Resultaat van de Parijse conferentie zal niet groot zijn. L NIEUWS Republikeinse ministers gereed voor terugkeer naar Djogja. Bjjz. Raad van Cassatie veroordeelde Van der Waals ter dood. De Stichting Zeeland.! Nieuw voorstel van Acheson. Wijzigingen in het Kabinet. Bom onder spoorlijn Den Haag-Utrecht. Nieuwe behandeling zaak Ilse KogIl Peetje Minne honderd jaar. Eerste gemeenteraadsverkiezingen in Zeeland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND wm Extra bouwvolume niet alleen voor Nijmegen. Papierfabrieken Van Gelder moeten f 850.000 boete betaken. Roofoverval op Amsterdamse tramconducteur. „Englandspiel" blijft voor- lopig nog omsluierd. SNIPPER Uitgave S..eating „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2734; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2051 ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1271 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 9 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.20 u., onder 20.58 u. Maan op 21.21 u., onder 3.22 u. V.M. 22.45 u. Hoogwater op Vrijdag 10 Juni: Vlissingen; 0.54 u. 2.13 m., 13.22 u. 2.28 m. Terneuzen: 1.23 u. 2.32 m., 13.56 u. 2.48 m. Wemeldinge; 2.45 u. 1.74 m., 15.18 u. 1.89 m. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk heeft in de nog korte tijd van haar bestaan reeds een plaats van betekenis in het Zeeuwse leven weten te verove ren. Zij is in de achter ons lig gende maanden geworden tot een brandpunt van sociaal le ven en een vraagbaak voor de talrijke Zeeuwen, die op eniger lei wijze te maken hebben met sociaal werk. De Stichting Zeeland heeft een stimulerende en coördine rende taak en het blijkt reeds nu wel, dat zij aan deze taak meer dan genoeg heeft, zodat degenen, die bij de oprichting bevreesd waren, dat de Stichting zich op het werkterrein van reeds vruchtbaar werkzaam zijnde in stellingen zou gaan begeven, gerust kunnen zijn. Men krijgt soms de indruk, dat door de ar beid der Stichting men pas goed is gaan ontdekken, welk een grote achterstand in Zeeland moet worden ingehaald. Blijft de activiteit der Stichting de zelfde, dan mag worden aange nomen, dat binnen afzienbare tijd deze achterstand zal zijn te niet gedaan of in ieder geval in belangrijke mate zal zijn opge heven. De bedoeling van dit artikel is niet een opsomming te geven van hetgeen directeur en per soneel der Stichting tot heden hebben bereikt of waarmede zij doende zijn. Dat is al enige ma len geschied aan de hand van de door de Stichting gepubli ceerde verslagen. Wij willen slechts de aandacht vestigen op de grote betekenis, die het or gaan heeft voor de opbouw en de ontplooiing van het Zeeuwse leven, speciaal in sociaal en cul tureel opzicht. Het karakter der Stichting, zelfstandig en toch nauwe contacten bewarend met officiële instanties als Rijk, Pro vincie en Gemeente, waarborgt een goede, efficiënte werkwijze. IJ et is nu reeds gebleken, welk A A een samenwerking kan worden bereikt tussen verschil lende organisaties, die op het zelfde terrein werkzaam zijn -,n die helaas dikwijls nog langs el kaar heen of zelfs tegen elkaar in werken. Dat deze samenwer king niet van bovenaf wordt op gelegd, blijkt wel uit de open hartige en principiële besprt- ki gen, die er aan voorafgaan en die de belanghebbenden de overtuiging geven van de nood zakelijkheid ener bundeling van krachten, die vooral in een pro vincie als de onze, waar we nu eenmaal zuinig moeten zijn met de mensen, gebiedende eis is. Dat deze samenwerking juist wordt gestimuleerd op het pro-I GESLONKEN HOOP HERLEEFDE, MAAR Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter, dat de vier ministers van buitenlandse zaken te Parijs gisteren tijdens een bijeenkomst voorstellen hebben besproken over de „voltooiing" van de ophef fing der Berljjnse blokkade, Deze voorstellen werden ingediend door de Amerikaanse minister Acheson en hielden o.m. in dat de vier ministers de vier geallieerde commandanten in Duitsland op dracht geven, dat zij uiterlijk 13 Juid overeenstemming bereiken in hun besprekingen over de „definitieve" opheffing van de Ber ljjnse blokkade. Wisjinski hield een uitvoerige dantura" op basis van de toe (Van onze parlementaire redacteur.) toespraak, waarin hij vast hield aan zijn standpunt dat het aantal vertegenwoordigers van de Sow- jet sector in de voorgestelde com missie voor het organiseren van verkiezingen te Berlijn gelijk moet zijn aan het totaal der afgevaar digden uit de drie andere sectoren. stand in 1946 en het organiseren van vrije verkiezingen voor de stad, op dezelfde wijze als in 1946 was geschied. COMMENTAAR. Het Amerikaanse voorstel, dat de ministers van buitenlandse za> Oëk bleef hij er bij aan de „kom- j ken onmiddellijk tot een bespre- mandatura" vergaande controle- - g.,v.®" ^.e handels-en vervoers rende bevoegdheden betreffendemoeilijkheden te Berlyn zullen het stadsbestuur van Berlijn toe overgaan heeft gisteravond de - te kennen. I reeds geslonken hoop te Parijs Antwoord op vragen van Baron v. d. Feltz. Op vragen van het Tweede Ka merlid Mr W. F. E. Baron van der Feltz over de beschikbaarstel ling van een extra bouwvolume Gistermorgen werd onder de spoorlijn Den HaagUtrecht, een bom gevonden die tijdens een der bombardementen in de oorlog is achtergebleven. Men is met de werkzaamheden begonnen. De Naar wfl vernemen zijn binnen kort enige aanwijzingen in het Kabinet te verwachten. Minister van Maarsevecn zal nu definitief de portefeuille van Overzeese Ge- blijkt biedsdelen gaan beheren. Dit besluit komt niet geheel on verwacht, daar het nu de Indische politiek volgens de regering in een beslissend stadium is gekomen niet doenlijk is om deze laatste phase met een nieuwe minister, die niet volkomen in de materie is ingewerkt in zee te gaan. Over de vraag wie Minister v. Maarse- veen aan Binnenlandse Zaken zal opvolgen verschilt men in politie ke kringen in Den Haag van me ning. Er gaan stemmen op, dat Minister in 't Veld, thans Weder- voor de wederopbouw in enige ge- bom ligt echter op zo'n diepte, meenten van vernielde zakenpan- - den, heeft minister In 't Veld ge antwoord, dat de burgemeester van Nijmegen de minister in de gelegenheid heeft gesteld kennis te nemen van het verslag van de raadsvergadering, waarin de we- dat gevaar niet direct aanwezig wordt geacht. Het treinverkeer gaat echter over het rechterspoor met een maximum-snelheid van 30 km per uur. Acheson drong er opnieuw bij dat de conferentie mogelijk toch j 0pbouw> deze post zal gaan bekle- Wisjinski op aan, een "onomwon- nog enig tastbaar resultaat zal den antwoord te geven op de°Pl?yeren, doenherleven. Jn;Of- len, terwijl dan het Eerste Kamer- ucu lid Kraayvanger (K.V.P.) zijn vraag, of de Russische voorstellen ficiele kringen werd op voorzich- pjaats 20U gaan innemen, erin voorzien, dat elke handelingtige wijze de uiting gegeven aan Ook wordt de heer Matser, bur- de hoop, dat de conferentie al-1 gemeester van Arnhem, genoemd thans erin zal slagen een einde te als dg toekomstige Minister van maken aan de huidige verslech-Binnenlandse Zaken. tering van de verhouding tussen j de autoriteiten der Russische en van het Berlijnse stadsbestuur door een Sowjetrussisch veto on gedaan kan worden gemaakt. „Het Russische plan", zei Ache son, „komt volgens mü er op neer, dat de bevolking van Berlijn mag doen wat zjj wil, mits zij uitslui tend doet wat de Russische rege- slagen de handels- en vervoers- Westelijke sectoren van Berlijn. Beqravenen op ereveld Djoqja Indien de vier geallieerde be- c velhebbers te Berlijn erin zouden na°r Semarang overgebracht ring welgevallig ls.' in antwoord op de verklaring van Wisjinski zeide dat hetgeen hij problemen van deze stad te rege- Deze dienst week heeft de graven- een aanvang gemaakt Vervolgens voerde de Franselen> zouden de ministers in staat met het overbrengen van de minister van buitenlandse zaken 1 zijn °P althans één resultaat van stoffelijke overschotten der mili- Robert Schuman, het woord, dié hun beraadslagingen te wijzen. jtairen, die op het ereveld Djog- De Sow jet-delegatie te Parijs ja waren begraven, naar Sema- verwacht, dat de conferentie spoe-rang, waar zij zullen worden icldUbVciRdUciuig, waai ui uc wc- i j m deropbouw van de binnenstad uGSlOlGD S166J)1)001 ill B6lQi6 werd besproken. Uit dit verslag OpgGSpOOFll Jongen van 19 jaar was de dader. In Tongeren (België) is op niet, dat de burgemeester een mededeling heeft gedaan dat het ministerie van wederopbouw plannen voorbereidt om een groot contingent bouwvolume beschik- baar te stellen voor de wederop- verzoek van de Nederlandse po- bouw van de winkels in Nijmegens jy j,. gearresteerd de 19-jarige binnenstad. Wel heeft hij het ver- j q van der jj uy Rotterdam, trouwen uitgesproken, dat Nijme- dje een njet alledaagse diefstal gen een zeer groot percentage toe- op zyn kerfstok had. Uit de gewezen zal krijgen voor de bin- Zalmhaven had h„ lU. een nenstad. Hoewel getracht zal sleepboot gestolen en daarmee worden voor de herbouw van win- was hy over de grens gegaan kei- en zakenpanden in de door de oorlog geteisterde kernen van verschillende gemeenten een extra bouwvolume beschikbaar te stel len en de minister zich in die zin bij verschillende gelegenheden motorsleepboot „Zwaluw van heeft uitgelaten, zijn de persbe- de N'V' Stoomsleepdienst „Maas richten over hetgeen Nijmegen fn waarde vertegenwoordi- „„„j {Qznnn Uit de Zalm met de bedoeling naar Frankrijk uit te wijken en daar zelf een sleepdienst te beginnen. Op Zaterdag 28 Mei was de gemeenten, die in soortgelijke om standigheden verkeren. door geallieerde controle wenste di2 zonder positieve resultaten zal j her-begraven. Het totale aantal 1 -:-j:'r':* Russische i bedraagt 75. Het overbrengen Duitsland zal c.a. tien dagen in beslag ne- 'men. te verzekeren bestond uit het ver lenen van onderlinge bijstand. Schuman zei, dat hetgeen Wi sjinski voorstelde in feite neer komt op het vestigen van een soort permanent beheerschap over j het Duitse volk. De Duitsers moeten in staat worden geacht hun eigen verant woordelijkheden te dragen, vond hij. Lord Henderson die gister minister Bevin verving .ver wierp een beschuldiging van Wi sjinski, dat Bevin zich Dinsdag aan overdrijving had schuldig ge maakt, toen hij verklaarde, dat volgens de Sowjetrussische voor stellen, het recht van veto zelfs op de benoemingen van onderge schikte Berlijnse ambtenaren zou kunnen worden toegepast. Wisjinski gaf daarna nog eens eindigen. Dit zou de voorlichtingschef In hebben verklaard. testants christelijke terrein ver- een samenvatting van hetgeen blïjdt ons bijzonder. Nog veel te niet zijn voorstellen werd beoogd, weinig wordt beseft, dat wij namelijk een herstel van het ge- elkaar als belijdende christenen,zamenlijke vier-mogendheden-be- al behoren we dan tot verschil- stUur van Berlijn „Komman- lende kerken, in de toekomst op allerlei gebied meer dan ooit nodig zullen hebben. En hier is nog wel het een en ander te doen. Geforceerd mag niets worden en de vorm van samen werking moet zó gekozen wor den, dat ieders opvatting volle- dif wordt gerespecteerd. Dat dit kan, blijkt o.m. uit de kerkelijke samenwerking in de vorm, die gevonden is voor de Stichting Rusthuizen Walcheren. \T erheugend ls ook, dat op ad- vies van de Stichting Zee land het Provinciaal Kerkbe stuur van Zeeland der Ned. Herv. Kerk plannen in uitvoe ring heeft om de sociale taak in deze provincie uit te breiden en dat ook in Gereformeerde kring men zich steeds meer bewust wordt van de taak, die hier ligt. Met grote belangstelling zien wij de verdere activiteiten dar Stichting tegemoet. Het accent zal voorlopig ongetwijfeld val len op het sociale element. Niet, Hans Walter, procureur-gene raal bij het Beierse ministerie van Justitie, heeft medegedeeld, dat nieuwe documenten betref fende Ilse Koch, de weduwe van de voormalige commandant vanairman, vernam de correspon- het kamp Buchenwald, zijn ont- dent van Aneta van officiële PamflGttGnactiG van communisten. tend door patrouilles verwij derd. Zij bevatten onder andere de volgende zinsneden: „Ver- delgt onze vijanden, de Neder- De republikeinse ministers, die landers en Soekarno—Hatta; sedert de aanvang van de tweede verspreidt het teken van de ha- politlonele actie bij de guerilla's mer en de sikkei„De Neder- verblljven, zijn thans gereed voor landers en hun handlangers zul- de terugkeer naar Djogja, ver- ien vrij vernietigen, Soekarno, neemt de correspondent van Hatta en hun kliek zullen we Aneta te Djogja uit betrouwbare uitroeien; onze Chinese broe- bron. Iders dienen een voorders dien Het.zijn de minister van jus- ders dienen een voorbeeld te titie, Mr Soesanto, de minister nemen aan hun landgenoten in voor de voedselvoorziening Ka- bun vaderland, die tegen Tsjang Wegens overtreding der prijsvoorschriften. Mr J. A. Bletz heeft de Kon. Papierfabrieken Van Gelder mag verwachten op zijn minst voorbarig en wekken deze te hoge verwachtingen. Indien het de mi nister zou gelukken vorenbedoeld extra-bouwvolume beschikbaar te stellen, is het zeker niet zijn be doeling daarmede uitsluitend Nij- megen te helpen, doch zal hij dit Slrïg ,ln omgeving van de naar redelijkheid verdelen over de Zalmhaven was gesignaleerd. De recherche kwam te weten, dat de sleepboot onder de naam „Dirk" de richting van Limburg had gekozen, doch zodra de grenspost Smeermaas was ge passeerd en Belgisch gebied bereikt, werd de naam „Zwa luw" in ere hersteld Een speurtocht in België leid de er toe, dat de boot bij het Belgisch plaatsje Eijsden werd terug geVonden, echter voorzien van een ander kleurtje. Na lang zoeken werd van der H. te Tongeren op een andere boot Zn te Velsen wegens overtreding aangetroffen, waar hij door de prijsvoorschriften, veroor- Belgische politie werd gear res Ereburger van Aardenburg. Gisteren is Peetje Minne in het Zeeuwsch Vlaamse plaatsje Eede honderd jaar geworden en daar mede tevens ereburger van de ge meente. *1 was het dan de offici ële feestdag nog niet die is na melijk bepaald op de 12e het was toch feest. Vooral toen des avonds de Commissaris der Ko ningin, Jhr Mr A. F. C. de Ca- sembroot samen niet de burge meester van Aardenburg, J. M. A. C. van Dongen en hun echtgeno tes, Peetje een bezoek brachten. Zij werden ontvangen door de feestcommissie en het muziekge zelschap van St. Kruis maakte meteen van de gelegenheid ge bruik een serenade te brengen. Ereburger is Peetje geworden en hij heeft een medaille en een oorkonde ontvangen. Als ge in Breskens van de boot enjn de bus stapte en ge komt in Eede, dan moet nog een uurke wandelen voordat ge bij Peetjes heldere huisje in Moershoofde bent. Een hele trip, die echter de moeite ten volle loont. Want daar aan de Belse grens weet men wat gastvrijheid is. En vooral toen het bleek, dat Uw verslaggever een zoon was van die sergeant die zoveel jaar bij Peetje was inge kwartierd iijJens de oorlog 1914 1918, werd, wat een vraaggesprek moest worden, een uiterst gezel lig. visite. Ja, van een v e. rek met simo en de minister voor ere dienst Kijai Hadji Maskoer. In dit gezelschap bevindt- zich voorts een aantal hoge republi keinse autoriteiten, o.w. de re publikeinse procureur-generaal, Mr Tirtawinata. De zegsman van de Aneta-correspondent weigerde, hun verblijfplaats aan te duiden en sprak slechts van „ergens in de residentie Djogja". Met betrekking tot de repu blikeinse legercommandant, Soe Kai Sjek vechten". „Vertrouw de Sultan niet, ook hij is een vriend van de Hollanders". Sommige pamfletten zijn ge tekend door „Het Vrijheids-co mité onder hamer en sikkel". van deeld tot het betalen van een boete van f 850.000. De N.V. was ten laste gelegd: de overtreding in 1946 en 1947 van een tweetal voorschriften, betrekking hebbende op de fa- brikatie en groothandel in pa pier. De verdachten meenden een juiste prijspolitiek te heb ben gevolgd. Hiertegenover stel de het directoraat-generaal voor de prijzen de zienswijze, dat de N.V. zowel bij de fabrikatie als bij de groothandel welbewust te hoge prijzen had berekend. De tuchtrechter verenigde zich, gend van f 35.000 haven verdwenen. De recherche kwam er spoe dig achter, dat de 19-jarige J. G. van der H„ die vroeger in dienst was geweest van de „Maas" kort voor de verdwij- Peetje is weinig gekomen. Want - Peetje was ziek en lag met een zware kou te bed. „Erin blijven Peetje", zei de dokter uit St. Lau- reins, „anders kan je het grote feest niet meemak:n." Het grote feest. „Zeventig fa milieleden komen er", zei vrolijk Peetje's zestigjarige dochter Ce lesta. „Joon da zal me n'een feest worden!" Voordat we uit Peetje's gast vrije huisje vertrokken, hebben we nog geholpen aan een erepoort en daarin kwam een groot vers te hangen dat meester Standaert uit Eede gemaakt heeft. „U werd de grote gunst gegeven, om honderd jaar te mogen leven, Dit zeldzame feit wordt hier herdacht Aan U wordt hulde en eer gebracht, die hier zijn _oedheid toont. Een deugdzaam leven werd door Hem beloond. Dat voor Uw .rcuw en U, deez' heugelijke dag de schoonste van het leven wezen mag." .Toen we weer vertrokken wap perden achter ons de Belgische en Nederlandse vlaggen ter ere van Peetje Minne, die gisteren honderd jaar geworden is. teerd. Officiële belangstelling bij begrafenis van oorlogs misdadiger. De voorzitter van de Japanse Rijksdag, baron Sjidehara, heeft de begrafenis van de Japanse oorlogsmisdadigers Tosjio Sji- ratori, oud ambassadeur van j Japan in het fascistische Italië, bijgewoond. Talrijke persoonlijkheden van het ministerie van buitenlandse zaken en de voormalige leider van het nieuwsbureau Amaoe, Wij danken God, Roode Kruis-campagne fe Goes. voorzover het de groothandeldie onlangs uit de gevangenis betrof, in hoofdzaak met de me-1 van Soegamo is ontslagen, wa ning van de N.V. Van Gelder en sprak deze op verschillende onderdelen vrij. Wel achtte hij overtredingen aanwezig, v.n.l. betrekking hebbende op de fa brikatie. Mr Bletz legde een vijftal boeten op tot een bedrag dekt. De zaak-Koch zal dus voor een Duits gerechtshof worden gebracht. Zoals bekend was Ilse Koch door een Amerikaanse mi litaire rechtbank tot levenslange zijde te Djogja, dat een af te kondigen order tot staking van het vuren zal geschieden door Soedirman, na een daartoe ver kregen bevel van Soekarno. In gevangenisstraf veroordeeld, die t tegenstelling met geruchten die na herziening van het proces^6 ronde doen^meldt de corres- door generaal Clay in 4 jaren gevangenisstraf werd veranderd. S.D.-AGENT FRANKENSTEIN TER DOOD VEROORDEELD. Het Bijz. Gerechtshof te Arn hem heeft de S.D.-agent Fran- pondent, van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat Soe dirman niet is gewond, doch een operatie heeft ondergaan i.v.m. een enige tijd voor de tweede politionele actie acuut geworden longaandoening, ^waardoor hij thans slechts één long heeft. dat het culturele niet belangrijk j kenstein conform de eis van de Soedirman, die steeds door twee zou zijn. Maar nu gebleken is,procureur-fiscaal ter dood ver- lijfartsen wordt vergezeld, zou hoeveel er nog te doen valt op sociaal terrein, zou het van wei nig begrip getuigen o.i., wan neer dit sociale werk zou moe ten wijken voor arbeid, die in teressant en belangrijk, maar niet zo urgent is. T. I oordeeld. Frankenstein maakte Izich schuldig aan onmenselijk 'optreden jegens Joodse Iand- 1 genoten, aan het vermoorden van illegale werkers en tal van andere misdrijven, o.a. te Vier houten en op de Woeste Hoeve. Uitslagen van vijf gemeenten. Gisteren heeft ih vijf Zeeuwse gemeenten de stemming voor de gemeenteraad plaats Zonnemaire. Aantal uitgebrach te stemmen bedroeg 485. P. v. d. A. 199; V.V.D. 133; A.R. 120. De C.H. kwam niet met een gevonden. 'Üst uit. Gekozen zyn: P. v. d. Velde, De uitslagen zyn als volgt. P. de Munck en L. C. Braker (P. v. d. A.); Jac. de Ruiter en L. C. Bernman (V.V.D.)Jac. eveneens gereed zijn om zich elk ogenblik naar Djogja te kunnen begeven. Het teken van de hamer en de sikkel. In de afgelopen week was in Djogja een goed georganiseerde pamflettenactie merkbaar, waar in uiting werd gegeven aan ge voelens tegen de Nederlanders en tegen Soekarno en Hatta. De pamfletten, opgesteld in het Indonesisch, Javaans en Chi nees, worden iedere nacht in de stad aangeplakt en iedere och- Gisteravond was in de „Prins van tezamen ongeveer f 25.000. van Oranje" te Goes voor alle en veroordeelde de N.V. voorts medewerkers aan de Roode Kruis- tot het betalen van een bedrag actie een feestelijke bijeenkomst van f 825.000.—, zijnde het ge- georganiseerd, op welke de voor- j schatte onrechtmatig genoten zitter van het actie-comité, de voordeel uit de begane overtre- heer K. Kooy, alle medewerkers dingen. De N.V. is thans in be- aan de actie dank zegde voor hun roep gegaan, activiteit. Ook roemde hij de gro-Dit vonnis zal geen invloed te medewerking van de burgerij, op de papierprijzen zal hebben, Op deze avond werd een vrolijk daar deze allereerst als gevolg programma afgewerkt, terwijl men deel kan nemen aan een prijsvraag. Medegedeeld werd, dat men de geraamde opbrengst van de actie f4100 ven is. van de concurrentie reeds enigs zins gezakt zijn en bovendien sedert 1947 daarvoor nieuwe voorschriften in werking zijn al te bo-getreden, die tweeërlei uitleg onmogelijk maken. Baarland. C.H.U. 98 stemmen; K.V.P. 120 st.; S.G.P. en A.R. 120 St.; P. v. d. A. 118 st. De samen stelling van de gemeenteraad blijft ongewijzigd. Gekozen zijn: L. de Bruijne (C.H.), M. J. Almekinders en L. van 't Westeinde (K.V.P.);! C. van Damme (A.R.), J. Elen- 80 st.; P. v. d van Splunder en Joh. A. v. d. Bijl (A.R.). In de nieuwe raad keren niet terug: A. J. van Tuinen, P. J. de Vlieger en J. P. van Wekken. Kerkwerve. A.R. 180 st.; V.V.D. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een dertigjarige conducteur van de Amsterdam baas (S.G.P.), C. J. de Mal en H. de Vriend (P. v. d. A.). Kattendijke en Wilhelminadorp. In deze gemeente werden twee lijsten ingediend; één van Katten dijke en één van Wilhelminadorp. Lijst Wilhelminadorp: C. Burger 189 St.; N. J. Meijer 54 St.; J. Bu- tijn 47 st.; J. van Sabben 32 st.; A. W. Molhoek 15 st.; L. A. de Pree 10 St.; A. de Waard 6 st. st. Gekozenen A. 57 St.; C.H. 77 D. v. d. Wekken se tram op de Ringdijk nabij de Kruislaan overvallen, neer-na?r n-1 der Abelen te ver- geslagen en beroofd. De daders, vermoedelijk twee Czn., M. L. den Boer en Andr. mannen, veronderstelden waar- Kloet (A.R.); M. M. Hause en J. schijnlijk, dat de conducteur, den Weduwen (V.V.D.); M. de Juist van dienst kwam en met Jonge (P. v. d. A.); A. G. Kloet de. dagopbrengst op weg naar (C.H.). De samenstelling van de huis was. Dit was evenwel niet raad blijft ongewijzigd. het geval. De man had verlof, omdat zijn vrouw juist bevallen Clinge. Lijst de Deckere 488 st.; was. Hij maakte, daartoe aan- lijst v. d. Branden 151 st.; lijst getrokken door het mooie weer, Zeegers 139 st.; lijst Wiilaert 423 een avondwandelingetje. Hij had Tikt Kntt„„a -u r,\L V"st-> ]Üst Hoefnagels 227 st. Ue- dan ook niet meer dan een paar lt. j J? Waardejkozenen: De Deckere, Van Ruim- gulden en een horloge bij zich, st. st.; J. van Leeuwen 48 st.; M Wisse Fzn. 38 st.; Jan Smit 55 St.; C. Heyboer 20 St.; A. J. Smits 13 st. Gekozen zijn: C. Burger; N. J Meijer; J. Butijn; J. van Sabben; P. van Waarde; J. van Leeuwen en Jan Smit T p ..T. ^1 K.11 ttll liuiiugc UiJ A1CI1, y Nieuwennuyze 32 beke; Bogaard; Ferket; Van den waarvan hij is beroofd. De aan- Branden; Zeegers; Wiliaert, De randers hebben hem zwaar mis- Hondt; P. Hageman; C. Hoefna- handeld, zodat het noodzakelijk gels en L. de Kok. De lijst Wil- was hem in het O.L.V. Gasthuis laert verloor één zetel aan lijst te doen opnemen. De recherche Zeegers. ,van het politie-bureau Linnaeus- I straat stelt een uitgebreid onder- 'zoek in. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen Anton van der Waals, die als S.D.-spion door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechts hof was veroordeeld tot de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal ver wierp de Bijzondere Raad het beroep. freden met de Intelligence Ser vice; tijdens zijn verblijf in Zweden in 1943. Het is onver klaarbaar, dat hü dit laatste heeft nagelaten indien zijn voorstelling van zaken op waar heid zou berusten. Van der Waals heeft uitdrukkelijk be weerd, steeds naar Engeland te hebben ^willen gaan, doch daar toe nimmer de gelegenheid te hebben gekregen. Deze gelegen heid deed zich te Stockholm voor, maar hij heeft daarvan geen gebruik gemaakt, hetgeen de leugenachtigheid van zijn be weringen nog meer in het licht stelt. Zelfs bij aanvaarding van de feitelijke grondslagen, waarop het verweer is gebouwd, is de Raad tot de slotsom moeten ko men, dat Van der Waals op schandelijke wijze en met benut ting van de meest kwalijke mid delen onrechtmatig beschikt heeft over de levens en de vrij heid van de vele tientallen landgenoten. In die gedachten- gang zou de Raad, zelfs afgezien van de bewezen verklaarde weerzinwekkende moord op Van der Meer, die reeds op zichzelf een zeer ernstige vergelding vordert, oplegging van de zwaar ste straf geboden voorkomen. Evenmin als het Hof heeft de Raad geloof geschonken aan de bewering van van der Waals als zou hij op gezag van een agent, verbonden aan de Britse inlich tingendienst zich met de Duitse contra-spionnage hebben afgege ven. De Raad is geneigd de fi guur van John (of Emile) Ver- hagens, volgens van der Waals de evenbedoelde Engelse agent, ren eveneens tegenwoordig. Sjiratori, die aan kanker is gestorven, was door de inter nationale rechtbank te Tokio tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens de rol die hij bij de samenzwering van Japan met de as heeft vervuld. Alle missie- en zendingsgebou wen in Indonesië, die destijds ge bruikt werden voor regerings doeleinden, zullen aan de recht matige eigenaars vs orden terug gegeven, zo verklaarde het hoofd van de gebouwendienst van het republikeinse ministerie van open bare werken. Ernstige aanrijding te Middelburg. Gistermiddag bemerkte de be stuurder van een uit de Korte Noordstraat komende personen auto blijkbaar te laat een van de zgn. Korte Herengracht komende vrachtauto. De personenauto werd opzij aangereden en kwam daar bij tegen de stoep van een huis aan de Noordpoortstr. terecht. Twee meisjes, die er iiepen wer den het slachtoffer van deze aan rijding, die met wat materiëlg schade afliep. Een van hen werd tegen de grond gesmakt en licht gewond, het tweede meisje werd eveneens gewond. Beide werden naar het ziekenhuis gebracht en daar verbonden. Enkele andere personen, die zich op de stoep be vonden kwamen met de schrik vrij. I wyzen. Het verweer van van der' Waals heeft mede gesteund op de stelling, als zou de leider der Duitse contra-spionnage in Ne derland, Schreieder, zich tegen over hem hebben voorgedaan als iemand, die in werkelijkheid de geallieerde belangen voor stond. Deze bewering acht de Raad in strijd met al hetgeen omtrent de figuur van Schreie der is gebleken. De raad is voorts van oordeel, dat het Hof terecht betekenis heeft ontzegd aan de nog niet opgehelderde achtergronden van het „Englandspiel". De Raad kan ook daarom requirants goede trouw niet aanvaarden, wijl hij gelegenheid heeft feehad om in rechtstreeks contact te De coloradokevers zijn hun of fensief weer begonnen. Op ver scheidene plaatsen langs de Hol landse kust zijn de beruchte beest jes gevonden. Alleen bij Egmond werden circa 2000 onschadelijk gemaakt. Waarschijn"'jk zullen er zo lang het weer zo blijft niet veel kevers meer aanspoelen. Vanaf heden zijn de buitenlandse sigaretten en sigaren niet meer gebonden aan de vastgestelde prij zen. Laat de fabrieken nu maar gaan concurreren. Kriminalrat Willy Lages, de beruchte chef van de S.D. te Amsterdam, zal op 19 Juli voor het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof terechtstaan. Men wil trachten een Europese jaar beurs te organiseren in 1950. Een commissie van drie leden, w.o. een Nederlander, zal in Amerika ver schillende mogelijkheden onder zoeken. Op viji plaatsen raak ten gisteren in Amsterdam kin deren te water. Een ervan zou verdronken zyn, ware het niet dat de werkloze expeuitieknecht Zent- veld pardoes in het water dook en het kind redde. Zijn enig stel Middelburg krijgt een koelhuis. Er is rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van een koelhuis te Middelburg, ten behoeve van de coöperatieve veilingsvereniging „Walcheren". Met de bouw van dit koelhuis hoopt men een dezer dagen te beginnen. Het ligt in de bedoeling de in- stailatie nog dit jaar in bedrijf te stellen. De kosten van het werk bedragen meer dan een ton. Fruit sorteer» en pakstation te Haamstede geopend. De commissaris der Koningin in Zeeland Jhr mr A. F. C. de Casembroot heeft gistermiddag de nieuwe pak- en sorteerloods van de veiling te Haamstede in ge bruik gesteld. Verschil.' 'de autoriteiten voer den ter gelegenheid hiervan het woord. Morgen komen wij hierop terug. Wielercourse Kruiningen. - Naar wij vernemen heeft Theo kleren ging hierbij verloren, maar Middelkamp ingeschreven voor de een adjudant van politie schonk ronde van Kruiningen voor hem n ander stel. Dit was Zent- profs en Onafhankelken op 16 veld s twee en twintigste redding. jujj a s En zo'n man moet werkloos zijn! Onderzeeërs van de Britse thuisvloot zullen deze week hun grootste manoeuvres sinds de oor- lo0 houden en wel ten Noord- Westen van Groot-Brittannië. -■ De „Grote Beer" is gisteren met 1200 militairen te Amster dam gearriveerd. Meer dan 200 Russische stoorzenders verknoei en de Britse en Amerikaanse uit zendingen voor Oost-Europa. De stoorzenders werken zo goed, dat de Russische zenders ook al on verstaanbaar worden. In Duits land zijn momenteel bijna één en een kwart millioen werklozen. En Lewis, de leider van de Amerikaanse mijnwerkers heeft 450.000 arbeiders in de kolenmij nen opgeroepen een week te gaan staken. DEBILTZEGT: Meest zwakke wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1