Alles schijnt goedkeuring te behoeven, behalve doodgaan. Duitsland werd met grote hoeveelheden vals geld overstroomd. L NIEUWS J Gemeenteraads verkiezingen. De enkele stem. Wysjinsky stelt vrije verkiezingen voor. Een Arabier in Montinartre bleek de „fabrikant". Bondsdag Geref. Meisjesverenigingen(art.31 K.O.) Diaconale conferentie van Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) te Goes. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Laffe aanval op personeel van Den-maatschappij. Geslaagd ruiterconcours Axel. te Nederlands complot opgerold bankbiljetten van 20,50 en 100 SNIPPER Het muziekconcours te Oostkapeile. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: VJissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1272 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 8 JUNI 1949 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Donderdag: Zon op 4.21 u., onder 20.57 u. Maan op 19.56 u., onder 2.55 u. Hoogwater op Donderdag 9 Juni. Vlissingen: 0.05 u. 2.01 m., 12.34 u. 2.24 m. Terneuzen: 0.35 u. 2.21 m., 13.05 u. 2.44 m. Wenieldinge: 1.52 u. 1.66 m., 14.24 u. 1.90 m. uni is de maand van de ge meenteraadsverkiezingen. Op enkele plaatsen is de stemming al achter de rug. En de laatste stemmingen worden gehouden op 23 of 24 Juni. Het is dus nu de tijd, om aan de gemeenteraadsverkiezin gen volle aandacht te schenken. Deze maand is beslissend. De inzet is niet slecht. In de Oosthoek van Gronin gen, waar de communisten een sterke positie innemen, hebben de Sowjet-satellieten een gevoe lige klap gekregen. In twee gemeenten hebben zij een zetel verloren, met het gevolg, dat in Beerta de com munistische meerderheid ver loren ging. Rood is hier nog wel troef, doordat een der communisten plaats maakte voor een man van de Partij van de Arbeid, maar dit neemt niet weg, dat de communisten hier een koude douche hebben gekregen, die naar wij hopen de voorbode zal zijn van verdere vernieti gende stortbuien. De Stalinisten, dat spreekt vanzelf, zijn slecht te spre ken over deze nederlaag. Maar ook het orgaan van de Party van de Arbeid, is niet te vreden. Wel werd te Beerta een ze tel op de communisten ver overd, maar daar staat tegen over, dat te Midwolda, dank zij het zelfstandig optreden van de communisten, een zetel verlo ren ging, ten bate van de Chr. Historischen. Dat vindt het blad erg. En het waarschuwt de communis ten, dat zij op deze wijze spelen in de kaart van de reactie. Een beschuldiging, die kant nog wal raakt. Reactie wil niemand. Ook de Prot. Christelijke par- tüen willen vooruit. Mits daarbij in de goede rich ting wordt gekoerst, de richting ons in Gods Woord gewezen. Het ging by de stemming voor raadsleden in Beerta op het kantje af. De communisten verloren een zetel en daarmee de meerder- Jieid in de raad, met vi e r stem men. Vier stemmen meer en zij hadden de meerderheid behou den. In Goes hebben wij in 1946 iets dergeiyks gezien. Hier behield de V.V.D. haar tweede zetel, eveneens met vier stemmen. Had de K.V.P. vier stemmen meer gekregen, dan had zij een derde zetel kunnen bezetten. Hierin ligt een ernstige waar schuwing. Het kan aan een paar stem men, soms aan één stem han gen. Laten wij dat in het oog hou den. Niet alleen op de dag van de in de da- ACHESON OP DE CONFERENTIE TE PARIJS: Nadat de drie ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika by een geweest waren om hun houding te bepalen t.a.v. de Russische voorstellen voor de Berlijnse kwestie, werd 's middags de conferentie met Wysjinsky, de Russische mi nister, voortgezet. Overigens maakten de vier ministers ook nu geen vorderingen en een der Amerikanen typeerde het aldus: „het ziet er niet ai te best uit." Oost en West willen herstel van Kommandatura. Uit de voorstellen die Acheson en Wysjinsky ingediend hebben blykt, dat Oost en West het er beiden over eens zijn, dat het vier- mogendheden bestuur over Berlijn weer in functie gebracht moet worden. Het verschil zit echter in de wijze waarop. De Russische voorstellen ver tonen een fundamenteel verschil van mening ten aanzien van de aan de viermogendheden-kom- mandatura te verlenen bevoegd heden, in het bijzonder wat be treft het vetorecht en de mate van bevoegdheid, welke aan de Duitsers verleend moet worden. RUSSISCHE VOOR STELLEN. De Russische voorstellen hou den herinstelling in van de vier- mogendheden-kommandatura met bevoegdheid tot het nemen van besluiten slechts met eenparigheid van stemmen. Zy bevatten verder een opsomming van kwesties waarover de Duitsers zeggenschap zouden krijgen doch onder voor behoud van uiteindehjke bevoegd heid voor de kommandatura door de bepaling, dat „ingeval van me ningsverschil" ook deze kwesties naar de bezettende mogendheden terugverwezen moeten worden. In de voorstellen van Wysjinsky zijn ook „vrije verkiezingen in de gehele stad" opgenomen onder toezicht van de vier mogendheden doch onder leiding van een Dnitse instantie. Na de verkiezingen zou een stadsbestuur moeten worden ingesteld met volledige en passen de bevoegdheden. VOORSTELLEN VAN ACHESON. Volgens het voorstel van Ache son zouden aan de Duitsers ver- sterkkende bevoegdheden in kwesties van wetgevende, uitvoe rende en rechtsprekende macht worden verleend. T.a.v. de veto kwestie wordt van Amerikaanse zyde voorgesteld de besluiten van de kommandatura voor zover mogelyk met eenparigheid van stemmen te doen zijn doch, wan neer geen overeenstemming tus sen de vier mogendheden bereikt zou kunnen worden, elke sector commandant in bepaalde gevallen te laten doen wat hem voor zyn sector goed voorkomt. Acheson deed geen voorstellen ten aanzien van verkiezingen. Noch van Amerikaanse, noch van Sowjetrussische zyde werden specifieke voorstellen gedaan ter op, dat de fundamentele fout in de Russische voorstellen was, dat In 1950 weer lagere school met acht klassen. By de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de lager onderwijswet 1920. Aan de memorie van toe lichting op dit ontwerp, ontlenen wij, dat in 1950 de achtjarige leerverplichting weer van kracht zal worden. Naast de school voor gewoon lager onderwijs met acht leerja ren heeft de minister de school voor voortgezet lager onderwijs een commandant. Volgens Schuman bestond het karakteristieke van het Sowjet- voorstel hierin, dat het een „wel overwogen poging" was terug te keren tot de toestand van 1946. Bevin liet zich in dezelfde geest nit en Acheson zei het met de humor van een vrije Amerikaan: „Volgens de Sowjetrussische voor stellen schijnt vrijwel alles, be halve doodgaan, goedkeuring van de kommandatura te behoeven." Vandaag worden de besprekin- gen voortgezet, en in de plaats van Bevin, die naar Engeland te rugkeert, zal Lord Henderson deelnemen. stemming, maar ook gen of weken, die ons nog van I oplossing van de muntkwestie. de stemming scheiden. Wy wekken daarom op tot waakzaamheid en werk zaamheid. BEVIN NAAR ENGELAND. Over doze voorstellen is heel wat gezegd. Zo merkte Acheson Een gewapende bende heeft een aanval gedaan op de Olie- palmonderneming Sapit Sebrang van de Deli-Maatschappij. Een „pickup", waarin waren gezeten de Europese assistent A. M. van der Veen, een aantal on dernemingswachters en arbei ders en drie Indonesische kinde ren, kreeg een vuuroverval van een bende, die met een Japanse brengun in hinderlaag lag. De heer van der Veen, een onder nemingswachter, een arbeider en Engelse productie sterk gegroeid, maar toch Op de jaarlykse conferentie van de labour-partij te Blackpool heeft de Britse min.-president Attlee verklaard, dat de economische toestand van Engeland erg be moedigend is. Het land heeft het laatste jaar ongelooflijke voort gang in de productiviteit gemaakt. Door de onvaste internationale toestand heeft Engeland echter meer aan zijn verdediging moeten besteden, dan gewenst was. De binnenlandse politiek van de regering achtte Attlee succesvol. Stafford Cripps, de minister van financiën, was minder optimis tisch. Hy zei, dat het dollartekort op d. Britse betalingsbalans per jaar nog 300 millioen pond ster ling bedraagt en de Britse buiten landse handel steeds meer moei- hjkh-ien ondervindt. Het rijconcours, georganiseerd door de landelijke ryvereniging „De Oranjeruitcrs" te Axel, waaraan tal van verenigingen uit Zeeland deelnamen, mag uitste kend geslaagd genoemd worden. Bijna 3000 bezoekers waren aanwezig, toen burgemeester Van Oeveren uit Axel de opening ver richtte en er zijn vreugde over BEEL IN NEDERLAND TERUG. De Oud-H.V. dr L. J. Beel keerde met de K.L.M. Constellation „Holland" uit Indonesië terug op Schiphol. Verscheidene auto riteiten toaren te zijner begroeting op het vliegveld aanwezig. V.l.n.r.: Dr W. Drees, de minister-president; minister mr J. van Schaik; de secretaris van Staat voor de buitenlandse veiligheid in Indonesië, kolonel Suria Santosso; minister mr J. H. van Maarseveen en dr L. J. Beel. Uitgebreide smokkel organisatie op spoor. Smokkelschip in Hengelo. De fikse Rijnaak „Catharina" ligt thans in de Hengelose haven aan de ketting. Het schip voer regelmatig met grind van Duits land op Hengelo en zou in Hen gelo ingeklaard worden. Tussen Lobith en Hengelo legde de schip per echter even aan om een deel der lading te lossen. Was dit grind geweest, dan zou dat niet op be zwaren hebben gestuit, doch by nacht en ontij loste hy veertien kisten met smokkelwaar mes sen en sleutels welke in het schip waren verborgen. Toevallig liep een surveillerend agent van de rijkspolitie tegen deze naehte- lyke losparty aan. Het maakte hem echter niet minder actief. Hy ging prompt tot arrestatie van de smokkelaars over. Waar schijnlijk is men op het spoor van een uitgebreide smokkelorganisa tie, waarvan de leiders in En schede wonen. Truman heeft Gordon Gray be noemd tot minister van het leger in de plaats van Kenneth Royall. Gray was onderminister. Zes meter hoog stonden de 20 Mark-biljetten opgestapeld. een der kinderen werden by 1 ujt Spt-ak, dat de ruitersport in deze laffe aanval gedood. De bende ontkwam met de voor de uitbetaling der lonen bestemde gelden ten bedrage van f 7000. De heer van der Veen had juist enige weken geleden het Kruis van Verdienste ontvangen we gens het met levensgevaar red den van een kameraad, toen hy lid van de stadswacht was ty- dens de inval der Japanners. Chef-bewaker sloot 70 vrouwen in nauwe cel. Tien van lien overleden. Zeeland blijft leven als de sport by uitnemendheid. De heer Joh. C. Gehrels hield namens de Kon. Federatie van Landelijke ryverenigingen een toespraak. Van de uitslagen noemen we de volgende eerste prijswinnaars. Afd. 1: dressuur voor 2 ruiters, een achttal en een met viertal. Eerste prijs: Dr Wagenaar, Goes, met Hans. Afd. 2: individuele dressuur: Eerste prijs: Jac. de Feyter, Axel 5.08 punt, met Castor II. I Derde afd. Dressuurproef met I achttal. De byzondere strafkamer van| Eerste prys: Schouwense rui- Enige weken geleden maakten wij in het kort melding van de ontdekking van een valse munterscomplot, dat zijn vertakkingen over verschillende West-Europese landen uitstrekte. De Veniose recherche heeft toen enkele personen aangehouden. Thans heeft de recherche nadere bijzonderheden over het voortgezet onder zoek verstrekt. Een krantenverkoper in München is de eerste ge weest, die een vals marken-bankbiljet als zodanig herkende. Het was uitgegeven door een Veniose zakenman, die in München met zijn vrouw in een hotel logeerde. 10 dollar en van 20 en 100 mark tie aangehouden personen zijn er zeven in de Roermondse gevan genis opgesloten, terwijl er vier werden losgelaten, die zelf niet wisten met vals geld te doen te hebben. De politie speurt nog naar 45.000 valse marken en dui zenden dollarbiljetten, die nog in Nederland verspreid moeten zijn. Mej. Boeijen uit Zoutespui bestuurslid. uitgeven als mensen, die leven uit de vergeving der zonden en op I weg zijn naar de eeuwige taber- De sombere voorspellingen van nakelen. De Bilt ten spijt zijn Pinkster- Het beheer van onze portemon- maaiulag talloze meisjes, behorend naie is een levenskwestie. Het zal tot de Geref. Kerken (art. 31 afhangen van onze trouw in het K.O.), naar Amsterdam getrok ken om de bondsdag van hun ver enigingen to bezoeken. De bondspresidente, mej. M. Parmentier, leidde de vergade ring en heette van de gasten spe ciaal welkom de beide Amerikaan se predikanten de Jong en Kok, die de felicitaties van de meisjes der Prot. Reformed Churches overbrachten. Nadat staande het overleden bondsbestuurslid, wijlen mej. C. F. Kok, was herdacht en een telegram met aanhankelyk- heidsbetuigingen aan H.M. de Ko ningin was voorgelezen, sprak mej. Parmentier naar aanleiding van Prediker 11 79 haar ope ningswoord. De rest van de mor genvergadering werd gevuld met een rede van de heer K. C. van Spronsen (Rudolf van Reest) te Goes, over het onderwerp: Wat lezen we en hoe lezen we. De heer van Spronsen erkende, dat hier een zeer moeilijk probleem wordt aangesneden. De litteratuur heeft een enorme invloed, die des te ge vaarlijker is als van werkelijke kunst en schoonheid kan worden gesproken. De werken van b.v. een Goethe en een Multatuli had den en hebben nog een ontkerste nende werking. De christen zal critisch moeten lezen en beden- ken, dat er geen onderscheid mag I worden gemaakt tussen vorm en I inhoud. De maatstaf ook voor de litte- kleine of God ons het grote geven zal. Ons rentmeesterschap zal be palen of we de schatten, waarvan we nu op aarde slechts een deel beheren, na dit leven van onze Vader zullen erven. Op de huishoudelijke vergade ring, die Zaterdagmiddag was ge- houden, werd als nieuw bestuurs- lid gekozen mej. M. Boeyen uit Zoutespui. Besloten werd de Bondsdag het volgend jaar te En schedé to houden. de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch heeft J. Vera veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf met aftrek. V. was gedurende de oorlog in contact getreden met Joden, die hem geld gaven, daar hy hun een mogelijk heid voor ontsnapping naar het buitenland beloofd had. In plaats daarvan echter leverde V. zyn slachtoffers uit aan de bezetters. Voorts behandelde de strafkamer de zaak tegen F. Meyerhoff, die als Hauptscharführer in het kamp te Vught vele gevangenen zwaar mishandeld had en ongeveer ze ventig geïnterneerde vrouwen in gesloten heeft in een cel van 3.80 by 2.30 meter. Hierin moesten de vrouwen bijna twaalf uur blijven, waardoor tien van hen om het le ven kwamen. M. die chef-bewaker was, ontkende alle schuld en ver schuilde zich achter zyn meerde ren. 19 Juli wordt deze zaak voortgezet. Kapt. Lt. ter zee G. P. Kuiler heeft gisteren aan boord van het marinereparatieschip H.M. „Vul- caan" het commando over de my- nenveegdienst overgedragen aan Kapt. Lt. ter zee D. J. Kommer. terver. uit Dreisehor. Afd. 4: Dressuur met viertal: Eerste prys: Eerste Walcherse; 2 Schelderuiters; Afd. 5: aangespannen landbouw tuigpaarden. Eerste prys: J. de Kraker, Zaamslag. Afd. 8: aangespannen trekpaar den voor tweespan. Eerste prys: t W. Dieleman, AxeL I Afd. 9: vrijheidsdressuur. I 1 N. de Feyter, Axel. Afd. 10: een gymnastiekdemon- stratie door de ryvereniging van Oud-Vossemeer en St. Maartens dijk, die uitnemend slaagde. Afd. 11: Springconcours. 1 Fr. v. Nieuwenhuizen, Nieuw- land met Mau; 2 P. v. d. Slikke, Nieuwland met Venter Avantz. Afd. 12: Springconcours. Eerste prys: W. Wisse, Goes, met Diepellief. De voorzitter van de ryvereni ging Axel, de heer A. J. Schieman, sprak een tot weerziens uit, toen hy de goed geslaagde middag sloot. Een felle brand heeft een groot deel van een Superfosfaatfabriek te Pernis in de as gelegd. Het echtpaar werd aangehou den en de Veniose politie werd op de hoogte gebracht. De ge allieerde autoriteiten hoopten hiermede eindelijk een spoor in handen te hebben, dat zou leiden naar de bron van waar Duitsland met grote hoeveelheden nage maakt geld werd overstroomd. Op een gegeven ogenblik moes ten zelfs alle twintig Mark-bil jetten in de Westelijke zones uit de circulatie genomen worden. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de Veniose zakenmhp de biljetten zwart had gekocht, maar van de valse munterij niets afwist. De herkomst van het valse geld werd nagegaan, waarbij bleek, dat de koopman liet valse geld had ontvangen van een boekhouder in Kalden- kirchen, die het op zijn beurt van een chauffeur had. Ze kwamen na verschillende tussen-personen tot de bron: een zekere H. in Blerik. Vader en zoon H. werden gearresteerd, terwijl de vrouw van de zoon een francaise, die geregeld z.g. fami- liereisjes naar ""arijs maakte, zorgvuldig werden nagegaan. „ODETTE" WIST ER MEER VAN. Hierbij bleek, dat de vrouw, Odette genaamd, in contact stond met zekere S. te Venlo. Na een bezoek aan Rotterdam op 22 April, toen Odette in gezelschap van S. aan de wielrenner M. voor enkele tienduizenden guldens aan valse marken overhandigde, werd zij gearresteerd tegelijker tijd met haar handlangers S. en M. Het gezelschap in de gevan genis werd spoedig uitgebreid met M's vrouw, een zekere N. uit Venlo en vader en zoon K. uit Vierlingsbeek. Ten huize van de broer van S. werden nog tweeduizend valse dollars ont dekt. Het duurde enige weken voor Odette ging praten. ODETTE BEKENDE. Zij bekende toen, dat zij valse Radiorede Prinses Wilhelmina Ten vervolge van haar Paasboodschap zal H. K. H. Prinses Wilhelmina op Don derdag 9 Juni des avonds half acht over beide zenders een toespraak houden ter gelegen heid van de Pinkstertijd. Deze rede zal worden ge volgd door een vertaling in het Hebreeuws. De wereld omroep zal de rede uitzenden in het Nederlands, Engels, Frans en Hebreeuws. H. K. H. zal de rede persoonlijk uit spreken in het Nederlands, Engels en Frans. HOE MEN NEDERLAND IIET BEST KAN „DOEN". Sydney Clark is een Ameri- atuur ligt uitsluitend en objectief kaanse schrijver wiens boeken in de eis: Alles ter ere Gods. Spr. drong er op aan dat in de chris telijke litteratuur een eigen ge luid gehoord wordt. In de middagvergadering sprak prof. B. Holwerda van Kampen over „De koers van de gulden", een uiteenzetting over de Chris telijke economie, naar aanleiding van de gelijkenis van de onrecht vaardige rentmeester (Lucas 16). Christelijke economie is, aldus de professor, geld verdienen en millioenen grage lezers vinden. Hij is een ontdekkingsreiziger in de beschaafde wereld, want hij Ds Zemel sprak over arme en armenverzorger. Gisteren vond te Goes de diaco nale conferentie plaats, die 's mor gens geopend werd door de heer H. H. van der Linden, met een openingswoord naar aanleiding van Handelingen 2 vers 42 en 3 vers 10, waarin hij zei, dat kerk reformatie en kerkdeformatie haar invloed uitoefent op alle kerk-arbeid, en dus ook op het werk der armenverzorging. Waar de verbondsrechten des Heren vertreden worden, wordt ook „het recht der armen" ver zaakt, al lijkt het uiterlijk goed. Hy wekte op tot een nauw leven bij de Schrift, en hoopte dat ook deze conferentie daartoe mocht bijdragen. Inzake een vraag betreffende de zorger naar de Schrift". Spr. nam zijn uitgangspunt in de kerk als de gemeenschap der heiligen, waarin de ganse mens naar ziel èn lichaam opgenomen is en ver lost wordt. De arme is als kerk lid nooit een losgeslagen mens, doch, opgenomen in de gemeen schap der heiligen, deelgenoot aan Christus' weldaden. Christus, die Zijn Lichaam for meert, wil er ook de armen in hebben, en zóó zal dit Lichaam hebben te vertonen zijn heerlijk heid en glans. Christus heeft de armenverzorging maar niet over gelaten aan het ambt der gelovi gen, doch een bijzonder ambt er voor ingesteld. Het is volgens Hand. 6 het eerste plaatselijke ambt dat zelfstandig is. Dus het is zeker niet minder dan het op zienersambt. Al is het niet auto- ging halen in Parijs bij een Ara bier, die zich Youssef noemde en ergens in Montmartre woonde. Aanvankelijk smokkelde zy de biljetten in een kluwen wol in de trein. Later ging zij met een Ven iose taxi, waarin zij het valse geld verborg. Zij had achtereenvolgens 60, 750, 2800 dollars, 10.000 mark, 40.000 mark, 25.000 mark, 2000 dollar, 25.000 mark en nog eens 2000 dollar gesmokkeld, alles aan vals geld. De affaire van deze Parijse vrouw, die in 1947 haar Hollandse echtgenoot naar het stille Blerik volgde, was begon nen met Nylonkousen en foto toestellen, ZES METER HOOG.... Na deze bekentenis toog de Veniose commissaris Eissens met een ambtenaar van de criminele voorlichtingsdienst uit Den Haag naar Parijs, waar inmiddels de Franse po litie een inval gedaan had in een drukkerij, waar de 20- mark-biljetten in vellen van zes meter hoog stonden opge stapeld. Youssef werd met zijn vrouw Yamina ingerekend. De Parijse politie hoopt met deze twee handlangers thans ook achter het geheim van de Veniose dollar- drukkerij te komen. Het Neder landse complot is naar men meent thans volledig opgerold. Van de elf door de Veniose poli- Israëlische manschappen be- zetten neutraal grondgebied. Israëlische manschappen zijn de streek van de „Berg van de Boze Raad" ten Zuiden van Je ruzalem binnengetrokken en hebben daar Arabische college gebouwen bezet, naast het voor malig regeringsgebouw, waar thans de verzoeningscommissie der V.N. zetelt. De staf der bemiddelingscom missie is „verstoord" over deze actie, aldus een functionaris de zer staf. Men heeft de Israëliërs verzocht zich terug te trekken en de Veiligheidsraad in kennis gesteld van de ontwikkeling. gezinsverzorging die daarna aan j noom, doch afhankelijk van de de orde kwam, was de vergade ring van oordeel, dat hierin aller- schrijft louter en alleen over de eerst het ambt der gelovigen ge- toeristische aspecten van de lan- stimuleerd moet worden, waarbij den, die hy bezoekt. de diaconie zo nodig leiding en Op het ogenblik reist hij met steun kan geven. De diaconie zijn echtgenote door Nederland en wachte zich voor overschrijding over niet al te lange tijd zal het van haar bevcegdheden, zoals de kerkeraadsvergaderingen met het reislustige Amerikaanse publiek Schrift die ons openbaart. i opmaken van een lijst voor diake- in 300 tot 400 geïllustreerde pa- Ds D. Zemel van Axel hield nen in de regel gauw klaar: dia- gina's kunnen lezen hoe men ons 's middags ten ic.eiaai over: „De kenen zijn er in overvloed te vin- land het plezierigst kan „doen", ware arme en de ware armver- den, zeggen we dan, maar aan een evangelieprediking. Ds Zemel schetste aan de hand van Hand. 6, Rom. 12 8 en 1 Tim. 3 8—13 de vereisten voor diaken. Ook daaruit bleek, dat het ambt van predikant en ouderling niet be langrijker is, al zijn we op onze dominee zit je soms jaren vast en ouderling kan ook niet ieder zijn. Deze gedachte is onschriftuurlijk. Ook de gedachte van promotie van diaken tot ouderling is on- j juist. Als Paulus in 1 Tim. 5 9 spreekt van het kiezen van wedu- j wen, betekent dit niet, dat zij tot het diakenambt gekozen moeten' worden, doch dat zij, die beloven in byzondere gevallen hulp te wil len bieden, „op een lijst geplaatst" moeten worden, dus in gedachten gehouden moeten worden. Kort gezegd zyn de vereisten voor een diaken, dat hij het Woord Gods goed kent, er naar leeft en een écht lid van de gemeenschap der heiligen is. Diaken-zijn is dienaar-zijn, wat in de Schrift de betekenis heeft van „die de tafel aanricht", waar in dit geval Jezus Christus Zijn gezin wil "erzorgen. Op dit mooie referaat volgde een flinke bespreking. Ds A. Hordijk uit Goes sprak een slotwoord aan de hand van de geschiedenis in Bethanië, waar Jezus zijn discipelen verweet, dat zij de armen altijd met zich heb ben, maar Hem niet en waarin hij er op wees, dat wij altijd in de armen de Meester en in de onder danen de Koning hebben te die nen. Heel de diaconale arbeid is het breken van de albasten fles voor de Koning. Hy werkte op zó de ambtsdienst te verrichte.i, dat die worden een liefelijke reuk, die het ganse kerk-huis doortrekt. Het is lang niet altijd een pretje als politieagent een dron ken man in de cel te brengen. Daar weet een Amsterdamse agent van mee te praten. Hij werd n.l. door een dronken kolenwer- ker bewusteloos geslagen. Zyn plan om verder nog .een inspec teur en een agent te molesteren kon niet doorgaan, omdat hij toen juist in de cel gebokst was. - Post voor opvarenden van de „Zuiderkruis", die op weg is naar Indonesië moet uiterlijk 16 Juni gepost worden. Post voor de „Si- bajak", op weg naar Nederland uiterlijk 12 Juni op de bus gooien, dan wordt het nog in Port Said ontvangen. Vermoedelijk door dat kinderen met vuur speelden is gisteren te Velddriel eerst het huis verwoest waarin brand ont stond. Toen het vuur oversloeg naar een café en bakkerij, bleef ook hier niets van over. Tenslotte ging ook nog een boerderij ver loren, toen deze vlam vatte. De Duitsers zijn het lang niet eens met de ontmantelingsplannen van de geallieerden. In Westfalen heb ben 7000 arbeiders besloten een proteststaking te houden. Wat staken betreft spant Italië, naar wy geloven, de kroon. Daar sta ken (om meer loon) landarbeiders en hotel-employees, bouwvak- en I textielarbeiders en de leraren van middelbare scholen voelde: er ook1 al veel voor. Tenslotte staken te Napels de studenten, die de col-1 legegelden te hoog vinden. De Engelse Labour-partij, wil voor de komende verkiezingen (die no - wel even duren) een fonds van minstens 400.000 pond stichten en zij wil nog 600.000 leden werven. De Zweedse vakverenigings raad is uit het W:reldvakverbond getreden, dat haar te communis tisch is en de Stromboli is weer tot rust gekomen. Tweede Pinksterdag organi seerde de Zeeuwse Bond van Har monie- en Fanfareverenigingen ter gelegenheid van liet 50-jarig bestaan van het Oostkappels mu ziekcorps „Crescendo" een ge slaagd muziekconcours waarvoor grote belangstelling bestond. Voor de aanvang van het concours werd het bestuur van het jubile rende corps met verschillende ge nodigden op het gemeentehuis ontvangen en o.m. toegesproken door burgemeester Sprenger. Met het concours was de vie ring van „Crescendo's" 50-jarig bestaan niet geëindigd; tot in de nacht bleef men bijeen en vierde men feest. De voornaamste uitslagen van het concours zijn: Derde afd. lanfare: „Oefening Kweekt Kunst", Westkapelle, 162 punten, 2e prijs; „Crescendo", Oostkapelle, 176 p., Ie pr. Derde afd. Harmonie: „Mozart", Yerseke, 163 p., 2e prijs; „E.M.M." Kruiningen, 156 p., 2e pr. Tweede afd. Fanfare: „Arne's Genoegen", Arnemuiden, 162 p., 2e pr.; „Vooruit", Waarde, 184 p., Ie pr.; „Luctor et Emergo", Zou- telande, 162 p., 2e pr.; „Concor dia", Krabbendijke, 160 p., 2e pr. Tweede afd. Harmonie: „Voor waarts", Koudekerke, 161 p., 2e pr.; „Crescendo", Middelburg, 153 p., 2e pr. Eerste afd. Fanfare: „Oefening en Uitspanning", Kattendijke, 180 p., Ie pr.; „O.N.D.A.", Ritthem, 162 p., 2e pr. Eerste afd. Harmonie: „Witte van Haemstede", Haamstede, 138 p., 3e pr. Afd. Uitmun.end Fanfare: „O.N.D.A.", Middelburg, 169 p., Ie pr.; „Euterpe", Heinkenszand, 163 p., 2e pr.; „Vlijt en Volharding", Souburg, 162 p., 2e pr.; „Apollo", Domburg, 193 p., Ie pr. (met lof); „Ons Genoegen", K rile, 169 p., Ie pr. Afd. Uitmuntend Harmonie: „E.M.M.", Kortgene, 148 p., 2e pr.; „Ons Genoegen", Vlissingen, 189 p., Ie pr. (met lof)„Wilhelmina", Colynsplaat, 147 p., 2e pr. Super afdeling Fanfare: „Excel sior", Middelburg, 168 p., Ie pr. Super afd. Harmonie: „Apollo", Wissenkerke, 168 p., Ie pr. Drijvende tentoonstelling Gouden Koets te Goes. De drijvende tentoonstelling Gouden Koets is gistermiddag te Goes gearriveerd en heeft ligging genomen tegenover de brugwach terswoning. De belangstelling voor deze ten toonstelling, die ook vandaag nog geopend zal zijn, was zeer groot, waartoe het marktbezoek zeer ze ker bijdroeg. DE BILT ZEGT: Lagere temperatuur. Weersverwachting geldig tot vanavond: Overdrijvende wolken velden met enkele plaatselijk» buien en een kans op onweer. Ma tige wind tussen Zuid en West. Lagere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1