat voor geestelijke en culturele arbeid van ons land uit ten bate van onze Oosterburen. Ongeveer 12 Gereformeerde jeugdleiders(sters) zullen in het conferentie-oord samenspreken met vooraanstaande figuren uit de „Alt-Reformierte Junglings- bund, de „West-Deutscher Jung- mannerbund" enz. Deze conferentie wil een po ging zijn om de invloed van het Calvinisme in Duitsland te ver sterken. Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman. Op 11 Juni zal het 25 jaar geleden zijn, dat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman gedurende vele jaren een der meest voor aanstaande staatslieden, een on vermoeid strijder voor vrijheid en recht, die jarenlang het dis trict Goes in de Tweede Kamer vertegenwoordigde, is overle den. laten. Gisteravond zei een woord voerder van de Sowjet-delegatie, dat Wysjinsky gezegd zou hebben, Geen staking van vuren voor terugkeer der republiek. Republiek komt volledig terug. De sultan van Djogja heeft medegedeeld, zich naar Batavia te zullen begeven voor het voeren van besprekingen met de republi keinse delegatie, teneinde het her stel van de republiek in Djogja te bespoedigen. 'oorts zal hij naar Bangka gaan voor besprekingen met vooraanstaande republikeinse persoonlijkheden. De sultan wees er op, dat de toestand te Djogja aan het ver slechteren is als gevolg van het uitstel van het herstel der repu bliek. Hij zei, dat de republikeinse regering steeds medio Juni aan houdt als richtdatum voor de te rugkeer en zette uiteen dat het de bedoeling is, dat de republiek volledig terugkomt. Verder is het de bedoeling, dat er voorlopig een „staakt het vuren" zal worden af gekondigd. Uit andere brjn wordt verno men, dat het niet de bedoeling is een overeenkomst tot staking van het vuren te ondertekenen vóór dat ondanks de pessimistische ge-de terugkeer van de republikein- voelens bij de Westerse ministers, se regering te Djogja. deze niet zulk een houding van hopeloosheid moeten aannemen, want dan had het geen zin de be sprekingen voort te zetten. Het geregelde postverkeer per trein tussen West-Duitsland en Berlijn zou gisteren hervat wor- Zo eindigde deze conferentiedag. den met één trein per dag. Onlangs is besloten om het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandse belangen in Duitsland per 30 Juni a.s. te liquideren. Het dezer dagen verschenen derde jaarverslag zal dus waar schijnlijk het laatste jaarverslag zijn, dat verschijnt. Het Comm.- Generaal staat thans aan het einde van het restitutiewerk, al leen de onderwerpen binnenschepen en effecten vragen nog afwerking. Omdat men uitgaat van het Vervoer. Wat de spoorwegen standpunt dat dit verslag het betreft kan gezegd worden, dat laatste zal zijn is een opstel bij- vrijwel alle weggevoerde mate- Op het congres van de labour- party te Blackpool heeft de Brit se minister van buitenlandse za ken, Bevin, gisteren verklaard te hopen, dat Oostenrijk in de cerst- komendo dagen eindelijk zijn vrij heid zal herkrijgen en dat de be zettingstroepen zullen worden te ruggetrokken, zodat het land zijn eigen leven zal kunnen leiden. Verder zei Bevin o.m. toen hij over de Sow jet-Unie sprak: „Er is nooit een dictator in de geschie denis van deze wereld geweest, I die niet over vrede gepraat heeft,1 wanneer hij oorlog voorbereidde. Laat u niet misleiden. Het is het grootste leger, de grootste macht in de wereld, die heden gemobili seerd is. Ik wil, dat hieraan een einde komt, niet door oorlog, maar door zelf krachtig te blijven." i gevoegd over het onderwerp „Restitutie in theorie en prac- tyk", waarin een overzicht wordt gegeven over de verschillende problemen, die met de restitu tie samenhangen. De Nederlandse regering claimt een bedrag van f 3.640.000.000 wegens „schade door roof". SPOORWEGEN KREGEN VEEL MATERIAAL TERUG. Hoe staan nu de resultaten van de restitutie tegenover deze claim? Industrie. Volgens een gehou den enquête werden in totaal circa 55.000 machines weg gevoerd. Hiervan zijn er 15.000 gerestitueerd, d.w.z. 27 pet. De taxatiewaarde van de terug gevoerde machines en grondstof fen is circa f 35.000.000.tegen een claimwaarde van 1 milliard gulden. Menselijke keten rond kantoor Berlijnse spoorwegen. Stakers verhiiiuerén toegang. Westberlynse spoormannen heb ben Woensdagavond laat het kan toorgebouw van de onder Russisch toezicht staande Berlijnse spoor wegen in de Amerikaanse sector var. de stad bezet. Een tiental wachten van de Duitse spoorweg politie uit de Sowjet-zone bood geen weerstand en gaf de wapens over aan de stakers. De stakers bezetten het gehele gebouw op het kantoor van de Russische verbin dingsofficier, Petrow, na. Het hoofdkwartier van de sta kers noemde de bezetting een daad van zelfverdediging en een protest tegen de onverschillige DE UITZONDERING. Een groep vrouwen, die woe dend waren omdat zij door Griffith, de Engelse minister van nationale verzekering, niet waren ontvangen, wachtte de minister op, toen hij het la- boureongres in Blackpool ver liet. Zij namen een zo dreigen de houding aan, dat de politie Griffith te hulp snelde daar hij anders niet in zijn auto kon komen. Toen hij bij zijn wagen be land was deed een vrouw een poging om mee in te stappen. De politie wou haar dit belet ten en duwde haar hardhandig het trottoir op. „Maar ik ben zijn vrouw", riep zij uit tot verbazing en ontsteltenis van de agenten. Voor deze van hun verbouwereerdheid bekomen waren zat de vrouw echter al naast haar man. Baby van zes maanden stierf aan verwaarlozing. Nalatige vader voor het gerecht. Voor de rechtbank te Botter dam heeft gisteren terechtge- houding van de spoorwegdirectie staan de 35-jarige meubelmaker jegens de levensomstandigheden I J. U. uit Rotterdam (Hilligers- van fjp Wpsthprllinco CDnoWTiorr. 1-1 z 1 riaal werd teruggevoerd. Binnenschepen: Van de 3354 weggevoerde schepen werden tot 1 Maart 1949 toe ongeveer 2200 schepen teruggevoerd, terwijl van ongeveer 500 schepen op die datum de verblijfplaats bekend was, zodat mag worden aange nomen, dat deze ook nog terug komen. Vervoermiddelen langs de weg: De restitutieresultaten wa ren slecht. De auto's en fietsen waren inmiddels versleten of niet meer identificeerbaar. RESTITUTIE TOTAAL ONBEVREDIGEND. In de samenvatting wordt ge zegd, dat 12.4 pet van de schade door roof is gerestitueerd. De schade, dit Nederland door de Duitse bezetting heeft ge leden, is vele malen groter dan de schade door roof. De Neder landse regering berekende haar op f 25.725.000.000.Daarin is de f 3.640.000.000.voor schade door roof begrepen. Geconcludeerd wordt, dat het totaal voor Nederland als her stelbetaling ter beschikking ko mende in geen enkele verhou ding staat tot de Nederlandse schade-claim en ook, dat de waarde van de aan Nederland als herstelbetaling toegewezen goederen slechts een gering deel is van datgene wat Nederland heeft weten te restitueren. Zoals men weet, brengen 32 Nederlandse boerenzoons op het ogenblik een bezoek aan Amerika onder leiding van de Ryks- landbouwconsulent voor Zeeland, Ir C. W. C. van Beekom uit Kruiningen. Onder hen is één Zeeuw en wel de heer W. P. Bal kenende uit Wolfaartsdijk, de middelste op de foto. Ir E. Hart- mans uit Limburg, student aan de Universiteit in Lansing, legt de werking van een der machines uit die staan in de machine-hall der Universiteit. Op Cyprus deed men niet mee. Een menigte van naar schat ting 100.000 personen was gister ochtend samengestroomd in de straten tussen het Buckingham- palace en Whitehall, om het de- filé van de guards in staatsie uniform bij gelegenheid van de verjaardag van de Koning bij te wonen. De Koning begaf zich in een open koets naar de pa rade, gevolgd door Prinses Eli zabeth te paard en door de broe der van de Koning, de hertog van Gloucester. H. IV. H. Prinses Wiiiielmina heeft gisteravond voor de beide radio-zenders ter gelegenheid van de Pinkstertyd, de volgende rede uitgesproken in het Nederlands, Engels en Frans, terwijl de rede vertaald werd in het Hebreeuws. „De Heilige Geest door God met Pinksteren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dro men verzonken, over dingen die vergaan; zelfvoldaan by het ge denken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wy ons hoeden voor de grootste fout, die een mens begaan kan, door waar diep geloof te verwarren met ge- ykte termen en godsdienstige be grippen. Dat God's geest ons klaar wakker vinde, bereid te „staan" voor wat ons wachten mo ge en voorwaarts te gaan. Im mers hoe kan c!e Heilige Geest woning by ons maken en hoe kun nen wy zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemelse gave met ach terstelling van alle andere wen sen en verlangens? Tenzy ons hart brandende is, bewust en vol verwachting om daarop weerklank te geven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot hem, wiens komen de verlossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlos sing daadwerkelijk voor onze ogen geschiedt, terwyl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind geweest voor de waarheid dat noch ideologieën, noch stoffelyke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen by machte is ons te leiden uit de verbijsteren de verwarring, waaruit wy uit komst zoeken, doch slechts wan hoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zyn de pogingen, over de gehele wereld onderno men, hoe verschillend zij zich mo- taL .J dat hlJ onvoldoende aandacht kerkeliiko I beeft geschonken aan de slechte bekledirs minis tra tie van de Berlijnse spoor- behandeling die zijn vrouw WOcr Wornn mclonrvinpfmn r% - en Griekse hoogwaardigheids- I uciueuers hebben de officiële weg waren gistermorgen practisch I 6 "maanden" oude "babv de"ed nn" Plecht>gheden ter gelegenheid lamgelegd doordat postende sta- dergaan Het kind stilrf aan r™ verJaardag van K°nmg kers het werkwillige personeel verwaarlozing en vervuilina Georg® op Cyprus niet bUge" verhinderde het gebouw te betre- waarbij een lichte longontste-iT v il- a v, den. De posters vormden arm in king het einde besnne^frie nl1 De, Volks"aci waarschuwde arm een menselyke keten rond vrouw werd veroordeeld tn't 19 Zondag alle Grieken, afkerigheid het gebouw, waardoor practisch ™a™engeTOnlstraf met VM v°ortzettlng van het Brlts niemand kon heenbreken. Volgens de „Vrye Griekse radio" zou het Grammos-gebergte in Noordwest Griekenland thans ge heel in handen der guerillastrii- ders zyn. Theepokken bedreigen plantages. Negen van de dertien thee-on dernemingen op Oost-Sumatra zijn reeds door de tot voor kort in Indonesië nog onbekende ziekte, de theepokken aangetast. Het thee-areaal in dit gebied is in to taal 16.000 h.a., en een volledige doeltreffende bestrijding is thans onmogeiyk door gebrek aan ap paratuur, z.g. motorsproeiers, en werkvolk. Ook Java wordt be dreigd door deze ziekte. aftrek, waarvan 6 maanden voor waardelijk. De man verklaarde niets van de verwaarlozing te hebben gemerkt. Hij werd in die tijd gedrukt door financiële zor gen en had weinig aandacht voor het gezin. De vrouw zocht steeds uitvluchten als hij het kind wilde zien. De officier mr van der Meulen constateerde, dat de vader blijk baar weinig hart had voor het kind, dat met meer zorg in het leven zou zijn gebleven. Hij eiste één maand hechtenis onvoor- waardeiyk. Uitspraak 23 Juni. regiem op Cyprus te tonen door de plechtigheden te boycotten. De waarnemende gouverneur Turnbull nam de ceremoniële parade af. Eén piloot zwaar- en één licht gewond. Gistermorgen omstreeks 11 uur kreeg een Spitfire van het vliegveld Twente, die met 3 andere machines was opgeste gen in de richting Winterswijk, motorstoring, tengevolge waar van da piloot, de reserve eerste luitenant J. Eden, gedwongen werd een noodlanding te maken. Het toestel stortte neer aan de rand van een weide, in de buurtschap Usselo en sloeg twee maal over de kop, waarbij de beide vleugels afbraken en de romp ongeveer 40 M. doorschoot. Het vloog echter niet in brand. Omwonenden, die op het land aan het werk waren, snelden onmiddellijk toe en slaagden er met behulp van een in allerijl gehaalde ijzerzaag in de piloot uit zyn benarde positie te be vrijden. Hy had beide armen en benen gebroken en is naar een ziekenhuis te Enschedé over gebracht. Ook een andere spitfire moest wegens motorstoring een nood landing maken bij Iserlohn op Duits gebied in de Britse sec'- tor. De bestuurder, de tweede luitenant H. J. Folmer, werd hierbij licht gewond. De vlieger werd opgenomen in een zieken huis te Minden in Duitsland. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Het toestel werd vrij zwaar be schadigd. gen voordoen, tevergeefs, omdat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moe ten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat; "onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons dat wy op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van de he mel neerdaalt, zelts in de verla tenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van on ze schijnbare zelfgenoegzaamheid en van alle dingen die wy ge wrocht hebben ten koste van on ze naaste, om af te breken wat wy opbouwden als zelfbescherming, zowel verstandelijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken nood lottige staketsels te zijn, zowel tussen mensen onderling, als tus sen God en de mens. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan de leiband te lopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", wiens liefde boven on ze bevatting en al ons denken uit gaat, wiens hand in tegenstelling tot de aardse leidslieden, ons leidt naar de eeuwige vrede." Directeuren van gemeente werken vergaderen op Walcheren. De vereniging van directeuren van gemeentewerken houdt dit jaar haar jaarvergadering op Wal cheren. Gisteren werden de direc teuren op het stadhuis ontvangen door de loco-burgemeester, wet houder L. F. van Oorschot, die hen welkom heette. Zyn toespraak werd door de wnd. voorzitter der vereniging, Ir J. de Jong uit Tilburg, met en kele woorden beantwoord. Het gezelschap bezichtigde ver volgens onder leiding van de di recteur van gemeentewerken van Viissingen, de heer C. Ouwehand, het kort geleden gereedgekomen nieuwe schoolcomplex op de Grote Markt. Na de lunch lichtte de heer Ouwehand de herbouw van het ernstig getroffen Viissingen toe, alsmede de gedeeltelijk reeds uitgevoerde uitbreidingsplan nen. De lieer Ouwehand deelde me de, dat per ultimo December 1948 aan herstelkosten voor beschadig de panden met een schade van minder dan f 3000.in toaal f 5.439.000.werd betaald door dt overheid, en voor panden met een schade van meer dan f 3000. in totaal 14.603.205.—. Voor herstel van industriege bouwen betaalde de overheid f 1.867.700.Hierbij komt het be drag, dat voorlopig door belang- hebDenden is gefinancierd en waarvoor nog geen regeling is. Dit bedrag zal zeker hoger zyn dan dat, wat tot op 31 December 1948 door de overheid werd be taald. Met een rit naar Westkapelle en een bezoek aan de Nolledijk werd het programma besloten. Vandaag wordt de vergadering te Middelburg voortgezet. De vierdaagse afstandsmarsen Majoor b.d. J. N. Breunesse heeft in een persconferentie bijzonderheden meegedeeld over de vierdaagse afstandsmarsen, welke dit jaar van 26 t.m. 29 Juli in de omgeving van Nij megen worden gehouden. In de vier routes wordt slechts een kleine wijziging aange bracht. Op de tweede dag gaan de 55ers ditmaal door de kom van het dorp Druten. Het ge corrigeerde gebied in de ge meente Ubbergen-Beek is niet in het parcours opgenomen. De Benelux-gedachte in de sport, gebaseerd op het olym pisch ideaal van onderlinge vriendschap, steunend op we derzijds vertrouwen, zal gedu rende deze vierdaagse in het bijzonder op de voorgrond wor den gebracht. Voor de vierde en laatste dag, de route naar Cuyck en Gennep, zullen v-or de over gang over de Maas bijzondere verkeersmaatregelen worden ge troffen. De inschrijving voor de Vier daagse sluit definitief op 1 Juli. Joh. van Oldenbarneveldt in Amsterdam gearriveerd. Het m.s. Johan van Olden- barnevelt is gisternacht met ongeveer 1000 militairen in de haven van Amsterdam uit In donesië aangekomen. Gister morgen om 9 uur is men met de ontscheping der troepen be gonnen. HONGKONG WORDT VERSTERKT. Aanzienlijke Britse versterkin gen zullen naar Hongkong worden gezonden, zo heeft de Britse mi nister van defensie meegedeeld. Dit is het bewijs, zei de minister, dat de Britse regering dit gebied zo nodig zal verdedigen. Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, heeft tegen over verslaggevers verklaard, dat hy zyn functie zou» neerleggen, wanneer het congres de fondsen voor het Europese herstelplan zo drastisch zou verminderen, dat hij niet in staat zou zyn er succes vol mee te werken. Twee compagnieën infanterie zyn gisteren op Goeree-Overflak- kee gestapt om daar twee dagen te oefenen. Voor dat ze hiermede begonnen defileerden de soldaten voor generaal majoor Jager. Drs W. Bos, de zg. secretaris van Burgemeester Visser van Den Haag, blytt voorlopig nog in ar rest. Te Geffen in Brabant reed een taxichauffeur op een tractor met aanhangwagen. De taxi werd geheel vernield; de chauffeur overleed later aan de verwondin gen en de inzittende heer had een gebroken arm en been. De chauf feur zou volgende week in het huwelijk treden. De zangeres Anna Tyssen-Bremerkamp is te Haarlem óp 78-jarige leeftijd over leden. Zo verwoed vochten de communistische gevangenen in de gevangenis van Calcutta, dat 50 personen gewond werden en een overleed. De opstandelingen gooi den met flessen, stenen en meu bels; waarom, omdat ze niet in celle. wilden zitten. In Italië, waar thans op rote schaal ge staakt wordt, zyn momenteel meer dan 2 millioen v.rlozen. In een krachtige nota dringt de Amerikaanse regering er by de Israëlische op aan Arabische vluchtelingen naar Pales''na te laten terugkeren Een Franse student heeft 10.000 francs boete en 3 jaar gevangenisstraf gekre gen, omdat hy 157 studenten had opgelicht door hen een reis naar Amerika voor te spiegelen. De voormalige privé-bioscoop van Hitier zal omgebouwd worden tot een kerk met 1100 zitplaatsen. Uit de Sowjet-Unie teruggekeerde krijgsgevangenen, hebben verteld, dat zich daar nog 600.000 Duitse krijgsgevangenen bevinden. By Kon. Besluit is met ingang van 16 Juni a.s. benoemd tot bur gemeester der gemeente Westka pelle mr M. Tydeman Jr., te Bilt- hoven. Deze benoeming zal vooral te Westkapelle met blydschap wor den ontvangen, aangezien de vori ge burgemeester, Jbr mr A. F. O. de Casembroot, reeds op 1 Febru ari 1948 als zodanig aftrad. Mr Tydeman werd op 26 Febru ari 1912 te Breda geboren. Hy studeerde één jaar aan het gym nasium te Amersfoort en zes jaar aan het gymnasium te Zuoz in Zwitserland, waar hy op 12-jarige leeftyd heen ging. Daarna studeerde hy rechten aan de Utrechtse Universiteit, waar hy nog tijdens de bezetting zyn meesterstitel behaalde. Onmiddellijk daarop volgde zyn benoeming aan het departement van landbouw. Na de bpvrijding- werd hy benoemd tot Inspecteur van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel in de provincie Utrecht, in welke functie hy tot 1 Mei j.l. werkzaam was. Door zyn arbeid voor deze dienst is mr Tydeman zeer goed bekend met allerlei agrarische vraagstukken. Bovendien interes seert hy zich in het bijzonder voor alle met de wederopbouw samen hangende problemen. Mr Tydeman is voorts dijkgraaf van het Waterschap Gooi- en Eemiand en tevens van het Wa terschap Beoosten de Eem. Van huisuit is mr Tydeman vrij zinnig-liberaal georiënteerd. Hy is echter by geen politieke partij aangesloten. Mr Tydeman is gehuwd met een dochter van de vroegere bur gemeester van Koudekerke, de heer H. P. v. d. Borch, thans bur gemeester van de Bilt. Nog geen coloradokever invasie op Walcheren. Men kan gerust zeggen, dat de berichten over het aanspoelen van coloradokevers by Zoutelande op het strand uit de lucht gegrepen zyn. Slechts enkele, verdwaalde beestjes, afkomstig van de zwer men die neergestreken zyn op de Hollandse kust, werden gevonden. Zelfs beweerden boze tongen al, dat de gevonden kevers afkomstig waren van iemand die nog een busje had staan van vorig jaar! Overigens zyn op verschillende plaatsen langs de Hollandse kust weer grote aantallen kevers on schadelijk gemaakt. Gemeenteraadsverkiezing te Hoedekenskerke. By de gisteren gehouden stem ming voor de gemeenteraad wer den uitgebracht op lijst I, cognb. A.R., C.H., S.G.P. en party Lous 380 St. en op lyst II K.V.P. 443 St. Op de eerste lijst werden geko zen de heren J. Boogaard, J. C. J. Boone en L. Lous en op de tweede lyst de heren M. Steyn, Jae. Beu lens, C. Franse en A. Menheere. DE BILT ZEGT: Weinig temperatuursverandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Voor de Noordweste lijke helft van het land: in de kustgebieden overdag perioden met zonneschijn. Weinig verande ring in temperatuur. Meest zwak ke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1