Het vertrek van het Kabinet en de over dracht van het Regeringsgezag. Ook 's middags klaterde bet applaus van de honderd duizenden over zonovergoten Sonsbeek. Sprookjeshuwelijk in Spaans Marokko 's Avonds was Arnhem een stad van wereldformaat. EDNA ÉARL Op de groene mat demonsteerde het N.C.G.Y- Vliegtuigongeluk bij Porto Rico. „Op de valreep" kwam een beslnit van grote betekenis tot stand. FEUILLETON van een Soldaat Toogdag van de „Jonge Kerk". v. oensdag 8 Mei 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De jubileumviering van de N. C. R. V. ln blauw en oranje (Van een onzer redacteuren) iiet middagprogramma van de Jubo, de grote Jubileum Ontmoe ting van de Ned. C'hr. Radio Vereniging op Tweede Pinksterdag in het park Sonsbeek te Arnhem, werd onder stralend weer op twee plaatsen afgewerkt, n.l. op de grote Weide, waarvan de afmetin gen groter zfjn dan van de meeste stations en in het park. Het was de jubileumviering der N.C.R.V., maar het Ned. Chr. Gymn. Verbond heeft die viering voor een groot gedeelte mogelijk gemaakt. Niet minder dan 6500 gymnasten van de dames- en herenafdelingen uit het gehele land, aangesloten bij het N.C.G.M., hebben een aantal gymnastiekdemonstraties gegeven op de Grote Welde. Git Zeeland deden drie verenigingen mee, n.l. O.K.K., Goes, E.M.M., Terneuzen, en Oranje N assau, Vlisslngen. De demonstraties stonden onder leiding van de heren J. C. van Ésch te Rotterdam en A. Ph. alke te Arnhem. Het was een bijzonder fraai schouwspel op de groene mat, die de weide vormde, de gymnasten maar als hij in een tweegevecht wint, mag hij leven en zal daar mede Jahwe's macht zijn bewezen En Joshua wint. Een eenvoudig en aantrekkelijk thema. De heer Verèl had de be schikking over prima stemmen. bezig te zien. Er werd over 't die jammer genoeg weer zeer algemeen goed gewerkt en de hinderlijk echo'den en die te lan- grillige figuren vormende gym- ge monologen moesten zeggen. Basten deden bij wijle denken aan Het gevolg daarvan was, dat er «en akker waarop het koren door niet die dramatische spanning in de wind heen en weer bewogen het stuk kon worden gebracht, wordt. i die nodig was om het tot een •Ine „rnnt«t« «nM-es hoekten zii overtuigend spel te maken. On net grootste suctcs Doekten zij f it „ehruik werd oranje kleuren en de cijfers in tors, een aantal lama's en kame len en een groot aantal gevechts wagens. Het décor van de tempel, waarvoor zich het spel ontrolde, was van grote eenvoud, maar pas te volkomen bij het stuk en vorm de met de achtergrond der hoge bossen een zeer fraai geheel. Na dit spel sloot prof. dr. A. H. Edelkoort, tweede voorzitter der NCRV, het officiële gedeelte van deze Jubo met een toespraak. Helaas waren toen al vele dui zenden vertrokken. Echtpaar Boesman in Duitsland geland. Maandagmiddag is, zoals be kend, te Sonsbeek ter gelegenheid van de NCRV-dag, een luchtbal lon opgestegen met de heer en mevrouw Boesman en een artist van de NCRV, die een radiozender bij zich had. Deze artist heeft van de ballon uit gesproken met een inzittende van het vliegtuig van Aero-Hol- land, dat bij het begin van de vaart om de ballon cirkelde. De ballon had een snelheid van 40 Kalief huwde met verpleegster. TANGER. In een gouden koets, voortgetrokken door vier wit te paarden, reed de 21-jarige prinses Lal-La Fatima Zahra Ben Moeiley Abd El-Azis de stad Tetoeau (Spaans Marokko) binnen, voor de voltrekking van het huwelijk met Z. Keizerlijke Hoogheid Moeiley Hassan el Mehdi, de 40-jarlge kalief van Spaans Ma rokko. Drie weken geleden begonnen de plechtigheden reeds in het tentenkamp, op 5 kilometer af stand van het paleis van de Ka lief, waar de bruid, een dochter van wijlen Sultan Moeley Abd- el-Azis van Marokko, verblijf hield. Weken lang reden karren vrachten geschenken aan. In het paleis werd het huwe lijk van het vorstelijk paar op de traditionele wijze voltrok ken: Eerst werd de in het wit geklede, gesluierde bruid vol gens de geheime Mohamme daanse ritus zonder aanwezig- APPLAUS NA APPLAUS mochten de gymnasten van het N.C.G.V. in ontvangst nemen. En inderdaad het was verba zingwekkend hoe regelmatig hun oefeningen in het algemeen werden uitgevoerd. Linten in blauwe- en Oranjekleuren vorm den tot slot de cijfers 25 en de letters N.C.R.V. En Jubelga groette lichtblauw. Geen wonder, dat het Applaus van de ongeveer 100.000 mensen als een waterval klaterde. VLAGGENDEFILE. Een NCRV-vlaggendéfilé was het volgende punt van het pro gramma op de Grote Weide. Na tionale, provinciale en gemeente lijke wapens werden in keur aan gedragen en natuurlijk ontbraken daartussen ook de NCRV-vlaggen fcet. Het was een bonte kleuren- schakering, die het oog bijzonder bekoorde. Hierbij werd door alle aanwezigen het Wilhelmus gezon gen. Toen volgde de opmars en tap toe van de gezamenlijke Chr. Tamboers- en Pijperscorpsen in flederland o.l.ij, Gijsbert Nieuw- land, kapitein-directeur van de Jriarinierskapel. Onberispelijk marcheerden de in fleurige uni formen gestoken tamboers en pijpers de Grote Weide op, trom melend en pijpend. Zij brachten op zuivere wijze enkele liederen •n marsen ten gehore. PUBLIEK STROOMDE TOE. Hier begon reeds het ongedis- «iplineerd optreden van het pu bliek, dat op een gegeven ogen blik zó'n groot deel van de weide bezette, dat de, pijpers er niet meer door konden komen. Deze ongemanierdheid werd nog veel erger, voordat begonnen Sou worden met de opvoering van het openluchtspel. Hier bleek een érnstige leemte in de organisatie. Had men over te weinig politie mannen de beschikking? Waren Sr teveel kaarten verkocht of had- en hier ook de mensen voor het programma in het park toegang? Hoe het zij, door dit meer dan er gerlijk gedoe kon het openlucht spel pas een uur later beginnen. En niet, dan nadat een groot aan tal ruiters op hun paarden het terrein was komen oprijden en het publiek, dat ais een blok bleef «taan, spoedig in beweging bracht. Uit dit alles blijkt wel, welke bij- Nadat H. M. de Koningin per boot uit Hoek van Holland was zondere moeilijkheden men heeft vertrokken, ging het Kabinet zich in de vesting Hoek van Hol- ARNHEM. Na afloop van het officiële gedeelte der Jubo, bood Arnhem de aanblik van een stad van wereldformaat. Tienduizenden spoedden zich huiswaarts,, een even groot aantal overstroomde echter de „city", pleinen en singels, die na negenen op grandioze wijze waren geillumlneerd. In het avondprogramma con- Ook Jubelga zelf kwam, geze- certeerden voor het Sonsbeek- ten op een mechanische olifant, paviljoen „Vrij en Blij" en andere ensembles, op het Velperplein de Marinierskapel o.l.v. kapitein- directeur Gijsbert Nieuwland. De taptoe op de grote weide •werd na tienen geblazen door de Kon. Mil. Kapel. Overweldigend was tenslotte wel de belangstelling voor het massale vuurwerk, dooi de NCRV aangeboden aan de Gelderse hoofdstad. Na een inleidend salvo, werd km per uur. De tocht was voor- een groot decoratief ontstoken, spoedig. Eergisteravond zijn de heer en mevrouw Boesman geland bij de Duitse plaats Meppen, dicht bij de grens ter hoogte van Coe- vorden. met het woord „Welkom". Over een oppervlakte van 36 Ma en een frontbreedte van 70 M verscheen daarop het NCRV-embleem met de jaartallen 1924—1949. ten tonele, omlijst met de woor den: „Jubelga groet u". De apothese vormde, na een groot waterval-front en inleidend luchtvuurwerk, het N.C.R.V.-em- bleem met de Nederlandsche leeuw, aan de rechterzijde geflan keerd door een Hollandse molen en aan de linkerzijde door een Hollandse ophaalbrug. Het onder schrift luidde: „In Nederland de Vrije Omroep", Met het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus" sloot de Ju bo, die een onvergetelijke indruk achterliet van het zilveren jubi leum der N.C.R.V,, tweede Pink sterdag 1949. Rapport Pari. Enquêtecommissie DENKT OM BON 06 VOOR BRANDSTOFFEN. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bon 06 van de oude brandstoffenkaart TA 806 uiterhjk a.s. Vrijdag 10 Juni bij de brandstoffenleverancier moet zijn ingeleverd. De geldigheidsduur van deze bon zal niet worden verlengd. Een transportvliegtuig C 46 van de maatschappij „Strato" is met 81 personen aan boord in de Caraibische Zee bij Porto Rico neergestort. De kustwacht heeft 22 overlevenden op een nabij gelegen eiland waargenomen. Het toestel, dat van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, op weg was naar Miami, had 57 volwassenen en 18 kinderen als passagiers aan boord, vermoe delijk grotendeels bewoners van Porto Rico. De bemanning be stond uit 6 personen. Kotters van de kustwacht en vliegtui gen van de Amerikaanse lucht macht begonnen direct met de reddingswerkzaamheden. De gezagvoerder van het vliegtuig, die zich klaarblijkelijk onder de geredden bevond, stelde de kustwacht er van in kennis dat het vliegtuig onge veer 100 meter van Kaap Sali nas in zee dook en zonk. De overlevenden werden van kleine eilandjes en rotsen naar de kust gebracht. Volgens nog onvolledige be richten zijn 25 personen gered, van wie verschillende ernstig gewond zijn. Het vliegtuig was afkomstig uit Amerikaanse surplusvoorra- den en was tijdens de oorlog be stemd voor troepenvervoer. Nog later werd gemeld, dat 40 56 van de 81 inzittenden van het vliegtuig verdronken zijn. Het schijnt, dat geen van de 18 kinderen gered zijn. Gestolen V.N.-documenten teruggevonden. Zoals gemeld, werden op 29 Mei j.l. uit het hoofdkwartier van de PpiIHpiIFIirhtPn zoeningscommissie der Ver- 1 olEllo I liulütoll (Van onze parlementaire redacteur.) te overwinnen bij de organisatie van zulk 'n massale samenkomst als t.g.v. deze jubileumviering. GROTER DAN KONINGEN. Het openluchtspel zelf heette: „Groter dan koningen" en is ge schreven door de hoorspelleider der NCRV, de heer D. Verèl te Hilversum. Wij moeten eerlijk zeggen, dat het spel ons niet ge heel heeft bevredigd. De muziek, die bij dit stuk werd gespeeld, was van het goede soort, maar kwam als een lawine Van disso nanten vaak door de luidsprekers. In 't algemeen mankeerde aan de versterking van het geluid nogal wat. Het stuk zelf speelt ten tijde van Koning Sargon van Assyrie, die de hulde in ontvangst zal ne men, vanaf zijn troon, van zijn krijgsoversten, die zijn van de strijd. van Rhijn om te vertrekken was wel gelegen in het feit, dat er niets geregeld was nopens het regeringsgezag in Nederland. Toen alle ministers op de 13e Mei naar Hoek van Holland gin gen om te vergaderen bleven beide heren in Den Haag achter. Omdat voor hen, vooral het overdragen van het gezag zwaar woog, hebben zij zich toen bera den met de heer Snouck Hurgon- je, die hun standpunt deelde, bij teruggekeerdv\ elk gesprek ook de heer Hirsch- Priesteressen 1 leid, secretaris-generaal van het heffen voortdurend de lofzang ministerie van Handel en Nijver- aan: Groot is Sargon der Assy-htid, is gekomen. De conclusie riërs. De god-koning voor wie al- j van deze bespreking was, aldus len knielend buigen. Eén weigert, de heer van Rhijn voor de com- «en Joodse gevangene. Zijn naam missie, dat het burgerlijk gezag is Joshua. Hij zal worden gedood, aan de opperbevelhebber zou land beraden wat hem te doen stond. Uiteindelijk waren alle leden ervoor de zetel van de regering te verplaatsen, met uit zondering van de heren Steenberghe en van Rhijn. Een aantal Ministers, zoals de heren Gerbrandy, van den Tempel, Albarda en Dijxhoorn, hadden reeds direct gedacht dat het einddoel Engeland moest worden, anderen dachten naar Zeeuwsch Vlaanderen te gaan. Het voornaamste bezwaar voor moeten worden opgedragen en de heren van Steenberghe en dat de beide achtergebleven mi nisters als 't ware de verbinding moesten vormen om de secreta rissen-generaal met de opperbe velhebber in contact te brengen. Zij waren van mening, dat Ge neraal Winkelman, aangezien hij militair de leiding had op dat ogenblik aangewezen was om ook het burgerlijk gezag op zich te nemen, daar zij het gevoel had den, dat het voor hen uiterst moeilijk was om nog als rege ring op te treden, terwijl de Ko- ningirb en het grootste deel van het Kabinet niet meer aanwezig zou zijn. Aangezien beide heren met wisten wat er in Hoek van Holland besloten was hadden zij er nog aan gedacht om met de andere leden van het Kabinet te vertrekken. Naar het Amerikaans -■-or BESSY KIVING stappen somber terugkaatsen in de koepel. HOOFDSTUK XII. De twee ringen. „Ik wil je niet storen. Er is genoeg ruimte in de bibliotheek 46/ voor ons beide en mijn binnen komen hoeft voor jou niet het H(j fronste zijn wenkbrau- teken van vertrek te zijn." wen, maakte zich los en ging j Meneer Murray sloot de deur, naar de deur, dacht toen nogtoen hij binnenkwam en ging eens na, kwam terug en ging bij naar de boekenkast, waar hij het vuur staan, leunde met zijnnauwkeurig de titels naging, elleboog op de schoorsteenman-Het was een koude, sombere te lezen en opende het bij een gedeelte, dat mij belang inboe zemde." Zij sloot het boek en wilde het hem geven, maar hij duwde het terug. „Hou het maar, als het je in teresseert. Ik heb het al eens gelezen en wou alleen een be paald gedeelte overlezen. Kun je raden welk gedeelte dat is? Lees het mij dan maar eens voor." Hij ging dicht bij de haard zitten en stak een sigaar op. Aarzelend sloeg Edna de bla den om „Ik ben bang, meneer, dat mijn keus u niet bevallen zal." „Ik waag het er op, daar, de vleiende tel en keek strak in het vuur. I morgen en de huilende winter- Hoewel Edna enigszins ze-winden en de eindeloze regen nuwachtig was, toen ze ging j deed de buitenwereld triest en. zitten en begon te lezen in zijn somber schijnen in vergelijking1 nie .e®ensta?nct® tegenwoordigheid, kreeg ze haar met de atmosfeer en de rood-?Tienïn® omtrent het tegendeel, kalmte onder het lezen van haar achtige glans van de gezellige 1 ori J fn om, geliefd hoofdstuk Johannes 14, bibliotheek, waar uitheemse ge- .®- zijn over iets, wat ik weer terug. j wassen en vroege hyacinthen Haar mooie stem, die meer en hun geuren verspreidden, meer vast werd, klonk zachtjes Edna was opgestaan om de door de kamer en toen zij neer- I kamer te verlaten toen Norman knielde en het gebed las, uitge- j binnenkwam, maar ging, op zijn kozen voor deze gelegenheid verzoek, weer zitten en las door. een dankgebed voor de terug- j Na de planken vergeefs na- keer van een reiziger was gezocht te hebben, keek hij over haar stem zo vol overgave enzijn schouder en vroeg: rust, die het trotse hart van de j „Heb jij ook de Ceintaur van man vreemd ontroerde, zoals hij de Guérin ergens in huis ge- daar naar haar opgeheven ge- zien? Ik had het verleden week laat stond te kijken en luister- nog." de naar het eerste gebed, dat „Neem mij niet kwalijk, me- hij hoorde, sinds negentien ja- neer, dat ik u vruchteloos heb ren vol zonden en spot. laten zoeken, hier is het boek., Toen Edna opstond, was hij Ik vond het op de voortrap, I (Wordt vervolgd.) weg en zij hoorde zjjn vlugge waar u enige dagen geleden zat Min. de Geer belde Deze opvatting veranderde echter toen minister de Geer uit Hoek van Holland opbelde en mededeelde, dat men van plan was naar Engeland te gaan, met elkaar als Kabinet, als regering en dat men het zeer op prijs zou stellen als zij mee zouden gaan. Toen was de zaak snel beslist omdat toen eigenlijk pas duide lijk werd, wat de strekking van het naar Hoek van Holland gaan was. Volgens de verklaringen van de heer Steenberghe hebben de beide ministers, die op eigen ini tiatief dus het gezag hadden overgedragen in naam van de regering, onmiddellijk na hun aankomst in Hoek van Holland het gebeurde uitvoerig aan het gezamenlijk Kabinet medege deeld. Er is toen geen woord van critiek geweest en hij had de in druk gehad, dat men buitenge woon opgelucht was. Later heeft oud-minister van Steenberghe ook nog achteraf de toestemming voor deze daad van H. M. de Ko ningin gehad. Men kwam aan het probleem niet toe. Volgens de commissie mag thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat de regering als zodanig voor haar vertrek geen besluit genomen heeft inzake de voortzetting van het gezag na haar vertrek. Er is de commissie al evenmin gebleken, dat het Kabinet zich van het vraagstuk op ernstige wijze rekenschap heeft gegeven door de verschil lende mogelijkheden (het rege ringsgezag had bijv. ook aan de Raad van State kunnen worden overgedragen) tegen elkaar af te wegen. Men is kennelijk aan het probleem niet toegekomen. Een nalatigheid, die ernstige gevolgen zou gehad hebben, indien niet een persoonlijke daad van twee leden van het Kabinet deze kwestie had opgevangen. Geheel op eigen verantwoordelijkheid hebben de heren Steenberghe en van Rhijn de gevolgen van de nalatigheid van het Kabinet on dervangen, waarvoor hun alle lof toekomt. De commissie be treurt het, dat het Kabinet in zijn vergadering op de ochtend van de 13e Mei niet tot het be sluit is kunnen komen om geza menlijk 't land te verlaten, doch eerst enige van hen en dat je zelf verzocht heb." Zij was toch bang voor fuchsia. Nadat hij een poos naar I fc ,b v,00_ t Jj *1 v zouden treffen ter voorziening voorover en zette de® fuchsia ^dt/l f\Ite hSSi nednahalr waThf'noe altiid ISS 'Nu dan Teneei Murray ik >zicht heeft tot „nu dan, meneei Muiray, jk vnlp „phai1 Hot Hp naripiPr,_ Hi. zou denken, dat deze twee ge deelten u het meest -zouden hebben." Zij hief het boek op met veel nadruk: getroffen en las volg gehad, dat de nadelen, die uit de geringe besluitvaardigheid van het Kabinet hadden kunnen voortvloeien, zijn uitgebleven, Over de besluitvaardigheid van het Kabinet is de commissie dus niet erg enthousiast, doch zo zegt zjj, al is het op de valreep, er is toch een gemeenschappelijk be heid van buitenstaanders door de moeder van de kalief aan de bruidegom gegeven. Handen en voeten werden geverfd en de bruid moest ónder een zwaard doorgaan, als symbool van het zich onderwerpen aan de wil van haar echtgenoot. Nadat een verwante van de Kalief het paar uit een bokaal melk te drinken had gegeven, werden Fatima en Hassan alleen gelaten. Duizenden gasten in het pa leis zullen nog dagen lang feest vieren. Op de receptie stonden rijk geklede Moorse heersers naast westelijke diplo maten in gewone avondkleding. Een belangrijke gast op dit huwelijksfeest, dat 80.000 gulden kost, is Ismaël Ben-el-Hassan, zoon van de Kalief en een vrouw uit zijn Harem. In de stad vieren zijn onder danen luidruchtig feest. Op het rhythme van de tam-tam en de oorverscheurende klanken van koperinstrumenten dansen meis jes voor de talrijke cafébezoe kers. Een sprookjeshuwelijk als uit de verhalen van 1001-nacht. Belgisch militair waarnemer gewond. Te Bojotali (20 km ten Westen van Solo) is de Belgische mili taire waarnemer van de Commis sie der Verenigde Naties, Kapi tein Ch. Jonckheeren uit Brussel, licht gewond aan een der benen tijdens een beschieting van een lo kaal, waar een voorstelling werd gegeven door de Niwin. Zijn toe stand is gunstig. Hij kreeg scherf- wonden aan de rechterknie en het onderbeen. De Lockheed F 90, het nieuw ste en een der grootste straalge- vechtsvliegtuigen der Amerikaan se luchtmacht, steeg tijdens de proefvlucht in 10 minuten tot 4.5 kilometer hoogte. Het was niet het snelste stijgtempo van het toestel, zei de piloot. vim LEERZAAM. De jeugd van de Partij van de Arbeid, georganiseerd in de A. J. C., heeft te Vierhouten haar Pinksterfeest gevierd. Het was blijkens het enthou siaste verslag in Het Vrije Volk een leerzame bijeenkomst. Leerzaam, in die zindat hier uit blijkt in welke geest hier de jeugd wordt opgevoed. Voor een godsdienstoefening was geen plaats. Van het Pinksterfeit, de uit storting van de Heilige Geest, werd niet gerept. Er was, aldus het verslag, lachende vreugde. Er was spel, en zang en dans. Er werd getuigd van het vu rig verlangen naar een betere wereld, een vreedzame gemeen schap, waarheen door het demo cratisch socialisme de weg wordt gewezen. Ik vestig hierop de aandacht, omdat er ook in Prot. Chr. krin gen nog altijd mensen zijn, die aan de P. v. d. A. hun steun en hun stem menen te mogen geven, en die gewild of niet, ook hun kinderen brengen in een louter humanistische sfeer. WEDEROM AANVAL OP MAGELANG. Voor de eerst maal sedert 7 Mei werd Magelang in de nacht van 1 Juni aangevallen door een bende, die de plaats van het wes ten uit genaderd was. Er volgde een vuurgevecht, dat een half uur duurde, waarna de bende aftrok. De Munck woont in Amsterdam. De doelverdediger van Sittard- se Boys en van het Nederlands elftal, Frans de Munck, heeft te Amsterdam een betrekking ge kregen en sedert korte tijd woont hij daar ook. De geruchten, dat hij voor Ajax zal gaan spelen zijn weer opgedoken, maar er is niemand die het nog zeker weet, ook De Munck zelf niet. al wordt hij vaak in Ajax-kringen gezien. enigde Naties voor Palestina te Haifa verzegelde pakketten docu menten gestolen. Deze pakketten zijn thans teruggevonden in een garage, die door ambtenaren der Verenigde Naties wordt gebruikt. Er is nog niet medegedeeld, of de pakketten al dan niet geopend zijn geweest. Bond Gcref. Meisjes verenigingen. Op tweede Pinksterdag hield de Bond van Geref. M. V. (Art. 31 K.O.) in de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam zijn Bondsdag, onder leiding van Mej. M. Parmentier, die in haar openingswoord het ijdel en zin loos leven buiten God, in het licht stelde. In de morgenvergadering re fereerde de heer K. C. van Spronsen over: „Wat lezen we en hoe lezen we". Verder werd de vergadering toegesproken door ds J. D. de Jong, pred. bij de Prot. Ref. Church te Grand Rapids. In de middagvergadering gaf de heer D. W. L. Milo een toe lichting op de nieuwe psalm berijming, waarna onder zijn leiding gemeenschappelijk werd gezongen. Prof. Holwerda te Kampen sprak vervolgens over „de koers van de gulden". Tot leden van het Bondsbe- stuur werden herkozen: voor N.-Brabant en Limburg, Mej. R. Zwart, voor Drenthe Mej. F. Kunner en gekozen voor Zee land, Mej. T. Boeyer. De volgende Bondsdag zal te Enschede worden gehouden. DE T.T.-RACES ASSEN. De eerste inschrijvingen. Dat Assen tot heden niets be kend maakte over de inschrijvin gen, wilde geenszins zeggen, dat er niet hard gewerkt werd. Thans kunnen daarvan de eerste resul taten bekend gemaakt worden en deze zijn verrassend goed. Van de Engelse „kopstukken" hebben A.J.S. en Norton reeds met hun beste rijders officieel in geschreven. A.J.S. komt in de 500 cc klasse met R. L. Graham en E. J. Frend en in de 350 cc klasse met R. L. Graham, W. Doran en R. Arm strong. Men mag hieruit wel conclu deren dat A.J.S. iets van plan is. Norton zet daar in de 500 cc klasse J. Lockett en A. J. Bell en in de 350 cc H. L. Daniell en A. J. Bell tegenover, en dus een dub bele bezetting ook van haar beste rijders. Welke rijders Velocette tegen over een zo sterke bezetting als die van Norton en A.J.S. zal stel len is nog een raadsel. Vast staat, dat, als ook de Italianen met Guz- zi en Gilera sterk uitkomen, As sen zich zal kunnen beroemen op de beste internationale bezetting. sluit genomen en uitgevoerd, een besluit, dat van grote politieke en historische betekenis is. Bij alle critiek moet men niet ver geten dat beslissingen onder weergaloze druk en in de moei lijkst denkbare omstandigheden tot stand moesten komen. KAMERCURIOSITEITEN III. Het is tien uur geweest. De kamer is afgemeld en wat nog voor de bedden staat maakt zich ook gereed om te gaan maffen. Toch broeit er nog wat. Er moet nog iets gebeuren, en als ontdekt wordt dat in de hoek waar het bovenste bed leeg is de haren van de onderste man nog maar nauwelijks te zien zijn zo diep pit-ie dan weten we dat 't daar gebeuren moet. In een heftig gefluisterde sa menscholing wordt uitgemaakt hoe het moet gebeuren en dan De lichten aan die zijde van de kamer waar het wonder gaat gebeuren worden gedoofd. Het lege bed boven de veroordeelde wordt in een zenuwachtige spanning, uit angst dat de knaap wakker zal worden, verwijderd en voorzichtig naar het andere eind van de kamer getranspor teerd. Maar nog voorzichtiger wordt het onderste bed plus inhoud van de grond getild en de kamer ingeschoven. Waar naar toe? In de eetzaal? In de waslokalen? Op de gang? De eetzaal krijgt de voorkeur en vier paar sterke armen tillen het vrachtje in de half duistere kamer omhoog om zo het transport over de lange tafels te beginnen. Alleen het nachtlicht brandt nog en bij de voeteinden van de kribben vertonen zich overal nieuwsgie rige, spookachtge verlichtte koppen met verwarde haren van de lui in bed die niets willen missen van dit „spel in het half duister". Of het door de stoot van de beddepoot tegen de tafel of door het geroezemoes kwam la ten we in het midden; zeker is dat de slaper in het „luchtbed" ook nieuwsgierig wordt en be halve zijn haar nu ook de rest van zijn hoofd boven de dekens steekt. In een onderdeel van een seconde staat de zaak op tafel, zijn de daders onder de bedden verdwenen en is ook het nachtlicht gedoofd. Acht en dertig paar ogen gluren in het duister naar het op tafel opge baarde bed. Het slachtoffer komt over eind, begrijpt het niet, mompelt wat, zinkt dan weer terug om de dekens nog verder over zijn oren te trekken en gromt diep in zijn keel. Velen houden hun neuzen vast om het niet uit te proesten, maar de stilte blijft, want onze vier helden zijn weer van onder de bedden te voorschijn geko men om het transport voort te zetten. Maar deze keer lukt het niet. De vaste slaap is over en bij de eerste fikse beweging zit de kerel rechtop in bed, boven op de tafel. Ja, dan blijft er niets anders over dan hem maar goed wakker te maken en het eind van het lied wordt dus een waar bombardement van over jassen en kussens. De volgende keer iets over LAND- EN VOLKENKUNDE. Ruim 1100 belijdende leden van de Ned. Herv. Kerk uit Noord- en Zuid-Holland en een gedeelte van Utrecht, deel uit makende van de „Jonge Kerk", hebben Maandag te Leiden een toogdag gehouden. Nadat de deelnemers op het Stadhuisplein door de heer N. D. Verhoef, voorzitter van de werkgroep, een hartelijk wel kom was toegeroepen, verzamel den zij zich in de Pieterskerk, waar ds P. W. Spruyt een gods dienstoefening leidde. 's Middags werd in de geheel bezette Stadsgehoorzaal een bijeenkomst gehouden, waarin prof. dr G. C. van Niftrik sprak over: „Niet door geweldof kracht, doch door mijn geest zal het geschieden". Aan het einde van de middag sprak dr E. Emmen, secretaris van de Synode een slotwoord dat via de radio werd uitge zonden, zodat ook de jonge kerk gangers die deze dag in Arnhem, Breda en Leeuwarden waren samengekomen dr Emmen kon den beluisteren. G. Bergsma exposeert bij Sturm. In de bovenzaal van Sturm's Kunsthandel te Goes exposeert de bekende Zeeuwse schilder G. Bergsma. Een ongeveer 30 doe ken op de bovenzaal van deze, zo bij uitstek geschikte, kunst handel en enkele beneden aan de straat, is datgene wat Bergsma nu, nadat de oorlog hem alles ontnam, ten toon stelt. Burgemeester ten Kate, die deze expositie opende sprak er zijn vreugde over uit, dat thanï ook Goes meer en meer een cul tureel centrum blijkt te worden. De zaal van de kunsthandel du eg hiertoe zeer veel bij. Hij wenste de heren Bergsma en Sturm dan ook succes. Wat we va t Bergsma gezien hebben, is ons over het algemeen zeer meegevallen. Zijn serie landschappen zijn belangrijker dan de enkele kinderportretten, die op zich zelf foch ook wel weer iets aantrek kelijks bieden. We denken hier bijv. aan bet fröbelklasje, dat spentaan öp het doek is gezet. De bosgezichten, die Bergsma laat zien, bekoorden ons het meest, evenals zijn duinland schappen, hoewel er een enkel werk tussen is, dat waarschuwt voor een zekere vervlakking, waarvoor, het blijkt ook weer uit andere doeken, de schilder zeker op zijn hoede is. In 't geheel genomen een ex positie, die een gang naar de Korte Kerkstraat waard is. De afd. Goes van het Leger des Heils houdt Donderdagavond een openluchtsamerikomst bij d« muziektent te Kloetinge.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2